Connect with us

Vijesti

NIJE RAT, ZNA SE KRIVAC ZA VISOKE CIJENE!

Published

on

Britansko Ministarstvo obrane prije nekoliko dana je objavilo podatke kako će Ukrajina u ovoj godini proizvesti oko 20 posto manje količine žitarica nego u 2021., zbog smanjenog područja za sjetvu nakon invazije. Njihove procjene pokazuju kako će smanjena proizvodnja žitarica u Ukrajini utjecati na povećanje ionako visoke inflacije, do čega će doći zbog povećanja cijene žitarica na svjetskom tržištu. – prenosi dnevno.hr

Da je inflacija na rekordnim visinama, to već i ptice na grani znaju. Dok se u SAD-u približava dvoznamenkastim brojkama (u ožujku je bila rekordnih 8,5 posto), puno bolja situacija nije ni u Europi. U veljači je bila 6,2 posto, da bi već u ožujku bila 7,8 posto. Taj raste traje već nekoliko mjeseci, otkako su cijene pline započele svoj nezaustavljivi rast, a što je počelo puno prije ruske invazije na Ukrajinu.

Ako gledamo statističke podatke, cijena hrane u Hrvatskoj je na godišnjoj razini 10 posto viša nego prošle godine. Odemo li u trgovinu, situacija je znatno drugačija. Ulje je dvostruko skuplje nego prošle godine, cijene nekog voća i povrća su također 50 posto skuplje, a slično je ako odemo i u pekaru. Popularni burek koji se prije nekoliko mjeseci mogao kupiti za 10 kuna, sada gotovo svugdje stoji 15 kuna.

Ukrajina je veliki proizvođač pšenice i suncokreta. Većina suncokretovog ulja koje se potroši u Europi dolazi upravo iz te zemlje, pa nikakvo čudo što posljednjih dana možemo pročitati kako se to ulje u Njemačkoj već prodaje za 5 eura po litri, a predviđa se kako će biti i skuplje.

Znače li nove vijesti o smanjenju proizvodnje u Ukrajini još više cijene ovo jeseni nakon žetve, pitali smo ekonomskog analitičara Damira Novotnyja.

Problem je hrana iz uvoza

“Koliko god to čudno zvučalo, ova situacija u Ukrajini realno nije utjecala na tržišna kretanja u Europi, pa tako ni u Hrvatskoj. Naime, događa se ono što smo u povijesti vidjeli već bezbroj puta, a to je da se inflatorna očekivanja uključuju u cijenu. Iskustvo nam je pokazalo, kako se to uvijek tako događa u prvoj fazi inflacije”, objašnjava analitičar.

Novotny ističe kako Hrvatska ima veliku proizvodnju žitarica, koja je dvostruko viša od naših potreba.

“Ne samo Hrvatska, već i Europa je veliki proizvođač žitarica. Na samo 1.000 kilometara od nas, u Mađarskoj, Srbiji, Rumunjskoj postoje velike poljoprivredne površine koje se uglavnom koriste za žitarice i uljarice. Za ovogodišnju žetvu nije toliko pitanje što će biti s ratom u Ukrajini, već kakva će biti hidrometeorološka situacija“, objašnjava Novotny koji kaže kako je prije nekoliko dana i sam prošao Slavonijom i vidio kako je pšenica dobro krenula i kako je žetva obećavajuća.

“Ove godine bismo mogli imati rekordne prinose, a neće biti naglih kupovina Kineza koji su prošle godine kupovali sve što su stigli po ogromnim cijenama po bilo kojoj cijeni da bi zadovoljili svoje potrebe. Kad vidimo sve to, vidimo da u Hrvatskoj, a ni u Europi ne bi trebalo doći do neke eksplozije troškova”, uvjeren je Novotny.

Analitičar smatra kako je naš veći problem hrana, poput povrća, koje sami ne proizvodimo dovoljno.

Sva hrana koja dolazi iz uvoza poskupjet će zbog viših cijena transporta, i to je neminovno. Ali to sigurno neće biti pšenica koje ima i više nego dovoljno, a ove godine će je biti još i više.

Ratari će odustajati od sijanja šećerne repe i uzgajati pšenicu koja je lakša za uzgoj i koja trenutačno postiže visoku cijenu”, zaključuje Novotny.

Foto: Imperial War Museum

Advertisement

Vijesti

Peru donio zakon kojim se transrodne osobe proglašavaju “mentalno bolesnima”

Published

on

Predsjednica Perua Dina Boluarte potpisala je dekret kojim se “transseksualizam, transvestizam, poremećaj rodnog identiteta u djetinjstvu, drugi poremećaji rodnog identiteta i fetišistički transvestizam” proglašavaju mentalnim bolestima.

Peruanske vlasti tvrde da će dekret također učiniti besplatnim psihološki tretman za ove kategorije građana, a uvjeravaju i da “kategorički potvrđuju poštivanje dostojanstva pojedinca i njegovo slobodno djelovanje u okviru ljudskih prava, pružajući im medicinsku usluge za njihove uvjete”, prenosi Daily Mail.

Aktivisti za ljudska prava vjeruju da bi klasificiranje trans i interseksualnih osoba kao mentalno bolesnih moglo otvoriti vrata konverzijskoj terapiji, koja je trenutno zabranjena u Peruu.

Konverzijska terapija je proces promjene seksualne orijentacije homoseksualaca, lezbijki ili biseksualaca u heteroseksualce, te transrodnih i rodno varijantnih osoba u cisrodne osobe.

Percy Maita-Tristan, medicinski istraživač na Sveučilištu Southern Science u Limi, rekao je da dekret pokazuje nedostatak svijesti vlasti o složenim LGBT pitanjima.

“Ne možete zanemariti kontekst da se ovo događa u superkonzervativnom društvu u kojem LGBT zajednica nema nikakva prava i gdje označavanje njih kao mentalno bolesnih otvara vrata terapiji konverzije!”, rekao je novinarima.

Dekret koji je potpisala predsjednica Perua dolazi uoči 34. obljetnice otkako je Svjetska zdravstvena organizacija uklonila homoseksualnost iz Međunarodne klasifikacije bolesti, što je izazvalo negodovanje skupina za ljudska prava.

WHO je prestao smatrati transseksualnost bolešću 2019.

Continue Reading

Vijesti

MAKLJAŽA NA VIDIKU Veliki napad Hezbolaha na izraelsku vojnu bazu

Published

on

Snimka pokazuje štetu nanesenu bazi IDF-a u blizini sjevernog grada Kiryat Shmona ranije danas, nakon što je pogođena teškim raketama koje je lansirao Hezbolah.

foto: screenshot: Hindustan Times

Hezbolah je rekao da je ispalio rakete Burkan – koje imaju veliku bojevu glavu – na kamp Gibor, sjedište 769. brigade IDF-a.

Baza, koja se nalazi u blizini grada Kiryat Shmona, pretrpjela je ogromnu štetu. Više zgrada i vozila su potpuno unušteni.

IDF tvrdi da nije bilo žrtava. Nakon napada, tvrde, mjesto za lansiranje raketa je uništeno u zračnom napadu.

Continue Reading

Vijesti

U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM

Published

on

U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.

U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.

Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.

Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.

Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.

foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved