Vijesti
Borovčak za Direktno: Počinitelji zločina na Maclju 1945. nekažnjeno su nestali
Borovčak: Dok su živjeli, počinitelji zločina štitili su se lažima i zavjetom šutnje, a ostali su netaknuti i povlašteni zbog neprovedene lustracije
Noć 4. na 5. lipnja 1945. bila je maceljska noć strave kad su serijski ubijani svećenici. Po završetku Drugog svjetskog rata, zarobljenici partizana koji su preživjeli Bleiburg i mnogobrojna stratišta po Sloveniji, zatim Hudu Jamu i Tezno, kretali su se prema Maclju ili su dovezeni vlakovima u Đurmanec.
Zbog velikog mnoštva nadolazećih zarobljenika krajem svibnja i lipnja 1945., osim u Đurmancu i Krapini, formirana su tri sabirna logora u Mirkovcu pored Sv. Križa Začretja, kao i veliki logor u Oroslavju. Dva logora u Mirkovcu bila su smještena ispred samog dvorca Mirkovec.
Riječ je, naime, o još jednom o nizu zločina nad Hrvatima za koje nitko nije odgovarao. O tragičnoj sudbini brojnih Hrvata razgovarali smo s Damirom Borovčakom, povijesnim istraživačem i publicistom te idejnim osnivačem i dopredsjednikom Udruge Macelj 1945.
“Želim podsjetiti da se ove godine navršava 30. obljetnica tužne kronologije otkrivanja zločina u Maceljskoj šumi, koji su potvrđeni ekshumacijama u proljeće 1992. godine. Među tisućama žrtava na Macelju su i 21 svećenička žrtva iz Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine”, rekao je uvodno i nastavio:
“Pođimo redom. U nedjelju 9. lipnja 1991. uzoriti kardinal Franjo Kuharić služio je prvu svetu misu na Lepoj Bukvi za maceljske žrtve komunističkih zločina prije ekshumacija, temeljem upisa u Kronici franjevačkog samostana i svjedočanstva preživjelog svjedoka Frana Živičnjaka. Potom u proljeće 1992. započinju ekshumacije koje potvrđuju svjedočanstva, ali se za tri mjeseca sva istraživanja naprasno prekidaju, očito po nečijem političkom nalogu. Posmrtni ostaci ostaju 12 godina u vrećama za smeće na tavanu i podrumu Patologije Medicinskog fakulteta na Šalati u Zagrebu. To je bio pokušaj zataškavanja zločina, u stvari novi zločin zaborava, poslije zločina egzekucija”, objasnio je naš sugovornik.
Najveći skupni pokop ikada zabilježen u povijesti Hrvata
“Godine 2004. godine župnik fra Drago Brglez u Đurmancu, u zajedništvu s članovima Udruge Macelj 1945. započinje izgradnju grobnice na Maclju, da bi dana 22. listopada 2005. u toj su grobnici bile svečano pokopane 1163 žrtve komunističkih zločina. Pokop je vodio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. Bio je to najveći skupni pokop ikada zabilježen u povijesti Hrvata.
Dana 3. lipnja 2007. izgrađenu crkvu Muke Isusove na Macelju blagoslovio je varaždinski biskup Josip Mrzljak, a kompleks maceljske spomen-crkve dovršen je 12. lipnja 2011. otvorenjem umjetničkog Križnog puta, akad. kipara Ante Jurkića, na prilazu grobnici i spomen-crkvi, koji je blagoslovio zagrebački pomoćni biskup Mijo Gorski.”, govori naš sugovornik te ističe vrijeme kada je došlo do “zastoja”.
“U jesen 2011. nakon 10 godina marljivog rada i stvaranja zamijenjen je župnik fra Drago Brglez i dolazi novi upravitelj župe Đurmanec fra Vlado Mustač. Od tada, od 2012. do 2022., nema više nikakvog pomaka u Macelju. Nema novih pothvata, poticanja ili širenja hodočasničkih aktivnosti. Sve se svodi na jednu spomen-misu godišnje, samo s formalnim pozivom. Zamrla je nekadašnja aktivnost, a nikakvi inventivni prijedlozi nisu dobro došli. U tom vremenu Udruga Macelj 1945. pokušava nastaviti s aktivnostima izdavanjem monografija i publikacija na hrv. i engl. jeziku, proizvodnjom dokumentarnog filma Macelj – Titovo stratište te učestalim nastupima i predstavljanjima, snažnije pokretati interes šire hrvatske katoličke javnosti u Republici Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini.
U Macelj često dolaze hodočasnici iz Slavonije, s južnih krajeva Hrvatske i iz Hercegovine, no uglavnom odlaze razočarani, jer ih župnikov protokol ignorira odnosno ne omogućuje im se primjeren značaj i najave u komemoracijama. Termin mise za hodočasnike koji dolaze iz daleka vrlo je nepovoljan. Potrebno je noću daleko povratno putovati kući, a idući dan u ponedjeljak ustati i ići na posao. Godinama pokušavamo, ali ne uspijevamo spomen-misu premjestiti na subotu u podne, kako bi hodočasnicima iz udaljenih krajeva bio ugodniji povratak.
Međutim, razumnog sporazumnog dogovora nema. Sadašnji župnik burno reagira i odbija svaku dobronamjernu zamolbu ili prijedlog u interesu sveopćeg dobra. Tako, na žalost, nije moguće postići nikakav dogovor ili suradnju. Odbija služiti mise po nakani Udruge Macelj 1945. na značajne datume, primjerice na dane 23. kolovoza, Europski dan totalitarnih režima i 22. listopada na Spomen-dan najvećeg skupnog pokopa u Hrvata. Molitvu vjernika koju bi na misama trebali u suradnji sa župnikom predvoditi članovi Udruge Macelj 1945. jednostavno zanemari”, tvrdi Borovčak.
Početkom 2020., kaže naš sugovornik, ekshumirana je još jedna jama s 84 žrtve, zahvaljujući isključivo nalazu našeg člana Udruge Macelj 1945. Žrtve su pokopane u grobnicu 6. lipnja 2021. uz nedovoljno dobru najavu i propušteni poziv svim nad/biskupima i vjernicima širom Hrvatske i BiH. Tako je, na žalost, izostao primjeren odaziv hodočasnika.
‘Naše su zamolbe već desetak godina sistematski ignorirane’
“Udruga Macelj 1945. ima po svojoj Povelji zadaću dostojanstveno skrbiti za maceljske žrtve, a naše su zamolbe već desetak godina sistematski ignorirane. Treba se upitati zašto danas nema većeg razumijevanja za nas koji se trudimo održati istinu budnom? Ako ni od koga drugog, zašto nas se ignorira od strane Crkve? Ako su odgovorni počinitelji zločina danas već otišli Svevišnjem na obračun, tko je odgovoran i zašto se provodi nemar i strategija latergije u današnje vrijeme?”, upitao je Borovčak.
Zanimalo nas je i možemo li reći da se sustavno radi o obezvrjeđivanju hrvatskih žrtava kako u Drugom svjetskom ratu, odnosno poraću, tako i u Domovinskom ratu.
“Prošlo je puno vremena od počinjenja zločina na Maclju 1945. Počinitelji masovnih zločina su nekažnjeno nestali na smetlištu povijesti. Dok su živjeli štitili su se lažima i zavjetom šutnje o partizanskim zločinima, a ostali su netaknuti i privilegirani zbog neprovedene lustracije.
Ono što se događalo u Drugom svjetskom ratu, ponovilo se i u Domovinskom ratu. Ista ideološka matrica i zajednički zaštitnički znak – crvena petokraka, određivala je žrtvoslovnu sudbinu Hrvata. Na žalost petokraka kao simbol traje sve do danas, a postoji u različitim verzijama, kao zaštitni znak tzv. ‘antifašističkih’ i inih političkih struktura i lažnih civilnih udruga. No u konačnici, svi su isti, željni vlasti i uklanjanja onih koji se nalaze na njihovom ideološkom putu. Naravno da u takvom procesu hrvatske žrtve ne mogu dobiti potrebnu empatiju, svoju zadovoljštinu i pozornost hrvatske javnosti.
‘Komunistički zločini se ignoriraju i žele gurnuti pod tepih’
Zanimalo nas je i umanjuju li se u Hrvatskoj danas, ali i kroz povijest, komunistički zločini.
“Naravno. No ne bih rekao umanjuju, već bih rekao izbjegavaju, ignoriraju i žele istinu o zločinu gurnuti pod tepih.
Macelj je stratište 21 svećeničke žrtve, ubijeni su zajedno i gurnuti u jamu IV.D. u noći s 4. na 5. lipnja 1945. na lokaciji Lepa Bukva. Svećeničke žrtve su iz četiri biskupije: Vrhbosanske nadbiskupije, Đakovačko-osječke nadbiskupije, Krčke biskupije i Zagrebačke nadbiskupije te iz dvije franjevačke provincije: Bosne srebrene i Hercegovačke provincije.
Prema tim obilježjima – Macelj je najuzvišenije i sveobuhvatno, posebno važno žrtvoslovno mjesto za katoličke vjernike u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini! Ne čudi me kad se to želi prikriti ili ignorirati od struktura razina vlasti ili medija, već me čudi kad na to nisu osjetljivi pripadnici Crkve, svojim postupcima, svojom nebrigom i propustima”, kaže Borovčak te komentira i to čini li mu se da se ta tema povremeno provlači kroz medije, ali da nema konkretnih pomaka i kazni.
“Vrijeme kazni je prošlo, jer nema više živih ubojica, egzekutora. U iskrenoj namjeri nedavno sam izdao knjigu ‘Razgovori o vjeri i domoljublju’ u kojoj su kroz moje intervjue opisane sve okolnosti maceljskog zločina, što je do sada učinjeno i što bi još trebalo učiniti, kako bi hrvatska javnost o Macelju proširila nedovoljno znanje, ali i dobila na neki način satisfakciju za sve zločine i nepravde tu počinjene”.
“Bilo bi to vjerski poželjno otvaranje postupka proglašenja mučeništva 21 svećenika, franjevca i bogoslova ubijenih u Macelju 4./5. lipnja 1945. godine. To je Udruga Macelj 1945. predložila Hrvatskoj biskupskoj konferenciji upućenim dopisom od 10. prosinca 2018., ali do danas se još ništa u tom smislu nije dogodilo. Čak nismo primili ni odgovor”, istaknuo je.
Činjenica je da odgovorni za komunističke zločine koncem Drugog svjetskog rata nikada nisu procesuirani, a i danas imamo zahtjeve za pomilovanje nekih udbaša koji su za vrijeme Jugoslavije činili zločine.
“Da se maceljske spomen-mise u mjesecu lipnju (i na druge značajne datume) pokrenu u organizaciji Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije BiH dobila bi se nacionalna razina i skrenula veća pozornost na taj zločin bez presedana i biblijskih razmjera. Uvjeren sam da bi se na taj način zanimanje hrvatske katoličke javnosti povećalo, posebice iz nad/biskupija poubijanih svećenika, te bi uslijedio znatniji odaziv hodočasnika.
Naime, organizacije spomen-misa i komemoracije u crkvi Muke Isusove na Maclju, trebale bi biti na nacionalnoj razini pripreme i koordinacije, a ne kao do sada na razini filijale lokalne župe i svojevoljnih odluka samo jedne osobe, tj. župnika u Đurmancu”, naglasio je naš sugovornik.
“Na taj drugi način ne bi dobili civilno procesuiranje odgovornih ubojica, kojih uostalom više nema među živima na ovom svijetu, ali bi dobili opću svenarodnu pozornost o zločinima i kako je OZN-a (kasnije UDB-a) brutalno postupala i ubijala”, dodao je.
‘Narod vam to neće zaboraviti’
Spomenuo je i bl. Alojzija Stepinca.
“Na komunističkom montiranom suđenju u Zagrebu, 3. listopada 1946., zagrebački nadbiskup dr. Alojzije Stepinac je rekao: ‘Vi ste učinili fatalnu pogrešku, što ste pobili svećenike. Narod vam to nikada neće zaboraviti’. Okupljanjem na Macelju na nacionalnoj razini, kao narod bi pokazali da žrtve ipak nisu zaboravljene.
Treba imati u vidu i činjenicu da je gvardijan fra Ostijan Ostrognaj, kao svjedok u vremenu zločina, za žrtve maceljskih svećenika u Kronici franjevačkog samostana je zapisao: ‘XXI veri martyres pro fide et patria’.
Dakle, proslavom ‘istinskih žrtava za vjeru i domovinu’ dali bi odgovor i svima onima koji bi željeli opravdati partizanske zločine, UDB-u i udbaše, pa i u kontekstu današnjeg vremena. Jer ratni zločini ne zastarijevaju, mogu ubojice i biološki nestati, ali narod treba pamtiti i ne zaboraviti događaje koji su nas u povijesti zločinački obezglavili. Crkva kao institucija, vjera i narodna memorija jako su bitni, sve ostalo je manje bitno, ako rasvijetlimo istinu. Mržnja ‘ne’, osveta ‘ne’, bitna je istina dostupna javnosti – to je geslo naše Udruge Macelj 1945.”, zaključio je Borovčak za portal Direktno.
Vijesti
Elon Musk razotkrio Metu: “Djeca se treniraju društvenim mrežama, a AI se koristi za ‘maksimiziranje dopamina’
Elon Musk upozorava da se djeca treniraju društvenim mrežama, razotkriva užas u kojem se AI koristi za ‘maksimiziranje dopamina’ (usmjeravanje ponašanja prema nagradi , pa i mogućoj ovisnosti) – piše Katabella Roberts u The Epoch Times.
Američki biznismen Elon Musk obraća se sudionicima putem videokonferencije tijekom 8. izdanja sajma tehnoloških startupa i inovacija Vivatech, u izložbenom centru Porte de Versailles u Parizu, 23. svibnja 2024. (slika: sreenshot/X)
Biznismen Elon Musk upozorio je roditelje na rizike koje njihova djeca provode previše vremena na društvenim mrežama, navodeći da se umjetna inteligencija (AI) učinkovito koristi kako bi se osigurala maksimizacija dopamina.
G. Musk, koji je vlasnik platforme društvenih medija X, izdao je upozorenje dok je govorio na tehnološkoj konferenciji VivaTech 2024 u Parizu u četvrtak, gdje se pojavio na daljinu putem web kamere.
Izvršni direktor Tesle pozvao je roditelje da ograniče količinu vremena koje svojoj djeci dopuštaju na društvenim mrežama, ističući sve veće rizike povezane s naprednom tehnologijom, osobito kada je riječ o algoritmima koji izazivaju ovisnost i koji djecu tjeraju da skrolaju na internetu.
“Brinem se da se današnja djeca obučavaju na društvenim mrežama”, rekao je g. Musk, dodajući da su algoritmi umjetne inteligencije “u osnovi maksimizatori dopamina”.
“Dakle, pokušavaju maksimizirati količinu dopamina koju dobivate gledajući ekran”, nastavio je. “Dakle, rekao bih, potaknuo bih roditelje da ograniče količinu društvenih medija koje djeca mogu vidjeti jer ih je programirala umjetna inteligencija koja maksimizira dopamin.”
G. Musk je kasnije podijelio video svog pojavljivanja na tehnološkoj konferenciji na svom X računu, napisavši uz njega: “Mnogi društveni mediji su loši za djecu, jer postoji ekstremno natjecanje između AI-ova društvenih medija za povećanje dopamina!”
A lot of social media is bad for kids, as there is extreme competition between social media AIs to maximize dopamine! https://t.co/bzB8m5qL9z
— Elon Musk (@elonmusk) May 23, 2024
Njegovi komentari dolaze dok se nastavljaju tužbe protiv Facebookove matične tvrtke Meta, koja također posjeduje Instagram.
U jednoj od tih tužbi, koju su podnijeli državni odvjetnici 33 savezne države, navodi se da je div društvenih medija osmislio i implementirao štetne značajke — uključujući umjetnu inteligenciju — kako bi iskoristio mlade korisnike i njihovu osjetljivost na ovisnost, čime je pomogao potaknuti krizu mentalnog zdravlja mladih.
Od Meta-e izmijenjena ‘društvena stvarnost’ mladih Amerikanaca’
“Meta je iskoristila snažne tehnologije bez presedana kako bi privukla, angažirala i naposljetku uhvatila u zamku mlade i tinejdžere”, stoji u pritužbi. “Njegov motiv je profit.”
Algoritmi Metine platforme, dodaje se u tužbi, dovode do toga da se korisnici spuštaju u “zečje rupe”, gdje obično ostaju dulje vrijeme, dok je tvrtka “duboko promijenila psihološku i društvenu stvarnost generacije mladih Amerikanaca” kroz tehnologije koje potiču angažman.
U tužbi se također navodi da je div društvenih medija aktivno radio na prikrivanju bilo kakvih dokaza u vezi s psihičkom štetom koju tvrtka uzrokuje.
Meta je oštro negirala tvrdnje iznesene u tužbi.
Međutim, tvrtka se također suočava s nizom drugih tužbi koje navode slične tvrdnje, uključujući da njezine aplikacije promiču tjelesnu dismorfiju i izlažu maloljetne korisnike potencijalno štetnom sadržaju.
Europska komisija, izvršna vlast Europske unije, također ispituje medijskog diva zbog zabrinutosti da ne štiti djecu na internetu i da možda krši zakone EU-a.
Umjetna inteligencija “učitelj s iznimnim znanjem”
Na drugom mjestu tijekom svog pojavljivanja na daljinu na VivaTechu 2024. g. Musk je raspravljao o tome kako vjeruje da će umjetna inteligencija “dramatično utjecati” na obrazovni krajolik u budućnosti, premošćujući praznine u područjima s ograničenim pristupom obrazovanju i pružajući djeci vlastite osobno prilagođene tutore.
“AI je izuzetno obrazovan učitelj, vrlo strpljiv, gotovo uvijek će biti u pravu i može prilagoditi lekcije posebno djetetu”, rekao je. “To bi bilo kao da svako dijete ima Einsteina za učitelja, pa bi to bilo prilično duboko.”
Poslovni čovjek također je upozorio publiku da će AI vjerojatno preuzeti većinu poslova u budućnosti.
Vjerojatno nitko od nas neće imati posao, rekao je Musk.
Prema takvom scenariju, postojao bi univerzalni visoki dohodak, koncept prema kojem svaki član društva prima visok dohodak i ne postoji “nestašica dobara ili usluga”, prema g. Musku.
Međutim, takav bi scenarij vjerojatno ostavio ljude da preispituju svoj smisao života, rekao je biznismen.
“Svaki posao koji netko radi bit će neobavezan, kao ako želite raditi posao koji je poput hobija, možete raditi posao”, rekao je. “Ali inače će umjetna inteligencija i roboti pružiti bilo koju robu i usluge koje želite.”
Izvor: Epoch Times
Vijesti
Marinci testirali repliku oklopa iz kasnog brončanog doba. Utvrdilo se da je riječ o posljednjem kriku
Iz Grčke nam ove godine dolaze brojne zanimljive vijesti iz područja arheologije. Jedna od njih vezana je uz inovativno testiranje prapovijesnog oklopa. Konkretan oklop ulazi među najstarije prilično cjelovito očuvane europske oklope – piše Sonja Kirchhoffer u Povijest.hr.
Oklop se datira u kasno brončano doba i s obzirom na to star je oko 3500 godina. Izrađen je od brončanih ploča koje su prekrivale veći dio tijela, a uključivao je i neobičnu kacigu s pločama na obrazima, koja je napravljena od veprove kljove. Kaciga je izrađena tako što su komadići kljova vepra bili pričvršćeni na kožnu podlogu. Ova je defenzivna oprema iskopana još 1960. godine u blizini sela Dendra u južnoj Grčkoj. U pitanju je lokalitet koji je doslovno udaljen nekoliko kilometara od Mikene, odnosno prijestolnice kralja Agamemnona. Od trenutka kada je oklop nađen javila se dilemna je li on korišten u borbama ili samo u ceremonijama.
Kriteriji koje su morali zadovoljiti marinci
Istraživanje ovog naizgled nezgrapnog oklopa proveo je Andreas Flouris, profesor fiziologije na Sveučilištu u Tesaliji i njegov tim. U provođenju istraživanja angažirali su marince Helenskih oružanih snaga. Rezultati ovog nesvakidašnjeg istraživanja objavljeni su u časopisu PLOS ONE, u svibnju 2024. Za potrebe istraživanja znanstvenici su angažirali 13 marinaca. Naravno, u pitanju su bili dobrovoljci koji su odgovarali postavljenim kriterijima. Marinci su morali biti odgovarajuće dobi, tjelesne težine i visine. Bili su to ljudi većinom u svojim tridesetim godinama života, što je bilo u skladu s opisima ratničke elite u Ilijadi. Kako su ti ratnici opisani kao visoki i impresivne pojavnosti – u izboru vojnika vodilo se računa da budu viši od tadašnjeg prosjeka i težine, ne bi li bili ujedno usklađeni s podacima prikupljenim iz mikenskih grobova ratničke elite. Bila je to okvirno visina od oko 170 centimetra i težina koja se kretala do nekih 80 kilograma
Tijekom eksperimenta marinci su bili odjeveni u naizgled nespretne replike tzv. Dendra oklopa i naoružani oružjem karakterističnim za brončano doba. Tako opremljeni uključeni su u unaprijed osmišljene simulacije borbi koje su smatraju karakterističnim za kasno brončano doba.
Kako rekonstruirati borbe u kasnom brončanom dobu?
Pravo je pitanje kako su te borbe izgledale i koliko ih je uopće moguće rekonstruirati. Znanstvenici okupljeni u ovoj studiji krenuli su od Homerove Ilijade koja daje prikaz Trojanskog rata. Iako je Ilijada zabilježena u željeznodobnom periodu ili preciznije u arhajskom razdoblju grčke povijesti, ona sadrži i ratne tehnike iz brončanodobnog perioda. Autori unutar ove studije su bili prilično rigorozni i odlučili su prihvatiti iz Ilijade samo ono što je već doista potvrđeno arheološkim nalazima. Tijekom 11 satne simulacije zaključeno je da ovaj oklop nije ograničavao nositelje, kao i da je bio podnošljiv u uvjetima jakog naprezanja. U simulaciji su marinci bili naoružani križnim mikenskim mačem, kopljem, ali i kamenjem srednje veličine. Najčešće su primjenjivali borbenu tehniku nazvanu “hit and run”, koja je zahtijevala visoku razinu angažiranosti. Prilikom brončanodobnog ratovanja najčešće su stradavali gornji udova, prsa i glava. Znanstvenici su tijekom simulacija vodila računa i o geografsko-klimatskim uvjetima na području Troje, kao i fizičkim obilježjima ondašnje populacije i koječemu drugom.
Kako napraviti vjerodostojno simulaciju?
Da bi simulacija bila što vjerodostojnija nastojali su se replicirati odgovarajući životni uvjeti. Područje Troje je u kasnom brončanom dobu bilo močvarno s relativno visokim temperaturama i visokom vlagom. Prema onome što znamo o ratovima u davnoj prošlosti oni su se vodili u ljepšem i toplijem dijelu godine. Procijenjeno je da je prosječna ljetna temperatura u vrijeme Trojanskog rata bila između 23 i 29 stupnjeva Celzija uz iznimno visoku vlagu. Dakle eksperiment je proveden u kontroliranim uvjetima, ali je tražio temeljitu pripremu istraživača. Ovo je eksperimentalno istraživanje provedeno tijekom 2019. godine. Svi su marinci prije sudjelovanja prošli obuku u taktikama ratovanja brončanodobnog vremena. Kada su došli na testiranje morali su ići na počinak u točno određeno vrijeme i isto tako u određeno vrijeme se dići. Naime, bitke su u to davno vrijeme, kako se procjenjuje, započinjale negdje oko 7 sati ujutro i trajale su do oko 18 sati navečer.
Procjena potrebnih kalorija
Uz sve to simulirana je i prehrana ratničke elite onog vremena. Procijenjeno je da je elitnim vojnicima trebalo malo više od 4440 kalorija dnevno. Njihovi su obroci podijeljeni na tri dijela: jutarnji, međuobrok i večeru. Vjeruje se da su 40 posto kalorija unosili ujutro, 10 kroz grickanje u pauzama i 50 posto tijekom večere. Doručak se u ratničke elite sastojao od suhog kruha, kozjeg sira, maslina i crnog vina. Međuobroci su bili slični doručku, samo tu nije bilo vina, ali se moglo naći meda dok se navečer jelo obilnije pa je uz sve navedeno na repertoaru bilo i mesa različitih životinja poput ovaca i koza.
Oklop je imao težinu od 18 kilograma, što je bilo manje od težine replike. Naime razlika u težini se pripisuje nedostaku određenih dijelova na originalu kao i oksidaciji. Tijekom eksperimenta provedena su razna laboratorijska mjerenja. Zapravo prehrana je zajedno s ispitivanjima tijelesnih funkcija pokazala da je visoka procjenjena količina kalorija doista odgovarala onoj potrebnoj. Nakon simulacije marinci su pokazivali umor uglavnom u gornjim dijelovima tijela, ali i stopalima. Ovo je defenzivno oružje bilo fleksibilno za upotrebu u borbi, ali i dovoljno jako da ratnika zaštiti od većine udaraca, pa se smatra da je imalo važnu ulogu u osvajačkim tendencijama Mikenjana. Bio je to posljednji tehnološki krik koji je nadmašio znatno skromniji oklop izrađen od brončanih ljuskica apliciranih na lan.
Piše: Sonja Kirchhoffer
Vijesti
Legenda o nastanku hrvatskoga grba
Legenda kaže da je krajem 10. stoljeća, u ratu s Mlečanima, hrvatski kralj Stjepan Držislav zarobljen i odveden u Veneciju. Mletački dužd Petar II. Orseolo je čuo da hrvatski kralj dobro igra šah i izazvao ga je na 3 partije šaha.
Ako bi kralj pobijedio, dužd mu je jamčio slobodu. Prema legendi, Stjepan Držislav je pobijedio i pušten je iz tamnice da se vrati u Hrvatsku. Kao zahvalu za svoju slobodu odlučio je za svoj grb i grb Hrvatske odabrati šahovnicu – djelomično prenosimo sa stranice History of Croatia…
Naravno, ovo je samo legenda. Crveno-bijela šahovnica u Hrvatskoj se kao državni grb počela javljati tek u 15. stoljeću, a vjerojatno najvažniji dokument s hrvatskom šahovnicom je onaj u kojem hrvatsko plemstvo bira Ferdinanda I. Habsburškog za svog i hrvatskog kralja 1. siječnja 1527. Nakon što je 1526. u bitci kod Mohača poginuo posljednji ugarsko-hrvatski kralj Ludovik II. Jagelski.
Postoji više tumačenja što znače bijela i crvena polja na grbu… Jedno od njih je da znače Bijelu i Crvenu Hrvatsku. Bijela Hrvatska bila je prapostojbina Hrvata na području današnje sjeverne Češke i južne Poljske do iza Karpata, a Crvena Hrvatska je današnja Hrvatska koju su Hrvati naselili početkom 7. stoljeća.
Ali postoji, prema istraživanjima skupine ruskih povjesničara, arheologa i etnologa, monografija Velikaya Horvatya, potpisana od povjesničara s Peterburškog sveučilišta, Aleksandra Mayorova s narativom o Velikoj (Crvenoj) Hrvatskoj. Knjiga je izdana 2006. godine i baca potpuno novo svjetlo na povijest Hrvata kao antičko-pontskog naroda, koji je kroz prvih par stoljeća pos. Kr., vodio Slavene do potpune emancipacije i velikog kraljevstva/carstva.
Postoje tumačenja da bijela polja označavaju mir, a crvena krv i rat, do toga da označavaju strane svijeta, bijela – zapad, crvena – jug, no ni jedna od ovi teza nije sa sigurnošću potvrđena. Kroz povijest se mijenjala boja početnog polja.
Smiješno je stoga, da današnji glavnostrujaški projugoslavenski ‘povjesničari’ (zajednički naziv – ‘istoričarske karleuše’ – uz ispriku J.K.-i)… hrvatski grb svode na neke, tek epizodne reminiscencije 20. stoljeća…
-
Vijesti1 tjedan ago
Rim Tim Tagi Dim – tek pohvala Baalu?
-
Vijesti2 tjedna ago
Fra Josip Marcelić: ŠTO JE RUACH? Duh Sveti u povijesti spasenja
-
Vijesti7 dana ago
HRVATIMA GOVORI? Njemački svećenik prije 300 g. zapisao koga će svi htjeti uništiti
-
Vijesti5 dana ago
Hrvatska – Sretan ti Dan državnosti!
-
Vijesti2 tjedna ago
DEMONOLOG GOVORI: Ozdravljenje obiteljskog stabla
-
Vijesti4 tjedna ago
Izložba “Tamo gdje su moji korijeni”
-
Vijesti2 tjedna ago
DUŠE SVETI – DOBRODOŠAO! OBJAVA DUHA — DUH SVETI I CRKVA
-
Vijesti3 tjedna ago
Kad zakon postane teror, otpor postaje obaveza: Što komunizam ima s pobačajem, Metuzalemom i potopom!