Connect with us

Vijesti

25 nadahnjujućih razloga za život izvan “sustava”

Published

on

Dakle, želite živjeti izvan mreže (OFF GRID)? Shvaćamo. Ljudi imaju razne razloge zašto žele živjeti izvan mreže. Evo 25 naših omiljenih razloga piše Eric W na OffGridWorld.

1. Samodostatnost – Život izvan mreže znači živjeti samodostatnim načinom života, koji ne ovisi o vanjskim resursima. Život izvan mreže znači da stvarate vlastite resurse, čime smanjujete ili potpuno eliminirate svoju ovisnost o sustavu koji bi se mogao srušiti u bilo kojem trenutku.

2. Održivi život – radi se o održivijem životu. Bez stalnog trošenja resursa, zapravo ćete proizvoditi više nego što trošite. Ovo ima dodatnu korist ne samo za svoju obitelj, već i za doprinos vašoj lokalnoj zajednici.

3. Obnovljivi izvori energije – Korištenje obnovljive energije jedino ima smisla. Korištenje izvora energije koji nije obnovljiv je apsurdno. Fosilna goriva nisu obnovljiva, barem u onoj mjeri u kojoj ih mi trošimo. Stoga ima smisla koristiti izvore energije koji su potpuno obnovljivi i koji se mogu dijeliti. Obnovljiva energija također je dugoročno održivija, a to je samo pametan život.

4. Ekološki odgovoran – kada netko shvati da je njegova vlastita odgovornost jednako vrijedna kao i odgovornost druge osobe i da odgovornost nijedne osobe nije manja od odgovornosti druge da ovaj svijet učini boljim mjestom, dolazimo na raskrižje. Moramo, kao odgovorna ljudska bića, i zbog budućnosti naše djece i njihove djece, biti ekološki odgovorniji ili za njih možda više neće biti okoliša.

5. Praktično življenje – Praktično govoreći, život izvan mreže je praktičniji jer ponovno koristimo, recikliramo i rastežemo korištenje naših resursa do njihove maksimalne praktične svrhe.

Protesters walk holding Romanian flags during a rally organized by the right wing Alliance for the Unity of Romanians (AUR), calling for free elections after Romania’ s Constitutional Court annulled the first round of presidential elections last December, in Bucharest, Romania, Sunday, Jan. 12, 2025. (AP Photo/Vadim Ghirda)

6. Manji otisak – Život izvan mreže znači da ne koristite toliko resursa kao većina ljudi, a time se smanjuje i otpad.

7. Manji utjecaj na planet – Kada ste izvan mreže, živite svoj život u skladu s prirodom i kao takav imate manje negativnog utjecaja na planet.

8. Zdraviji stil života – jednostavno je zdraviji jer ste aktivniji i, idealno, jedete domaću hranu. Dobrobiti tjelesne aktivnosti i tjelovježbe za vaš život u cjelini su nebrojene.

9. Nagrađivanje – život izvan mreže je isplativiji iz svih razloga navedenih na ovoj stranici. Kad uračunate sve prednosti načina života izvan mreže, shvatite da zapravo ne postoji drugi način života koji je isplativiji.

10. Sreća – čini vas sretnim. Manje stresa i više aktivnosti stvara osjećaj zadovoljstva, a to stvara sreću.

11. Povratak našim korijenima – život izvan mreže znači povratak našim korijenima i mjestu odakle potječemo. Naši su preci tako živjeli desecima tisuća godina. Priča je ista u cijelom svijetu, gledajući unatrag kroz ljudsku povijest, postoji jedna zajednička stvar koja je univerzalna kroz povijest osim činjenice da smo svi ljudska bića, a to je da smo svi živjeli od zemlje kao lovci-sakupljači. Gradili smo stvari i izrađivali stvari, stvarali skloništa, uzgajali hranu i koristili prirodne izvore vode kako bismo opskrbili svoje obitelji i selo. Naše pleme je čovječanstvo i svi smo radili stvari na isti način. Sada, u moderno doba, s dolaskom moderne tehnologije, stvari se rade puno lakše, a nalazimo se u vremenu neviđenog napretka. Živjeti izvan mreže s visokom tehnologijom. Solarni paneli, vjetroturbine, hidroelektrana, geotermalna energija i obnovljiva biogoriva pokreću naš svijet, dok se u isto vrijeme možemo vratiti svojim korijenima i uživati ​​u prirodi.

12. Čuva znanje – kada živimo održivo, ono čuva znanje kroz stoljeća za generacije koje dolaze. Kad bismo svi živjeli u potrošačkom svijetu, izgubili bismo ovo dragocjeno znanje i bilo bi zauvijek izgubljeno. Što bismo učinili da to znanje nismo sačuvali dijeleći ga s našom djecom i svijetom. Pojava interneta i visoke tehnologije omogućuje nam da s cijelim svijetom jednim klikom miša podijelimo znanje naših predaka. Zauvijek čuvajući znanje za čovječanstvo.

13. Poučava buduće generacije – Poučavanje drugih donosi svoje nagrade, kako za učenika tako i za učitelja. Ljepota je u tome što nam izvan mreže omogućuje podučavanje novom (starom) načinu života koji bi svi trebali poznavati. Nagrada za dobar osjećaj podučavanja samo je bonus.

14. Dijeli iskustvo – Dijeljenje iskustva koje imamo s drugima dio je života. Duboko je ispunjavajuće podijeliti svoje iskustvo s drugima, pridonosi vašem osjećaju svrhe i pomaže im u isto vrijeme. Oni će zauzvrat podijeliti to iskustvo s drugima i tako jedan. Ovjekovječuje se sam po sebi i potiče napredak znanja.

15. Unaprjeđuje čovječanstvo – Znanje naravno unapređuje čovječanstvo. Svačija baza znanja nadograđuje se na posljednje. Poput građevnih blokova održivog života, stvara temelj za … izgraditi bolji život od kojeg svi možemo imati koristi.

16. Koristi manje resursa – Život izvan mreže troši manje resursa. Jednostavno kao to. Kada živimo izvan mreže, zapravo stvaramo više resursa nego što ih koristimo, a to koristi lokalnoj zajednici.

17. Izbjegava konzumerizam i rasipanje – Potrošnja resursa je ogromna, a nepotrebno rasipanje je na visokoj razini. Za smanjenje otpada i konzumerizma puno je bolje stvarati i proizvoditi resurse. Kada živite održivim i obnovljivim stilom života, postajete blagodat za društvo i stvarate više nego što koristite. To pomaže da se potrošnja svede na minimum i daje izvrstan primjer drugima.

18. Vodi primjerom – Budući da to radite, živite životnim stilom, vodite primjerom. Kada pričate i živite ovakvim načinom života, to pokazuje drugima da postoji drugi način za obavljanje stvari. Da se ne mora sve vrtjeti oko konzumiranja, da možete uzvratiti, a opet živjeti ispunjen i bogat život.

19. Bolje za našu djecu – Također se podrazumijeva da je za našu djecu bolje da nas vide uživo na ovaj način jer će to pomoći u širenju svijesti o odgovornosti koju imamo da živimo pametnije.

20. Zdravija hrana – Kada živite izvan mreže, skloni ste jesti zdraviju hranu. Vaša hrana je zdravija jer je uzgajate bez pesticida i bez štetnih kemikalija.

21. Svjež zrak – Zrak je svježiji na selu. O tome ne treba puno više govoriti.

22. Kopanje po prljavštini! – Suočimo se s tim, svi volimo kopati po blatu.

23. Mi gradimo stvari – život izvan mreže omogućuje vam da gradite stvari i stvarate stvari. Stvari koje inače ne biste mogli napraviti i projekte na kojima inače ne biste mogli raditi u gradu. Kao sljedeći svemirski brod na Mars, na primjer, ili vremenski stroj. Ili biste možda mogli izgraditi novu vrstu staklenika koji uzgaja 100 funti voća i povrća po kvadratnom metru. Sada postoji ideja.

24. Neovisnost – kada živite izvan mreže, odmah postajete manje ovisni o sustavu, a neovisniji i samopouzdaniji. Niste više vezani sustavom koji nema na umu vaše najbolje interese.

25. Povežite se s prirodom – ovo je jedan od najispunjenijih dijelova životnog stila izvan mreže. Veza s prirodom koju imate mnogo je dublja i na razini koja donosi dublje zadovoljstvo od života u predgrađu. Buđenje svakog jutra uz zvukove prirode umjesto trube, lupanja vratima i reštavih sirena. Mogućnost jutarnje šetnje vani i osjećaja svježeg svježeg seoskog zraka dok ispijate vrući jutarnji napitak dok slušate pjev ptica, puše svjež jutarnji povjetarac, jelene u polju koji podižu glavu kako bi vas pogledali dok sjedite u stolici za ljuljanje, jato gusaka koje brste po rubu jezera, oličenje je zadovoljstva i povezanosti sa svijetom prirode.

Vijesti

BUNT NARODA U RUMUNJSKOJ – EU Woke diktatura se raspada

Published

on

Rumunjska, članica Europske unije i NATO-a, nalazi se u dubokoj političkoj krizi nakon što su vlasti zabranile kandidaturu Calina Georgescua, desnog predsjedničkog kandidata, za ponovljene predsjedničke izbore – donosi Logic. Djelomično prenosimo…

Ovaj potez, koji je mnogi opisuju kao neustavan i autoritaran, izazvao je masovne prosvjede i nasilne sukobe s policijom u središtu Bukurešta. Situacija je postala toliko napeta da su se na ulicama glavnog grada čule eksplozije petardi, a zrak je bio pun dima od suzavca. Ovo nije samo pitanje jedne kandidature – ovo je pitanje budućnosti demokracije u Rumunjskoj i šire.

Poništena pobjeda i zabrana kandidature

Calin Georgescu, relativno nepoznati političar desnice, postao je glavni igrač na rumunjskoj političkoj sceni nakon neočekivane pobjede u prvom krugu predsjedničkih izbora u studenom 2024. godine. S oko 22% glasova, Georgescu je bio na putu da se u drugom krugu suoči s proeuropskom kandidatkinjom Elenom Lasconi. Međutim, njegova pobjeda bila je kratkog vijeka. Ustavni sud Rumunjske poništio je rezultate izbora, navodeći kao razlog navodno strano uplitanje i manipulaciju društvenim mrežama, posebno TikTokom, u korist Georgescua.

Nakon poništenja izbora, središnje izborno povjerenje (CEB) odbilo je Georgescuovu kandidaturu za ponovljene izbore, pozivajući se na odluku Ustavnog suda iz prosinca 2024. godine. Povjerenstvo je tvrdilo da Georgescu ne ispunjava uvjete za kandidaturu, što je izazvalo bijes njegovih pristaša. Georgescu je odluku nazvao “izravnim udarom u srce demokracije” i obećao da će se boriti za svoja prava. Zabranjena mu je kandidatura na temelju lažnih insinuacija koje nikada nisu dokazane, a mediji o tome šute.

Nasilje na ulicama Bukurešta

Odluka CEB-a dovela je do eskalacije nasilja u Bukureštu. Stotine Georgescuovih pristaša okupile su se ispred sjedišta izbornog povjerenstva, bacajući kamenje, petarde i boce na policijske snage. Policija je odgovorila suzavcem, a sukobi su rezultirali ozljedama i na jednoj i na drugoj strani. Prosvjednici su palili namještaj i barikadirali ulice, dok su se zvukovi eksplozija i krika razlijegali gradom.

Georgescu je na društvenim mrežama pozvao svoje pristaše na mirne prosvjede, ali je istovremeno upozorio da će “demokratski svijet pasti ako padne Rumunjska”.

Međunarodne reakcije i optužbe na račun Zapada

Ova kriza nije prošla nezapaženo na međunarodnoj sceni. Ruski mediji i Kremlj brzo su reagirali, nazivajući odluku rumunjskih vlasti “političkom represijom” i “napadom na demokraciju”. Georgescu, koji je tijekom kampanje izražavao proruske simpatije i zalagao se za prekid pomoći Ukrajini, postao je simbol borbe protiv “zapadne hegemonije” u regiji.

S druge strane, prozapadni političari u Rumunjskoj i njihovi saveznici u Europskoj uniji i NATO-u oprezno su reagirali. Premijer Marcel Ciolacu podržao je odluku Ustavnog suda, tvrdeći da je ona nužna kako bi se spriječilo strano uplitanje u rumunjsku demokraciju. Međutim, kritičari ističu da su vlasti koristile tu odluku kako bi eliminirale političkog protivnika, što predstavlja opasnu tendenciju u zemlji koja se hvali svojim demokratskim vrijednostima.

Manipulacija društvenim mrežama ili politička represija?

Jedna od ključnih točaka u cijeloj priči jest uloga društvenih mreža, posebno TikToka, u Georgescuovoj kampanji. Prema izvješćima rumunjskih obavještajnih službi, strani akteri, vjerojatno povezani s Rusijom, koristili su TikTok kako bi promovirali Georgescuove videoporuke, koje su postale viralne. Njegovi videi, puni dramatične glazbe i nacionalističkih poruka, privukli su milijune pregleda i pomogli mu da osvoji značajnu podršku među mladim biračima.

Međutim, pitanje je koliko je ova kampanja zapravo bila rezultat stranog uplitanja, a koliko jednostavno efikasne uporabe društvenih mreža. Američki potpredsjednik JD Vance na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji izjavio je da “ako nekoliko stotina tisuća dolara digitalnog oglašavanja može uništiti demokraciju, onda ta demokracija nikada nije bila jaka“. Ova izjava otvara pitanje je li odluka rumunjskih vlasti bila opravdana ili je riječ o političkoj represiji.

Što slijedi za Rumunjsku?

Rumunjska se nalazi na raskršću. S jedne strane, prozapadne vlasti pokušavaju očuvati status quo i spriječiti dolazak novog kandidata na vlast. S druge strane, rastući bijes građana, koji smatraju da im je oduzeto pravo na demokratski izbor, može dovesti do daljnje destabilizacije.

Ako se situacija ne smiri, Rumunjska bi mogla ući u period dugotrajnih političkih nemira, što bi imalo ozbiljne posljedice ne samo za zemlju, već i za cijelu regiju. Na kraju krajeva, pitanje je jednostavno: može li demokracija preživjeti ako se njeni temelji podrivaju u ime njenog očuvanja? Odgovor na to pitanje odredit će budućnost Rumunjske – i možda cijele Europe. (Logicno.com)

Continue Reading

Vijesti

Aquinas 101 približava misli svetog Tome široj publici

Published

on

Za većinu kršćana ime Toma Akvinski zauvijek će biti povezano s njegovim najpoznatijim djelom Summa Theologiae. U Summi je Akvinski koristio filozofsko rasuđivanje kako bi obradio i objasnio glavna učenja Katoličke Crkve.

Međutim, Summa je samo jedno od mnogih književnih djela koja je Akvinski ostavio Crkvi. Napisana prije više od 800 godina, njegova djela obuhvaćaju sustavne rasprave, filozofske komentare, liturgijska djela, pisma i propovijedi. Čak i voljene euharistijske himne Tantum Ergo i O Salutaris Hostia, koje se i danas pjevaju, potječu iz njegova pera. Moderni znanstvenici i dalje rade na sastavljanju Editio Leonina, sabranih djela Akvinskog, čije je izdavanje izvorno pokrenuo papa Lav XIII. 1879. godine. Do sada su sastavljena 39 sveska, što predstavlja polovicu ukupnog opusa.

S obzirom na složena pitanja o kojima je Akvinski pisao i golem opseg njegova rada, Thomistički institut posvetio se približavanju njegovih spisa široj publici putem digitalne platforme – dijeleći učenja Akvinskog na način koji može privući pažnju i teologa i običnih ljudi, katolika i nekatolika.

Rezultat je Aquinas 101, serija kratkih i zanimljivih videa utemeljenih na spisima svetog Tome Akvinskog. Thomistic institute je akademski institut Papinske fakultete Dominikanske kuće studija u Washingtonu, DC. Otac Gregory Pine, OP, pomoćni ravnatelj Instituta, rekao je na službenoj stranici organizacije: „U ovom modernom dobu razvili smo Aquinas 101 kako bi bio dostupan svima koji žele produbiti svoju vjeru ili saznati više o brojnim važnim temama koje su relevantne za njihov svakodnevni život kao katolika.“

Kako bi sve lekcije bile pregledno organizirane, Thomistic Institute osnovao je vlastiti YouTube kanal Aquinas 101.

Sveukupno, Aquinas 101 uključuje 19 tečajeva, od kojih svaki obrađuje određeno pitanje, poput „Tko je Bog?“ i „Objašnjava li znanost sve?“ Osoba koja traži odgovore na teška pitanja lako bi mogla doći do Aquinas 101, budući da serija uključuje desetke videa o temama poput sakramenata, stvaranja i evolucije, postojanja Boga, čuda i mnogo više.

Korisnici mogu kreirati personalizirane račune, što im omogućuje da se lako vrate na posljednju lekciju koju su učili. Također mogu pratiti svoj napredak i zaraditi certifikate o postignuću. Svi videi iz Aquinas 101 dostupni su besplatno.

Za više informacija posjetite Aquinas101.com i krenite u istraživanje uma i djela jednog od najistaknutijih i najplodnijih autora kršćanstva.

Izvor

Continue Reading

Vijesti

Zelenskijev put u “Canossu” – poslušnički salto mortale u samo par dana?

Published

on

Što se dakle dogodilo između petka i utorka (od 28.veljače do 4. ožujka) drugo nego ovo: Zelenskij se od ponosna Ukrajinca koji se u Bijeloj kući prepire s Trumpom pretvorio u skrušena vazala – piše Zdravko Gavran u Hrvatskom nebu.

slika: Allposter

Očito je shvatio da je Trump jači, što mu je potvrdio i sve ostalo objasnio njegov najveći europski saveznik i pokrovitelj, britanski premijer Starmer. A što je onom inscenacijom i režiranom predstavom u Bijeloj kući uživo prenošenom na televizijama postigao Trump? – To da Zelenskij shvati kako nije više ono što je bio: neformalni zapovjednik gotovo čitavomu ’kolektivnom Zapadu’. Istina je da ga mnogi nisu uvijek, na vrijeme ni dovoljno slušali kada je tražio tenkove, zrakoplove i sve ostalo. No imao je takav status da su ga svi tretirali kao neke vrste vrhovnika. Kud Zelenskij okom, oni skokom! A i stoički su podnosili njegove ukore kada mu u čemu ne bi udovoljili.

Trump mu je sada pokazao kako je vrijeme njegove dominacije, bar što se tiče Amerike, prošlost. Slikovito: Ne može on, i to u Bijeloj kući, biti ravan predsjedniku SAD-a i ondje se s njime inatiti, a u poziciji je prositelja i primatelja američke pomoći! Trump je kao nekoć papa Grgur VII. – a Zelenskij kao kralj Henrik IV., koji se, kao prvo, mora pokoriti Papi i priznati ga za vrhovnika: „poći u Canossu”.

Ukrajinski predsjednik Zelenskij polizao je i ono za što jest i ono za što nije kriv i jučer se u objavi na X-u i u drugim izjavama nastojao nekako umiliti Trumpu nakon one neugodne prepirke – zapravo predstave koju su u Bijeloj kući izrežirali kako bi Zelenskija doveli u situaciju američke nemilosti i srdžbe, i to na najvišoj državnoj razini. E da bi on shvatio tko je – tko.

Zelenskij se dakle u utorak korigirao, posuo se pepelom, potvrdio da želi pregovarati o miru s Rusijom i da to želi „pod vodstvom“ predsjednika Trumpa, kakav god on bio. „Sila zakon mijenja“, stara je narodna poslovica.

Jedna druga slika odnosno usporedba iz europske povijesti ovdje je vrlo prikladna. Po toj povijesnoj analogiji, bila bi riječ o Zelenskijevu „Putu u Canossu [Kanosu]“, odnosno „Poniženju u Canossi“, o činu pokajanja i priznavanja ispravnosti i vrhovništva drugomu koje se obično skraćeno naziva.

Canossa: povijesna analogija s današnjicom

Kada se kaže „Put u Canossu“, u mjesto u Toskani, u današnjoj Italiji, to se odnosi na diplomatsku misiju koju je početkom g. 1077. poduzeo njemački kralj, poslije rimsko-njemački car Henrik IV. (car „Svetoga Rimskog Carstva“) u nastojanju da okonča ozbiljan prijepor s papom Grgurom VII. i da bude opozvano njegovo isključenje iz Crkve.

Bilo je to doba žestokih „borbi za investituru“, u kojima su se papinstvo odnosno crkvena vlast i svjetovni vladari borili za to tko će od njih biti najviša vlast. Veliki, obrazovani i odlučni papa-reformator Grgur VII. inzistirao je na pravu Crkve da ima posljednju riječ u crkvenim stvarima, a ne podvrgnuta njihovoj (samo)volji i njihovu „kadroviranju“ u samoj Crkvi.

Primat Crkve temeljio se na vjerskom učenju po kojemu nasljednici svetoga Petra drže ključeve vječnog života i spasenja za vječnost, dok su svi zemaljski vladari smrtni i prolazni. Crkva je u kršćanskoj Europi imala biti vrhovna duhovna vlast, autoritet. Svjetovni vladari moraju to priznavati, a ne narušavati papinske ovlasti tako što će postavljati biskupe. Papinstvo i crkveni sabori (osim sabora u Wormsu) inzistirali su naime na tomu da ne mogu laici, dobivajući za to od pretendenata financijske i druge protuusluge, određivati – po volji svjetovnih vladara i drugih moćnih svjetovnjaka – koji će svećenici biti postavljani za biskupe (tzv. simonija), nego da to mora biti ovlast isključivo pape odnosno crkvene, duhovne vlasti.

Henrik se toj papinskoj ambiciji usprotivio: u siječnju 1076. na koncilu u Wormsu isposlovao je da se donese odluka kojom se svrgava tadašnjeg papu Grgura VII. Stoga ga je ovaj u veljači te godine ekskomunicirao, izopćio iz Crkve kao zajednice koja omogućuje spašenje za vječnost i prestao ga priznavati za vladara. To je imalo i svoje opipljive posljedice, budući da je Crkva bila moćna ustanova s vojskom odanih klerika, a i mnogi vladari bili su odani i poslušni Papi. Tako su se i protiv Henrika IV. okrenuli ne samo njemački svećenici, nego i vodeći njemački feudalci – koji su u feudalizmu povremeno imali spram kralju ili caru mnogo veću moć nego što ju imaju današnji, demokratski „feudalci“ odnosno velmože. Kralj je bio kralj, car je bio car, ali bi se feudalci urotili da ga pritisnu ili svrgnu ako bi se previše razišao s njihovom voljom i očekivanjima. Tako su i tada njemački feudalci, na svojoj skupštini u Oppenheimu 16. listopada 1076., donijeli odluku da Henrika više ne će smatrati njemačkim kraljem ako papinska ekskomunikacija ostane na snazi.

Grgur je dodatni pritisak učinio objavivši da će, ako se Henrik ne pokaje u roku od jedne godine nakon izopćenja, ono postati stalno i neopozivo. Trasirat će mu put u pakao, gdje će ga čekati đavli i vječne muke.

Henrikova ambicija i procjena trenutka u kojem se mora pokoriti papi Grguru VII.

Henrika su vjerojatno mnogo više mučile ovozemaljske brige, odnosno zadržavanje i jačanje vlastite vlasti. Bog je visoko, a ono što dolazi poslije smrti daleko, zacijelo je mislio, poput mnogih. On je, pravi germanski kolerik, imao veliku ambiciju, koju će poslije i ostvariti: vladat će okrutno, skršit će pobunu njemačkih feudalaca i podvrgnuti njemačke zemlje sebi. Osvojit će i Rim, odande će zatim biti otjeran, ali će se osvetiti i poslati barbarske saveznike i plaćenike, koji će opustošiti Rim. Zbog njegove beskrupuloznosti i bešćutnosti dodijelit će mu naziv „Okrutni“.

Henrik će poslije uspjeti na crkvenom saboru u Rimu g. 1084. – dakle 17 godina nakon što mu se skrušeno poklonio – svrgnuti i iz Crkve izopćiti papu Grgura VII., a za vrhovnika proglasiti protupapu Klementa III. Taj protupapa zatim će Henrika i njegovu ženu Bertu okruniti carskom krunom. Grgur će se uskoro vratiti, ali će zbog ogorčenosti Rimljana kao kolateralnih žrtava njihovih sukoba morati pobjeći i umrijeti u progonstvu.

Kako je sreća promjenjiva, kako su ugled i vlast nestalni! Nepoznati ljetopisac zapisat će ovo nakon što će Henrik IV. umrijeti u 56. godini života, a nakon što je njegov sin dignuo pobunu protiv njega, na čemu je otac pred smrt oprostio i blagoslovio ga: „Kraljevstvo nemira zamijenio si kraljevstvom mira, konačno beskonačnim, zemaljsko nebeskim. Tek sada istinski vladaš, sada nosiš svoj dijadem koji ti Tvoj nasljednik ne otima i na kojemu ti nijedan protivnik ne zavidi.“

No u siječnju 1076. Henrik još nije znao što će se sve poslije dogoditi. Ali je dobro uvidio da bi mogao ostati bez svega, pa i bez glave, ako se u tom trenutku ne pokloni Grguru VII. Koji se u odmjeravanju snaga pokazao kao jači. Zato se odlučio s njime pokornički, skrušeno pomiriti. Morao je, kao sada Zelenskij, pokazati da ima dobru volju, da je spreman priznati drugomu vrhovništvo, poslušati ga. To je učinio tako što je tijekom zime putovao iz njemačkih zemalja preko Alpa da bi dospio do papinske rezidencije. I tako se 25. siječnja zajedno sa svitom, hodajući odjeven u jednostavne redovničke halje i bosonog, pojavio pred vratima zamka Canossa, gdje je Grgur uživao zaštitu Matilde od Toskane. No Papa ga nije odmah primio; srednji vijek znao je što je okajavanje grijeha, što ispaštanje i pokora (zgodno je toga se prisjetiti na Pepelnicu!). Morao je po zimi i bosonog čekati vani, na otvorenomu, da mu se Papa smiluje i pusti ga unutra.

Zelenskij i Trump u korelaciji kao kralj Henrik IV. i papa Grgur VII.

Nakon tri dana čekanja Grgur je naložio da se otvore vrata te je pozvao kralja na misu. Tako je na simboličan način označio da je poništio njegovo izopćenje. Prijepor je time priveden kraju. Ali samo privremeno. No budućnost je ono što nas u ovom trenutku u korelaciji Zelenskij – Trump ne zanima.

Izraz „poći/otići u Canossu“ ušao je u mnoge jezike kao slikovit opis nečijeg poniženja, pokajništva, pokore te prihvaćanja i priznavanja vrhovništva onomu kojemu si to vrhovništvo prethodno zanijekao i osporio. Prvo se moraš pokloniti onomu tko je jači od tebe i o kojemu ovisi tvoja budućnost na ovomu, a možda i na onomu svijetu.

Što se dakle dogodilo između petka i utorka (28. veljače do 4. ožujka) drugo nego ovo: Zelenskij se od ponosna Ukrajinca koji se u Bijeloj kući prepire s Trumpom pretvorio u skrušena vazala. Očito je shvatio da je Trump jači, što mu je potvrdio i sve ostalo objasnio njegov najveći europski saveznik i pokrovitelj, britanski premijer Starmer. A što je onom inscenacijom i režiranom predstavom u Bijeloj kući uživo prenošenom na televizijama postigao Trump? – To da Zelenskij shvati kako nije više ono što je bio: neformalni zapovjednik gotovo čitavomu ’kolektivnom Zapadu’. Istina je da ga mnogi nisu uvijek, na vrijeme ni dovoljno slušali kada je tražio tenkove, zrakoplove i sve ostalo. No imao je takav status da su ga svi tretirali kao neke vrste vrhovnika. Kud Zelenskij okom, oni skokom! A i stoički su podnosili njegove ukore kada mu u čemu ne bi udovoljili. Trump mu je sada pokazao kako je vrijeme njegove dominacije, bar što se tiče Amerike, prošlost. Slikovito: Ne može on, i to u Bijeloj kući, biti ravan predsjedniku SAD-a i ondje se s njime inatiti, a u poziciji je prositelja i primatelja američke pomoći! Trump je kao nekoć papa Grgur VII. – a Zelenskij kao kralj Henrik IV., koji se, kao prvo, mora pokoriti Papi i priznati ga za vrhovnika: „poći Canossu“.

Izvor: hrvatskonebo.org

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved