Connect with us

Vijesti

OVO SE NIKAD NIJE DOGODILO U AMERICI Milijarder ubijen – javnost plješće!?

Published

on

Događaj koji potresa Ameriku iz temelja! Javnost aplaudira ubojstvu milijardera Briana Thompsona!

U javnom mnijenju Sjedinjenih Država događa se nešto, na prvi pogled, sasvim nevjerojatno.
Mnogi Amerikanci fascinirani su hladnokrvnim ubojstvom počinjenim usred New Yorka. Čak u većoj ili manjoj mjeri – odobravaju to.

Ubijen je šef UnitedHealthcarea, jedne od najvećih američkih osiguravajućih kuća, 50-godišnji Brian Thompson.

Mjesto događaja bio je hotel Hilton na Manhattanu.

Thompson je došao u Hilton na godišnju konferenciju investitora. Malo je vjerojatno da je bio loše volje: njegova je tvrtka 2023. imala 281 milijardu dolara dobiti i bila je broj jedan zdravstveno osiguravajuće društvo u SAD-u.

Istina, tu postoje nijanse – UnitedHealthcare je osigurao zdravstveno osiguranje za 49 milijuna Amerikanaca, ali je bio na glasu kao tvrtka koja je, kad god je mogla, odgađala plaćanje računa osiguranika ili ih čak u potpunosti izbjegavala.

Thompson je u kritičnom stanju prebačen u bolnicu Mount Sinai West, gdje je nekoliko minuta kasnije preminuo.

Policija je raspisala nagradu od 10.000 dolara za informacije koje bi dovele do otkrivanja i uhićenja ubojice, a FBI je obećao još 50.000 dolara.

Atentator je uhićen šest dana nakon ubojstva. U susjednoj državi Pennsylvania. Prepoznao ga je jedan od zaposlenika tamošnjeg “McDonald’sa” i prijavio.

Ispostavilo se da je ubojica, 26-godišnji Luigi Mangioni, koji potječe iz ugledne i bogate obitelji talijanskih korijena koja živi u Marylandu.

Luigi je briljirao u elitnoj privatnoj školi, diplomirao je računarstvo na Sveučilištu u Pennsylvaniji, a kolege su ga opisali kao “sasvim normalnog” i “pametnog tipa”.

Luigi je volio surfati na Havajima, ali i prije toga u njegovom su se životu pojavili zdravstveni problemi koji su samo pogoršali njegovo bavljenje sportom.

Patio je od jakih bolova u leđima i bio je podvrgnut operaciji kralježnice 2023. godine.

Nakon uhićenja pronađene su Mangionijeve bilješke u kojima je tvrdio da SAD ima “najskuplje medicinske usluge na svijetu”, ali su istovremeno Amerikanci tek na 42. mjestu po životnom vijeku.

Također je napisao da su američke korporacije “mafije koje su uzurpirale previše moći”.

Prvo je namjeravao baciti bombu na Thompsona, ali je na kraju procijenio da bi mogli stradati nedužni ljudi.

Mangionijevi zdravstveni problemi sugeriraju da je i sam imao nesreću poslovati s najgorim američkim osiguravajućim društvima. No, Thompsonovo ubojstvo ipak je izvršeno iz ideoloških razloga.

“Ubijen je kao pripadnik parazitske klase koja zarađuje na tuđoj nesreći.”

No, američko vodstvo i dalje je bilo uznemireno javnim odobravanjem smaknuća “velikodušnog i talentiranog Briana Thompsona”.

Guverner Pennsylvanije Josh Shapiro nazvao je Mangionija “nikakvim herojem”, ali to nije imalo učinka.

Počelo je prikupljanje sredstava za potporu Mangioniju.

Profesor na Sveučilištu Pennsylvania rekao je da je Mangioni “heroj kojeg svi trebamo i zaslužujemo”. No odmah je zatražen otkaz.

O “slučaju Mangioni” još se priča, ali ne onoliko kako bi vlasti željele.

U podcastu Joea Rogana poznati redatelji Quentin Tarantino i Roger Avery, kao i sam voditelj, nisu se suzdržavali kada su govorili o ubojstvu Briana Thompsona. I nisu osudili ubojicu, nego žrtvu.

Rogan je rekao: “Zdravstveno osiguranje zarađuje vraški puno novca. To je prljav, prljav posao. Tamo su nevjerojatni profiti.”

Hollywood već smišlja kako napraviti hit od Thompsonove likvidacije, a da ne naleti na tužbu obitelji ubijenog. (Web, X, fb)

Vijesti

Trumpov savjetnik Charlie Kirk viđenje dronova iznad SAD-a povezuje sa zastrašujućom vladinom…

Published

on

Pojava misterioznih dronova diljem Sjedinjenih Američkih Država izazvala je uzbunu među građanima i političarima, a spekulacije o njihovom podrijetlu i namjeni su brojne.
Ova situacija kulminirala je izjavama Charliea Kirka, savjetnika Donalda Trumpa, koji je sugerirao povezanost ovih događaja s teorijom zavjere poznatom kao “Projekt Plava zraka”.

Kirk, poznat kao konzervativni politički aktivist i bliski suradnik Donalda Trumpa, izazvao je buru na društvenoj platformi X izjavom da su dronovi dio vladinog plana za manipulaciju javnosti.

Kirk je u svom postu ukazao na videozapise “svjetlećih kugli” koje se navodno pretvaraju u zrakoplove, potaknuvši nagađanja o tajnom projektu za koji kaže da ima za cilj nametnuti autoritarni režim.

“Projekt Blue Beam” je teorija zavjere koja tvrdi da elite koriste napredne tehnologije za simulaciju nebeskih pojava, kao što su invazija vanzemaljaca ili vjerska čuda, kako bi manipulirali stanovništvom.

Ova teorija, koja datira iz 1990-ih, ponovno je stekla popularnost u doba internetskih spekulacija i dezinformacija. Kirk je oživio ovu ideju povezujući misteriozne dronove s navodnim vladinim eksperimentima, ističući pritom da “američka vlada ne istražuje ovaj fenomen jer ga ona stvara”.

Donald Trump, bivši predsjednik, zatražio je hitnu akciju. Na svojoj društvenoj mreži Truth Trump je izjavio: “Misteriozni dronovi primijećeni su diljem zemlje.

Je li moguće da se to događa bez znanja naše vlade? Sumnjam! Odmah obavijestite javnost ili ih srušite!”

U međuvremenu, Pentagon tvrdi da nema prijetnje nacionalnoj sigurnosti, ali nije dao zadovoljavajuće objašnjenje za povećani broj bespilotnih letjelica posljednjih tjedana.

Većina prijavljenih događaja dogodila se u New Jerseyju, dok su slična izvješća stigla iz država poput Washingtona i Kalifornije.

Dronovi veličine automobila, koji ne emitiraju ni toplinu ni zvuk, navodno su nevidljivi za radar, što dodatno potiče nagađanja.

Policija u New Jerseyju opisala ih je kao “nešto što dosad nismo vidjeli”. Zanimljivo, nekoliko dana prije nego što su bespilotne letjelice prvi put uočene, obavještajni izvori ukazali su na prisutnost iranskog broda u blizini obale New Jerseya.

Kongresmen Jeff Van Drew tvrdio je da dronovi dolaze s “neprijateljskog matičnog broda”, stotinama milja od obale.

Van Drew nije isključio mogućnost da su dronovi bili povezani s Kinom ili Iranom, što je dodatno potaknulo teorije o stranoj umiješanosti. Kritizirao je Pentagon, optužujući ga da “ne zna” odakle dolaze dronovi i optužujući vladu da skriva istinu od javnosti.

Videozapisi “svjetlećih kugli” iz New Jerseya obišli su društvene mreže, a teorije zavjere brzo su dobile na snazi. Neki korisnici interneta tvrdili su da se radi o neidentificiranim letećim objektima, dok su drugi nagađali o vojnom podrijetlu dronova.

Jedan anonimni korisnik Reddita, navodni “radarski operater”, tvrdio je da su dronovi dio vojne vježbe pod potpunom kontrolom američkih svemirskih snaga.

Neki su komentatori otišli i korak dalje, sugerirajući da se radi o pripremi za javno manipuliranje putem “lažnih vijesti” ili čak inscenirane invazije vanzemaljaca. CNN se spominjao i u kontekstu snimanja “pripremnog materijala” za potencijalne događaje.

Vlasti su odgovorile nametanjem privremenih zabrana letova iznad vojnih baza, uključujući Picatinny Artillery Arsenal u New Jerseyju. Slične mjere primijenjene su i na Nacionalni golf klub Donalda Trumpa u Bedminsteru.

Međutim, službeni izvori naglašavaju da nisu pronađeni nikakvi dokazi da su dronovi povezani sa stranim entitetima ili zlonamjernim namjerama.

Guvernerka New Yorka Kathy Hochul apelirala je na savezne vlasti da pojačaju aktivnosti na identificiranju misterioznih dronova i reformiraju zakone o njihovoj uporabi. Hochul je istaknuo da “situacija postaje neodrživa” i da se javnost suočava s rastućom nesigurnošću.

Ova serija incidenata postavlja pitanja o transparentnosti vlade, sigurnosti zračnog prostora i mogućoj manipulaciji javnim mišljenjem.

I dok se teorije zavjere poput “Projekta Blue Beam” šire Internetom, pravi uzrok i svrha ovih događaja ostaju obavijeni velom tajne. Savezne vlasti i dalje istražuju, ali bez konkretnih zaključaka, što samo povećava skepticizam i nepovjerenje javnosti.

Continue Reading

Vijesti

PREDSTOJEĆA KONKLAVA: Pogled na novi kardinalski zbor – ne bih rekao da su liberali dominirali

Published

on

Papa Franjo upravo je imenovao dvadeset novih kardinala izbornika. Još jedan važan korak u osiguravanju da će sljedeći papa biti ‘inkluzivni progresivac’ poput pape Franje, tako mnogi kažu. Čini se, međutim, da je stvarnost sasvim drugačija – piše Serre Verweij ekskluzivno za Rorate Caeli.

Od 110 sadašnjih kardinala izbornika koje je imenovao papa Franjo, gotovo polovica (53) imenovana su u zadnja tri konzistorija. One su održane nakon papine operacije debelog crijeva zbog koje je bio hospitaliziran više od deset dana; i izazvao val glasina da je smrtno bolestan. Neki vatikanisti misle da je Papa pokušavao osigurati svoju ostavštinu tijekom posljednjih nekoliko godina svog pontifikata. Ipak, ovo naslijeđe, i kardinali koji ga predstavljaju, mješovita su i kontradiktorna vreća. Kao takvi, Franjini kardinali zapravo su prilično reprezentativni za njegov skoro dvanaestogodišnji pontifikat.

Međutim, počevši od 2022. godine, konzistoriji su prestali biti prepoznatljivi ‘bergoglijanski’ u bilo kakvom stvarnom ideološkom smislu. Oni su još uvijek tipični za Franju po tome što (nastoje biti) inkluzivni prema periferijama, što je broj kardinala redovničkih redova veći nego u prethodnim pontifikatima, što se tipične kardinalske stolice preskaču i što se obavljaju razna imenovanja (ili nedostatak istih), nagraditi prijatelje ili neprijatelje za inat.

Ali u smislu punjenja kolegija progresivnim kardinalima, konzistorij 2001. pod papom Ivanom Pavlom II. u tome je vjerojatno napravio bolji posao od bilo kojeg konzistorija održanog od 2022. To je u oštroj suprotnosti s konzistorijima ranijim tijekom Franjina pontifikata, konkretno radikalno liberalni konzistorij 2016. Te je godine papa Franjo imenovao tri McCarrickova štićenika odjednom (Cupich, Tobin, Farrell), De Kesel (štićenik vođe Sankt Gallena Danneelsa), venezuelanski liberal Porras Cardozo, meksički liberal Carlos Aguiar Retes i konačno španjolski umjereni konzervativac, koji je postao umjereni liberal, Osoro.

Franjo je značajno proširio progresivni blok nakon objavljivanja i reakcije na Amoris Laetitia. Od 2022., međutim, progresivni blok kardinala u najboljem slučaju izgleda nadopunjavajući svoje ograničene redove, a ne da ih proširuje.

To je posebno važno pitanje, jer je papa Franjo usporediv s papom Pavlom VI., u smislu da uznemirava tradicionaliste i podupire progresivne, da bi ih onda razočarao. Gotovo nijedan kardinal nije poput njega, ili su daleko progresivniji i žele pravu revoluciju koja raskida s prošlošću i preuređuje Katoličku crkvu u liberalnu protestantsku crkvu, ili su daleko konzervativniji i žele zaokret prema redu i doktrinarnoj jasnoći. Čini se da postoje neki umjerenjaci u sredini, ali mnogi od njih u ovom trenutku također žele više stabilnosti i skloni su biti konzervativniji.

Kao rezultat toga, broj čvrstih konzervativnih kardinala trenutačno iznosi oko 50 (više od trećine kolegija), dok se broj progresivnih čini manjim od 45 (manje od trećine).

Opadajući prinosi

Godina 2022. dala nam je četiri izrazito modernistička kardinala izbornika, od šesnaestorice koji su bili imenovani (McElroy, Steiner, Roche i Cantoni). Ipak, nedugo nakon navedenog konzistorija četiri su liberalna kardinala izbornika navršila 80 godina (Maradiaga, Ravasi). Isto se ponovilo 2023. Od 18 novih kardinala izbornika bila su četiri izrazita liberala (Fernandez, Chow, Rossi i Aguiar), no ta su imenovanja ubrzo slijedila razni liberali koji su navršili 80 godina, uključujući Barreta iz Perua, Lacunzu iz Paname i prethodnog spomenuti Porras Cardozo. Liberalni kardinal Guixot nedavno je umro, oduzevši i svoj glas modernistima.

Između konzistorija 2023. i 2024. tri liberalna latinoamerička kardinala, koje je sve imenovao papa Franjo, napunila su 80 godina. Sada je i Ayuso Guixot također napustio liberalni blok bez svojih usluga. Oswald Gracias, njemački prijateljski nastrojeni umjereni progresivac iz Indije, navršava 80 godina ovog mjeseca, dok će umjereni konzervativac, koji je postao progresivan, Christoph Schönborn također otići u mirovinu krajem siječnja 2025. Ostali (umjereno) progresivni Franjini imenovani navršit će 80 godina do 2025., uključujući Nicholsa iz UK i Osoro, bivši nadbiskup Madrida.

Sada nam je Franjo ponovno dao samo četiri ili pet izrazitih liberala, od dvadeset novih kardinala izbornika koje je izabrao dati Crkvi, uključujući Vesca iz Alžira i Castilla iz Perua; a jedan od njih, Timothy Radcliffe, već je u 79. godini života na ovoj planeti.

Posljednja tri konzistorija sigurno su bili izvori intenzivnog jadikovanja i očaja za Jamesa Martina i Cupicha. Ako je Franjo imenovao veći udio LGBT-aktivističkih kardinala, ljudi poput Marxa ili De Kesela, tada bi naprednjaci mogli imati koristi od dodatnog vremena dodijeljenog papi Franji da postigne blokadu veta od više od trećine kardinala birača. Da je samo jedan od posljednja tri konzistorija bio kao konzistorij od ili čak 2019., modernisti bi imali razloga slaviti dugovječnost pape Franje.

Umjesto toga, Franjo je u više navrata odbacio kardinale kao homoseksualce poput Sciclune ili jednog od njemačkih biskupa Sinodalnog puta, ili čak australskog pristaše Jamesa Martina Marka Coleridgea.

Blago ortodoksno umjereno

Osim šačice radikalnih naprednjaka koje je Franjo imenovao posljednjih nekoliko godina, bilo je kardinala koji su opisani kao oni koji imaju ‘bergoglijanski duh’, ali to je zato što su ili nastavili djelovati kao ulični svećenici, imali su manje formalan stil ili (zapravo) traže periferije, ali čini se da im potpuno nedostaju revolucionarne sklonosti koje posjeduju prelati poput Zuppija ili Grecha; i zapravo, često imaju ortodoksna, ako ne i snažno izražena doktrinarna stajališta.

Primjeri uključuju navodnog ljevičara/progresivnog Joséa Cobo Cana, novog nadbiskupa Madrida, koji je snažno branio svećenički celibat, protivio se homoseksualnim brakovima, izjavio da lipanj nije ‘Mjesec ponosa’, već ‘Mjesec presvetog srca’, protivio se pobačaju i općenito držao podalje od španjolske polarizirane politike. Pokazao se manje slabim i više kompetentnim u održavanju seksualne etike dok je imenovan ortodoksnim svećenikom da vodi sjemenište.

Čini se da je jedina prava ljevičarska stvar kod njega to što je više usredotočen na socijalni rad i općenito više uključen u njega nego na kanonsko pravo. U tom smislu on je manje tradicionalan, više ‘progresivan’. Ali ni na koji način kao Grech ili Hollerich. Osim toga, on snažno podržava migrante, ali isto tako i takozvani desničarski španjolski biskupi, samo ne posvećuju toliko vremena tom pitanju.

Slično tome, kardinal ‘periferija i migranata’ iz Marseillesa, Aveline, zapravo je izrazio daleko umjerenije stavove o migraciji u usporedbi s radikalnim stavom koji je papa Franjo zauzeo prilikom posjeta Marseillesu (do te mjere da mu se čak i predsjednik Macron rugao). Nadalje, Aveline nije proveo Traditionis Custodes i čak je sam slavio tridentsku misu nakon njenog objavljivanja. Dok je bio ekumenski nastrojen s muslimanima, otvoreno je hvalio preobraćenike u svojoj nadbiskupiji.

Kikuchi iz Japana skovan je kao LGBT-prijatelj jer je doprinio kolumni za pro-LGBT knjigu liberalnog protestanta i pro-LGBT pastora Taira. Ipak, sama kolumna referirala se na Amoris Laetitia, pozivajući se na katekizam o izbjegavanju nepravedne diskriminacije. Tijekom intervjua za EWTN, međutim, vrlo je jasno dao do znanja da ga takve (pretjerane) pastoralne geste ne čine naprednim u pitanjima doktrine.

Prema Kikuciju:

Jedinstvo u različitosti uključuje tradicionaliste.
To uključuje toleranciju prema LGBT osobama ako se ne protive doktrini. Moraju ostati unutar tih granica i biti manje pastoralni i više netolerantni u skladu sa svojom kulturom.
Sinoda treba zapravo ispravno definirati sinodalnost, tako da nemamo lokalne definicije i kaos.
Mogući su različiti stilovi prilagođeni lokalnim kontekstima, ali razlike po pitanju sakramenata nisu (odgovor u vezi s Amazonskom sinodom i kritika dopuštanja zaređenja oženjenih muškaraca po regijama; čini se da se ni to nije svidjelo Kikuchiju).
Studija bi konačno trebala razjasniti bi li ženski đakoni morali značiti ređenje žena (čini se da Kikuchi nije za to).

Razni nedavni prelati uklapaju se u ovaj umjereni (konzervativni) kalup, bilo da je riječ o Cezaru Costi iz Brazilije u Brazilu koji je branio svećenički celibat i podržao novu katoličku konzervativnu frakciju u senatu, Rueda Aparicio iz Bogote u Kolumbiji, obojica pristaša zaređenja sv. žene kao đakonice i jaki branitelj svećeničkog celibata i protivnik ređenja homoseksualaca, i Cabrera Herrera iz Guayaquila u Ekvadoru koji je umanjio značaj Fiducia Suplicansa jer je dopuštao opći blagoslov za grešnike, dok se protivio homoseksualnim brakovima, rodnoj ideologiji i pobačaju te su ga njegovi svećenici opisali kao da nije rekao ništa posebno heterodoksno.

Nunciji Christophe Pierre i Paul Emil Tscherrig također nisu progresivni. Iako je Pierre s pravom kritiziran jer je naredio američkim biskupima da otkažu tridentske mise, čini se da on jednostavno slijedi naredbe iz Vatikana. Što se tiče onoga što radi po vlastitoj volji, suočio se s Cupichom, McElroyem, pa čak i Wuerlom, suprotstavljajući se njihovim progresivnijim kandidatima za promaknuće, a prethodno se protivio građanskim sindikatima i promoviranju kondoma kako bi se zaustavilo širenje side u Africi . Tscherrig je izrazio protivljenje ređenju žena za đakonice i sudjelovanju u hodu života kao nuncij u Južnoj Koreji.

Čak su i kardinali izbornici koje je Franjo imenovao ranije tijekom svog pontifikata od nepoznatih ili progresivnih osoba postali konzervativni kritičari. Sturla iz Urugaja otvoreno je i oštro odbacio Fiducia Supplicans, isto vrijedi i za Langloisa s Haitija i I Sakoa iz Kaldejske katoličke crkve.

Najnoviji novi kurijalni prefekti također padaju u umjerenu kategoriju.

Peruanski biskup i augustinac rođen u Americi, Robert Francis Prevost, postavljen je za novog prefekta Biskupskog dikasterija, kruže glasine nakon što su dva ili tri liberalnija izbora ili smatrana previše riskantnima, ili su odbijena promaknuća.

Prevost je izbjegavao pozornost, ali je u nekoliko intervjua s njim pokazao da preferira reforme u kontinuitetu. Zalaže se za veću uključenost laika u izbor biskupa, ali preko nuncija, a ne kao demokratizaciju sustava imenovanja. On radi kroz konsenzus i deliberaciju s članovima svog dikasterija (za razliku od Fernandeza). Imenovanja pod njegovim vodstvom nisu postala zamjetnije progresivna niti se čini da je utjecaj modernista poput Cupicha porastao. Konačno, 2012. Prevost se kritički izrazio prema sekularnim medijima koji napadaju crkveni nauk.

Claudio Gugerotti, novi prefekt za dikasterij istočnih Crkava nešto je zagonetniji lik. Služio je kao član, a zatim kao podtajnik Kongregacije istočnih crkava pod papom Ivanom Pavlom II. prije nego što je postao papinski nuncij za razne istočnoeuropske zemlje, uključujući Ukrajinu. Jasno je imenovan kao maslinova grančica kako bi se umirili ukrajinski katolici koji su postali sve više ljuti na Franjine nepromišljene izjave o ruskoj invaziji. Kad je Franjo postigao dogovor s patrijarhom Kirilom 2015., Gugerotti je savjetovao ukrajinskim katolicima da ga ignoriraju.

Šuškalo se da je upleten u novi pokušaj zabrane tridentske mise, no on je takve tvrdnje demantirao brže od Parolina. Gugerottijeva uključenost čini se čudnom, i zato što je prelat bio uvelike uključen i podržavao je tradicionalnije istočne liturgije; a također i zato što je prisustvovao vrlo tradicionalnom Novus Ordou, dok je služio u Ujedinjenom Kraljevstvu nakon što je objavljen Traditionis Custodes, čak je bio i kritikovan zbog toga.

Tu se najviše ističe Južnokorejac Lazar You Heung-sik, novi prefekt dikasterija klera. Tinejdžer obraćenik koji je uspio nagovoriti cijelu svoju obitelj na obraćenje, član Pokreta fokolara, izražavao je izrazito konzervativne stavove pod papom Ivanom Pavlom II. i Benediktom XVI, odbacujući materijalizam, New Age i napade na obitelj, sam zvuči umjerenije i pastoralnije pod papom Franjom. Ostao je, međutim, jasan zagovornik svećeničkog celibata, čak je i protusignalizirao Sciclunu kada je pozvao na dopuštanje svećenicima da se žene, a nije rekao ništa jasno modernistički. Heung-sik-ova obrana svećeničkog celibata primjetan je pomak u odnosu na njegovog prethodnika Beniamino Stella i ukazala je da je papa Franjo izgubio interes za labavljenje celibata tijekom svog pontifikata. Ono što najviše zamjera kardinalu je to što se tijekom sinode 2018. pozitivno izrazio o dogovoru s Kinom i činjenici da su kineski biskupi (jedan s komunističkom stranom) zbog toga došli na sinodu.

Mnogi od ovih novih kardinala imenovani su biskupima, kurijskim tajnicima ili nuncijima pod prethodnim Papama. Nemaju čvrstih veza s isusovcima. Malo je ili ništa zbog čega većina veterana nuncija, ili azijskih, afričkih ili bliskoistočnih biskupa, suosjeća s Jamesom Martinom ili dijeli mržnju s Parolinom i Rocheom prema tridentskoj misi.

Skloniji su se složiti s konzervativnim afričkim kardinalima, kao što su Sarah, Arinze i Napier, ili ortodoksnim azijskim prelatima poput Zena i Ranjitha.

Iznenađujući novi ortodoksni glasovi

Godine 2022. i 2023. dodano je nekoliko čvrsto ortodoksnih Afrikanaca, uključujući Ameyua i Rugambwu. Ove godine samo je jedan novi Afrikanac dodan na koledž, ali Francis je to kompenzirao dodavanjem triju Istočnih Europljana. Također je imenovao više Latinoamerikanaca nego inače (prvi latinoamerički Papa obično ne podržava previše većinu biskupa sa svog kontinenta), ali oni su vrlo promašenog karaktera. Konačno, značajno je povećao postotak azijskih kardinala i tu je dao svoj najveći doprinos.

Goh iz Singapura snažno je branio crkvenu doktrinu o spolnosti, kritizirao prilično opresivnu atmosferu na Sinodi o sabornosti i zalagao se za pričest na ruku. Da Silva iz Istočnog Timora također je kritizirao LGBT utjecaj u svojoj zemlji te je zajedno s Gohom i drugim konzervativnim kardinalima prisustvovao konferenciji koja je kritizirala rodnu ideologiju. Još jedan Gohov saveznik, Sebastian Francis iz Malezije, proglašen je kardinalom 2023. Slično Gohu, izrazio je zabrinutost u vezi s Amoris Laetitiom 2018. i zauzeo je kritičniji stav prema Kini. Osim toga, bio je spremniji prozvati netolerantni islam od pape Franje.

Stoga su posljednja tri konzistorija zapravo stvorila jasan konzervativni jugoistočnoazijski blok i osvježila/pojačala redove istočnoeuropskog bloka, dodajući nekoliko konzervativaca ili tradicionaliste iz drugih dijelova svijeta za dobru mjeru.

Istočni Europljani

Tu su zatim konzervativni prelati u koje ljudi ili ne gledaju dovoljno da bi znali da su konzervativni, ili za koje pretpostavljaju da ne mogu biti konzervativni jer ih je Franjo imenovao, ili čija stajališta komentatori pogrešno iznose. Dva istaknuta primjera su Grzegorz Ryś iz Poljske i Ladislav Nemet iz Srbije. Za Nemeta se tvrdilo da je za LGBT i za žensko ređenje, dok je Ryś kritiziran kao ekumenski pro-novi evangelizacijski poljski liberal, izvan dodira s većinom konzervativnih biskupa iz svoje domovine.

Rys je doista bio aktivno uključen u ekumenu (poput Ivana Pavla II.) i podržavao novu evangelizaciju (baš kao papa Benedikt XVI.), ali je također u prošlosti potpuno ignorirao Traditionis Custodes i slavio tridentsku misu.

O svećeničkom celibatu izjavio je da se slaže s kardinalom Müllerom. O pastoralnoj skrbi za one koji slijede moderan seksualni stil života protivan vjeri, uključujući poligamiju i LGBT osobe, pohvalio je stav afričkih biskupa.

Ryś je 2018. ponovno potvrdio da se “homoseksualni činovi uvijek smatraju grešnim” i on je zapravo bio jedan od glavnih autora dokumenta poljskih biskupa koji je potvrdio katoličko učenje da, dok se oni s homoseksualnim sklonostima moraju poštivati, aktivna homoseksualnost je moralno pogrešna.

U listopadu 2020., nakon što je poljski Ustavni sud donio odluku da je eugenički pobačaj neustavan i niz nasilnih prosvjeda protiv pobačaja proširio se Poljskom, Ryś je potvrdio da je učenje Crkve o pobačaju nepogrešivo tijekom povlačenja za studente.

Godine 2015. ponovno je potvrdio Familiaris Consortio i govorio o pastoralnoj skrbi za rastavljene ponovno vjenčane koja izričito ne uključuje sakramente, već stvari poput njihovog sudjelovanja u karitativnim aktivnostima.

Prije toga, 2014., potvrdio je da se tradicionalna zabrana pričesti za razvedene ponovno vjenčane čuva, dok su drugi oblici dušobrižništva (kao što su karitativne aktivnosti) mogući za one koji su u različitim de facto zajednicama. Također je branio Humanae Vitae kao inovativan spolno pozitivan dokument i složio se s pripremnim dokumentom za Sinodu o obitelji da je koncept prirodnog prava zbunjujući u prenošenju seksualne etike u modernom kontekstu. Ipak, nastavio je podržavati crkvenu zabranu kontrole rađanja i rekao je da slijediti svoju savjest znači slijediti Božji zakon, mislio je da se takva seksualna etika može bolje prenijeti na temelju Otkrivenja, posebno primjera svete obitelji, nego filozofije prirodnog zakona, i ne treba predstavljati kao jednostavan popis zapovijedi, već kao dio višeg holističkog ideala.

Nemet nije podržavao žensko ređenje, već samo žene koje postaju nezaređeni đakoni. Naglasio je za Katholische.de da uključenost žena može varirati od regije do regije, ali da Rim mora sačuvati jedinstvo u pitanjima kao što su žene đakonice. On je izričito odbacio ideju da se doktrina ili moral mogu decentralizirati.

U odgovoru na Fiducia Supplicans, Nemet je izjavio da homoseksualne veze ne mogu biti blagoslovljene i da to nije slučaj samo za katolicizam, već i za istočnu ortodoksiju.

Dok su neki izjavili da se činilo da sugerira da se crkveni tretman ili blagoslovi mogu razviti na temelju angažmana u sekularnim znanostima, njegov stvarni angažman u znanstvenim raspravama o tim pitanjima uključivao je podršku ekumenskoj konferenciji koja je koristila znanstvene argumente za odbacivanje rodne ideologije. Nadalje, sudjelovao je na sastanku s istočnoeuropskim protestantima i pravoslavcima 2007. Jedna točka sporazuma koju je Nemet potpisao bila je:

  1. Uvjereni smo u destruktivnu prirodu takvih tendencija u tumačenju ljudskih prava kao što su korozija tradicionalnog poimanja obitelji, pozivi na priznavanje „istospolnih zajednica“, pokušaji legalizacije droga, tvrdnje o moralnoj podobnosti pobačaja i eutanazije, „kultura smrti”, nametljiva propaganda međunacionalnog i međuvjerskog neprijateljstva, nasilja, mlitavosti, homoseksualizam i drugi grijesi opasni za pojedinca i društvo.

Nemetovo ekumensko djelovanje prilično je dosljedno bilo u duhu Ivana Pavla II., usmjereno na točke približavanja s istočnim pravoslavcima (i konzervativnim protestantima) u seksualnoj etici, gdje postoji zajednička osnova u odbacivanju sekularizma i seksualne revolucije. Nije sorta Waltera Kaspera koja baca istočne katolike pod autobus u ime umirivanja pravoslavnih tvrdolinijaša, dok se zapravo približava glavnom liberalnom protestantizmu.

I za Nemeta i za Rysa može se točno reći da je istočnoeuropski umjereni ili umjereni liberal još uvijek zapadni konzervativac. Odbacuju njemačku (i belgijsku i grčku) sinodsku agendu i slijede papu Benedikta XVI. i papu Ivana Pavla II. u pitanjima seksualne etike i ekumene i ne mare za neprijateljstvo protiv tridentske mise Parolina i Rochea. Oni podržavaju Ukrajinu i ne podržavaju osobito jake geste prema Kyrillu i njegovoj proputinovskoj verziji ruske ortodoksije.

Dodajte ovome ukrajinskog katoličkog biskupa Bychoka koji je služio zajednici dijaspore u Australiji, i istočni Europljani se odjednom dobro snalaze tijekom konzistorija nakon što su bili gotovo dosljedno ignorirani prije 2023. Bychok je u potpunosti u skladu s konzervativnom orijentacijom ukrajinskog obreda i čak je dao izvrstnu pohvalu kardinalu Pellu nakon imenovanja kardinalom.

Opskurni i neshvaćeni ortodoksni kardinali

Marengo, koji vodi misionarske napore u Mongoliji i imenovan je kardinalom 2022., otkrio je nakon imenovanja da je bio vrlo kritičan prema šamanizmu i poganskim praksama te da misli da bi sljedeći Papa trebao očuvati tradiciju.

Bustillo s Korzike, imenovan 2023., bio je čvršći pristaša tridentske mise i FSSP-a, umanjivao je Fiducia Suplicans, govorio je o homoseksualnim vezama kao perverznoj situaciji u kojoj ponizni grešnici koji zatraže blagoslov mogu dobiti podršku i čak je dopustio skupinu mladih pod njegovom kontrolom posjetiti Siriju pod Assadovom kontrolom tijekom putovanja koje je organizirala krajnje desničarska skupina SOS Chrétiens d’Orient.

Chomalí, novi nadbiskup Santiaga u Čileu, iz stare je garde Papinske akademije života i veteran je čileanski biskup. Episkopat u Čileu desetljećima je služio kao pandan argentinskom katolicizmu pape Franje, a Chomali se bez pardona zalaže za ovu konzervativnu katoličku čileansku tradiciju. Žestoko se usprotivio pobačaju, umjetnoj kontracepciji, zakonskom razvodu, gay braku, pričesti rastavljenih ponovno vjenčanih i ustvrdio da homoseksualci ne bi trebali imati spolne odnose, već živjeti kao braća.

Konačno, čak i Pablo Virgilio David, predsjednik biskupske konferencije Filipina, iako s pravom kritiziran zbog svoje krajnje ‘konfuzne’ interpretacije Judine izdaje, čvrsti je društveni konzervativac koji predvodi katoličku oporbu protiv legalizacije razvoda u na Filipinima, sudjelovao je u marševima za život i obitelj i pokazao svoje neslaganje s dopuštanjem oženjenim muškarcima koji neće biti suzdržani da budu zaređeni za svećenike.

To nije spriječilo Newwaysministry da ga opiše kao pro-LGBT. Čudno je to što ga se naziva pro-LGBT-om uglavnom na temelju dvije izjave koje otkrivaju da uopće nije pro-LGBT, već da je samo vrlo diplomatski konzervativac.

Jedna od tvrdnji je da je podržao nacrt zakona SOGIE, antidiskriminacijskog zakona koji bi zabranio diskriminaciju LGBT osoba. Navodno bi to podržavanje nazvao kršćanskim imperativom. U stvarnosti se pozvao na činjenicu da je biskupska konferencija to ranije izjavila (prije nego što je on postao potpredsjednik), ali umjesto toga on je sam poticao senatore da saslušaju svoje birače prije donošenja odluke. To je bilo usprkos činjenici da se glasovanje već odužilo i da će prijedlog zakona umrijeti za otprilike mjesec dana. Konzervativni senat na Filipinima nastoji odbaciti prijedloge zakona liberalnijeg donjeg doma neglasujući o njima.

Reći senatorima da slobodno vrijeme slušaju ljude i raspravljaju, kada im je preostalo malo vremena prije nego što zakon prestane važiti, teško da ide u prilog zakonu. Umjesto toga, potiče ih da pobiju čin nedjelovanjem, što se upravo dogodilo.

Druga tvrdnja je da je branio činjenicu da je papa Franjo podupirao građanske zajednice u članku 2020.

Ako se doista pročita cijeli članak, on umanjuje/niječe da je Franjo zapravo podržavao građanske zajednice, naglašava da je Papa Franjo pastoralan prema grešnicima, dok ih vodi na obraćenje, da bi to bilo slično Isusu i da ne bi poricao da su grešnici.

Konzervativni senat uspješno je spriječio građanske zajednice, baš kao što je učinio s prijedlogom zakona o zabrani diskriminacije, a sada čini i s razvodom, usprkos tome što su Filipini izabrali dvojicu prilično progresivnih muškaraca, Dutertea i Marcosa, koji su podržali ove inicijative. predsjednici u nizu. David je očito pomogao održati status quo.

Zaključak

Nedavna imenovanja pape Franje daju razloga za optimizam. Nemali broj biskupa koji odbacuju seksualnu revoluciju, lažnu ekumenu i modernizam dobili su crvenu kapu. Zen, Burke i Sarah moraju uživati ​​primajući nove saveznike. Možda je na neki način papa Franjo pokazao da je Bog zapravo Bog iznenađenja i da činjenica da nije umro tijekom operacije 2021. nije postala ona kost za moderniste koje su vjerojatno očekivali.

Continue Reading

Vijesti

EPOHA Spletka CIA-e? Nećak J.F.Kennedy-a ponovno otvara obiteljsku tragediju

Published

on

Spletka CIA-e: Kennedyjev nećak Robert želi ponovno otvoriti obiteljsku tragediju – piše Josip Horvat na Epoha portalu.

Dolazi li konačno svjetlo u tamu u vezi s atentatom na Johna F. Kennedyja i pokušajem atentata na Roberta Kennedyja? Robert F. Kennedy Jr. želi svoju snahu uzdići na najviše položaje CIA-e i tako se približiti istini. Trump mu navodno pruža podršku.

Robert F. Kennedy Jr., buntovni izdanak dinastije Kennedy, ima eksplozivan plan: svoju snahu Amaryllis Fox Kennedy želi postaviti za zamjenicu direktora CIA-e.

Pravi razlog za ovo? Istraga o ubojstvu njegova strica Johna F. Kennedyja – slučaj koji je podijelio američku dušu kao nijedan drugi već 60 godina.

Fox Kennedy nije nepoznanica u miljeu tajne službe. Radila je kao tajni agent za CIA-u gotovo cijelo desetljeće – kvalifikacija koja bi joj sada mogla otvoriti put do najvišeg menadžmenta. Postoji određena povijesna ironija u činjenici da Kennedyjev izdanak treba otkriti tajne agencije.

Veze između Kennedyjevih i CIA-e uvijek su bile komplicirane. JFK je 1961. smijenio direktora CIA-e Allena Dullesa – odluka koja je, prema RFK Jr., imala kobne posljedice. Bio je uvjeren da je službena Warrenova komisija, koja je Leeja Harveyja Oswalda identificirala kao usamljenog počinitelja, zapravo prijevara koju je kontrolirao Dulles.

Donald Trump, novoizabrani predsjednik, već je navodno obećao Kennedyju mlađem podršku u istrazi. Nakon što preuzme dužnost, očekuje se da će nova predsjednička komisija objaviti posljednje zapečaćene dokumente o pokušaju atentata. Posebno eksplozivan: RFK Jr. ne samo da sumnja da je CIA-a upletena u ubojstvo njegova ujaka, već i iza pokušaja atentata na njegova oca Roberta Kennedyja 1968. U senzacionalnom intervjuu s Tuckerom Carlsonom u kolovozu 2023. objasnio je zašto smatra da se CIA smatrala sposobnim i motiviranim da počini oba ubojstva.

Imenovanje Fox Kennedy bio bi događaj bez presedana: član obitelji Kennedy mogao bi tražiti istinu upravo u organizaciji za koju se sumnja da je odgovorna za smrt dvojice svojih članova. Hoće li ovaj plan uspjeti? Vidjet ćemo uskoro.

izvor: Epoha

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved