Vijesti
Enigma Dugin – Putinov Raspućin i uloga Balkana
Pokušajte, da biste do kraja shvatili svu apsurdnost Duginovih teza, zamisliti našu političku elitu u tom kontekstu, na primjer mudrog Fadila Novalića koji se iz hobija bavi filozofijom ili plesom.
Tko je Aleksandar Dugin? Slična dilema preplavila je nedavno javni prostor, kada je u jednom moskovskom predgrađu, u atentatu, od eksplozivne naprave podmetnute pod automobil kojim je upravljala, poginula Duginova tridesetogodišnja kćer Darja.
Ono što je šira javnost znala o njemu do tada svodilo se uglavnom, ne ulazeći u detalje, na špekulacije o tome koliki utjecaj ovaj ruski ultranacionalista ima na Vladimira Putina.
Putinov Raspućin
Nazivan je u tom smislu i Putinovim Rasputinom, po mistiku i vjerskom fanatiku Grigoriju Jefimoviču Rasputinu, osobi bez formalne teološke naobrazbe, koji je imao veliki utjecaj na dvoru ruskog cara Nikole II i koji je u prosincu 1916. ubijen od strane svojih političkih oponenata kojima je smetao Rasputinov utjecaj na cara. Iz tih razloga, u prvi mah se pretpostavljalo da je Darja Dugina nastradala od bombe koja je bila namijenjena njezinu ocu Aleksandru, što ni do danas nije razjašnjeno.
Aleksandar Geljevič Dugin, ruski politički filozof, sociolog i geopolitičar, rođen je u Moski 1962. godine. Nakon završene srednje škole upisao se na prestižni Moskovski zrakoplovni institut, odakle je izbačen zbog “protusovjetske aktivnosti”. Od tog perioda, pa sve do 2000-ih, do dolaska Putina na vlast, Dugin je djelovao kao oporbeni političar pod budnom paskom tadašnjeg KGB-a.
Početkom 80-ih pridružio se ruskom disidentskom krugu koji se okupljao oko ruskog pjesnika Evgenija Golovina koji se između ostalog bavio i istočnjačkom filozofijom, magijom, okultizmom i alkemijom, što je ostavilo vidan trag na Duginovim geopolitičkim teorijama, što im daje neku jeftinu, kvazimističnu patinu, bez obzira što je Dugin iznimno obrazovana osoba, koja govori devet stranih jezika, i što se u svojim djelima koristi širokom paletom kulturoloških i filozofskih referenci.
Osovina Moskva – Ankara – Teheran
Dugin je devedesetih, zajedno s piscem Eduardom Limonovim, osnovao Nacionalboljševičku stranku koja je 1995. godine na izborima za Dumu doživjela debakl. S istim onim Limonovim koji je 1993. godine sa srpskih položaja oko Sarajeva pucao po opsjednutom gradu kao u kakvom krvavom i bizarnom safariju. U međunarodnim krugovima Dugin je postao poznat početkom 2000-ih, kada je osnovao Euroazijsku inicijativu (EVRAZIJA) u čiji je rad bila uključena i njegova stradala kćer Darja. Cilj Euroazijske inicijative je stvaranje geopolitičkog bloka, čiju kičmu čini osovina Moskva – Ankara – Teheran, koji je kadar suprotstaviti se američkom globalnom unipolarizmu, pri čemu je ključna uloga Turske kao neke vrste Trojanskog konja unutar NATO pakta. Ostaje dilema je li savezništvo Putina i Tayyipa Erdogana, kakvom danas svjedočimo, rezultat Duginovih geopolitičkih promišljanja.
Nedavno sam za jedan zagrebački tjednik analizirao najpoznatiju Duginovu geopolitičku teoriju, detaljno elaboriranu u njegovoj knjizi “Geopolitika multipolarnog svijeta” koja u principu predstavlja pomno razrađen antiglobalistički manifest u kojem Dugin iznosi svoju “četvrtu političku teoriju”, kako je naziva, kojim bi čovječanstvo nadišlo prevladavajući neoliberalizam i njegove derivate: fašizam i komunizam, kao neku vrstu zamjene za potrošeni model bipolarizma iz vremena Hladnog rata koji se u međuvremenu pretvorio u američki unipolarizam. Rusija u tom smislu mora provoditi aktivnu politiku na globalnoj razini, njegujući “svijest o svojoj povijesnoj misiji”.
Uloga Balkana
Knjiga je izvorno objavljena 2012., a u Hrvatskoj je prevedena nekoliko godina kasnije, 2017. U svom tekstu nisam se detaljnije osvrnuo na ulogu Balkana u zamišljenom Duginovu multipolarnom svijetu, što činim sada iz razloga što su ruski utjecaj i geopolitičke teme povezane s tim neizostavan dekor bizarnim bosanskohercegovačkim političkim sučeljavanjima, koja se u principu svode na jeftina šibicarska podmetanja tipa tko je “ruski igrač”, a tko ne, što se u suštini svodi na servilno dodvoravanje američkoj politici u Bosni i Hercegovini.
Posebno je zanimljiv kvadripolarni geopolitički model koji je po Duginu idealan, po kojemu je svijet podijeljen na četiri geopolitička bloka, odnosno “pola”, kako ih on naziva, koje čine određeni lokalni “veleprostori” pod dominacijom najvećih zemalja uključenih u svaki od pojedinih blokova. Ta podjela ide po meridijanima od sjevera prema jugu. Prvi “pol” je anglo-američka zona koja obuhvaća Sjevernu i Južnu Ameriku, te Australiju i Novi Zeland. Druga, euro-afrička zona, obuhvaća Afriku i Zapadnu Europu, uključujući i Veliku Britaniju i Irsku, Izrael, Jordan i zemlje Arapskog poluotoka, a treća, pacifičko-istočna zona Kinu, Japan i područje Pacifika. Euroazijska zona, u kojoj se nalazi Rusija, obuhvaća sve postsovjetske zemlje, uključujući i dio Rumunjske, Tursku, Siriju, Irak, Iran, Pakistan, Indiju, i Kazahstan.
Balkan se u cijeloj knjizi spominje samo na jednom mjestu, i to u kontekstu unilateralnog američkog kršenja međunarodnog prava prilikom invazije na Irak i NATO-vih bombardiranja Miloševićeve Srbije, iako se kod nas stječe dojam da je ruskoj politici Balkan neka vrsta geopolitičkog Svetog grala. Srbija se spominje samo osam puta, uzgred, zajedno s drugim balkanskim zemljama, kao djelić nekakve utopijske “Velike Istočne Europe”, jednog od “veleprostora” unutar euro-afričkog geopolitičkog bloka.
Američki protektorat
Sudeći po ovome, Rusija, ukoliko uzmemo za pretpostavku da je Duginov utjecaj na Putina presudan, nije zainteresirana za Balkan, već joj ovo područje uglavnom služi za taktička nadmudrivanja s Amerikom, da se koliko god je to moguće bez izravnog sučeljavanja destabilizira američka politika u regiji, da se na taj način umanje njezini globalni kapaciteti, a da su onda u tom slučaju Milorad Dodik i Aleksandar Vučić, kao ključni Putinovi eksponenti na Balkanu, unaprijed žrtvovani pijuni.
Međutim, ne treba sa sličnim zaključcima brzati, jer je euro-afrička zona, kako stvari stoje u ovom trenutku, puka utopija, što Dugin ne navodi, ali je toga, vjerujem, itekako svjestan. On svoju teoriju gradi na pretpostavci da se politika vodećih zemalja zapadne Europe oslobodi utjecaja Amerike. Britansko-američki povjesničar Tony Judt u svom djelu “Poslije rata” piše kako je neformalni američki protektorat nad Europom, koji se provodi pod kišobranom NATO pakta, kao sada već pa gotovo trajno nasljeđe Drugog svjetskog rata, ključni faktor koji je utjecao na to da je Europa danas realno gledano geopolitički patuljak bez gotovo ikakva globalnog utjecaja, bez obzira na svoj golemi znanstveno-ekonomski potencijal, te da je emancipacija od tog utjecaja imperativ kakve-takve europske budućnosti. Da bismo shvatili koliko je, na žalost, ova ocjena točna, treba se samo osvrnuti na geopolitičko kokošarenje njemačke vanjske politike u Bosni i Hercegovini, zemlje koja bi trebala činiti predvodnicu Duginova euro-afričkog bloka.
Zagrljaj Rusije
Ukoliko isključimo Europu iz Duginovih geopolitičkih zavrzlama, postavlja se pitanje što dobivamo. Dobivamo zapravo tri bloka, a ovo već odnekle zvuči poznato. Naravno, radi se o podjeli svijeta iz Orwellova romana “Tisuću devetsto osamdeset i četvrta”, gdje je svijet podijeljen na tri totalitarne megadržave: Oceaniju koja obuhvaća Južnu i Sjevernu Ameriku, Južnu Afriku i Veliku Britaniju; Euraziju koja obuhvaća sjevernu Aziju i Europu; te Orijentaziju koja obuhvaća Daleki istok. Te tri super-države neprestano ratuju jedna protiv druge, gdje je rat isključivo sredstvo za održavanje na vlasti vladajućih elita.
U Orwellovu svijetu još uvijek postoji takozvano “sporno područje”, smješteno u jugozapadnoj Aziji, za koje tri megadržave, stvarajući međusobno privremena i vjerolomna savezništva, vode stalni rat, jer je ono izvor jeftinih sirovina i robovske radne snage. To je, na žalost, zastrašujući kontekst u kojem možemo promatrati današnji svijet, gdje je od međunarodnog prava uglavnom preostao princip: ako nisi s nama, onda si protiv nas, što je na svojoj koži itekako bolno osjetila Ukrajina, uvučena u geopolitičku klopku iz koje se ne nazire izlaz.
Postavlja se pitanje kako se moglo dogoditi da kod Orwella Europa završi u smrtonosnom zagrljaju Rusije. Odgovor je vrlo jednostavan: u vrijeme kada je Orwell pisao svoje najpoznatije djelo, odmah nakon Drugog svjetskog rata, kada su se nad razrušenom Europom nadvile sablasti gladi, takva opcija je bila sasvim realna, jer je prijetila opasnost da cijela Europa padne pod Staljinov utjecaj. Poražena Njemačka bila je tih godina najveći europski bolesnik, a u Italiji i Francuskoj najjače političke grupacije činile su komunističke stranka pod izravnim Staljinovim utjecajem.
Novalić, filozofija i ples
U posljednjem poglavlju svoje “Geopolitike multipolarnog svijeta”, Dugin piše o budućnosti svoje “kvadripolarne” utopije, iznoseći brojne infantilne teze koje je apsolutno nemoguće zdravorazumski prihvatiti. On piše o nekom divnom novom svijetu u kojemu će vlastodršci biti obrazovani i nepotkupljivi asketi “neskloni prema materijalnom”. Pokušajte, da biste do kraja shvatili svu apsurdnost Duginovih teza, zamisliti našu političku elitu u tom kontekstu, na primjer mudrog Fadila Novalića koji se iz hobija bavi filozofijom ili plesom. Dugin svjesno ili nesvjesno, što je ponajmanje važno, zaboravlja gorku činjenicu da svako utopijsko društvo kad-tad završi u totalitarizmu koji nije moguć bez vanjskih neprijatelja i brutalne represije prema vlastitom stanovništvu, nečega što danas gledamo u Putin-Duginovoj Rusiji, i nečega što je glavna značajka sumornog i apokaliptičnog svijeta po Orwellu. – Pročitajte više na: Blijesak.info
Vijesti
U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM
U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.
U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.
Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.
Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.
Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.
foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH
Vijesti
Sveti Toma Akvinski o tome kako izbjeći zavist na društvenim mrežama
Umjesto da podlegnemo zamci usporedbe, možemo njegovati duh zahvalnosti i slaviti dobro u sebi i drugima.
Gornja ilustracija: – Imam 1000 sljedbenika, a ti? – 80000. Stvarnost: – Mislila sam da će više ljudi doći!? – Ne, samo moji najbolji prijatelji!
Potreba za isključivanjem, odbacivanjem doslovno beskonačnog pomicanja i algoritamski odabranih feedova, sve je veći fenomen. Nije pretjerano reći da mnogi biraju digitalnu detoksikaciju, svjesni prekid od stalne gužve društvenih medija – ili čak potpuno povlačenje iz njih. Ovo nije samo hir, poput čišćenja sokovima ili povremenog posta; to je zdrav odgovor na stalni pritisak online savršenstva. Platforme društvenih medija, iako nude povezanost, također mogu njegovati osjećaj zavisti. Ali što kada bi postojao način za snalaženje u ovom digitalnom krajoliku bez podlijeganja ovom poroku?
Uđite u svetog Tomu Akvinskog, poznatog srednjovjekovnog filozofa i teologa. Njegovi bezvremenski uvidi iznenađujuće su relevantni kada je u pitanju razmišljanje o našim suvremenim borbama. Dok Akvinski nije mogao predvidjeti uspon društvenih medija, njegova razmišljanja o zavisti pružaju snažan okvir za navigaciju u usporednoj zamci koju te platforme mogu stvoriti.
Što je zavist i zašto je destruktivna?
Prema Akvincu, zavist je “tuga tuđeg dobra”. To nije samo ljubomora, koja je strah od gubitka nečega što posjedujete. Zavist je podmuklija emocija, gorčina koja se zagnoji kada vidimo sreću druge osobe. U doba društvenih medija, ova sreća može poprimiti mnoge oblike – prijateljeve savršene fotografije s odmora, kolegina nemilosrdna promaknuća na poslu, pažljivo osmišljena slika života koji se čini sretnim bez napora.
Akvinski nas podsjeća da je zavist razorna sila. To ne samo da izjeda našu vlastitu radost, već također sprječava našu sposobnost da cijenimo dobre stvari u vlastitom životu. Akvinski nadalje tvrdi da istinska sreća ne dolazi od uspoređivanja s drugima, već od življenja kreposnog života u skladu s Božjim planom.
Dakle, kako možemo primijeniti mudrost Akvinskog na svoje navike društvenih medija? Evo nekoliko strategija:
1. PAZITE ŠTO KONZUMIRATE
Uredite svoje feedove društvenih medija tako da budu poticajni i inspirativni. Prestanite pratiti račune koji stalno izazivaju zavist ili negativnost.
2. VJEŽBAJTE ZAHVALNOST
Prebacite fokus s onoga što vam nedostaje na ono što imate. Svaki dan odvojite vrijeme za razmišljanje o blagoslovima u svom životu, velikima i malima.
3. SLAVI USPJEH DRUGIH
Prava radost zbog tuđe sreće raspršuje zavist. Koristite društvene medije da čestitate i ohrabrite druge.
4. PRISJETITE SE “ODGOVARANE STVARNOSTI”
Društveni mediji su vrhunac, a ne stvarni život. Svatko se suočava s izazovima, čak i oni s naizgled savršenim online osobama.
5. USREDOTOČITE SE NA VLASTITI ŽIVOT
Uspoređivanje je kradljivac radosti. Postavite sebi ciljeve i težnje, neovisno o tome što drugi rade.
Društveni mediji mogu biti vrijedan alat za povezivanje i informacije – to je neporecivo. Ali primjenom bezvremenske mudrosti Akvinca na zavist, možemo koristiti ovaj digitalni prostor s većom sviješću i unutarnjim mirom. Umjesto da podlegnemo zamci usporedbe, možemo njegovati duh zahvalnosti i slaviti dobro u sebi i drugima. Usredotočujući se na svoj život, možemo pronaći istinsku sreću izvan filtrirane leće društvenih medija.
Daniel Esparza/Aletea ilustracija: Brightside
Vijesti
Preminuo je Louis d’Alencourt ‘apostol posljednjih vremena’
Louis d’Alencourt, francuski intelektualac, komunikolog, te kao katolik specijaliziran za eshatologiju, koji je detektirao sve simboličke tragove koji se odnose na kraj vremena, preminuo je. POČIVAO U MIRU!
Tekst o Autoru (samom sebi) s bloga Le grand Reveil – Révélations pour la fin des temps, (Veliko buđenje – Otkrivenje za posljednja vremena) prenosimo
slika: Gospa od La Salette.
Zovem se Louis d’Alencourt, rođen sam 1969., dakle 2012. imam 43 godine. Oženjen, otac obitelji, poslovni menadžer, oglašivač sam i radim u komunikacijskim profesijama od svoje 23 godine , uglavnom na čelu vlastitih struktura. Imao sam sve razloge da nastavim živjeti “ublaženi” mali život bez postavljanja previše pitanja i da uživam u životu. Osim toga…
Praktičan katolik, tradicionalističkog senzibiliteta, odgojen sam u okruženju u kojem sam naučen ne vjerovati “svijetu”, odnosno društvu koje ga okružuje, čije su ideje i način djelovanja sve više u suprotnosti s katoličkom mišlju i njezinim učenjem . Hvala Bogu, djetinjstvo i mladost sam sačuvao od štete koju danas nanose televizija i “elektronički” stil života (videoigre i slično).
To me nije spriječilo da se prihvatim računala čim sam počeo raditi (bilo je to 1989. godine), niti da pozdravim dolazak Interneta i očito budem redoviti korisnik. Čak sam bio jedan od preteča mobitela jer sam i prije dolaska mobitela već imao telefon u autu. Bilo je to doba Radiocoma 2000. ako se dobro sjećam.
No, kako nisam rođen s računalima i kako sam ih usvajao samo u radu, uvijek sam ih smatrao prije svega alatom za rad. Isto za Internet. Računalni i elektronički alati za mene nisu cilj nego sredstvo. Nijansa je važna jer nam omogućuje da stroju i njegovoj dominaciji nad čovjekom damo granice, također nam omogućuje da znamo da ne budemo previše ovisni o njemu, a prije svega da zadržimo “kontrolu”. Često sam sklon reći “nije stroj taj koja odlučuje, ja sam”.
Dovoljno je reći da računala koja se sama ažuriraju, nadjačavajući slobodnu volju svog vlasnika, odgovaraju stvarima koje me ljute. Da ne spominjem da zapravo ne znamo sve što navedeno računalo radi i prenosi…
Sve ovo samo da kažem da sam malo po malo, što sam bio stariji, to sam se više pitao o evoluciji sadašnjeg svijeta; kamo ide, Što se događa ? Odakle taj jaz između percipiranog svijeta, željenog svijeta i stvarnog svijeta? Kako objasniti da usprkos iznimnom životnom standardu zapadnjaka, čiji je potrošačko društvo najvidljiviji izlog, postoji i velika nelagoda? Sve se čini u redu, a ipak nešto nije u redu.
Uvijek su me zanimale politika i ekonomija. Moram razumjeti stvari i stoga dublje prodreti u određene teme. Budući da televizija ne dopušta da idete dublje, čitanje je najlakši i najpouzdaniji način.
Tako sam od prosječnog građanina s godinama postao ISTRAŽIVAČ. Filozof i istraživač. Točnije, istraživač političke filozofije.
Da biste razumjeli što se događa, morate pokušati znati donju stranu karata. Postoji službena i neslužbena povijest. Onaj pravi, onaj o kojem se ne uči u udžbenicima. Geopolitika. Tajne službe. Tajna društva. itd…
Kao istraživački alat, ne biste trebali početi s internetom, već s knjigama. Jedna knjiga vodi drugoj; autor, u svom argumentu, navodi druge knjige koje vas potiče znatiželja, i tako dalje. Zatim dovršavate svoja zapažanja putem Interneta. Nikad ne zaboravite da, ako vam se neka tema sviđa, morate je dalje istraživati kroz knjige, a ne ostati na površnoj fazi, kao što je slučaj s audiovizualnim dokumentima i internetom.
A ono što sam otkrio bilo je zastrašujuće. Nakon 10 godina istraživanja i napornog rada, odabira, provjeravanja, razmišljanja, danas sam u mogućnosti odgovoriti na pitanja:
Za što ?
Gdje idemo ?
O kako da stignemo tamo?
Gotovo sa sigurnošću. Jedini element koji mi nedostaje, i to veliki, je kalendar: Kada?
Ali to je i najteže, i najtajnije.
Iza riječi “kraj vremena”, “apokalipsa” ili “kraj svijeta” moramo dati jasna objašnjenja, valjane argumente i konstruirano razmišljanje.
Danas više ne mogu šutjeti. Ovo znanje moram staviti u službu svojih bližnjih kako bih im pomogao da se pripreme za konačno rješenje koje se nazire. Razmišljao sam o pisanju knjige; ovaj projekt nije isključen, ali prvo krećem s ovim blogom čiji je cilj u naslovu: probudi se dok ne bude prekasno!
Tako ću ispuniti ulogu “apostola posljednjih vremena” o kojem je Gospa od La Salette govorila u svojoj poznatoj tajni (1846.) i koji će se pojaviti u vrijeme dolaska Antikrista: “Pozivam apostole posljednjih vremena, vjerne učenike Isusa Krista, koji su živjeli u preziru svijeta i samih sebe, u siromaštvu i poniznosti, u preziru i šutnji, u molitvi i mrtvljenju, u čistoći i u jedinstvu s Bogom, u patnji i neznanju svijetu. Vrijeme je da izađu i osvijetle zemlju. “.
Nažalost, ne uklapam se baš u opis, stoga riječ (budućnost) na početku ovog članka, jer težim biti dio toga i nadam se da ću pronaći milost i snagu potrebnu da to postignem.
Doista, vladavina Antikrista je blizu i sada je hitno prosvijetliti svoje suvremenike.
-
Vijesti1 tjedan ago
Rim Tim Tagi Dim – tek pohvala Baalu?
-
Vijesti2 tjedna ago
Fra Josip Marcelić: ŠTO JE RUACH? Duh Sveti u povijesti spasenja
-
Vijesti3 dana ago
HRVATIMA GOVORI? Njemački svećenik prije 300 g. zapisao koga će svi htjeti uništiti
-
Vijesti2 dana ago
Hrvatska – Sretan ti Dan državnosti!
-
Vijesti3 tjedna ago
DANAS Prvi put misa zadušnica za žrtve komunističkih zločina u Zagrebu
-
Vijesti2 tjedna ago
DEMONOLOG GOVORI: Ozdravljenje obiteljskog stabla
-
Vijesti3 tjedna ago
Izložba “Tamo gdje su moji korijeni”
-
Vijesti2 tjedna ago
DUŠE SVETI – DOBRODOŠAO! OBJAVA DUHA — DUH SVETI I CRKVA