Connect with us

Vijesti

FSSPX.news RAT U UKRAJINI: Katolički pogledi i Kirilova raskolnička propaganda

Published

on

Rusko-ukrajinski rat zaodjenut je vjerskim konotacijama.Sukob je predstavljen kao suprotstavljenost dvaju svjetonazora: onaj „zapada“ i „ljudskih prava bez Boga“ s jedne i „moralnog integriteta“ ruskog pravoslavlja s druge strane.

No, o čemu se zapravo radi? Sukob u Ukrajini je prije svega sukob između dva geopolitička aktera, NATO-a i Rusije. Nakon pada Berlinskog zida i SSSR-a uslijedila su – zbog ruske slabosti – tri desetljeća angloameričke hegemonije.

Čini se da je danas, prvo sukobom u Siriji, a sada odbijanjem širenja američkog utjecaja u Ukrajini, ruska sila odlučila obnoviti svoje položaje.

Dvije umiješane strane

„Zapad“ je, čak i unutar Crkve, utjecao na stvaranje svjetonazora duboko protivnog kršćanskom svjetonazoru, rastačući i ono malo što je ostalo od morala i civilizacije. Crkvena hijerarhija je poticala ovaj liberalni i odnedavno eksplicitno panteistički pogled na svijet pod krinkom ekologije.
S druge strane, Rusija se pričinjava zaogrnuta tradicionalnim elementima, ne prihvaćajući ultraliberalne stavove o moralnim pitanjima i tražeći u svojoj prošlosti, u odsustvu komunističke ideologije kao čvrstog temelja, određeni identitet.

Dio ovog izgubljenog ruskog identiteta odnosi se na takozvanu Pravoslavnu crkvu, koju kao instrument vlasti uvelike podržava Kremlj, iako je društveni utjecaj navedene hijerarhije prilično slab. Štoviše, Rusija ne krije podršku kineskoj sili koja progoni kršćane.
S katoličkog gledišta prisutnost dviju velikih sila, čak i ako su obje antikatoličke, je nedvojbeno poželjniji od nadmoćnog utjecaja jedne. Dvije sile koje se sučeljavaju jedna s drugom, sve dok njihov sukob ne preraste u destruktivni rat, ograničavaju jedna drugu i onemogućuju ostvarivanje pojedinačnih ciljeva.

Papa: koliko divizija?

„Koliko divizija ima papa?“ – navodno je Staljin upitao na Jalti misleći na zahtjev Pija XII. za mirom u Europi. Čini se da je u ovom sukobu Vatikan na strani mira i da želi brzo rješenje, što je za sve najrazumnija opcija.
Ipak, ne nedostaje zahvata koji nas podsjećaju u kojoj mjeri Sveta Stolica odražava svjetonazor „zapada“. Pokret Laudato si’ je, primjerice, pozvao ljude da „poste“ od goriva tijekom korizme, iz ekološke i antiruske svrhe. Od benzinskih postaja do korizmenih odluka…

Prema Vatican News: „Pokret Laudato si’ – nekadašnji GKKP, Globalni katolički klimatski pokret – […] predložio je ‘post’ od goriva, jednog od glavnih protagonista sukoba obilježenog krvlju nevinih i vrlo jakim ekonomskim interesima. Ranije je organizacija promicala post od plastike i drugih tvari koje zagađuju Zemlju. Ali u današnje vrijeme reći ne fosilnim gorivima, pljačkanju i sukobima znači pozvati cijelu ljudsku obitelj na suodgovornost.
Dok čekamo zelene poteze europskih vlada i ostalih: ubrzano ulaganje u obnovljive izvore energije i vodik; dok čekamo da EU promijeni plan za opskrbu prirodnim plinom, da razreže pupčanu vrpcu s Rusijom i smanji ovisnost o njoj, svatko od nas može napraviti razliku.“

Poruka podjednako odjekuje kako ekološkom mantrom tako i zelenom verzijom američke politike koja je uvijek željela odvojiti Rusiju od Europe. Ovisnost o ruskom plinu bi stoga bilo zlo protiv kojega se Europa treba boriti. Ako je o takvom problemu legitimno raspravljati, čini se da Sveta Stolica ovdje zauzima jasan položaj koji je ključan za geopolitičku strukturu dviju zaraćenih velesila.

Kirilova homilija i podjela pravoslavnog svijeta

S druge strane, homilija raskolničkog moskovskog biskupa Kirila, samoprozvanog „patrijarha“, izazvala je pretjerano oduševljenje u nekim krugovima. 7. ožujka ponovio je političke razloge zbog kojih je Kremlj pokrenuo rat: ukrajinski progon u Donbasu koji traje od 2014., a rusku ekspediciju predstavio je kao svojevrsni sveti rat protiv izopačenog „zapada“.

Kirilova analiza je sama po sebi ispravna: „Danas postoji ispit za dokazivanje privrženosti ovoj vladi [svjetskom centru moći], svojevrsni besplatni prolaz u ‘sretni’ svijet, svijet prekomjerne potrošnje i vidljivih sloboda. Znate li o kojem se pokazatelju radi?
To je vrlo jednostavan, a s druge strane vrlo strašan pokazatelj: radi se o gay prideu. Gay pride ima za cilj dokazati da je grijeh samo jedna varijabla ljudskog ponašanja. Zato se, kako bi ušli u klub ovih zemalja, mora organizirati gay pride. […] To znači da se želi silom nametnuti grijeh koji je osuđen Božjim zakonom, a onda silom nametnuti ljudima nijekanje Boga i Njegove istine. […] Oko ove teme se danas vodi pravi rat.“

Ali autor je poricatelj Crkve Isusa Krista, koja je isključivo i jedino Sveta Rimska Crkva. Kiril negira Božju istinu podjednako kao i organizatori gay pridea, a k tome je i opasniji jer se čini boljim od njih. U tom smislu je, dakako, moguće priznati da ono što krivovjernici – ili raskolnici – govore ili čine samo po sebi dobro.
No, ne može ih se hvaliti, sukladno kanonu 2316: „Onaj tko spontano i na bilo koji način svjesno pomaže širenju krivovjerja, osumnjičen je za krivovjerje“. Hvaliti heretike znači predstavljati dobrima one osobe koje ne treba hvaliti, a naročito ako su te osobe na vodećim položajima.  To dovodi jednostavne ljude u opasnost od otpadništva ili zablude.

Štoviše, Kirilov stav razotkriva teološku dramu pravoslavne crkve. Za ovu zabludu ne postoji Bogom dano načelo jedinstva za upravljanje Crkvom, tako da se pravoslavni dijele prema političkim i nacionalnim potrebama – a ne raskolom, kao što se može dogoditi kod katolika.
Stoga postoji Ukrajinska „pravoslavna“ crkva vjerna Moskvi, i druga, autokefalna, koju podržava carigradski patrijarh Bartolomej, koji ima bliske veze s američkim vlastima te je bez oklijevanja prekinula odnose s Moskvom iz čisto političkih razloga. Međutim, koje teološko načelo bi im moglo jamčiti jedinstvo Crkve?

Posveta Rusije

U tom kontekstu je papa Franjo izvršio posvetu Rusije i Ukrajine Bezgrješnome Srcu Marijinu u Rimu, a njegov izaslanik u Fatimi. Bili su pozvani i svi biskupi da se s njime sjedine u tom činu.
U ovom članku se ne ispituje podudarnost ovog čina s onim kojega je Gospa zatražila u Fatimi, nego se ispituje zašto Papa danas smatra mogućim ili poželjnim čin koji je dugo odgađan ili su ga njegovi prethodnici i on sam izvršili na nejasan način? Je li ratna ugroza dovoljna za objašnjenje tog stava?
Jedna od prepreka koja se dugo smatrala nepremostivom za nedvosmislenu posvetu Rusije bila je ekumenske naravi: da je „rimski papa“ posvetio Rusiju, moskovsko svećenstvo bi se našlo uvrijeđeno budući da sebe smatra nositeljem jurisdikcije na ruskom tlu.

Ne zna se po kojem teološkom kriteriju jer za njih ne postoji izvor kanonske jurisdikcije. Štoviše, 1993. godine se Sveta Stolica Balamandskim sporazumima izričito obvezala da neće provoditi nikakve evangelizacijske aktivnosti na području „Ruske crkve“.

Danas, nakon Kirilovih izjava u prilog rata, ta se razboritost više ne čini potrebnom: Moskovska se patrijaršija svojim stavom podrške Putinu na neki način sama isključila iz ekumenskih ljubaznosti.

Katolička ravnoteža

U aktualnoj ratnoj situaciji su određene ličnosti katoličkog svijeta s jedne strane – s malim nijansama – podržavale  antikatoličku poziciju „zapada“, a s druge strane su prelati i akademici neselektivno uzdizali svetu Rusiju, idući tako daleko da su pozivali „Treći Rim“ da pomogne prvome u krizi.
Treba izbjegavati izraz „Treći Rim“ koji u pozitivnom smislu prikazuje Moskvu jer ovaj izraz koriste pravoslavci kako bi označili svoju težnju da zamjene prijestolje sv. Petra. Sadašnji rat je sukob između nekatoličkih sila, između „zapada“ s antikatoličkim obilježjima i Rusije koja se ogrnula plaštom raskolničkog pravoslavlja.

Stoga, smatrati rusku ekspediciju „svetim ratom“ izgleda kao pretjerivanje s raskolničkom propagandom, što nije vjerodostojno. Možda bi bilo ugodno i dobro čuti osudu antikršćanske izopačenosti „zapada“, pod uvjetom da se ne zaboravi iz koje svjetovne izopačenosti vjere i crkvenosti dolazi upozorenje.
U poslijeratnom razdoblju se, suočen s opasnošću od komunizma, dio katoličkog svijeta i hijerarhije toliko svrstao uz američku i liberalnu frontu da je tada bez poteškoća prihvatio novi nauk o vjerskoj slobodi na Koncilu. Ne smijemo danas, suočeni s obrnutom situacijom, napraviti istu grešku pred izopačenim „zapadom“. 

Doista, na katolicima je, dugo lišenim vlastitih geopolitičkih referenci, da gledaju u Nebo, prisjećajući se onoga što je Pio XII. navodno izrekao nakon Staljinove smrti: „Sada će vidjeti koliko divizija imamo tamo gore!“
Izvor: fsspx.news

Advertisement

Vijesti

ŠOKANTNO! FED OSTAO BEZ MONOPOLA? Vrhovni sud SAD-a odobrio saveznim državama da izdaju vlastite valute!

Published

on

Stiže nam friška vijest iz SAD-a koju još nitko nije objavio. – Vrhovni sud SAD-a odlučio je 30. svibnja 2024. dati odobrenje za 40 saveznih država, koje to planiraju, da mogu izdati vlastite valute pokrivene zlatom i srebrom – ekskluzivno donosi Hrvatski ratnik.

Sud je presudio: “Sjedinjene Države održavaju dvojni bankarski sustav sastavljen od paralelnih privatnih federalnih i državnih bankarskih sustava. – Vjerujem da ćete prepoznati koliko je ovo bitna stvar…

Službeni dokument u PDF-u nalazi se na poveznici OVDJE ili na dnu objave…

Taj dvojni sustav omogućuje bankama u privatnom vlasništvu da odaberu hoće li dobiti odobrenje za poslovanje od savezne vlade ili od državne vlade.

Zbog toga su američke privatne banke, povezane s privatnim federalnim rezervama FRB-om, zatvorile 79 podružnica u samo šest tjedana čineći do sada za 2024. ukupan broj iznad 400 zatvorenih podružnica.

Pad Uprave privatnih saveznih rezervi i njene privatne američke korporacije razlog je zašto se intenzivirao tajni rat oko toga tko će ih zamijeniti.

Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država – mišljenje suda:

Sjedinjene Države održavaju dvojni sustav bankarstva sastavljen od paralelnih privatnih federalnih i državnih bankarskih sustava. Taj dvojni sustav omogućuje bankama u privatnom vlasništvu da biraju hoće li dobiti povelju od Savezne vlade ili od vlade matične državne.

Banke s federalnim statutom, koje se nazivaju nacionalne banke, jesu primarno podložni federalnom nadzoru i regulaciji. I banke s državnim poveljama, zvane državne banke, podliježu dodatnom državnom nadzoru i regulaciji. Ta dva bankovna sustava koegzistiraju i natječu se.

Raspravljeno 27. veljače 2024. – odlučeno 30. svibnja 2024.

Pripremio: Marino Čulo

Izvor: https://www.supremecourt.gov/opinions/23pdf/22-529_1b7d.pdf

P.S. Baš nas zanima kako će Federalne rezerve podnijeti gubitak monopola na tiskanje novca.

Udruga Hrvatski Ratnik

Continue Reading

Vijesti

ČUDESNO UKAZANJE UOČI BLAGDANA UZVIŠENJA KRIŽA O KOJEM NITKO… 

Published

on

ČUDESNO UKAZANJE UOČI BLAGDANA UZVIŠENJA KRIŽA O KOJEM NITKO NE ZNA! (10 stoljeće)

Pogledajte video o jednom od najvećih čuda i najslavnijih događaja u povijesti Crkve o kojem nažalost jako malo ljudi zna!

Pogledajte video koji je pripremila Izdavačka kuća Kyrios

Continue Reading

Vijesti

Rusi “uvalili” Klausu Schwabu i otkrili planove Zapada oko Ukrajine!

Published

on

Luda ruska ekipa šaljivdžija Vovan i Lexus uhvatili su novu “žrtvu”, a ovoga puta u njihovoj mreži našao se osnivač i izvršni predsjednik Svjetskog ekonomskog foruma Klaus Schwab.

Misleći da razgovara s bivšim visokim dužnosnikom francuske državne administracije Jacquesom Attaliem, Schwab je priznao da Ukrajina neće biti primljena ni u EU ni u NATO te se prisjetio svog prvog susreta s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Predsjednik Svjetskog ekonomskog foruma nema baš visoko mišljenje o Vladimiru Zelenskom, ali smatra da ga treba vući za nos obećanjima da će Ukrajina postati članica EU i NATO-a, napisali su ruski šaljivdžije na Telegramu.

“Europa igra važnu ulogu svojim utjecajem na Zelenskog. Treba ga iskoristiti i reći mu da će dobiti sve što želi, samo ako podržava naša demokratska načela”, otvoreno je priznao Schwab.

“Mislite li da je moguće da ga primimo u EU ili NATO”, upitali su šaljivdžije.

“Ne, to je jasna stvar”, odgovorio je Schwab.

Također, prema njegovim riječima, još nije došao trenutak za pregovore o Ukrajini jer se Ukrajinci ne mogu predati bez gubitka političkog autoriteta. “Dakle, moramo čekati da se dogodi nešto što zapravo stvara neku vrstu potrebe za raspravom”, objasnio je Schwab.

Schwab se u razgovoru s ruskim prankerima prisjetio svog prvog susreta s Vladimirom Putinom te da mu je ruski predsjednik 2019. ukazao na povijesnu razliku između Rusije i Europe.

Tada je Putin govorio o ruskoj povijesti na isti način na koji je govorio u intervjuu američkom novinaru Tuckeru Carlsonu. Rekao mi je da Rusija nije Europa i da ima svoj identitet i dušu”, rekao je Schwab.

Schwab je neposredno prije pandemije Covid-19 posjetio Sankt Peterburg, gdje je imao sastanak s Putinom koji je trajao 75 minuta.

Kako je naveo, Putina poznaje od 1993. godine. Kada su se upoznali, ruski predsjednik je bio zamjenik gradonačelnika St. Petersburga. (RT)

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved