Nedavni zakoni za život prešutno su se oslanjali na gnjavažu s kojom se žene susreću prilikom putovanja preko državnih granica, kako bi pobacile. Vrijeme, troškovi i drugi čimbenici mogu spriječiti njihovu sposobnost obavljanja zahvata, jer možda više neće moći pobaciti u svojoj državi.
To se vidjelo u Teksasu, gdje je kontroverzni državni zakon o otkucajima srca očito potaknuo egzodus žena koje traže pobačaj u Oklahomi, Coloradu i Louisiani. Dok je Teksas objavio podatke o naglom padu pobačaja od primjene zakona, nejasno je koliko je žena rodilo tamo gdje inače ne bi. Srećom za ljevicu, njihovi korporativni saveznici uspijevaju osigurati pristup tamo gdje pokret za izbor ne uspijeva.
Jedna od vodećih investicijskih banaka na svijetu, Citigroup, objavila je ovaj tjedan da će financirati putovanja među državama (zračne karte, itd.) za zaposlenike koji traže pobačaj.
U javnoj prijavi, banka je rekla da su ih “promjene zakona o reproduktivnom zdravlju u određenim državama” potaknule da “pruže povlastice za putovanja kako bi olakšale pristup odgovarajućim resursima”. Citigroup navodno ima više od 8.500 zaposlenika koji se nalaze u Teksasu, gdje je sud zapravo dopustio da državni zakon o pobačaju ostane na snazi.
Moglo bi se pomisliti da financiranje putovanja pobačajem prvenstveno omogućuje korporacijama da emitiraju sliku socijalne pravde u tisku i odbiju probuđene bojkote. Ali kraj života drugog ljudskog bića nudi mnogo više potencijalnih dobitaka za poslovne rezultate korporacija. Barem je to pokazatelj RHIA Grupe, investicijske tvrtke ”pro-choice” ili za izbor, koja je iznijela “poslovni slučaj” za pobačaj i druge oblike “reproduktivnog zdravlja” 2020. godine.
Pod nazivom “Skrivena vrijednost”, izvješće tvrdi da “podrška reproduktivnoj zdravstvenoj skrbi ima pozitivan utjecaj na niz korporativnih dionika, od zaposlenika do investitora, te da su negativne posljedice nedjelovanja dalekosežne i utječu na rezultat.”
Njegovo izvješće tvrdi da je ponuda tih usluga tvrtkama priuštila niz pogodnosti – od zadržavanja osoblja i privlačenja talenata do “pružanja dobrobiti s visokim učinkom uz jeftina ulaganja”. Kasnije se dodaje da “[žene] koje ne mogu pristupiti pobačaju imaju tri puta veću vjerojatnost da će napustiti radnu snagu.”
Najviši rukovoditelji iz više od 180 tvrtki na sličan su način potpisali pismo 2019. u kojem upozoravaju da su zabrane pobačaja “loše za poslovanje”. Potpisnici, među kojima su bili i izvršni direktor Twittera Jack Dorsey i drugi brendovi kućanstava, rekli su da “gospodarski gubici od postojećih ograničenja pobačaja, uključujući utjecaj na radnu snagu i zarade, već koštaju državna gospodarstva diljem zemlje procijenjenih 105 milijardi dolara godišnje.”
Svatko tko je prošao trudnoću reći će vam da je neuredno. Donošenje novog života u svijet košta puno vremena, novca i resursa koji u konačnici ometaju učinkovitost koja se prirodno traži u konkurentnom gospodarstvu.
To je možda razlog zašto je toliko američkih korporacija doniralo PlannedParenthood. Ili zašto su tvrtke poput Disneya zaprijetile bojkotom gruzijskog zakona o navodnom “protiv izbora” pobačaja, dok su odavale zabrinutost zbog pobačaja nametnutih ujgurskim ženama.
Pružatelji abortusa imaju koristi od najmoćnijih sila u američkoj industriji. ”PlannedParenthood” ili Planirano roditeljstvo, prema grupi 2nd Vote, primio je donacije od desetak tvrtki poput American Expressa, Bank of America, ExxonMobila i drugih.
Tu praksu ne podržavaju ni samo glavni brendovi za kućanstvo. Milijarderi su čija ulaganja usmjeravaju i gospodarstvo. Iza retorike ženskih prava krije se interes milijardera za kontrolu stanovništva, nešto što dijeli s Margaret Sanger, osnivačicom i eugeničarkom udruge ”PlannedParenthood”.
Liberalni medij Vox je to ovako rekao: “Kad biste mogli odmah pucnuti prstima i osloboditi svijet od filantropa milijardera, stotine milijuna žena diljem svijeta izgubile bi pristup kontracepciji. A u SAD-u bi samo bogati imali pristup legalnom pobačaju.” U 2020., Live Action je objavio izvješće u kojem se opisuje dobro financirana veza milijardera, interesi za kontrolu stanovništva, “zaštita reproduktivnog zdravlja” i tablete za pobačaj. Na primjer, RHIA Ventures je dobio financiranje od Zaklade Davida i Lucile Packard, čiji je imenjak vodio tehnološku tvrtku Hewlett-Packard.
Jedna francuska tvrtka donirala je patent za pilulu Populacijskom vijeću, čiji je čelnik svojedobno rekao da su se “kontrola rađanja i pobačaji pokazali kao veliki eugenički napredak našeg vremena”. Pokrenuta od strane Johna D. Rockefellera III, organizacija je dobila novac od zaklada Microsofta Billa Gatesa, Davida i Lucille Packarda, liberalnog mega-donatora Georgea Sorosa i Henryja Forda iz Ford Motorsa. Organizacije povezane s Gatesom, Buffettom i Packardom zajedno su potrošile milijarde dolara na takozvano reproduktivno zdravlje. Danco Laboratories, koji proizvodi pilule za pobačaj, pokrenulo je Vijeće i prima sredstva iz sličnih izvora (Buffett, Packard i Soros), prema Live Actionu.
Nije tajna da su izvori tih sredstava zainteresirani za upravljanje razinom stanovništva. Na primjer, Packardov sin David rekao je da je njegov otac mislio “osim ako ne ograničimo populaciju, ostali problemi će na kraju postati neizvodljivi”.
Financijska dobit od pobačaja lakše se promatra u istraživanju fetalnog tkiva, gdje institucije mogu pristupiti velikom broju sredstava ako mogui nabaviti dijelove tijela djeteta.
Prema White Coat Waste Projectu, Nacionalni instituti za zdravlje su očekivali da će potrošiti 88 milijuna dolara na istraživanje fetalnog tkiva u fiskalnoj godini 2022. Ako institucije mogu nabaviti pobačeno fetalno tkivo, postoji niz sredstava za financiranje među privatnim organizacijama i saveznim udruženjima.
Zaklada izvršnog direktora Facebooka Marka Zuckerberga, s NIH, također je uložila u ekspanzivni projekt atlasa ljudskih stanica, koji uključuje najmanje “121 uzorak ljudskog fetusa u rasponu od 72 do 129 dana u postkonceptualnoj dobi”. Ugrađen je na raznim sveučilištima Ryan Residency Program, koji obučava liječnike za obavljanje pobačaja. Godine 2010. The New York Times izvijestio je da je program imao samo jednog financijera, Zakladu Susan Thompson Buffett, koju je prethodno vodila Buffettova bivša supruga Susie.
Opisujući misiju organizacije, Buffettova kći Susie rekla je: “Kontrola stanovništva je ono za što je moj otac oduvijek vjerovao da je najveće i najvažnije pitanje, tako da će to biti fokus zaklade.”
Nermin N./Logicno.com