Connect with us

Društvo

„S margine političkoga spektra“ – Lijevo-desna oporba najavila novu balvan revoluciju

Published

on

Takozvana ljevica (fašisti lijeve orjentacije) najavljuju protest pred sjedištem HDZ-a, na Trgu žrtava fašizma ( u Zagrebu za žrtve komunizma nisu čuli). Najavljena je borba za vlast institucionalnim i vaninstitucionalnim metodama borbe (balvani?, diverzije?). Udružili se lijevi i desni željni vlasti, s jedne strane takozvani domoljubi, a s druge strane mrzitelji hrvatske države (kombinacija za pet!). Nemaju program, nemaju ljude koji bi nešto konkretno napravili već imaju svoj ego, svoju samodopadnost, mržnju prema hrvatskoj državi. Oni svakodnevno pokazuju svoju mržnju prema hrvatskoj državi, preko iskazivanja mržnje prema HDZ-u.

Da ne bude zabune Plenković vodi izdajničku politiku: koalicija sa SDSS-om koji provodi Memorandum II u Hrvatskoj, jednostrana pomirba, podržavanje Srbije na putu u EU, kukavička politika prema BiH po pitanju statusa Hrvata, financiranje unutarnjih i vanjskih neprijatelja hrvatskoga naroda, financiranje i podržavanje antihrvatskih mainstream medija, neprovođenje nužnih reformi (pravosuđa, zdravstva, nabujale administracije), nepotizam, korupcija, cenzura i ostalo.   

Nasuprot Plenkoviću su: jugokomunistički sljedbenici, abolirani četnici, uhljebi svakojakih svjetonazora, neznalice, lažovi, licemjeri, korisne budale koje daju svoj glas rušiteljima.

Nesređenu državu ostavili su nam komunisti, a njihova djeca koja su danas na vlasti nastavljaju gdje su djedovi i očevi stali. Hrvateki nikako da shvate da su komunisti (članovi HDZ-a, SDP-a, HNS-a…) opljačkali Hrvatsku, nikako da shvate da u svim strankama ima lopova i da krađu obično radi pojedinac. SDP je kao stranka prisvoji državnu i privatnu imovinu devedesetih godina ali to se ne spominje. Hrvateki su jako zaboravni, a mainstream mediji ih ne podsjećaju, pa su zaboravili pljačku INE iz osamdesetih godina, zaboravili su tko je i zašto ubio Stjepana Đurekovića, zaboravili su da je INA bila bankomat UDBE, zaboravili su da su provjereni komunisti/njihova djeca vodili INU, a i danas je vode. Po pitanju INA-e zaboravili su Hrvateki tko je uništavao INA-u, zaboravili su na slučaj Vesne Balenović.

Upropaštavanje INE započela je Račanova vlada i „veliki stručnjak“ Ljubo Jurčić, nastavio drug Ivo Sanader i njegova desna ruka Jaca, nakon toga je Zoki dao svoj doprinos, a i Božo Petrov se može pohvaliti da je imao udjela u pravljenju milijunske štete.  Sve su to mainstream mediji prešutjeli, a Hrvateki zaboravili ili nikada čuli (mlađi).

Na koji način je Račanova vlada prodala (2003. g.) INA-u ispod cijene poznato je. Važno je ponoviti da je MOL kupio 25% udjela  plus jednu dionicu i da je time stekao upravljačka prava u ekvivalentu od 49%!?

Mol je u listopadu 2008. kupio još 22,15% dionica i tako postao najveći vlasnik.

https://kamenjar.com/o-nekim-brojevima-i-slovima-oko-ine/ (Grgur S.)

Milanovićeve vlada ne poštuje potpisane ugovore pa MOL tuži Republiku Hrvatsku. Zbog nepridržavanja rokova za preuzimanje poslova definiranih ugovorom, MOL krajem 2013. godine na arbitražnom sudu u Washingtonu pokreće postupak protiv Hrvatske za naknadu štete u visini nešto većoj od 1,1 milijarde dolara. (odlukom suda Hrvatska će platiti samo dio traženog iznosa).

Milanovićeva Vlada uzvraća protutužbom na sudu u Ženevi, zahtijevajući da se izmjene ugovora proglase ništetnim…Hrvatska je spor izgubila i sve platila. Milanović i Petrov se mogu pohvaliti svojim „uspjehom“: 14,5 milijuna eura isplaćenih na konto MOL-a + kamate i odvjetnički troškovi.

O kriminalu u INA-i pisala je i govorila Vesna Balenović tijekom vladavine lijeve vlade Ivice Račana (2001. godine). Gospođa Balenović je dobila otkaz  (Citat: „….dobila sam otkaz, najurena sam sa svog radnog mjesta, osramoćena, financijski i zatvorski kažnjavana kao najveći razbojnik“).

O prodaji INA-e gospođa Balenović kaže: „Ako je to bila četvrtina dionica, znači da su INA-u procijenili na samo dvije milijarde dolara tj. cca 16 milijardi kuna. Samo bogata sirijska plinska i naftna polja Jihar, Hayan, Palmyra, Mazrur, Al Mahr i Jazal koja su uoči prodaje INA-e otkrili radnici Naftaplina vrijedila su minimalno 25 milijardi dolara tj. cca 200 milijardi kuna. Zašto su našim inženjerima iz Sirije Stanku Kadiji i Zlatku Hillu tadašnji moćnici upleteni u prodaju INA-e prijetili smrću ako progovore javno o pravoj vrijednosti i kapacitetu novootkrivenih sirijskih polja? Ponovimo, tada je premijer bio čelnik SDP-a Ivica Račan, potpredsjednik Vlade RH i predsjednik Nadzornog odbora INA-e Slavko Linić, predsjednik Uprave INA-e bio je zet istaknute političarke Savke Dabčević Kučar i jedan od osnivača HNS-a Tomislav Dragičević, ujedno i miljenik tadašnjeg predsjednika RH Stipe Mesića. Potpis na prodaju INA-inih dionica MOL-u stavio je uz pristanak prethodno navedenih tadašnji ministar gospodarstva Ljubo Jurčić. Dakle propast INA-e koja je predstavljala okosnicu hrvatskog gospodarstva i energetske suverenosti inicirala je bagatelnom prodajom politička krema SDP-a i HNS-a. Koliko je milijardi kuna provizije pri takvoj prodaji 25% INA-e završilo u privatnim džepovima i crnim stranačkim fondovima sa sigurnošću zna mladi Peđa Grbin…“

https://bljesak.info/gospodarstvo/tvrtke/balenovic-ina-u-hitno-nacionalizirati-i-uvesti-red/392437

Balenović: „Kako je to, kada i kome prodana Ina? Je li razlog bila provizija prodavateljima?

Nitko baš nitko od 4.5 milijuna Hrvata nikada nije pitao SDP i HNS, Račana, Slavka Linića, Ljubu Jurčića, Dragičevića, Mesića, i njihove prijatelje kriminalce, zašto su Inu poklonili Molu 2003. godine i zašto smo izgubili 240 milijardi kuna odmah u startu! A koliko bi milijardi još Ina stvorila! Još 10 puta toliko! Zašto mi nismo kupili MOL od kojeg smo bili 10 puta tada jači? Potrebe za prodajom Ine  nije bilo nikakve osim provizija prodavateljima! Nitko ništa ni ne pita! Sramota!

Šteta INA-i i Republici Hrvatskoj napravljena je i prodajom nalazišta „Bijele noći“ u Sibiru:

https://novac.jutarnji.hr/novac/aktualno/prodajom-bijelih-noci-ina-i-je-napravljena-veca-steta-nego-bilo-kojom-politickom-odlukom-8473028
https://www.vecernji.hr/vijesti/za-bijele-noci-dobili-74-a-ne-214-milijuna-dolara-633839

U nesređenoj državi sve je moguće

Pljačka u INA-i je glavna tema u Hrvatskoj, pozvani i nepozvani komentiraju slučaj pljačke i pitaju se kako je to moguće. U nesređenoj državi, kao što je Hrvatska, sve je moguće. Moguće je da direktora na 4 razini upravljanja nitko ne kontrolira i da on može raditi što ga je volja. Dakle, radi se o jako lošem načinu upravljanja tvrtkom. Mediji prozivaju i optužuju pojedince iz Nadzornog odbora, bivšeg ministra ali ne i Upravu koja je omogućila takvo ponašanje. „Nadzorni odbor (NO) nikada, pa ni u ovom slučaju, ne dobiva pojedinačne ugovore na uvid niti na odlučivanje. Tek po završetku kvartala dobiva izvještaje o poslovanju…“

„Premijer je najavio da će zbog afere s preprodajom plina zatražiti odgovornost svih članova Uprave Ine, i hrvatskih i mađarskih. Prema međudioničarskom ugovoru, da bi se promijenio neki član Uprave Ine, potrebna je privola i suglasnost drugog, većinskog suvlasnika – MOL-a, te cijeli slučaj, rekao je Plenković, zahtijeva ozbiljne razgovore s njima o metodologiji upravljanja Inom. “Ova kompanija djeluje u Hrvatskoj, ovakvu političku štetu kakvu mi trpimo posljednjih pet dana zbog toga što je jedan krug osoba odlučio napraviti ovakva nezakonita djela a da Uprava za to nije znala, to neće ostati bez odgovora. Ovo je stvar oko koje se odgovornost treba staviti u prvi plan”, dodao je. Na pitanje hoće li smijeniti članove Nadzornog odbora i može li se to bez MOL-a, premijer je odgovorio kako u ovom trenutku to nije moguće. Dominantna odgovornost, rekao je, leži na Upravi jer se cijeli slučaj dogodio u kompaniji..“


Po pitanju novca treba kazati da novac nije ispario i da će se najveći dio vratiti u državni proračun što je dobra vijest. Sada je glavno pitanje: Može li Vlada uopće smijeniti upravu Ine? Odgovor na pitanje: Kako postupiti? trebaju dati iskusni pravnici međunarodnoga prava te stručni ekonomisti (ne oni koji imaju diplome već oni koji znaju i imaju iskustva pri rješavanje ovakvih sporova). Što mislim ja i meni slični, što misle Peđa, Sandra, Nikola, Božo, Nino, Anka, Dalija, Marijana itd nevažno je.  Vlada mora formirati tim eksperata koji će je savjetovati i zastupati.

Ekonomski analitičar Damir Novotny: „Očito da postoji nered u korporativnom upravljanju, da ne postoji sustav koji bi sprečavao takve malverzacije“

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/moze-li-vlada-uopce-smijeniti-upravu-ine-imamo-problem-s-ugovorom-kojeg-je-potpisao-sanader-15241918

“Dioničarsko društvo Ina kotira na Zagrebačkoj burzi, znamo tko su dioničari. MOL nije prešao 50 posto, nema većinsko vlasništvo, niti može imati, ako mu braniteljski fond ne proda svoje dionice i nešto malih dioničara. Udio Vlade je 48 ili 49 posto. Imamo problem s ugovorom koji je Sanader potpisao, gdje je dao pravo upravljanja MOL-u. Hrvatska vlada ne može smijeniti upravu, a hoće li mađarska strana to prihvatiti, to ćemo tek vidjeti”,

“Vlada bi svakako trebala nominirati grupu eksperata koji bi vodili razgovore. Mađarska strana je imala konzultantsku firmu McKinsey koja je zastupala njihove interese. Na našoj strani je bio Damir Polančec sam, koji nije imao podršku niti konzultantske tvrtke niti pravnih firmi niti je bio dobro kapacitiran za to. Mađarska strana je bila izvrsno pripremljena i mogla je stvoriti prijedloge ugovora dobrih za njihovu stranu”.

Istaknuo je da se ne radi o pljački stoljeća, nego da je to “zapravo manipulacija situacijom da postoji dualitet cijena”.

Mainstream mediji pišu:

Progresivna saborska oporba zatražila je od Vlade da zbog afere s preprodajom plina u Ini na idućoj sjednici razriješi Upravu i Nadzorni odbor Ine, a nakon toga i sama podnese ostavku. Predstavnici SDP-a, Socijaldemokrata, Možemo, GLAS-a i HSS-a nakon sastanka u saboru dogovorili su se da će poduzeti sve institucionalne i izvaninstitucionalne mjere kako bi osigurali da dođe do prijevremenih izbora i poručli da su spremni za izbore. Peđa Grbin, Sandra Benčić (Možemo). Kadroviranje koje zamjeraju HDZ provode (Zagreb, Split).“

Ponašanje oporbe je jadno i sramotno (objavljivanje starih slika Plenkovića i Jandrokovića sa sudionicima pljačke). To je ispod svake razine jer ni Plenković, ni Jandroković nemaju nikakve izravne veze s pljačkom.
Pljačka u INA-i je glavna teme u Hrvatskoj. Je li tajming otkrivanja afere (pljačke) tempiran da se na bavimo drugim važnim temama (npr. položaj Hrvata u BiH, reforme)?

Takozvana progresivna oporba koristi neprimjereni riječnik, poziva na novu balvan revoluciju, iskrivljuje činjenice, laže i veliča svoj ego i sve to s novcima poreznih obveznika. Poziv na protest 10. rujna 2022. godine u Zagrebu je poziv na rušenje hrvatske države, a ne rušenje HDZ-a. Na tom protestu bit će jugokomunisti, abolirani četnici, uhljebi svih boja i svjetonazora, ukratko bit će mrzitelji hrvatske države.

I ja sam za protest (kao i drugi branitelji) zbog izdajničke politike koju vodi Andrej Plenković, zbog izostanka strukturnih reformi, zbog jadnog pravosuđa, nepotizma, korupcije, jugočetničkih medija, cenzure i blaćenja hrvatskog naroda. I ja sam za protest 10. rujna ali ne s rušiteljima hrvatske države (SDP, Možemo, Most, Glas, Centar, Radnička Fronta itd.), za protest na drugom mjestu u isto vrijeme.

Mi branitelji, stvarali smo hrvatsku državu. Nažalost nije onakva kakvu smo sanjali i željeli (poštena, pravna, napredna, demokratska). Ne ćemo je rušiti već ćemo nastojati da bude bolja. Branitelji, domoljubi, također snose dio odgovornosti zašto nam je država ovakva jer kada su izbori ne izlaze na izbore, ne organiziraju akcije, nema ih na mirnim prosvjedima protiv izdajničke politike druga Plenkovića (koalicija sa SDSS-om i provođenje Memoranduma II).

Stvarni branitelji nemaju što tražiti na prosvjedu 10. rujna 2022. na Trgu žrtava fašizma. Neka organiziraju prosvjed domoljuba na drugom mjestu (u isto vrijeme) u Zagrebu i pokažu da su za promjene, a ne za rušenje države koju su stvarali.

Treba biti pošten i kazati da niz optužbi na račun vladajućih ne stoji. Kažu da je HDZ na mjesto smijenjene članice opet postavio osobu koja ima člansku iskaznicu HDZ-a. Ponašanje HDZ-a se kritizira ali kada to radi SDP (sjetite se kada su u dva navrata bili vladajuća stranka koliko su članova nadzornih i upravljačkih odbora promijenili-SVE!). Kada Tomašević u Zagrebu i Puljak u Splitu imenuju svoje članove u nadzorne i upravljačke odbore umjesto Bandićevih kadrova i HDZ-ovih kadrova onda je to normalno i za pohvalu od mainstream medija i lijevih fašista. Inicijatori prosvjeda su izdali i proglas. To je hrpa praznih riječi koja završava pozivom na rušenje sadašnje vlasti. Rušitelji nisu napisali tko bi trebao zamijeniti sadašnju neokomunističku vlast, hoće li to biti Tomislav, Sandra, Peđa, Dalija, Anka, Krešo, Katarina, Sabina, Mirela, Marijana, Ivica, Božo, Nikola, Nino i drugi uhljebi koji dobro žive na grbači naroda a ničim to nisu zaslužili. Ne, hvala!

Narodna poslovica kaže: „Sjaši Kurta da uzjaše Murta“. 

Foto: kamenjar.hr

Dr. Marko Jukić  

Društvo

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Svetište Majke Božje Trsatske

Published

on

By

Svetište Majke Božje Trsatske najveće je hodočasničko svetište u zapadnom dijelu Republike Hrvatske. Prema predaji 10. svibnja 1291. godine na mjestu današnjeg svetišta Gospe Trsatske osvanula je Nazaretska kućica Svete obitelji. Na Trsat su je iz Nazareta prenijeli anđeli. Tu se zadržala do 10. prosinca 1294. godine kada je anđeli preniješe u Loreto, pokraj Ancone, gdje se i danas nalazi.

O gradnji crkve razmišljao je Nikola IV Frankapan, a gradnju je započeo njegov sin knez Martin Frankapan, dozvolom pape Nikole V., zavjetujući se franjevcima obvezom gradnje crkve i franjevačkog samostana 1453. godine, na mjestu gdje se prema legendi od 1291 do 1294. godine nalazila Bogorodičina kućica. Nakon izgradnje je doveo franjevce iz Bosanske vikarije.
Crkva Blažene Djevice Marije danas je poznato svetište i hodočasničko odredište u koje stižu ljudi iz raznih dijelova Hrvatske i inozemstva. U njoj je pokopano više znamenitih ljudi. Tu su grobovi nekih članova grofovske obitelji Frankopana i grob Petra Kružića, graditelja čuvenih stuba do trsatskog svetišta.

Vrlo brzo ovo svetište je postalo hodočasničkim središtem. Nakon velikog požara koji se desio 1629. godine, bilo je potrebno dodatno renovirati crkve i samostan uz nju. Crkva i samostan su obnovljeni ponajviše u baroknom stilu u kojem su prepoznatljivi i danas. Unutrašnjost je također dizajnirana baroknim stilom, a to se najviše očituje u raskošnom oltaru koji datira iz 1692. godine.

Na mjestu današnje bazilike gotovo dva stoljeća bila je kapela koju je dao izgraditi Nikola I. Frankopan. Crkva koja je iz nje nastala, zahvaćala je prostor svetišta i polovicu glavne crkvene lađe današnje građevine. Lijeva crkvena lađa i pročelje podignuti su tek kasnije. Sada je čine dvije lađe. Znamenita su i dva samostanska klaustra te ljetna blagovaonica.

Najzaslužniji za današnji njen izgled je Franjo Glavinić, tadašnji gvardijan samostana, koji je u kolovozu 1644. pokrenuo radove na obnovi i proširenju. Svoj konačni izgled, crkva je dobila 1824. godine kada je produžena 6 metara, a dodan joj je i zvonik kojega do tada nije imala.

Današnja bazilika, splet je gotičko – renesansno – barokno – bidermajerskih graditeljskih faza. Crkvu Majke Božje danas rese oltarne slike sv. Mihovila, sv. Katarine i sv. Nikole, manirističkog slikara iz Švicarske, franjevca Serafina Schöna, slikara C. Tasce i drugih poznatih umjetnika 17. i 18. stoljeća.

Zbog gubitka Svete kućice, neutješenim Trsaćanima papa Urban V. 1367. godine šalje čudotvornu sliku Majke Božje imena «Majka milosti».

Predaja kaže da je sliku osobno naslikao sv. Luka Evanđelist. Izrađena je na cedrovoj dasci i podijeljena na tri polja. Zbog štovanja koje joj iskazivano, slika je okrunjena krunom od pravoga zlata 8. rujna 1715. godine, a svečanost njene krunidbe se održala pod pokroviteljstvom hrvatskog Sabora. Bila je to prva Marijina slika izvan Italije koju je dao okruniti neki papa. »Majka milosti« ima iznimno značenje u stvaranju kulta štovanja Djevice Marije na Trsatu. Sveti otac već u petnaestom stoljeću dopušta poseban oprost onima koji ju pohode. Slika se i danas cijeni zbog milosti koju po njoj dijeli Marija svojim štovateljima, a stoji na glavnom oltaru i iz crkve se iznaša prilikom raznih procesija, kao npr. na Blagdan Gospe Trsatske ili  Velike Gospe.

Čudotvorna slika “Majke Milosti” podijeljene je u tri okomita polja. U središnjem, najvećem polju je Marija koja doji, hrani Isusa. Marijin blagi pogled usmjeren je prema Isusu ali i prema gledatelju slike. Dijete Isus ima ozbiljan pogled i podiže ruku za blagoslov. U gornjem dijelu lijevog i desnog bočnog polja prikazani su najvažniji događaji iz povijesti spasenja: Utjelovljenje (Navještenje) i Otkupljenje. Potonje je prikazano u tradicionalnoj ikonografskoj formi “deisisa” – prikaza Kristove otkupiteljske smrti na križu, prije koje je Crkvi preko sv. Ivana, najmlađeg apostola, Mariju ostavio za Majku. U donjoj polovici lijevog i desnog bočnog polja slike prikazani su svjedoci Crkve. Ono što je Isus propovijedao nastavili su učenici! Desno su apostoli sv. Petar, sv. Ivan i sv. Pavao. S lijeve strane su prikazani nepoznati sveti biskup (najvjerojatnije sv. Nikola), sv. Bartolomej (crven, jer mu je tijekom mučeništva odrana koža) i sv. Stjepan, đakon.

Knez Martin Frankapan uz crkvu je dao sagraditi i samostan u koji su se 1468. doselili franjevci. Tu se nalazi stara i bogata knjižnica s arhivom i bogata riznica s darovima i zadužbinama koje potječu od 14. stoljeća do današnjih dana. U njoj se čuva original gotičkog triptiha Gospe Trsatske kojeg je, prema predaji, Hrvatima 1367. godine darovao papa Urban V. Ikona je već u to doba slovila kao čudotvorna jer ju je, vjerovalo se, naslikao sam sveti Luka. Tu se nalazi i veliki relikvijar srpske despotice Barbare rođene Frankapan poklonjen crkvi 1485., te dvoglavi orao iz masivnog zlata ukrašen draguljima koji je zavjetni dar Karla V. iz 1536. godine, a vrijedna je i visokorenesansna srebrna skulptura Bogorodice s Isusom, visoka 35 cm koju je 1597. godine darovao hrvatski ban Toma Bakač-Erdody za ozdravljenje sina. Još se tu čuvaju i Leopoldovi svjećnjaci, te misno ruho koje je darovala Marija Terezija.

U kapeli Zavjetnih darova nalaze se zavjetne slike na kojima se obično vide lađe pomoraca kada im je u oluji zaprijetila životna opasnost, a ističe se i gotička skulptura Gospe Slunjske. Tu su i ostali darovi od 19. st. do danas.

U sklopu samostana u 17. je stoljeću osnovana i gimnazija za školovanje mladih franjevaca te su više od stoljeća djelovali teološka škola, prva trsačka pučka škola i prva bolnica u Rijeci. Samostanska knjižnica posjeduje više od 20.000 svezaka, među kojima su i prva hrvatska neglagoljska knjiga »Lekcionar Bernarda Splićanina« te »Evangelistarum« iz 1532. godine Marka Marulića, kao i «Raj duše», koji je bio osobni molitvenik grofice Katarine Zrinski autora Nikole Dešića.

Brončana skulptura “Trsatski hodočasnik”  je rad akademskog kipara Antuna Jurkića. Skulptura predstavlja papu Ivana Pavla II. kako se moli. Postavljena je u čast trećeg pastoralnog posjeta (2003. godine) pape Hrvatskoj.

Continue Reading

DOMOVINSKI RAT-KULTURA SJEĆANJA

KULTURA SJEĆANJA: VUKOVAR 1991.

Published

on

By

Popis 2717 žrtava srpske agresije na Vukovar 1991. godine.

Podsjetnik za zaboravne Hrvateke, dezertere koji vladaju, jugočetničku oporbu i koalicijske partnere HDZ-a

Vukovarski franjevci (ne država) napravili su popis svih vukovarskih žrtava 1991. godine. Imena su ispisana na staklenoj stijeni u dvorištu Franjevačkog samostana, ponad Dunava. Idejni poticaj za ovaj popis dao je fra Josip Šoštarić, tadašnji župnik u Šarengradu, koji je često dolazio u Vukovar.

Na ovome popisu nalaze se poginuli hrvatski branitelji i pripadnici civilne zaštite u Vukovaru 1991. godine. Među njima su i oni zatočeni i ubijeni u Srpskim koncentracijskim logorima, ali i brojni nestali te veliki broj hrvatskih branitelja koji su iz drugih krajeva Domovine i inozemstva došli braniti Vukovar.

Vukovarski fratar dvije je godine tragao za imenima branitelja i civila, muškaraca, žena i djece, katolika i pravoslavaca, muslimana koji su izgubili svoje živote u Domovinskom ratu. Prvi put sada su na jednom mjestu njihova imena i prezimena uklesana u staklene ploče. Vidi popis:

https://direktno.hr/domovina/objavljujemo-popis-2717-heroja-vukovara-169822/

Popis 2717 žrtava srpske agresije na Vukovar

Podsjetnik za zaboravne Hrvateke, dezertere koji vladaju, jugočetničku oporbu i koalicijske partnere HDZ-a

Continue Reading

DOMOVINSKI RAT-KULTURA SJEĆANJA

KULTURA SJEĆANJA: Srpski zločin u Saborskom

Published

on

By

Slika 1. Spomenik u Saborskom (Saborsko.net)

Srpski zločin u Saborskom, 12. studenoga 1991.

Saborsko je veliko hrvatsko mjesto udaljeno 10 km od Plitvičkih jezera smješteno na cesti koja vodi prema Plaškom i Ogulinu, podno planine Male Kapele. Prije Drugoga svjetskog rata Saborsko i okolna sela brojala su preko 4.000 ljudi, mahom Hrvata, a 1991. broj je bio oko 1.500 stanovnika. Hrvati su činili apsolutnu većinu stanovnika.

Saborsko je bilo okruženo srpskim selima pa je već od kolovoza 1991. bilo u potpunoj blokadi. Napadi na Saborsko započeli su u kolovozu. Prvi napad bio je 5. kolovoza 1991. u ranim jutarnjim satima minobacačkim granatama iz pravca Ličkih Jesenica. Branitelji Saborskog više su od tri mjeseca u okruženju odolijevali žestokim napadima agresora. Cilj je bio zastrašivanje i protjerivanje Hrvata s njihovih ognjišta i stvaranje etnički čiste Velike Srbije.

Pokolj u Saborskom izvršili su pripadnici JNA i srpske paravojne snage. Na dan 12. studenoga 1991. srpski su napadači (JNA s devet vojnih zrakoplova, 43 tenka, desetak haubica i VBR-ova, te blizu 1000 pripadnika paravojnih formacija) probili obrambene crte Saborskog. Potom su išli od kuće do kuće i ubijali seljane, ukupno njih 29, koji nisu htjeli ili mogli napustiti selo. Sve su kuće potom opljačkane. Katoličku crkvu su digli u zrak, a groblje opustošili.

U Saborskom su pak ubijene 52 osobe, a devet ih se još vodi nestalima. Ubijene su osobe visoke životne dobi, najstariji ubijeni imao je 96 godina (Mate Matovina). Samo u jednom danu (12. studenoga) Srbi su ubili gotovo četrdesetak osoba! Preživjeli seljani krenuli su prema Bihaću. Tri dana su se provlačili kroz šume sve do Bihaća u BiH. Odatle su prebačeni autobusima u Hrvatsku i smješteni s ostalim izbjeglicama po hotelima.

Saborsko je praktično sravnjeno sa zemljom; uništen je 1171 stambeni objekt. Stoga i ne čudi da su temelj hrvatske tužbe za genocid protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu činili zločini počinjeni u Vukovaru, Škabrnji i Saborskom.

O zločinu u Saborskom se rijetko govori, ne snimaju se filmovi, ne organiziraju se okrugli stolovi i ne pišu se kolumne. O zločinu 1945. godine se nije smjelo govoriti u vrijeme komunističke vladavine. U Saborskom i okolnim selima Srbi su 1945. ubili više od 400 Hrvata.

Dana 12. studenoga 1991. pred općim napadom topništva, avijacije, tenkova, pješaštva i drugih agresorskih snaga branitelji su bili prisiljeni, uz znatne gubitke, napustiti Saborsko i otići u progonstvo zajedno s preostalim stanovništvom. Toga dana u Saborskom je porušeno i zapaljeno preko 350 obiteljskih gospodarstava.

Pokolj u Saborskom počinile su snage JNA i pobunjeni Srbi 12. studenoga 1991.  Saborsko je bilo mjesto s većinskim hrvatskim stanovništvom. Napadi su počeli 1. listopada 1991.  godine. Cilj je bio protjerivanje Hrvata s njihovih ognjišta i stvaranje etnički čiste velike Srbije.

12. studenoga srpski su napadači (JNA s devet vojnih zrakoplova, 43 tenka, desetak haubica i VBR-ova, te blizu 1000 pripadnika paravojnih formacija) probili obrambene crte sela Saborskog. Potom su išli od kuće do kuće i ubijali seljane, ukupno njih 29, koji nisu htjeli ili mogli napustiti selo. Sve su kuće potom opljačkane. Katoličku crkvu su digli u zrak, a groblje opustošili.

Prognani seljani su se tri dana provlačili kroz šume prema Bihaću. Iz Bihaća su autobusima prebačeni u Hrvatsku i smješteni s ostalim izbjeglicama po hotelima.

U Saborskom je za vrijeme srpske agresije ukupno ubijeno 80 ljudi, a 160 je ranjeno.

Dr. Marko Jukić

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved