Vijesti
Foreign Affairs: RASPAD MEĐUNARODNE NORME i povratak osvajačkog ratovanja?
Published
3 godine agoon
By
Uredništvo
Zašto budućnost globalnog poretka ovisi o Ukrajini
Ruski predsjednik Vladimir Putin odavno je ustvrdio da Ukrajina nikada nije postojala kao neovisna država. Bivša sovjetska republika “čak nije ni država”, rekao je još 2008. godine. U govoru 21. veljače ove godine elaborirao je tvrdnjom da je “modernu Ukrajinu u cijelosti i u potpunosti stvorila Rusija”. Nekoliko dana kasnije naredio je ruskim snagama da napadnu Ukrajinu. Dok su ruski tenkovi prelazili ukrajinsku granicu, činilo se da Putin djeluje prema zlokobnom, dugom cilju: izbrisati Ukrajinu s karte svijeta. Foreign Affairs, čiji tekst prenosimo, postavlja sukob Rusije i Ukrajine u povijesni kontekst osvajačkog ratovanja, pokušava dokučiti vraća li se svijet starim navikama te što bi to značilo za međunarodnu zajednicu.
Ono što je rusku invaziju učinilo toliko šokantnom bila je njena anakronistička (zastarjela op.a.) priroda. Desetljećima se činilo da je ova vrsta teritorijalnog osvajanja prošlost. Prošlo je više od 30 godina otkako je jedna zemlja pokušala izravno osvojiti drugu međunarodno priznatu zemlju (napad Iraka na Kuvajt 1990.). Ovo ograničenje činilo je osnovu međunarodnog sustava: granice su, uglavnom, bile svete.
Usklađenost s normama državnog suvereniteta – uključujući i ideju da zemlja može kontrolirati ono što se događa na vlastitom teritoriju – nikada nije bilo savršeno. No, države su općenito pokušavale poštivati svetost granica ili barem zadržati privid da to čine. Zemlje su mogle biti uvjerene da od svih prijetnji s kojima su se susrele, invazija s ciljem prekrojavanja njihovih granica vjerojatno neće biti jedna od njih. Budući da je glavni uzrok rata uvelike ostao u povijesti, ova posebna vrsta sukoba postala je manje uobičajena.
Ipak, s invazijom Rusije, norma protiv teritorijalnog osvajanja testirana je na najopasniji i najživlji način od kraja Drugog svjetskog rata. Rat u Ukrajini podsjeća na prethodnu, nasilniju eru. Ako globalna zajednica dopusti Rusiji da osvoji Ukrajinu, države bi mogle češće koristiti silu kako bi osporile granice, mogli bi izbiti ratovi, bivša carstva bi se mogla obnoviti, a više zemalja moglo bi biti dovedeno na rub izumiranja.
Koliko god ruski napad bio uznemirujuć, ostatak svijeta još uvijek može zaštititi normu koju je Moskva osporila. Svjetska zajednica može koristiti sankcije i međunarodne sudove kako bi nametnula troškove Rusiji za njezinu očitu i nezakonitu agresiju. Može se zalagati za reforme u UN-u tako da članovi Vijeća sigurnosti, uključujući Rusiju, ne mogu staviti veto na upućivanje Međunarodnom kaznenom sudu i tako umanjiti sposobnost te institucije da dijeli pravdu. Takav odgovor zahtijevat će suradnju i žrtve, ali je vrijedan truda. U pitanju je jedno od temeljnih načela međunarodnog prava: teritorijalni integritet država.
“Smrt države”, kako novinar Foreign Affairsa naziva taj fenomen, formalni je gubitak kontrole nad vanjskom politikom jedne države u odnosu na drugu državu. Drugim riječima, kada država prizna da više ne može samostalno djelovati na svjetskoj sceni, ona zapravo prestaje biti vlastita država. Na početku ere moderne države prevladavao je jedan uzrok državne smrti: trauma tupim predmetom. Od 1816. do 1945. država je nestajala s karte svijeta u prosjeku svake tri godine – činjenica je još više alarmantna s obzirom na to da je tada broj država iznosio tek trećinu od današnjeg broja. U tom je razdoblju oko četvrtine svih država u jednom ili drugom trenutku pretrpjelo nasilnu smrt. Njihove su prijestolnice opljačkale neprijateljske vojske, teritorij im je anektiran i više nisu mogli samostalno djelovati na svjetskoj pozornici.
Zemlje koje se nalaze između suparnika bile su posebno podložne preuzimanju. Od 1772. do 1795. godine Poljsku su podijelile Austrija, Pruska i Rusija. Poljska je potpuno nestala s karte Europe više od jednog stoljeća. Paragvaj je doživio sličnu sudbinu 1870. godine, kada je izgubio rat protiv Argentine i Brazila. Početkom dvadesetog stoljeća Japan je anektirao Koreju nakon niza poluotočnih ratova s Kinom i Rusijom.
Osim lošeg položaja, nedostatak čvrstih diplomatskih veza s kolonijalnim silama bio je još jedan predznak opasnosti za ranjive države. Trgovinski odnosi nisu bili dovoljni. U osamnaestom i devetnaestom stoljeću, afričke i azijske zemlje koje su sklopile trgovačke ugovore s imperijalnim silama kao što su Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo imale su veću vjerojatnost da će ‘umrijeti’ nego zemlje Latinske Amerike i Bliskog istoka koje su, imajući jače i formalnije veze, bile domaćin konzulata i veleposlanstva tih istih kolonijalnih sila. Drugim riječima, postojala je hijerarhija priznavanja koja je signalizirala koje su se države smatrale legitimnim za osvajanje, a koje nisu. Ujedinjeno Kraljevstvo je, na primjer, potpisalo ugovore s pretkolonijalnim indijskim državama od Sinda do Punjaba koje su mnogi indijski čelnici smatrali priznanjem državnosti. No, Britanci nikada nisu poduzeli sljedeći korak uspostavljanja diplomatskih misija u tim državama – što je često bio uvod u invaziju.
Polako, ali sigurno, neki su vođe počeli odvraćati od prakse osvajanja. Početkom dvadesetog stoljeća, američki predsjednik Woodrow Wilson pojavio se kao zagovornik teritorijalnog integriteta. Posljednja od Wilsonovih četrnaest točaka, predstavljena na kraju Prvog svjetskog rata, odnosila se posebno na zaštitu država koje pripadaju Ligi naroda, za koje je Wilson mislio da bi mogle ponuditi „međusobna jamstva političke neovisnosti i teritorijalnog integriteta i velikim i malim državama”. Dakako, Wilsonova predanost samoodređenju bila je ograničena na europske nacije; zagovarao je neovisnost Poljaka, ali nije reagirao na molbe za potporu Egipćana i Indijaca. Štoviše, njegova obrana teritorijalnog integriteta bila je lakša činjenicom da su do trenutka kada je Wilson postao predsjednik, Sjedinjene Američke Države završile vlastita teritorijalna osvajanja, uključujući svoj marš na zapad i popratno zauzimanje indijanskih zemalja. Ipak, Wilson je pomogao da se norma protiv teritorijalnog osvajanja ukorijeni.
Wilsonovi nasljednici nastavili su tradiciju suprotstavljanja teritorijalnom otimanju. Godine 1935. predsjednik Franklin Roosevelt, na primjer, izrazio je snažno protivljenje talijanskom preuzimanju Etiopije i čak je bio spreman odgoditi savezništvo sa Sovjetskim Savezom na početku Drugog svjetskog rata jer je Moskva zahtijevala da se njezino potčinjavanje baltičkih država prizna kao legitimno. Ipak, Rooseveltova predanost normi, poput Wilsonove, nije bila apsolutna; Roosevelt je ranije bio spreman, na primjer, priznati njemačko osvajanje Austrije ako bi to ograničilo rat u Europi.
Kraj Drugog svjetskog rata najavio je novu eru. U narednim desetljećima praksa teritorijalnog osvajanja nije potpuno nestala; svijet je svjedočio preuzimanju Južnog Vijetnama od strane Sjevernog Vijetnama 1975.; Izraelska okupacija dijelova njegovih susjeda; pokušaj Argentine da preuzme Falklandsko otočje; i spriječena iračka invazija na Kuvajt 1990. No, općenito govoreći, zemlje su se miješale u poslove drugih država bez pokušaja precrtavanja svojih granica. Kada je Sovjetski Savez napao Mađarsku 1956. godine, cilj je bio spriječiti tu istočnoeuropsku državu da napusti Varšavski pakt. Sovjeti su uspostavili novi, prijateljskiji režim u Budimpešti, ali nisu polagali pravo na mađarski teritorij. Slično, kada je Vijetnam napao Kambodžu 1978. godine, uspostavio je marionetsku vladu, ali nije zatražio teritorij izvan skupine spornih otoka u Tajlandskom zaljevu.
Određena vojna okupiranja, poput onih nakon invazije Sjedinjenih Država na Afganistan i Irak, kvalificiraju se kao nasilna državna smrt. No, Sjedinjene Države nisu imale teritorijalne amibicije u tim zemljama; nastojale su, tvrdi se, srušiti režime uz očuvanje teritorijalnog integriteta. Odsutnost teritorijalnih ciljeva ne čini jednu vrstu kršenja suvereniteta boljom ili gorom od druge, ali predstavlja važnu razliku. Karte su uglavnom ostale iste.
Zašto je došlo do naglog pada u teritorijalnim osvajanjima nakon Drugog svjetskog rata? Odgovor se može pronaći u moćnoj sili u međunarodnim odnosima: normama. Kako su politolozi Martha Finnemore i Kathryn Sikkink definirali pojam, norma je “standard prikladnog ponašanja za aktere s određenim identitetom” – u ovom slučaju akteri su države. Vođe koji su razvili normu protiv teritorijalnog osvajanja priznali su da se većina sukoba, uključujući Drugi svjetski rat, vodi oko teritorija. Uspostavljanje norme protiv jedne države da silom zauzme teritorij druge bilo je stoga dio šireg projekta promicanja mira. Pomažući da se to ugradi u Povelju UN-a, Sjedinjene Američke Države bile su odlučne u namjeri da norma opstane. Nakon što su iz rata izašle mnogo jače od svojih saveznika, Sjedinjene Američke Države su na provođenje norme protiv teritorijalnog osvajanja gledale kao na ključni element očuvanja globalne stabilnosti. Nove nezavisne države preuzele su slične obveze u osnivačkim dokumentima regionalnih organizacija, kao što su Arapska liga i Organizacija afričkog jedinstva. Nadovezujući se na ranije pokušaje da se koncept teritorijalne cjelovitosti ugradi u takve ugovore kao što su Pakt Lige naroda iz 1919. i Kellogg-Briand pakt 1928. godine, pojavila se bona fide (dobronamjerna, poštena op.a.) norma.
Države i vođe pridržavaju se normi iz raznih razloga. Dok su neke norme – recimo, one protiv genocida – utemeljene na humanitarnim brigama, norma protiv osvajanja ima više strateške, sebične korijene. Neke države poštuju normu jer nemaju teritorijalne ambicije. Drugi su normu internalizirali tako duboko da je njezino kršenje postalo nezamislivo. Neke — čak i moćne države — pridržavaju se jer znaju da su teritorijalni sporovi glavni uzrok ratova i smatraju da je stabilnost međunarodnog sustava u njihovom interesu. Postoje i one države koje slijede normu iz straha od kazne u slučaju kršenja.
Uz sve svoje prednosti, norma protiv teritorijalnog osvajanja također je imala neželjene posljedice. Jedna je učvršćivanje međudržavnih granica na načine koji stvaraju uvjete zrele za neuspjeh i kolaps države. Kao što je pokazao politolog Boaz Atzili, “fiksnost granica” oslobodila je čelnike slabih država od potrebe da svoju pozornost usmjere na zaštitu vlastitih granica od vanjskih grabežljivaca. Zairski (danas DR Kongo op.a.) diktator, Mobutu Sese Seko, uspio je usredotočiti svoje napore na izvlačenje resursa za osobnu korist djelomično zato što mu nije bila potrebna jaka vojska za obranu granica svoje zemlje. I kao što je pokazala sociologinja Ann Hironaka, norma protiv teritorijalnog osvajanja također je pridonijela rastu “neprekidnih ratova”. Umjesto da riješe razlike oko političke kontrole pokušajem preuzimanja teritorija, oportunistički lideri umiješali su se u građanske ratove u slabim državama kako bi produžili sukobe i dodatno oslabili nestabilne vlade – kao što je Južna Afrika učinila u Angoli 1980-ih, na primjer.
Nije slučajno da se norma protiv teritorijalnog osvajanja pojavila nakon Drugog svjetskog rata. Užasi tog sukoba, u kombinaciji sa zorom nuklearnog doba, potaknuli su velike sile da izbjegnu buduće ratove. Doba bipolarnosti između Sjedinjenih Američkih Država i Sovjetskog Saveza omogućilo je i promjenu režima i očuvanje međunarodnih granica. Globalizacija je također smanjila ekonomske prednosti teritorijalnog osvajanja: povećana trgovina značila je da su zemlje mogle pristupiti resursima drugih država bez pribjegavanja sili.
Ne samo da su granice bile sigurne; sama državnost postajala je sve vrijednija roba, dijelom zato što su poslijeratni čelnici novih neovisnih zemalja mogli biti uvjereni da će norma protiv teritorijalnog osvajanja vrijediti i da će njihove novonastale države biti sigurne. No, upravo su građani tih novih država, od kojih se mnoge nalaze na postsovjetskom prostoru, danas s pravom najviše zabrinuti za budućnost svojih zemalja.
Ruska invazija na Ukrajinu baca svjetlo na nesigurnost norme protiv teritorijalnog osvajanja. Dobra vijest je da je bijes bio brz i širok, s različitim akterima zabrinutim da bi Putinov napad mogao potkopati stabilnost granica na globalnoj razini. Čak i oni koji nisu sudjelovali u iscrtavanju današnjih nacionalnih granica, strastveno su govorili. “Složili smo se da ćemo se zadovoljiti granicama koje smo naslijedili”, rekao je Martin Kimani, kenijski veleposlanik pri UN-u, na sastanku Vijeća sigurnosti 22. veljače. “Odlučili smo slijediti pravila Organizacije afričkog jedinstva i Povelje Ujedinjenih naroda”, nastavio je, “ne zato što su nas naše granice zadovoljavale, već zato što smo željeli nešto veće, iskovano u miru.” Čelnici zemalja od Albanije do Argentine osudili su rusku invaziju na sličnim osnovama.
Djelomično, sudbina norme protiv teritorijalnog osvajanja ovisi o tome koliko je Putin krši u Ukrajini. Ako Putin na kraju zamijeni administraciju ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i uvede marionetski režim u Ukrajini, upustio bi se u očitu promjenu režima i zadao težak udarac ukrajinskom narodu, ali on ne bi osporio normu protiv teritorijalnog osvajanja samu po sebi. Zemlja bi bila pod neizravnom, a ne izravnom, ruskom kontrolom.
Isto tako, ako Putin pokuša apsorbirati Krim, Donjeck i Luhansk – područja za koja je dugo tvrdio da su ruski teritorij – a ostatak svijeta pristane, to bi oslabilo, ali ne i potpuno poništilo normu koja štiti teritorijalni integritet države, jer većina Ukrajine ostala bi netaknuta. Čak i u tom slučaju, prihvaćanje ograničenog kršenja norme može dugoročno učiniti više štete nego odbacivanje većeg kršenja norme. Uostalom, vjerojatno je da je relativno slab odgovor Zapada na rusku aneksiju Krima 2014. ohrabrio Putina.
Postoji razlog za bojazan, a to je da Putinove ambicije nadilaze ove ciljeve. Kao što sugeriraju njegove primjedbe kojima se dovodi u pitanje legitimnost Ukrajine kao neovisne zemlje, čini se da Putina zanima mnogo više od pukog postavljanja prijatelja na čelo bivše sovjetske republike ili izdvajanja dijelova zemlje; možda razmišlja o precrtavanju karte Europe kako bi se vratio u carsku Rusiju. Ako bi Rusija preuzela cijelu Ukrajinu, Putin bi zabio kolac u srce norme protiv teritorijalnog osvajanja.
Kad bi Putin otišao tako daleko, onda bi sudbina norme uvelike ovisila o tome kako će ostatak svijeta reagirati. Norme se hrane provođenjem. Sirijski predsjednik Bashar al-Assad očito je prekršio normu protiv upotrebe kemijskog oružja (i međunarodno pravo) 2013. kada je ispalio rakete punjene sarinom na predgrađe Damaska. Iako je američki predsjednik Barack Obama proglasio upotrebu kemijskog oružja crvenom linijom, odgovor na ovo kršenje bio je toliko mlak da se može oprostiti pitanje je li tabu protiv kemijskog oružja još uvijek na snazi.
Srećom, veći dio odgovora svijeta na rusku invaziju ukazuje na to da su zemlje uglavnom ujedinjene u svojoj odlučnosti da zaštite normu. Sankcije Rusiji bez presedana, u kombinaciji s donacijama humanitarne pomoći i oružja za Ukrajinu, vrše pritisak na Putina, nudeći (doduše ograničenu) pomoć Zelenskom. Međutim, ako bi ta međunarodna odlučnost oslabila, zemlje susjedne Ukrajini, poput Moldavije, Poljske i Rumunjske, s pravom bi postale nervozne zbog svog suvereniteta. Dapače, već jesu. Primjetno je da se međunarodna zajednica nije udružila kako bi odbila upad Rusije na način na koji je globalni savez predvođen SAD-om odbio pokušaj iračke aneksije Kuvajta. Taj potez ne samo da je obnovio neovisnost Kuvajta nego je i učvrstio normu protiv osvajanja. (Rusija je, naravno, daleko moćnija nego što je Irak ikada bio i posjeduje nuklearno oružje.)
U isto vrijeme, provođenje norme protiv teritorijalnog osvajanja dolazi s kompromisima, o čemu bi svi trebali biti jasni. Zaštita ukrajinskog suvereniteta vjerojatno nije vrijedna trećeg svjetskog rata – pogotovo onog koji bi mogao postati nuklearni. Svijet ne bi trebao platiti konačnu cijenu samo da bi podržao normu protiv teritorijalnog osvajanja. No, krvavi troškovi koji dolaze s tim izborom ne mogu se zanemariti. Zapad je trenutno u teškoj situaciji. Nastoji snagom odgovoriti na rusku invaziju, ali bez eskalacije sukoba.
Kako bi očuvala normu protiv teritorijalnog osvajanja, globalna zajednica trebala bi nastaviti s pritiskom na Rusiju, čak i ako je Putinov cilj pripojiti samo Krim, Donjeck i Lugansk. Zapadni savez, na primjer, ne bi trebao u potpunosti ukinuti sankcije Rusiji sve dok Putin ne prizna granice Ukrajine prije 2014. godine. Međunarodni pravnici trebali bi ozbiljno shvatiti razne tužbe Ukrajine protiv Rusije, ne samo u kontekstu ovog specifičnog sukoba, već i s obzirom na sve presedane koje bi njihove odluke mogle stvoriti. Vezano za to, vrijedi obratiti pažnju na to kako se reagira na optužbe da je Rusija počinila zločin agresije. Činjenica da Rusija, kao stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, može staviti veto na upućivanje zločina agresije Međunarodnom kaznenom sudu otkriva zabrinjavajuću ranjivost norme protiv teritorijalnog osvajanja. Teško je održati norme kada su velike sile odlučne da ih prekrše.
Ako globalna zajednica ne uspije provesti normu protiv teritorijalnog osvajanja, države koje graniče s velikim silama suočit će se s najvećim rizikom od izumiranja. Među aspektima povratka u svijet nasilne državne smrti koji najviše zabrinjavaju su učinci koje invazije imaju na civile. Osvajači se često upuštaju u neselektivno ciljanje, slično onome što se danas događa u ukrajinskim gradovima Harkovu i Mariupolju, kako bi ugušili otpor, a čak i depopulirali područja. Drugim riječima, odumiranje norme protiv teritorijalnog osvajanja moglo bi dovesti do povećanja ne samo učestalosti već i brutalnosti rata.
Čak i ako se međunarodna zajednica ne okupi iza norme pred ruskim pokušajem ponovnog uspostavljanja imperijalnih granica, nada za Ukrajinu neće biti izgubljena. Otprilike polovica svih država koje su nasilno umrle od 1816. kasnije je uskrsnulo. Važan prediktor uskrsnuća je opstanak nacionalnog otpora zato što opseg otpora napadačima može biti teško predvidjeti. Čini se da su Putinova očekivanja bila daleko od cilja: rašireni i sofisticirani ukrajinski otpor snažno sugerira da će Rusiji biti gotovo nemoguće kontrolirati Ukrajinu. Malo je okupacija u povijesti na kraju postiglo svoje dugoročne političke ciljeve.
Ako Ukrajinci budu ostavljeni da uskrsnu svoju vlastitu zemlju, krajnji rezultat će biti dobar za Ukrajince, ali ne osobito ohrabrujući za normu protiv teritorijalnog osvajanja. Da bi norme ostale jake, kršenja moraju biti kažnjena. Uskrsnula Ukrajina mogla bi odvratiti buduće osvajače od napada na zemlju. No, na globalnoj razini, ambiciozni osvajači izvukli bi jasnu pouku: moguće je izvući se s teritorijalnim osvajanjem.
Možda bi bilo utješnije vjerovati da je jednom uspostavljena norma trajna, ali norme ne traju uvijek zauvijek. Razmislite koliko ih je izmaklo. Ljudi više ne rješavaju svađe putem ritualnih dvoboja. Vlade rijetko izdaju službene objave rata; posljednji su put Sjedinjene Američke Države to učinile 1942. godine, iako je zemlja od tada vodila mnoge ratove. Javno ubojstvo državnih čelnika, koje je bilo uobičajeno obilježje međunarodne politike u Machiavellijevo vrijeme(15-16 st. op.a.), sedamnaesto je stoljeće smatralo odvratnim (iako su se tajni atentati nastavili). Ako zabrana teritorijalnog osvajanja završi na groblju normi, tada će se povijest okrenuti unatrag, a svijet će ponovno posjetiti brutalnu eru nasilne državne smrti. To ne znači da je norma uvela svjetski mir. Od 1945. bilo je mnogo ratova. Ali određena vrsta rata – ratovi između država zbog neriješenih teritorijalnih zahtjeva – ipak je opala. Vrati li se taj stil sukoba, posljedice će snositi civili diljem svijeta.
Razmotrite desetke teritorijalnih sporova koji su danas u tijeku. Armenija i Azerbajdžan sudjeluju u zamrznutom sukobu oko Nagorno-Karabaha. Sudan je osporio svoju granicu s Etiopijom na jugoistoku i Južnim Sudanom na jugu. U istočnokineskom i južnokineskom moru, Kina i njezini susjedi, uključujući Japan, Filipine i Vijetnam, ne slažu se oko suvereniteta niza otoka. Sudbina Tajvana posebno je zabrinjavajuća. Putinovi argumenti o legitimnosti ukrajinske državnosti odražavaju kinesku tvrdnju da su Tajvan i Kina već jedna zemlja. Ako se odjednom učini prihvatljivim zauzimanje teritorija silom, čelnici država s dugo neriješenim teritorijalnim zahtjevima mogli bi pokušati podvesti suverene nacije.
Postojeće norme i pravne strukture pomogle su zaustaviti eskalaciju nedavnih teritorijalnih sukoba, nudeći nenasilne putove za njihovo upravljanje i rješavanje. Međunarodni sud pravde riješio je, primjerice, slučaj između El Salvadora i Hondurasa 1986. godine. Ujedinjeni narodi i Organizacija američkih država riješili su kratki sukob između Ekvadora i Perua 1998. Nekoliko godina kasnije, Međunarodni sud pravde riješio je dugogodišnji militarizirani teritorijalni spor između Bahreina i Katara; potom su dvije države uložile u ono što će biti najduži most na svijetu. Ovo posredovanje omogućilo je državama da riješe svoje nesuglasice bez značajnog krvoprolića.
Ruski je rat u Ukrajini mnogo više od Rusije i Ukrajine. Dopustiti da norma protiv teritorijalnog osvajanja nestane značilo bi skinuti poklopac s teritorijalnih sporova diljem svijeta i učiniti milijune civila ranjivijim na neselektivno gađanje. Trenutno su neposredni učinci rata uglavnom ograničeni na Ukrajinu, Rusiju i zemlje koje primaju ukrajinske izbjeglice. Unatoč tome, ako norma protiv teritorijalnog osvajanja završi kao još jedna žrtva ovog rata, državama bi bilo mudro da pažljivo brinu o svojim granicama, piše Foreign Affairs. (Geopolitika.news)
You may like
-
Hodak: Prosječna Hrvatica teško se odlučuje na rađanje prvog djeteta, a prosječna Romkinja na rađanje zadnjeg!
-
Medvedev prvotravanjskom karikaturom uzdrmao Bruxelles
-
HOĆEMO LI SAD VIDJETI PRAVU SNAGU SAD-a: State Department o kazni protiv Marine Le Pen: Zabrinjavajuće je …
-
KRIŽNI PUT u spomen 80 obljetnice žrtava hrvatskog križnog puta i Bleiburške tragedije
-
Koalicija voljnih za rat i muka po Andreju
-
ZAŠTO SELIM IZ ZAGREBA ILI KAKO JE POKORENA HRVATSKA METROPOLA
Vijesti
Hodak: Prosječna Hrvatica teško se odlučuje na rađanje prvog djeteta, a prosječna Romkinja na rađanje zadnjeg!
Published
5 sati agoon
2 travnja, 2025By
Igor Matić
Novi svjetski rat postaje ozbiljna tema. Čak se i EU probudila iz zimskog sna. Odjednom Emmanuel Macron svakih par dana skuplja hrpu državnika iz Unije i izvan nje kako bi popričali što napraviti. Zaključci su često kontradiktorni, ali nema veze. Važno je da se oni sastaju i pričaju. Znate onu političku uzrečicu: kad ne znaš riješiti problem, napravi radnu skupinu.
Crni oblaci su i nad “Lijepom našom”. Problem je u tome što je “Lijepa naša” ujedno i “Lepa njihova”. Dobivam preko Facebooka “drugarske kritike” zbog svog defetizma. To je navodno prihvaćanje poraza bez borbe. Međutim, ja sam za borbu. To je barem poznato. Sve dok Knin ne padne u naše ruke. Znači referentna točka je Zvonimirov grad. Nešto smo potpisali s Albanijom i Kosovom te izazvali lagano mrštenje Aleksandra Vučića. “Je li generacija Z spremna uzeti pušku u braniti Hrvatsku?”, pita se u Davor Ivanković u Večernjaku.
Neki se mršte zbog naših Dassault Rafala. Komšije su “mnogo pažljivo” pratile naše maratonsko pregovaranje s Francuzima oko tog “suvremenog dvomotornog višenamjenskog lovca”. Skoro godina pregovaranja za šest polovnih lovaca. I čim su “rafali” sletjeli u “Lijepu našu”, tobože isprovocirani Srbi, kupili su u roku odmah od istih tih Francuza dvanaest novih “rafala”. I trka u naoružavanju između Hrvatske i Srbije je započela.
Umjesto da tu lovu investiramo u nove dječje vrtiće i đačke kuhinje, mi kupujemo lovce jer se navodno sprema “veliki rat”. Jesmo li shizofrenični? Ljevičari svih boja na čelu s Možemo! se zgražaju kamo hrvatska vlast usmjerava novac dok zelena agenda i izgradnja dječjih vrtića, biciklističkih staza i raznih multikulturalnih objekata ostaju bez novca. I tako, dok selo gori, naše “babe” se češljaju. Dok mi igramo finale s Francuzima Srbi se naoružavaju gomilajući francusko oružje. Zanimljivo kako Macrona nimalo ne smeta srpska naklonost prema Rusiji i Putinu kad mu se ukaže prigoda da im proda malo svog oružja. Kad istina izađe na vidjelo, prije ili kasnije svi se razotkriju.
Već ga nazivaju ‘ruskim čovjekom’
Oscar Wilde je jednom napisao: “Istina prestaje biti istinom kad u nju povjeruje više ljudi”. A u novi veliki rat vjeruju svi… Vukovarsko odlagalište otpada “Petrovačka dola” trenutno je najveća masovna grobnica u Hrvatskoj. Na sedamnaest metra dubine tamo je ekshumirano više od dvije tisuće fragmenata kostiju. U isto vrijeme naš Predsjednik je održao “čas istorije” u “prijateljskoj” Crnoj Gori. Tema je bila “vojni logor” Lora. Jakov Sedlar je snimio film o “vojnom logoru” i prikazao ga pred punim dvoranama diljem Hrvatske. Predsjednik nije imao vremena pogledati taj film jer, da je imao, onda bi doznao da je “vojni logor Lora” bio prostor od 24 kvadratna metra. Skoro velik kao jednosobni stan.
Tijekom svog “prijateljskog” posjeta Crnoj Gori naš Predsjednik je “zaboravio” priupitati njihovog o isprici zbog njihove “posjete” Dubrovniku u jesen 1991. godine, o pljačkama, granatiranju starog “groda”, kad misle vratiti školski brod “Jadran”, o trenutku kada misle napokon promijeniti ime plivačkom bazenu u Kotoru koji ponosno nosi ime crnogorskog ratnog zločinca Džimi Gopčevića i tako dalje. I dan danas se u tom bazenu u Škaljarima malobrojni preostali Hrvati u Crnoj Gori mogu okupati podsjećajući se što su sve njihovi sunarodnjaci u doba rata doživjeli, od batinanja do ubijanja. Međutim, naš Predsjednik je sve to zaboravio ili preskočio, valjda jer nije imao vremena ni volje. Nekad je bolje da i nemaš predsjednika.
Ratni je zločinac Milan Babić priznao krivnju nakon prijateljskog sporazuma s Haaškim sudom. Presudilo mu je Drugarsko vijeće…. Sve dok bude guzica bit će i rješenja. Jedno takvo “rješenje” ovih dana nudi Vladimir Vladimirović Putin: “Nad Ukrajinom bi se, do izbora, trebala uvesti UN-ova uprava”. Znači, dok mi “organiziramo” izbore, neka nam UN-ovci čuvaju ono što je naše. Kakvih sve nema genijalnih ideja u svijetu. Sjetite se samo Ostapa Bendera i “Zlatnog teleta”: “Ideje naše, benzin vaš”. Mi smo osvojili dio Ukrajine, pa dok ne “organiziramo” izbore, neka UN čuva ono što je naše. Ma bio ja defetist ili ne, novi “Armagedon” je pred vratima. Mi smo u Hrvatskoj u boljoj situaciji nego u jesen 1991. godine. Jedino nam nedostaje novi Franjo Tuđman. Zorana Milanovića već otvoreno nazivaju “ruskim čovjekom”. Kako pronaći izlaz iz bezizlazne situacije? Sam sa sobom i Hrvatska sa svijetom…
Dodik bi u Hrvatskoj bio najsigurniji
Treba po žurno osnovati najveći i najutjecajniji sindikat na svijetu – sindikat neradnika. Svaki se postupak može obrazložiti. Ali svako obrazloženje ne mora biti prihvatljivo. To sad zna i Milorad Dodik dok je čekao raspisivanje INTERPOL-ove tjeralice. Ostao mu je samo bijeg preko granice. Probao je u Izrael, ali nije išlo. Možda da pokuša u Srbiju, Rusiju, Sjevernu Koreju… Tjeralica je upravo raspisana. Rekli bi zbog sitnice. Zbog kršenja ustavnog poretka Bodne i Hercegovine. A taj je poredak prilično zbrkan. Mile se izgubio na povratku iz Izraela u Banja Luku. Tamo vrije pa Republika Srpska sada predstavlja pravi “nosač aviona” na ovim prostorima.
Prisjetih se 1995. godine kad je naša vojska bila na samo 18 kilometara od Banja Luke. Tada su nam “veliki” poručili ako uđemo, NATO bi nas mogao “bombardirati”. Moš mislit! Dodik bi bio najsigurniji u Hrvatskoj. Tu se gradi 40 “kulturnih” centara u kojima se može skloniti. Milorad Pupovac će se pobrinuti za sve. Za sada Mile kao Ukleti Holandez putuje po “belom svetu”. Dokaz više da su “niske strasti” i “visok položaj” čvrsto povezani. Zlobnici kažu da kad je gol postignut iz zaleđa to je pederski gol.
Napokon je krenulo. Počelo je ozbiljno naoružanje u Hrvatskoj. Jutarnji u subotnjem broju javlja: “Prva hrvatska strojnica krenula u osvajanje svijeta”. Zove se “Kuna”. Rođena je u tvornici tvrtke HS Produkt iz Karlovca. Doznavši za to Jelena Milić, srpska veleposlanica u Hrvatskoj, odmah se vratila u Beograd. Ustaše se naoružavaju. Srećom je Jelena uspjela priječi hrvatsko-srpsku granicu legalno. Tamo ju je dočekao ljutiti Vučić kojem je tako odano služila. Moj stari teniski partner Žuki, koji je uvijek dobro informiran, upozorio me: “Stari, nemoj se igrati. Za ilegalni prelazak granice u Singapuru je kazna šest mjeseci zatvora, u Rusiji dvije godine, u Indija osam godina, u Pakistanu 10 godina, a u Saudijskoj Arabiji čak 15 godina zatvora. Jedino u Europskoj uniji ilegalni prelazak granice donosi osobi besplatni smještaj, hranu, medicinsku skrb, a možda i poseban pravni status – azil”.
Hoće li ovo pridonijeti slabljenju Hamasa?
Najnovije poskupljenje vode daje naslutiti da ćemo u siromaštvo uroniti vodenim putem. Neki sam dan na TV Dnevniku čuo i vidio vijest da su u pojasu Gaze Palestinci javno protestirali protiv militantnog i terorističkog pokreta Hamas. Traže njegov odlazak iz Gaze. Aleluja! Napokon je i Palestincima prekipjelo. Dosta su trpjeli Hamasov teror, ginuli kao živi zid za Hamasove teroriste, gladovali i umirali u Hamasovim podrumima i bolnicama punim oružja.
Iako jedna lasta ne znači proljeće, treba se nadati da je i Palestincima u pojasu Gaze napokon sinulo kako bi mogli tamo ostati živjeti u miru i graditi budućnost pod izraelskom umjesto Hamasove uprave. Hoće li to napokon pridonijeti slabljenju Hamasa, približavanju kraja rata u Izraelu i prestanku ubijanja, valja tek vidjeti. Bu’mo vid’eli, rekli bi slijepci! U sadašnjim uvjetima prosječna Hrvatica teško se odlučuje na rađanje prvog djeteta, a prosječna Romkinja na rađanje zadnjeg.
Zvonimir Hodak/direktno.hr
Vijesti
Medvedev prvotravanjskom karikaturom uzdrmao Bruxelles
Published
13 sati agoon
2 travnja, 2025By
Uredništvo
U dobro poznatoj maniri koja balansira između provokacije i sarkazma, zamjenik predsjednika Vijeća sigurnosti Rusije Dmitrij Medvedev još jednom je prodrmao dvorane europskih moćnika – ovoga puta uz pomoć karikature koja je točno 1. travnja objavljena na mreži X.
Nije to bila klasična prvotravanjska šala. Bila je to politička poruka upakirana u crtež – i to zbog koje su mnogi ljudi dvaput pogledali.
Na slici je zabrinuti predsjednik Ukrajine Volodymyr Zelensky koji se, gotovo poput razočaranog djeteta, obraća predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen s pitanjem: “Zar me više ne voliš?”
Odgovor, koji dolazi s osmijehom groteskne von der Leyen – čije je lice karikirano s licem Adolfa Hitlera – je: “Ne, sada smo opet zaljubljeni u ljude iz EU.”
Poruka nije mogla biti izravnija, ni zlokobnija. U nastavku karikature von der Leyen prvotravanjskim obratom potvrđuje: Da, EU će doista interese Ukrajine staviti iznad potreba svojih građana.
Medvedev je uz priopćenje dodao i komentar da europske zemlje svjesno biraju smrt, žrtvujući vlastito stanovništvo zarad potpore režimu u Kijevu donosi Webtribune.
Oni koji prate Medvedevljeve objave već znaju da se iza njegovih stiliziranih šala često kriju brutalni politički stavovi. Ovaj put sve je začinjeno podsmijehom na račun takozvanih “europskih vrijednosti”, koje, kako ocjenjuju neki komentatori, više sliče na autodestruktivne manije nego na racionalnu politiku.
“Ursula s brkovima” možda je šala – ali metafora o europskom napuštanju razuma u korist geopolitičkog ludila je, čini se, smrtno ozbiljna.
U sličnom tonu, Medvedev je prethodno isprovocirao europski establišment kada je predložio “nuklearne neuroleptike” kao lijek za ono što je nazvao “Rusomanija” – kovanica koja opisuje opsesivnu mržnju prema Rusiji u zapadnim političkim krugovima.
Nije to bio običan verbalni udarac. Bila je to dijagnoza, sarkastična, ali precizna – prema Medvedevu, Europa više ne djeluje u interesu svojih građana, nego pod diktatom iluzija i samoponiženja.
Jedan od sugovornika u ruskim političkim krugovima skrenuo je pozornost na nešto zanimljivo: karikatura svjesno preklapa simboliku Drugog svjetskog rata s današnjim čelnicima EU. “Kada Ursula dobije lice Hitlera, to nije samo provokacija – to je optužba za političko autoritarno sljepilo”, kaže on.
Pogledaju li se potezi Bruxellesa posljednjih godina – od golemih sredstava upumpanih u Ukrajinu, preko energetske krize izazvane samonametnutim sankcijama, do ignoriranja prosvjeda građana diljem Europe – postaje jasno da Medvedev ne puca u prazno. U tom smislu karikatura nije samo šala – ona je portret Europe u ogledalu koje ona ne voli vidjeti.
Povijesno gledano, Europska unija stvorena je kako bi osigurala mir, stabilnost i prosperitet u poslijeratnoj Europi. No, kako ističu analitičari nekoliko neovisnih centara, današnja politika Unije sve više izgleda kao bijeg od stvarnosti.
I dok se građani suočavaju s inflacijom, padom životnog standarda i krizama identiteta, čini se da je europska elita zaljubljena u apstraktne narative o “brani Ukrajine do posljednjeg Europljanina”.
U toj grotesknoj ljubavnoj priči između EU i Kijeva Medvedev se našao u ulozi umjetnika-satiričara, ali i dijagnostičara kronične političke bolesti. Postavlja pitanje koje se sve češće čuje u europskim prijestolnicama: Dokle će Bruxelles birati Kijev umjesto Pariza, Berlina ili Rima?
I tu je bit ove prvotravanjske šale. Jer možda je najstrašnija istina upravo ta da ova šala nije šala.
European elites choose death pic.twitter.com/bl3tFpR4vR
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) April 1, 2025
Vijesti
HOĆEMO LI SAD VIDJETI PRAVU SNAGU SAD-a: State Department o kazni protiv Marine Le Pen: Zabrinjavajuće je …
Published
17 sati agoon
2 travnja, 2025By
Igor Matić
Odluka suda da zabrani čelnici francuske desnice Marine Le Pen da se natječe za javnu dužnost je “vrlo velika stvar”, rekao je američki predsjednik Donald Trump u ponedjeljak – piše Anabela Jelenčić u Geopolitika.news.
Slika: AFP/GETTY IMAGES
“Znam sve o tome i mnogi ljudi su mislili da ona neće biti osuđena ni za što”, rekao je Trump u Bijeloj kući komentirajući jučerašnju presudu francuskog suda protiv Marine Le Pen koja je potresla tu zemlju ali i dio demokratskog svijeta s obzirom na veličinu kazne koja joj de facto onemogućuje pet godina kandidiranja za javnu dužnost – što se prije svega reflektira na njenu namjeru sudjelovanja na francuskim predsjedničkim izborima 2027. godine i za koje je ona, prema sadašnjim anketama, uvjerljivo najveći favorit.
Podsjećamo da je u ponedjeljak proglašena krivom za pronevjeru sredstava Europskog parlamenta.
“Bila je zabranjena na pet godina i bila je vodeći kandidat”, rekao je Trump, misleći na status Le Pen kao favoritkinje u anketama uoči francuskih predsjedničkih izbora. “To zvuči kao ova zemlja, to jako zvuči kao ova zemlja”, dodao je – misleći na SAD u vrijeme kada su protiv njega pokretani brojni sudski postupci koji su mu prijetili zabranom kandidiranja na američkim izborima. Prethodno je Trump izjavio kako je “zabrinjavajuće” kada su ljudi isključeni iz politike.
Upitana o osuđujućoj presudi i kazni, glasnogovornica State Departmenta Tammy Bruce rekla je novinarima da je američko ministarstvo vanjskih poslova “svjesno izvješća o njezinoj kazni” – objavljuje medij Politico.

“Isključivanje ljudi iz političkog procesa posebno je zabrinjavajuće s obzirom na agresivan i korumpiran zakon koji se vodi protiv predsjednika [Donalda] Trumpa ovdje u Sjedinjenim Državama”, rekla je Bruce, odbijajući konkretno komentirati slučaj Le Pen.
Bruce je ipak rekla da se “možda ne bi složila” s novinarskim opisom francuskog političara kao “ekstremne desničarke”.
Bruce je podsjetila i na vatreni govor američkog potpredsjednika JD Vancea na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji u veljači, u kojem je osudio Europu zbog, kako je tvrdio, napada na slobodu govora.
“Moramo učiniti više kao Zapad nego samo govoriti o demokratskim vrijednostima. Moramo ih živjeti”, rekla je, parafrazirajući Vanceove opaske.
Napominjemo kako je reakciju State Departmenta objavila francuska agencija AFP na svom You Tube kanalu.
U svom govoru u Münchenu, Vance je kritizirao “stare, ukorijenjene interese” Europe zbog “skrivanja iza ružnih riječi iz sovjetske ere kao što su ‘dezinformacije’ kako bi potisnuli alternativne stavove i poništili mogućnost da autsajder pobijedi na izborima.
Le Pen se još uvijek može žaliti na kaznu. Ako taj pokušaj ne uspije, dobit će četverogodišnju zatvorsku kaznu ― od kojih su dvije uvjetne, a dvije će služiti u kućnom pritvoru.
Le Pen ne odustaje od predsjedničke utrke
Usprkos svemu čini se kako Marine Le Pen ne odustaje od predsjedničke utrke. U ponedjeljak je rekla kako “nema šanse” da napusti politiku i da se planira boriti za svoje pravo da se kandidira za predsjednicu
Time je smanjila izglede da bi uskoro mogla prepustiti taj posao svom 29-godišnjem štićeniku i predsjedniku njene stranke Nacionalno okupljanje (National Rally) – NR, Jordanu Bardelli.
“Ratoborna sam, neću dopustiti da me se eliminira”, rekla je Le Pen za televizijsku kuću TF1, u svom prvom intervjuu otkako je ranije u ponedjeljak bila osuđena. “Postoji mali put – sigurno je uzak – ali postoji”, rekla je Le Pen.
Le Pen i članovi Nacionalnog okupljanja označili su odluku suda kao demokratski skandal, preokrećući volju milijuna birača koji su glasali za stranku koja je posljednjih godina porasla u popularnosti. Taj stav ponovio je i Elon Musk, savjetnik američkog predsjednika Trumpa, kao i stranački konzervativni saveznici diljem Europe.
“Večeras su milijuni Francuza ogorčeni, ogorčeni do nezamislive mjere gledajući kako u Francuskoj, zemlji ljudskih prava, suci provode praksu za koju se mislilo da je rezervat autoritarnih režima”, rekla je Le Pen. Nakon izricanja presude, stranka je pokrenula online peticiju za “spas demokracije”.
izvor: Anabela Jelenčić /Geopolitika.news.

IZLAZE DOSJEI KENNEDY i pokušaj CIA-e da prikrije ulogu Izraela u atentatu ’63.

OVI LIKOVI SU U STANJU POTPUNOG LUDILA – EU uvodi ono čega smo se svi bojali… je’l to znači zbogom gotovini?

Dr. Jure Burić: Tragična povijest hrvatske politike iza 90-ih

ETO ŠTO ŽENA MOŽE UČINIT ČOVIKU David, Bat-Sheba, Grijeh i Hallelujah

TRI POSLJEDNJA PROROČANSTVA Sv. Padre Pia koja šokiraju kršćane

IZLAZE DOSJEI KENNEDY i pokušaj CIA-e da prikrije ulogu Izraela u atentatu ’63.

OVI LIKOVI SU U STANJU POTPUNOG LUDILA – EU uvodi ono čega smo se svi bojali… je’l to znači zbogom gotovini?

Dr. Jure Burić: Tragična povijest hrvatske politike iza 90-ih

ETO ŠTO ŽENA MOŽE UČINIT ČOVIKU David, Bat-Sheba, Grijeh i Hallelujah

TRI POSLJEDNJA PROROČANSTVA Sv. Padre Pia koja šokiraju kršćane
Popularno
-
Vijesti2 tjedna ago
IZLAZE DOSJEI KENNEDY i pokušaj CIA-e da prikrije ulogu Izraela u atentatu ’63.
-
Vijesti2 tjedna ago
OVI LIKOVI SU U STANJU POTPUNOG LUDILA – EU uvodi ono čega smo se svi bojali… je’l to znači zbogom gotovini?
-
Vijesti2 tjedna ago
Dr. Jure Burić: Tragična povijest hrvatske politike iza 90-ih
-
Vijesti2 tjedna ago
ETO ŠTO ŽENA MOŽE UČINIT ČOVIKU David, Bat-Sheba, Grijeh i Hallelujah
-
Vijesti1 tjedan ago
TRI POSLJEDNJA PROROČANSTVA Sv. Padre Pia koja šokiraju kršćane
-
Vijesti1 tjedan ago
Hitlerov bijeg u Argentinu u Kennedyjevim tajnim dosjeima: Fuhrer i američka duboka država?
-
Vijesti2 dana ago
ŠOKANTNO! Giorgia Meloni: Budućnost kontinenta ne će pisati neizabrani birokrati u Bruxellesu nego građani i vođe, koji ih slušaju
-
Vijesti5 dana ago
Ekskluzivni arhivski dokumenti – dokazi o suradnji Hitlera i partizana u obrani jadranske obale od invazije Amerikanaca…