Connect with us

Vijesti

Prof. dr. M. Nosić: Putin je i hrvatsko prezime

Published

on

PUTIN JE I HRVATSKO PREZIME U zadnjih nekoliko stoljeća svi ljudi imaju osobno ime i prezime koja im služe za identifikaciju i legalizaciju u obitelji i društvu.

Osobno ime se dobiva nakon rođenja, a prezime se nasljeđuje, uglavnom od otca. Godine 1948. u Hrvatskoj je bilo malo više od 92.000 različitih prezimena. Da nije bilo iseljavanja u prekomorske zemlje na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, dvaju svjetskih ratova, poratnoga boljševičkoga genocida nad Hrvatima, kasnijega odseljavanja u zapadne zemlje trbuhom za kruhom, domovinskoga rata, lošega upravljanja državom i drugih nedaća broj hrvatskih prezimena bio bi znatno veći. Nažalost, danas u Hrvatskoj nema ni 70.000 različitih prezimena što su pokazali zadnji popisi stanovništva, a rezultati onoga iz 2001. god. objavljeni su u Zagrebu u trima knjigama.

Osobna imena i prezimena su blago svakoga jezika, naravno i hrvatskoga. Jedna i druga nastaju u dijalektalnom okružju pa stoga imaju dijalektalna obilježja. Poneka sadrže podatke o jezičnim činjenicama koje više nisu aktualne, ali su vrijedni podatci za izučavanje povijesti hrvatskoga jezika. Već je davno trebalo zaći u hrvatska naselja (sela i gradove) i akcentuirati sva imena i prezimena. To nije posao za pojedince nego za Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Malo manje od polovice hrvatskih prezimena motivirano je osobnim imenom rodočelnika, veći dio njih nastao je sufiksacijom, a manji dio konverzijom imena u prezime. Drugu polovicu čine prezimena motivirana nadimcima koja također mogu biti sufigirana i nesufigirana. Nadimak rodočelnika je motiviran uglavnom nekim njegovim tjelesnim obilježjem, rijetkim u određenoj sredini, obiteljskoj ili seoskoj.

U dalekoj prošlosti Slaveni, kao i drugi narodi, nisu djeci nadijevali imena nakon rođenja nego kad bi ušli u mladenačko (pubertetsko) doba. Osobna imena su ponekad sadržavala dobru želju roditelja upućenu sinu i kćeri ili su pak bila motivirana nadimcima na osnovi nekoga tjelesnoga obilježja, nekoga znaka. Nadimačkoga postanja je staro slavensko osobno ime Putislavъ od kojega su u hrvatskim prezimenima kao motivirajuće riječi zabilježena imena Putak, Putan, Putar, Putilo, Putilj, Putin, Putina, Putinja, Putiša, Putiva, Putko, Putna, Putnja, Puto, Putonja i dr. Sva se ova imena i još neka manje frekventna nalaze u osnovi hrvatskih prezimena kojih je čak dvadesetak različitih. Danas takva imena nitko ne nadijeva djeci, ali su sačuvana u prezimenima, ne samo u hrvatskima nego i u prezimenu ruskoga predsjednika Vladimira Putina. U rječniku staroruskih imena zabilježena su sljedeća imena: Put, Putilo, Putimec, Putiša, Putjata, Putka, a u rječniku staroukrajinskih i ova: Putenko, Putila, Putij i Putko. Uz sva navedena imena piše da su nejasne motivacije.

Područje nastanka navedenih hrvatskih imena i od njih tvorenih prezimena uglavnom se veže za dinarski kraj gdje je u prošlosti stočarstvo bilo glavno zanimanje. Pripitomljene domaće životinje su stanovništvu služile kao izvor hrane (meso, mlijeko, sir) i materijal za obuću i odjeću (koža, vuna) ili su im pomagale u brojnim aktivnostima (jahanje, lov, oranje, vuča, čuvanje kuće sl.). Mnoge su domaće životinje imale i svoja imena na osnovi nekoga obilježja. Tako je konj šarene dlake bio šárac, krava je bila šàrulja, a šareni pas je bio šáro. Ili npr., domaće životinje koje su oko gležnja iznad kopita, papka ili šape imale pȕticu (područje u obliku prstena pokriveno dužim sivkastim dlakama) na osnovi toga tjelesnoga obilježja bile su identificirane riječima: pȕtālj (konj, vol, jarac), pȕtica (kobila, krava, koza), púto (pas), čak su bile u uporabi i odmilice za neke od njih koje su imale pȕticu oko gležnja, npr. pȕtko za konja i pȕtka za kozu. Nekim su životinjama, da ne bi činile štetu na njivama, vezali prednje noge konopcem ili kakvom drugom svezicom i to oko gležanja. Za takav konopac kojim su vezali (putili) prednje noge u narodu je postojao izraz pȕta, a pȕtica je bila na istom dijelu nogu pa je zapravo pȕtica umanjenica riječi pȕta i to prenesena značenja. Istoj obitelji riječi pripadaju i glagoli pȕtiti u značenju vezati ruke, često i noge, i svršeni vid toga glagola spȕtiti u značenju svezati noge u životinje, a ruke ili noge u ljudi.

Hrvatska prezimena koja završavaju na -in, -ev i -ov uglavnom su nastajala u Hercegovini i dalmatinskoj Zagori, danas su najbrojnija u šibenskoj županiji. Izvan toga područja brojna su u Vojvodini, Bugarskoj i Rusiji. Nastala su poimeničenjem posvojnoga pridjeva, tvorenoga od imena ili nadimka otca s dodatnim apelativom sîn u identifikacijskoj sintagmi (imenskoj formuli) i onimizacijom poimeničenoga pridjeva, npr. Radoslav (Radivoj, Radmil, Radočaj, Radomir…) > Rade – Radin sin > Radin. Takva je tvorba i u hrvatskoga prezimena Pȕtin koje se u Istri izgovara Putîn. Tvorbeni proces je sljedeći: Putislav > Puto > Putin sin > Putin. Rusko prezime Putin (izgovor: pȕtjin) motivirano je odmilicom Put’a (izgovor: pȕtja) od istoga u tvorbi polazišnoga imena Putislav kojemu je izvorno sveslavensko značenje ‘koji je poznat po nekom tjelesnom znaku’.

Prezime Putica je rasprostranjeno u dubrovačkoj županiji, a nositelji ostalih, koja su tvorbeno vezana za odmilice (hipokoristike) staroga sveslavenskoga imena Putislavъ, žive uglavnom u južnoj i srednjoj Istri. Razlog tomu je u povijesnim činjenicama o kojima ovdje valja ponešto reći i to ukratko. Istra je stoljećima bila u sastavu Mletačke Republike za koju je bila od velike važnosti zbog proizvodnje hrane. Istru su često pogađale epidemije kolere, kuge, gripe i drugih zaraznih bolesti koje su u znatnoj mjeri prorijedile i za dvije trećine smanjile izvorno istarsko stanovništvo. Mletačke vlasti su zbog toga inicirale u dolini Neretve rat protiv Osmanlija koncem 17. stoljeća i uz pomoć zaostroških fratara organizirale izmještenje 5.000 hercegovačkih obitelji iz pograničnoga kraja (Posušje, Ljubuški, Čapljina, Čitluk, Stolac, Neum) koje su brodovljem prevezli u južnu i srednju Istru. U Istri su ih naselili na opustjela imanja na kojima su te novodošle stanovnike identificirali njihovim prezimenima od kojih su konverzijom nastala imena njihovih naselja. To je razlog zašto u južnoj i srednjoj Istri mnoga seoska naselja imaju imena koja završavaju na -ći kao i u kraju iz kojega su se ti stanovnici doselili prije više od tri stoljeća. Vjerojatno su tim putem u Istru došla i prezimena motivirana odmilicama imena Putislav ili su u svezi s nadimcima vezanima za nazive putastih (putonogih) životinja. Nadalje, početkom 20. stoljeća talijanske fašističke vlasti su nakon 1923. god. zakonskim putem zahtijevale da se sva netalijanska prezimena (hrvatska, slovenska i tirolska) prilagode sustavu talijanskoga jezika. O promjenama prezimena postojali su zapisi pa su vlasti u Jugoslaviji nakon 1945. god. tražile od stanovnika iz krajeva koji su nekad bili pod talijanskom vlašću da svoja prezimena vrate u prvotni oblik. Tako je u Poreču 1948. god. jedna osoba imala talijanizirano prezime Putini, a u Rovinju 2001. god. isto to prezime u detalijaniziranom obliku Putin. U Istri u kanfanarskom kraju postoji i selo Putini čije je ime motivirano prezimenom Putina, a ne Putin. Tvorba je sljedeća: Putina (prezime) > Putini (ime sela) prema tvorbenomu uzorku Matulja (prezime) > Matulji (ime gradića).
I na kraju zaključno, prezime Putin nije samo rusko nego i hrvatsko (istarsko) prezime.

prof. dr. sc. Milan Nosić

Izvori i literatura

Anić, Vladimir: Rječnik hrvatskoga jezika, Novi Liber, Zagreb, 11991. i 21994.
Anić, Vladimir: Veliki rječnik hrvatskoga jezika, Novi Liber, Zagreb, 2003.
Gluhak, Alemko: Hrvatski etimološki rječnik, August Cesarec, Zagreb, 1993.
Hrvatski enciklopedijski rječnik, Novi Liber, Zagreb, 2002.
Hrvatski jezični savjetnik, Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje / Pergamena / Školska knjiga, Zagreb, 1999.
Iveković, Franjo – Broz, Ivan: Rječnik hrvatskoga jezika, tom 2., Zagreb, 1901.
Marević, Jozo: Hrvatsko-latinski enciklopedijski rječnik, tom 2., Školska knjiga, Zagreb, 1997.
Nosić, Milan: Hrvatski obratni prezimenar, HFD, Rijeka, 1995.
Nosić, Milan: Prezimena zapadne Hercegovine, HFD, Rijeka 1998.
Nosić, Milan: Tvorba andronima, patronima i metronima u zapadnoj Hercegovini, u; Jezikoslovne studije 1, str. 28. – 36., HFD, Rijeka, 2001.
Nosić, Milan: Talijanizacija istarskih prezimena, Maveda, Rijeka, 2010.
Nosić, Milan, Goranska prezimena, Maveda, Rijeka, 2013.
Nosić, Milan – Vidinić, Magdalena: Bosansko-hercegovačka hrvatska prezimena, 1 – 3, HFD, Rijeka, 1999.
Osmojezični enciklopedijski rječnik, tom 8., Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb, 2010.
Rječnik hrvatskoga ili srpskoga jezika, JAZU, Zagreb, 1868. – 1976.
Rječnik hrvatskoga jezika, Leksikografski zavod Miroslav Krleža i Školska knjiga, Zagreb, 2000.
Skok, Petar: Etimologijski rječnik hrvatskoga ili srpskoga jezika, 1. – 4., Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti, Zagreb, 1971. – 1974.
Šamija, Ivan Branko: Rječnik jezika hrvatskoga, Društvo Lovrećana i Markulin, Zagreb, 2012.
Šimundić, Mate: Rječnik osobnih imena, Nakladni zavod Matice hrvatske, Zagreb, 1988.
Šimunović, Petar: Hrvatska prezimena, podrijetlo, značenje, rasprostranjenost, Golden marketing, Zagreb, 1995.
Šimunović, Petar: Hrvatska u prezimenima, Golden marketing i Tehnička knjiga, Zagreb, 2008.
Šimunović, Petar – Maletić, Franjo: Hrvatski prezimenik, 1 – 3, Golden marketing i Tehnička knjiga, Zagreb, 2008.
Šimunović Petar – Putanec, Valentin (ur.): Leksik prezimena SR Hrvatske, Institut za jezik, Zagreb, 1976.
Školski rječnik hrvatskoga jezika, Školska knjiga, Zagreb, 2012.
Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika, Školska knjiga, Zagreb, 2015.
Veliki školski leksikon, Školska knjiga, Zagreb, 2003.

Advertisement

Vijesti

TRI POSLJEDNJA PROROČANSTVA Sv. Padre Pia koja šokiraju kršćane

Published

on

Što točno znače ove vizije? Možemo li se pripremiti? Ili još važnije, postoje li znakovi da se ove vizije počinju ostvarivati?

Čovjek koji je nosio Isusove rane na svojem tijelu, ostavio je tri poruke koje su potresle kršćanski svijet. Ove vizije nisu obična upozorenja. One su vizije budućnosti koje nagovještavaju sudbonosne događaje koji bi mogli promijeniti tijek ljudske povijesti.

Padre Pio je bio čovjek koji je bio u stalnoj vezi s Božanskim, komunicirajući s anđelima i svetima, predviđajući događaje s nevjerojatnom preciznošću. Mnogi od njegovih prethodnih uvida već su se ostvarili, ostavljajući iza sebe pitanje – što ako su i njegove posljednje tri vizije točne?

Prvo proročanstvo je o ‘Pročišćenju’ crkve… naime najzapanjujuće proročanstvo je da će neki visoko pozicionirani unutar same crkve raditi na njenom uništenju…

Drugo proročanstvo – O tri dana potpune tame koja će obaviti Zemlju! Tokom ta tri dana Sunce i mjesec će prezati svijetliti, a gusti mrak će prekriti cijelu planetu. U tom razdoblju, demoni i zle sile bit će pušteni da slobodno lutaju Zemljom…

Padre Pio, zaštiti moju obitelj i vodi nas pravim putem!

Treće proročanstvo o Konačnom Sudu…

Postoji li način da zaštitimo sebe i svoje bližnje od duhovnih i fizičkih opasnosti?

Prijevod je na srbskom AI… poslušajte!

Continue Reading

Vijesti

V. Starešina: Enigma u Srbiji traje i dalje: Tko organizira prosvjede? Dosad najsličniji scenario je…

Published

on

Masovnim skupom u Beogradu, navodno većim čak i od prosvjeda koji su prethodili svrgavanju Slobodana Miloševića, takozvani studentski prosvjedi u Srbiji prošle su subote dosegnuli dosadašnji vrhunac.

Iako taj pokret, kojem je formalni povod bio rušenje nadstrešnice na novosadskome željezničkom kolodvoru, pri čemu je poginulo petnaestero ljudi, traje već puna četiri mjeseca, iako je od novosadsko-beogradskoga narastao do svesrpskoga, iako je od studentskoga prerastao u studentsko-narodni, i dalje ostaje enigma tko su njegovi stvarni organizatori i koji su njegovi istinski ciljevi. Jer, na kraju, pokreti se ipak ne organiziraju radi čišćenja i ozdravljenja institucija, što je deklarirani studentski cilj, nego, u pravilu, ponajprije podrazumijevaju promjenu vlasti. Ali ne svode se samo na promjenu režima.

No čini se da ni nakon četiri mjeseca prosvjeda čak ni svemoćni srpski vožd Aleksandar Vučić, koji kontrolira baš sve u Srbiji, još ne zna tko ga zapravo želi natjerati na odlazak s vlasti, i to u trenutku kada sa svim ključnim geopolitičkim subjektima naizgled ima stabilne odnose, a s nekima i izvrsne (SAD, Rusija, Kina, Turska), tko bi trebao postati zamjena njegovoj političkoj kliki i s kojim ciljem. To što glavne organizatore prosvjeda vidi u ‘neprijateljskim‘ hrvatskim obavještajnim službama, samo potvrđuje da ne zna dokraja što se zapravo događa u Srbiji.

Pitanja traže odgovore

Iz načina na koji su se prosvjedi dosad vodili jasno je da je riječ o suvremenom i vrlo organiziranom prosvjednom konceptu koji nikako ne izgleda kao da je nastao u Srbiji i koji ne mogu osmisliti, organizirati i voditi studenti, čak ni kad im se pridruže njihovi profesori. Ali mogu ga provoditi. Izabran je povod koji može dirnuti i pokrenuti ljude: pogibija putnika na novosadskome kolodvoru kao posljedica koruptivnog sustava gradnje.

Tempo širenja prosvjeda na cijelu državu i cijelo društvo bio je besprijekoran, uključujući baš sve: od zelenih aktivista preko četničkih barjaktara do običnih ljudi koji žele samo pravdu i bolji život. Inzistiranjem na demokratskim standardima i funkcioniranju institucija spriječili su da prosvjed politički instrumentalizira Vučićeva (dogovorna) oporba. Dosad nemaju profilirane vođe koji bi mogli postati meta režima. Imaju vrhunski PR koji uključuje i čišćenje grada nakon prosvjeda. Ostavljaju dojam drukčije Srbije. Politički i korupcijski devastirana Vučićeva Srbija iznimno je povoljan teren za takve prosvjede. Ali iz svega toga i dalje ne znamo – tko upravlja njima?

Prema dosad prikazanom, možda je prosvjedima u Srbiji najbliža ‘franšiza‘ koja je ljetos primijenjena u Bangladešu. Prosvjedi protiv korumpiranih institucija počeli su kao studentski, prerasli su u narodne i tek nakon toga istaknuti su politički ciljevi i kandidati. Prerasli su u ‘narodnu revoluciju‘ i nakon režimskog nasilja preuzeta je vlast formiranjem tzv. prijelazne vlade, a bivša dugogodišnja premijerka šeika Hasina natjerana je na bijeg u Indiju. Je li to i scenarij za nastavak srpskih prosvjeda? Vrlo moguće. No zanimljivo je da stvarni organizator ‘narodne revolucije‘ u Bangladešu nikada nije pouzdano ustanovljen.

Očito je da su oko nove – i dalje prijelazne – vlade vrlo aktivno angažirane međunarodne mreže nevladinih udruga. U nekim se analizama spominje da iza ‘narodne revolucije‘ politički stoji Kina. I sve je to u sferi nagađanja. Ali odgovore traže sljedeća pitanja: Jesu li međunarodne NGO-ove mreže koje je iznjedrio zeleni globalizam postale samoodrživi politički subjekti na svjetskoj razini? Je li s pomoću njih danas moguće naručiti i provesti ‘demokratske obojene‘ prevrate i ‘narodne revolucije‘, koje su nekad provodile obavještajne službe? Tko sve može biti naručitelj revolucija nakon političkog zaokreta u Washingtonu i uskrate financijske potpore NGO-ovim mrežama?

Opasnost od prelijevanja

U Hrvatskoj je to osobito važno znati, ne samo zbog budućnosti Srbije koja uvelike određuje regionalnu sigurnost nego i zbog mogućnosti, zapravo opasnosti, da se ‘revolucija‘ prelije u Hrvatsku, u uvjetima geopolitičkih promjena u kojima je iznimno važno zadržati stabilnost. Potpora hrvatskih ogranaka zelenih i radikalno lijevih NGO-ova studentskim prosvjedima u Srbiji i aktiviranje raznih studentskih ‘plenuma‘ na sveučilištima dodatan su poziv na oprez. A valja i pratiti hoće li tragični požar u diskoteci u Kočanima u kojem je poginulo šezdesetak mladih ljudi dobiti nastavak u – studentskim prosvjedima u Sjevernoj Makedoniji.

Višnja Starešina
Lider

Continue Reading

Vijesti

APOKALIPSA SE BLIŽI! SKRIVAJU GA OD JAVNOSTI: Ovo je mjesto na kojem će sjediti Antikrist!

Published

on

Kad završi gradnja Antikrist dolazi… Knjiga Zapadni put u apokalipsu – istina, otkriva nam mjesto na koje će zasjesti Antikrist. Riječ je o Solomonovom hramu koji se nanovo gradi za prijestolje Antikrista a kojeg Židovi nazivaju Mesija.

U knjizi je ispisano sljedeće:

Dan odricanja Nikolaja Drugog od prijestolja postao je uistinu mističan. Sam pakao je požurio da odahne s olakšanjem. Privremena vlada odmah ukinula sva ograničenja Židovima u Rusiji (sličan korak je bio prvi rezultat svih revolucija)

Uskoro – (opet slučajnost?) Na međunarodnoj razini donesena je Deklaracija Balfoura o formiranju “nacionalnog ognjišta” židova u Palestini. Tamo se ustremio iz početka potočić, a zatim i bujica ljudi, čiji su preci, u različito vrijeme, i u različitim zemljama, prihvatili judaizam.

Zidanje Solomonovog hrama

“A gdje su sada Zlatna vrata, kroz koja u grad mora ući Antikrist?”, Pitao sam u Jeruzalemu svog turističkog vodiča. Mladić, koji je do tada bio u potpunosti druželjubiv i šarmantan, doslovno je pozelenio od jada.

“Ne antikrist, već m-e-s-i-j-a!” – zlobno je naglasio svako slovo. Dakle tako! Vode turiste i poklonike, brinu se pronaći unosan poslić, sviruckaju na violini i – čekaju! Iz svakodnevice potpuno prizemnih poslova i poslića – čekaju!

Glavni mistični zadatak naseljenika je postao zidanje Solomonovog hrama. U svakoj sinagogi stoljećima su izučavali riječi starozavjetnih proroka Hagaja i Melahije o dolasku Mesije. Po proročanstvima, on će zasjesti u drugom hramu. Što to znači?
Prvi hram koji je sazdao Solomon, razrušen je za vrijeme babilonskog cara Nabukodonosora. Drugi je podignut na tom istom mjestu krajem šestog stoljeća prije rođenja Krista.

Među zidovima drugog hrama o ispunjenju starozavjetnih proroštava pripovijedao je Krist – Mesija, neprepoznat od većine Židova. Oni čekaju drugog “Mesiju”. Čekaju, mada po riječi Spasiteljevoj, od drugog hrama već nije ostao ni kamen na kamenu. Njega su srušili rimski legionari 70. godine i tako načinili pralik budućeg Kraja Svijeta.

Treći Hram

Dakle, budući hram će postati treći. Uostalom, Židove mnogo ne brinu takve suštinske okolnosti. Ne brine ih ni odsustvo prvosvećenika za taj hram, jer sljedstvo svećenstva je davno potrgano.

(“U ljeto 2001. godine u najvećoj tajnosti, vlasti države Izrael odobrile su i omogućile, uz nezapamćeno osiguranje, na zahtjev ultraortodoksnog židovstva, svečano polaganje kamena temeljca za budući novi Solomonov hram na platou Hamija u Jeruzalemu. Zbog rizika od nezadovoljstva muslimanskog stanovništva Jeruzalema čin polaganja obavljen je za svega pola sata, uz prisustvo malobrojnih izabranika.

Čim je vijest o događaju prostrujala Svetim Gradom, u džamiji Al Aksa i oko nje okupile su se muslimanske mase, koje su počele kamenovanje židovskih vjernika kod obližnjeg Zida plača. Interesantno je da je najveći broj informacija svjetskih i domaćih agencija o zbivanjima u Jeruzalemu, govorio samo o neredima koje su izazvali Palestinci, dok je događaj koji im je prethodio uglavnom prešućivani.)

Sinagoge su prije škole nego hramovi. Uznositi žrtvu Bogu Judejci mogu jedino na gori Morija u Jeruzalemu. Dakle, već skoro dvije tisuće godina judajizam je lišen hramovnog života …

… Dakle, tko će zasjesti u novom, trećem hramu? Onaj tko će se oslanjati na svoje božansko porijeklo i na taj način smoći snage da ignorira odsustvo prvosvećeničkog plemstva. Onaj koji će sablazniti mnoge čudesima.

Da, ukoliko se to dogodi u trećem (u njemu se jedino i može dogoditi, jer hram za koji je postavljen kamen temeljac 2001. godine jeste treći. Prim. Priređivača), a ne u drugom hramu, čovječanstvo će imati posla ne s Mesijom, već sa onim koji će se pretvarati, to jest sa …

Katoličko i Pravoslavno predanje ga naziva antikristom. Zašto nije do sada došao, kada je još 1917. godine pao onaj koji ga “zadržava”. (Upravo carsku vlast podrazumijeva apostol Pavao kada govori o “zadržavanju” pojave antikrista. Kako piše V. Larionov: “U naše vrijeme treba misliti da se ima u vidu vlast budućeg Imperatora (suprotno antikristu on se nikad neće predstavljati kao mesija – prim. priređivača). Umjetno očuvanje drevnih tronova na Zapadu i pokušaj da se na vlast vrate drevne dinastije kao što su Merovinzi (“judejski carevi” – prim. priređivača) imaju suprotan smisao. Ovdje se, možda, radi o ispunjenju proroštva da će se prvi Antikristu pokloniti upravo carevi.”

“I sada znate”, piše apostol Pavao u poslanici Solunjanima o dolasku sina pogibelji – “što ga zadržava da se pojavi u svoje vrijeme. Jer tajna bezakonja već na dijelu, samo se neće izvršiti do tada, dok ne bude iz sredine uklonjen onaj koji je sad zadržava”.)
Da, kulminacija napada na Treći Rim je postala ubojstvo Imperatora. (Talmud jasno ističe: “U opustošenju Rima je – naša nada”). Po mišljenju istraživača, kabalistički natpis, načinjen na zidu Ipatjevskog doma, znači sljedeće:

“Ovdje, po naredbi tajnih sila, Car je bio prinesen na žrtvu radi rušenja države. O ovome se izvještavaju svi narodi.”

Nema sumnje da su revoluciju u Rusiji 1917. godine financirali i moćni židovski bankari sa Zapada. Evo riječi jednog od njih: “Financirajući revoluciju u Rusiji, na jedan uloženi dolar zaradio sam 60 dolara”, Jakov Schiff.

S točke gledišta “ratnih simbola” odabir datuma ubojstva – dan svetog ubijenog mučenika Andreja Bogoljubskog – i mjesta – Ipatjevskog doma – također nije bio slučajan. Upravo u Ipatjevskom manastiru je osnivač dinastije Romanovih, Mihail Fjodorovič, dobio izvješće da je izbran za cara. Kabalisti – carove ubice dvadesetog stoljeća, smatrali su da kraj omražene im dinastije mora nastupiti upravo tako – znamenovan.

… Dakle, zašto nije došao Antikrist, kada je pao “onaj koji ga zadržava”?

Još na dan odricanja Nikolaja Drugog od prijestolja, dok su u hramovima pjevali pokajne kanone Andreja Kritskog, u crkvi sela Kolomensko pod Moskvom dogodilo se čudo. Pronađena je drevna ikona Božije Matere – Državna. U rukama Bogorodice – bili su znakovi monarhijske vlasti. Ali, carska kugla na ikoni nije ovjenčana križem – to je simbol obezglavljene Rusije.

Što su u ovom događaju uvidjele duhovne oči ljudi?

Majka Božja se javila s tužnim likom, odjevena u carski kalež. I nagovijestila na taj način da preuzima ulogu “zadržavanja” na sebe.

Na sličan način je u Drugom svjetskom ratu spašena Rusija. U trenucima kada je Staljin ozbiljno razmišljao o predaji Lenjingrada, održana je prepiska između mitropolita Livanskih gora Ilije i njega. Staljin je prihvatio postupke za spas Rusije koje mu je priopćio mitropolit.

“Da se Lenjingrad ne smije predati, da se svećenici moraju vratiti s pročelja i iz tamnice, i da moraju početi s obavljanjem službe Božje, da hramovi moraju biti otvoreni, da čudotvorna ikona Kazanske Bogomajke mora biti pronijeta u litijama oko grada, i tada ni jedan neprijatelj neće stupiti na tu svetu zemlju … Pred Kazanskom ikonom treba biti služeno Bogosluženje u Moskvi, a potom i u Staljingradu, koji ne smije se predan neprijatelju. Kazanska ikona mora pratiti vojsku sve do granica Rusije … “.
Pisma mitropolita Ilije i Staljina se i dan danas čuvaju u moskovskim arhivima. Staljin je ispunio sve zahtjeve – Rusija je spašena.      

Z. K./dnevno.hr

Izvor: (Jurij. V. Vorobjevski – Zapadni put u apokalipsu, istina)

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved