U priopćenju Tiskovnog ureda Svete Stolice, objavljenom 6. siječnja, papa Franjo prihvatio je ostavku mons. Gregoryja na dužnost nadbiskupa metropolita Washingtona i imenovao kardinala McElroya na njegovo mjesto, premještajući ga s trenutne pozicije upravljanja biskupijom San Diego u Kaliforniji.
Prema članku koji je objavio The Pillar, McElroy je ranije bio predlagan kao zamjena za Gregoryja koji je najavio odlazak u mirovinu, ali je papa tada to odbio. 70-godišnji McElroy, kojeg je papa Franjo u kolovozu 2022. imenovao kardinalom, ima povijest podržavanja ideja koje su u suprotnosti s naukom Katoličke crkve.
Prelat smatra da rastavljeni i ‘ponovno vjenčani’ te pojedinci koji aktivno vode homoseksualni stil života mogu primati svetu pričest. Doista, McElroy se odlučno protivi crkvenom nauku koji osuđuje homoseksualne aktivnosti i pri tome osuđuje Katekizam Katoličke crkve jer, prema njemu, koristi ‘vrlo destruktivan jezik’. Nadalje, kardinal podržava rad ozloglašenog zagovornika LGBT zajednice o. Jamesa Martina i sugerirao da istospolni ‘brakovi’ mogu ‘obogatiti živote’ sudionika.
McElroy je 2021. branio mogućnost pričešćivanja katoličkih političara koji otvoreno podupiru pobačaj, suprotstavljajući se zabrani navedenoj u kanonu 915 Zakonika kanonskog prava i nazivajući svako takvo uskraćivanje ‘političkim oružjem’.
Kardinal je također otvoreni zagovornik promjene crkvenog nauka o sakramentalnom ređenju žena za đakonise, koristeći Sinodu o sinodalnosti kao platformu za pozivanje na ‘promjenu paradigme’ o „uključivanju žena u Crkvu“.
Uspon McElroya (do Washingtona) dolazi usred problematične prošlosti
McElroyjevo imenovanje dolazi usred navodno potrage za Gregoryjevom zamjenom. Njegovo se ime posljednjih mjeseci često spominjalo u vezi s upražnjenim nadbiskupskim sjedištima u SAD-u, ali donedavno se činilo da neće biti imenovan nadbiskupom Washingtona.
Izgledajući vidno ostarjelo tijekom listopadske Sinode o sinodalnosti, papa Franjo odbio je tada McElroya, prema nekim izvorima, kao mogućeg kandidata za vođenje nadbiskupije.
Kampanja za njegovo imenovanje nadbiskupom Washingtona ima dugu povijest, s osramoćenim vašingtonskim kardinalom Donaldom Wuerlom koji je 2023. odletio u Rim kako bi lobirao kod Franje za McElroya. Izvor iz Državnog tajništva rekao je za The Pillar da se Franjo – čiji je pontifikat obilježen znakovitim činovima primjene papinske moći – razljutio pretjeranim lobiranjem i stoga se usprotivio imenovanju McElroya.
No, očito je za McElroya još jednom lobirano kada je papa Franjo primio tri američka kardinala u privatnoj audijenciji. Dana 10. listopada kardinali Joseph Tobin, Blaise Cupich i Robert McElroy sastali su se s papom Franjom.
Dosadašnji nadbiskup Washingtona Gregory nije bio uključen u sastanak iza zatvorenih vrata, a za medije je tijekom Sinode rekao kako nije bio pozvan i nije znao za sastanak američkih prelata s papom Franjom. Gregory, čini se, nije bio pristaša McElroya kao trojica prije spomenutih kardinala.
Budući da McElroy sada vodi Washingtonsku nadbiskupiju, dok se Donald Trump sprema vratiti u Bijelu kuću, možda će nadbiskup Washingtona, a ne papinski nuncij – trenutno kardinal Christophe Pierre – biti taj koji će stvarno prenijeti misli, osjećaje ili ljutnju pape Franje Trumpovoj administraciji.
McElroy je bio posebno otvoren u brojnim pitanjima bliskim Franjinom srcu, a oko kojih se Trump snažno razlikuje od pape, kao što su migracije i klimatska pitanja.
Nakon objave vijesti, neki su katolički komentatori izrazili snažnu averziju prema vijestima. „Katolici u Washingtonu zaslužuju bolje, nakon toliko teoloških upitnih biskupa – a mjesto je u međuvremenu postala takva jazbina korupcije i razvrata – McElroy savršeno pristaje“, napisao je urednik katoličkog bloga Rorate Caeli na društvenoj mreži X.
„Nevjerojatno da McElroy nikada nije bio predmet istrage Vos estisa zbog njegovog pogrješnog postupanja s informacijama koje je imao u vezi s McCarrickom – pogrješnog postupanja koje je javno priznao,” komentirao je svećenik iz biskupije Evansville (Indiana), koji je zamolio za anonimnost.
Neki drugi pisali su hvalospjeve o McElroyu.
„Imenujući kardinala Roberta McElroya novim nadbiskupom Washingtona, Sveti Otac odabrao je jednog od najpametnijih i najsposobnijih svećenika u cijeloj američkoj Crkvi… S doktoratima iz teologije i političkih znanosti, te iskustvom upravljanja biskupijom San Diega, kardinal McElroy je pokazao spretnost u pastoralu. Dar je Washingtonu i naciji te dostojan nasljednik kardinala Gregoryja…”, napisao je o. James Martin.
McElroy je ozloglašen među američkim katolicima zbog nedjelovanja, pasivnosti, u vezi sa spoznajama koje je imao u vezi Theodorea McCarricka.
U bombastičnom svjedočenju o McCarricku, nadbiskup Carlo Maria Viganò potvrdio je 2018. da je McElroy bio upoznat s optužbama protiv McCarricka; i kao apostolski nuncij Viganò je, prema uputama Državnog tajnika Vatikana, pomno pratio postupanje biskupa San Diega – McElroya.
Doista, McElroy je 2016. bio obaviješten o McCarricku postupanju, tj. spolnom zlostavljanju maloljetniku, kada mu je dr. A. W. Richard Sipe, jedan od vodećih stručnjaka za kleričko zlostavljanje maloljetnika, poslao pismo na 16 str. u kojem je detaljno opisao McCarrickovo zlostavljanje maloljetnika. Pismo je potom Sipe objavila na svojoj mrežnoj stranici kako bi ga svi mogli pročitati.
„Imenovanje McElroya kardinalom je kao vraćanje McCarricku njegovog crvenog zucchetta”, komentirao je urednik časopisa Crisis Eric Sammons u objavi na društvenim mrežama iz 2022. koja je ponovno dijeljena na društvenoj mreži X.
McElroyev odnos s vašingtonskim katolicima i novom Trumpovom administracijom nedvojbeno će biti pod posebnom pažnjom jer će imati funkciju jednog od najistaknutijih prelata u Sjevernoj Americi.