Connect with us

Vijesti

Papa Benedikt XVI. i „njemačko pitanje“

Published

on

Integritet vjere se iznova narušava te se uz to stado dijeli i raspršuje. A „njemački ovčar“ je u mirovini i nema ga tko zamijeniti.

Zadnje Velike subote cijela Katolička Crkva je na poseban način usmjerila svoj pogled prema Benediktu XVI. Proslavio je svoj devedeset peti rođendan i uz to liturgijski događaj Velike Subote. Oba se ova događaju poklapaju posljednji put u dugome životu Josepha Aloisiusa Ratzingera (osim ako ne bude živio do svoga sto šestog rođendana 2033. godine).

Kao i 1927. godine, 16. travanj pada na Veliku Subotu ove godine.

Chrónos i kairos, vremenski i vječni, građanski kalendar i liturgijska godina, se poklapaju u ovom tjednu za najvažnijeg njemačkog crkvenog velikodostojnika u posljednjih sto godina.

Njegov rođendan će se proslaviti usred velikih turbulenciju u Njemačkoj. Takozvani „Sinodalni put” – zvijer sekulariziranog kršćanstva koja se pretvara da je ovca katoličke reforme – dobiva međunarodnu osudu sve većeg broja biskupa. Sve je jasnije da papa Franjo nema odgovor na ovo „njemačko pitanje“, unatoč uzastopnim naporima od 2019. godine da ih odvrati od njihova puta prema raskolu. A papa Franjo nema odgovora jer Crkva već četrdeset godina ima samo jednog crkvenog velikodostojnika koji je dao odgovore na mnoge probleme u Crkvi, a to je ovo bavarsko dijete koje je rođeno na Veliku subotu 1927. godine.

Ovog tjedna više od sedamdeset biskupa – predvođenih četvoricom kardinala s tri kontinenta – izdalo je otvoreno „Bratsko pismo” njemačkim biskupima u kojem se navodi da će „potencijal za raskol… neizbježno proizaći” ako se njemački episkopat ne pokaje za svoj „Sinodalni put”. ”

Požar bi mogao zahvatiti Crkvu tijekom sljedeće godine, a sada kada je Benedikt u mirovini, nema aparata za gašenje požara.

Njemački problem samo raste…

Njemački problem zaokuplja Crkvu u svetim i profanim stvarima zadnjih petsto godina, od vjerskog raskola Martina Luthera do totalitarizma dvadesetog stoljeća. Unatoč tome, njemačka znanost i teologija nisu izgubile na snazi. Suvremena kriza ima korijene u ogromnom utjecaju koji su njemački teolozi imali na Drugom vatikanskom koncilu, što je nezaboravno izraženo u naslovu knjige „Povijest Drugog vatikanskog koncila. Kako se Rajna ulijeva u Tiber“.

Dva volumena opsežne biografije Petera Seewalda – „Život Benedikta XVI.“ – obilno pokazuju da je Joseph Ratzinger bio u središtu tog toka Rajne na jugu od kasnih 50-ih nadalje. U prvom svesku detaljno je razjašnjeno da je Ratzinger, još u svojim 30-ima, bio glavni sudionik njemačkog vrenja za reformu, iako je tada ostao mlađi partner u tome procesu.

Nakon koncila, divovi teologije njemačkog govornog područja pokrenuli su teološki časopis kako bi promovirali „duh koncila”. Među osnivačima su bile istaknute ličnosti kao što su Yves Congar, Hans Küng, Johann Baptist Metz, Karl Rahner, Henri de Lubac, Hans Urs von Balthasar i Edward Schillebeeckx. Njemački svijet išao je drugim putem mimo nedavno završenog Koncila, tako da je „duh Drugog vatikanskog koncila” bio u suprotnosti sa samim koncilom.

Tako da su 1972. godine de Lubac i von Balthasar napustili društvo Rahnera, Metza i Künga. Osnovali su novi časopis „Communio“. Vlč. Joseph Ratzinger bio je suosnivač. Tada je postavljena osnova njemačkog sukoba koji će potrajati sve do danas; sukob između onoga što će Benedikt XVI. kasnije opisao kao bitku za ispravno tumačenje – „hermeneutike“ – Drugog vatikanskog koncila, to jest „hermeneutike raskola“ nasuprot „hermeneutici reforme“.

Ratzinger je bio vodeći teološki glas svoje generacije u potonjem taboru. Toliko je ta podjela — Concilium/Communio, raskol/reforma — obilježila Ratzingerov život da je na svome posljednjem sastanku s rimskim klerom, samo dva tjedna prije nego što je napustio dužnost, Benedikt dao vrlo dugo razmišljanje o cijeloj povijesti hermeneutike Drugog vatikanskog koncila.

Ratzingerovo rješenje

Što onda učiniti s njemačkim problemom od 70-ih, kada je „hermeneutika raskola (prekida)” zavladala utjecajnom njemačkom teologijom? Sveti Pavao VI. je s užasom i bespomoćnošću gledao kako se „Sotonin dim“ uvlači u Crkvu. Vrag nije bio samo u Njemačkoj, jer je tamo bio već bio jaki „Sotonin dim“.

Prerana smrt münchenskog nadbiskupa 1976. godine pružila je priliku Pavlu VI. da riješi problem. Njegovo rješenje njemačkog problema bilo je da postavi najsjajniju zvijezdu teološke škole „Communio“ iz teološkog svijeta Regensburga u drevno sjedište Nadbiskupije München – Freising. Samo nekoliko mjeseci kasnije papa ga je imenovao kardinalom. Čak i s obzirom na tradiciju akademskih biskupa u Njemačkoj, bio je to hrabriji potez uz onaj Ivana Pavla II. koji je izabrao Jean-Marieja Lustigera za nadbiskupa Pariz ili Johna O’Connora za nadbiskupa New Yorka.

To nije bila Ratzingerova volja, jer je svoj poziv vidio u okruženju akademske teologije.

U našim razgovorima pitao sam papu emeritusa je li njegov odlazak iz Regensburga bio najveći prekid (raskol) sa njegovim prijašnjim životom”, piše Seewald. „Je li to bio ‘kraj vaše osobne sreće i svih vaših snova?’“. A papa Benedikt XVI. je izrazio melankoličnu rezignaciju kada je odgovorio: „Moglo bi se tako reći. Da jest“.

Rješenje zvano Ratzinger je bilo na kratko vrijeme. Nije toliko nastojao pomaknuti Njemačku od raspada ka reformi, koliko je nastojao postaviti istaknutog pojedinca njemačke Katoličke crkve da pazi na neposlušne pripadnike stada. Osobni pothvat za Ratzingera, kao što je bio pokušaj i pape Pavla VI., jest bio da Njemačku vrati na put autentične koncilske reforme.

Dvostruki ulog Ivana Pavla II.

Ratzinger je za vrijeme svoje nadbiskupske službe u rješavanju njemačkog problema bio vrlo učinkovit. Kao što Seewald pokazuje u svom drugom svesku (volumen), Ratzinger je odmah bio uvučen u njemačke kontroverze, protiveći se jednom imenovanju svoga bivšeg kolege Johanna Baptista Metza. Uskoro će biti uključen u polemiku oko Hansa Künga. Bez obzira na to kakav je stav zauzeo u vezi s tim pitanjima, Ratzingerova prisutnost osiguravala je da se ne radi o uskogrudnom konzervativizmu koji ne razumije što Metz i Küng smjeraju; ne samo da im je bio jednak u teološkoj kompetenciji, nego je, zapravo, bio i superioran.

Karol Wojtyła je promatrao njemački problem iz susjedne Poljske. Poznavao je njemačku teologiju – govorio je njemačkim jezikom u dva i pol desetljeća privatnih sastanaka s kardinalom Ratzingerom – pa je stoga znao da mora postojati njemačko rješenje u Rimu, a ono nikako ne može biti u Njemačkoj. I tako je odmah po izboru za papu htio da kardinala Ratzingera dođe u Rim. Ratzinger je već 1979. godine odbio mjesto prefekta Kongregacije za katolički odgoj i obrazovanje uz obrazloženje da je samo dvije godine nadbiskup u Münchenu, te je stoga Ivan Pavao II. pristao da pričeka.

Dvije godine kasnije, 1981. godine, odlučio je da njegov prijatelj postane prefekt Kongregacije za nauk vjere. Ovaj put, Ratzinger se složio. Unatoč nekoliko pokušaja da se povuče i vrati svom teološkom radu, Ivan Pavao II. je inzistirao da kardinal Ratzinger ostane prefekt Kongregacije za nauk vjere do kraja njegovog mandata. Bio je na strani Ivana Pavla II. kod bitke oko teologije oslobođenja – koja je nastala pod utjecajem istaknutih njemačkih glasova u Latinskoj Americi – Katekizma, savjetovanja oko pobačaja, ekumenizma i oko nauka o osobi Isusa Krista.

Kada je 1988. godine Ivan Pavao imenovao Joachima Meisnera za nadbiskupa Kölna, njemačke liberalne grupe katolika bile su jako bijesne; čak su stotine istaknutih teologa izrazile nedostatak povjerenja u Ivana Pavla II. i J. Ratzingera. Iako kardinal Ratzinger nije u potpunosti smirio njemačku rijeku; Rajna se je još uvijek uzburkavala, ali je uspio osigurati da ostane u svome toku.

Papa i štićenik

Nakon izbora za papu, Benedikt XVI. nije trebao pronaći kadrovsko rješenje njemačkog problema. Rješenje je sada sjedilo na Katedri sv. Petra. Prilikom njegovih apostolskih posjeta Njemačkoj, njemački biskupi morali su slušati jednog od onih koji su im predstavljali izazov.

U svome posljednjem posjetu, obratio se napuhanoj birokraciji neizmjerno bogatih njemačkih katoličkih institucija. Nije ih štedio, a to je iskazao u sljedećim riječima: „Crkva u Njemačkoj je izvrsno organizirana. Ali iza struktura, postoji li i odgovarajuća duhovna snaga, snaga vjere u živoga Boga? Moramo iskreno priznati da imamo više nego dovoljno u samim strukturama, ali premalo Duha”.

Jezik je bio diplomatski, ali poruka je bila gruba. Papa je rekao kako dobivanje plaće od same Crkve ne čini nekoga katolikom.

Benediktu XVI. kao papi nije trebao teološki savjetnik. Ali kada je donio odluku o odreknuću, znao je da se tridesetpetogodišnja služba koju je proveo kao glavni stup njemačkog katolicizma bliži kraju. Stoga je osigurao nasljedstvo tako što je u srpnju 2012. godine imenovao kardinala Gerharda Müllera za novog prefekta Kongregacije za nauk vjere, jer je već odlučio abdicirati. Biskup i teolog je već tada bio zadužen za izdavanje Ratzingerovih životnih djela. Nitko nije mogao zamijeniti Ratzingera, ali u kardinalu Mülleru Nijemce je mogao paziti jedan njihov, koji ih je poznavao i slijedio Ratzingera u pogledu na teologiju i Crkvu.

Papa Franjo

Papa Franjo bio je ljut na kardinala Müllera zbog njegovog očitog nedostatka entuzijazma za Amoris Laetitia, pa ga je smijenio 2017. godine, postavivši na njegovo mjesto kardinala Luisa Ladaria, uglednog španjolskog teologa.

Sveti Otac uklonio je kadrovski odgovor na njemački problem. Njemački biskupi više nisu imali nekog svojeg s kojim su se trebali boriti. Naprotiv, vraćajući kardinala Waltera Kaspera u javno mnijenje i čineći kardinala Reinharda Marxa iz Münchena najmoćnijim njemačkim prelatom u Rimu, papa Franjo je osnažio njemački problem. Uklanjanjem kardinala Müllera povećao se njemački problem.

Njemački liberalni katolici uvidjeli su promjenu u odnosu snaga i počeli postizati svoju prednost. S papom isusovcem i prefektom Kongregacije za nauk vjere koji je isto tako isusovac, Nijemci su znali da će imati dovoljno prostora za napredovanje. Bez obzira na to koliko su isusovci tih generacija bili pravovjerni, njihove su vođe proveli cijeli život prihvaćajući teološko neslaganje i moralnu korupciju kao jednostavno sredstvo za preživljavanje.

Rezultat je njemački “Sinodalni put”. Papa Franjo ga je više puta pokušao zatvoriti i zaključiti, ali papa isusovac bez Ratzingera ili Ratzingerova štićenika to jednostavno ne može.

Upozorenje

U svom posljednjem papinskom činu, Benedikt XVI. je napisao encikliku o vjeri, poznatiju pod imenom Lumen Fidei (koju je službeno izdao papa Franjo). Nije znao tko će biti njegov nasljednik, ali je na važnom mjestu u rimskoj kuriji imao kardinala Müllera. Dao je posljednje upozorenje njemačkim liberalnim katolicima.

„Budući da je vjera jedna, mora se ispovijedati u svoj svojoj čistoći i integritetu”, napisao je Benedikt XVI. „Upravo zato što su svi članci vjere međusobno povezani, zanijekati jedan od njih, čak i onaj koji se čine najmanje važnim, jednako je iskrivljavanju cjeline“ (48).

Integritet vjere se iznova narušava te se uz to stado dijeli i raspršuje. A „njemački ovčar“ je u mirovini i nema ga tko zamijeniti.

Vlč. Raymond J. de Souza, osnivač i glavni urednik časopisa Convivium.

Izvor & Quo Vadis Croatia

Vijesti

DP: Bezuvjetno zadržati mlade ljude u Hrvatskoj, jer “su stranci neadekvatni za naše područje!”

Published

on

Lipovac Pehar: Moramo zadržati mlade u Hrvatskoj jer oni imaju energiju, inovativnost i potencijal za opstojnost hrvatske nacije!

Zastupnica DP-a Dubravka Lipovac Pehar: ”Mladi ljudi danas odlaze iz Hrvatske jer idu za boljim životom. Mi želimo zadržati to stanovništvo jer s njim gubimo fertilnost, energiju, inovativnost i potencijal za opstojnost hrvatske nacije”.

”Svjedoci smo i doseljavanja velikog broja stanovnika iz zemalja Azije i Afrike. Jedan dio svog života provela sam u Afganistanu te sam upoznala kulturu, vjeru i način života tog stanovništva. Oni su, u usporedbi s našim radnicima i inženjerima, neadekvatni za naše područje. Hrvatska ne bi trebala svoje tržište rada zamijeniti takvim radnicima”.

”Mi ćemo sve učiniti kako bismo pomogli u ograničavanju popunjavanja tržišta rada takvim stanovništvom kroz suverenitet, gospodarske i političke korake i demografsku obnovu. Moramo obnoviti naše tržište rada i zadržati naše vrijedne radnike koji su svuda u svijetu priznati i uredno plaćeni”.

”Covid pandemija nam je pokazala koliko smo ovisni o velikim globalnim lancima, a što nam pokazuje da moramo stvoriti svoje proizvodne kapacitete i doprinijeti našoj prehrambenoj samodostatnosti. Dokazano je i koliko smo u kriznim situacijama ovisni o turizmu, što nas čini ekonomski krhkima i naglašava potrebu za diversifikacijom gospodarstva i razvojem drugih sektora”.

”Zašto se ne bismo potrudili poljoprivredu postaviti na svoje noge? Nama se sada pružila prilika kada ćemo to i učiniti. Naša je Hrvatska puna resursa koje možemo iskoristiti, od stanovništva, mladih, do nas koji smo ovdje u Hrvatskom saboru. Učinimo sve kako bismo doprinijeli razvoju Hrvatske!”.

#Domovinskipokret

Continue Reading

Vijesti

Demokrati se pripremaju za potencijalni potop Bidena u studenom

Published

on

Prema članku POLITICA objavljenom u utorak ujutro, mnogi su demokrati nedavno izrazili sve veću zabrinutost da će predsjednik Joe Biden izgubiti od bivšeg predsjednika Donalda Trumpa u studenom.

U članku su autori Christopher Cadelago, Sally Goldenberg i Elena Schneider napisali da se “prožimajući osjećaj straha ustalio na najvišim razinama Demokratske stranke zbog izgleda predsjednika Joea Bidena za ponovni izbor”.

“[Pre]ranih pet mjeseci od izbora, tjeskoba se pretvorila u opipljivu strepnju, prema više od desetak stranačkih čelnika i operativaca,” dodali su autori.

Objasnili su da je “jaz između onoga što će demokrati reći na TV-u ili u tisku i onoga što će poslati svojim prijateljima samo porastao kako je rasla zabrinutost oko Bidenovih izgleda.”

Anonimni demokratski operativac opisao je “pomamu” među Bidenovim taborom. Ovo “sluđivanje”, rekao je, uvelike je posljedica činjenice da Biden dosljedno zaostaje za Trumpom u anketama.

Operativac je za POLITICO rekao da se njegovi kolege demokrati posebno boje mogućnosti da Biden izgubi od Trumpa – više nego da bi izgubio od generičkog republikanca. “Ovo nije, ‘O moj Bože, Mitt Romney bi mogao postati predsjednik'”, rekao je publikaciji. “To je ‘O moj Bože, demokraciji bi mogao doći kraj’.”

Osim toga, članak POLITICO opisao je popis koji je sastavio demokratski savjetnik “gotovo dva tuceta razloga zašto bi Biden mogao izgubiti”. Savjetnik je podijelio popis glavnim donatorima stranke.

Popis uključuje razloge “od imigracije i visoke inflacije do [Bidenove] dobi, nepopularnosti potpredsjednice Kamale Harris i prisutnosti kandidata treće strane poput Roberta F. Kennedyja Jr.”

Savjetnik koji je napravio popis dodao je: “Popis zašto bismo ‘mogli’ pobijediti je tako mali da ga čak ne moram držati na svom telefonu.”

POLITICO je također citirao veterana demokratskog stratega Petea Giangreca, koji je priznao da je Bidenov dosije kao predsjednika nepopularan među američkim biračima u usporedbi s Trumpovim.

“Ako je okvir ove utrke, ‘Što je bilo bolje, 3,5 godine pod Bidenom ili četiri godine pod Trumpom’, gubimo to svaki dan u tjednu i dvaput u nedjelju”, rekao je Giangreco.

Posljednja anketa pokazala je da bi Trump najvjerojatnije pobijedio da se predsjednički izbori održavaju danas.

Ankete New York Timesa i Siene objavljene ranije ovog mjeseca pokazale su da bivši predsjednik vodi Bidena s ugodnom razlikom u mnogim ključnim državama na bojištu.

Najznačajnije je da je anketa pokazala da Trump ima nevjerojatnih 12 bodova prednosti među registriranim glasačima u Nevadi – stanje koje je Biden nosio prije četiri godine.

CatholicVote je ranije objavio:

Analitičari drastičnu promjenu pripisuju činjenici da su hispanoamerički birači u posljednjih nekoliko godina velikom većinom bili skloni Trumpu. Otprilike 20% birača u Nevadi su Hispanoamerikanci.

Kada su anketirani samo vjerojatni birači, Trumpovo vodstvo u Nevadi poraslo je na 13 bodova.

Ankete Timesa također pokazuju da Trump ima zdravu prednost nad trenutnim predsjednikom u nekolicini drugih žestoko osporavanih swing država. Trump vodi s 10 bodova u Georgiji i sedam bodova više od Bidena među registriranim glasačima u Arizoni i Michiganu. Sve su te države glasale za Bidena 2020.

Kao što je primijetio CatholicVote, ista je anketa pokazala da “gotovo jedan od pet registriranih birača iz šest swing država, uključujući mnoge katolike, nije glasao na predsjedničkim izborima 2020.”.

Continue Reading

Vijesti

Čudesna vizija iza blagdana Tijelova

Published

on

Proslava Tijelova može se pratiti do vizije koju je o liturgijskoj godini imala belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća – piše Philip Kosloski u Altea-i.

Rimski obred Katoličke crkve svake godine nakon nedjelje Trojstva slavi blagdan Tijela i Krvi Gospodnje.

Međutim, Crkva nije uvijek slavila ovaj blagdan, a veliki utjecaj iza njega imala je belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća.

Viđenje svete Julijane

Juliana je bila duboko posvećena Svetoj Euharistiji od ranog djetinjstva i prema piscu Aleteije Joanne McPortland, “ušla je u redovnički život u dobi od 13 godina, služeći u hospiciju za gubavce koji je vodila njezina zajednica.”

U to je vrijeme počela imati neobičnu viziju. Pisac Heinrich Stieglitz pripovijeda viziju u svojoj knjizi The Church Year: Talks to Children:

Već u svojoj šesnaestoj godini Julijana je imala izvanrednu viziju dok je bila na molitvi. Vidjela je pun mjesec kako jarko sja, ali na njemu je bila tamna mrlja kao da je njegov komad izbio. Isprva nije mogla razumjeti viziju. Što je češće gledala taj neobičan prizor, to je njezino čuđenje raslo.

U početku je mislila da je vizija demonskog podrijetla i molila je Boga za pomoć:

“Je li to iskušenje Zloga?” – zabrinuto je upitala. Usrdno je molila, a vizija je ipak ostala. Usred gorućih suza djevojka je zamolila svog Spasitelja punog ljubavi da joj objasni što to znači.

Prema izvješću, Isus je odgovorio na Julianin zahtjev i rekao joj što je točno vizija trebala predstavljati:

Na kraju joj je Isus rekao: “Mjesec predstavlja crkvenu godinu. Tamna mrlja na njegovoj sjajnoj površini znači da još uvijek nedostaje jedna gozba. Moja je volja da se ustanovi velika svetkovina u čast Moga Presvetoga Tijela. Veliki četvrtak više je dan žalosti nego radosti. Sada idi i objavi to svijetu.” Ponizna časna sestra uzdržala se pred takvim zadatkom i rekla našem Gospodinu ovako: “Gospodine,” rekla je, “ja sam samo jednostavna djevojka i nisam nimalo dostojna. Zato te molim da ovo djelo povjeriš svetim i učenim svećenicima.”

U početku Juliana nije nikome rekla, no s vremenom je povjerila svoju viziju nekolicini ljudi, a zatim je račun došao do samog pape.

Dok će sveti Toma Akvinski s vremenom napisati prekrasne poetske pjesme za ovaj novi blagdan, slavlje vjerojatno ne bi postojalo da nije bilo svetosti svete Julijane i njezine otvorenosti za primanje Božje riječi.

Philip Kosloski /Altea

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved