Connect with us

Vijesti

N. Kecmanović: Amerikanac mu nije uzeo dio Bosne da bi mu je dao cijelu, nego da mu ne bi dao ništa

Published

on

Professor emeritus Nenad Kecmanović načinio je u beogradskoj Politici retrospektivnu analizu fenomena i politike muslimanskog bošnjaštva, koje će uskoro navršiti svoj trideseti rođendan. To je ujedno i analiza novijeg unutarnjeg razvoja Bosne i Hercegovine, koncepta i politike Alije i Bakira Izetbegovića, vođā Stranke demokratske akcije, prema drugim dvama narodima, prema velikim silama i prema ideji bošnjaštva kao nacije. Tekst skupa s naslovom i međunaslovima prenosimo u prijevodu na hrvatski i s nužnim napomenama s Hrvatskog neba, i to kao zanimljivo i argumentirano „gledanje iz drugog kuta“.

Kecmanović upire prstom u pretenzije bošnjačkih političara da se Srbe, Hrvate i pripadnike ostalih naroda te čitavu tu zemlju, zloporabom pojma „građanstva“, podčini Bošnjacima kao novostvorenom konstruktu, kao većinsko-vladajućem narodu-naciji, slično kao u tursko doba.

Nasuprot unitarizaciji i isključivoj vladavini najbrojnijeg naroda, srbijanski profesor i publicist zastupa model konsocijacije. u kojem tri naroda odnosno zasebne zajednice imaju politička prava na iskazivanje i ustavne oblike zaštite i zastupanja svoje autonomne volje.

Ima jedna neobična pojava u Bošnjaka. I nacionalističko-vjerske stranke, poput SDA-e, jednako kao i anacionalne ili multinacionalne tvrde da zastupaju sve građane BiH te se zauzimaju za građansko društvo i građansku državu. A kada ih zapitate gdje su vam ti građani, „hajde uprite prstom”, ispostavi se sve gol musliman Bošnjak, i poneki Željko i Bogić.

Uostalom, kada ljude bilo gdje u svijetu upitate šta su, odgovorit će vam otprve: Ja sam Slovenac, Mađar, Nijemac, Japanac itd. Nitko ne će reći „Ja sam građanin”. Neće čak ni aktivist civilnog sektora, iako nacionalnu identifikaciju poistovjećuje s primitivizmom, fašizmom, iako kritizira „nacionalne torove”. To znači da nacionalno identificirane ne-građane izjednačuju sa sitnom stokom, a upravo je tolerancija jedan od osnovnih atributa građanstva.

Kao da su preskočili pouku iz povijesti da su i građanstvo i nacionalizam blizanci rođeni u Velikoj francuskoj revoluciji. Tijekom daljnje povijesti blizanci su se razvijali u uzajamnoj konkurenciji pa sve moderne političke zajednice imaju građanstvo ili nacionalizam kao svoj temelj. Danas gotova da i nema građanina koji se ne osjeća pripadnikom nacije, i ne stavlja nacionalni identitet kao prvorazredni. Dođu li u koliziju, pobjeđuje ono što je nacionalno. Nacionalna država nastala je rušenjem feudalnih međa radi ekonomskih interesa nastupajuće buržoazije ili kao posvudašnji Levijatan (Hobbes), ili kao minimalni noćobdija, s neotuđivim individualnim pravima i slobodama (Locke). Bila je, zatim, faza „socijalne države blagostanja za sve”, koja je progresivnim oporezivanjem korigirala učinke kapitala nezasitnoga u ostvarivanju dobiti.

A onda su gđa Thatcher i g. Reagan preskupu državu velikih socijalnih davanja zamijenili raspojasanim mehanizmom tržišta, te izvornu ideologiju građanstva – liberalizam – zamenili surovim neoliberalizmom. Poslije pada Berlinskog zida taj pljačkaški kapitalizam globaliziran je putem tranzicije bivših socijalističkih zemalja. Domaća gospodarstva stavljena su u zavisnost od multikorporacija [multinacionalnih kompanije, nap. prev.], a države u vazalni status. Globalno širenje demokraciju je od vladavine naroda preokrenulo u vladavinu američkog naroda. A zaštitu ljudskih prava svelo na zaštitu prava američkih građana u inozemstvu.

BiH je bila primjer višestruka dramatičnog stresa: raspad države (SFRJ), višenacionalna zajednica bez dvije trećine većine, tri naroda s različitim vizijama budućnosti zemlje, teritorijalno-etnička izmiješanost, izvana induciran građanski rat na nacionalno-vjerskoj osnovi, ekonomska i politička tranzicija, tanke predsocijalističke građanske tradicije. I sve to usporedno.

Srbi, znatno manje Hrvati, za KundK [austro-ugarske, nap. prev.] aneksije i Kraljevine SHS [Srba, Hrvata i Slovenaca, nap. prev.] razvili su jezgru građanske klase u većim gradovima (trgovina, bankarstvo, sitna proizvodnja). No ono što su im susjedi Hrvati i „njihovo cvijeće” [aluzija na muslimane kao „cvijeće“ hrvatskog naroda, nap. prev.] oteli u doba NDH, to im je socijalizam nacionalizirao. Muslimani, kao još „ne-nacija”, agrarnom su reformom izgubili begovski zemljoposjed („jedan od 11 genocida” [nad njima, nap. prev.]), a nisu imali gotovo nikakve predsocijalističke građanske tradicije. Moglo bi se reći da su preskočili tu fazu u povijesnom razvoju; a nema građanstva bez povijesti građanstva. Odakle onda upravo njima opsesivno građanstvo [inzistiranje na tomu da se BiH ne sastoji od pripadnika triju naroda i manjina, nego od „građana“ kao „abstraktnih“ državljana, nap. prev.]?

Presudan je bio susret [Alije] Izetbegovića i [Warrena] Zimmermanna [posljednjeg američkog veleposlanika u SFRJ, nap. prev.]. Kada mu je veleposlanik tada jedine supersile stavio pred oči da SAD ne će poduprijeti fildžan-Muslimaniju, jer da to nije u skladu s američkim vrjednotnim sustavom, nego jedino cjelovitu građansku, multikulturnu, demokratsku BiH, sinulo mu je. Umjesto da „uzme onoliko Bosne koliko muslimani mogu u perspektivi kontrolirati” i pretvori ju u džamahiriju [islamsku republiku po uzoru Gadafijeve Libije, nap. prev.], mogao bi uz pomoć jedine supersile načiniti od cijelog BiH Islamistan [tvorenica od imenice „islam“ i drugog dijela naziva niza islamskih država – takozvani „-stanovi“ – u Središnjoj Aziji odnosno na indijskom potkontinentu, nap. prev.] vrati zlatno doba turskog vakta [turcizam koji znači doba, razdoblje s određenom vladavinom i unutarnjim odnosima] kad je sva Bosna bila begovska zemlja. Vizionar šerijatske države [u šerijatskim zemljama državni zakoni moraju biti usklađeni s učenjem islama onako kako to tumače vladajuća vjerska vodstva i imaju se primjenjivati na sve državljane bez razlike, pa i na inovjerce i bezvjerce, nap. prev.] preodjenuo se preko noći u vođu svih Bosanaca i Hercegovaca. Međutim, Amerikanac mu nije uskratio dio Bosne da bi mu je dao cijelu, nego da mu ne bi dao ništa, osim „nedovršenih poslova u Bosni”. Ako ne prije, a ono u Daytonu moralo mu je postati razvidno da je Clinton bombardirao Srbe da bi ih sveo sa 75 psoto na 49 posto ozemlja, a njima [Muslimanima-Bošnjacima, nap. prev.] dao 25 posto i rasporedio ih u zajednički entitet s Hrvatima. Lordu Owenu rekli su [naime] pri njegovu polasku u BiH da sve može [učiniti po svomu], ali da [što god učinio] „muslimani ne smiju ostati sami” [tj. ne smiju imati svoj vlastiti, isključivi entitet, nap. prev.].

Titulirali su Aliju i kao vođu cijeloga građanskog BiH-a i istodobno nacionalnog vođu Bošnjaka, ali kada su god ozbiljno pregovarali (Lisabon, Ženeva, Dayton), nisu zvali članove tronacionalnog Predsjedništva BiH, nego vođe triju nacionalnih pokreta. U Daytonu s Alijom nisu bili [Mirko] Pejanović i [Stjepan] Kljujić [ratni članovi Predsjedništva BiH, iz Sarajeva, koji su među velikom većinom Srba i Hrvata smatrani dijelom malobrojne skupine „Alijinih“ Srba i Hrvata, dakle anacionalnih ili premalo nacionalnih, a previše bosanskohercegovačkom unitarizmu predanih javnih djelatnika, nap. prev.], nego [Haris] Silajdžić, naspram Slobe [Miloševića] i [Momčila] Krajišnika, Franje [Tuđmana] i [Krešimira] Zubaka.

I sam Alija prisjetio se potkraj rata da „borci ABiH [Armije BiH] ne ginu za apstraktnu ideju Bosne, koju ne će ni Srbi ni Hrvati, nego za opstanak bošnjačkog naroda”. Ali, badava, za Alijom su se svi „ufurali u furku” [uklopili u modni trend, nap. prev.] o građanskoj državi, o građanskom društvu te i dan-danas vjeruju da su građani i odašilju apele imperiju u Washington, a kod kuće prakticiraju nacionalizam unitarnog tipa.

Zašto? Zato što zastupničku demokratiju svode na ’jedan čovjek – jedan glas’ iliti dominaciju najbrojnijih, iako je još J. St. Mill upozorio da većinska demokracija u višenacionalnim zajednicama vodi u teror većine. Zato danas postoji pravilo: za nacionalne države (dvije trećine jedne nacije) – većinski izborni sustav, a za višenacionalne – konsocijacija [takav oblik demokratske vladavine u kojem su svakoj zajednici – narodnoj, vjerskoj, jezičnoj… – zajamčena posebna politička prava kao zajednici, nap. prev.] s jakim autonomijama i pravom veta u slaboj središnjoj vlasti. Primjeri Švicarske i Belgije svjedoče da konsocijacija nije zaprjeka ni gospodarskom razvoju ni razvoju građanskog društva.

U Daytonu je od BiH načinjena teritorijalno-etnička konsocijacija i odgovarajuća institucionalna struktura (demokratski ustav, višestranačje, pošteni i pravični izbori). Protektorat u figuri visokog predstavnika (v. p.) trebao je, sukladno Daytonu, tijekom 10 godina „savjetima, ohrabrivanjem, usmjerivanjem…” sve obaviti. Ispostavilo se pak da to ne će ići planiranom dinamikom, pa je već davni v. p. [Carlos] Westendorp dobio diktatorska bonnska ovlaštenja. [Wolfgang] Petritsch, [Paddy] Ashdown i drugi neprestanim su institucionalnim intervencijama mijenjali, kršili i dopunjavali ustav, pa ga više nisu poštovali ni domaći akteri. U čemu je bio problem?

Po vodećem tranzitologu Ralfu Dahrendorfu, za kreiranje i uhodavanje institucionalnih promjena u postkomunističkim zemljama bilo je dovoljno šest godina, no za građansko društvo kao zajednicu građana bila je nužna građanska politička kultura, za koju je isti autor predvidio najmanje 60 godina. Imao je na umu Češku, Mađarsku, Slovačku i druge s bogatom građanskom tradicijom od prije socijalizma, koja u BiH-u nije postojala. Najmanje [je nje bilo] kod muslimana, koji su tijekom tranzicije tek dovršavali nacionalno formiranje (ime, jezik, institucije, simboli, osnivačka žrtva).

Nacionalizmu ne treba sila da bi integrirao društvo, nacionalno jedinstvo dolazi spontano, organski, na temelju familijarnih osjećaja bliskosti i pripadnosti. Samoljepivim svitkom, a ne valjkom. Da bi neko društvo bilo građansko ili nacionalno, potrebno je da se uskladi razvoj odgovarajućih povijesnih, institucionalnih i kulturnih elemenata. Samoljepivim svitkom odozdol, a ne valjkom odozgor. A protektorat je uzaludno pokušavao da nasiljem institucija svlada otpor društva, povijesti te političke kulture. Otpor tradicije, vjere, jezika, običaja, mitova, kolektivnih sjećanja i osjećanja, te obrazaca ponašanja čitavih naroda.

Izvor: Politika.rs

Građanstvo podrazumijeva toleranciju, povjerenje, slobodu, udruživanje, no ono ima i naličje u pohlepi, sebičnosti, egoizmu. Globalizacijom je ono iscrpilo svoje unutarnje povijesne potencijale pa već živimo u višepolarnom svijetu otpora nacionalnih političkih kultura i resuverenizacije nacionalnih država.

Izvor: Politika | Hrvatskonebo | Croativ.net

Advertisement

Vijesti

PADRE PIO I SILAZAK GOSPE MEĐU HRVATE: ‘USKORO DOLAZI U VAŠU ZEMLJU’

Published

on

Malo je poznata činjenica da su dvoje svetaca dvadesetog stoljeća, papa Ivan Pavao II Majka Tereza iz Kalkute gajili stanovitu pobožnost prema ukazanjima u Međugorju i da su bili ujedinjeni u molitvi svaki dan sa Gospom – piše Zrinka Požežanac u Vjera.hr.

Još je manje poznata činjenica da je Padre Pio, veliki talijanski mistik, stigmatik i svetac imao ikakve veze sa događajima u Međugorju. A imao je.

Iako je ovozemaljski život napustio puno prije nego li će ukazanja u Međugorju započeti, Padre Pio ostavio je dva veličanstvena proročanstva koja se tiču dvoje odvojenih mističnih događaja koja će se zbiti u Međugorju.

A nakon smrti ovaj je svetac poslao protestantskog dječaka u Međugorje po ozdravljenje

Župnik, Padre Pio i kip iz Međugorja kao izvor čudesa

Jedno od tih odnosi se na sama ukazanja, dok se drugo povezuje sa Gospinim kipom koji je iz Međugorja prilikom jednog hodočašća odnešen u Civitivecchiu (Italija) gdje je naposljetku proplakao krvavim suzama, što je silno čudo koje je Crkva odobrila. 

Naime, 1994. godine, don Pablo Martin bio je župnik crkve sv. Agostino u okrugu Pantano u Italiji Civitivecchia, gdje se trenutno nalazi spomenuti kip Majke Božje. Upravo je don Pablo taj koji je organizirao hodočašće u Međugorje u rujnu te godine i kupio 40 cm dugačak kip Djevice Marije od bijelog gipsa kao suvenir iz Međugorja.

Zanimljivo je istaknuti, don Pablo gajio je snažnu pobožnost prema Padre Piu i to čak prije nego li će otac Pio biti službeno proglašen svetim od pape Ivana Pavla II. 2002 godine.

Njegova pobožnost prema njemu je bila značajna jer upravo Padre Piu idu sve zasluge prilikom odabira kipa, naime, Don Pablo je tražio njegov zagovor u pomoći oko odabira kipa koji je poslije plakao krvavim suzama ukupno 14 puta u različitim prilikama.

Prema kazivanju Don Pabla, bio je to jedan od najljepših događaja u njegovom životu koji je rezultirao odabirom i kupnjom upravo tog kipa po pomoći i zagovoru oca Pia.

Randall Sullivan je zapisao u svojoj knjizi “The Miracle Detective” tu čudesnu vezu.

Činjenica da je Padre Pio umro 1968 godine upravo to čini tu nebesku poruku povezanu u duhovnoj komunikaciji između oca Pia i župnika koja čini cijelu stvar zanimljivom. Znamo da u Boga nema slučajnosti tako da je cijeli “slučaj bio isplaniran”.

Također, treba spomenuti da dok je još hodao ovom zemljom i primao hodočasnike u svom samostanu u San Giovanni Rotondu, često bi znao prorokovati mnoge događaje.

BBC novinarka svjedoči

U knjizi “A Spark from Heaven” BBC-eva novinarka Mary Craig izvještava da prije nego li će započeti ukazanja u Međugorju, Padre Pio kazao je grupi hodočasnika koja ga je došla posjetiti iz Mostarske biskupije: “Blagoslovljena Djevica Marija uskoro će posjetiti vašu zemlju”

Upravo te riječi Padre Pia čine ovo proročanstvo izvanrednim.

Naravno, ne trebaju mnogo čuditi te njegove riječi, Padre Pio bio je poznat po svojim duhovnim darovima. Bog mu je dao izvanredne milosti. Između ostalih, imao je dar ozdravljenja, dar čitanja srca tijekom ispovjedi, dar bilokacije, vizije Isusa i Marije i svoga anđela čuvara kao i dar proroštva, a jednog je dječaka i to protestanta poslao u Međugorje po ozdravljenje i taj dječak je ozdravio pri dolasku u Međugorje a obitelj se obratila na katoličanstvo. Ovo je priča o tom čudu:

Continue Reading

Vijesti

Deutsche Welle: Priznanje Palestine raste na jedanaest država EU-a

Published

on

EU i Bliski istok Unatoč trenutačnom ratu između Hamasa i Izraela, Europska unija ustraje na dugoročnom “rješenju dviju država” kada je u pitanju mir na Bliskom istoku.

EU pod tim pojmom shvaća državu Izrael s jedne strane i državu Palestinu unutar granica koje su okvirno definirane prije više od 30 godina u takozvanim sporazumima iz Osla između Izraela i Palestinaca.

Vanjskopolitički predstavnik EU-a Josep Borrell ponovno je na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a u Bruxellesu u ponedjeljak istaknuo kako se EU službeno drži “rješenja dviju država”, ali je istodobno zaključio kako je “rješenje dviju država svakim danom sve teže. Moramo razgovarati o tome, ali humanitarna kriza u Pojasu Gaze sada je prioritet”, kaže prvi diplomat EU-a. On je dodao kako je za trajno političko rješenje, potreban „pojačani angažman”.

Priznanje raste na jedanaest država EU-a

Sve države članice Europske unije priznaju Izrael kao državu. Istodobno samo devet od 27 članica EU-a palestinske teritorije smatra državom. To bi se trebalo promijeniti ovog utorka. Naime Španjolska i Irska sada također žele priznati državu Palestinu u granicama teritorija Zapadne obale Jordana, istočnog Jeruzalema i Pojasa Gaze. To je u utorak učinila i Norveška koja doduše nije članica EU-a, ali njezina odluka također ima težinu.

Međutim, na ovim područjima ne postoji jedinstvena vlada. Hamas, koji je u EU-u klasificiran kao teroristička organizacija, prije rata je vladao Pojasom Gaze.

Malta i Slovenija najavile su da će priznati Palestinu čim za to dođe vrijeme. Belgija je odlučila ne dodijeliti državnost palestinskim teritorijima do daljnjega, objavila je belgijska ministrica vanjskih poslova Hadja Lahbib.

Većina zapadnoeuropskih članica EU-a nije priznala Palestinu, kao ni Velika Britanija ni SAD. Istočnoeuropske članice od Poljske do Bugarske priznale su Palestinu još krajem 1980-ih, tada kao dio Istočnog bloka, koji je bio na propalestinskoj strani. DDR je Palestinu također priznavao kao punopravnu državu. Prestankom Njemačke Demokratske Republike 3. listopada 1990. i pristupanjem Saveznoj Republici, ovo priznanje je prestalo važiti.

Njemačka, Francuska, Italija čekaju s priznanjem

Većina država EU-a, uključujući i Njemačku, želi prihvatiti palestinsku državu ako bude mira, te ako Izrael također poduzme ovaj korak. No to je prilično malo vjerojatno. Vlada premijera Benjamina Netanyahua odbacivala je dvodržavno rješenje čak i prije aktualnog rata protiv Hamasa. S druge strane teroristička skupina Hamas odbacuje izraelsku državu i jedan od njezinih ciljeva je uništenje židovske države.

“Podržavamo uspostavu palestinske države, ali palestinska država mora priznati Izrael i biti priznata od Izraela. To svakako ne može biti palestinska država koju vodi Hamas, koji je teroristička organizacija”, rekao je talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani, koji je trenutno i predsjedavajući skupine sedam najvažnijih industrijskih zemalja G7.

Prije nego što se ponovno ozbiljno razmotri dvodržavno rješenje, krvavi sukob između Hamasa i Izraela mora biti okončan. O tome je vladalo suglasje ministara vanjskih poslova EU-a na sastanku u Bruxellesu ovog ponedjeljka. Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock ponovno je pozvala na humanitarni prekid vatre u Gazi “kako bi se okončala patnja za taoce koji su još u zatočeništvu Hamasa i kako bi se konačno okončala patnja za ljude u Gazi”. Nakon terorističkih napada na Izrael početkom listopada u kojima je Hamas ubio 1.200 ljudi, a oteo 250, izraelska vojska pokrenula je veliku vojnu operaciju razbijanja položaja Hamasa u Pojasu Gaze.

Sudski nalog se ignorira – što sada?

No područje je daleko od bilo kakvog primirja. Hamas je ponovno ispalio rakete prema Tel Avivu iz Rafaha u Pojasu Gaze. Izraelska vojska je nakon toga granatirala izbjeglički kamp u blizini Rafaha, što je, prema palestinskim izvorima, prouzročilo najmanje 35 poginulih. “Obje strane ne poštuju naloge Međunarodnog suda pravde”, rekao je visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell u Bruxellesu.

“Ovo je prava dilema. Kako međunarodna zajednica može nametnuti provedbu odluka Međunarodnog suda pravde?” – upitao je Borrell ostale ministre vanjskih poslova. Međunarodni sud pravde u Haagu naredio je u petak, na zahtjev Južnoafričke Republike, da Izrael mora odmah prekinuti vojnu operaciju u Rafahu, gradu na jugu Pojasa Gaze, i omogućiti više humanitarne pomoći. O stanju na jugu Pojasa Gaze će danas raspravljati i Vijeće sigurnosti UN-a na hitno sazvanoj sjednici.

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock govori u ime velike većine država članica kada u Bruxellesu kaže: “Privremene mjere Međunarodnog suda pravde su obvezujuće i naravno da ih se mora slijediti. No mi svjedočimo akcijama suprotnim tome. Bilo je više raketa na Tel Aviv koje je ispalio Hamas. U isto vrijeme, vidimo da nije nikakav dobitak za sigurnost Izraela i da neće dovesti do oslobođenja niti jednog taoca ako ljudi sada gore u izbjegličkim šatorima”. Baerbock pritom aludira na izraelski napad na izbjeglički kamp, ​​koji sada istražuje izraelsko državno odvjetništvo.

“Međunarodno pravo vrijedi za sve, to se također odnosi na izraelsko ratovanje”, rekla je njemačka ministrica. Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani istaknuo je kako Hamas također krši međunarodno pravo skrivajući svoje pozicije među civilnim stanovništvom.

„Hamas instrumentalizira ljude u Rafahu. Namjera Hamasa je Izrael namamiti u medijsku zamku”, rekao je Antonio Tajani. Slike civilnih žrtava u Pojasu Gaze naravno diskreditiraju Izrael.

“Bez antisemitizma glavnog tužitelja”

Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell oštro je kritizirao izraelsku vladu zbog najave da se ni pod kojim uvjetima neće pridržavati naloga Međunarodnog suda. „Ne samo Međunarodni sud Ujedinjenih naroda, koji ima nadležnost nad državama, nego i Međunarodni kazneni sud, koji ima nadležnost nad pojedincima, treba tretirati s poštovanjem”, odlučan je Josep Borrell.

Glavni tužitelj Kaznenog suda u Haagu zatražio je, među ostalim, raspisivanje tjeralice protiv izraelskog premijera Benjamina Netanyahua zbog ratnih zločina. “Mi moramo pustiti sud da odluči, i to bez vrijeđanja, što misli o zahtjevu glavnog tužitelja. Nažalost, to nije slučaj. Glavnog tužitelja se optužuje za antisemitizam, što se uvijek događa kada postoji nešto što se Vladi Benjamina Netanjahua ne dopada. Optužbe za antisemitizam protiv tužitelja su za nas neprihvatljive”, rekao je Josep Borrell.

Bernd Riegert/Deutsche Welle

Continue Reading

Vijesti

Slavni američki novinar objasnio zašto SAD naginje ratu s Rusijom

Published

on

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena sklona je započeti rat s Ruskom Federacijom, budući da rejting američkog čelnika pada uoči izbora u studenom u Sjedinjenim Državama.

Izjavio je to američki novinar Seymour Hersh na You Tube kanalu London Real.

Lideri uvijek imaju veći rejting u ratu nego u miru, primijetio je novinar.

Prema njegovim riječima, pobjede u bitkama učinile su američke predsjednike “slavnima i značajnima”. Kao primjere naveo je predsjednike Franklina Roosevelta i Abrahama Lincolna.

Kako je naglasio Hersh, to može biti razlog agresivnog stava Bidenove administracije prema Rusiji.

Prije toga, norveški politolog Glenn Diesen rekao je da izjave Zapada koje odobravaju napad Oružanih snaga Ukrajine (OSU) na teritorij Rusije stranim oružjem “mijenjaju pravila” posredničkih ratova, takve izjave će postati ” jako loše”.

Ranije je zamjenik premijera Italije nazvao glavnog tajnika NATO-a “opasnim gospodinom”.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved