Vijesti
Olimpijske igre u Parizu: Povratak Caligule
Tragedija nije bila nečuvena blasfemija. Bilo je to odsustvo urlikajućeg bijesa.
Ceremonija otvaranja Olimpijskih igara u Parizu prošlog petka bila bi uvreda za Caligulu. On se samo zalagao za perverziju, sadizam i razuzdanost, dok su ceremonije otvaranja u Parizu slavile mnogo, mnogo više. Hrabro su trubili o kraju kršćanstva, posebno, i zapadne civilizacije, općenito. Sa svojom blasfemijom Posljednje večere okićenom devijantnom LGBTQ+ burleskom, namjeravali su ništa manje od udarnog ovna protiv kršćanstva i civilizacije koju je ono rodilo.
Osim pregršt bijesa, opća reakcija kretala se od blagog zabavljanja, do “ho-hum dodaj sol”, do strastvenog slaganja, do prigušenog nezadovoljstva.
I u tome leži noćna mora.
Ne u poniženoj izvedbi, već u šik prihvaćanju. Čak bi se i Kaligula posramio. Njegova izopačenost nikada ne bi ni sanjala da se ruga nebeskom svodu rimskih bogova ili da poremeti temelje rimskog carstva.
Više od nekolicine vjerojatno su progonili Yeatsovi stihovi koji upozoravaju u njegovom “Drugom dolasku”:
Okretanje i okretanje u sve širem krugu
Sokol ne čuje sokolara;
Stvari se raspadaju; centar ne može držati;
Puka anarhija je puštena u svijet,
Krvlju prigušena plima je labava, i posvuda
Ceremonija nevinosti je utopljena;
Najboljima nedostaje svako uvjerenje, dok najgorima
Puni su strastvenog intenziteta.
Tragedija nije bila nečuvena blasfemija. Bilo je to odsustvo urlikajućeg bijesa. Nijedna takva ležerna reakcija ne bi naišla na takav napad na islam. Unatoč svim svojim divljim aberacijama, ne nedostaje muževnosti trenutnog bijesa. Ne i nekadašnji katolicizam svetaca i mučenika koji se busao u prsa. Prije šezdeset godina smatralo se da je taj tisućljetni katolički zaštitni znak neugodan za Crkvu koja se žuri sprijateljiti sa svijetom. Povijesno katoličko hvalisanje poput križarskih ratova, uništenja starih poganskih bogova i obraćenja nacija tiho je odloženo za katolicizam koji je lakši za korištenje. Anateme su mijenjane za nešto što se zove “dijaloško slušanje” i sigurnost zbog osjetljivosti na “različitost”. Neki članovi hijerarhije osudili su “prozelitizam”, klevetu o dovođenju muškaraca u Katoličku crkvu.
Katolici se sada neprestano vježbaju o jednom i jedinom grijehu koji “vapi k nebu za osvetom”: “izricanje presude”. (Za vas mlade, bila su jednom takva četiri grijeha. Pogledajte.) Naravno, upravo o tome govori Dekalog. Upravo razlog zašto ih vjeronauk više ne uči. Pa, neki od njih jesu. Ali možete ih nabrojati na prste jedne ruke.
Ovaj novi irenizam na steroidima svakodnevno se pojačava liturgijama koje izazivaju isto toliko žara i strasti za Boga kao i tjedni Ladies Auxiliary canasta club. Podsjeća na dnevne doze “osjećaja” iz Huxleyjevog Vrlog novog svijeta kako bi se održala odgovarajuća bezosjećajna obamrlost. Cijelu ovu užasnu sliku svakodnevno podupire svećenstvo koje je prilično zadovoljno standardom propadajuće sekularnosti, a ne standardom Krista Kralja. Ne vjerujete mi? Pogledajte njihova sjemeništa koja su pretvorena u gradove duhova, dokaz da je aggiornamento pošao po zlu. Nedavno je Red časnih sestara sazvao svečanu večeru kako bi proslavili objavu njihove smrti.
Da, kažete, ali nije li tamo bio američki biskup koji je registrirao blagi rezervat? Da, sasvim istinito. Ali njegovo sivo odijelo i rimski ovratnik kao da su ublažili učinak. Nazovite me staromodnim, ali svećenik u sivom odijelu ne izaziva ubrzanje srca kao što to čini pogled na svetog Franju Ksaverskog u mantiji s visokim križem.
Hoćemo li se usuditi na provokativnije pitanje? Da je Sveta Rimska Crkva sada tako jaka kao što je bila u vrijeme rimskih progona, srednjeg vijeka ili u pontifikatima blaženog Pija IX. ili sv. Pija X., bi li ovakva blasfemija pokazala svoje lice? Sekularni svijet se ne bi usudio. Da, ta su povijesna razdoblja Majci Crkvi donijela svoj dio sramote, ali nikada nisu ugrozila sam kamen temeljac njezina doktrinarnog naslijeđa. Nitko se ne bi rugao samim temeljima moralnog zakona, dapače božanski uspostavljenog poretka spolne razlike. A da jesu, dočekala bi ih sva žestina njezinih gromoglasnih osuda.
Te manične sile držala je podalje moć Crkve. I taj doktrinarni urlik urlao je bez ikakve nesigurnosti i jednim sveopćim glasom. Svijet ne bi pronašao pukotine u čvrstoću glasa Crkve u tim čvršćim danima. Suprotni glasovi doista bi se usprotivili, ali nisu imali iluzija o neosvojivim bastionima Katoličke crkve. Možda su ovdje ili ondje našli utočište kod odmetnutog svećenika ili pastira, ali oni iz te vrste bili su upadljivi u svojoj malobrojnosti.
Blasfemija tako velikih razmjera kao što je bila ceremonija otvaranja Olimpijskih igara u Parizu bila bi nezamisliva. Da, Napolean je 1809. godine oteo papu Pija VII., vukući ga preko Alpa nesigurnog zdravlja u Fontainebleau. A talijanske su vojske zauzele Rim 1859. godine, prisilivši blaženog Pija IX. da pobjegne iz Vječnog grada u grad Gaetu. Ali sva ta razaranja nisu se mogla približiti kolapsu koji nagoviještaju Svečanosti otvaranja. Dok je Crkva bila napadana, a pape maltretirani, temelji ljudskog dostojanstva i zapadne civilizacije nisu bili ugroženi. Crkva bi se, čak i sa svojim papama u zatočeništvu, za to pobrinula.
Neprijatelji svega što je dobro, istinito i lijepo našli su svoj otvor u desetljećima dugom gušenju glasa Crkve. Oni su vrlo jasno vidjeli detant Crkve s duhom svijeta i iskoristili savršenu priliku. Bila je to pobjeda koju su dugo čekali, a sada im je isporučena na srebrnom pladnju. Kako drukčije protumačiti nadbiskupa Pagliu, predsjednika Papinske akademije za život, koji brani prikaz olimpijske Posljednje večere “kao otkrivanje dubokog pitanja: svatko, apsolutno svatko, želi sjediti za tim stolom gdje Isus svima daje život i uči ljubavi.”
Ovo je velika dvosmislenost i kukavičluk.
Jedini zid čovječanstva protiv nasrtaja barbara je Katolička crkva. Ona jedina može vratiti glas potlačenima (Woked) Levijatana.
Godine 452. po Kr., bilo je to samo godinu dana nakon što je papa Lav Veliki hrabro branio hipostatsku zajednicu Krista našeg Spasitelja protiv heretika Eutiha.
S tim monumentalnim zadatkom koji je jedva dovršen, suočio se s još jednom krizom koja je opsjedala rimski svijet: napad Atile Huna. Njegove zastrašujuće horde desetkovale su velik dio bivšeg Rimskog Carstva, s njegovim nasljeđem visoke civilizacije i kulture. Sada je taj barbar bio pred samim vratima Rima. Činilo se da je sve izgubljeno. Papa Lav Veliki je u svečanoj procesiji sa svećenicima, đakonima i akolitima njišući zlatne kadilice izašao u susret krvožednom poglavici. Oči u oči, razgovarali su. Nakon kratkog razgovora, Atila se okrenuo i zapovjedio svojim trupama da se povuku. Rim je spašen. Kršćanstvo je spašeno. Civilizacija je ponovno mogla disati.
A Leo je kroz stoljeća postao poznat kao “Veliki”.
Samo Katolička crkva može spasiti čovječanstvo od barbara – bilo da je riječ o Attili ili Parižanima s Olimpijskih igara 2024.
Dakle, čekamo.
Fr. John A. Perricone, Ph.D., pomoćni je profesor filozofije na Sveučilištu Iona u New Rochelleu, New York. Njegovi članci objavljeni su u časopisima St. John’s Law Review, The Latin Mass, New Oxford Review i The Journal of Catholic Legal Studies. Do njega se može doći na www.fatherperricone.com.
Vijesti
Kako ‘AI’ vidi epopeju Vukovara, Blijeska, Oluje i Hrvatske …?
Pogledajte zanimljiv video proizveden Umjetnom inteligencijom, koji se vrti na Tik-Toku.
U video su uključena tri legendarna lika Blago Zadro, Dedaković i Nikica Burić Samoborac
Izgleda impresivno… slažete li se?
Vijesti
Granice (ne)moći
Danas, od izolacije zbog Covida do Traditionis Custodes do kineske populacijske politike, cijeli je planet upleten u različite tiranije koje se sve mogu pripisati pogreškama u vezi s legitimnošću, autoritetom i moći piše Charles Coulombe.
Imamo kralja, ali nemamo kralja,
Jer on je izgubio svoju moć;
Jer ‘protiv njegove volje njegovi su podanici
Zatvoren u Toweru.
Imali smo neke zakone (ali sada ih nema)
Za koji je držao svoju krunu;
I imali smo posjede i slobode,
Ali sada su odbijeni.
Imali smo religiju, ali kasno
To se tuče palicama;
Dok je ta profanost ovlaštena
Podriguje se u kadama.
Bili smo slobodni podanici rođeni, ali sada
Na silu smo robovi,
Po nekima koje smo računali u svoje prijatelje,
No, na kraju dokazani nitkovi.
— Anonimno, “To je lud svijet, moji gospodari”
Anonimna balada čiji smo tekst otvorili nastala je oko 1642. U to je vrijeme puritanski parlament započinjao svoja neprijateljstva ne samo protiv kralja Charlesa I. (koga će na kraju ubiti) i njegovih pristaša iz Cavaliera, već i protiv svega toga je ostalo od Sretne — štoviše, katoličke — Engleske. Tako je, također, zaratilo protiv svega što je bilo najistinitije i najbolje u drugim kraljevstvima Njegovog Veličanstva Škotskoj i Irskoj, da i ne govorimo o Walesu, Cornwallu i američkim plantažama – prenosi The Crisis Magazine.
Doista, posljednja bitka tog jadnog sukoba vođena je desetljeće kasnije u Marylandu. Kraljev stariji sin vratio bi se kao kompromis 1660., manje-više mirno vladao četvrt stoljeća, a naslijedio bi ga njegov mlađi brat katolik, Jakov II. Imajući dvije kćeri protestantkinje koje će ga naslijediti, mogli su ga tolerirati nasljednici onih koji su mu ubili oca. No rođenje njegova sina 1688. natjeralo je oligarhe koji su kontrolirali Parlament da ga svrgnu. On i njegova obitelj otišli su u progonstvo; njihovi jakobitski (od latinskog Jacobus, za “Jamesa”) pristaše pokušali su ih vojno obnoviti 1715., 1719. i 1745. – posljednji pokušaj koji je u početku predvodio Jamesov unuk, “Bonnie princ Charlie”.
Nakon što je to završilo tragedijom Cullodena, jakobitizam je preživio kao neka vrsta osjećaja, ponekad jači, ponekad slabiji – ali usput utječući na stvari poput Oxfordskog pokreta i raznih keltskih nacionalizama. Kao i sa sličnim narodom diljem europskog kontinenta od 1789. do danas, Kavaliri i Jakobiti pjesme i priče bili su motivirani pitanjima koja se tiču triju značajki ljudskog života: legitimnosti, autoriteta i moći. Njihov poraz zasigurno je rezultirao trenutnom situacijom u cijeloj anglosferi (ne samo u Britanskom Carstvu; na mnogo načina, američka revolucija i građanski rat bili su djelomice reperkusije tog ranijeg sukoba).
Danas, od izolacije zbog Covida do Traditionis Custodes do kineske populacijske politike, cijeli je planet upleten u različite tiranije koje se sve mogu pripisati pogreškama u vezi s legitimnošću, autoritetom i moći. Što su oni? Pogledajmo svaki redom.
Moć je sposobnost učiniti da se stvari dogode – biti u stanju uvjeriti ili prisiliti sebe ili druge da učine nešto; imati resurse s kojima učiniti ili natjerati druge da čine ono što netko želi. Danas se često čuje razlika između “meke” moći, što je vrsta utjecaja crkava, umjetnika, udruga raznih vrsta i tako dalje, i “tvrde” moći. Potonje znači, u biti, grubu silu koju koriste pojedinci, kriminalne obitelji, pravosuđe, policija, oružane snage i crkvene vlasti nad onima kojima su u stanju upotrijebiti svoju moć. Sama po sebi, moć je instrument – oruđe, i stoga je po definiciji moralno neutralna sama po sebi. U srednjem vijeku moć je bila difuzna – kralj, plemstvo, crkva, plemstvo, trgovački i obrtnički cehovi, čak i seljaci i kmetovi, svi su imali nešto. Danas je, kao što je Covid lockdown pokazao, koncentriran.
Autoritet je pravo reći što treba učiniti. Dakle, liječnik ima ovlasti reći pacijentu što treba učiniti. U Crkvi, državi i privatnom životu, autoritet se tradicionalno koristio za reguliranje uporabe moći za određeni cilj: opće dobro. Jednako tome suprotstavljena je neselektivna uporaba moći – svi protiv svih, što je anarhija; ili korištenje moći za čisto privatne i osobne ciljeve, bez obzira na autoritet ili zakon. Ovo je uvijek kriminalno; ali kad to čine vladari s autoritetom, to je despotizam. U srednjem vijeku vlast je bila koncentrirana u monarhu; danas ju dodjeljuju ili njemu ili biračkom tijelu i pravosuđu.
Da bi se s pravom naložila poslušnost, autoritet zahtijeva legitimitet. To se obično dodjeljuje vladarima od strane neke vrste religije (ne mora biti jedno s Bogom; komunizam i moderni liberalizam funkcioniraju slično etabliranim crkvama iz prošlosti). Dogme vjere određuju pravila prema kojima se društvom upravlja; oni također definiraju opće dobro i krajnji kraj upravljanja.
U srednjem vijeku i Crkva i država vjerovale su da je posljednji kraj čovjeka njegovo spasenje i da obje institucije postoje kako bi mu pomogle postići to blaženo stanje: Crkva izravnom primjenom Kristove milosti na vjernike putem sakramenata, a Država pomaže Crkvu financijski i na druge načine, te stvarajući stanje stvari u kojemu je pojedinac bio dovoljno siguran u svoju sigurnost i svoj život da je mogao usmjeriti svoju pozornost na dobro svoje duše. Crkva je dodijelila legitimitet – a time i politički autoritet – monarhu putem krunidbe; on je pak – u idealnom slučaju – koristio svoj autoritet da koordinira, poput vođe orkestra, različite moći u državi da djeluju za ovaj pogled na opće dobro.
Crkva je dodijelila legitimitet – a time i politički autoritet – monarhu putem krunidbe; on je pak – u idealnom slučaju – koristio svoj autoritet da koordinira različite moći u državi da djeluju za ovaj pogled na opće dobro… Tweet
S protestantskim ustankom, revolucijama koje su uslijedile – poput onih kojima su se oduprli kavaliri i jakobiti i njihovi kontinentalni ekvivalenti – svjetskim ratovima i tehnološkom transformacijom društva, tijekom stoljeća nastala je situacija s kojom se sada suočavamo. Dominantne animirajuće filozofije današnjeg svijeta zamijenile su Čovjekovo putovanje u Nebo kao krajnji cilj upravljanja i Općeg dobra s najvećim zadovoljstvom za najveći broj.
U određenom smislu, moderno vodstvo ima dva lica. Jedna je vrlo egalitarna jer je želja da gurnu njušku u zajedničko korito u istim poslovima koje proglašavaju pravim ciljem svojih podanika sasvim iskrena. No, istovremeno su krajnje despotski, dajući sve od sebe da potisnu alternativne poglede ili odgovore na pitanja koja nas muče. Dok s jedne strane govore o slobodi, s druge su revni u suzbijanju onoga što smatraju krivovjerjem – iako ljubaznijim, nježnijim sredstvima kao što su kultura otkaza ili “doxxing”.
U međuvremenu, njihova obrazovna i medijska industrija daju sve od sebe kako bi svele aspiracije podanika na one njihovih gospodara – isto korito. Da budemo pošteni, prema toj vladavini, sve više – sasvim sigurno ono što se smatralo Općim dobrom u davnim danima – mnogima, ako ne i većini onih koji su trenutno na vlasti, vidi se kao fantazija ili iluzija, protiv čega se moraju boriti da oslobode one kojim vladaju.
Ništa od toga Katoličku Crkvu nije ostavilo nepovrijeđenu. Ono što se dogodilo u državi i kulturi zasigurno je u velikoj mjeri utjecalo na njezino vodstvo – to je bio ukupni učinak otvaranja prema svijetu. Ono što je Benedikt XVI. 2016. osudio kao gotovo opći univerzalizam katolika jednostavno je prihvaćanje gledišta svijeta oko nas. Zasigurno, ako je spasenje osigurano svima, onda Crkva mora ukazati svojoj djeci da mogu sudjelovati u moralnom svinjskom koritu koje nudi Svijet – Crkva postoji da bi nad njim dala milost, da tako kažemo. Ali oni hijerarsi koji imaju ovo gledište, poput svojih ekvivalenata u Državi i Kulturi, odmah smatraju one koji ne žele prihvatiti ovu reviziju prijetnjom koju treba potisnuti i kazniti.
U oba slučaja, dakle, sva moć dostupna modernoj vladavini bit će korištena za potiskivanje onih koji se ne slažu s njihovim pogledom na Opće dobro. Međutim, ono što ovo čini problematičnim je to što to nije samo pitanje sukoba između dva gledišta. To što je zagovarala velika većina naših otaca i mnogi od nas danas je objektivno točno; ono što mu se suprotstavlja objektivno je lažno. Sada, ovo nije samo pitanje dobra protiv zla, iako to objašnjava zašto su Kavaliri, Jakobiti, itd., neprestano vodili svoju naizgled osuđenu na propast i beskrajnu borbu.
Također je pitanje što je objektivno istinito, što stvarno funkcionira. Čovjekov konačni kraj izvan ovog svijeta grijeha i sjena nije san – iako ga naša pala priroda i đavolska razaranja ne čine izvjesnim. Bog daje legitimitet autoritetu samo iz tog posljednjeg razloga; da bi bio legitiman, autoritet nema pravo usmjeravati moć, osim dovesti čovjeka prema njegovom pravom Posljednjem Kraju. Moć se pak nema pravo koristiti osim za taj cilj. Kao i obično, Dom Gueranger vrlo snažno izražava ovu stvarnost:
Kako veliko, dakle, nije dostojanstvo ljudskog Zakona! Zakonodavca čini predstavnikom Boga, au isto vrijeme pošteđuje subjekta poniženja da se osjeća poniženim pred bližnjim! Ali da bi zakon obvezivao, to jest bio doista zakon, očito je da mora biti, prije svega, u skladu sa zapovijedima i zabranama onoga Boga čija mu volja jedina može dati sveti karakter, čineći ulazi u domenu čovjekove savjesti. Iz tog razloga ne može postojati zakon protiv Boga ili njegovog Krista ili njegove Crkve. Kad Bog nije s onim koji vlada, moć koju on koristi nije ništa bolja od grube sile. Suveren, ili parlament, koji se pretvara da upravlja zemljom u suprotnosti s Božjim zakonima, nema pravo na ništa osim revolta i prezira od strane svakog čestitog čovjeka; dati sveto ime zakona tiranskim aktima te vrste je profanacija, nedostojna ne samo kršćanina, nego i svakog čovjeka koji nije rob.
Bez obzira na to nailazi li takva uzurpacija na protivljenje ili ne, postoje inherentna ograničenja nelegitimnoj primjeni vlasti i korištenju moći. Kada se koriste tijekom dugog vremenskog razdoblja protiv autentičnog općeg dobra za čiju su službu uspostavljeni, skloni su se slomiti u rukama svojih zlorabitelja. Podanici daju sve od sebe da izbjegnu izjave svojih gospodara, nesvjesno ih prezirući. Dužnosnici srednjeg ranga izbjegavaju svoju dužnost, često frustrirajući volju onih koji su na čelu puke zabave, ako ne i ideologije. Mašinerija upravljanja postaje sve neučinkovitija i počinje se klimati. Dajte mu dobar vanjski pritisak, i on će se srušiti. Povijest je prepuna takvih primjera.
Nažalost, sve to u početku čini veliku štetu legitimnom i od Boga danom vršenju vlasti od strane onoga tko se uzdigne na vrh u crkvenoj i svjetovnoj sferi. Koliko god dugo trajalo ovo razdoblje u kojem živimo, moramo nastojati držati u vidu sve legitimne primjene vlasti koje postoje oko nas. Ako doživimo da vidimo njegov kraj, na nama će biti da pomognemo onome koga Bog podigne da ponovno izgradi ugled i snagu različitih institucija Crkve i države. Baš kao što svi preljubi u povijesti ni najmanje ne mijenjaju ideal braka, sve zlouporabe zakona i moći koje su se ikada dogodile ne negiraju Bogom danu važnost legitimne i propisno korištene vlasti, niti našu obvezu da budemo poslušni njemu – koliko god zamagljen zloporabom i pogrešnom primjenom bio.
Prije svega, sjetimo se da čak i u onim razdobljima kada su Crkva i država imale svete pape i monarhe, život je bio daleko od idealnog, a ni autoritet ni moć nisu se vršili savršeno. To može biti samo u onom svijetu, kada ćemo – ako spasimo svoje duše – i mi biti dio tog Nebeskog Kraljevstva koje je uvijek bilo i uvijek će biti vrhunac savršenstva.
Charles A. Coulombe urednik je suradnik Crisisa i europski dopisnik časopisa. Prethodno je radio kao kolumnist za Catholic Herald of London i filmski kritičar za National Catholic Register. Slavni povjesničar, njegove knjige uključuju Puritansko carstvo i Zvjezdana kruna. Živi u Beču, Austrija i Los Angelesu, Kalifornija.
Vijesti
Priznanje hrvatskih branitelja koje nadahnjuje i potiče
Stiglo elektroničkom poštom;
Naš mali tim, u svojim početnim aktivnostima, iako u vremenu visokog tehnološkog napretka, svjestan je medijske blokade i cenzure istine i pozitivne misli, odlučio je simbolično zahvaliti onima koji se drznu javno svjedočiti istinu i demantirati laži i konstrukcije.
Mala zahvalnica Vašoj žrtvi koju Vi, umjesto nadležne državne institucije, plaćeni političari i razne “hrvatske ” Udruge, podnosite za hrvatski narod, izlažući se progonu mainstream medija i radikalnih struja iz užeg i šireg “regiona”.
Pratimo Vaš izvrstan rad i veselimo se Vašim budućim ostvarenjima.
Hvala Vam
Vijeće ujedinjenih branitelja
Vinko Lučić
Ilija Milić
Lili Benčik/hrvatskepravice
Osvrt dugogodišnjeg suradnika na Domoljubni. hr
Liljana Benčik-Lili poznata je hrvatska blogerica, koja je svojim, za hrvatske uvjete, jako smjelim i hrabrim javnim istupima, ali vrhunskim domoljubnim kolumnama razbila predrasude o slobodi govora, izričaja i pisanja, i to sve na način da ni jedna njena kolumna nije bila utuživa, što samo po sebi govori sa koliko je znanja i vrhunskog umijeća Lili Benčik plasirala svoje vrhunski obrađene i dokumentirane
istinite tekstove, koji su u više navrata objavljivani u hrvatskim tjednicima, čitani na određenim skupovima, uzimani uz njeno odobrenje od strane akademika za njihovo pisanje knjiga i tako redom. Često je bila gost u podcastima gdje je uvijek na argumentiran način kritizirala vlast, a posebno se fokusirala na Istru u kojoj danas živi…Svojim je kolumnama otvorila oči mnogim načelnicima, gradonačelnicima, županima i saborskim zastupnicima iz Istre koji su redovno on line skidali njene kolumne da bi ponešto naučili o bremenitoj povijesti Istre kroz desetljeća…
Često je Lili Benčik gostovala na hrvatskim radio postajama u inozemstvu i na taj bi način također dovodila slušatelje do posve novih spoznaja o Istri, Istarskim intelektualcima kroz povijest, svećenicima i crkvi kroz povijest, što su često bile zabranjene teme u istarskom puku.
Kritizirali su je sa svih strana, iz svih društvenih slojeva, politike, i svih onih udruga i uhljebljenih “drugova i drugarica” koje je Lili kroz svoje kolumne raskrinkavala posve argumentirano. Blokirali su je često na svim društvenim mrežama, upravo zbog istina koje je Lili izbacivala kao na traci da bi sve one kojima su smetale njene istine bez imalo zadrške prozivala imenima i prezimenima. Upravo zbog takvih njenih javnih pisanja i djelovanja postala je brvno u oku i tzv “antifašistima” koji su je javnim objavama na njihovim web stranicama za koje dobiju novac iz proračuna Lili jako kulturno razgolitila. Počeli su je javno nazivati svakakvim pogrdnim nazivima, od klerofašistice do ustašice itd, ali su se na kraju morali javno ispričati, kad su uvidjeli da Lili piše apsolutnu istinu sa prejakim argumentima koje ni uhljebi takvih vrsta nisu znali.
No, sad je bitna ova velika zahvala koja je Liljani Benčik- Lili stigla kao veliko priznanje za njen predan rad, trud i ogromno i domoljubno zalaganje i pisanje povijesnih i ostalih istina i ljubavi prema svojoj Domovini Hrvatskoj i to od “Vijeća ujedinjenih branitelja” Busovače (BiH).
-
Vijesti2 tjedna ago
STOTINE TISUĆA kršćana koji slave Isusa…
-
Vijesti3 tjedna ago
PONOVNO AKTUALNA SENZACIJA IZ SAD Croatan Indijanci – Strijele koje lete do Sunca!
-
Vijesti3 tjedna ago
BRILJANTNO odgovorio voditelju na provokaciju: Matematičar i filozof Lennox u svom elementu!
-
Vijesti3 dana ago
Pismo sebi u starosti: Dragi moj, kad ostariš…
-
Vijesti7 dana ago
ŠOKANTNO Deklasificirani dokumenti SAD: Državni udar Washingtona i slobodnih zidara koji su “pokrenuli II. Vatikanski”
-
Vijesti2 tjedna ago
Što čeka Francusku nakon debakla s Olimpijskim igrama…? Putin je već nešto obećao Parizu i Marseillesu…
-
Vijesti1 tjedan ago
PRIJELOMNO Japan pokreće istragu o mRNA cjepivu protiv COVID-a, kojom će identificirati ‘odgovorne za patnju i bol…’
-
Vijesti5 dana ago
STUDIJA VELIKOG OBRATA? Je li Viganò doista raskolnik?