Connect with us

Vijesti

NACIONAL: ‘Ako itko može srušiti Plenkovića, onda sam to ja. Upravo dolazi taj trenutak’

Published

on

EKSKLUZIVNO: Ohrabren pritiskom arbitražnog suda u Washingtonu na Plenkovića i DORH, bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić šalje znakovitu poruku

Sud u Washingtonu dao je DORh-u rok samo do 19. svibnja da se u ime Vlade očituje na teške Todorićeve optužbe da mu je zavjerenička grupa Borg pod pokroviteljstvom Vlade otela Agrokor, a potom slijedi prvostupanjska odluka. Todorić je uvjeren da će njen sadržaj srušiti Vladu – donosi Nacional.hr, čije djelove prenosimo.

Autor: Orhidea Gaura Hodak, foto-ilustracija: Goran Stanzl, Sanjin Strukic/PIXSELL

Nacional je koncem proteklog tjedna otkrio nove nepoznate pojedinosti u arbitražnom sporu koji su protiv hrvatske Vlade u Washingtonu pokrenule Adria Group B.V. i Adria Group Holding B.V., dvije nizozemske kompanije posrnulog hrvatskog tajkuna Ivice Todorića.

Vlada Republike Hrvatske ima rok samo do 19. svibnja da se očituje na optužbe koje je bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić iznio pred arbitražnim sudom u Washingtonu, gdje traži da se koncern vrati u njegovo vlasništvo, i to nakon što se do 19. travnja, do kada je imala prethodni rok, nije očitovala po Todorićevoj arbitražnoj tužbi. Formalno se u ime Vlade i Republike Hrvatske treba očitovati DORH, ali hrvatski je pravni tim maksimalno fokusiran na to da ili pokuša osporiti nadležnost suda u Washingtonu ili maksimalno moguće prolongira postupak. Zato su u dosadašnjem tijeku postupka prvo nastojali dokazati da je arbitraža u slučaju Todorić protivna pravu Europske unije, a potom su 19. travnja, inače drugi put tijekom iste arbitraže, tražili odgodu za očitovanje. Međutim, dobili su odgodu od samo mjesec dana, a rok za očitovanje istječe vrlo brzo. Doznao je to Nacional ekskluzivno iz dva visoka pravosudna i politička izvora koja imaju saznanja o arbitražnoj proceduri.

Nacional je nakon toga u ponedjeljak kontaktirao Ivicu Todorića i zamolio ga da prokomentira tu situaciju. On je odbio komentirati bilo kakve pojedinosti vezane za arbitražni spor, opravdavajući se tajnošću tog postupka. Međutim, Todorić je, evidentno samouvjeren Nacionalu u tom kontekstu rekao sljedeće:

„Vidite i sami da su sve optužnice protiv mene iskonstruirane jer jednom kad takve političke optužnice dođu na sud, ipak je drugačija situacija i postaje jasno da sve te stvari koje su mi htjeli natovariti naprosto ne postoje. Pa ja sam još prije godinu dana rekao da će optužnica u slučaju mjenice pasti kao kruška. Jer je smisao svih tih optužnica bio da se meni natovari kako bi Plenković i ekipa Borg imali opravdanje za to što su mi oteli firmu. I zato, ako itko može srušiti Plenkovića, onda sam to ja. I taj trenutak je došao.“

18.1.2022., Zagreb, Cijela karijera premijera Andreja Plenkovića mogla bi biti uzdrmana donese li Međunarodni centar Svjetske banke za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu odluku u korist Todorića. Photo: Marin Tironi/PIXSELL

DORH i Vlada pokušali su se izvući iz arbitraže, koju su u ožujku 2020. formalno pokrenule dvije Todorićeve nizozemske kompanije Adria Group B.V. i Adria Group Holding B.V., tako što su se pozvali na slučaj Achmea, to jest na presudu Suda Europske unije iz 2018. prema kojoj su bilateralni sporazumi o zaštiti ulaganja između zemalja članica EU-a, koji predviđaju arbitražu kao način rješavanja sporova između članica, protivni ugovorima EU-a. Odluka je bila donesena u slučaju tužbe nizozemskog osiguravajućeg društva Achmea protiv Slovačke.

DORH se već u svojim ranijim priopćenjima pozivao na slučaj Achmea te su naveli da su u svim predmetima u kojima je RH tužena istaknuli prigovor nenadležnosti. Međutim, Todorićeva tužba nije jedina tužba protiv Hrvatske na arbitraži u Washingtonu i za sada nije poznato da je ijedan od tih postupaka prekinut zbog nenadležnosti.

Todorićevi zastupnici u sporu mogu tvrditi da je slučaj Achmea irelevantan za tu arbitražu jer jurisdikcija suda u Washingtonu proizlazi iz Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora te iz drugih međunarodnih povelja.

Todorićev odvjetnički tim iz francuskog društva Orrick, Herrington & Sutcliffe LLP, Pariz, smatra da sama činjenica da su u aferi Agrokor sudjelovali i dvije ruske banke i jedan američki fond daje ingerenciju američkom pravosuđu da se uključi u ovaj predmet.

sam Ivica Todorić zapravo smatra da je riječ o nezakonitom tajnom dogovoru i zavjeri predstavnika hrvatskih vlasti s dvije ruske banke, Sberbankom i VTB bankom, zajedno s američkim fondom Knighthead Capital Management, te da takav jedan „aranžman“ izravno spada i pod takozvanu „naredbu“ američkog predsjednika Joea Bidena, to jest „US Presidential Executive Order“ od 8. lipnja 2021. godine. Todorić se poziva na „naredbu“ o blokadi imovine i ulaska u Sjedinjene Američke Države osoba koje su pridonijele destabiliziranju situacije na Zapadnom Balkanu, u koji geografski i politički spada i Republika Hrvatska.

U tom kontekstu na spomenuti arbitražni spor značajan bi utjecaj mogle imati i američke sankcije nametnute Rusiji zbog kojih je već u pitanje došla prodaja udjela Sberbanka u Fortenova grupi – i to zbog šefa Sberbanka Hermana Grefa koji se našao pod izravnim sankcijama. Taj slučaj, neovisno o tome hoće li na kraju Sberbank dobiti odobrenje za prodaju ili ne, samo pokazuje na koje bi se sve načine stvari oko Agrokora, to jest sadašnje Fortenova grupe, mogle zakomplicirati.

Svoju smjelu izjavu da on jedini može srušiti Plenkovića i da je došao taj trenutak Todorić po svemu sudeći bazira na procjeni da bi, čak i kad bi se dogodilo da prevagne Sud EU-a i da Hrvatska ne bude dužna provesti odluku suda u Washingtonu, za Plenkovićevu vladu bilo pogubno čak i donošenje bilo kakve po nju negativne presude u slučaju Agrokor, čak i one koju ne mora provesti. Jer, ako bi sud u Washingtonu dao za pravo Todoriću, doista je upitno kako bi to Vlada, ionako uzdrmana brojnim korupcijskim aferama i nesposobnošću ministara, uspjela politički preživjeti.

Pa te Todorićeve riječi posredno pomažu dodatno razumjeti zašto Vlada i DORH pod svaku cijenu žele što je moguće dulje odgoditi izricanje prvostupanjske odluke u arbitražnom sporu u Washingtonu. Pritisak na DORH dodatno raste i zato što bi do te odluke moglo doći prije no što DORH-u uopće bude pravomoćno potvrđena ijedna optužnica protiv Ivice Todorića. Jer trenutno ne samo da nema ni optužnice u predmetu Veliki Agrokor, koju je sud prije pet mjeseci vratio na doradu, nego je nema niti u predmetu Mjenice, budući da je prošlog tjedna sud i tu optužnicu vratio DORH-u na doradu. Za razliku od Velikog Agrokora, gdje su nakon povlačenja optužnice dobili rok od godinu dana, ovaj put DORH je dobio rok od samo šest mjeseci. Što znači da najkasnije do prosinca ove godine DORH mora podići obje optužnice protiv Todorića – ili obustaviti postupak, to jest odustati od optužnice.

Todorić u svom privatnom krugu uopće ne krije što mu je cilj – osim da mu se vrati Agrokor, želi se osvetiti onima koje smatra glavnim krivcima za sve što mu se dogodilo, a kao krivca broj 1 vidi Plenkovića

Od početka arbitražnog procesa DORH i Vlada pozivali su se upravo na to da se protiv Todorića provode kriminalistička istraživanja te da je optužen za teška kaznena djela iz domene gospodarskog kriminala. Međutim, dvije godine nakon toga, u situaciji kad im i dalje protiv Todorića nije pravomoćno potvrđena nijedna optužnica, bilo kakva međunarodna potvrda Todorićevih teza dodatno bi im kompromitirala pozicije u postupcima koji su protiv Todorića u tijeku u Hrvatskoj. Posebno ako se zna da postoje ozbiljne sumnje u način na koji je Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu angažiralo i oko osam milijuna kuna platilo vještačenje tvrtke KPMG Poljska na kojem se temelji cijela optužnica.

Nacionalovi izvori tvrde da Vlada i DORH zato nastoje kupiti vrijeme jer su svjesni kakve bi katastrofalne posljedice po njih mogla imati arbitražna odluka. A Todorić u svom privatnom krugu, ali i u javnim objavama na svom Facebook profilu, uopće ne krije što mu je cilj – osim da mu se vrati Agrokor, on se želi osvetiti onima koje smatra glavnim krivcima za sve što mu se dogodilo. A kao krivca broj 1 on tu vidi Andreja Plenkovića. I zato ga želi – srušiti s vlasti.

Nacionalovi izvori tvrde da je Todorić uvjeren da će Plenkovića srušiti upravo ishod arbitraže u Washingtonu koja će ići u korist njemu, Todoriću.

Ivica Todorić upregnuo je zato sva dostupna pravna sredstva i angažirao najbolje odvjetnike te je pred Međunarodnim centrom Svjetske banke za rješavanje investicijskih sporova (ICSID), pred kojim je još prije dvije godine podnio tužbu protiv Republike Hrvatske, iznio najgore moguće optužbe protiv premijera Andreja Plenkovića, pojedinih bivših i sadašnjih članova njegove Vlade, kao i protiv svih članova takozvane grupe Borg, to jest tajne skupine koju je Plenković oformio na izradi Lex Agrokora.

Todorić zapravo tvrdi da Vlada i DORH izvode pravosudnu farsu kako bi kupili vrijeme i što dulje otegnuli arbitražni postupak, ali on ostaje kod svojih optužbi da je nezakonito oduzimanje vlasništva nad njegovom tvrtkom stvar prevare i urote koju su počinili, kako on tvrdi, „korumpirani tužitelji i vladini dužnosnici“, a cijelu njihovu operaciju naziva zavjerom i laži. Kao dokaz tim tvrdnjama Todorić će sudu u Washingtonu predočiti Hotmail-poruke koje su razmjenjivali bivša potpredsjednica Vlade Martina Dalić i ostali članovi grupe Borg te ostalu dostupnu dokumentaciju.

U DORH-u zato s pravom strahuju jer bi im se, kako tvrde Nacionalovi izvori, moglo dogoditi slično kao u slučaju bivše ministrice Gabrijele Žalac. Naime, DORH je u predmetu Borg ekspresno odbacio optužbe protiv premijera Plenkovića, Martine Dalić i ostalih, međutim jednom kad svi dokazi koje je Todorić predočio i DORH-u dospiju na razmatranje pred američko sudište, lako je moguće da bi oni mogli imati sasvim drugačiji pogled na aferu Borg. I na činjenicu da su ljudi koje su Andrej Plenković i Martina Dalić u tajnosti angažirali da rade na Lex Agrokoru na kraju dobili unosne angažmane od Privremene uprave Agrokora i debelo naplatili svoje usluge.

‘Smisao svih tih optužnica bio je da se meni natovari kako bi Plenković i ekipa Borg imali opravdanje za to što su mi oteli firmu. Pa još sam lani rekao da će optužnica u slučaju mjenice pasti kao kruška’, kaže Todorić

Slično kao što DORH nije smatrao inkriminirajućima postupke bivše ministrice regionalnog razvoja i fondova EU-a Gabrijele Žalac, ali je zato zagrebački Ured europskog tužitelja izdao nalog za njezino uhićenje – i to više-manje na temelju istih dokaznih materijala kojima je dvije godine raspolagao i DORH.

No Todorić najprije mora pobiti pokušaje DORH-a i Vlade da ospore nadležnost suda u Washingtonu.

Todorić je još ranije izjavio da je Plenković „neprijateljski oteo privatno vlasništvo Agrokora Hrvatima i dao ga Rusima“, kao i da postoci koje su ostvarili strani i domaći investitori u novom Agrokoru nisu odgovarajući, s obzirom na to da su ukupni dugovi stranim investitorima iznosili 13,5 milijardi kuna, a domaćima 14 milijardi, da bi stranima na kraju pripalo 64 posto vlasničkog udjela, dok je domaćima ostalo svega 12,7 posto.

Prema onome što je Todorić puno puta javno izjavljivao, riječ je o „otimačini“ njegove tvrtke, a „zadatak otimanja Agrokora dobili su ruski investitori Sberbank i VTB Bank koji su primijenili poznati model – dali su Agrokoru kredite, kasnije proglasili da kompanija ima problema i uz pomoć politike u RH krenuli u otimanje kompanije“.

Sve je to Todorić govorio još davno prije uvođenja sankcija Rusiji pa tada to još nije imalo veliki odjek, ali u novim okolnostima taj aspekt cijele priče nije zanemariv.

No Todorić će u arbitražnom postupku nastojati maksimalno iskoristiti i sve druge adute koje ima.

Todorićevi odvjetnici već su se žalili na niz, po njima, protupravnih postupanja RH prema Ivici Todoriću i članovima njegove obitelji, od toga da je javni bilježnik Stjepan Šaškor u ime Vlade sastavljao ugovor prema kojem je Todorić trebao prenijeti firmu na njega, preko toga da Šaškorova supruga sudjeluje u stečajnom postupku Agrokorovih projekata, pa do problematičnog vještačenja tvrtke KPMG Poljska za DORH i toga da Hrvatska odbija vratiti jamčevinu Ivici Todoriću u iznosu milijun eura zbog opasnosti od bijega. Spomenuto je i procesuiranje bivše državne odvjetnice Mirele Alerić Puklin koja je potpisala optužnicu protiv Ivice Todorića, a potom je razriješena i uhićena istoga dana kad je povučena optužnica. Navedena je i činjenica da je u njezinu stanu pronađen novac njezina muža, a riječ je o višemilijunskom iznosu za koji DORH inače sumnja da pripada bivšem šefu Janafa Draganu Kovačeviću.

Todorić se poziva na Bidenovu ‘naredbu’ o blokadi imovine i ulaska u Sjedinjene Američke Države osoba koje su pridonijele destabiliziranju situacije na Zapadnom Balkanu, gdje spada i Hrvatska

Todorić će sada pokušati dokazati da je i angažiranje KPMG-a Poljska na izradi financijskog vještačenja za DORH bilo dio šireg plana grupe Borg da mu otme firmu, a njega proglasi kriminalcem.

Naime, optužnica protiv Todorića u Hrvatskoj ni pet godina od početka krize u Agrokoru nije podignuta. Štoviše, DORH se u tom predmetu izblamirao, a nije nemoguće i propitivanje postoji li kaznena odgovornost ljudi iz Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu koji su bez natječaja odlučili spiskati 8,2 milijuna kuna na vještačenje KPMG-a Poljska, dokumenta na kojem počiva cijela optužnica protiv Todorića. Ispostavilo se da je to vještačenje puno kontroverzi jer je čelni čovjek tog poljskog ureda Ismet Kamal prethodno bio šef KMPG-a Hrvatska, tvrtke koja je radila najveći dio financijskog vještačenja Agrokora, a istovremeno je radila i za staru i za novu upravu Agrokora.

Prema navodima koje je obrana Ivice Todorića i ostalih osumnjičenih istaknula u svojim žalbama, u kojima su osporavali neovisnost i nepristranost financijskog vještaka, vještačenje je zapravo gotovo u cijelosti napravilo društvo KPMG Hrvatska – iako ono nije imalo ugovor s DORH-om. To je pokazala analiza utrošenih sati koju je obrana prezentirala u žalbi, a iz koje proizlazi da je od ukupno utrošena 5362 sata, društvo KPMG Hrvatska u izradi financijskog izvješća sudjelovalo s ukupno 4632 sata, odnosno s udjelom od čak 86,39 posto, dok je KPMG Poljska, društvo koje je angažirao DORH, sudjelovalo u izradi izvještaja samo 462 sata, odnosno, udjelom od 8,62 posto. Osim toga, u izradi izvještaja sudjelovalo je i društvo KPMG Bosna i Hercegovina, i to s 268 sati ili 4,99 posto udjela. Naime, optužnica protiv Todorića nije potvrđena jer je Visoki kazneni sud krajem listopada prošle godine prihvatio žalbe koje otvaraju pitanje sukoba interesa financijskih vještaka koji su radili na tom predmetu, a DORH je potom dobio godinu dana da preinači optužnicu. No Todorić je cijelo vrijeme uvjeren da će izići neokrznut i iz tih postupaka i srušiti Andreja Plenkovića. Cijeli članak vidite OVDJE.

Vijesti

Deutsche Welle: Priznanje Palestine raste na jedanaest država EU-a

Published

on

EU i Bliski istok Unatoč trenutačnom ratu između Hamasa i Izraela, Europska unija ustraje na dugoročnom “rješenju dviju država” kada je u pitanju mir na Bliskom istoku.

EU pod tim pojmom shvaća državu Izrael s jedne strane i državu Palestinu unutar granica koje su okvirno definirane prije više od 30 godina u takozvanim sporazumima iz Osla između Izraela i Palestinaca.

Vanjskopolitički predstavnik EU-a Josep Borrell ponovno je na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a u Bruxellesu u ponedjeljak istaknuo kako se EU službeno drži “rješenja dviju država”, ali je istodobno zaključio kako je “rješenje dviju država svakim danom sve teže. Moramo razgovarati o tome, ali humanitarna kriza u Pojasu Gaze sada je prioritet”, kaže prvi diplomat EU-a. On je dodao kako je za trajno političko rješenje, potreban „pojačani angažman”.

Priznanje raste na jedanaest država EU-a

Sve države članice Europske unije priznaju Izrael kao državu. Istodobno samo devet od 27 članica EU-a palestinske teritorije smatra državom. To bi se trebalo promijeniti ovog utorka. Naime Španjolska i Irska sada također žele priznati državu Palestinu u granicama teritorija Zapadne obale Jordana, istočnog Jeruzalema i Pojasa Gaze. To je u utorak učinila i Norveška koja doduše nije članica EU-a, ali njezina odluka također ima težinu.

Međutim, na ovim područjima ne postoji jedinstvena vlada. Hamas, koji je u EU-u klasificiran kao teroristička organizacija, prije rata je vladao Pojasom Gaze.

Malta i Slovenija najavile su da će priznati Palestinu čim za to dođe vrijeme. Belgija je odlučila ne dodijeliti državnost palestinskim teritorijima do daljnjega, objavila je belgijska ministrica vanjskih poslova Hadja Lahbib.

Većina zapadnoeuropskih članica EU-a nije priznala Palestinu, kao ni Velika Britanija ni SAD. Istočnoeuropske članice od Poljske do Bugarske priznale su Palestinu još krajem 1980-ih, tada kao dio Istočnog bloka, koji je bio na propalestinskoj strani. DDR je Palestinu također priznavao kao punopravnu državu. Prestankom Njemačke Demokratske Republike 3. listopada 1990. i pristupanjem Saveznoj Republici, ovo priznanje je prestalo važiti.

Njemačka, Francuska, Italija čekaju s priznanjem

Većina država EU-a, uključujući i Njemačku, želi prihvatiti palestinsku državu ako bude mira, te ako Izrael također poduzme ovaj korak. No to je prilično malo vjerojatno. Vlada premijera Benjamina Netanyahua odbacivala je dvodržavno rješenje čak i prije aktualnog rata protiv Hamasa. S druge strane teroristička skupina Hamas odbacuje izraelsku državu i jedan od njezinih ciljeva je uništenje židovske države.

“Podržavamo uspostavu palestinske države, ali palestinska država mora priznati Izrael i biti priznata od Izraela. To svakako ne može biti palestinska država koju vodi Hamas, koji je teroristička organizacija”, rekao je talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani, koji je trenutno i predsjedavajući skupine sedam najvažnijih industrijskih zemalja G7.

Prije nego što se ponovno ozbiljno razmotri dvodržavno rješenje, krvavi sukob između Hamasa i Izraela mora biti okončan. O tome je vladalo suglasje ministara vanjskih poslova EU-a na sastanku u Bruxellesu ovog ponedjeljka. Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock ponovno je pozvala na humanitarni prekid vatre u Gazi “kako bi se okončala patnja za taoce koji su još u zatočeništvu Hamasa i kako bi se konačno okončala patnja za ljude u Gazi”. Nakon terorističkih napada na Izrael početkom listopada u kojima je Hamas ubio 1.200 ljudi, a oteo 250, izraelska vojska pokrenula je veliku vojnu operaciju razbijanja položaja Hamasa u Pojasu Gaze.

Sudski nalog se ignorira – što sada?

No područje je daleko od bilo kakvog primirja. Hamas je ponovno ispalio rakete prema Tel Avivu iz Rafaha u Pojasu Gaze. Izraelska vojska je nakon toga granatirala izbjeglički kamp u blizini Rafaha, što je, prema palestinskim izvorima, prouzročilo najmanje 35 poginulih. “Obje strane ne poštuju naloge Međunarodnog suda pravde”, rekao je visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell u Bruxellesu.

“Ovo je prava dilema. Kako međunarodna zajednica može nametnuti provedbu odluka Međunarodnog suda pravde?” – upitao je Borrell ostale ministre vanjskih poslova. Međunarodni sud pravde u Haagu naredio je u petak, na zahtjev Južnoafričke Republike, da Izrael mora odmah prekinuti vojnu operaciju u Rafahu, gradu na jugu Pojasa Gaze, i omogućiti više humanitarne pomoći. O stanju na jugu Pojasa Gaze će danas raspravljati i Vijeće sigurnosti UN-a na hitno sazvanoj sjednici.

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock govori u ime velike većine država članica kada u Bruxellesu kaže: “Privremene mjere Međunarodnog suda pravde su obvezujuće i naravno da ih se mora slijediti. No mi svjedočimo akcijama suprotnim tome. Bilo je više raketa na Tel Aviv koje je ispalio Hamas. U isto vrijeme, vidimo da nije nikakav dobitak za sigurnost Izraela i da neće dovesti do oslobođenja niti jednog taoca ako ljudi sada gore u izbjegličkim šatorima”. Baerbock pritom aludira na izraelski napad na izbjeglički kamp, ​​koji sada istražuje izraelsko državno odvjetništvo.

“Međunarodno pravo vrijedi za sve, to se također odnosi na izraelsko ratovanje”, rekla je njemačka ministrica. Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani istaknuo je kako Hamas također krši međunarodno pravo skrivajući svoje pozicije među civilnim stanovništvom.

„Hamas instrumentalizira ljude u Rafahu. Namjera Hamasa je Izrael namamiti u medijsku zamku”, rekao je Antonio Tajani. Slike civilnih žrtava u Pojasu Gaze naravno diskreditiraju Izrael.

“Bez antisemitizma glavnog tužitelja”

Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell oštro je kritizirao izraelsku vladu zbog najave da se ni pod kojim uvjetima neće pridržavati naloga Međunarodnog suda. „Ne samo Međunarodni sud Ujedinjenih naroda, koji ima nadležnost nad državama, nego i Međunarodni kazneni sud, koji ima nadležnost nad pojedincima, treba tretirati s poštovanjem”, odlučan je Josep Borrell.

Glavni tužitelj Kaznenog suda u Haagu zatražio je, među ostalim, raspisivanje tjeralice protiv izraelskog premijera Benjamina Netanyahua zbog ratnih zločina. “Mi moramo pustiti sud da odluči, i to bez vrijeđanja, što misli o zahtjevu glavnog tužitelja. Nažalost, to nije slučaj. Glavnog tužitelja se optužuje za antisemitizam, što se uvijek događa kada postoji nešto što se Vladi Benjamina Netanjahua ne dopada. Optužbe za antisemitizam protiv tužitelja su za nas neprihvatljive”, rekao je Josep Borrell.

Bernd Riegert/Deutsche Welle

Continue Reading

Vijesti

Slavni američki novinar objasnio zašto SAD naginje ratu s Rusijom

Published

on

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena sklona je započeti rat s Ruskom Federacijom, budući da rejting američkog čelnika pada uoči izbora u studenom u Sjedinjenim Državama.

Izjavio je to američki novinar Seymour Hersh na You Tube kanalu London Real.

Lideri uvijek imaju veći rejting u ratu nego u miru, primijetio je novinar.

Prema njegovim riječima, pobjede u bitkama učinile su američke predsjednike “slavnima i značajnima”. Kao primjere naveo je predsjednike Franklina Roosevelta i Abrahama Lincolna.

Kako je naglasio Hersh, to može biti razlog agresivnog stava Bidenove administracije prema Rusiji.

Prije toga, norveški politolog Glenn Diesen rekao je da izjave Zapada koje odobravaju napad Oružanih snaga Ukrajine (OSU) na teritorij Rusije stranim oružjem “mijenjaju pravila” posredničkih ratova, takve izjave će postati ” jako loše”.

Ranije je zamjenik premijera Italije nazvao glavnog tajnika NATO-a “opasnim gospodinom”.

Continue Reading

Vijesti

Elon Musk razotkrio Metu: “Djeca se treniraju društvenim mrežama, a AI se koristi za ‘maksimiziranje dopamina’

Published

on

Elon Musk upozorava da se djeca treniraju društvenim mrežama, razotkriva užas u kojem se AI koristi za ‘maksimiziranje dopamina’ (usmjeravanje ponašanja prema nagradi , pa i mogućoj ovisnosti) – piše Katabella Roberts u The Epoch Times.

Američki biznismen Elon Musk obraća se sudionicima putem videokonferencije tijekom 8. izdanja sajma tehnoloških startupa i inovacija Vivatech, u izložbenom centru Porte de Versailles u Parizu, 23. svibnja 2024. (slika: sreenshot/X)

Biznismen Elon Musk upozorio je roditelje na rizike koje njihova djeca provode previše vremena na društvenim mrežama, navodeći da se umjetna inteligencija (AI) učinkovito koristi kako bi se osigurala maksimizacija dopamina.

G. Musk, koji je vlasnik platforme društvenih medija X, izdao je upozorenje dok je govorio na tehnološkoj konferenciji VivaTech 2024 u Parizu u četvrtak, gdje se pojavio na daljinu putem web kamere.

Izvršni direktor Tesle pozvao je roditelje da ograniče količinu vremena koje svojoj djeci dopuštaju na društvenim mrežama, ističući sve veće rizike povezane s naprednom tehnologijom, osobito kada je riječ o algoritmima koji izazivaju ovisnost i koji djecu tjeraju da skrolaju na internetu.

“Brinem se da se današnja djeca obučavaju na društvenim mrežama”, rekao je g. Musk, dodajući da su algoritmi umjetne inteligencije “u osnovi maksimizatori dopamina”.

“Dakle, pokušavaju maksimizirati količinu dopamina koju dobivate gledajući ekran”, nastavio je. “Dakle, rekao bih, potaknuo bih roditelje da ograniče količinu društvenih medija koje djeca mogu vidjeti jer ih je programirala umjetna inteligencija koja maksimizira dopamin.”

G. Musk je kasnije podijelio video svog pojavljivanja na tehnološkoj konferenciji na svom X računu, napisavši uz njega: “Mnogi društveni mediji su loši za djecu, jer postoji ekstremno natjecanje između AI-ova društvenih medija za povećanje dopamina!”

Njegovi komentari dolaze dok se nastavljaju tužbe protiv Facebookove matične tvrtke Meta, koja također posjeduje Instagram.

U jednoj od tih tužbi, koju su podnijeli državni odvjetnici 33 savezne države, navodi se da je div društvenih medija osmislio i implementirao štetne značajke — uključujući umjetnu inteligenciju — kako bi iskoristio mlade korisnike i njihovu osjetljivost na ovisnost, čime je pomogao potaknuti krizu mentalnog zdravlja mladih.

Od Meta-e izmijenjena ‘društvena stvarnost’ mladih Amerikanaca’

“Meta je iskoristila snažne tehnologije bez presedana kako bi privukla, angažirala i naposljetku uhvatila u zamku mlade i tinejdžere”, stoji u pritužbi. “Njegov motiv je profit.”

Algoritmi Metine platforme, dodaje se u tužbi, dovode do toga da se korisnici spuštaju u “zečje rupe”, gdje obično ostaju dulje vrijeme, dok je tvrtka “duboko promijenila psihološku i društvenu stvarnost generacije mladih Amerikanaca” kroz tehnologije koje potiču angažman.

U tužbi se također navodi da je div društvenih medija aktivno radio na prikrivanju bilo kakvih dokaza u vezi s psihičkom štetom koju tvrtka uzrokuje.

Meta je oštro negirala tvrdnje iznesene u tužbi.

Međutim, tvrtka se također suočava s nizom drugih tužbi koje navode slične tvrdnje, uključujući da njezine aplikacije promiču tjelesnu dismorfiju i izlažu maloljetne korisnike potencijalno štetnom sadržaju.

Europska komisija, izvršna vlast Europske unije, također ispituje medijskog diva zbog zabrinutosti da ne štiti djecu na internetu i da možda krši zakone EU-a.

Umjetna inteligencija “učitelj s iznimnim znanjem”

Na drugom mjestu tijekom svog pojavljivanja na daljinu na VivaTechu 2024. g. Musk je raspravljao o tome kako vjeruje da će umjetna inteligencija “dramatično utjecati” na obrazovni krajolik u budućnosti, premošćujući praznine u područjima s ograničenim pristupom obrazovanju i pružajući djeci vlastite osobno prilagođene tutore.

“AI je izuzetno obrazovan učitelj, vrlo strpljiv, gotovo uvijek će biti u pravu i može prilagoditi lekcije posebno djetetu”, rekao je. “To bi bilo kao da svako dijete ima Einsteina za učitelja, pa bi to bilo prilično duboko.”

Poslovni čovjek također je upozorio publiku da će AI vjerojatno preuzeti većinu poslova u budućnosti.

Vjerojatno nitko od nas neće imati posao, rekao je Musk.

Prema takvom scenariju, postojao bi univerzalni visoki dohodak, koncept prema kojem svaki član društva prima visok dohodak i ne postoji “nestašica dobara ili usluga”, prema g. Musku.

Međutim, takav bi scenarij vjerojatno ostavio ljude da preispituju svoj smisao života, rekao je biznismen.

“Svaki posao koji netko radi bit će neobavezan, kao ako želite raditi posao koji je poput hobija, možete raditi posao”, rekao je. “Ali inače će umjetna inteligencija i roboti pružiti bilo koju robu i usluge koje želite.”

Izvor: Epoch Times

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved