Connect with us

Vijesti

Poljska i Mađarska koče uvođenje minimalne stope poreza na dobit: Ili će ga i digitalni giganti plaćati tamo gdje ga ostvare, ili nitko…

Published

on

Mađarska i Poljska zatražile su u utorak da se zakon o uvođenju minimalne efektivne stope poreza na dobit od 15 posto donese istodobno s zakonom koji bi propisao da digitalne tvrtke plaćaju poreze u zemljama u kojima ostvaruju dobit, a ne tamo gdje im je sjedište.

Budimpešta i Varšava usprotivile su se u utorak na sastanku ministara financija država članica EU-a da se prijedlog o minimalnoj stopi poreza na dobiti donese brzo kako bi se mogao početi primjenjivati od početka sljedeće godine.

Riječ je o povijesnom međunarodnom dogovoru pod okriljem OECD-a koji je u listopadu prošle godine dogovorilo 137 zemalja svijeta.

Dogovor ima dva stupa, prvi je velike digitalne kompanije plaćaju porez na dobit tamo gdje ga ostvaraju, a ne tamo gdje im je sjedište minimalna efektivna stopa poreza na dobit od 15 posto, a prvi stup predviđa minimalnu stopu poreza na dobit od 15 posto. Prvi stup još nije do kraja razrađen i trebao bi biti predstavljen u srpnju.

Europska komisija je 22. prosinca predložila direktivu kojom bi se dogovor o drugom stupu pretvorio u europski zakon.

Prijedlog sadržava zajednički set pravila za izračun globalno dogovorne stope od 15 posto kako bi se ta stopa dosljedno primjenjivala u cijeloj Uniji. Prema prijedlogu uvodi se minimalna efektivna porezna stopa od 15 za sva poduzeća čiji godišnji prihod iznosi najmanje 750 milijuna eura.

Francusko predsjedništvo je predložilo da se ta direktiva usvoji do sredine godine i da se počne primjenjivati od početka sljedeće godine, čime bi Europska unija bila prva u svijetu koja primjenjuje globalni dogovor o minimalnoj stopi poreza na dobit.

Ali za to je potreban konsenzus svih država članica, a Mađarska i Poljska, koje su potpisale globalni dogovor, u utorak su se usprotivile da se ide samo s drugim stupom.

“Poljska ne može podržati da EU jednostrano uvede minimalnu stopu, a da se po strani ostavi prvi stup jer bi to smanjilo njezinu konkurentnost. Stoga, mi insistiramo na našem prijedlogu da dva stupa budu pravno povezana”, rekao je poljski veleposlanik pri EU-u Arkadiusz Plucinski.

Mađarski ministar financija Mihaly Varga je rekao da bi europski zakon samo o drugom stupu smanjio politički pritisak na treće zemlje da primjenjuju prvi stup.

Francuski ministar financija Bruno Le Maire, koji je predsjedao sastankom ministara financija, ocijenio je potez Mađarske i Poljske neshvatljivim.

“Ne možete prihvatiti dogovor OECD-a, a kada se taj isti dogovor pretoči u direktivu s potpuno istim odredbama, onda kažete da dogovor više ne vrijedi”, rekao je Le Maire.

Unatoč tome, Le Maire je najavio da će o tome razgovarati kako bi se došlo do konsenzusa do kraja francuskog predsjedanja Vijećem EU-a.

Hrvatski ministar financija Zdravko Marić rekao je da Hrvatska podržava prijedlog direktive o minimalnoj stopi poreza na dobit.

“Mi smatramo da će to imati pozitivne efekte i na našu proračunsku situaciju. To je iskorak na bolje”, rekao je Marić.

Minimalna efektivna stopa poreza na dobit na globalnoj razini zaustavila bi utrku prema sve nižem operezivanju dobiti i bitno pridonijela likvidiranju poreznih oaza u kojima su velike multinacionalne tvrtke osnivale svoje sjedište kako bi izbjegle pravedno plaćanje poreza. (Hina)

Advertisement

Vijesti

Revolucionarna studija o rušenju WTC 7: Je li 11. rujna bio lažna operacija? Istina, konačno sagorijeva službene laži

Published

on

Izašla je Revolucionarna studija o rušenju svjetskog trgovinskog centra 7 objavljena u časopisu Fire and Safety Journal Americas – donosi Antonio Klasić na Epoha portalu.

Revolucionarna studija objavljena u časopisu Fire and Safety Journal Americas zaključila je da urušavanje zgrade Svjetskog trgovačkog centra 7 (WTC 7) 11. rujna nije rezultat požara u uredu kako tvrde savezni istražitelji, već namjernog “eksplozivnog rušenja”. 

Autori veterani vatrogasaca, kapetana Raula Angula i Paula Kayleya, izvješće objavljeno 19. ožujka 2025. sustavno demontira vladino objašnjenje, postavljajući jeziva pitanja o tome što se stvarno dogodilo tog kobnog dana – i tko bi mogao stajati iza toga.

WTC 7, neboder s čeličnim okvirom od 47 katova, simetrično se urušio u vlastiti otisak pri brzini slobodnog pada u 17:20 11. rujna, unatoč tome što ga nikada nije udario zrakoplov. Službena izvješća FEMA-e (2002.) i NIST-a (2008.) pripisala su urušavanje uredskim požarima koji su gorjeli sedam sati. Međutim, Angulo i Kayley tvrde da to prkosi desetljećima dokaza o ponašanju požara u visokim zgradama.

“Niti jedna moderna protupožarna neboderica tipa 1 nikada se nije potpuno urušila zbog požara”, tvrde oni, navodeći primjere poput požara u Grenfell Toweru 2017. u Londonu, koji je gorio 19 sati, ali je ostao stajati. 

Autori ističu robusnu konstrukciju WTC-a 7 – potpuno poškropljenu, sa stupovima s 3-satnom ocjenom i gredama s 2-satnom ocjenom—što daleko premašuje zahtjeve otpornosti na vatru. Pune uredskog goriva, primjećuju, obično izgore za 20-45 minuta, nesposobne izdržati temperature od 1300°F+ potrebne za oslabljivanje čelika više od 30 minuta.

Tvrdnja NIST-a o “progresivnom kolapsu izazvanom požarom” odbačena je kao bez presedana i znanstveno nevjerojatna, u suprotnosti sa slučajevima iz stvarnog svijeta kao što je prvi međudržavni požar 1988. u Los Angelesu, gdje 8-satni požar nije uzrokovao nikakav strukturalni kvar.

Najstrašniji je sam kolaps od slobodnog pada. Videoanaliza pokazuje kako WTC 7 pada gravitacijskim ubrzanjem 2,5 sekunde preko svoje širine od 328 stopa, što je obilježje kontroliranog rušenja gdje se svi potporni stupovi istovremeno uklanjaju.

“Iznenadni prijelaz u slobodni pad isključuje progresivno urušavanje uslijed požara”, navode autori, napominjući da bi podovi od palačinki usporili spuštanje uz vidljive trzaje – od kojih se ništa nije dogodilo.

NIST-ova teorija toplinske ekspanzije koja izvija stupove kritizira se kao izmišljeni scenarij “kuće od karata”, koji nije podržan u fizici ili presedanu.

Angulo i Kayley, sa 63 godine zajedničkog iskustva u gašenju požara, sugeriraju da su ovi dokazi potisnuti, što je potaknulo nepovjerenje među vatrogascima diljem svijeta. Je li 11. rujna bio lažna operacija? Njihova otkrića zahtijevaju odgovore – i obračun sa mračnim silama koje su to orkestrirale.

Istina, čini se, konačno sagorijeva službene laži.

Continue Reading

Vijesti

‘EVOLUCIJA’ OŠTRO NA NIZBRDICI Svjetska premijera: Kako je svijet nastao u šest dana – uvod!?

Published

on

Zaboravite evoluciju: ZEMLJA JE STARA SAMO NEKOLIKO TISUĆA GODINA! Strogim genetskim istraživanjima se dokazalo da je Darwinova teorija evolucije statistički nemoguća! Pogledajte što su rekli Newton, Edwin Hubble, Einstein o geocentričnom sustavu… zašto su nam sve ovo tajili bar dvjesto godina!?

Konačno, jeste li znali da Katolička crkva nikada nije izdala nikakvu službenu izjavu, kojom podržava evoluciju, gibanje Zemlje ili stari svemir?

„U ovom smo filmu prikupili najbolje nauke otaca i srednjovjekovnih teologa, najbolje zaključke suvremenih znanstvenih eksperimenata i teorija i najbolja tumačenja Pisma na temelju iscrpne egzegeze izvornog hebrejskog teksta.

Sve smo ih spojili kako bismo dobili biblijski najpouzdanije i znanstveno najodrživije objašnjenje o podrijetlu i funkcioniranju svemira za koje vjerujemo da ga kršćanski nauk može ponuditi u današnje doba.“ – dr. Robert Sungenis, katolički apologeta i autor

„U početku stvori Bog nebo i zemlju. Zemlja bijaše pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom i duh Božji lebdio je nad vodama. I reče Bog: »Neka bude svjetlost!« I bi svjetlost. I vidje Bog da je svjetlost dobra; i rastavi Bog svjetlost od tame. Svjetlost prozva Bog dan, a tamu prozva noć. Tako bude večer, pa jutro – dan prvi.“ Knjiga Postanka 1:1-5

Continue Reading

Vijesti

Psiholog o pjesmi i pobjedniku Dore: ‘Pjesma je odraz bolesnog vremena’

Published

on

Na ovogodišnjoj Dori, pobjednik je postao Marko Bošnjak sa svojom pjesmom Poison Cake koja je izazvala brojne reakcije i podijelila javnost. Jedan od privih svećenika koji je za ovu pjesme rekao: ”Posion cake – pjesma je puna otrova. Izbjegavajte!”, je fra Ante Vučković.  

Upravo je on upozorio da trebamo paziti što slušamo. Donosimo vam još jedan duhovni osvrt na ovu pjesmu, a to je od teologa i psihologa patera Mije Nikića, koji je za Glas Koncila komentirao pobjedničku pjesmu Dore – Marija Berić u Vjera.hr.

Pater Nikić je izrazio zabrinutost zbog duhovne poruke koju pjesma nosi. Prema njegovom mišljenju, tekst pjesme, koji sadrži stihove poput “Zagrizi moj otrovni kolač” i “Sutra ćeš biti pokopan”, odražava pesimistički i destruktivni duh današnjeg društva. Nikić ističe da su ove riječi izraz frustriranog duha koji ne može pronaći smisao u životu i koji se okreće otrovnoj osveti kao rješenju.

Pater Mijo Nikić komentirao pobjedničku pjesmu Dore Foto: Snimka zaslona

Otrovne i negativne poruke i utjecaj glazbe

Prof. Nikić također postavlja pitanje jesmo li postali “bolesno osjetljivi” na ovakve sadržaje, kao i jesmo li postali “bolesno neosjetljivi”. On smatra da smo postali previše neosjetljivi na otrovne i negativne poruke koje dolaze kroz moderne komunikacijske platforme, što može imati ozbiljan duhovni utjecaj.

Nikić naglašava da pravi izlaz iz ove situacije nije u osveti i otrovnim reakcijama, već u iskrenom oprostu, koji je jedini put do iscjeljenja na osobnoj i društvenoj razini.

O utjecaju glazbe na čovjeka govorio je Matija Šafran na otvorenom susretu zajednice ”Nanovo rođeni” koji je tom prilikom istaknuo kako je tema glazbe jako bitna za čovjeka.

”U ovom vremenu kada smo prisiljeni na slušanje bilo kakve glazbe, nameće nam se glazba, većina potrošača glazbe danas, glazbu shvaća kroz materijalne oči i većina ju smatra kao zabavu ili jednu robu, a glazba je nešto puno dublje”, objasnio je.

”Kad govorimo o utjecaju glazbe na čovjeka, važno je sagledati tri razine na kojima se taj susret događa.

Čovjek je biće sastavljeno od tri dimenzije: tijela, duše i duha. Tijelo reagira na ritam, duša obuhvaća naše emocije, osobine i karakter, dok duh teži nečem neograničenom – možemo ga zamisliti kao dah koji nam je udahnut od Boga.

Glazba djeluje kroz tri ključna elementa: ritam, harmoniju i melodiju. Ona može oplemeniti društvo, ali ga također može i narušiti – ovisno o tome kako je koristimo”, istaknuo je Matija Šafran.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved