Connect with us

Vijesti

Politico: SAD u strahu od neuspjele ukrajinske ofanzive priprema pregovore o primirju…

Published

on

Bidenova administracija se u tajnosti priprema za mogućnost da će, ako ukrajinska proljetna kontraofenziva podbaci u odnosu na očekivanja, domaći kritičari i vanjski saveznici optužiti Ameriku da je također podbacila.

Ukrajinska nastupajuća kontraofenziva bit će pokušaj da se povrati teritorij koju je Rusija zaposjela na istoku i na jugu zemlje, iako iz operativnih razloga nijedan od viših dužnosnika iz Kijeva nije iznosio detalje.

Službeno, tim predsjednika Joea Bidena pruža nepokolebljivu podršku Ukrajini, obavezujući se da će davati naoružanje i ekonomsku pomoć „koliko god bude potrebno“. Ali, ako predstojeća sezona borbi donese ograničene dobitke, službenici administracije povjerljivo iznose strahovanje da će se suočiti s dvoglavim čudovištem – napadima i s ratobornog i s miroljubivog kraja političkog spektra.

Jedna strana zastupat će stav da bi ukrajinsko napredovanje bilo uspješno samo da je administracija dala sve što je Kijev zatražio, odnosno rakete dugog dometa, borbene avione i veću količinu sistema za protuzračnu obranu. Druga strana, zabrinuti su službenici u Bidenovoj administraciji, koji će tvrditi kako ukrajinski neuspjeh pokazuje da Ukrajina ne može u potpunosti potisnuti Rusiju sa svojeg teritorija.

Ovdje u obzir nisu uzete reakcije američkih saveznika, prije svega u Europi, koji bi mirovne pregovore između Ukrajine i Rusije, mogli vidjeti kao adekvatniju mogućnost ako Kijev ne može dokazati da je pobjeda nadohvat ruke.

Unutar administracije, ističu službenici, čini se sve da proljetna ofenziva Ukrajine bude uspješna.

Optimisti i skeptici

„Blizu smo ispunjenja svih onih zahtjeva za koje je [Ukrajina] navela da su joj potrebni kako bi izvela kontraofenzivu s obzirom da smo povećali količinu naoružanja i opreme isporučene Ukrajini tijekom prethodnih nekoliko mjeseci“, navodi jedan službenik administracije kome je, kao i drugima, garantirana anonimnost kako bi mogli govoriti o ovim osjetljivim unutrašnjim raspravama.

Ali uvjerenje u stratešku ispravnost podrške je jedna stvar. Uvjerenja o taktici su nešto sasvim drugo – a iza kulisa u administraciji vlada zabrinutost povodom toga što bi Ukrajina mogla postići.

Ove zabrinutosti su nedavno dospjele u javnost tokom objavljivanja povjerljivih informacija na društvenim mrežama. Procjena s početka veljače (s oznakom povjerljivo) navodi da će Ukrajina „podbaciti“ u ostvarenju ciljeva svoje kontraofenzive. Novije američke procjene su da bi Ukrajina mogla ostvariti određeni uspjeh na jugu i na istoku, ali da neće biti u stanju ponoviti prošlogodišnje uspjehe.

Prema navodima dvoje službenika administracije koji su upoznati s procjenama, Ukrajina se nada da će prekinuti rusku kopnenu vezu s Krimom, dok su američki službenici skeptični da će se to dogoditi. Ali i dalje postoje nadanja u Pentagonu da će Ukrajina narušiti ruske linije opskrbe u ovom području, čak i ako bude teško postići potpunu pobjedu protiv iznova utvrđenih ruskih trupa.

Štoviše, američki obavještajni podaci nagovještavaju da Ukrajinci jednostavno nemaju sposobnost potisnusti ruske trupe gdje su ove duboko ukopane – a slično uvjerenje učvrstilo se u vezi i s drugim bojištima u Ukrajini, prema navodima službenika. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da SAD nisu naoružale njegove snage na odgovarajući način, i da dok se to ne dogodi, kontraofenziva ne može početi.

Prilagođavanje Kijeva?

Postoji uvjerenje da je Kijev voljan razmotriti prilagođavanje svojih ciljeva, prema navodima američkih službenika, te da bi dostizanje skromnijih ciljeva bilo lakše prikazati kao pobjedu.

Sudeći prema navodima pomoćnika, vođene su i rasprave da se razgovori Ukrajincima prikažu kao pregovori o „primirju“, a ne kao pregovori o miru, što bi ostavilo otvorenim vrata da Ukrajina povrati još neki teritorij u budućnosti. Kijev bi morao dobiti neke poticaje: možda sigurnosne garancije oblikovane po uzoru na sporazum o NATO, ekonomsku pomoć od Europske unije, dodatnu vojnu pomoć koja bi obnovila i osnažila ukrajinske snage i tome slično. Ovi pomoćnici izražavaju nadu da će se Kina ponovo uključiti i da će pritisnuti Putina da također sjedne za pregovarački stol. Ali to bi i dalje vodilo k dilemi što će se dogoditi sljedeće, i koliko će žestoko regirati domaći kritičari.

„Ako se kontraofenziva ne bude odvijala kako bi trebalo, Bidenova administracija može kriviti samu sebe zbog suzdržanosti da osigura određene vrste oružja i pomoći onda kada je to bilo najpotrebnije“, ističe Kurt Volker, specijalni izaslanik za Ukrajinu u Trumpovoj administraciji.

Kontraofenziva koja ne bi ispunila očekivanja također može izazvati preispitivanje među saveznicima u stranim prijestolnicama o tome koliko još mogu potrošiti ako se ispostavi da pobjeda Kijeva djeluje sve nedostižnije.

„Podrška europske javnosti bi se s vremenom mogla smanjiti s obzirom da europske cijene energenata i šteta koju trpi europska ekonomija ostaju visoke“, navodi Clementine Starling, direktor i istraživač u washingtonskom thinnk-tanku Atlantski savjet. „Rascjepi u transatlantskoj podršci će po svoj prilici oslabiti i američku domaću podršku te Kongres i Bidenova administracija mogu imati teškoće u njenom održanju“.

Pritisak Europe

Mnoge europske države mogle bi pritisnuti Kijev da borbe privede kraju. „Slaba kontraofenziva mogla bi dovesti do daljih preispitivanja o tome kako će izgledati kraj rata, i koliko se uopće zaista može postići pukim nastavkom slanja oružja i druge pomoći“, navodi Starlingova.

Biden i njegovi glavni suradnici javno su naglasili da bi Zelenski trebao započeti mirovne pregovore tek kada bude spreman. Ali Washington je Kijevu priopćio i neke političke realnosti: u nekom trenutku, posebno kada republikanci preuzmu kontrolu nad Predstavničkim domom, SAD će tempo pomoći vjerojatno usporiti. Službenici u Washingtonu, premda ne pritišću Kijev, počeli su se pripremati za to kako bi mogli izgledati ovi razgovori, i preispitivati koliko bi za Zelenskog bilo teško to progurati u domaćoj javnosti.

„Ako Ukrajina ne može ostvariti znatne uspjehe na bojnom polju, neizbježno se nameće pitanje je li vrijeme da se pregovorima okončaju borbe“, ističe Richardd Haass, predsjednik Savjeta za vanjske odnose. „[Produženje rata] je skupo, smanjuju se naše rezerve municije, a postoje i druge eventualnosti u svjetu za koje se moramo pripremiti“.

„Legitimno je postaviti sva ova pitanja bez da se kompromitiraju ukrajinski ciljevi. Jednostavno je riječ o pitanju o sredstvima“, kaže Haass.

Ranije tijekom ovog Meseca, Andrii Sybiha (Andriy Sybiha), zamjenik šefa kabineta Zelenskog, izjavio je za Financial Times da bi Ukrajina bila voljna na pregovore ako se njene snage domognu samog Krima. „Ako uspijemo ostvariti naše strateške ciljeve na bojnom polju i kada budemo stigli do administrativne granice Krima, spremni smo da se okrenemo diplomaciji kako bismo raspravili ovo pitanje“, rekao je.

Ovaj komentar brzo je demantirala Tamila Tasheva, izaslanica za Krim Vladimira Zelenskog. „Ako Rusija dobrovoljno ne napusti poluotok, Ukrajina će nastaviti oslobađati svoju zemlju vojnim sredstvima“, rekla je za Politico ranije ovog mjeseca.

Brutalno iscrpljivanje

Ne pomaže američkom samopouzdanju činjenica da je rat doveden do brutalnog iscrpljivanja.

Obje su strane razmjenile žestoke udarce, usredotočujući se na male gradove poput Bahmuta, gdje nijedna strana nije bila sposobna u potpunosti odbaciti drugu. Ruski napad, koji je naređen ranije ove godine, trebao je povratiti zamah teškom ruskom ratnom naporu, ali je tijekom napada zauzeto malo teritorija uz velike žrtve, i nije bitnije promijenjena opća putanja rata.

Borbe su također uzele svoj danak i među Ukrajincima. Tijekom četrnaest mjeseci sukoba Ukrajinci su pretrpjeli zapanjujuće gubitke – oko 100.000 žrtava – među kojima su i neki od njihovih najboljih vojnika. Trupe su također potrošile ogromnu količinu municije i naoružanja, te ni izuzetni napori Zapada nisu dovoljni da zadovolje hitne zahtjeve Zelenskog.

Američki službenici također su upozorili Ukrajince da ne pretjeruju u postavljaju ciljeva svoje kontraofenzive, čime bi proredili borbeni raspored svojih snaga duž fronta – isto upozorenje Biden je uputio tadašnjem afganistanskom predsjedniku Ashrafu Ghaniju kada su talibani preplavili zemlju u vrijeme američkog povlačenja 2021.

Ali šanse da Ukrajina odstupi od svojih najširih ciljeva su, u najmanju ruku, slabe. „Kao da je ovo jedina i posljednja prilika da Ukrajina pokaže kako može pobijediti, što, naravno, nije točno“, rekla je Alina Poliakova, predsjednica i izvršna direktorica Centra za analizu europske politike u Washingtonu.

izvor: Politico

Advertisement

Vijesti

PROBOJ U UNUTARNJE UHO BEZ OPERACIJE Japanci otkrili revolucionarnu metodu, Amerikanci otpuštaju 20 000 medicinara

Published

on

TEHNIČKI PROBOJ U UNUTARNJEM UHU – NIJE POTREBNA OPERACIJA Znanstvenici su otkrili novi način da vide unutrašnjost pužnice – bez skalpela, bez oštećenja – donosi Mario Nawfal na X-u.

“Koristeći teraherzno zračenje, istraživači Sveučilišta Waseda stvorili su 3D slike unutarnjeg uha ispaljivanjem valova ultra niske energije kroz kost.

Profesor Kazunori Serita: “Ovo nam omogućuje da vidimo strukturu pužnice bez oštećenja. To je promjena.”

Nakon što je minijaturiziran, mogao bi dijagnosticirati gubitak sluha ili otkriti rak kroz sam ušni kanal. prenosimo informaciju SciTech Daily-a.

Kennedy Jr: “ZAVRŠIT ĆEMO EPIDEMIJU KRONIČIH BOLESTI”

“Ovo je svrha mog života. To je ono što ću učiniti” – rekao je u interview-u Kennedy.

“Tijekom sljedeće četiri godine, okončat ćemo epidemiju kroničnih bolesti u ovoj zemlji. Pobrinut ćemo se da nas prehrambene tvrtke, tvrtke za formule, više ne truju. Davati će nam prehranu — pravu hranu umjesto tvari sličnih hrani.” – prenose @AVPac_US i @RobertKennedyJr

RFK JR: Slijedit ćemo znanost i sve brzo riješiti

“Popravit ćemo to što danas imamo – kategoričan je Kennedy.

“Imamo DOGE-a koji zna upravljati podacima. Ući ćemo u te baze podataka i dati odgovore američkoj javnosti.

Ako bude problema, vrlo brzo ćemo ih riješiti. Ali mi ćemo slijediti znanost. To je ono što ćemo učiniti. Imat (vratit) ćemo znanost zlatnih standarda.” donosi @AVPac_US

“HHS ĆE UKINUTI 20 000 RADNIH MJESTA U MASOVNOM ‘REMONTU'”

“28 velikih odjela postat će 15. Cjelokupna savezna radna snaga sada se smanjuje, tako da će ovo biti bolno razdoblje za HHS budući da smanjujemo s 82.000 stalno zaposlenih na oko 62.000.” prenosi M. Nawfal @RobertKennedyJr

Continue Reading

Vijesti

Milanović: Hrvatski vojnik ne će u Ukrajinu! Vidim da tako razmišljaju i naši ključni ministri

Published

on

Hrvatski vojnik neće ići u Ukrajinu ni u kojem aranžmanu, to je potpuno isključeno. Na tome sam vodio kampanju i to je moj dug vjere prema onima koji su mi dali povjerenje – piše Zoran Milanović na svom face-u na drugi dan gostovanja u Crnoj Gori.

Ali, vidim da tako razmišljaju i neki od ključnih ministara u Plenkovićevoj vladi. Nemojmo sami sebe dovoditi u poziciju samosluđivanja. Ne će Hrvatska vojska ići u misiju, a jedan od razloga je taj što se ta misija neće nikada dogoditi, s Hrvatskom ili bez nje, jer za tu misiju nisu ispunjeni elementarni uvjeti – mirovni sporazum i suglasnost druge strane, a to je nažalost Rusija.

Dakle, kada je u pitanju hrvatsko sudjelovanje u misiji – mi u tome nećemo sudjelovati. Ako Vlada i dalje smatra da treba Ukrajinu pomagati materijalno i opremom neka tako nastavi.

Ja sam odgovoran za hrvatsku obranu, nacionalnu sigurnost i teritorijalnu cjelovitost, tako piše u Ustavu.

Orao i svinja kao metafora pregovora

Međutim na crnogorskim portalima planuli su urnebesni komentari, rugajući se crnogorskom predsjedniku da nije znao Njegoševu pjesmu, ‘koju mu je stari mangup Milanović’ izrecitirao.

Tako je portal Antena M. napisao je: „Sreća što nam je u goste došao dobro obrazovani i Njegošem impresionirani predsjednik Hrvatske.”

Naime, kao i dan ranije, hrvatski predsjednik je podsjetio na pjesmu o orlu i svinji crnogorskog pjesnika i vladara Petra Petrovića Njegoša i usporedio ih s europskim pregovorima.

U njoj svinja poziva orla da se preda ljudima i poput nje živi obilato. Ptica joj odgovara da će komfor njezine nastambe završiti ‘maljugom po ciku’ kad se dovoljno udeblja.

Hrvatski predsjednik u Njegoševoj pjesmi vidi korisnu metaforu o ravnoteži između „nezavisnosti” orla i „praktičnosti” svinje.

Evo trenutka Milatoviću, kojeg predsjedniku CG, zamjera crnogorska javnost…

Continue Reading

Vijesti

Oligarhijski mediji o Milanovićevu proruskom narativu? On kaže da nema ruske prijetnje…

Published

on

Milanovićev proruski narativ? Prijetnje ruskim napadom na Europu su Carevo novo ruho… plaćenički mediji o predsjednikovom ruskom narativu

Milanović održao predavanje studentima Fakulteta političkih znanosti u Podgorici

Upozorenja o budućim ruskim napadima na Europu podsjećaju na Andersonovo “Carevo novo ruho”, rekao je u četvrtak crnogorskim politolozima predsjednik Zoran Milanović, kazavši da Rusija nema vojnika ni za osvajanje Ukrajine.

Milanović je drugog dana svog službenog posjeta Podgorici na Fakultetu političkih znanosti s crnogorskim kolegom Jakovom Milatovićem predavao na temu ‘Proširenje Europske unije kao geopolitički imperativ’.

Milatović o cilju članstva u EU do 2028.

U sklopu predavanja čiji je naslov Milanović opisao „haushoferovskim i mackinderovskim”, referirajući se na Nijemca i Britanca smatranima začetnicima geopolitičke misli, 38-godišnji crnogorski predsjednik rekao je da njegova zemlja ima „ambiciozan, ali realan” cilj članstva u EU-u do 2028. godine.

„Naše pridruživanje bilo bi dobar primjer svima drugima u regiji, da se vidi svjetlo na kraju tunelu, da je proces živ”, rekao je Milatović.

Milanović: Čuvajte samopoštovanje na europskom putu

Hrvatski predsjednik upozorio je Crnogorce da na tom putu moraju „čuvati samopoštovanje” jer im je država „najvrednije što imaju”.

„Nemojte dopustiti nikada da se zbog previše pokazane želje dovedete u situaciju emocionalne ili bilo koje druge ucjene od strane ‘providera’, onoga od kojih nešto očekujete”, rekao je Milanović.

Orao i svinja kao metafora pregovora

Kao i dan ranije, hrvatski predsjednik je podsjetio na pjesmu o orlu i svinji crnogorskog pjesnika i vladara Petra Petrovića Njegoša i usporedio ih s europskim pregovorima.

U njoj svinja poziva orla da se preda ljudima i poput nje živi obilato. Ptica joj odgovara da će komfor njezine nastambe završiti ‘maljugom po ciku’ kad se dovoljno udeblja.

Hrvatski predsjednik u Njegoševoj pjesmi vidi korisnu metaforu o ravnoteži između „nezavisnosti” orla i „praktičnosti” svinje.

Dio crnogorskih medija kritizirao je svog predsjednika jer nije znao za tu pjesmu. Portal Antena M. napisao je: „Sreća što nam je u goste došao dobro obrazovani i Njegošem impresionirani predsjednik Hrvatske.”

Milanović: Rusija nema dovoljno vojnika

Studenti političkih znanosti potom su postavljali pitanja dvojici predsjednika, uključujući i ono o Rusiji.

Milanović je rekao da se dio zemalja sprema za ruski napad iako je to „zazivanje opasnosti koje nema”.

„Ja to ne vidim, i dok ne vidim ne mogu postati dio tog zbora koji pjeva tu priču”, rekao je Milanović, dodavši da ima hladan odnos prema Rusima, ali i odgovornost da istinu kaže.

„S kojom vojskom? Tamo nema mladih muškaraca, nema ih dovoljno ni da pometu Ukrajinu u tri godine, kako će Poljsku?”.

Cijela ta priča, zaključio je Milanović, podsjeća na priču danskog pisca o Carevom novom ruhu – „Car je gol i ružan”.

Kritika Ursule von der Leyen i EU obrambenog proračuna

Milanović je u govoru kritizirao predsjednicu EK Ursulu von der Leyen, rekavši da je na svoju funkciju stigla kao „izbor Angele Merkel” i da nije izabrana ni od koga.

EK je početkom ožujka predložila mobilizaciju 800 milijardi eura za obranu EU-a, uključujući 150 milijardi zajedničkog zaduživanja.

„Neka neizabrana top činovnica bez ozbiljnih konzultacija tvrdi da će EU trošiti 800 milijardi na obranu. Odakle joj taj broj, kod kojeg astrologa je bila?”, pita se Milanović.

‘Savez’ Hrvatske, Albanije i Kosova nije prijetnja

Na pitanje o vojnom memorandumu između Hrvatske, Albanije i Kosova, Milanović je odgovorio da to nije savez nego politička gesta.

„To nije savez. To je jedno pokazivanje koje je u politici legitimno. Srbiji se nije dopalo, a predsjedniku Vučiću je poslužilo kao razlog ili izgovor za unutarnjopolitičke poteze.”

Dodao je da dokument „nema nikakvih praktičnih konzekvenci ni pravnu težinu”.

Milanović s hrvatskom zajednicom i gospodarstvenicima

Milanović se ranije u četvrtak sastao s hrvatskom zajednicom u Crnoj Gori te istaknuo da je njihov status najstabilniji među susjednim zemljama. Kasnije se sastao s Hrvatsko-crnogorskim poslovnim klubom.

Razgovaralo se o jačanju gospodarske suradnje jer je robna razmjena između dviju zemalja 2024. iznosila 382,8 milijuna eura, pri čemu Hrvatska ima značajan suficit.

Izvoz iz Hrvatske iznosio je 373,6 milijuna eura (porast 7,8%), dok je uvoz iz Crne Gore bio 9,2 milijuna eura (porast 13,2%). Hrvatska je ostvarila suficit od 364,4 milijuna eura.

Crna Gora je važan trgovinski partner jer 1,6% hrvatskog izvoza ide upravo toj zemlji.

Hina/Croativ.net

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved