Vijesti
Promjene na WhatsAppu! Spremni?
WhatsApp polako uvodi nove promjene. Naime, dosad se tražilo spremanje novih kontakata na vašem pametnom telefonu i nije bilo moguće spremiti nove kontakte s drugih uređaja na kojima ga koristimo (recimo, PC) i tu je postojao rizik gubitka kontakata ako se nešto dogodi mobitelu pa su se tražila nova rješenja.
To će se sada promijeniti jer će sve zamijeniti jedinstvena korisnička imena. Naime, kontakti će biti spremljeni pomoću novog šifriranog sustava za pohranu Identity Proof Linked Storage (IPLS). Sustav će generirati šifrirani ključ svaki put kada spremite kontakt, što znači kako će biti zaštićeni enkripcijom. WhatsApp također planira uvesti korisnička imena jer smatraju kako će biti privatnija od tradicionalnih kontakata.
Dobra je to stvar za one koji često komuniciraju s drugim korisnicima jer više neće morati unositi njihove brojeve telefona u svoj uređaj, bit će dovoljno upisati jedinstveno korisničko ime. Korisnici će tako moći dodavati i upravljati kontaktima i putem WhatsApp za web i za Windows te s drugih povezanih uređaja. Iz WhatsAppa nisu potvrdili kad će ova novost postati dostupna korisnicima, no potvrdili su da se na tome radi.
Postojat će opcija odabira da nečiji kontakt pohranimo na svoj pametni telefon ili isključivo u WhatsApp što će olakšati posao svima koji tu aplikaciju koriste u poslovne i privatne svrhe i imaju dva odvojena računa. Osim toga, prednost će biti i ta što ćete moći obnoviti svoje kontakte na WhatsAppu ako vam slučajno telefon prestane raditi ili bude ukraden.
Vijesti
Blažena Katarina Kosača-Kotromanić, pretposljednja bosanska kraljica
Na današnji dan 1478. u Rimu umrla je pretposljednja bosanska kraljica Katarina Kosača-Kotromanić.
Katarina Kosača-Kotromanić rođena je u Blagaju blizu Mostara u obitelji humskog vojvode Stjepana Vukčića Kosače i Jelene Balšić. Točna godina rođenja ove pretposljednje bosanske kraljice nije utvrđena u povijesnim izvorima, pa se pretpostavlja da je to bilo između 1424. i 1426. Katarinin otac Stjepan bio je jedan od najuglednijih velikana srednjovjekovne Bosne i vlasnik mnogobrojnih posjeda na teritoriju današnje Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Hrvatske.
Prvih 20-ak godina života Katarina je provela uglavnom u rodnom Blagaju s roditeljima, a 1446. udala se za prijestolonasljednika bosanskog kraljevstva Stjepana Tomaša Kotromanića te najveći dio vremena bila na kraljevskom dvoru na Bobovcu. U braku je rodila troje djece: sina Šimuna, kćer Katarinu i još jednog sina o čijoj sudbini nema pouzdanih podataka. Kako je to njenom suprugu bio drugi brak, imala je i posinka Stjepana Tomaševića, koji je prvi bosanski kralj, okrunjen krunom primljenom iz Rima. I njemu je bilo važno da ostane u dobrim odnosima sa Stjepanom Vukčićem Kosačom, pa je zbog toga još prije nego je okrunjen za kralja, priznao kraljici Katarini sva prava kraljice majke.
Katarina je ostala na dvoru sve do 1463., kada je turski sultan Mehmed II. osvojio Bosnu. U tom pohodu Stjepan Tomašević je izgubio život, Katarinino dvoje djece odvedeno je u ropstvo, a ona je uspjela pobjeći prema Dubrovniku. Kao predstavnica bosanskog kraljevstva, tamo ostaje tri godine čekajući vijesti o svojoj djeci koju nikada više nije vidjela. Iz Dubrovnika odlazi 1466. i trajno se nastanjuje u Rimu gdje umire 25. listopada 1478.
Katarina je u djetinjstvu odgajana u pravoslavnoj vjeri svoje majke, kasnije slijedi nauk bogumila, a udajom za Stjepana Tomaša Kotromanića prelazi na katoličanstvo te postaje članicom franjevačkog svjetovnog reda. Neposredno prije smrti vjerovala je da su joj djeca još živa, ali islamizirana te svoju zemlju oporučno ostavlja njima u nasljedstvo ukoliko se vrate katoličkoj vjeri, a ako to ne bude moguće, na bosansko kraljevstvo pravo polaže Sveta Stolica.
Premda nije zabilježno da je vođen službeni proces beatifikacije Katarine Kosače niti da je proglašena blaženom, ipak je glas o njezinoj svetosti od davnina prisutan u hrvatskom narodu u Bosni i Hercegovini koji ju, poglavito zahvaljujući ocima franjevcima, časti kao blaženicu. Kroz mnogobrojne pjesme, priče, legende, običaje i narodne predaje ona se i danas štuje kao hrvatska narodna junakinja te osoba koja je u jednom turbulentnom vremenu bez obzira na osobnu tragediju smogla snage do kraja života boriti se i brinuti za svoju zemlju.
““…Znam da su živi. Usnula sam ih. Šimun je stasit kakvog sam ga i zamišljala. Kao otac njegov, kralj naš. Katarina je lijepa kao vila. U jednu pletenicu kosu spliće. A pletenica kao ruka debela. Eto takvu kosu moja Katarina ima…
A Bosna moja…
Utišajte se vjetrovi! Smirite se oluje! Blagi budite Bosni mojoj. Kiše nebeske vidajte joj rane. Zemljo presveta plodna joj budi. Bože blagi, vrati spokoj Bosni mojoj!
…i još Te jedno molim Bože : neka me Bosna ne zaboravi…”
Blažena Katarina Kosača-Kotromanić
J.Vr.,KT/Hrvatski.ba
Vijesti
Igor Vukić: Bježeći od optužbi za genocid, Srbi forsiraju Jasenovac!
Gost u Podcastu Velebit je novinar, publicist i istraživač logora u Jasenovcu Igor Vukić donosi Projekt Velebit
Zašto je ravnatelj JUSP-a Jasenovac Ivo Pejaković dao ostavku
Kakva je to ograničena revizija dokumentacije Spomen područja Jasenovac koju najavljuje ministrica Obuljen Koržinek?
O čemu govori “Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda”?
Koji su sve gradovi u Deklaraciji nabrojani kao mjesta stradanja Srba?
Koji su to mrzitelji Hrvata iz Srebrenice?
Zašto je u posljednjih desetak dana iz Bosne i Hercegovine stiglo nekoliko političkih poruka povezanih s ratom 90-ih?
Zašto bošnjačke udruge osporavaju zasluge HVO-a?
Kako to da je Bošnjacima sada i hrvatski ministar Anušić postao sporan?
Zašto hrvatski intelektualci imaju potrebu naglašavati da nisu podupiratelji zločina?
Zašto hrvatski političari izbjegavaju neke povijesne teme?
Treba li hrvatska država odgovoriti na seriju klevetničkih pritisaka iz našeg susjedstva?
Vijesti
IZVRSNO Pavle Kalinić otvoreno o problemima u Izraelu i svjetskoj politici…
Pavle Kalinić: Naciju koja je izašla iz rata vode dezerteri na svim razinama
Je li predsjednik Hrvatske ruski igrač, kako će završiti Zelenski i što će biti na Bliskom istoku? Tko to nije bio solidaran 1991.? Gost Podcasta Mrežnica je Pavle Kalinić, stručnjak za sigurnost.
-
Vijesti2 tjedna ago
STUDIJA S OXFORDA POTVRDILA Miokarditis i perikarditis samo kod djece s Pfizerovim cjepivom
-
Vijesti1 tjedan ago
“O četiri šamara pape Franje” u članku Ivice Šole
-
Vijesti2 tjedna ago
Četnik paradira po Dubrovniku – Gdje ste sada ‘heroji’, generali?! A Ćipe?!!!
-
Vijesti4 dana ago
Vlč. Dražen Radigović, Molitvom spasimo svoju Hrvatsku!
-
Vijesti3 tjedna ago
JE LI BOLEST LYME – BIOLOŠKO ORUŽJE? Nagrađivana znanstvena spisateljica Kris Newby i Robert F. Kennedy, Jr. razotkrivaju…
-
Vijesti2 tjedna ago
Kina sve zabrinutija! Umjetna inteligencija bira mete u Gazi
-
Vijesti2 tjedna ago
Dr. Thomas Seyfried: Rak se može spriječiti. Evo 7 NAJVAŽNIJIH pravila za njegovu prevenciju
-
Vijesti3 tjedna ago
Ex. potpredsjednik Pfizera Mike Yeadon tvrdi da su mu britanski parlament blokirao video poruku