Connect with us

Vijesti

Kuma TLM-a: Kako izgraditi latinsku misnu zajednicu

Published

on

Denver, Colorado, blagoslovljen je crkvom Naše Gospe od Karmela, FSSP apostolatom koji je imao vrlo skromne početke, kao i svi FSSP apostolati i druge zajednice Tradicionalne latinske mise (TLM).

Mnogi se ljudi sada pitaju kako je mala vojska ljubitelja latinske mise izgradila našu malu ranu zajednicu od srpnja 1996. u sadašnju uspješnu župu u biskupiji Denver. Iako je izgradnja zajednice latinske mise 1990-ih izgledala znatno drugačije nego danas, plan temeljen na istini, dobroti i ljepoti uvijek će biti prikladan. A zbog nepredvidivog putovanja dostupnosti latinskih misa s kojim se trenutačno susrećemo, ujedinjenje klanova latinskih misa sada je najprikladnije kada krenemo dalje.

Na tragu izvrsnog članka OnePeterFive “Međunarodna kampanja za potpunu slobodu tradicionalne liturgije” Jean-Pierrea Maugendrea, sada je vrijeme za izgradnju naših TLM zajednica. Možemo razmišljati dugoročno, koristeći sedam darova Boga Duha Svetoga kao svog vodiča, i pripremiti teren za preživljavanje našeg sadašnjeg vremena, dok također pripremamo svoje strategije širenja kada će se pristup latinskoj misi jednog dana ponovno otvoriti diljem svijeta .

Mudrost

S mudrošću napravite popis svoje imovine. Uključite zgrade, domove, zemlju, novac, potrepštine za latinsku misu, kao i vaše osobne veze kvalificiranih radnika, svećenika, financijskih, pravnih, istraživačkih, tehnoloških i poreznih stručnjaka. Postavite realne ciljeve i istražite svoje snove i vizije za budućnost. Vježbajte radikalno prihvaćanje i predaju. Budite izuzetno fleksibilni i očekujte česte promjene situacije. Ako se zbog latinske mise trebate voziti na velike udaljenosti, cijelu nedjelju posvetite misi i druženju s članovima zajednice. Molite svaki dan za mudrost u svim odlukama koje će se donijeti za vašu zajednicu latinske mise. Molite zajedno što je češće moguće. Zajednica koja moli zajedno, ostaje zajedno.

Razum

S razumijevanjem dosljedno proučavajte svoju vjeru. Naučite sve što možete o povijesti Crkve, životima svetaca i crkvenim saborima. Istražite kako su vjernici kroz stoljeća gradili svoje župe i samostane. Pronađite knjige i članke o tradicijama, običajima, progonima, teškoćama i preživljavanju, društvima za brigu o Crkvi i za oltare, izgradnji katedrala, križarskim ratovima i formiranju Redova. Velikodušno dijelite katolička sredstva jedni s drugima. Shvatite da će uvijek biti više za naučiti o vjeri. Budite u miru: ne možemo u potpunosti razumjeti većinu trenutačnih situacija.

Savjet

Uz savjet, uvijek budite spremni govoriti drugima o latinskoj misi. Podijelite poveznice na filmove “Mass of the Ages” na YouTubeu (kao i Savršena Oluja: Mass of Ages II) te na podcastove i članke. Ponudite obilaske svoje kapele ili crkve. Uvijek dobrodošli posjetitelji. Dođite i družite se što je više moguće. Formirajte interesne grupe unutar svoje zajednice, kao što su filmske večeri, grupne aktivnosti, klubovi knjiga, molitvene grupe, klubovi vještina, skauti usmjereni na katoličku zajednicu i obrazovni tečajevi za sve uzraste. Budite svjedoci svojim primjerom katoličke vjere obitelji, prijateljima, susjedima, poznanicima, strancima, posjetiteljima Crkve i svima s kojima se susretnete.

Imajte na umu da ako ga gradite godinama, a netko ga uništi u jednom danu, svejedno gradite. Izbjegavajte obeshrabrenje zbog neuspjeha i brzo sakupite dijelove i pokušajte na drugi način. Živite pitanja sada, dok jednog dana ne budete mogli živjeti odgovor. Prihvatite prepreke i promjene planova s ​​milošću i dobročinstvom. Tražite srebrnu podlogu u svakom dijelu putovanja. Potražite nadu u prvoj prilici i meditirajte o kolateralnoj ljepoti koja će se dogoditi zbog razočarenja koja su se dogodila. Nikad ne odustaj od borbe.

Znanje

Sa znanjem izgradite svoju mrežu kontakata i često sigurnosno kopirajte svoje popise kontakata. Naučite tko su vam neprijatelji i svakodnevno molite za njih. Pratite kontroverzna crkvena pitanja na društvenim mrežama i putem poznanika, obitelji i prijatelja, uvijek nastojeći održati svoje stanje milosti i svoj mir duše. Postanite vješti u korištenju komunikacijskih kanala, poput Signala, e-pošte i raznih aplikacija. Pokušajte vidjeti odnos prema Bogu svih stvorenih stvari i upotrijebite te stvari u skladu s tim.

Pobožnost

S pobožnošću prisustvujte svakoj latinskoj misi i svakoj latinskoj misi koju možete. Upoznajte tradicionalne katolike iz cijelog svijeta. Mreža u TLM zajednicama, sjemeništima, konferencijama, hodočašćima, radionicama i iscjelilištima. Ostanite u stanju milosti, često pristupajte sakramentima i ostanite čista srca. Budite velikodušni s putnicima koji dolaze, sjemeništarcima i svećenicima. Ostanite blisko povezani s tradicionalnim kalendarom Crkve u svom svakodnevnom životu. Ispunite svoj dom katoličkom umjetnošću i sakramentalima. Otvorite svoj dom, svoje srce i svoj novčanik. Nikada ne možemo biti velikodušniji od Boga.

Strah Gospodnji

Sa strahom Gospodnjim uvijek djelujte unutar kanala hijerarhije Crkve. Vježbaj poslušnost s milosrđem. Shvatite da ne možemo odmah vidjeti Božju providnost u preprekama i kušnjama. Pokušajte ne kritizirati Novus Ordo Misu, svećenike ili jedni druge. Često dolazite na klanjanje. Ujedinite se sa svima najbolje što možete i postavite si podsjetnike da čuvate svoj jezik, svoje pero i svoje spise. Nikad ne vraćaj zlo za zlo.

Naša trenutna nevolja u izgradnji latinskih misnih zajednica podsjeća me na scenu iz trećeg filma u trilogiji Gospodara prstenova, “Povratak kralja”. Nakon što je čuo za posljednju bitku za spas Srednje Zemlje, Gimli Patuljak izjavljuje: “Sigurna smrt, male šanse za uspjeh… što čekamo?”

Kako uvijek trebamo pripremati svoju dušu za vlastitu sigurnu smrt, i kako se uspjeh ponekad može činiti samo daleki san, doista nema razloga da čekamo.

Za one od vas koji ste već izgradili zajednice latinske mise tijekom godina, Bog vas blagoslovio za vaš rad. A za one od vas koji sada žele izgraditi TLM zajednicu, ne morate početi od nulte točke. Za udruživanje resursa ili traženje savjeta obratite mi se na [email protected]. Stari ili novi na putu, udružimo se i nastavimo graditi naše TLM zajednice za budućnost Svete Majke Crkve i za veću slavu Božju.

Božji blagoslov!

Jodi Lacroix/OnePeterFive Foto-naslovnice Fennemore

Jodi Lacroix je dugogodišnja župljanka FSSP Apostolske crkve Naše Gospe od Mount Carmela u Littletonu, Colorado. Ona je predstavljena u filmskom dokumentarcu “Mass of the Ages: Episode II: A Perfect Storm.” Diplomirala je novinarstvo na Sveučilištu Ohio i diplomirala komercijalnu umjetnost na Američkoj umjetničkoj akademiji u Chicagu, Illinois. Ona je udovica, majka i baka.

Vijesti

Promjene na WhatsAppu! Spremni?

Published

on

WhatsApp polako uvodi nove promjene. Naime, dosad se tražilo spremanje novih kontakata na vašem pametnom telefonu i nije bilo moguće spremiti nove kontakte s drugih uređaja na kojima ga koristimo (recimo, PC) i tu je postojao rizik gubitka kontakata ako se nešto dogodi mobitelu pa su se tražila nova rješenja.

To će se sada promijeniti jer će sve zamijeniti jedinstvena korisnička imena. Naime, kontakti će biti spremljeni pomoću novog šifriranog sustava za pohranu Identity Proof Linked Storage (IPLS). Sustav će generirati šifrirani ključ svaki put kada spremite kontakt, što znači kako će biti zaštićeni enkripcijom. WhatsApp također planira uvesti korisnička imena jer smatraju kako će biti privatnija od tradicionalnih kontakata.

Dobra je to stvar za one koji često komuniciraju s drugim korisnicima jer više neće morati unositi njihove brojeve telefona u svoj uređaj, bit će dovoljno upisati jedinstveno korisničko ime. Korisnici će tako moći dodavati i upravljati kontaktima i putem WhatsApp za web i za Windows te s drugih povezanih uređaja. Iz WhatsAppa nisu potvrdili kad će ova novost postati dostupna korisnicima, no potvrdili su da se na tome radi.

Postojat će opcija odabira da nečiji kontakt pohranimo na svoj pametni telefon ili isključivo u WhatsApp što će olakšati posao svima koji tu aplikaciju koriste u poslovne i privatne svrhe i imaju dva odvojena računa. Osim toga, prednost će biti i ta što ćete moći obnoviti svoje kontakte na WhatsAppu ako vam slučajno telefon prestane raditi ili bude ukraden.

Continue Reading

Vijesti

Blažena Katarina Kosača-Kotromanić, pretposljednja bosanska kraljica

Published

on

Na današnji dan 1478. u Rimu umrla je pretposljednja bosanska kraljica Katarina Kosača-Kotromanić.

Katarina Kosača-Kotromanić rođena je u Blagaju blizu Mostara u obitelji humskog vojvode Stjepana Vukčića Kosače i Jelene Balšić. Točna godina rođenja ove pretposljednje bosanske kraljice nije utvrđena u povijesnim izvorima, pa se pretpostavlja da je to bilo između 1424. i 1426. Katarinin otac Stjepan bio je jedan od najuglednijih velikana srednjovjekovne Bosne i vlasnik mnogobrojnih posjeda na teritoriju današnje Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Hrvatske.

Prvih 20-ak godina života Katarina je provela uglavnom u rodnom Blagaju s roditeljima, a 1446. udala se za prijestolonasljednika bosanskog kraljevstva Stjepana Tomaša Kotromanića te najveći dio vremena bila na kraljevskom dvoru na Bobovcu. U braku je rodila troje djece: sina Šimuna, kćer Katarinu i još jednog sina o čijoj sudbini nema pouzdanih podataka. Kako je to njenom suprugu bio drugi brak, imala je i posinka Stjepana Tomaševića, koji je prvi bosanski kralj, okrunjen krunom primljenom iz Rima. I njemu je bilo važno da ostane u dobrim odnosima sa Stjepanom Vukčićem Kosačom, pa je zbog toga još prije nego je okrunjen za kralja, priznao kraljici Katarini sva prava kraljice majke.

Katarina je ostala na dvoru sve do 1463., kada je turski sultan Mehmed II. osvojio Bosnu. U tom pohodu Stjepan Tomašević je izgubio život, Katarinino dvoje djece odvedeno je u ropstvo, a ona je uspjela pobjeći prema Dubrovniku. Kao predstavnica bosanskog kraljevstva, tamo ostaje tri godine čekajući vijesti o svojoj djeci koju nikada više nije vidjela. Iz Dubrovnika odlazi 1466. i trajno se nastanjuje u Rimu gdje umire 25. listopada 1478.

Katarina je u djetinjstvu odgajana u pravoslavnoj vjeri svoje majke, kasnije slijedi nauk bogumila, a udajom za Stjepana Tomaša Kotromanića prelazi na katoličanstvo te postaje članicom franjevačkog svjetovnog reda. Neposredno prije smrti vjerovala je da su joj djeca još živa, ali islamizirana te svoju zemlju oporučno ostavlja njima u nasljedstvo ukoliko se vrate katoličkoj vjeri, a ako to ne bude moguće, na bosansko kraljevstvo pravo polaže Sveta Stolica.

Premda nije zabilježno da je vođen službeni proces beatifikacije Katarine Kosače niti da je proglašena blaženom, ipak je glas o njezinoj svetosti od davnina prisutan u hrvatskom narodu u Bosni i Hercegovini koji ju, poglavito zahvaljujući ocima franjevcima, časti kao blaženicu. Kroz mnogobrojne pjesme, priče, legende, običaje i narodne predaje ona se i danas štuje kao hrvatska narodna junakinja te osoba koja je u jednom turbulentnom vremenu bez obzira na osobnu tragediju smogla snage do kraja života boriti se i brinuti za svoju zemlju.

““…Znam da su živi. Usnula sam ih. Šimun je stasit kakvog sam ga i zamišljala. Kao otac njegov, kralj naš. Katarina je lijepa kao vila. U jednu pletenicu kosu spliće. A pletenica kao ruka debela. Eto takvu kosu moja Katarina ima…

A Bosna moja…

Utišajte se vjetrovi! Smirite se oluje! Blagi budite Bosni mojoj. Kiše nebeske vidajte joj rane. Zemljo presveta plodna joj budi. Bože blagi, vrati spokoj Bosni mojoj!

…i još Te jedno molim Bože : neka me Bosna ne zaboravi…”

Blažena Katarina Kosača-Kotromanić 

J.Vr.,KT/Hrvatski.ba

Continue Reading

Vijesti

Igor Vukić: Bježeći od optužbi za genocid, Srbi forsiraju Jasenovac!

Published

on

Gost u Podcastu Velebit je novinar, publicist i istraživač logora u Jasenovcu Igor Vukić donosi Projekt Velebit

Zašto je ravnatelj JUSP-a Jasenovac Ivo Pejaković dao ostavku

Kakva je to ograničena revizija dokumentacije Spomen područja Jasenovac koju najavljuje ministrica Obuljen Koržinek?
O čemu govori “Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda”?

Koji su sve gradovi u Deklaraciji nabrojani kao mjesta stradanja Srba?
Koji su to mrzitelji Hrvata iz Srebrenice?
Zašto je u posljednjih desetak dana iz Bosne i Hercegovine stiglo nekoliko političkih poruka povezanih s ratom 90-ih?

Zašto bošnjačke udruge osporavaju zasluge HVO-a?
Kako to da je Bošnjacima sada i hrvatski ministar Anušić postao sporan?

Zašto hrvatski intelektualci imaju potrebu naglašavati da nisu podupiratelji zločina?
Zašto hrvatski političari izbjegavaju neke povijesne teme?

Treba li hrvatska država odgovoriti na seriju klevetničkih pritisaka iz našeg susjedstva?

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved