Connect with us

Vijesti

SHELLENBERGER: Biden & Trudeau poručuju Europi: Crknite

Published

on

U tjednima koji su uslijedili neposredno nakon ruske invazije na Ukrajinu, činilo se da su predsjednik Joe Biden i kanadski premijer Justin Trudeau predani povećanju domaće proizvodnje nafte i plina kako bi pomogli svojim saveznicima u inozemstvu. Biden je najavio da će SAD povećati količinu ukapljenog prirodnog plina (LNG) koju SAD šalje u Europu kako bi zamijenio ono što su uvozili iz Rusije. A Trudeau je rekao da “gleda kako možemo isporučiti više nafte i plina Europi”.

No, sad je jasno da ni Biden i Trudeau nisu ispunili svoja obećanja. Zakulisni razgovori su prekinuti i europski čelnici sve češće javno pozivaju SAD i Kanadu da proizvode više nafte i plina za izvoz.

Prošlog je tjedna njemački kancelar Olaf Scholz odletio u Kanadu kako bi molio Trudeaua da izvozi više prirodnog plina u Europu. “Dok se njemačka velikom brzinom odvaja od ruske energije, Kanada je naš partner po izboru”, rekao je Scholz u Torontu. “Za sad to znači povećanje našeg uvoza LNG-a. Nadamo se da će kanadski LNG igrati glavnu ulogu u tome.”

No, Trudeau je odbacio tu ideju, rekavši da “nikad nije postojao snažan poslovni argument” za slanje kanadskog LNG-a u Europu. Nasuprot tome, rekao je, postoji snažan poslovni argument za Kanadu da proizvodi i izvozi vodikov plin u Njemačku. “Njemačke kompanije već potpisuju ugovore o kupnji vodika proizvedenog u Kanadi”, rekao je Trudeau. “Nema nikakve sumnje da potražnja postoji.”

Trudeauove tvrdnje bile su smiješne. Vodik (H2) čini manje od 2% europske potrošnje energije, a 96% se proizvodi od prirodnog plina (CH4). Nasuprot tome, Europa se suočava s nedostatkom energije, električne energije i umjetnog gnojiva zbog nestašice i visoke cijene prirodnog plina, koji čini 24% energetske mješavine EU-a i ključan je za europske industrije.

Što se tiče poslovnog dijela, sve što treba znati jest da je cijena prirodnog plina u Europi nevjerojatnih 18 puta veća od one u Kanadi (90$/MMBtu u odnosu na 5$/MMBtu).

“Kanada je upravo propustila jednu od vjerojatno najvećih prilika u svojoj povijesti”, napisao je poslovni kolumnist kanadskog National Posta, Tristin Hopper. “Kanada bi mogla pomoći u zadavanju snažnog udarca ruskoj hegemoniji nad zapadnoeuropskom energijom. Umjesto toga, na oba fronta, čini se da je Ottawa zadovoljna promatranjem sa strane.”

Istina je da SAD i Kanada proizvode više prirodnog plina nego ikad. SAD je najveći izvoznik LNG-a na svijetu. Proizvodnja prirodnog plina u SAD-u povećat će se s 95,1 milijardi kubičnih stopa dnevno (Bcf/d) [2,69 milijardi m3] u listopadu 2021. godine, na 97,5 Bcf/d [2,76 milijardi m3] do prosinca 2022. godine što je rekordna vrijednost. Američki izvoz porastao je 12% u prvoj polovici 2022. godine. Kanada će vjerojatno vidjeti povećanje proizvodnje prirodnog plina za 7%, a izvoza za 10% u 2022. godini.

Zašto onda SAD i Kanada masovno ne povećaju proizvodnju prirodnog plina i nafte kako bi pomogli svojim saveznicima? Zašto Biden i Trudeau poručuju Europi da crkne?

Klimatski nihilizam

Problem nije nedostatak nafte ili plina. Dokazane rezerve prirodnog plina u SAD-u i Kanadi iznose 13,4 bilijuna m3, odnosno 2,35 bilijuna m3. To znači da bi Sjeverna Amerika mogla proizvoditi dovoljno za sebe i Europu više od 1.000 godina. Nije da bismo trebali: trebali bismo, i vjerojatno hoćemo, prijeći na nuklearnu energiju puno prije toga.

Razlog zašto nema “poslovnog opravdanja” za izvoz kanadskog prirodnog plina u Europu isti je kao i razlog zašto nema “poslovnog opravdanja” za masovno povećanje američkog izvoza LNG-a: vlada to ne želi dopustiti. I Bidenova i Trudeauova administracija odbijaju izdati dozvole potrebne za izgradnju plinovoda, proizvodnju plina i izgradnju LNG terminala.

Prema kanadskom novinaru Hopperu, Trudeauovo protivljenje prirodnom plinu proizlazi iz njegove zabrinutosti o klimatskim promjenama. Postrojenje za izvoz LNG-a vrijedno 10 milijardi dolara planirano u Quebecu, istaknuo je, “odbile su kvebečka i savezna vlada uglavnom na temelju toga što bi povećalo emisije stakleničkih plinova”.

Kao rezultat toga, Kanada nema terminale za izvoz LNG-a. “Svaka litra prirodnog plina koju Kanada uspije izvesti ide u Sjedinjene Države putem plinovoda.” Tijekom posljednjih sedam godina, kanadska vlada je primila 18 zahtjeva za LNG projekte, uključujući pet na istočnoj obali, ali samo dva su odobrena dok je samo jedan u izgradnji.

A odgovor Bidenove administracije je, ponovno, ne povećanje proizvodnje nafte i plina, već zahtijevanje da naftne kompanije manje izvoze. “Ponovno vas pozivam da se u kratkoročnom razdoblju usredotočite na izgradnju zaliha u Sjedinjenim Državama, umjesto da smanjujete trenutačne zalihe i dodatno povećavate izvoz”, napisala je američka ministrica energetike Jennifer Granholm u pismu rafinerijama nafte prošli tjedan. “Nadamo se da će kompanije proaktivno odgovoriti na ovu potrebu. Ako to nije slučaj, administracija će morati razmotriti dodatne savezne zahtjeve ili druge izvanredne mjere.” [Naglasak moj.]

Sve ovo se događa u trenutku kad su europske cijene energenata toliko visoke da uzrokuju ili inflaciju u energetski intenzivnim industrijama ili njihovo potpuno uništenje. “Ne možete samo tako isključiti strojeve”, rekao je glavni tajnik europskog Saveza za staklo. “Vruće, tekuće staklo bi se ohladilo i stvrdnulo, razbijajući pritom opremu”, primjećuje Wall Street Journal.

Klimatske aktiviste nije briga. Ili, bolje rečeno, deindustrijalizacija je značajka, a ne bug njihove strategije. Diljem Zapadnog svijeta prosvjeduje se zbog širenja izvoza prirodnog plina u Europu. U Kanadi su prosvjednici nanijeli stotine milijuna dolara ekonomske štete kanadskom gospodarstvu nakon što su blokirali autoceste i željeznice. Tijekom prošle godine, aktivisti protiv plinovoda nasilno su napadali radne kampove plinovoda.

Apokaliptični environmentalizam je religija. On daje ljudima svrhu: spašavanje svijeta od klimatskih promjena. On ljudima pruža priču koja ih prikazuje kao heroje. To je sastavni dio šire Budne (Woke) religije, koja se fokusira na socijalnu i rasnu pravdu. Ona zadovoljava neke od istih psiholoških i duhovnih potreba kao i judeo-kršćanstvo i druge religije koje su u opadanju. Članstvo u američkim crkvama palo je sa 70% u 1990-ima na ispod 50% 2020. godine.

“Mogli bismo očekivati da bi religijski koncepti — pokajanje, pakao, hereza, apostazija — postali manje istaknuti”, napisala je Helen Lewis u Atlanticu prošli tjedan o Budnoj religiji. “No, to nije slučaj. Za neke aktiviste, politika je uzurpirala ulogu koju je religija imala kao izvor smisla i svrhe u našim životima te kao način pronalaženja zajednice.”

Nema ništa lošeg u religijama i često su i u mnogo toga u pravu. One su dugo ljudima pružale smisao i svrhu koje su im potrebne, osobito kako bi preživjeli mnoge životne izazove. Religije mogu biti vodič za pozitivno, prodruštveno i etičko ponašanje.

Problem s novom environmentalističkom religijom je u tome što potkopava Zapadnu civilizaciju. Kreatori antienergetskih politika i aktivisti govore da moramo ograničiti potrošnju energije kako bismo spasili civilizaciju od klimatskih promjena. No, oni je pritom sve više dovode u opasnost.

Argumenti za LNG do vodika

Bidenovom timu ponestaje piste. Oni nemaju nikakvu strategiju o energiji nakon izbora u studenom, koji su sad udaljeni samo dva mjeseca. Nakon toga, SAD će biti zaokupljene predsjedničkim izborima 2024. godine. Republikanci će inflaciju potaknutu energijom učiniti jednom od svojih glavnim tema.

Došlo je vrijeme za novu viziju. Prošli je tjedan OPEC zaprijetio da će smanjiti opskrbu naftom, europski su proizvođači umjetnog gnojiva smanjili proizvodnju za 70%, a cijene električne energije porasle su na iznad 1.000 dolara po megavatsatu, što je 25 puta više nego prije dvije godine. Putin profitira i ekonomski i politički. Ruska vlada poziva Europljane da ustanu protiv svojih vlada i okončaju rat u Ukrajini, i to počinje djelovati.

“Matteo Salvini, čelnik krajnje desne stranke Lige”, izvješćuje Bloomberg, “povezao je sankcije s krizom troškova života, sugerirajući da je potrebno diplomatsko rješenje za zaštitu talijanskih kućanstava i odmicanje od ratobornih stavova protiv Rusije Marija Draghija [bivšeg premijera].”

Posljednja tri desetljeća republikanci su uglavnom bili u defenzivi protiv klimatskog alarmizma. Oni su branili slobodna tržišta i strategiju “sve gore navedeno” koja tvrdi da nam podjednako trebaju ugljen, prirodni plin, nuklearna energija i obnovljivi izvori energije.

Takva je strategija možda imala smisla tijekom posthladnoratovske neoliberalne ere, ali to više nije slučaj. Vlade su oduvijek igrale značajnu ulogu u energetskoj politici s obzirom na to da one određuju, putem regulatornih dozvola, koliko se nafte, prirodnog plina i benzina može proizvesti.

Jasno je da Sjeverna Amerika, naročito SAD, mora spasiti Europu ili će Europa implodirati. Neki republikanski nacionalisti brinu se da će veći izvoz energije učiniti energiju skupljom u zemlji, ali to ne mora biti slučaj. Prirodni plin u plinovodima unutar Sjedinjenih Država ostat će jeftiniji od LNG-a koji se šalje u Europu, osiguravajući SAD-u dugoročnu ekonomsku konkurentsku prednost u odnosu na europske saveznike. Dodatne mjere za održavanje jeftinog američkog prirodnog plina mogle bi se uvesti po potrebi.

Prijelaz na vodik će potrajati. Trudeau je pokušao Scholzu prodati vodik tako što ga je doveo na Newfoundland kako bi vidio lokaciju predloženognepostojećeg postrojenja za proizvodnju vodika iz vjetra. “Projekt vodika nije dobio regulatorno odobrenje”, primijetio je Hopper, “i još uvijek nije jasno hoće li se nastaviti”. Lokalni se stanovnici žestoko protive vjetroelektrani, strahujući od razornog utjecaja na izvanrednu populaciju ptica u regiji.

No, problem je u environmentalno i ekonomski destruktivnim obnovljivim izvorima, a ne u vodiku. Vozila s vodikovim gorivim ćelijama dugo su imala veliku prednost u odnosu na električna vozila (EV). Ona su sad skuplja, ali s vremenom će postati cjenovno konkurentna benzinu, tvrde Jesse Ausubel i Cesare Marchetti. Elektrokemijski proces spajanja plinovitih vodika s kisikom potencijalno je 20% do 30% učinkovitiji od današnjih motora s unutarnjim izgaranjem (ICE) na benzin.

Prijelaz s ICE-a na vodikove gorive ćelije više je u skladu s trendom prošlih energetskih prijelaza nego prelazak s ICE-a na EV, koji su materijalno intenzivni, teški i daleko gori za okoliš od motora s unutarnjim izgaranjem, kao što je istraživanje Associated Pressa o rudarenju rijetkih zemnih metala u Myanmaru pokazalo. Ukapljeni vodik je također buduće gorivo za mlazne zrakoplove.

A put do vodika (H2) vodi preko prirodnog plina (CH4) prije nego se konačno napravi od vode (H2O), tvrde Ausubel i Marchetti. Najjeftiniji način za proizvodnju vodika danas je izdvajanje H2 iz CH4. U budućnosti, visoke temperature iz nuklearnih postrojenja mogu pretvoriti vodikov plin iz otpada.

Vizija prirodnog plina na nuklearno na vodik ima smisla na fizičkim i kemijskim razinama, nudi radikalnu dekarbonizaciju i temelji se na prelasku s ugljena na prirodni plin, globalno, ne samo u SAD-u i Europi. Stoga je odlična politika za umjerene demokrate i republikance.

Nalazimo se na vrhuncu klimatskog nihilizma. Uskoro će ljudi vidjeti da su Al Gore, John Kerry i Greta Thunberg poveli ljevicu u Sjevernoj Americi i čitavu Europu opasnim putem suprotstavljajući se prirodnom plinu. Čak se i Elon Musk slaže. “Realno gledano, mislim da moramo kratkoročno koristiti naftu i plin, inače će se civilizacija raspasti”, rekao je danas novinarima.

Promjena dolazi, bilo od strane Bidena i Trudeaua ili njihovih zamjena. Biden i Trudeau su bili u pravu kad su se obvezali povećati proizvodnju nafte i plina u tjednima nakon ruske invazije na Ukrajinu. Oni moraju ispuniti to obećanje ili se suočiti s političkim izumiranjem.

Michael Shellenberger je “Heroj okoliša” časopisa Time i predsjednik Environmental Progress, neovisne istraživačke organizacije.

IZVOR Michael Shellenberger Substack Pripremio: Ivan Toth/Konzerva.hr

Vijesti

Legenda o Ludbergi

Published

on

Ludberga je rođena 1. travnja 1141. godine, nedaleko od Varaždinskih Toplica kao kćerka upravitelja imanja grofa Bele II. Stasala je u prelijepu i obrazovanu djevojku kad ju je zaveo vitez Ulrik piše Selo.hr.

Pokajavši se, Ludbrega je požrtvovno brinući se o svom sinčiću Theobaldu živjela isposničkim životom, pomažući siromašnima i bolesnima. Pokajnički život prekinuo je ponovno nečastivi u liku eremita i zaveo je po drugi put. Bježeći pred njim, našla je utočište u jednoj od malenih vinogradarskih kućica pokrivenih slamom koje još od rimskih vremena ukrašavaju vinorodna brda iznad Iovie. Ludberga je počela obrađivati vinograd i postala je vješta i poznata vinogradarka.

Svoje je vino darivala crkvama, kapelicama i samostanima za sveti obred, a legenda kaže da je njeno vino jednom čak ubrzalo izbor pape u Viterbu, jer je kardinal iz Budima, čudotvorno točivši vino iz nepresušne bačve skratio vrijeme konzistorijuma. I Theobald je postao vinogradar koji je svoje umijeće usavršio u dalekoj Burgundiji gdje je nastavio tradiciju pravljenja najboljih vina. U svojim zrelim godinama Ludberga je još uvijek bila izrazito lijepa i nečastivi je odlučio opet je staviti na kušnju.

Pojavio se u liku prebogatog grofa koji ju je htio zavesti i preoteti joj vinograd. Ali ovaj put se nije dala prevariti. Sav jed zbog bijede i nesreća proživljenih u mladosti kulminirao je u furioznom naletu bijesa. Nečastivog je pomoću drvenog križa takvom silinom zabila u zemlju da je na suprotnoj strani zemljine kugle eksplodirala Antipodravina i od nje je preostao samo vulkanski otočić Antipodes.

Na taj događaj ukazuje izvor slane vode koja se i danas može zapaliti jer dolazi iz samog središta Zemlje.

TZ Ludbreg

Continue Reading

Vijesti

Bivši gradonačelnik Zelenih o uspjehu AfD kod mladih: Svakodnevno doživljavaju što znači ilegalna migracija

Published

on

Masovne migracije kao jedan od razloga uspjeha desnice kod mladih. Popularni gradonačelnik njemačkog Tübingena Boris Palmer uspjeh stranke Alternativa za Njemačku (AfD) među mlađim glasačima propisao je posljedicama masovne migracije.

Zanimljivo je da je Palmer bio dugogodišnji član stranke Zelenih, no izbačen je kada je počeo upozoravati na masovne migracije – donosi Narod.hr.

“Svakodnevno doživljavaju što znači ilegalna migracija. Prije svega, mladići koji su došli sami mijenjaju životnu sredinu mladih. U parku, u klubu, na ulici, u autobusu, na kolodvoru, u školskom dvorištu”, napisao je Palmer na Facebooku u ponedjeljak.

Palmer je nekoć bio gradonačelnik iz redova Zelene stranke. No kako je postajao sve poznatiji po svom javnom izražavanju protiv masovne imigracije i drugih političkih tabua, stranka je radila na njegovom izbacivanju. Unatoč tome, ostao je toliko popularan među građanima svog grada da su ga izabrali kao neovisnog gradonačelnika, što znači da Tübingenom upravlja neovisno o bilo kojoj političkoj stranci, prenosi Remix.

Tvrdi da ljevica šteti zaštiti klime

Upozorio je da svatko tko je u kontaktu s mladim ljudima u Njemačkoj zna da oni opetovano primjećuju “njihov strah od sklonosti migranata prema nasilju”, ali da se to stajalište ne shvaća ozbiljno ili “diskreditira kao rasizam”.

Georg Pazderski (L), Chairman of Berlin section of German right-wing ‘Alternative for Germany’ (AfD) party, AfD co-leader Alexander Gauland (3-R), Beatrix von Storch of AfD (2-R) and AfD co-leader Joerg Meuthen (R) take part in a march of the ‘Alternative for Germany’ (AfD) party in Berlin, Germany, EPA/OMER MESSINGER

Palmerovu tvrdnju podupiru podaci o kriminalu u zemlji iz federalnog ministarstva unutarnjih poslova. Oni pokazuju da je nasilni zločin dosegao rekordne razine 2023., pri čemu su stranci počinili šest od deset nasilnih zločina. Njegov stav o nasilju migranata u vlakovima također je potkrijepljen podacima. Što se tiče školskog sustava, štetan učinak migranata, uključujući i nasilje, otvorena je tema u njemačkim medijima.

Nadalje, Palmer ukazuje na “dogme budnosti i otvorenih granica” koje ne odgovaraju stvarnosti života mladih ljudi. Kao rezultat toga, “oni se preorijentiraju i glasaju za stranku koja barem ne odbacuje njihovu zabrinutost kao lošu i pogrešnu od samog početka.”

Palmer tvrdi da AfD neće “riješiti problem” i kaže da većina mladih nije “dovoljno glupa” da vjeruje da AfD to može učiniti. Međutim, ti mladi ljudi neće glasati za stranke koje ih pokušavaju označiti kao rasiste ili kao dio problema.

Rekao je da ljevica samo šteti zaštiti klime, jer borbu protiv klimatskih promjena povezuje s borbom protiv desnice.

AfD je nakon nedjeljnih izbora za EU postao druga najveća njemačka stranka u Europskom parlamentu osvojivši 16 posto glasova. AfD je obećao deportirati milijune migranata, boriti se protiv migrantskog kriminala i osigurati njemački školski sustav.

izvor: Narod.hr

Continue Reading

Vijesti

Zanemareni dragulj u tradicionalnom rimskom misalu: Euharistijsko srce Isusovo

Published

on

Ako ste se ikada rano pojavili u crkvi i zatekli sebe kako tiho listate svoj ručni misal – recimo, pretisak Dnevnog misala Svetog Andrije iz 1945. – možda ste naletjeli na dio formulara mise koji vam možda nije poznat zbog rijetkosti njegove upotrebe.

Neke od njih bit će identificirane kao zavjetne mise, poput Mise Muke Gospodinove, Mise za razrješenje raskola, Mise za oproštenje grijeha ili Mise za sretnu smrt. Kako bih volio da naši svećenici češće koriste ove zavjetne mise – piše Peter Kwasniewski, u OnePeterFive.

Drugi se pak mogu nazvati “blagdanima koji se drže u nekim vjerskim zajednicama i na nekim mjestima” ili “lokalnim svetkovinama”, poput sv. Ivane Orleanske 30. svibnja, Prečistog Srca Blažene Djevice Marije, sv. John Fisher i Thomas More 9. srpnja, sv. Petar Claver 9. rujna, sveti Ivan de Brébeuf, Isaac Jogues i drugovi 26. rujna ili, intrigantno, blagdan svetih relikvija koje se čuvaju u crkvama biskupije 5. studenoga Sveti Ivan Nepomuk 16. svibnja, sveta Rita od Cascie 22. svibnja, Spomendan svih svetih papa 3. ili 4. srpnja (datumi se razlikuju) i Gospa od Čudotvorne medaljice 27. studenog bili bi daljnji primjeri.

Stariji misali mogu imati još egzotičnije mise, kao što su misa Presvetog lica Isusova, misa svetog koplja i čavala, misa pet svetih rana. Neke od njih mogao bi koristiti svaki svećenik, dok bi za druge bilo potrebno posebno dopuštenje. Misal je nekoć bio ispunjen tim dubokim “pobožnim” misama, koje su (nepotrebno je reći) racionalistički progresivistički liturgičari mrzili. “Tako srednjovjekovno! Tako pijetetski! Tako nebiblijski! Tako…”

Sve što treba učiniti je proučavati ove mise uz molitvu da bi se vidjelo koliko je glupo i štetno ovo ideološko odbacivanje. Oni su, zapravo, duboko svetopisamski, duboko katolički – ali u duhu Tridentskog sabora, u duhu liturgijsko-sakramentalne mistike. Možda su zato odbijeni.

U ovo doba liturgijske godine, kada Sveta Majka Crkva slavi, po zapovijedi samoga Gospodina Isusa, svetkovinu Presvetoga Tijela Kristova (Corpus Christi), nalazimo jednu takvu jedinstvenu misu koja zaslužuje da bude oživljena u naše vrijeme: svetkovina Euharistijskog Srca Isusova, koja se slavi u četvrtak unutar oktave Presvetog Srca – to jest pretposljednjeg dana osmine.

Ovaj je blagdan prije nešto više od stotinu godina, 9. studenog 1921. godine, ustanovio papa Benedikt XV. Njegovo pravo – antifone, molitve, čitanja, čak, čini se, i predslovlje – izuzetno je lijepo, bogato materijalom za meditaciju. Za one koji imaju dnevni misal sv. Andrije, misa se nalazi na str. 1840. Radi lakšeg snalaženja, ovdje sam uključio stranice oltarnog misala iz 1952. tiskanog u New Yorku, kao i stranice Liber Usualis na dnu ovog članka.

S obzirom na ono što sam gore rekao, nitko se neće iznenaditi kada čuje da je ova misa, s trinaest sličnih, uklonjena iz misala iz 1962. dekretom izdanim 14. veljače 1961., nakon novog kodeksa iz 1960. rubrike Ivana XXIII. (Ovdje je ispričana cijela priča.) Razlozi navedeni za potiskivanje toliko su slabi i sumnjivi koliko se može zamisliti. Međutim, s osjećajem olakšanja primjećuje se da čak i dekret iz 1961. čini iznimke iz “doista posebnih razloga”. E sad, to je moj koncept otvorenog kraja! Uistinu poseban razlog danas je taj što živimo u razdoblju iznimne desakralizacije koja iziskuje povećanje pobožnosti prema otajstvima našega Gospodina, Gospe i svetaca. Štoviše, Benedikt XVI. dao nam je “sveto i veliko” načelo.[1] Takve mise pobožnosti ne trebaju nikakvo izvanjsko opravdanje za svoje oživljavanje. Opravdani su svojim autoritativnim uvodom, poviješću upotrebe i svojim intrinzičnim sadržajem: justificata in semetipsa. Štoviše, moglo bi se dodati da je Liber Usualis često uključivao pjesme za blagdan Euharistijskog Srca čak i nakon 1961., i, štoviše, da Baronijev misal, koji je, ako ništa drugo, pretjerano nalik na 1962., također uključuje pravila za to (vidi str. 1752). Ovdje se razaznaju jasne oznake sensus fidei fidelium.

U međuvremenu, u zemlji čudesa, američki biskupi najavili su “Nacionalnu euharistijsku obnovu” od 2022. do 2025. godine. Ovaj birokratski napor, koji će uključivati ​​Euharistijski kongres vrijedan 28 milijuna dolara, osuđen je na neuspjeh sve dok se temeljni uzroci uobičajene euharistijske ravnodušnosti i nevjerice — naime, pričest koja se daje u ruke ljudima koji stoje u redu, pričest nezaređeni službenici i automatska pričest za sve, uključujući otvoreno zagovornike pobačaja – ostaju neriješeni.

A ova se zla ne mogu poništiti dok se ne riješi njihov temeljni uzrok, naime, oblik mise potpuno odgovarajući u svojim rubrikama i podložan izboru ad libitum svojih slavljenika. Zato će statistike, kad dođe 2025., pokazati iste depresivne rezultate kao i prije; osim što se sa sigurnošću može predvidjeti da će više katolika nego ikada pomagati u TLM-ovima. Tu se događa i odvijat će se euharistijsko oživljavanje koje planira Božja Providnost.

Ono što je potrebno nisu blistavo pakiranje, sinodalni procesi, dijeljenje i briga, uglađeni YouCats i ostala previše ljudska rješenja za koja je USCCB specijaliziran. Ono što je potrebno je i izazovnije i lakše dostupno: ponovno poniranje u mistične dubine Presvete Euharistije putem tradicionalnih liturgijskih obreda Crkve, zajedno s euharistijskim ozdravljenjem za grijehe počinjene protiv Gospodina u Presvetom Sakramentu… Ta je naknada, uostalom, bila razlog zašto je naš Gospodin zatražio, preko svete Margarete Marije Alacoque, poseban blagdan dan nakon osmine Tijelova, što danas nazivamo blagdanom Srca Isusova.

Riznica naše katoličke vjere već je prepuna svim sredstvima za popravak i obnovu. Nemojmo sjediti i jadikovati što su zli ljudi pokušali uzeti ovo blago; umjesto toga, ustanimo i budimo proaktivni u njihovom vraćanju.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved