Connect with us

Vijesti

Mario Stefanov: Koristi li SAD švedski strah od Rusa kako bi oslabile Njemačku

Published

on

Povratkom SAD-a i Velike Britanije na europsku političku pozornicu u velikom stilu kroz rat u Ukrajini strateško partnerstvo Njemačke i Švedske trebalo je nekako staviti pod nadzor Angloamerikanaca koji su suptilno preuzeli prevlast nad europskim kontinentalnim poslovima i sada je to i učinjeno

Suradnja Švedske i Njemačke unutar Europske unije uznapredovala je nakon Brexita i postala je jedna od važnih poluga rasta moći Europske unije. Takvu blisku suradnju, koja izravno konkurira interesima SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, u europskim kontinentalnim poslovima nije moguće zaustaviti niti je to u konačnici interes konkurenata. Interes je ostvariti kontrolu nad njom. Washington i London ne žele slabu Njemačku i Europsku uniju kojom Njemačka dominira, nego žele ekonomski i vojno snažnu, ali kontroliranu Njemačku kako se ne bi previše uzdigla i time ugrozila njihove interese, kako u Europi, tako i na globalnoj razini. Rastuća suradnja Švedske i Njemačke unutar Europske unije stoga je morala biti stavljena pod kapu NATO-a kojim nedvojbeno upravlja Washington uz asistenciju Londona u svom novom partnerstvu sa SAD-om nakon Brexita.

Uvođenje Švedske u NATO u paketu s Finskom u velikoj mjeri motivirano je upravo potrebom stavljanja pod kontrolu SAD-a i Velike Britanije jedne od ključnih osi ekonomske i tehnološke moći Europske unije – tehnološkog i sirovinskog linka između Njemačke i Švedske.

Mračna sjena

U nastavku sada već stoljetnog gospodarenja europskim kontinentalnim poslovima koje se proteže od vremena 1. svjetskog rata, SAD je u savezništvu s Velikom Britanijom ponovno nakon kratkotrajnog predsjedništva Donalda Trumpa uspostavio čvrst nadzor nad Europom. Počelo je američkim spašavanjem Velike Britanije i Francuske ulaskom SAD-a u rat u Europi, u travnju 1917., i kasnijim prekrajanjima europske geopolitičke slike i podčinjavanjima poražene Njemačke na mirovnoj konferenciji u Versaillesu pod palicom američkog predsjednika Woodrowa Willsona. Mračna sjena Versaillesa i danas se nadvija nad kontinentalnom Europom u vidu njegovih razgraničenja i posijanog sjemena kasnijih i današnjih sukoba. Izjave mađarskog premijera Viktora Orbana o mađarskim teritorijalnim gubicima nakon 1. svjetskog rata potvrđenim sporazumom iz Trianona kao dijela Versajskog mirovnog poretka samo su vrh sante leda potisnutog nezadovoljstva učincima tadašnjeg početnog američkog diktata na europskom kontinentu.

Bez švedske rude nacisti ne bi mogli voditi rat

Švedska je tijekom 2. svjetskog rata osiguravala kontinuirani priljev strateških sirovina Trećem Reichu bez kojih Njemačka ne bi mogla ratovati jer nije uspjela ovladati sovjetskim rudnim potencijalima i ostalim sirovinskim izvorima, što je bio jedan od ciljeva rata protiv SSSR-a. Švedska je za nacističku Njemačku bila vitalni izvor željezne rude kao nužnog strateškog resursa za njemački ratni stroj. Kako su savezničke sile kontrolirale mora, Švedska je postala glavni izvor kvalitetne željezne rude bez kojeg ne bi bila moguća proizvodnja visokokvalitetnog čelika potrebnog za vojnu industriju. Švedska ruda toliko je bila značajna za njemačku industriju naoružanja, da su kopneni prometni pravci prema njoj održavani i štićeni sve do posljednjeg dana Reicha.

Drugi svjetski rat ponovno je na europskim prostorima potvrdio nepobitnu moć SAD-a i Velike Britanije, a mirovnim poretkom stvorenim nakon njega samo su uz modifikacije potvrđeni temelji Versajskog poretka nastaloga nakon prvoga rata.

Nakon 2. svjetskog rata Švedska, a s njom i Finska kao neutralne države strateški su se povezale sa SAD-om i Velikom Britanijom.

Nakon izlaska švedskog strateškog partnera, Velike Britanije iz Europske unije, Švedska je odlučila ojačati stratešku suradnju s preostalom najsnažnijom silom Unije, Njemačkom. Međusobna povezanost rasla je tijekom procesa izlaska Velike Britanije iz sastava Unije i polako je rasla sve do kraja 2021. Ruska invazija na Ukrajinu sve je promijenila. Njemačka se našla na optuženičkoj klupi zbog gospodarske, a posebice energetske suradnje s Rusijom, njezin utjecaj u europskim kontinentalnim prostorima počeo je padati.

Sve je drukčije

U prvi plan ponovno je na europsku scenu stupila Velika Britanija koja je u suradnji sa SAD-om preuzela vodstvo u obrani Ukrajine od ruske agresije. To je postalo središnje pitanje svega u Europskoj uniji i kako su London i Washington njime dominirali, tako su učvrstili i dominaciju nad Europskom unijom.

SAD-u i Velikoj Britaniji ne pada na pamet ponovno, drugi put u stotinu godina, ostaviti slobodni manevarski prostor Njemačkoj za masivnu i nekontroliranu blisku tehnološku i gospodarsku suradnju sa Švedskom. Još jedan strateški izvor sirovina za Njemačku i EU u cjelini nakon ruskih energenata trebalo je staviti pod nadzor. Tako je tehnološki i sirovinski link Njemačke prema Švedskoj postao sljedeća logična meta nakon što je u odgovoru na rusku agresiju razoren ili barem pod veliko pitanje stavljen njemački gospodarski i posebice energetski link prema istoku, prema Rusiji.

Najelegantniji način da se provede uspostava nadzora bilo je iskoristiti okolnosti ruske agresije i potrebe otpora prema njoj uvlačenjem Švedske u NATO pod sigurni angloamerički kišobran. Time je definitivno ostvarena kontrola nad njemačko-švedskom osi unutar EU-a. Strah od ruske vojne intervencije iskorišten je kao povod, pri čemu je veliku ulogu odigrala Finska jer je poslužila kao katalizator za proces destrukcije švedske neutralnosti i njezino uvođenje u NATO. Jednostavno, iskorištena je teška i krvava povijest rusko-finskih odnosa i nikada nestali strah Finske od novih ruskih nasrtaja na njezin teritorij. Švedska premijerka, govoreći o ulasku Švedske u NATO, izričito je naglasila da će Švedska to učiniti nakon što odluku o ulasku u NATO donese i Finska, pozivajući se na stratešku suradnju između Švedske i Finske.

Preduvjet procesa destrukcije švedske neutralnosti i uvođenja u NATO bila je pojava odgovarajuće konstelacije zvijezda na euro-atlantskom geopolitičkom nebu.

Strateško uporište

Tek kada su u SAD-u vlast ponovno preuzeli demokrati ili preciznije rečeno bistranački politički kompleks “neoconsa” pod vodstvom demokrata, a u Njemačkoj, Švedskoj i Finskoj socijalistička ljevica, bilo je moguće provesti u djelo disoluciju stoljetne švedske neutralnosti.

Uvođenjem Švedske u NATO u kompletu s Finskom postupno će se pod nadzor staviti proces jačanja strateške suradnje Švedske s Njemačkom koji je pokrenut neposredno nakon britanske najave mogućeg izlaska iz Europske unije.

Švedska, koja se desetljećima oslanjala na SAD i Veliku Britaniju unutar Europske unije, početkom procesa Brexita Njemačku je vidjela kao novo strateško uporište unutar europske integracije. I uistinu u vrlo kratkom vremenu strateška suradnja Švedske s Njemačkom počela je nezaustavljivo rasti. Suradnja Švedske s Berlinom postala je strateško pitanje švedske vanjske politike.

U studenome 2017. nitko drugi doli Švedska agencija za obrambena istraživanja (Totalförsvarets forskningsinstitut – FOI), kao državno tijelo koje je izravno podređeno švedskom ministarstvu obrane, u svome Strateškom pregledu broj 7 navodi: “Kao i Njemačka, i Švedska je pod utjecajem promjena u sigurnosnom krajoliku. Švedska mora pronaći zamjenu za Ujedinjeno Kraljevstvo kao svog bliskog partnera u Europskoj uniji jer uz SAD na američkoj strani euroatlantske integracije morat će u konačnici imati još jednoga strateškog saveznika svoje sigurnosne politike unutar Europske unije. Njemačka, glavna politička i ekonomska sila u Europi, nalazi se nadohvat ruke. Švedska vlada već je naznačila da Njemačka igra ključnu ulogu u stabilizaciji švedskog susjedstva i potvrdila izravnu vezu između njemačke i švedske sigurnosne politike. Švedska i Njemačka ušle su u pregovore o dubljoj međusobnoj suradnji tijekom 2016., a ministri obrane obiju zemalja potpisali su zajedničko pismo namjere o suradnji u lipnju 2017. godine”.

Novi izazovi

U uvodnom dijelu analize FOI navodi: “Značaj Njemačke za Švedsku i sigurnost švedskog susjedstva u posljednje se vrijeme povećava… Pogoršanje sigurnosne situacije u Europi i njezinu susjedstvu i aktualni izazovi europskog jedinstva uvjetuju da se i Njemačka i Švedska nalaze u potrazi za novim strateškim partnerima.

Njemačka je dugo bila europska pretežito ekonomska velesila, ali se posljednjih godina iskazuje kao jedan od čelnika europske sigurnosne politike. Postoje brojni izazovi europske sigurnosti s kojima se treba nositi. Očekivanja ostalih u Europi od njemačkog vodstva narasla su ne samo od ruske agresije na Ukrajinu nego i kao posljedica izbora Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a, kao i odluke Ujedinjenog Kraljevstva da napusti Europsku uniju. Tradicionalne velike europske sile zaokupljene su drugim izazovima – Ujedinjeno Kraljevstvo mora izgraditi novu ulogu izvan Europske unije dok se istovremeno bori za održavanje unutarnjeg jedinstva. Francuska je usmjerena na borbu protiv terorizma, kako domaćeg, tako i međunarodnog. No zato Njemačka iskazuje sve veću spremnost za preuzimanje odgovornosti za sigurnosna i obrambena pitanja”.

Razvidno je, tada 2017., prema FOI-ju, da uspostava strateške suradnje s Njemačkom unutar Europske unije nakon odlaska švedskog tradicionalnog saveznika Ujedinjenog Kraljevstva predstavlja logičan strateški smjer švedske vanjske i sigurnosne politike. I sve je uistinu sljedećih godina krenulo u tome smjeru.

Švedsko izdanje europske publikacije The Local u svome članku od 17. listopada 2017. donosi tekst pod naslovom: “Njemačka je najvažniji saveznik Švedske u EU-u nakon Brexita”.

U uvodnom dijelu članka iznosi se stav: “Dok Britanija napušta Europsku uniju, Švedska mora okrenuti pogled prema Njemačkoj”, a u nastavku uz naznaku da je Njemačka najvažniji švedski trgovinski partner i čini oko 10 posto švedskog izvoza i 17 posto uvoza doslovno se navodi: “Švedska će izgubiti bliskog saveznika i važnog partnera u EU-u kada Ujedinjeno Kraljevstvo izađe iz Unije. Švedska sada mora izabrati put u novoj, vjerojatno čvršćoj, eurozajednici. Bez sumnje, Švedska će morati graditi jače mostove s Berlinom kada Britanci odu”.

Kobni Brexit

Sljedećih godina sve do geopolitičkog potresa izazvanog ruskom invazijom na Ukrajinu suradnja Švedske s Njemačkom na svim poljima, posebice na gospodarskom i vojnom, ubrzano se razvijala. U fokus njemačkih interesa ponovno su, kao i za trajanja 2. svjetskog rata, došle švedske rudne sirovine koje su ovoga puta Njemačkoj potrebne i kao izvor rijetkih minerala koji se koriste u novim tehnologijama zelene tranzicije.

U prosincu 2021. godine think-tank London School of Economics and Political Science(LSE) u analizi pod naslovom: “Zašto Njemačka i Švedska imaju dobit od bliske suradnje” navodi da je njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier početkom rujna, boraveći u državnom posjetu Švedskoj, odletio u švedski arktički grad Kirunu, gdje švedska državna rudarska tvrtka LKAB (Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag) ima ogroman rudnik željezne rude, uz onaj u Malmbergetu, najveći na sjeveru Europe. Švedski domaćini upoznali su njemačkog predsjednika s potpuno automatiziranim i ekološki čistim načinom vađenja i ekstrakcije željezne rude, koja je potrebna za njemačku industriju. U analizi LSE-a navodi se: “Geopolitički značaj Steinmeirova posjeta i za Švedsku i za Njemačku ne može se precijeniti.

Sjeverna Švedska dom je nekih od najvećih rudarskih nalazišta na svijetu, a dobila je i dodatnu geostratešku važnost zbog rastuće konkurencije između SAD-a i Kine vezane uz kritične materijale, rijetke metale, kao i zbog nastojanja Europske unije za postizanjem strateške autonomije… Švedska arktička regija ima potencijal postati pouzdani dobavljač željezne rude za Njemačku i europsku automobilsku, obrambenu i visokotehnološku industriju. Duga je i sramotna povijest bilateralne suradnje između Berlina i Stockholma. No danas kada su minerali u središtu brzog i rastućeg natjecanja između Kine, SAD-a i Europe, ponovno je važno osiguranje pouzdanog pristupa mineralima za napredna gospodarstva poput njemačkog. Ulaganjem u švedski rudarski sektor, kao i infrastrukturne projekte u sjevernoj Švedskoj, Berlin može osigurati opskrbu kritičnim mineralima za svoju industriju i tako poduzeti ključni korak u smanjenju kako svoje, tako i briselske ranjivosti na geopolitičke hirove Pekinga i Washingtona”.

Rusi nisu toliki idioti da bi napali Švedsku

Sama mogućnost ugroze Švedske od Rusije zapravo je SF-priča. U Moskvi možda jesu ludi, onaj Putin je možda potpuno poblesavio, možda je na samrti i sada, osim što mu se suše ruke, počinje trzati i lijevom nogom, ali da su baš toliki idioti oko njega da vojno nasrnu na jednu Švedsku, uistinu djeluje nevjerojatno. Pa ruska vojna sila ne može izboriti glatku pobjedu ni u jednoj poštenoj bitki u ratu u Ukrajini, u državi koja praktički tek stvara učinkovitu vojsku, a kamoli da bi bila sposobna ratovati sa švedskim oružanim snagama i nabildanim švedskim obrambenim sustavom. Švedske oružane snage vrhunski su obučene s dubokim mobilizacijskim rezervoarom obučenih pričuvnika koji obuhvaća gotovo svu vojno sposobnu populaciju, naoružane su najsuvremenijom ratnom tehnikom i osigurane čvrstom fortificiranom operacijskom osnovicom u vidu podzemnih aerodroma, zapovjednih središta, pristaništa za ratne brodove, pa čak i remontnih i proizvodnih postrojenja. Švedski akvatorij u ovome trenutku na najvažnijim pravcima miniran je sofisticiranim na dnu ležećim morskim minama kao dijelom sustava minskog zaprječavanja koji je u miru pasivan, a u slučaju potrebe iz zapovjednih mjesta uključuje se u aktivno stanje.

Preuzimanje moći

Da Berlin i Bruxelles ne bi tek tako izbjegli hirove Washingtona, pobrinula se ponovno igra povijesti s ruskom invazijom na Ukrajinu i ponovnom uspostavom američke i britanske dominacije u gotovo ratnom stanju u Europi. Sve se slučajno ili hotimično poklopilo na štetu Njemačke.

Američkoj i britanskoj politici ne pada na pamet ostaviti izvan kontrole novi pokušaj njemačko-švedskog sirovinskog partnerstva kao za vrijeme Trećeg Reicha i sada u 21. stoljeću. Uvođenjem Švedske u NATO pod kontrolom Washingtona i Londona u uvjetima njihove potpune prevlasti u europskoj politici pod nadzor je ponovno stavljen švedsko-njemački sirovinski link.

Švedska se nakon bliske suradnje s nacističkom Njemačkom posebice na sirovinskom planu nakon rata orijentirala na bliske veze sa SAD-om i Ujedinjenim Kraljevstvom. Pristupanjem Europskoj uniji Švedska je održala strateški most prema njima, ali je počela i ponovno jačati gospodarske veze s Njemačkom, posebice na razvoju novih tehnologija i osiguranja sirovina. Izlaskom Velike Britanije iz Europske unije Švedska se usmjerila na strateško partnerstvo s Njemačkom unutar europske integracije.

Povratkom SAD-a i Velike Britanije na europsku političku pozornicu u velikom stilu kroz rat u Ukrajini i podršku Ukrajini u otporu ruskoj agresiji strateško partnerstvo Njemačke i Švedske trebalo je nekako staviti pod nadzor Angloamerikanaca koji su suptilno preuzeli prevlast nad europskim kontinentalnim poslovima. To je učinjeno uvođenjem Švedske u NATO, koji je pod nedvojbenim angloameričkim vodstvom. Tako je još jedna kopnena os, ona EU njemačko-švedskog partnerstva stavljena pod kontrolu. Europska unija, koliko god se njezini čelnici pravili važni, nakon izbijanja rata u Ukrajini i britansko-američkog preuzimanja vodstva u otporu ruskoj agresiji, sve manje toga predstavlja na globalnom planu. Cijela njezina nesumnjivo velika ekonomska i potencijalna geopolitička moć stavljena je pod pokroviteljstvo Velike Britanije i SAD-a. Ostvarivanje kontrole nad švedsko-njemačkim strateškim partnerstvom uvođenjem Švedske u NATO dio je iste igre.

Piše: Mario Stefanov/Geopolitika.news

Advertisement

Vijesti

U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM

Published

on

U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.

U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.

Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.

Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.

Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.

foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH

Continue Reading

Vijesti

Sveti Toma Akvinski o tome kako izbjeći zavist na društvenim mrežama

Published

on

Umjesto da podlegnemo zamci usporedbe, možemo njegovati duh zahvalnosti i slaviti dobro u sebi i drugima.

Gornja ilustracija: – Imam 1000 sljedbenika, a ti? – 80000. Stvarnost: – Mislila sam da će više ljudi doći!? – Ne, samo moji najbolji prijatelji!

Potreba za isključivanjem, odbacivanjem doslovno beskonačnog pomicanja i algoritamski odabranih feedova, sve je veći fenomen. Nije pretjerano reći da mnogi biraju digitalnu detoksikaciju, svjesni prekid od stalne gužve društvenih medija – ili čak potpuno povlačenje iz njih. Ovo nije samo hir, poput čišćenja sokovima ili povremenog posta; to je zdrav odgovor na stalni pritisak online savršenstva. Platforme društvenih medija, iako nude povezanost, također mogu njegovati osjećaj zavisti. Ali što kada bi postojao način za snalaženje u ovom digitalnom krajoliku bez podlijeganja ovom poroku?

Uđite u svetog Tomu Akvinskog, poznatog srednjovjekovnog filozofa i teologa. Njegovi bezvremenski uvidi iznenađujuće su relevantni kada je u pitanju razmišljanje o našim suvremenim borbama. Dok Akvinski nije mogao predvidjeti uspon društvenih medija, njegova razmišljanja o zavisti pružaju snažan okvir za navigaciju u usporednoj zamci koju te platforme mogu stvoriti.

Što je zavist i zašto je destruktivna?

Prema Akvincu, zavist je “tuga tuđeg dobra”. To nije samo ljubomora, koja je strah od gubitka nečega što posjedujete. Zavist je podmuklija emocija, gorčina koja se zagnoji kada vidimo sreću druge osobe. U doba društvenih medija, ova sreća može poprimiti mnoge oblike – prijateljeve savršene fotografije s odmora, kolegina nemilosrdna promaknuća na poslu, pažljivo osmišljena slika života koji se čini sretnim bez napora.

Akvinski nas podsjeća da je zavist razorna sila. To ne samo da izjeda našu vlastitu radost, već također sprječava našu sposobnost da cijenimo dobre stvari u vlastitom životu. Akvinski nadalje tvrdi da istinska sreća ne dolazi od uspoređivanja s drugima, već od življenja kreposnog života u skladu s Božjim planom.

Dakle, kako možemo primijeniti mudrost Akvinskog na svoje navike društvenih medija? Evo nekoliko strategija:

1. PAZITE ŠTO KONZUMIRATE

Uredite svoje feedove društvenih medija tako da budu poticajni i inspirativni. Prestanite pratiti račune koji stalno izazivaju zavist ili negativnost.

2. VJEŽBAJTE ZAHVALNOST

Prebacite fokus s onoga što vam nedostaje na ono što imate. Svaki dan odvojite vrijeme za razmišljanje o blagoslovima u svom životu, velikima i malima.

3. SLAVI USPJEH DRUGIH

Prava radost zbog tuđe sreće raspršuje zavist. Koristite društvene medije da čestitate i ohrabrite druge.

4. PRISJETITE SE “ODGOVARANE STVARNOSTI”

Društveni mediji su vrhunac, a ne stvarni život. Svatko se suočava s izazovima, čak i oni s naizgled savršenim online osobama.

5. USREDOTOČITE SE NA VLASTITI ŽIVOT

Uspoređivanje je kradljivac radosti. Postavite sebi ciljeve i težnje, neovisno o tome što drugi rade.

Društveni mediji mogu biti vrijedan alat za povezivanje i informacije – to je neporecivo. Ali primjenom bezvremenske mudrosti Akvinca na zavist, možemo koristiti ovaj digitalni prostor s većom sviješću i unutarnjim mirom. Umjesto da podlegnemo zamci usporedbe, možemo njegovati duh zahvalnosti i slaviti dobro u sebi i drugima. Usredotočujući se na svoj život, možemo pronaći istinsku sreću izvan filtrirane leće društvenih medija.

Daniel Esparza/Aletea ilustracija: Brightside

Continue Reading

Vijesti

Preminuo je Louis d’Alencourt ‘apostol posljednjih vremena’

Published

on

Louis d’Alencourt, francuski intelektualac, komunikolog, te kao katolik specijaliziran za eshatologiju, koji je detektirao sve simboličke tragove koji se odnose na kraj vremena, preminuo je. POČIVAO U MIRU!

Tekst o Autoru (samom sebi) s bloga Le grand Reveil – Révélations pour la fin des temps, (Veliko buđenje – Otkrivenje za posljednja vremena) prenosimo

slika: Gospa od La Salette.

Zovem se Louis d’Alencourt, rođen sam 1969., dakle 2012. imam 43 godine. Oženjen, otac obitelji, poslovni menadžer, oglašivač sam i radim u komunikacijskim profesijama od svoje 23 godine , uglavnom na čelu vlastitih struktura. Imao sam sve razloge da nastavim živjeti “ublaženi” mali život bez postavljanja previše pitanja i da uživam u životu. Osim toga…

Praktičan katolik, tradicionalističkog senzibiliteta, odgojen sam u okruženju u kojem sam naučen ne vjerovati “svijetu”, odnosno društvu koje ga okružuje, čije su ideje i način djelovanja sve više u suprotnosti s katoličkom mišlju i njezinim učenjem . Hvala Bogu, djetinjstvo i mladost sam sačuvao od štete koju danas nanose televizija i “elektronički” stil života (videoigre i slično).

To me nije spriječilo da se prihvatim računala čim sam počeo raditi (bilo je to 1989. godine), niti da pozdravim dolazak Interneta i očito budem redoviti korisnik. Čak sam bio jedan od preteča mobitela jer sam i prije dolaska mobitela već imao telefon u autu. Bilo je to doba Radiocoma 2000. ako se dobro sjećam.

No, kako nisam rođen s računalima i kako sam ih usvajao samo u radu, uvijek sam ih smatrao prije svega alatom za rad. Isto za Internet. Računalni i elektronički alati za mene nisu cilj nego sredstvo. Nijansa je važna jer nam omogućuje da stroju i njegovoj dominaciji nad čovjekom damo granice, također nam omogućuje da znamo da ne budemo previše ovisni o njemu, a prije svega da zadržimo “kontrolu”. Često sam sklon reći “nije stroj taj koja odlučuje, ja sam”.

Dovoljno je reći da računala koja se sama ažuriraju, nadjačavajući slobodnu volju svog vlasnika, odgovaraju stvarima koje me ljute. Da ne spominjem da zapravo ne znamo sve što navedeno računalo radi i prenosi…

Sve ovo samo da kažem da sam malo po malo, što sam bio stariji, to sam se više pitao o evoluciji sadašnjeg svijeta; kamo ide, Što se događa ? Odakle taj jaz između percipiranog svijeta, željenog svijeta i stvarnog svijeta? Kako objasniti da usprkos iznimnom životnom standardu zapadnjaka, čiji je potrošačko društvo najvidljiviji izlog, postoji i velika nelagoda? Sve se čini u redu, a ipak nešto nije u redu.

Uvijek su me zanimale politika i ekonomija. Moram razumjeti stvari i stoga dublje prodreti u određene teme. Budući da televizija ne dopušta da idete dublje, čitanje je najlakši i najpouzdaniji način.

Tako sam od prosječnog građanina s godinama postao ISTRAŽIVAČ. Filozof i istraživač. Točnije, istraživač političke filozofije.

Da biste razumjeli što se događa, morate pokušati znati donju stranu karata. Postoji službena i neslužbena povijest. Onaj pravi, onaj o kojem se ne uči u udžbenicima. Geopolitika. Tajne službe. Tajna društva. itd…

Kao istraživački alat, ne biste trebali početi s internetom, već s knjigama. Jedna knjiga vodi drugoj; autor, u svom argumentu, navodi druge knjige koje vas potiče znatiželja, i tako dalje. Zatim dovršavate svoja zapažanja putem Interneta. Nikad ne zaboravite da, ako vam se neka tema sviđa, morate je dalje istraživati ​​kroz knjige, a ne ostati na površnoj fazi, kao što je slučaj s audiovizualnim dokumentima i internetom.

A ono što sam otkrio bilo je zastrašujuće. Nakon 10 godina istraživanja i napornog rada, odabira, provjeravanja, razmišljanja, danas sam u mogućnosti odgovoriti na pitanja:

Za što ?
Gdje idemo ?
O kako da stignemo tamo?
Gotovo sa sigurnošću. Jedini element koji mi nedostaje, i to veliki, je kalendar: Kada?
Ali to je i najteže, i najtajnije.

Iza riječi “kraj vremena”, “apokalipsa” ili “kraj svijeta” moramo dati jasna objašnjenja, valjane argumente i konstruirano razmišljanje.

Danas više ne mogu šutjeti. Ovo znanje moram staviti u službu svojih bližnjih kako bih im pomogao da se pripreme za konačno rješenje koje se nazire. Razmišljao sam o pisanju knjige; ovaj projekt nije isključen, ali prvo krećem s ovim blogom čiji je cilj u naslovu: probudi se dok ne bude prekasno!

Tako ću ispuniti ulogu “apostola posljednjih vremena” o kojem je Gospa od La Salette govorila u svojoj poznatoj tajni (1846.) i koji će se pojaviti u vrijeme dolaska Antikrista: “Pozivam apostole posljednjih vremena, vjerne učenike Isusa Krista, koji su živjeli u preziru svijeta i samih sebe, u siromaštvu i poniznosti, u preziru i šutnji, u molitvi i mrtvljenju, u čistoći i u jedinstvu s Bogom, u patnji i neznanju svijetu. Vrijeme je da izađu i osvijetle zemlju. “.

Nažalost, ne uklapam se baš u opis, stoga riječ (budućnost) na početku ovog članka, jer težim biti dio toga i nadam se da ću pronaći milost i snagu potrebnu da to postignem.

Doista, vladavina Antikrista je blizu i sada je hitno prosvijetliti svoje suvremenike.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved