Connect with us

Vijesti

PAPIN ŠAMAR KONFERENCIJI AMERIČKIH BISKUPA! JE LI TO NJEGOV LABUĐI PJEV?

Published

on

Kakvu je poruku papa Franjo poslao američkoj Crkvi, imenovavši biskupa Roberta McElroya u Kolegij kardinala? Kako će njegove posljednje odluke oblikovati sljedeću papinsku konklavu? Koja imena budućih kardinala zaslužuju analizu, a to vrijedi i za prelata kojih se nisu pojavila na papinskom popisu? Dopustite mi da odgovorim na ta pitanja, jedno po jedno.

Poruka američkim katolicima

Neki analitičari sugeriraju da je izbor biskupa McElroya šamar Američkoj biskupskoj konferenciji. Zapravo je više od toga; to je cijeli niz šamara:

To je šamar cijeloj Konferenciji katoličkih biskupa Sjedinjenih Američkih Država (USCCB), koja je odbacila pokušaj biskupa McElroya da poništi njihovu blagu izjavu o odgovornosti birača i bivšeg predsjednika biskupske konferencije, kardinala Danielu DiNardu, koji je bio prisiljen ukoriti razdražljivog biskupa McElroya kada je agresivno zagovarao taj argument.

Šamar nadbiskupu Joséu Gomezu iz Los Angelesa, prelatu najveće nadbiskupije u Sjedinjenim Američkim Državama, koji još uvijek čeka crveni zucchetto, što se više ne može odbaciti kao previd. Nadbiskup Gomez nije samo aktualni predsjednik Konferencije katoličkih biskupa Sjedinjenih Američkih Država; on je i metropolit nadbiskupije u kojoj se nalazi biskupija od McElroya.

To je isto tako šamar latinoameričkim katolicima koji čine većinu populacije u nadbiskupiji Los Angeles i još uvijek nestrpljivo čekaju imenovanje prvog latinoameričkog kardinala u Sjedinjenim Američkim Državama.

>> Le Figaro: OVO JE ‘KRAJ vladavine’ pape Franje

I, naravno, to je šamar nadbiskupu Salvatoreu Cordileoneu, koji je prošlog tjedna dospio na naslovnice zauzevši stajalište koje je biskup McElroy oštro kritizirao, zabranivši predsjednici Zastupničkog doma Nancy Pelosi pričest – i to je šamar za mnoge američke biskupe (da ne spominjemo laike) koji su podržali nadbiskupov stegovni postupak.

Napetosti između pape Franje i Američke biskupske konferencije postaju sve očitije. Dajući crvene zucchete lijevim prelatima od uobičajenog konsenzusa Konferencije katoličkih biskupa Sjedinjenih Američkih Država — kao Cupichu, Tobinu, a sada i McElroyu — Papa šalje nepogrešiv signal o svojim osobnim preferencijama.

Oblik sljedeće papinske konklave

Za razliku od svojih neposrednih prethodnika, koji su imenovali kardinale tako da predstavljaju širok raspon teoloških i ideoloških perspektiva, papa Franjo bez stida promovira svoje istomišljenike, one omiljene. Izabrao je većinu trenutnih kardinala izbornika koji će sudjelovati u konklavi za sljedećeg rimskog papu.

Sada ima 117 kardinala mlađih od osamdeset godina, koji imaju pravo glasa na konklavi. (Kardinal Norberto Rivera, nadbiskup emeritus Ciudad de Méxica, sljedeći će tjedan proslaviti svoj osamdeseti rođendan i stoga neće imati pravo sudjelovanje na konklavi). Sa papinim imenovanjem šesnaest novih birača, osim neočekivanih promjena, bit će 132 kardinala izbornika, od kojih je papa Franjo odabrao čak 83, što je brojka vrlo blizu dvotrećinskoj većini potrebnoj za izbor pape.

Međutim, bilo bi prerano pretpostaviti da će rezultati sljedeće konklave nužno odražavati želje sadašnjeg Pape. Čak i ako „konzervativni” kardinali budu manjina na sljedećoj konklavi, bit će dovoljno brojni da blokiraju izbor kardinala iz „progresivnog” krila Kolegija kardinala.

Štoviše, iako su mnogi kardinali koje je imenovao papa Franjo nedvojbeno progresivci, mnogi imenovani su nepoznati široj javnosti. Papa je odabirao niz novih kardinala iz relativno malenih biskupija i nastavio je taj obrazac u svojem najnovijem izboru, uključujući prelate iz Istočnog Timora, Gane, Singapura i Mongolije. Zasigurno ovi novi kardinali – elektori dolaze iz regija koji se značajno razlikuje od onih iz prijašnjeg sastava kardinalskog zbora; te iz toga ne slijedi da će se njihovi pogledi na crkvenu doktrinu i disciplinu bitno razlikovati.

Nadalje, papa Franjo je značajno pridonio takozvanom „faktoru X“ u sljedećoj konklavi, napuštajući praksu pozivanja kardinala da ostanu u Rimu dan ili dva, prije ili nakon konzistorija, kako bi raspravljali o crkvenim poslovima. Ti sastanci omogućivali su kardinalima da se međusobno upoznaju i procjene kandidate, s obzirom na sljedeću konklavu. U kolovozu, na prvom takvom generalnom sastanku u sedam godina – koji se događa u vrijeme kada Papino zdravlje postaje tema otvorenih razgovora, a ne potajnog šaputanja – početi će temelji za sljedeću konklavu.

Drugi značajni izbori i propusti

Papa Franjo je još jednom nagradio svoje odane saveznike, odlučivši dodijeliti crvene zucchete čak i nekolicini prelata koji su bili kritizirani zbog njihovog rješavanja osjetljivih pitanja. Nadbiskup Fernando Vergez Alzaga, predsjednik Papinskoga povjerenstva za državu Vatikan, član je Kristovih legionara, povezan s ozloglašenim Marcialom Macielom. Biskup Coma u Italiji, Oscar Cantoni, povezao je svoje ime s dva različita vatikanska suđenja.

Zanimljiv je i neuobičajen slučaj biskupa Petra Okpalekea, kojeg je papa Benedikt XVI. 2012. godine imenovao biskupom Ahiare u Nigeriji. Klerici te biskupije žestoko su se usprotivili izboru, jer je papin odabir bio pripadnik suparničkog plemena, i pridružili su se katolicima laicima kako bi spriječili novog biskupa da preuzme dužnost. Nekoliko godina postojao je zastoj i biskupija je bila bez biskupa. Konačno je 2018. godine biskup Okpaleke podnio ostavku na svoju dužnost „radi dobra Crkve”, a papa Franjo imenovao ga je apostolskim upraviteljem biskupije Ahiara. Papa je 2020. godine stvorio novu nigerijsku biskupiju Ekwolobia i imenovao Okpaleke njezinim prvim biskupom. Sada, nakon što su ga nekoć prezirali njegovi sunarodnjaci, biskup Okpaleke je izabran i dobio je čast da nosi kardinalski crveni zuccheto – ispred istaknutijih nigerijskih prelata kao što je nadbiskup Alfred Martins, koji je deset godina bio nadbiskup Lagosa; i nadbiskup Ignatius Kaigama, kojeg je papa Franjo 2019. imenovao nadbiskupom Abjue, glavnog grada nacije.

Papa Franjo srušio je pretpostavku da su određene velike nadbiskupije „kardinalske stolice“, čiji bi čelnici trebali očekivati crveni zuccheto. Ipak je iznenađujuće da na popisu nisu bili nadbiskupi koje je on sam imenovao u Milanu, Genovu, Napulju, Torinu, Parizu, Bourdeauxu, Berlinu, Pragu, Sevilli, Dublinu, Edinburghu, Gnieznom, Krakowu, Seoulu i Hong Kongu.

No, najznačajniji izostanak sa papinog popisa je ime kijevskog nadbiskupa Svjatoslava Ševčuka. U vrijeme kada ukrajinski narod pati, a Ševčuk je središnja točka nacionalne solidarnosti, crveni zuccheto bio bi važan znak papinske solidarnosti.

Ukrajinska grkokatolička crkva — koja je daleko najveća Crkva istočnog obreda u zajedništvu sa Svetom Stolicom — dugo je tražila priznanje svoga duhovnog vođe kao katoličkog patrijarha. Manje istočno katoličke crkve (kaldejska, koptska, maronitska, melkitska) dobile su to priznanje. Umjesto toga, ukrajinski katolički vođa dobio je neobičnu titulu „Veliki nadbiskup” – velikim dijelom zbog toga što bi priznanje katoličkog „patrijarha” u Ukrajini moglo suprotstaviti težnjama Ruske pravoslavne crkve, koja još uvijek smatra Ukrajinu dijelom svoga „kanonskog teritorija”. Sada kada su pravoslavni biskupi Ukrajine, uključujući one koji su prethodno bili lojalni Moskvi, izjavili svoju želju za neovisnošću, došlo je vrijeme da Vatikan oda počast ukrajinskom katoličkom vođi.

Tehnički, kardinal je uvaženi klerik Rimokatoličke crkve, pa je imenovanje kardinala iz drugih katoličkih crkava neregularno, ali pape već godinama zanemaruju taj problem, odajući počast istočno katoličkim prelatima tako da im daju crveni zuccheto, a zapravo je prethodnik Velikog nadbiskupa Ševčuka u Kijevu bio pokojni kardinal Lubomyr Husar. Da je dodijelio crveni zuccheto nadbiskupu Ševčuku, papa Franjo je mogao poslati nekoliko snažnih poruka, a to je solidarnost s Ukrajinom, poštivanja istočno katoličkih Crkava i poslati poruku prijekora Moskvi.

Izvor | QuoVadisCroatia

Vijesti

DP: Bezuvjetno zadržati mlade ljude u Hrvatskoj, jer “su stranci neadekvatni za naše područje!”

Published

on

Lipovac Pehar: Moramo zadržati mlade u Hrvatskoj jer oni imaju energiju, inovativnost i potencijal za opstojnost hrvatske nacije!

Zastupnica DP-a Dubravka Lipovac Pehar: ”Mladi ljudi danas odlaze iz Hrvatske jer idu za boljim životom. Mi želimo zadržati to stanovništvo jer s njim gubimo fertilnost, energiju, inovativnost i potencijal za opstojnost hrvatske nacije”.

”Svjedoci smo i doseljavanja velikog broja stanovnika iz zemalja Azije i Afrike. Jedan dio svog života provela sam u Afganistanu te sam upoznala kulturu, vjeru i način života tog stanovništva. Oni su, u usporedbi s našim radnicima i inženjerima, neadekvatni za naše područje. Hrvatska ne bi trebala svoje tržište rada zamijeniti takvim radnicima”.

”Mi ćemo sve učiniti kako bismo pomogli u ograničavanju popunjavanja tržišta rada takvim stanovništvom kroz suverenitet, gospodarske i političke korake i demografsku obnovu. Moramo obnoviti naše tržište rada i zadržati naše vrijedne radnike koji su svuda u svijetu priznati i uredno plaćeni”.

”Covid pandemija nam je pokazala koliko smo ovisni o velikim globalnim lancima, a što nam pokazuje da moramo stvoriti svoje proizvodne kapacitete i doprinijeti našoj prehrambenoj samodostatnosti. Dokazano je i koliko smo u kriznim situacijama ovisni o turizmu, što nas čini ekonomski krhkima i naglašava potrebu za diversifikacijom gospodarstva i razvojem drugih sektora”.

”Zašto se ne bismo potrudili poljoprivredu postaviti na svoje noge? Nama se sada pružila prilika kada ćemo to i učiniti. Naša je Hrvatska puna resursa koje možemo iskoristiti, od stanovništva, mladih, do nas koji smo ovdje u Hrvatskom saboru. Učinimo sve kako bismo doprinijeli razvoju Hrvatske!”.

#Domovinskipokret

Continue Reading

Vijesti

Demokrati se pripremaju za potencijalni potop Bidena u studenom

Published

on

Prema članku POLITICA objavljenom u utorak ujutro, mnogi su demokrati nedavno izrazili sve veću zabrinutost da će predsjednik Joe Biden izgubiti od bivšeg predsjednika Donalda Trumpa u studenom.

U članku su autori Christopher Cadelago, Sally Goldenberg i Elena Schneider napisali da se “prožimajući osjećaj straha ustalio na najvišim razinama Demokratske stranke zbog izgleda predsjednika Joea Bidena za ponovni izbor”.

“[Pre]ranih pet mjeseci od izbora, tjeskoba se pretvorila u opipljivu strepnju, prema više od desetak stranačkih čelnika i operativaca,” dodali su autori.

Objasnili su da je “jaz između onoga što će demokrati reći na TV-u ili u tisku i onoga što će poslati svojim prijateljima samo porastao kako je rasla zabrinutost oko Bidenovih izgleda.”

Anonimni demokratski operativac opisao je “pomamu” među Bidenovim taborom. Ovo “sluđivanje”, rekao je, uvelike je posljedica činjenice da Biden dosljedno zaostaje za Trumpom u anketama.

Operativac je za POLITICO rekao da se njegovi kolege demokrati posebno boje mogućnosti da Biden izgubi od Trumpa – više nego da bi izgubio od generičkog republikanca. “Ovo nije, ‘O moj Bože, Mitt Romney bi mogao postati predsjednik'”, rekao je publikaciji. “To je ‘O moj Bože, demokraciji bi mogao doći kraj’.”

Osim toga, članak POLITICO opisao je popis koji je sastavio demokratski savjetnik “gotovo dva tuceta razloga zašto bi Biden mogao izgubiti”. Savjetnik je podijelio popis glavnim donatorima stranke.

Popis uključuje razloge “od imigracije i visoke inflacije do [Bidenove] dobi, nepopularnosti potpredsjednice Kamale Harris i prisutnosti kandidata treće strane poput Roberta F. Kennedyja Jr.”

Savjetnik koji je napravio popis dodao je: “Popis zašto bismo ‘mogli’ pobijediti je tako mali da ga čak ne moram držati na svom telefonu.”

POLITICO je također citirao veterana demokratskog stratega Petea Giangreca, koji je priznao da je Bidenov dosije kao predsjednika nepopularan među američkim biračima u usporedbi s Trumpovim.

“Ako je okvir ove utrke, ‘Što je bilo bolje, 3,5 godine pod Bidenom ili četiri godine pod Trumpom’, gubimo to svaki dan u tjednu i dvaput u nedjelju”, rekao je Giangreco.

Posljednja anketa pokazala je da bi Trump najvjerojatnije pobijedio da se predsjednički izbori održavaju danas.

Ankete New York Timesa i Siene objavljene ranije ovog mjeseca pokazale su da bivši predsjednik vodi Bidena s ugodnom razlikom u mnogim ključnim državama na bojištu.

Najznačajnije je da je anketa pokazala da Trump ima nevjerojatnih 12 bodova prednosti među registriranim glasačima u Nevadi – stanje koje je Biden nosio prije četiri godine.

CatholicVote je ranije objavio:

Analitičari drastičnu promjenu pripisuju činjenici da su hispanoamerički birači u posljednjih nekoliko godina velikom većinom bili skloni Trumpu. Otprilike 20% birača u Nevadi su Hispanoamerikanci.

Kada su anketirani samo vjerojatni birači, Trumpovo vodstvo u Nevadi poraslo je na 13 bodova.

Ankete Timesa također pokazuju da Trump ima zdravu prednost nad trenutnim predsjednikom u nekolicini drugih žestoko osporavanih swing država. Trump vodi s 10 bodova u Georgiji i sedam bodova više od Bidena među registriranim glasačima u Arizoni i Michiganu. Sve su te države glasale za Bidena 2020.

Kao što je primijetio CatholicVote, ista je anketa pokazala da “gotovo jedan od pet registriranih birača iz šest swing država, uključujući mnoge katolike, nije glasao na predsjedničkim izborima 2020.”.

Continue Reading

Vijesti

Čudesna vizija iza blagdana Tijelova

Published

on

Proslava Tijelova može se pratiti do vizije koju je o liturgijskoj godini imala belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća – piše Philip Kosloski u Altea-i.

Rimski obred Katoličke crkve svake godine nakon nedjelje Trojstva slavi blagdan Tijela i Krvi Gospodnje.

Međutim, Crkva nije uvijek slavila ovaj blagdan, a veliki utjecaj iza njega imala je belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća.

Viđenje svete Julijane

Juliana je bila duboko posvećena Svetoj Euharistiji od ranog djetinjstva i prema piscu Aleteije Joanne McPortland, “ušla je u redovnički život u dobi od 13 godina, služeći u hospiciju za gubavce koji je vodila njezina zajednica.”

U to je vrijeme počela imati neobičnu viziju. Pisac Heinrich Stieglitz pripovijeda viziju u svojoj knjizi The Church Year: Talks to Children:

Već u svojoj šesnaestoj godini Julijana je imala izvanrednu viziju dok je bila na molitvi. Vidjela je pun mjesec kako jarko sja, ali na njemu je bila tamna mrlja kao da je njegov komad izbio. Isprva nije mogla razumjeti viziju. Što je češće gledala taj neobičan prizor, to je njezino čuđenje raslo.

U početku je mislila da je vizija demonskog podrijetla i molila je Boga za pomoć:

“Je li to iskušenje Zloga?” – zabrinuto je upitala. Usrdno je molila, a vizija je ipak ostala. Usred gorućih suza djevojka je zamolila svog Spasitelja punog ljubavi da joj objasni što to znači.

Prema izvješću, Isus je odgovorio na Julianin zahtjev i rekao joj što je točno vizija trebala predstavljati:

Na kraju joj je Isus rekao: “Mjesec predstavlja crkvenu godinu. Tamna mrlja na njegovoj sjajnoj površini znači da još uvijek nedostaje jedna gozba. Moja je volja da se ustanovi velika svetkovina u čast Moga Presvetoga Tijela. Veliki četvrtak više je dan žalosti nego radosti. Sada idi i objavi to svijetu.” Ponizna časna sestra uzdržala se pred takvim zadatkom i rekla našem Gospodinu ovako: “Gospodine,” rekla je, “ja sam samo jednostavna djevojka i nisam nimalo dostojna. Zato te molim da ovo djelo povjeriš svetim i učenim svećenicima.”

U početku Juliana nije nikome rekla, no s vremenom je povjerila svoju viziju nekolicini ljudi, a zatim je račun došao do samog pape.

Dok će sveti Toma Akvinski s vremenom napisati prekrasne poetske pjesme za ovaj novi blagdan, slavlje vjerojatno ne bi postojalo da nije bilo svetosti svete Julijane i njezine otvorenosti za primanje Božje riječi.

Philip Kosloski /Altea

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved