Connect with us

Vijesti

Logično: “Jahači apokalipse su već osedlali konje”

Published

on

Hrvatska država je na kraju 2019. bila dužna 297 milijarda kuna. Onda su slijedile godine planirane pandemije pri čemu su svi postupci država podređenih MMF-u i dolaru planirani i vođeni iz jednog centra.

Za taj projekt stvoren je virus u američkom vojnom laboratoriju, uredno je distribuiran po svijetu, godinama prije su patentirani mRNA pripravci koji će nakon odrađene medijske ofenzive širenja straha preko udruženih medijskih konglomerata  i ”narativa” donijeti vlasnicima projekta stotine milijarda dolara profita, a one koji su pohrlili uzeti taj pripravak ostaviti u riziku od zatajenja imunološkom sustava. Posljedice se ogledaju u izvještajima o višku smrtnosti diljem svijeta.

Hrvatska, kao nesuverena država, bez ovlasti nad kreacijom novca, nad vojskom, nad vanjskom politikom, nad unutarnjom politikom – samo je, kao što to i inače radi, slijedila upute iz briselskog centra, koji dakako nije originalni kreator kaosa u svijetu koji je nastupio od 2020.

Ove 2022. godine, ta vazalna država, mađarska potkolonija je dužna 354 milijarde kuna. Iz te brojke slijedi i zaključak: covid politika nas je koštala 57 milijarda kuna. Što dakako nije ukupni trošak, ostale troškove zbog viška smrtnosti, izgubljenih radnih sati, prilika, demotivacije stanovništva, izazivanja depresija će se kroz naredne godine zbrajati.

Država u ovakvom sustavu svoje dugove ne vraća. Sve što država vraća od dugova jesu kamate. Zato u državnom proračunu i nema stavke ”povrat duga”, ali ima ”plaćanje kamata na dug”. Razdruživanjem od Jugoslavije, Hrvatska je preuzela dug od 2,7 milijarda dolara. To je startna pozicija. Od tog dana, koji je i državni praznik, dug države stalno raste.

Zbog nepostojanja državnih ovlasti nad kreacijom novca (te ovlasti su se odrekli zastupnici u Hrvatskom Saboru), ne postoji ni jedan drugi državni suverenitet – u vođenju gospodarske politike, u strateškom promišljanju pa je jasno da sveukupnom politikom u državi gospodare vlasnici hrvatskog duga. Otud INA u rukama Mađara, bankarski sektor u rukama stranaca, kolonijalni turizam (u kojem jedna strana platforma za rezervaciju smještaja odnese 20 % prihoda bez jedne kune troška ili naplaćenog poreza), deindustrijalizacija zemlje, iseljavanje stanovništva i zamjena tog stanovništva Azijatima.

U takvim okolnostima, pravo je čudo kako je HEP ostao u državnom vlasništvu. Nije da nije započet proces razbijanja HEP-a na manje dijelove, nije da borgovska ekipa nije radila na prodaji HEP-a strancima. Kad nam je već ostalo vlasništvo nad HEP-om, nije nam dopuštena i vlastita energetska politika. Otud i prepuštanje ”obnovljivih izvora energije”, debelo subvencionirani kunama iscijeđenim iz džepova Hrvata, strancima i odabranim domaćim pouzdanicima u feudalnom ustroju ”moderne hrvatske države”.

Između 30 i 40 posto struje, Hrvatska uvozi. Ne proizvodi dovoljno za svoje potrebe i upravo toliko je izložena ”tržištu” na kojem cijenu struje određuje netko drugi, kao što imamo priliku vidjeti. Da je HEP-u i državi ostavljena sloboda gospodarenja elektroenergetikom, davno bi HEP izgradio nove termoelektrane, hidroelektrane i iskoristio činjenicu ubrzanog rasta potrošnje struje u Europi pa vratio kredite profitima iz izvoza struje. Pritom bi država uvijek imala na raspolaganju mogućnost prodaje struje stanovništvu i industriji po cijeni minimalno većoj od proizvođačke.

Cijenu  struje ”kreira tržište”? Neće biti. Nema tržišta. Ima samo EU direktiva: cijena kWh se određuje u EU po cijeni najskupljeg kWh (proizvođačka cijena iz HE nije ista kao i iz NE, kao i iz vjetro i fotonaponskih elektrana), a to je danas kWh iz termoelektrana na plinski pogon. Odnosno, cijena struje je vezana za cijenu plina. Plinska kravata oko EU vrata se tako zateže po želji psihopata koji upravljaju EU.

Hrvatska je do kraja devedesetih proizvodila 100 posto svojih potreba za plinom. Tad je crpila više plina, a imala manje potrošača. Da katastrofalnim (po Hrvatsku, idealnim za Italiju) ugovorom s talijanskim ENI-jem po kojem je zajedničko ulaganje u plinska polja u Sjevernom Jadranu Talijanima otplaćivano plinom po fiksnim i preniskim cijenama plina otpravljenog u Italiju, a ne povratom novca, vjerojatno bi danas Hrvatska proizvodila znatno više od sadašnjih 30 posto plina  od ukupne potrošnje.

Ta pljačkaška priča je na razini ove priče o predaji nafte iz Slavonije Mađarima, uz enormne štete po državu. Na te priče se nitko ne osvrće zato što pravosudni sustav nije postavljen za zaštitu interesa naroda i države, nego za zaštitu vjerovničkih interesa, onih koji u stvarnosti upravljaju svim hrvatskim politikama. Mađari su tako nagradili guvernera Vujčića s 500 000 kuna za usluge, a bahatog tć ladovinom u Hrvatskoj narodnoj banci neto plaćom od cca 100 000 kuna mjesečno.

Kao i svake godine, i ove se najavljuje vruća politička jesen kako bi se tresla brda, a iz njih ne bi istjerao ni miš. Oni pametniji najavljuju hladnu jesen. Kako god je planirana covid pljačka, tako je planirana i ova energetska pljačka stanovništva i cijelih država preko cijena plina, nafte i električne struje. Feudalci se rugaju stanovništvu očito i javno.

Neki su tek perverzni u ruganju pa pozivaju na oblačenje džempera, tuširanje u hladnoj vodi, drugi su suptilniji pa govore o pomoći države poduzetnicima usljed povećanja troškova struje i plina. Covid scenarij, ovog puta kao ”prevladavanje energetske krize” je isti – slijedi pomor malog i srednjeg poduzetništva koji na kraju rezultira većim državnim dugom, odnosno većom kontrolom nad resursima države, njenim vodama, morem i kopnom. Mantre o globalnom zatopljenju, u trenutku koji prethodi globalnom zahlađenju, a koje kreatori kaosa navode kao razlog za energetske politike su iritantne.

Kad neka zemlja nema vlastitih energenata (a takva je većina zemalja na svijetu), onda je energetska ovisnost o onima koji energente imaju logična i neumitna. Tako EU nije mogla u svojoj nemogućnosti zadovoljavanja vlastitih energetskih potreba vlastitim resursima izabrati energetsku neovisnost. S obzirom na geografski smještaj, nije mogla izabrati i neovisnost o ruskim energentima. Ta uzajamnost interesa EU i Rusije u energetici – Rusi daju plin po dogovorenim cijenama, naftu po tržišnim cijenama, Europljani to troše i vraćaju Rusima kao proizvode je funkcionirala desetljećima i bila u temelju gospodarske snage i bogatstva Europe te standarda njenih građana.

Iz Rusije prema Europi su išli plinovodi i naftovodi

Preko Ukrajine plinovod Soyuz – Plinovod prolazi kroz Ukrajinu i postoje tri točke gdje se plin iz Rusije dovodi u plinovod: jedan u Lugansku, jedan malo sjevernije i jedan vod dolazi iz Bjelorusije. Plinovod danas opskrbljuje Mađarsku, Slovačku, Austriju. Plinska kompresijska stanica kod Luganska je početkom ruske intervencije došla pod kontrolu udruženih ruskih snaga.  Ukrajina je početkom svibnja iznenada objavila da zatvara dotok plina tim dijelom plinovoda jer više ne kontrolira plinsku kompresorsku stanicu. Od tada je dotok plina kroz plinovod u skladu s tim smanjen, a da zapadni mediji ili političari zbog toga nisu kritizirali Ukrajinu.

Plinovod Yamal-Europa vodi od Rusije preko Bjelorusije i Poljske do Njemačke. Ovaj plinovod u Europu gotovo da i nije dopremao plin od kraja prosinca, nakon čega je Poljska uvela sankcije i stečaj nad poljskim dijelom plinovoda, nakon čega je potpuno obustavljen transport plina iz Rusije. Plinovod Jamal-Europa više ne isporučuje plin Njemačkoj jer ga je Poljska blokirala.

Sjeverni tok 1 povezuje Njemačku izravno s Rusijom, čime Njemačka postaje neovisna o tranzitnim zemljama poput Ukrajine, Bjelorusije, Poljske i drugih. Zbog Zapadnih sankcija Rusiji i problema sa Siemensovom turbinom je transport plina iz Rusije u Njemačku smanjen na 20 posto, odnosno zaustavljen.

Sjeverni tok 2, s istim kapacitetom kao i Sjeverni tok 1 stoji spreman za transport plina, ali ga Nijemci ne žele pustiti u rad.
Postoji još i Turski tok kojim se ruski plin prenosi preko Turske kroz jugoistočnu Europu do Mađarske. Bugarska je odbila nove uvjete plaćanja Rusije i od tada nije dobivala plin od Gazproma.

Iz ovog pregleda europskih mogućnosti dobivanja ruskog plina i EU laži o ruskim ucjenama i korištenju plina kao oružja protiv EU je jasno da energetska kriza i kolaps koji uskoro slijedi u svim zemljama EU, osim Mađarske, nije posljedica korištenja plina kao ruskog oružja protiv EU, nego je riječ o odluci EU da uništi svoje građane.

Koliko je tu EU pameti – pogledati hrvatski primjer. Pa je jasno da se EU politika vodi drugdje – u SAD. Prvotna želja SAD-a za istiskivanjem Rusije kao EU dobavljača jeftinog plina je postignuta. Umjesto Rusije kao poštenog dobavljača, višestruko skuplji plin će prodavati SAD. Tek malo smanjenog standarda za EU građane i malo poravnavanja uvozno-izvozne bilance između EU i SAD? No, tog plina najprije nema dovoljno, ne može se transportirati, EU nema izgrađenih terminala za prihvat ukapljenog plina.

Sve je posloženo za europski kolaps ove zime. Još jučer smo se čudili kako Kinezi grade Pelješki most i to u državi koja je do jučer gradila sve što se graditi treba po svijetu, sutra ćemo se čuditi što Eu nije sposobna napraviti ni jedan proizvod koji bi cijenom i kvalitetom konkurirao kineskom.
Naime, Kina se opskrbljuje ruskim plinom po fiksno ugovorenim cijenama, a EU po ”tržišnim”, a na tržištu plina nema.

Jahači apokalipse su već osedlali svoje konje.

Na kraju mali savjet za ugrožene socijalne skupine (a to su svi stanovnici). Prijavite se u neki državni ured kao Ukrajinci pa ćete dobivati 3 600 kuna mjesečno da se nađe i plaćene troškove stanovanja, uključivo i struju.

izvor: Son of Alerik/Logicno.com

  • Mišljenja navedena u ovom tekstu nisu stavovi Redakcije portala Croativ.net

Vijesti

Talijanski oskarovac: Jedina razumna stvar koju sam čuo o životu bila je od Isusa…

Published

on

Komičar Roberto Benigni (dobio Oscara za Život je lijep) poznat je po svojim duhovitim, uglavnom improviziranim monolozima na filozofske i književne teme. Sada je jednu od njih održao na Trgu svetog Petra – i prekršio tabu.

Tako je u ‘svom elementu’ nedavno na Trgu svetog Petra u nazočnosti pape Franje u improviziranom govoru pred oko 50.000 sudionika, poznati talijanski komičar, prvog Svjetskog dana djece Katoličke crkve, ‘ispalio’ još jedan biser: „Među vama može biti novi Michelangelo ili novi Galileo (… ) A među djevojkama možda budući dobitnik Nobelove nagrade (…) ili čak papa.“

Međutim, u rijetkim trenutcima sabranosti i ozbiljnosti, rekao je i ovo:

“U životu ljudi daju puno savjeta. Ali mogu iskreno reći: jedina razumna stvar koju sam čuo u cijelom životu, znate li od koga sam je čuo? Od Isusa. U Evanđelju “Govor na gori”.

Kada Isus  daje ove popise koje moramo zapamtiti. Blago poniznima, mirotvorcima, milosrdnima… Upravo tako, blago milosrdnima, odnosno brizi za tuđu bol, osjetljivosti, praštanje. U biti, biti duboko dobar.

To je ono što je Isus rekao, a ja vam kažem, čini mi se da je to jedina razumna stvar koju sam ikada čuo u cijelom svom životu, jedina dobra ideja koja je ikada izražena u ljudskoj povijesti.”

Roberto Beningni

Continue Reading

Vijesti

Mirotvorci u stoljeću svjetskih ratova i revolucija

Published

on

Pred predstojeće europske parlamentarne izbore, Hrvatska paneuropska unija – Ogranak Split i Hrvatska udruga Benedikt pozivaju vas sutra (četvrtak), 6. lipnja s početkom u 18 sati na tribinu: Mirotvorci u stoljeću svjetskih ratova i revolucija: Coudenhove-Kalergi, Stjepan Radić, Mahatma Gandhi. Razmišljanja pred Europske izbore u XXI. stoljeću.

Glavni govornik: akademik Mislav Ježić, počasni predsjednik Hrvatske paneuropske unije. Prisutnima će se obratiti: prof. dr. sc. Pavo Barišić, predsjednik Hrvatske paneuropske unije, prof. dr. sc. Ivan Pavić, predsjednik splitskog ogranka Hrvatske paneuropske unije i Radoslav Zaradić, predsjednik Hrvatske udruge Benedikt.

Tribinu će voditi Marija Barić Đurđević, Hrvatska paneuropska unija.

U konferencijskoj dvorani hotela Dioklecijan u Splitu (Splitska kuća zdravlja), Kranjčevićeva 45.

Hrvatska udruga Benedikt

Continue Reading

Vijesti

PONOSAN NA KORJENE Najtrofejniji američki trener jučer dobio hrvatsko državljanstvo

Published

on

Bill Belichick posjetio Vatrene: “Ponosan na hrvatske korijene”

Gost hrvatske nogometne reprezentacije danas je bio Bill Belichick, najtrofejniji trener u povijesti američkog nogometa s osam osvojenih naslova Super Bowla.

Foto: Drago Sopta/HNS

Nakon što je uoči prijateljske utakmice između Hrvatske i Sjeverne Makedonije dobio na dar uokvireni dres s brojem osam i prezimenom Biličić na leđima, kao podsjetnik na njegove hrvatske korijene, Belichick je posjetio Vatrene poslije ručka i u ugodnom druženju usporedio neke svoje najveće uspjehe s onim hrvatske nogometne reprezentacije.

Belichick je kao pomoćni trener osvojio dva prstena s New York Giantsima, a potom je kao glavni trener poveo New England Patriotse do šest naslova prvaka. Nakon kratkog videa o njegovoj karijeri, Belichicku je dobrodošlicu ispred Saveza poželio glasnogovornik Saveza, Tomislav Pacak:

“Među nama ima dosta ljubitelja NFL-a, ali za one koji manje prate football, danas je s nama najveći trener američkog nogometa u povijesti, ili možda jednostavnije, Guardiola, Ancelotti i Mourinho u jednoj osobi. Lijepo je vidjeti koliko ističete svoje hrvatske korijene i privilegija nam je ugostiti vas ovdje u Rijeci”.

Belichick je u Hrvatsku stigao na poziv Petea Radovicha, još jednog izuzetnog uspješnog Hrvata u Americi koji je kao TV producent osvojio čak 45 Emmyja. Radovich je kratko predstavio Belichicka i dao uvod u nekoliko anegdota koje je proslavljeni trener podijelio s igračima:

“Kad su 2014. godine na Svjetskom prvenstvu u Brazilu igrali Hrvatska i Meksiko, kladio sam se kondicijskim trenerom New England Patriotsa, koji je Meksikanac, i izgubio okladu jer je Hrvatska doživjela poraz pa sam morao biti odjeven tipično meksikanski, s velikim sombrerom na glavi. Tri godine poslije vi ste, dečki, pobijedili Meksiko 2:1 pa je on morao nositi hrvatsku kapu, hrvatsku zastavu i dres Luke Modrića. Bila je to slatka osveta, ha, ha, ha…“, istaknuo je Belichick, od jučer državljanin Republike Hrvatske, koji je redovito u svojim medijskim nastupima isticao svoje hrvatsko podrijetlo i tijekom nekih najvažnijih utakmica u svojoj karijeri nosio na rukavu hrvatsku trobojnicu.

Foto: Drago Sopta/HNS

“Ponosan sam na svoje hrvatske korijene, moji djed i baka su došli u SAD 1910. godine iz Draganića i imali težak život, ali je zato moj otac, također trener američkog nogometa, uspio doživjeti svoj američki san. Jučer sam postao hrvatski državljanin, sad sam jedan od vas, bez obzira na to što ne pričam hrvatski. Čast mi je biti u vašem društvu, gledao sam jučerašnju utakmicu i zaista ste bili fantastični”.

Belichick je iz prve ruke mogao objasniti kako je u sportu najzahtjevnije uzastopno postizati vrijedne rezultate, poput Vatrenih, koji su se s dva posljednja svjetska prvenstva vraćali s odličjima.

“Često u sportu znamo čuti kako momčadi koje su došle do samog kraja, a nisu uspjele, kažu da će se vratiti sljedeće sezone, a to nije jednostavno jer moraš proći sve iznova. Jednako tako, naravno da je lakše doći do vrha, nego ostati na vrhu jer postaneš meta i jer si postavio standarde svima drugima i svi žele dostići tvoju razinu. Za mene je sve u izgradnji momčadi iz sezone u sezonu i postizanju prave razine forme kad je to najpotrebnije, u mom slučaju tijekom studenoga, prosinca i siječnja, u vašem slučaju uoči velikih natjecanja”, objasnio je Belichick.

Izbornik Dalić i kapetan Modrić uručili su Belichicku potpisani dres i potpisanu loptu, a Belichick je uzvratio potpisanim loptama za američki nogomet. 

U nekoliko rečenica objasnio je i svoj odnos s najvećim quarterbackom u povijesti NFL-a, Tomom Bradyjem.

“Tom je nevjerojatan igrač, vrlo pametan, onaj koji pokreće momčad i gradi uspjehe momčadi. Međutim, on je zadužen samo za jedan segment igre, jer kad odvojeno igraju obrana i napad. Dakle, ako momčad želi uspjeti, mora biti dobra u svim segmentima igre. Tom Brady je bio sjajan igrač u sjajnim momčadima, u društvu ostalih odličnih igrača”, zaključio je Belichick, koji se poslije obraćanja Vatrenima zadržao u kratkom razgovoru s kapetanom Lukom Modrićem, koji u hrvatskim, ali i svjetskim okvirima zaslužuje usporedbe s Tomom Bradyjem. Zbog svega što je napravio s Hrvatskom i Real Madridom. Neki će reći i zbog godina, ali u slučaju obojice, i Bradyja i Modrića, one su bile i ostale samo broj.

Ipak ima jedna razlika. Brady je u 46. rekao zbogom aktivnom igranju, Luka je još uvijek na velikoj sceni. I tek mu je 38!

Foto: Drago Sopta/HNS izvor: HNS
Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved