Vijesti
PROMIJENILA AMERIČKO DRUŠTVO Gospa je Guadalupska veliko nadahnuće i izvor čuda na Zemlji
Prije dolaska španjolskih konkvistadora na američki kontinent, stanovnici Tenochtitlana, današnjeg Mexico Cityja, imali su snažna politeistička uvjerenja koja su u potpunosti vodila njihov način života. Tenochtitlan je bio središte vjerskog štovanja Asteka. Prema njihovim vjerovanjima, morali su ponuditi ljudsku krv svom bogu kako bi sunce nastavilo da se kreće nebom i sačuvali svoje živote, inače bi svijet propao.
Pohod i njegov utjecaj
Nakon osvajanja, Španjolci su nametnuli katoličku vjeru, a s vremenom su promijenili stil života i tradiciju Asteka. Međutim, najveći izazov bio je uspostaviti kršćanstvo kao jedinu i dominantnu religiju. Razmimoilaženja zagovornika domorodaca, kolonizatora i vladara pri pokušaju preobraćenja domorodačkog stanovništva izazivala su sukobe unutar Crkve i česte sukobe van Crkve.
Budući da su često bili nasilni, mnogi Asteci nisu vjerovali Španjolcima i nisu htjeli ništa od njih. Situacija se samo pogoršavala. Bili su usred duboke krize i na rubu očaja: svijet nije završio nakon prekida ljudskih žrtava kako su vjerovali, izgubili su kontrolu nad svojom zemljom, patili su od novih bolesti i poniženja, i osjećali da su ih izdali njihovi bogovi.
San Juan Diego
Oko 1524. pojavile su se prve starosjedilačke obitelji koje su primile krštenje od franjevačkih misionara. Među tim obiteljima bio je i Juan Diego Cuauhtlatoatzin, koji je promijenio svoje izvorno ime u “Juan Diego” kada se krstio zajedno sa svojom suprugom Maríom Lucíom. Primili su i sakrament ženidbe.
Juan Diego rođen je 1474. u Cuauhtitlánu. Bio je macehualni Indijanac, to jest niskog društvenog sloja, samo jedan iznad robova. Nakon smrti svoje supruge 1529., Juan Diego okrenuo je svoj život Bogu pohađajući misu i satove katekizma u franjevačkoj crkvi u Tlatelolcu. Živio je sa svojim stricem Juanom Bernardinom, starijim čovjekom.
>> ZAŠTITA OD BOMBE: Stota obljetnica otkada je raspelo spasilo sliku Gospe od Guadalupea
Upravo je u tom ključnom kontekstu Djevica Marija izabrala Juana Diega za svog glasnika, mijenjajući tako povijesni tijek zemlje koja je započinjala novu eru.
Prvi misionari
Prve redovničke zajednice koje su stizale u Novu Španjolsku obraćati narod, među njima i franjevci, polako su uvodile krštenje, evangelizirale starosjedioce, pa čak i borile se da im se prizna dostojanstvo. Franjevci su se bavili obrazovanjem starosjedioca; vjerovali su da ih nitko ne može obratiti na učinkovitiji način i vidjeli su ih kao buduće kršćane i svećenike.
Ukazanje
Ujutro u subotu, 9. prosinca 1531. dogodilo se nešto što je preokrenulo vjeru i Asteka i Španjolaca. Juan Diego je bio na putu prema crkvi franjevačkih misionara u Tlatelolcu iz svog doma u Tulpetlacu, kada se dogodilo neočekivano.
U zoru, dok je prolazio pokraj brda po imenu Tepeyac, iznenada je čuo kako ptice pjevice savršeno skladno pjevaju. Zatim ga je slatki glas pozvao po imenu na Náhualtu, njegovom materinjem jeziku: “Juanito, moj dragi Juan Diego.” Slijedio je slatki glas, a onda je ugledao sjajnu figuru na brdu. Nakon što se identificirala, zamolila ga je da ode do biskupa i zatraži izgradnju svetišta na istom mjestu, kako bi ona pokazala i podijelila svoju ljubav i suosjećanje sa svima onima koji vjeruju.
“Znaj i razumi dobro, ti najponizniji od mojih sinova, da sam ja Djevica Marija, Majka pravog Boga za kojeg živimo, Spasitelja svega, Gospodara neba i zemlje. Želim da se ovdje brzo podigne hram kako bih u njemu mogla biti izložena i pružati svoju ljubav, suosjećanje, pomoć i zaštitu. ”
Juan Diego je odmah otišao do biskupa Juana de Zumárrage da prenese poruku od Gospe s neba. Međutim, nakon što je čuo što se dogodilo na brdu, biskup je bio skeptičan i ljubazno ga je pozvao da dođe drugi dan.
>> (VIDEO) MODERNO! Kako Meksikanci časte Gospu Guadalupsku! PREKRASNO!
Drugo ukazanje
Užasnut, Juan Diego vratio se na brdo Tepeyac gdje se nalazila Gospa i zamolio je da odabere drugog plemenitog glasnika, nekoga prikladnijeg za njezinu molbu i kome će biskup vjerovati. Ali još jednom, Djevica je ponovno potvrdila njegovu misiju i naredila mu da se vrati biskupu i inzistira na sljedećem danu:
“Slušaj, moj mali sine, budi siguran da imam mnogo slugu i glasnika kojima moram povjeriti dostavu moje poruke i prenijeti moju želju, ali vrlo je važno da ti sam zatražiš i pomogneš i da svojim posredovanjem moja želja bude ispunjena. Usrdno te molim, najmanji sine moj i strogo ti zapovijedam da sutra ponovno odeš biskupu.”
Treće ukazanje: 10. prosinca
Nakon što je drugi put predao poruku, biskup nije povjerovao Juanu Diegu i naredio mu je da traži znak od Gospe. Juan Diego ponovno je susreo Djevicu na vrhu Tepeyaca. Nakon što je čula njegov odgovor, Djevica ga je zamolila da se sljedećeg jutra vrati po znak koji će odnijeti biskupu.
“Dobro, dragi moj, sutra ćeš se vratiti ovamo, pa možeš odnijeti biskupu znak koji je tražio. S tim će ti vjerovati i u tom pogledu neće sumnjati u tebe niti biti sumnjičav.”
Kad se Juan Diego vratio kući, zatekao je svog strica Juana Bernardina teško bolesnog. Sljedećeg dana, umjesto da se vrati u Tepeyac, Juan Diego je ostao kod kuće sa svojim ujakom na samrti.
Četvrto ukazanje 12. prosinca
U utorak ujutro, s obzirom na ozbiljnost zdravlja njegova ujaka, Juan Diego je otišao potražiti svećenika kako bi njegov ujak mogao primiti posljednji obred. Umjesto uobičajenim putem, zaobišao je brdo kako bi izbjegao Djevicu, no ona je sišla s brda i utješila ga.
>> (VIDEO) Čudo nad čudesima: Rajska melodija
“Nisam li ja ovdje koja sam tvoja Majka? Zar nisi pod mojom sjenom i zaštitom? Nisam li ja izvor tvoje radosti? Zar nisi u naboru moga plašta, u kolijevci mojih ruku? Nemoj tugovati i neka te ništa ne uznemirava. Neka te ne muči bolest strica koji sad neće umrijeti. Budi uvjeren da je sad izliječen.”
Zatim ga je poslala na vrh brda da posiječe ruže koje će biti znak za biskupa. Juan Diego se odmah popeo na brdo, i kad je stigao do vrha, bio je zadivljen što cvjeta toliko vrsta izvrsnih kastiljskih ruža. Vratio se Mariji, a ona mu reče:
“Sine moj najmanji, ova raznolikost ruža dokaz je i znak koji ćeš odnijeti biskupu. Reći ćete mu u moje ime da će u njima vidjeti moju želju i da će joj morati udovoljiti”.
Posjet biskupu
Juan Diego vratio se u kuću biskupa Zumárrage da preda poruku i da mu znak koji je tražio. Kad je napokon uspio vidjeti biskupa, rekao je:
“Gospodine, učinio sam ono što si naredio, izašao sam i rekao Gospi s neba, svetoj Mariji, dragoj Majci Božjoj, da si tražio znak da mi vjeruješ da trebaš sagraditi hram tamo gdje je ona tražila biti.”
Juan Diego mu je tada rekao što je vidio na vrhu brda kada ga je Djevica poslala da poreže cvijeće kao dokaz njegovog zahtjeva:
“Rekla mi je da ti ih trebam donijeti i tako to i činim da u njima vidiš znak koji si tražio od mene i udovoljiš njenoj želji. Da razjasnimo istinitost mojih riječi evo, primi ih.”
Zatim je razmotao tilmu od bijelog platna gdje su bile pohranjene ruže. Tada su dragocjene ruže pale na zemlju, a na tilmi se pojavila sveta slika Djevice Marije. Vidjevši to, biskup i svi ostali u prostoriji padoše na koljena pred tilmom. S bolnim suzama i tugom biskup je molio i molio za oproštenje što od početka nije vjerovao.
Izgradnja Svetišta
Nakon Guadalupijskog čuda, biskup Zumárraga odmah je naredio izgradnju kapele, gdje je Juan Diego proveo ostatak svojih dana čuvajući sliku štovane Kraljice Neba. Starosjedioci su dolazili sa svih strana kako bi vidjeli Majku Nebesku utjelovljenu na tilmi Indijanca poput njih.
Godine 1622. kapela je zamijenjena prvim hramom Djevice od Guadalupe, sagrađenim na istom mjestu gdje su se dogodila ukazanja. Godine 1709. započela je gradnja prve bazilike Guadalupe, koja je djelovala nekoliko godina, ali je na njezinu strukturu utjecala izgradnja susjednog samostana kapucina.
Godine 1976. izgrađena je nova i moderna građevina kako bi se zadovoljile potrebe tisuća hodočasnika koji svakodnevno posjećivali Gospu od Guadalupe. Izvorna slika Naše Gospe od Guadalupea prenesena je u ono što danas znamo kao Bazilika Naše Gospe od Guadalupea, gdje se nalazi do danas. Njen dizajn inspiriran je čudom, jer plavo-zeleni strop predstavlja plašt Djevice koja ima svoju djecu pod svojom zaštitom.
Nican Mopohua je ime povijesnog dokumenta koji opisuje ukazanja Djevice od Guadalupe svetom Juanu Diegu – više pročitajte OVDJE!
Vijesti
Je li Ukrajina postala mjesto istrebljenja za vlastiti narod?
“Ukrajinski predsjednik Wolodymyr Zelenskyj priznao je probleme u vojsci. S jedne strane postoji nedostatak ljudi, s druge strane treba poboljšati moral, rekao je Zelenskyj. Smatra da bi se to trebalo popraviti novim zakonom o mobilizaciji.” Tako je zvučalo 18. svibnja u vijestima u 8:00 na SRF1.
Istog 18. svibnja stupio je na snagu novi, stroži zakon o općenarodnoj mobilizaciji. No, SRF uopće ne spominje koliko su nemilosrdne mjere i kazne za odbijanje te kakve nove mogućnosti zakon otvara vojsci. Čineći to, SRF je suučesnik u zločinima ukrajinske vlade protiv vlastitog naroda – donosi njemački nezavisni medij KLA.
Brutalne metode skupljanja ljudi kao scenarij iz Orwellianske distopije
Rat u Ukrajini već dugo izgleda vrlo čudno. Sve teče kao scenarij iz Orwellove distopije. [Priča u budućnosti, o zastrašujućem društvenom poretku] Rat je postao izgovor za potpuno oduzimanje građanskih prava i sloboda ljudima. Izgleda kao veliki, okrutni eksperiment na ljudima. Već smo iskusili isti eksperiment tijekom razdoblja Corone. Ali ono što se sada događa s ljudskim pravima u Ukrajini daleko premašuje zločine protiv čovječnosti iz prošlosti piše alternativni KLA.tv.
Zastrašujuće je shvatiti da bi isti scenarij mogao biti u pripremi za cijeli svijet, gurnuvši nas sve u svjetski rat. Sada da vidimo koliko je nisko pala nekad prosperitetna i slobodna država.
Vojno sposobni muškarci više ne smiju napuštati zemlju. Deseci tisuća muškaraca pokušavaju ilegalno pobjeći iz zemlje preko planina i rijeka. Iz rijeke koja graniči s Rumunjskom gotovo se svakodnevno izvlače tijela utopljenika. Razmjeri ovog bijega su ogromni.
Muškarci koji su ostali u zemlji i koji su obavezni da budu mobilizirani, dakle ljudi od 18 do 60 godina, bivaju pokupljeni po ulicama grada, premlaćivani i tjerani na frontu. Razmjeri ovih zločina ne mogu se procijeniti. Održavaju se u svim dijelovima Ukrajine. Na cestama postoje blokade gdje čovjeka mogu nasilno odvesti iz auta direktno u zonu borbenih dejstava, iako mu žena i djeca ostaju u autu.
Vojni povjerenici priopćili su i da im novi zakon o mobilizaciji daje pravo obavljanja kućnih posjeta uz mogućnost provale. Ne regrutiraju se samo obični muškarci, već i saborski zastupnici i mladi koji često nemaju 18 godina. Sve je više slučajeva u kojima muškarci umiru u regrutnim centrima nakon teških batina. Ni predsjednik ni Vlada ne reagiraju na bezakonje policije i osoblja regrutnih centara. Ne samo da se krši Ustav i europske vrijednosti, već i osnovne ljudske norme i moral. Ljudi ne mogu pronaći zaštitu ni na sudu.
Sljedeći snimak nije za one sa slabim srcem.
Ukrajinska vlada transformirala se iz slugu naroda u vladu koja se rješava svog naroda na račun svojih europskih partnera i Sjedinjenih Država. Stalne misije Europske unije poput OSCE-a, UNICEF-a i drugih ponašaju se kao da ne primjećuju ta kršenja ljudskih prava te su tako suučesnici u masovnom uništavanju građana Ukrajine. Budući da čak i vojni generali u svijetu i u samoj Ukrajini shvaćaju da je Rusiju nemoguće vojno poraziti, ovaj rat koji je u tijeku definitivno ima druge ciljeve – fizičko uništavanje ljudi i uništavanje ljudskih prava.
Činjenica je da cijela stvar mora biti strategija, proračunata stvar. Ukrajina je prije nekoliko mjeseci ponovno od SAD-a i europskih partnera zatražila potporu isporukama oružja kako bi se mogla oduprijeti Rusima. Dugo se ništa nije dogodilo. Zatim je 18. svibnja 2024. Werchowna Rada Ukrajine [Vrhovno vijeće, zakonodavno tijelo] usvojila novi zakon za intenziviranje mobilizacije. Nakon toga je američki Kongres izglasao dodjelu novog paketa oružja. Ministar Kuleba [ukrajinski ministar vanjskih poslova] je nedvosmisleno rekao: “Vi osiguravate oružje, mi osiguravamo ljude.” Čini se da oni ne žele brzu pobjedu protiv Rusa, već žele da ovaj rat traje što duže. Iskorištavaju nas kao državu, oružje je dostupno samo protiv ljudi koji su poslani na frontu, a novac je dostupan samo protiv dijelova gospodarstva i protiv zemlje i sirovina.
…
Kada rat završi i počnu sudovi za ratne zločine, na optuženičkoj klupi često se nađu pogrešni ljudi. Ovi pravi kriminalci do sada su bili vrlo dobri u ostajanju u pozadini. Ljudi, ne budite toliko glupi da ponižavate i ograničavate vlastiti narod! Oni stvarno odgovorni u pozadini žele da ljudi jedni drugima razbijaju glave u slijepom bijesu kako bi mogli djelovati bezbrižno. Ali vjetar se sve više mijenja diljem svijeta. Narodi se sele i vrlo brzo će pravi zločinci biti izvedeni pred lice pravde u svim zemljama. Narod će suditi.
from bb/thb/ab
Vijesti
PADRE PIO I SILAZAK GOSPE MEĐU HRVATE: ‘USKORO DOLAZI U VAŠU ZEMLJU’
Malo je poznata činjenica da su dvoje svetaca dvadesetog stoljeća, papa Ivan Pavao II i Majka Tereza iz Kalkute gajili stanovitu pobožnost prema ukazanjima u Međugorju i da su bili ujedinjeni u molitvi svaki dan sa Gospom – piše Zrinka Požežanac u Vjera.hr.
Još je manje poznata činjenica da je Padre Pio, veliki talijanski mistik, stigmatik i svetac imao ikakve veze sa događajima u Međugorju. A imao je.
Iako je ovozemaljski život napustio puno prije nego li će ukazanja u Međugorju započeti, Padre Pio ostavio je dva veličanstvena proročanstva koja se tiču dvoje odvojenih mističnih događaja koja će se zbiti u Međugorju.
Župnik, Padre Pio i kip iz Međugorja kao izvor čudesa
Jedno od tih odnosi se na sama ukazanja, dok se drugo povezuje sa Gospinim kipom koji je iz Međugorja prilikom jednog hodočašća odnešen u Civitivecchiu (Italija) gdje je naposljetku proplakao krvavim suzama, što je silno čudo koje je Crkva odobrila.
Naime, 1994. godine, don Pablo Martin bio je župnik crkve sv. Agostino u okrugu Pantano u Italiji Civitivecchia, gdje se trenutno nalazi spomenuti kip Majke Božje. Upravo je don Pablo taj koji je organizirao hodočašće u Međugorje u rujnu te godine i kupio 40 cm dugačak kip Djevice Marije od bijelog gipsa kao suvenir iz Međugorja.
Zanimljivo je istaknuti, don Pablo gajio je snažnu pobožnost prema Padre Piu i to čak prije nego li će otac Pio biti službeno proglašen svetim od pape Ivana Pavla II. 2002 godine.
Njegova pobožnost prema njemu je bila značajna jer upravo Padre Piu idu sve zasluge prilikom odabira kipa, naime, Don Pablo je tražio njegov zagovor u pomoći oko odabira kipa koji je poslije plakao krvavim suzama ukupno 14 puta u različitim prilikama.
Prema kazivanju Don Pabla, bio je to jedan od najljepših događaja u njegovom životu koji je rezultirao odabirom i kupnjom upravo tog kipa po pomoći i zagovoru oca Pia.
Randall Sullivan je zapisao u svojoj knjizi “The Miracle Detective” tu čudesnu vezu.
Činjenica da je Padre Pio umro 1968 godine upravo to čini tu nebesku poruku povezanu u duhovnoj komunikaciji između oca Pia i župnika koja čini cijelu stvar zanimljivom. Znamo da u Boga nema slučajnosti tako da je cijeli “slučaj bio isplaniran”.
Također, treba spomenuti da dok je još hodao ovom zemljom i primao hodočasnike u svom samostanu u San Giovanni Rotondu, često bi znao prorokovati mnoge događaje.
BBC novinarka svjedoči
U knjizi “A Spark from Heaven” BBC-eva novinarka Mary Craig izvještava da prije nego li će započeti ukazanja u Međugorju, Padre Pio kazao je grupi hodočasnika koja ga je došla posjetiti iz Mostarske biskupije: “Blagoslovljena Djevica Marija uskoro će posjetiti vašu zemlju”
Upravo te riječi Padre Pia čine ovo proročanstvo izvanrednim.
Naravno, ne trebaju mnogo čuditi te njegove riječi, Padre Pio bio je poznat po svojim duhovnim darovima. Bog mu je dao izvanredne milosti. Između ostalih, imao je dar ozdravljenja, dar čitanja srca tijekom ispovjedi, dar bilokacije, vizije Isusa i Marije i svoga anđela čuvara kao i dar proroštva, a jednog je dječaka i to protestanta poslao u Međugorje po ozdravljenje i taj dječak je ozdravio pri dolasku u Međugorje a obitelj se obratila na katoličanstvo. Ovo je priča o tom čudu:
Vijesti
Deutsche Welle: Priznanje Palestine raste na jedanaest država EU-a
EU i Bliski istok Unatoč trenutačnom ratu između Hamasa i Izraela, Europska unija ustraje na dugoročnom “rješenju dviju država” kada je u pitanju mir na Bliskom istoku.
EU pod tim pojmom shvaća državu Izrael s jedne strane i državu Palestinu unutar granica koje su okvirno definirane prije više od 30 godina u takozvanim sporazumima iz Osla između Izraela i Palestinaca.
Vanjskopolitički predstavnik EU-a Josep Borrell ponovno je na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a u Bruxellesu u ponedjeljak istaknuo kako se EU službeno drži “rješenja dviju država”, ali je istodobno zaključio kako je “rješenje dviju država svakim danom sve teže. Moramo razgovarati o tome, ali humanitarna kriza u Pojasu Gaze sada je prioritet”, kaže prvi diplomat EU-a. On je dodao kako je za trajno političko rješenje, potreban „pojačani angažman”.
Priznanje raste na jedanaest država EU-a
Sve države članice Europske unije priznaju Izrael kao državu. Istodobno samo devet od 27 članica EU-a palestinske teritorije smatra državom. To bi se trebalo promijeniti ovog utorka. Naime Španjolska i Irska sada također žele priznati državu Palestinu u granicama teritorija Zapadne obale Jordana, istočnog Jeruzalema i Pojasa Gaze. To je u utorak učinila i Norveška koja doduše nije članica EU-a, ali njezina odluka također ima težinu.
Međutim, na ovim područjima ne postoji jedinstvena vlada. Hamas, koji je u EU-u klasificiran kao teroristička organizacija, prije rata je vladao Pojasom Gaze.
Malta i Slovenija najavile su da će priznati Palestinu čim za to dođe vrijeme. Belgija je odlučila ne dodijeliti državnost palestinskim teritorijima do daljnjega, objavila je belgijska ministrica vanjskih poslova Hadja Lahbib.
Većina zapadnoeuropskih članica EU-a nije priznala Palestinu, kao ni Velika Britanija ni SAD. Istočnoeuropske članice od Poljske do Bugarske priznale su Palestinu još krajem 1980-ih, tada kao dio Istočnog bloka, koji je bio na propalestinskoj strani. DDR je Palestinu također priznavao kao punopravnu državu. Prestankom Njemačke Demokratske Republike 3. listopada 1990. i pristupanjem Saveznoj Republici, ovo priznanje je prestalo važiti.
Njemačka, Francuska, Italija čekaju s priznanjem
Većina država EU-a, uključujući i Njemačku, želi prihvatiti palestinsku državu ako bude mira, te ako Izrael također poduzme ovaj korak. No to je prilično malo vjerojatno. Vlada premijera Benjamina Netanyahua odbacivala je dvodržavno rješenje čak i prije aktualnog rata protiv Hamasa. S druge strane teroristička skupina Hamas odbacuje izraelsku državu i jedan od njezinih ciljeva je uništenje židovske države.
“Podržavamo uspostavu palestinske države, ali palestinska država mora priznati Izrael i biti priznata od Izraela. To svakako ne može biti palestinska država koju vodi Hamas, koji je teroristička organizacija”, rekao je talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani, koji je trenutno i predsjedavajući skupine sedam najvažnijih industrijskih zemalja G7.
Prije nego što se ponovno ozbiljno razmotri dvodržavno rješenje, krvavi sukob između Hamasa i Izraela mora biti okončan. O tome je vladalo suglasje ministara vanjskih poslova EU-a na sastanku u Bruxellesu ovog ponedjeljka. Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock ponovno je pozvala na humanitarni prekid vatre u Gazi “kako bi se okončala patnja za taoce koji su još u zatočeništvu Hamasa i kako bi se konačno okončala patnja za ljude u Gazi”. Nakon terorističkih napada na Izrael početkom listopada u kojima je Hamas ubio 1.200 ljudi, a oteo 250, izraelska vojska pokrenula je veliku vojnu operaciju razbijanja položaja Hamasa u Pojasu Gaze.
Sudski nalog se ignorira – što sada?
No područje je daleko od bilo kakvog primirja. Hamas je ponovno ispalio rakete prema Tel Avivu iz Rafaha u Pojasu Gaze. Izraelska vojska je nakon toga granatirala izbjeglički kamp u blizini Rafaha, što je, prema palestinskim izvorima, prouzročilo najmanje 35 poginulih. “Obje strane ne poštuju naloge Međunarodnog suda pravde”, rekao je visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell u Bruxellesu.
“Ovo je prava dilema. Kako međunarodna zajednica može nametnuti provedbu odluka Međunarodnog suda pravde?” – upitao je Borrell ostale ministre vanjskih poslova. Međunarodni sud pravde u Haagu naredio je u petak, na zahtjev Južnoafričke Republike, da Izrael mora odmah prekinuti vojnu operaciju u Rafahu, gradu na jugu Pojasa Gaze, i omogućiti više humanitarne pomoći. O stanju na jugu Pojasa Gaze će danas raspravljati i Vijeće sigurnosti UN-a na hitno sazvanoj sjednici.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock govori u ime velike većine država članica kada u Bruxellesu kaže: “Privremene mjere Međunarodnog suda pravde su obvezujuće i naravno da ih se mora slijediti. No mi svjedočimo akcijama suprotnim tome. Bilo je više raketa na Tel Aviv koje je ispalio Hamas. U isto vrijeme, vidimo da nije nikakav dobitak za sigurnost Izraela i da neće dovesti do oslobođenja niti jednog taoca ako ljudi sada gore u izbjegličkim šatorima”. Baerbock pritom aludira na izraelski napad na izbjeglički kamp, koji sada istražuje izraelsko državno odvjetništvo.
“Međunarodno pravo vrijedi za sve, to se također odnosi na izraelsko ratovanje”, rekla je njemačka ministrica. Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani istaknuo je kako Hamas također krši međunarodno pravo skrivajući svoje pozicije među civilnim stanovništvom.
„Hamas instrumentalizira ljude u Rafahu. Namjera Hamasa je Izrael namamiti u medijsku zamku”, rekao je Antonio Tajani. Slike civilnih žrtava u Pojasu Gaze naravno diskreditiraju Izrael.
“Bez antisemitizma glavnog tužitelja”
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell oštro je kritizirao izraelsku vladu zbog najave da se ni pod kojim uvjetima neće pridržavati naloga Međunarodnog suda. „Ne samo Međunarodni sud Ujedinjenih naroda, koji ima nadležnost nad državama, nego i Međunarodni kazneni sud, koji ima nadležnost nad pojedincima, treba tretirati s poštovanjem”, odlučan je Josep Borrell.
Glavni tužitelj Kaznenog suda u Haagu zatražio je, među ostalim, raspisivanje tjeralice protiv izraelskog premijera Benjamina Netanyahua zbog ratnih zločina. “Mi moramo pustiti sud da odluči, i to bez vrijeđanja, što misli o zahtjevu glavnog tužitelja. Nažalost, to nije slučaj. Glavnog tužitelja se optužuje za antisemitizam, što se uvijek događa kada postoji nešto što se Vladi Benjamina Netanjahua ne dopada. Optužbe za antisemitizam protiv tužitelja su za nas neprihvatljive”, rekao je Josep Borrell.
Bernd Riegert/Deutsche Welle
-
Vijesti2 tjedna ago
Rim Tim Tagi Dim – tek pohvala Baalu?
-
Vijesti3 tjedna ago
Fra Josip Marcelić: ŠTO JE RUACH? Duh Sveti u povijesti spasenja
-
Vijesti1 tjedan ago
HRVATIMA GOVORI? Njemački svećenik prije 300 g. zapisao koga će svi htjeti uništiti
-
Vijesti6 dana ago
Hrvatska – Sretan ti Dan državnosti!
-
Vijesti2 tjedna ago
DEMONOLOG GOVORI: Ozdravljenje obiteljskog stabla
-
Vijesti3 tjedna ago
“Obitelj je temelj naše budućnosti, Hasanbegović možda ipak bude dio izvršne vlasti”
-
Vijesti5 dana ago
Preminuo je Louis d’Alencourt ‘apostol posljednjih vremena’
-
Vijesti7 dana ago
UVIJEK ČETVRTKOM Blagdan Tijelova – što danas točno slavimo?