Connect with us

Vijesti

Uz 60-tu obljetnicu početka Drugog vatikanskog sabora: Godina pred nama otkrit će nam tko su pravi nazadnjaci

Published

on

Čini se da se mnogi crkveni pastiri osjećaju najugodnije u neposrednom postkoncilskom razdoblju, ali oni koji žele vratiti Crkvu natrag u 1972. moraju se boriti s kolosalnom interpretativnom ostavštinom Ivana Pavla II. i Benedikta XVI.

Za katolike koji su premladi da bi se sjećali neposrednog postkoncilskog razdoblja, šezdeseta obljetnica Drugog vatikanskog sabora nudi priliku da ponovno prožive prošlost. Crkva ide unatrag. O tome postoji široki konsenzus, ali postoji neslaganje oko točnog povijesnog odredišta.

Uz sve oštriju retoriku, papa Franjo osuđuje one koji su počinili “grijeh nazadovanja“ – neologizam koji je skovao da okarakterizira one koji po njemu žele vratiti Crkvu u razdoblje prije Drugog vatikanskog koncila.

S druge strane, čini se da se u gotovo desetogodišnjem pontifikatu, papa Franjo osjeća najugodnije u neposrednom postkoncilskom razdoblju kasnih 60-ih i 70-ih — prije enciklike Veritatis Splendor (1993.), Katekizma Katoličke Crkve (1992.), teologija tijela (1979.-1984.), enciklike Familiaris Consortio (1980.) i možda čak cijelog projekta sv. Ivana Pavla II. (koji je izabran 1978.) u procesu stabilizacije Crkve nakon desetljeća previranja.

To je promišljanje kardinala Angela Scole, umirovljenog nadbiskupa Milana, a prije toga patrijarha Venecije te vodeće osobe u Crkvi od 70-ih do umirovljenja 2017. U studenome prošle godine, objavio je knjigu Klađenje na slobodu: Moj život u Crkvi. U njoj je prelat s dugogodišnjim iskustvom i ugledom rekao da Crkva nazaduje, ironično potiskivana od strane onih koji neprestano vape da Crkva mora radikalno krenuti naprijed, kako ne bi zaostajala za suvremenom kulturom. To izaziva reakciju “nazadnika“ koju papa Franjo osuđuje.

„Onima koji misle da je Crkva nazadovala, odgovaram da se radije vraćamo unatrag, posebno u epohu rasprava između konzervativaca i progresivaca nakon Koncila“, napisao je kardinal Scola. „Vidim obnovljeno protivljenje, s mnogo pretjeranog uzbuđenja, između čuvara tradicije kako se kruto shvaća i zagovornika usklađivanja praksi, ali i doktrina, sa svjetovnim zahtjevima”.

Godina vjere na pedesetu obljetnicu Koncila

U listopadu 2012. papa Benedikt XVI. otvorio je „Godinu vjere“, obilježavajući pedesetu obljetnicu otvaranja Drugog vatikanskog sabora i dvadesetu obljetnicu Katekizma Katoličke Crkve. Napomenuo je da je sveti Pavao VI. proglasio „Godinu vjere“ odmah nakon Sabora (1967.) kada je brod vjere bio u opasnim vodama.

„U nekim je aspektima papa Pavao VI. tu Godinu vjere vidio kao posljedicu i nužnost postkoncilskog razdoblja, potpuno svjestan teških poteškoća vremena, osobito u pogledu ispovijedanja prave vjere i njezina ispravna tumačenja”, napisao je Benedikt XVI.

Od Sinode o obitelji i Amazoniji do aktualnog sinodalnog procesa o sinodalnosti za sinodalnu Crkvu, nije nedostajalo glasova koji zahtijevaju „prilagođavanje prakse, ali i doktrine, svjetovnim zahtjevima”, prema riječima kardinala Scole. S druge strane, treba postojati nadovezujuća potreba, kako je napisao Benedikt XVI., da se posvetimo „ispovijedanju prave vjere i njezinu ispravnom tumačenju”.

Benedikt XVI. abdicirao je tijekom Godine vjere. Bio je to duboko destabilizirajući korak – tim više izvanredan jer nije imao presedana u cjelokupnoj povijesti Crkve. Gledajući unatrag, trebalo je očekivati da će tako izuzetna novost uzburkati vode.

Deset godina kasnije sinodalni proces Svetog Oca o sinodalnosti za sinodalnu Crkvu već prijeti brodolomom, budući da je njemački sinodalni put svijetu donio duh konformizma još izraženiji nego 70-ih. Ovaj put, međutim, postoje snažni glasovi – poput kardinala Scole – koji se ne žele vratiti u te godine. Kardinal Scola je u mirovini, ali njegovo stajalište snažno su artikulirale velike skupine biskupa, uključujući biskupe Poljske i Skandinavije, njemačkih susjeda.

Povratak na izvore, otvaranje prema modernom društvu i nazadništvo

Pristup Drugom vatikanskom saboru opisan je korištenjem francuskih i talijanskih izraza: ressourcement i aggiornamento.

Ressourcement znači povratak na izvore — prije svega Svetom pismu, a nakon toga nadopuna djelima crkvenih otaca i dostignućima skolastičke teologije.

Aggiornamento bi doslovno značilo „ažuriranje“ – pronalaženje novih načina za naviještanje Evanđelja na način koji odgovara post prosvjetiteljskom svijetu duboko oštećenom dvama svjetskim ratovima, usponom totalitarnog ateizma i sekularnog liberalizma.

Zdrava napetost između ressourcementa i aggiornamenta postoji i prekomjerne pogreške mogu se naći u oba smjera. Oduvijek je bilo tako, jer „pismoznanac upućen u kraljevstvo nebesko sličan je čovjeku domaćinu koji iz svoje riznice iznosi novo i staro“ (Mt 13, 52).

Uz ressourcemento i aggiornamento, papa Franjo je uveo još jednu riječ, talijansku riječ indietrismo — koju je na hrvatski najbolje prevesti kao “nazadnost“. Koristi je protiv onih koje najčešće omalovažava, katolika privrženih tradicionalnom nauku, moralu ili liturgiji.

„Ovo je današnji problem, mnogih koji sebe nazivaju tradicionalnima”, rekao je Sveti Otac dok je u srpnju letio za Rim iz Kanade. „Ne, nisu tradicionalni. Oni su nazadnjaci, ljudi koji gledaju u prošlost, vraćaju se unatrag, bez korijena. A gledanje unatrag je grijeh jer ne vodi napredovanju s Crkvom”.

Grijeh je prilično ozbiljna stvar, stoga je važno razlikovati indietrismo od ressourcementa, koji je karakterizirao teologiju mnogih vrlo učenih ljudi, poput kardinala Johna Henryja Newmana, kojeg je papa Franjo proglasio svetim 2019. Doista, Newman, koji je umro 1890. nazvan je „ocem Drugog vatikanskog sabora“.

Newman nije bio nazadnjak, iako je uronio u Sveto pismo i patrističku literaturu.

Sveti Otac objašnjava da je umjesto nazadovanja potrebno ići prema naprijed na drugačiji način. „Upravo je tradicija korijen nadahnuća da se ide naprijed u Crkvi”, objasnio je papa Franjo. „A to je uvijek okomito. A nazadnjaštvo ide unatrag; uvijek je zatvoreno. Važno je dobro razumjeti ulogu tradicije koja je uvijek otvorena, kao korijenje stabla, a stablo tako raste. … Uvijek je sok korijena ono što vas nosi prema naprijed… Pa iz tog razloga, moramo misliti i nositi naprijed vjeru i moral. Sve dok ide u smjeru korijena i soka, dobro je. „Nazadnost” je horizontalna i grešna; naprotiv, treba se  kretati prema gore, kako drvo raste, ali i prema dolje „u smjeru korijena”. I sok te nosi naprijed“. Dakle, vodoravno je loše; vertikalno je dobra, ali da bi se popela potrebno je sići dolje da bi se krenulo naprijed, što ne čini drveće, ali čini Crkva.

Sve to može izgledati pomalo zbunjujuće. Ali postoji jedna nepogrešiva jasnoća u novom papinskom rječniku, a to je da se ne može se ići unatrag.

Dim Sotone

Pa ipak, Crkva se nalazi u 2022. kao da je 1972. iznova, kada je sveti Pavao VI. slavno govorio o „Sotoninom dimu“ koji je ušao u „Božji hram“, zamračujući nadu iz 1962. i zagađujući post koncilski zrak.

Sveti Pavao VI. je u svome završnom obraćanju Drugom vatikanskom saboru 1965. jasno rekao da aggiornamento „ni na koji način nije prilagodba Crkve svijetu, kao da bi potonji trebao uspostaviti norme za prvi”. Premalo ih je to slušalo.

U značajnom i dobrodošlom doprinosu šezdesetoj obljetnici Drugog vatikanskog sabora, George Weigel je ovog mjeseca objavio Posvetiti svijet: Vitalno nasljeđu Drugog vatikanskog sabora. On pokazuje kako su težnje iz 1962. očito slomljene 1972., jer je Crkva koja je trebala biti revitalizirana novom evanđeoskom energijom umjesto toga sama sebe potrošila međusobnim raspravama o tome je li božansko Otkrivenje još uvijek valjano. Može li se Bog još uvijek upoznati i naviještati svijetu? I ako je tako, bi li to bilo dobro za svijet?

Weigel citira cijenjenog i bliskog prijatelja Pavla VI., Jacquesa Maritaina, koji je neposredno nakon Drugog vatikanskog sabora vidio „neku vrstu klečanja pred svijetom“, „potpuno posadašnjivanje kršćanstva“, u kojem „nema Božjeg kraljevstva različitog od svijeta“.

„Do ranih 70-ih”, piše Weigel, „činilo se da se Crkva raspadala po šavovima — zbog mnogobrojnih napuštanja svećeničkih zvanja, otvorenog prezira papinskog učenja među teolozima i nekim biskupima i brzog raspuštanja katoličke prakse na terenu“.

„Maritain, je izvršio veliki utjecaj na Drugi vatikanski koncil i bio branitelj njegovih postignuća”, dodaje Weigel, „predviđeno je uočio veliku, postkoncilsku zbrku koja je priječila evanđeosko proljeće kojem su se Ivan XXIII., Pavao VI. i sam Maritain nadali”.

Prema Weigelovom kazivanju, na najnižu razinu iz 1972. definitivno je odgovoreno 1992. i Katekizmom Katoličke crkve, zajedničkim projektom Ivana Pavla II. i Benedikta XVI., predstavnikom četrdesetogodišnjeg projekta, 1972.-2012., kako bi se Drugom vatikanskom saboru dalo autoritativno i autentično tumačenje. Abdikacija 2013. je zatim otvorila vrata za nazadovanje pod papom Franjom i povratak u rane 70-e, čak i dok se papa buni protiv nazadnosti.

Sinodalni proces sinode o sinodalnosti za sinodalnu Crkvu mogao bi Crkvu – godinu dana od danas i deset godina nakon završetka Benediktove Godine vjere – vratiti Crkvu pedeset godina unazad do ranih 70-ih.

Ipak, oni koji žele povući Crkvu natrag u 1972. morat će se boriti s četrdeset godina napretka (od 1972. do 2012.), od enciklike Evangelii Nuntiandi svetog Pavla VI. do Benediktove trilogije biblijske teologije, Isusa iz Nazareta. Oni koji se u 2022. žele vratiti u 1972. moraju se boriti s Katekizmom iz 1992., Katekizmom i cijelim projektom Ivana Pavla II. i Benedikta XVI. kojem je on bio završni kamen.

Brod vjere se vraća u nemirne vode 1972. Ali ovaj put vraća se s mnogo više težine u čamcu.

Na šezdesetu godišnjicu početka Drugog vatikanskog sabora, može se činiti da je opet deseta godišnjica. Ali samo djelomično, ne u cijelosti, i ovaj put s puno više uočljivih razloga za nadu.

Godina pred nama otkrit će nam tko su pravi nazadnjaci.

Izvor

Advertisement

Vijesti

Demokrati se pripremaju za potencijalni potop Bidena u studenom

Published

on

Prema članku POLITICA objavljenom u utorak ujutro, mnogi su demokrati nedavno izrazili sve veću zabrinutost da će predsjednik Joe Biden izgubiti od bivšeg predsjednika Donalda Trumpa u studenom.

U članku su autori Christopher Cadelago, Sally Goldenberg i Elena Schneider napisali da se “prožimajući osjećaj straha ustalio na najvišim razinama Demokratske stranke zbog izgleda predsjednika Joea Bidena za ponovni izbor”.

“[Pre]ranih pet mjeseci od izbora, tjeskoba se pretvorila u opipljivu strepnju, prema više od desetak stranačkih čelnika i operativaca,” dodali su autori.

Objasnili su da je “jaz između onoga što će demokrati reći na TV-u ili u tisku i onoga što će poslati svojim prijateljima samo porastao kako je rasla zabrinutost oko Bidenovih izgleda.”

Anonimni demokratski operativac opisao je “pomamu” među Bidenovim taborom. Ovo “sluđivanje”, rekao je, uvelike je posljedica činjenice da Biden dosljedno zaostaje za Trumpom u anketama.

Operativac je za POLITICO rekao da se njegovi kolege demokrati posebno boje mogućnosti da Biden izgubi od Trumpa – više nego da bi izgubio od generičkog republikanca. “Ovo nije, ‘O moj Bože, Mitt Romney bi mogao postati predsjednik'”, rekao je publikaciji. “To je ‘O moj Bože, demokraciji bi mogao doći kraj’.”

Osim toga, članak POLITICO opisao je popis koji je sastavio demokratski savjetnik “gotovo dva tuceta razloga zašto bi Biden mogao izgubiti”. Savjetnik je podijelio popis glavnim donatorima stranke.

Popis uključuje razloge “od imigracije i visoke inflacije do [Bidenove] dobi, nepopularnosti potpredsjednice Kamale Harris i prisutnosti kandidata treće strane poput Roberta F. Kennedyja Jr.”

Savjetnik koji je napravio popis dodao je: “Popis zašto bismo ‘mogli’ pobijediti je tako mali da ga čak ne moram držati na svom telefonu.”

POLITICO je također citirao veterana demokratskog stratega Petea Giangreca, koji je priznao da je Bidenov dosije kao predsjednika nepopularan među američkim biračima u usporedbi s Trumpovim.

“Ako je okvir ove utrke, ‘Što je bilo bolje, 3,5 godine pod Bidenom ili četiri godine pod Trumpom’, gubimo to svaki dan u tjednu i dvaput u nedjelju”, rekao je Giangreco.

Posljednja anketa pokazala je da bi Trump najvjerojatnije pobijedio da se predsjednički izbori održavaju danas.

Ankete New York Timesa i Siene objavljene ranije ovog mjeseca pokazale su da bivši predsjednik vodi Bidena s ugodnom razlikom u mnogim ključnim državama na bojištu.

Najznačajnije je da je anketa pokazala da Trump ima nevjerojatnih 12 bodova prednosti među registriranim glasačima u Nevadi – stanje koje je Biden nosio prije četiri godine.

CatholicVote je ranije objavio:

Analitičari drastičnu promjenu pripisuju činjenici da su hispanoamerički birači u posljednjih nekoliko godina velikom većinom bili skloni Trumpu. Otprilike 20% birača u Nevadi su Hispanoamerikanci.

Kada su anketirani samo vjerojatni birači, Trumpovo vodstvo u Nevadi poraslo je na 13 bodova.

Ankete Timesa također pokazuju da Trump ima zdravu prednost nad trenutnim predsjednikom u nekolicini drugih žestoko osporavanih swing država. Trump vodi s 10 bodova u Georgiji i sedam bodova više od Bidena među registriranim glasačima u Arizoni i Michiganu. Sve su te države glasale za Bidena 2020.

Kao što je primijetio CatholicVote, ista je anketa pokazala da “gotovo jedan od pet registriranih birača iz šest swing država, uključujući mnoge katolike, nije glasao na predsjedničkim izborima 2020.”.

Continue Reading

Vijesti

Čudesna vizija iza blagdana Tijelova

Published

on

Proslava Tijelova može se pratiti do vizije koju je o liturgijskoj godini imala belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća – piše Philip Kosloski u Altea-i.

Rimski obred Katoličke crkve svake godine nakon nedjelje Trojstva slavi blagdan Tijela i Krvi Gospodnje.

Međutim, Crkva nije uvijek slavila ovaj blagdan, a veliki utjecaj iza njega imala je belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća.

Viđenje svete Julijane

Juliana je bila duboko posvećena Svetoj Euharistiji od ranog djetinjstva i prema piscu Aleteije Joanne McPortland, “ušla je u redovnički život u dobi od 13 godina, služeći u hospiciju za gubavce koji je vodila njezina zajednica.”

U to je vrijeme počela imati neobičnu viziju. Pisac Heinrich Stieglitz pripovijeda viziju u svojoj knjizi The Church Year: Talks to Children:

Već u svojoj šesnaestoj godini Julijana je imala izvanrednu viziju dok je bila na molitvi. Vidjela je pun mjesec kako jarko sja, ali na njemu je bila tamna mrlja kao da je njegov komad izbio. Isprva nije mogla razumjeti viziju. Što je češće gledala taj neobičan prizor, to je njezino čuđenje raslo.

U početku je mislila da je vizija demonskog podrijetla i molila je Boga za pomoć:

“Je li to iskušenje Zloga?” – zabrinuto je upitala. Usrdno je molila, a vizija je ipak ostala. Usred gorućih suza djevojka je zamolila svog Spasitelja punog ljubavi da joj objasni što to znači.

Prema izvješću, Isus je odgovorio na Julianin zahtjev i rekao joj što je točno vizija trebala predstavljati:

Na kraju joj je Isus rekao: “Mjesec predstavlja crkvenu godinu. Tamna mrlja na njegovoj sjajnoj površini znači da još uvijek nedostaje jedna gozba. Moja je volja da se ustanovi velika svetkovina u čast Moga Presvetoga Tijela. Veliki četvrtak više je dan žalosti nego radosti. Sada idi i objavi to svijetu.” Ponizna časna sestra uzdržala se pred takvim zadatkom i rekla našem Gospodinu ovako: “Gospodine,” rekla je, “ja sam samo jednostavna djevojka i nisam nimalo dostojna. Zato te molim da ovo djelo povjeriš svetim i učenim svećenicima.”

U početku Juliana nije nikome rekla, no s vremenom je povjerila svoju viziju nekolicini ljudi, a zatim je račun došao do samog pape.

Dok će sveti Toma Akvinski s vremenom napisati prekrasne poetske pjesme za ovaj novi blagdan, slavlje vjerojatno ne bi postojalo da nije bilo svetosti svete Julijane i njezine otvorenosti za primanje Božje riječi.

Philip Kosloski /Altea

Continue Reading

Vijesti

Biden se boji ‘velikog židovskog utjecaja’

Published

on

Američki predsjednik neće riskirati da naljuti lobi u Washingtonu, rekao je savjetnik za sigurnost za Project Veritas

Predsjednik SAD-a Joe Biden pod pritiskom je progresivnog krila Demokratske stranke da oštrije osudi izraelske postupke u Gazi, ali to neće učiniti osim ako ne osvoji drugi mandat, rekao je dužnosnik Vijeća za nacionalnu sigurnost za Project Veritas.

Bidenov stav o Izraelu rezultat je pažljivih “političkih kalkulacija”, rekao je savjetnik za politiku Vijeća za nacionalnu sigurnost Sterlin Waters tajnom novinaru za Project Veritas, konzervativni medij poznat po operacijama skrivenih kamera.

S jedne strane, Biden i njegovi glavni suradnici moraju reći Izraelu da “nećete nastaviti lagati, bombardirati i ubijati svu ovu djecu bez suočavanja s ozbiljnim posljedicama” kako bi umirili progresivne glasače, objasnio je Waters u videu koji je objavljen u utorak. Međutim, kad bi Biden to učinio, nastavio je Waters, razljutio bi “veliki, moćni židovski utjecaj u republikanskoj i demokratskoj politici” i suočio se s klevetničkom kampanjom koja bi ga koštala predsjedničkih izbora u studenom ove godine.

“Kada bi Biden ponovno pobijedio, mogao bi biti mnogo iskreniji kada je rekao ‘ne’”, rekao je Waters. “[Ali] to je odluka drugog mandata.”

Trenutačno se čini da se Bidenovo stajalište o Izraelu mijenja iz dana u dan, s američkim predsjednikom koji je u nedjelju okupljenim studentima rekao da podržava “trenutni prekid vatre kako bi se zaustavile borbe” u Gazi, a novinarima u ponedjeljak rekao da “stojimo uz Izrael da ukloni [vođu Hamasa Yahyu] Sinwara i ostale koljače Hamasa.”

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu tvrdi da Izrael može uništiti Hamas samo invazijom na Rafah, grad u južnoj Gazi u kojem se trenutno nalazi više od milijun raseljenih Palestinaca.

Ranije ovog mjeseca, Biden je zaprijetio da će zaustaviti isporuku oružja Izraelu ako Netanyahu naredi kopnenu invaziju na Rafah, odluka za koju je Waters rekao da je “politički rizik”.

Međutim, dok je Bijela kuća zamrznula isporuku bombi Izraelu krajem travnja, Biden je odobrio drugu prodaju oružja vrijednu milijardu dolara – uključujući tenkovsko streljivo i minobacačke granate – židovskoj državi nekoliko dana nakon što je obećao uskratiti buduće isporuke.

Izrael je napadao Rafah zračnim napadima posljednja dva tjedna, uz pokretanje ograničenih kopnenih operacija u istočnim četvrtima grada. Netanyahu je odbacio Bidenovu prijetnju da će prekinuti vojnu pomoć, izjavivši da će se Izrael “boriti našim noktima” ako bude potrebno.

Unatoč Netanyahuovom hvalisanju, premijerov ratni kabinet odložio je planove za veliku ofenzivu u Rafi i odlučio se za ograničeniji pristup koji će minimizirati civilne žrtve, izvijestio je u ponedjeljak Washington Post. Izraelski izvori koji su razgovarali s Postom rekli su da je ovaj pristup odabran kako bi se izbjegao gnjev SAD-a.

Dan prije nego što je Watersov intervju objavljen, dužnosnik američkog State Departmenta rekao je za Politico da je državni tajnik Antony Blinken naredio zaposlenicima da prestanu objavljivati detalje povjerljivih razgovora u vezi sa sukobom Izraela i Hamasa medijima (Project Veritas, Logicno)

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved