Vijesti
ARMAGEDON I ‘ORUŽJE SUDNJEG DANA’: Svijetom vlada panika zbog ovog strašnog oružja!
Nova ruska nuklearna podmornica K-329 Belgorod 25. lipnja napustila je Severodvinsk i otisnula se na Bijelo i Barentsovo more radi ispitivanja u realnim uvjetima prije isporuke ruskoj ratnoj mornarici.
Foto: Belgorod nuklearna podmornica izvor Endprepper
Divovska podmornica procijenjene dužine 184 metra planira se naoružati novim potpuno autonomnim torpedima s nuklearnim bojnim glavama tipa Poseidon 2M39 dometa do 10.000 kilometara – piše Mario Stefanov/7Dnevno
Ako probna plovidba bude uspješna, Belgorod će biti prva ruska podmornica naoružana torpedima Poseidon koja po svim svojim karakteristikama, posebice po nuklearnoj bojnoj glavi koju nose, procijenjene snage oko 100 megatona, ulaze u kategoriju tzv. oružja sudnjega dana. Poseidon je oružje drugog odgovora koje mora jamčiti da će eventualni nuklearni napad na Rusiju, bez obzira na njegov ishod, biti uzvraćen učinkovitim nuklearnim napadom na protivničku stranu, SAD ili njegove saveznike. Stoga je Poseidon potpuno autonoman i funkcionira bez ljudskog djelovanja.
Uništeni gradovi
Pogoni ga minijaturni nuklearni reaktor koji mu teoretski osigurava neograničeni domet, ali je on u stvarnosti, zbog ograničenja materijala od kojih su torpedo i njegovi sklopovi izgrađeni, sveden na oko 10.000 kilometara, što ipak predstavlja interkontinentalni domet. Masivni torpedo procijenjenog je promjera čak 1,6 do 2 metra (standardna ruska nuklearna torpeda su promjera 650 mm) i dužine veće od 20 metara. Na satelitskim snimkama podmornice Belgorod jasno se uočavaju pramčani otvori ogromnih torpednih cijevi za smještaj i lansiranje Poseidona. Torpeda nose nuklearnu bojnu glavu čija podvodna eksplozija treba stvoriti radioaktivni cunami visine i do 500 metara, koji bi zbrisao napadnute priobalne gradove i radioaktivnošću zagadio kopnenu površinu veličine 1500 x 1500 kilometara.
Belgorod je zapravo modificirana nuklearna podmornica klase Oscar II namijenjena operativnom ispitivanju novih ruskih pomorskih oružja među kojima je i torpedo Poseidon, kao strateško nuklearno oružje koje u svjetlu brzog razvoja američke proturaketne obrane treba nadoknaditi moguće smanjenje kapaciteta ruskog nuklearnog odgovora nuklearnim interkontinentalnim balističkim projektilima i osigurati održanje nuklearnog pariteta i statusa “zajamčenog uzajamnog uništenja”.
Uz dovršeni Belgorod, planirana je izgradnja još četiri nove nuklearne podmornice sasvim nove klase, od kojih bi svaka kao i probna Belgorod nosila 6 autonomnih torpeda Poseidon. Izgradnja prve podmornice te nove klase Khabarovsk započela je 2014. godine. Njezino porinuće bilo je planirano za lipanj ove godine, no satelitske snimke doka brodogradilišta Sevmash u Severodvinsku u kojem se gradi ukazuju na to da radovi još nisu gotovi i da će porinuće najvjerojatnije biti odgođeno do kraja godine.
Oružje Armagedona
Namjena torpeda tipa Poseidon je uništenje velikih priobalnih gradova uz pomoć radioaktivnog cunamija koji bi pokrenula podvodna eksplozija njihovih nuklearnih bojnih glava. Oružje potpuno autonomno samo nalazi put do određenih ciljeva i, ovisno o pozicioniranju protivničkih snaga, autonomno mijenja pravac kretanja, izbjegava uočene protivničke obrambene mjere i odabire smjer napada. Najveća dubina na kojoj može ploviti procjenjuje se na 1000 metara, što je daleko ispod dosega aktivne protivničke obrane.
Povijest se ne ponavlja, ali se savršeno rimuje sa sadašnjošću. Svjedočimo nečemu za što se krajem prošlog stoljeća i završetka hladnog rata držalo da je definitivno utonulo u bespuća povijesti. Nažalost, cikličko kretanje povijesti oko stoljetnih, gotovo uvijek istih geopolitičkih odrednica vratilo je ne samo hladnoratovski duh u međunarodne odnose nego i oružja koja su tijekom hladnog rata nazivali “oružjima sudnjega dana”. Poseidon je jedna od njih.
Iako je svo nuklearno oružje u svojoj biti oružje armagedona, čak i među tim čudovišnim sredstvima masovnog ubijanja postoje oružja koja nadilaze i sam pojam ratovanja. Najstrašnija među oružjima apsolutnog uništenja nuklearna su oružja nakon čije je uporabe potpuno sigurno kako neće preživjeti ni onaj tko ga koristi. Tijekom hladnog rata to su bili američki krstareći projektili Vought SLAM, koji su ne samo što su nosili više nuklearnih bojnih glava velike snage sposobne za uništenje velikih urbanih sredina i cijelih dijelova protivničkih teritorija nego su imali i nuklearni pogon, koji je osiguravao neograničen domet.
Ruska strana raspolagala je svojim oružjem “sudnjega dana”, torpedom T-15 s nuklearnom bojnom glavom snage 100 megatona (ekvivalent milijun tona TNT), koje je trebalo djelovati na isti način kao i novi ruski torpedo Poseidon.
Posljednji odgovor
Mana mu je bio mali domet od samo 50-ak km pa se morao koristiti vremenski upaljač, inače bi sve završilo kao samoubilačka misija. Pri kraju tehničkog razvoja spoznalo se da bi zbog narasle snage američke i zapadne protupodmorničke obrane napad njime uistinu i bio samoubilački pokušaj jer bi se podmornica-nosač teško mogla neopaženo približiti američkoj obali na tako maloj udaljenosti. Kao i današnji Poseidon, i nekadašnji torpedo T-15 također je bio promjera 1,6 metara i gotovo iste dužine, a nosio je nuklearnu bojnu glavu iste snage. Bilo je predviđeno da se lansira iz podmornica klase November koja je mogla nositi samo jedan torpedo.
Nakon potvrde ruskog predsjednika Putina iz ožujka 2018. godine o postojanju ruskog autonomnog podvodnog vozila na nuklearni pogon s nuklearnom bojnom glavom velikog dometa, sposobnog za nuklearne udare po neprijateljskoj obali koji bi stvorili valove visine 500 metara i uništili priobalne gradove, tehnologija oružja sudnjega dana ponovno je prvi put nakon hladnog rata u središtu medijske pozornosti.
Zapravo nije riječ ni o čemu novom, nego o nastavku razvoja idejnih projekata takvog oružja iz hladnoratovskog vremena. Ruski torpedo, zapravo podvodni dron, Poseidon, poznat po ruskoj razvojnoj oznaci “Status 6”, odnosno američkom kodnom imenu Kanyon, idejni je sljednik projekta torpeda T-15 iz 50-ih godina prošlog stoljeća. Njegovi nedostaci, prije svega domet od jedva pedesetak kilometara, sada su zahvaljujući tehnološkom razvoju na novom oružju otklonjeni.
Povratak hladnog rata vratio je na scenu takva oružja, a razvoj tehnologije 4. industrijske revolucije omogućio je stvaranje potpuno autonomnih oružnih sustava. Procjenjujući da je razvojem američkih proturaketnih sustava ugrožena sposobnost ruskog strateškog nuklearnog odgovora, Rusija je uz usavršavanje balističkih interkontinentalnih projektila, ne obazirući se na abnormalnu cijenu projekata i stanje ruskoga gospodarstva, pokrenula razvoj novih “oružja sudnjega dana” među kojima i torpeda Poseidon kao sredstva drugog, zapravo posljednjeg odgovora.
Veliko postignuće
U konačnici, time bi trebala bez obzira na rapidni razvoj američkih antiraketnih sustava osigurati režim uzajamnog zajamčenog uništenja.
Nova oružja masovnog uništenja postaju neovisna o ljudskom upravljanju. Onaj tko ih pokrene stoga može mirno umrijeti u nuklearnom napadu jer će njegova oružja vrlo vjerojatno pronaći svoj cilj. To veliko postignuće nekada je bilo nezamislivo. Sada i mrtav možeš ubiti neprijatelja, što je za svijet ovakav kakav je uistinu epohalni napredak. Postojanje takvih oružja govori sve o njemu i političkim elitama koje ga kreiraju. Mario Stefanov/7Dnevno
Vijesti
PADRE PIO I SILAZAK GOSPE MEĐU HRVATE: ‘USKORO DOLAZI U VAŠU ZEMLJU’
Malo je poznata činjenica da su dvoje svetaca dvadesetog stoljeća, papa Ivan Pavao II i Majka Tereza iz Kalkute gajili stanovitu pobožnost prema ukazanjima u Međugorju i da su bili ujedinjeni u molitvi svaki dan sa Gospom – piše Zrinka Požežanac u Vjera.hr.
Još je manje poznata činjenica da je Padre Pio, veliki talijanski mistik, stigmatik i svetac imao ikakve veze sa događajima u Međugorju. A imao je.
Iako je ovozemaljski život napustio puno prije nego li će ukazanja u Međugorju započeti, Padre Pio ostavio je dva veličanstvena proročanstva koja se tiču dvoje odvojenih mističnih događaja koja će se zbiti u Međugorju.
Župnik, Padre Pio i kip iz Međugorja kao izvor čudesa
Jedno od tih odnosi se na sama ukazanja, dok se drugo povezuje sa Gospinim kipom koji je iz Međugorja prilikom jednog hodočašća odnešen u Civitivecchiu (Italija) gdje je naposljetku proplakao krvavim suzama, što je silno čudo koje je Crkva odobrila.
Naime, 1994. godine, don Pablo Martin bio je župnik crkve sv. Agostino u okrugu Pantano u Italiji Civitivecchia, gdje se trenutno nalazi spomenuti kip Majke Božje. Upravo je don Pablo taj koji je organizirao hodočašće u Međugorje u rujnu te godine i kupio 40 cm dugačak kip Djevice Marije od bijelog gipsa kao suvenir iz Međugorja.
Zanimljivo je istaknuti, don Pablo gajio je snažnu pobožnost prema Padre Piu i to čak prije nego li će otac Pio biti službeno proglašen svetim od pape Ivana Pavla II. 2002 godine.
Njegova pobožnost prema njemu je bila značajna jer upravo Padre Piu idu sve zasluge prilikom odabira kipa, naime, Don Pablo je tražio njegov zagovor u pomoći oko odabira kipa koji je poslije plakao krvavim suzama ukupno 14 puta u različitim prilikama.
Prema kazivanju Don Pabla, bio je to jedan od najljepših događaja u njegovom životu koji je rezultirao odabirom i kupnjom upravo tog kipa po pomoći i zagovoru oca Pia.
Randall Sullivan je zapisao u svojoj knjizi “The Miracle Detective” tu čudesnu vezu.
Činjenica da je Padre Pio umro 1968 godine upravo to čini tu nebesku poruku povezanu u duhovnoj komunikaciji između oca Pia i župnika koja čini cijelu stvar zanimljivom. Znamo da u Boga nema slučajnosti tako da je cijeli “slučaj bio isplaniran”.
Također, treba spomenuti da dok je još hodao ovom zemljom i primao hodočasnike u svom samostanu u San Giovanni Rotondu, često bi znao prorokovati mnoge događaje.
BBC novinarka svjedoči
U knjizi “A Spark from Heaven” BBC-eva novinarka Mary Craig izvještava da prije nego li će započeti ukazanja u Međugorju, Padre Pio kazao je grupi hodočasnika koja ga je došla posjetiti iz Mostarske biskupije: “Blagoslovljena Djevica Marija uskoro će posjetiti vašu zemlju”
Upravo te riječi Padre Pia čine ovo proročanstvo izvanrednim.
Naravno, ne trebaju mnogo čuditi te njegove riječi, Padre Pio bio je poznat po svojim duhovnim darovima. Bog mu je dao izvanredne milosti. Između ostalih, imao je dar ozdravljenja, dar čitanja srca tijekom ispovjedi, dar bilokacije, vizije Isusa i Marije i svoga anđela čuvara kao i dar proroštva, a jednog je dječaka i to protestanta poslao u Međugorje po ozdravljenje i taj dječak je ozdravio pri dolasku u Međugorje a obitelj se obratila na katoličanstvo. Ovo je priča o tom čudu:
Vijesti
Deutsche Welle: Priznanje Palestine raste na jedanaest država EU-a
EU i Bliski istok Unatoč trenutačnom ratu između Hamasa i Izraela, Europska unija ustraje na dugoročnom “rješenju dviju država” kada je u pitanju mir na Bliskom istoku.
EU pod tim pojmom shvaća državu Izrael s jedne strane i državu Palestinu unutar granica koje su okvirno definirane prije više od 30 godina u takozvanim sporazumima iz Osla između Izraela i Palestinaca.
Vanjskopolitički predstavnik EU-a Josep Borrell ponovno je na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a u Bruxellesu u ponedjeljak istaknuo kako se EU službeno drži “rješenja dviju država”, ali je istodobno zaključio kako je “rješenje dviju država svakim danom sve teže. Moramo razgovarati o tome, ali humanitarna kriza u Pojasu Gaze sada je prioritet”, kaže prvi diplomat EU-a. On je dodao kako je za trajno političko rješenje, potreban „pojačani angažman”.
Priznanje raste na jedanaest država EU-a
Sve države članice Europske unije priznaju Izrael kao državu. Istodobno samo devet od 27 članica EU-a palestinske teritorije smatra državom. To bi se trebalo promijeniti ovog utorka. Naime Španjolska i Irska sada također žele priznati državu Palestinu u granicama teritorija Zapadne obale Jordana, istočnog Jeruzalema i Pojasa Gaze. To je u utorak učinila i Norveška koja doduše nije članica EU-a, ali njezina odluka također ima težinu.
Međutim, na ovim područjima ne postoji jedinstvena vlada. Hamas, koji je u EU-u klasificiran kao teroristička organizacija, prije rata je vladao Pojasom Gaze.
Malta i Slovenija najavile su da će priznati Palestinu čim za to dođe vrijeme. Belgija je odlučila ne dodijeliti državnost palestinskim teritorijima do daljnjega, objavila je belgijska ministrica vanjskih poslova Hadja Lahbib.
Većina zapadnoeuropskih članica EU-a nije priznala Palestinu, kao ni Velika Britanija ni SAD. Istočnoeuropske članice od Poljske do Bugarske priznale su Palestinu još krajem 1980-ih, tada kao dio Istočnog bloka, koji je bio na propalestinskoj strani. DDR je Palestinu također priznavao kao punopravnu državu. Prestankom Njemačke Demokratske Republike 3. listopada 1990. i pristupanjem Saveznoj Republici, ovo priznanje je prestalo važiti.
Njemačka, Francuska, Italija čekaju s priznanjem
Većina država EU-a, uključujući i Njemačku, želi prihvatiti palestinsku državu ako bude mira, te ako Izrael također poduzme ovaj korak. No to je prilično malo vjerojatno. Vlada premijera Benjamina Netanyahua odbacivala je dvodržavno rješenje čak i prije aktualnog rata protiv Hamasa. S druge strane teroristička skupina Hamas odbacuje izraelsku državu i jedan od njezinih ciljeva je uništenje židovske države.
“Podržavamo uspostavu palestinske države, ali palestinska država mora priznati Izrael i biti priznata od Izraela. To svakako ne može biti palestinska država koju vodi Hamas, koji je teroristička organizacija”, rekao je talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani, koji je trenutno i predsjedavajući skupine sedam najvažnijih industrijskih zemalja G7.
Prije nego što se ponovno ozbiljno razmotri dvodržavno rješenje, krvavi sukob između Hamasa i Izraela mora biti okončan. O tome je vladalo suglasje ministara vanjskih poslova EU-a na sastanku u Bruxellesu ovog ponedjeljka. Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock ponovno je pozvala na humanitarni prekid vatre u Gazi “kako bi se okončala patnja za taoce koji su još u zatočeništvu Hamasa i kako bi se konačno okončala patnja za ljude u Gazi”. Nakon terorističkih napada na Izrael početkom listopada u kojima je Hamas ubio 1.200 ljudi, a oteo 250, izraelska vojska pokrenula je veliku vojnu operaciju razbijanja položaja Hamasa u Pojasu Gaze.
Sudski nalog se ignorira – što sada?
No područje je daleko od bilo kakvog primirja. Hamas je ponovno ispalio rakete prema Tel Avivu iz Rafaha u Pojasu Gaze. Izraelska vojska je nakon toga granatirala izbjeglički kamp u blizini Rafaha, što je, prema palestinskim izvorima, prouzročilo najmanje 35 poginulih. “Obje strane ne poštuju naloge Međunarodnog suda pravde”, rekao je visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell u Bruxellesu.
“Ovo je prava dilema. Kako međunarodna zajednica može nametnuti provedbu odluka Međunarodnog suda pravde?” – upitao je Borrell ostale ministre vanjskih poslova. Međunarodni sud pravde u Haagu naredio je u petak, na zahtjev Južnoafričke Republike, da Izrael mora odmah prekinuti vojnu operaciju u Rafahu, gradu na jugu Pojasa Gaze, i omogućiti više humanitarne pomoći. O stanju na jugu Pojasa Gaze će danas raspravljati i Vijeće sigurnosti UN-a na hitno sazvanoj sjednici.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock govori u ime velike većine država članica kada u Bruxellesu kaže: “Privremene mjere Međunarodnog suda pravde su obvezujuće i naravno da ih se mora slijediti. No mi svjedočimo akcijama suprotnim tome. Bilo je više raketa na Tel Aviv koje je ispalio Hamas. U isto vrijeme, vidimo da nije nikakav dobitak za sigurnost Izraela i da neće dovesti do oslobođenja niti jednog taoca ako ljudi sada gore u izbjegličkim šatorima”. Baerbock pritom aludira na izraelski napad na izbjeglički kamp, koji sada istražuje izraelsko državno odvjetništvo.
“Međunarodno pravo vrijedi za sve, to se također odnosi na izraelsko ratovanje”, rekla je njemačka ministrica. Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani istaknuo je kako Hamas također krši međunarodno pravo skrivajući svoje pozicije među civilnim stanovništvom.
„Hamas instrumentalizira ljude u Rafahu. Namjera Hamasa je Izrael namamiti u medijsku zamku”, rekao je Antonio Tajani. Slike civilnih žrtava u Pojasu Gaze naravno diskreditiraju Izrael.
“Bez antisemitizma glavnog tužitelja”
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell oštro je kritizirao izraelsku vladu zbog najave da se ni pod kojim uvjetima neće pridržavati naloga Međunarodnog suda. „Ne samo Međunarodni sud Ujedinjenih naroda, koji ima nadležnost nad državama, nego i Međunarodni kazneni sud, koji ima nadležnost nad pojedincima, treba tretirati s poštovanjem”, odlučan je Josep Borrell.
Glavni tužitelj Kaznenog suda u Haagu zatražio je, među ostalim, raspisivanje tjeralice protiv izraelskog premijera Benjamina Netanyahua zbog ratnih zločina. “Mi moramo pustiti sud da odluči, i to bez vrijeđanja, što misli o zahtjevu glavnog tužitelja. Nažalost, to nije slučaj. Glavnog tužitelja se optužuje za antisemitizam, što se uvijek događa kada postoji nešto što se Vladi Benjamina Netanjahua ne dopada. Optužbe za antisemitizam protiv tužitelja su za nas neprihvatljive”, rekao je Josep Borrell.
Bernd Riegert/Deutsche Welle
Vijesti
Slavni američki novinar objasnio zašto SAD naginje ratu s Rusijom
Administracija američkog predsjednika Joea Bidena sklona je započeti rat s Ruskom Federacijom, budući da rejting američkog čelnika pada uoči izbora u studenom u Sjedinjenim Državama.
Izjavio je to američki novinar Seymour Hersh na You Tube kanalu London Real.
Lideri uvijek imaju veći rejting u ratu nego u miru, primijetio je novinar.
Prema njegovim riječima, pobjede u bitkama učinile su američke predsjednike “slavnima i značajnima”. Kao primjere naveo je predsjednike Franklina Roosevelta i Abrahama Lincolna.
Kako je naglasio Hersh, to može biti razlog agresivnog stava Bidenove administracije prema Rusiji.
Prije toga, norveški politolog Glenn Diesen rekao je da izjave Zapada koje odobravaju napad Oružanih snaga Ukrajine (OSU) na teritorij Rusije stranim oružjem “mijenjaju pravila” posredničkih ratova, takve izjave će postati ” jako loše”.
Ranije je zamjenik premijera Italije nazvao glavnog tajnika NATO-a “opasnim gospodinom”.
-
Vijesti2 tjedna ago
Rim Tim Tagi Dim – tek pohvala Baalu?
-
Vijesti3 tjedna ago
Fra Josip Marcelić: ŠTO JE RUACH? Duh Sveti u povijesti spasenja
-
Vijesti1 tjedan ago
HRVATIMA GOVORI? Njemački svećenik prije 300 g. zapisao koga će svi htjeti uništiti
-
Vijesti6 dana ago
Hrvatska – Sretan ti Dan državnosti!
-
Vijesti2 tjedna ago
DEMONOLOG GOVORI: Ozdravljenje obiteljskog stabla
-
Vijesti3 tjedna ago
“Obitelj je temelj naše budućnosti, Hasanbegović možda ipak bude dio izvršne vlasti”
-
Vijesti4 dana ago
Preminuo je Louis d’Alencourt ‘apostol posljednjih vremena’
-
Vijesti6 dana ago
UVIJEK ČETVRTKOM Blagdan Tijelova – što danas točno slavimo?