Connect with us

Vijesti

SJEĆANJE NA HRVATSKO PROLJEĆE Prije pola stoljeća digli su se protiv hegemonije u komunističkoj Jugoslaviji. Upoznajte splitske studente sudionike ‘MASPOK-a’

Published

on

Ćutuk je za Slobodnu Dalmaciju okupio skupinu svojih studentskih kolega iz ’71.- Borislav Maričić, Vanja Mladina, Drago Ćutuk, Marica Vidović, Petar Bosnić, Mate Raboteg i Miroslav Veić

Sinko, mi smo te očekivali kući, a kako nisi došao, znao sam da je neki opravdan razlog. Čuo sam o štrajku i bio siguran da si uključen. Došao sam busom i na kolodvoru nisam znao gdje ići prvo, na fakultet ili u zatvor.

S tim je riječima Nikola Ćutuk pohitao iz Hercegovine sinu Dragi u Split kad je vidio da za tadašnji državni praznik 29. studenoga, nije došao kući. Bilo je to 1971. godine. Vrijeme Hrvatskog proljeća – donosi Slobodna Dalmacija, tekst čije djelove prenosimo.

BRIGA ZA SINA

Otac je dobro mislio. Sin je bio itekako uključen u štrajk studenata. Kako i ne bi kad je Drago u svojim formativnim godinama, s ocem uvečer potajno slušao radiopostaje na hrvatskom jeziku, Radio Madrid i Radio Glas Amerike, što je u njemu pobuđivalo interes za zabranjene teme. Već kao gimnazijalac znao je za Bleiburg i Križni put, a kad je s 19 godina došao na studij prava u Split, već je, ističe, bio osviješten nacionalno i politički.

Sretan što mu je sin dobro, otac se istog dana vraća kući…

– Ispraćam ga i rastajemo se kod Pazara, on ide prema autobusnom kolodvoru, jer “mostarac” ide u 12 sati, a ja idem na “dužnost”, u Predsjedništvo Saveza studenata (SS). Pitam se sada, što li se rojilo u mislima moga oca, koji je trebao ustati u dva sata u noći, pješačiti sedam kilometara do Klobuka, da bi “mostarskim busom” stigao u Split, oko devet sati ujutro. Koliko je tu bilo strahova i briga za svoje dijete? – zapisao je Drago Ćutuk.

To je tek jedan ulomak iz Ćutukovih sjećanja na dane studentskog štrajka 1971. godine na Pravnom fakultetu u Splitu, kad su i splitski studenti, solidarizirajući se s kolegama u Zagrebu digli svoj glas protiv hegemonije nad Hrvatskom u Jugoslaviji.

Upravo su Drago Ćutuk i Vanja Mladina, splitski proljećari, pokrenuli inicijativu za obilježavanje 50. obljetnice Hrvatskog proljeća u Splitu i šire s posebnim naglaskom na studentski štrajk.

Pripremaju “Zbornik sjećanja na 1971. – 50 godina poslije”, čije je izdavanje planirano krajem godine – zbornik radova živućih splitskih proljećara koji se prisjećaju tih dana 1971. godine i sve ono što se, kao posljedica Hrvatskog proljeća, događalo kasnije u njihovim životima i obiteljima.

Ćutuk je tada bio student Pravnog fakulteta (PF) i član Štrajkaškog odbora Saveza studenata Splita.

– Više desetaka obitelji diplomiranih pravnika s Pravnog fakulteta u Splitu, a i kolegica i kolega ostalih zvanja, pretežno društvenih znanosti, doživjelo je svojevrstan “križni put”, razne oblike neugodnosti i progona nakon Karađorđeva, od montiranog sudskog postupka četvorici najistaknutijih splitskih proljećara do nemogućnosti zapošljavanja, učestalih Udbinih poziva na informativne razgovore.

image

BASTION JEDNOUMLJA

Posebno su stradale obitelji tada procesuiranih kolega od kojih je jedan još među živima i on će dati osvrt na tada montirani politički proces na Okružnom sudu u Splitu, te traume koje je prošao u kasnijem traženju posla i napredovanju u poslu.

Bit će omogućeno i drugim tadašnjim domoljubima, da prilože svoja pisana svjedočanstva o vremenima jednoumlja koje je zavladalo u Splitu, a i šire, od prosinca 1971. do višestranačkih izbora u RH 1990. godine – kaže Ćutuk koji poziva sve iz toga vremena da pripreme svoje materijale i dostave ih u Maticu hrvatsku u Splitu koja će biti nakladnik Zbornika o Hrvatskom proljeću.

– Split je bio bastion jednoumlja! – ocjenjuje Ćutuk.

Brine ga posebno što se i danas u hrvatskoj državi, kao nekada u onoj, teško dolazi do posla, osim ako imaš vezu, barbu ili kako on kaže, partijsku knjižicu HDZ-a ili SDP-a ili koje slične.

Sjećanja na Hrvatsko proljeće iznosi u nadi da Hrvati više nikada neće morati bježati iz svoje države i da nikada neće biti, kako su neki bivši predsjednici RH govorili, legitimne mete.

Kao uvertiru u susret za 50. godišnjicu studentskog štrajka, Ćutuk je samo za Slobodnu Dalmaciju okupio skupinu svojih studentskih kolega iz ’71. godine ispred Pravnog fakulteta u Splitu u znak sjećanja na dane prkosa i otpora, kad su studenti 24. studenoga 1971. izglasali štrajk u znak solidarnosti sa zahtjevima studenata zagrebačkih i ostalih fakulteta u Hrvatskoj.

HTJELI ČISTE RAČUNE

Tražili su, objašnjava Ćutuk, ravnopravniji gospodarski status SRH u okviru SFRJ, a zapravo su htjeli čiste račune, jer im je bilo dosta da hrvatske devize od turizma i hrvatskih iseljenika, idu u Beograd umjesto da ostaju u Hrvatskoj.

Dvije trećine studenata aklamacijom je izglasalo štrajk, imenovan je Štrajkaški odbor koji je u dogovoru s dekanom preuzeo upravljanje fakultetom. Na našoj su strani bili prof. Bosnić, RudolfBilićPetrinović i dva asistenta – Petar Šunjić i Ivica Škarić – podsjeća Ćutuk.

– Osim što sam bio isprepadan kad sam vidio tko je sve tu, a govorilo se da je bila i policija iako je ja nisam vidio, održan je Savjet fakultetskog vijeća kao Vrhovnog tijela na kojem je bila održana prodika da se pripazimo kako ćemo glasati. Mene je Andrija Dujić upozorio: Ne igraj se s time! A ja sam k’o budala glasao za štrajk – sjeća se Ivica Škarić, koji je tada bio asistent Srđanu Vrcanu. Iako me je upozorio, Dujić je bio na našoj strani. Šunjić, prof. Bosnić i on su bili za štrajk, a Vrcan, Visković i Bačić protiv štrajka – sjeća se Škarić.

– Bio sam mlad, lud i – heroj – smijući se danas govori o tome, a to ga je herojstvo koštalo posla, jer je nakon toga sklonjen u zavjetrinu, u biblioteku, kao i Dražen Budiša i još neki drugi ljudi, pa su se tako, puno godina kasnije našli zajedno u HSLS-u, da bi u samostalnoj RH, Škarić postao gradonačelnik Splita!

FOTOKOPIJA I SUĐENJE

Vanja Mladina (75) taman je bio diplomirao kod prof. Bosnića.

– Kao odvjetnički vježbenik priključio sam se akciji splitskih odvjetnika za podršku štrajku prikupljajući potpise po hodniku Općinskog, te Okružnog suda, što je svemu davalo posebnu težinu. Kad sam tu potporu donio na Peristil gdje je bilo sjedište predsjedništva Saveza studenata, i kad su je Damir Petrić i Ante Štambuk javno pročitali na skupu na Pedagoškoj akademiji, da su splitski odvjetnici podržali štrajk studenata, studenti su dugo aplaudirali – sjeća se Mladina. Tada je bilo svega devet odvjetničkih vježbenika i 48 odvjetnika, od kojih se njih 30, što je značajan broj, izjasnilo za potporu štrajku. Svratio sam namjerno i kod onih za koje sam znao da će me odbiti, ali sam htio da odbiju baš mene. Nisu živi, pa ih neću spominjati.

To je itekako odjeknulo, pa je Udba pohitala u Savez studenata, ali je našim momcima netko javio da dolazi tajna policija, pa su oni sve spalili uključujući i originale. Samo je fotokopija već bila otišla u Zagreb, pa je Udba kod studenata u Zagrebu našla fotokopiju. Ta je fotokopija poslužila za kompletno splitsko suđenje Branku Sekulu, inicijatoru skupljanja potpisa, a i meni su sudili na temelju nje. A danas za fotokopiju nitko ne želi ni čut, ali u ono doba, bila je sasvim dovoljna za optužbu – kazuje Mladina.

Sjeća se kako je jedan odvjetnik koji je tog dana bio na Braču, kad je saznao za potpise, silno želio staviti i svoj potpis potpore i tražio ih ne znajući da je sve već poslano u Zagreb. Bio je i jedan odvjetnik koji nije bio dva dana na sudu, a kad je doznao za skupljanje potpisa, otišao je u okružnog javnog tužioca Rebića, otvorio njegova vrata i rekao: Nisam se potpisao, ali tražim da me tretirate kao da jesam!

– Kažnjen sam sa šest mjeseci zatvora koje sam odslužio u KPD-u Lepoglava gdje su me dva puta pokušali ubiti! Petrić i Štambuk su morali bježati jer je njihovim roditeljima netko javio: Sin ti ne smije dočekati zoru! Pa su njih dvojica, te noći prešli granicu i otišli u inozemstvo da bi spasili živu glavu. Isto je bilo i s odvjetnikom Sekulom koji je napustio zemlju. Od te četvorice kojima je suđeno, samo sam ja ostao ovdje i među živima. Nije to bilo lako – zaključuje Mladina.

image

NIKAKO DO POSLA

Borislav Maričić, tada student PF-a, bio je član Štrajkaškog odbora kojeg je, zbog toga, vječito pratila oznaka “moralno politički negativne osobe”. To je danas smiješno, ali tada je značilo smrtnu kaznu.

Miroslav Veić, sav u crnom, nosio je stigmu crnokošuljaša, a bio je u osiguranju mirnog održavanja štrajka i tamo gdje su bili on i ekipa, nije bilo ni nemira…

– Splitski PF izabrao me je za delegata u Skupštinu u Zagrebu i sudjelovao sam u izboru Ivana Zvonimira Čička za prorektora i Ivana Supeka za rektora. I po mojim informacijama, moj je glas bio presudan za njihov izbor, jer je glasanje bilo vrlo tijesno. Zbog toga sam bio progonjen sve do pada komunizma, nisam mogao dobiti posao ni u sinjskoj Trnovači, ni u Biogradu na Moru ni u Blatu na Korčuli. Prvi posao dobio sam u bolnici na Vrapču u Zagrebu. Moj je problem bio što se nisam primirio nego sam se borio protiv toga režima sve do njegova pada, što me je koštalo tako da me je državna sigurnost pokušala i likvidirati.

Uspio sam 1985. srušiti moralno-političku podobnost (MPP) bez koje se niste mogli nigdje zaposliti i koja vas je stalno pratila. Upao sam u Ustavni sud nepozvan, napravio diverziju i rusvaj i uspio je srušiti kao neustavnu kategoriju! Sve su novine o tome pisale, to je bila prava bomba – kazuje Veić. Rušenje MPP-a pomoglo je mnogim proskribiranim Hrvatima ne samo u RH nego i u BiH kad su ti progoni popustili.

Svoje je progone detaljno opisao, ali imena nije htio iznositi, ali kaže da su neki njegovi progonitelji sada podobniji od njega, i u činovima generala i pukovnika!

Njegov je krimen bio što je nosio crnu košulju, križ i tvrdio da je Čičak legalno izabran za prorektora.

STIGMA NEPODOBNOSTI

Tu su i dvije dame, Neda Nižetić, rođena Mudnić, tada studentica 2. godine prava i Marica Vidović, supruga pokojnog Mladena Vidovića, predsjednika Fakultetskog odbora studenata (FOS) PF-a u vrijeme studentskog štrajka koja je s njim sve godine trpjela posljedice progona.

Neda Nižetić kaže kako je bila slobodno misleća osoba i apolitična sve dok nije bila pozvana na neki skup studenata gdje se napadalo kandidata za studenta-prorektora I.Z. Čička, jer, da je tobože nacionalist i vjernik.

U toj činjenici ona nije vidjela ništa sporno. Bila je i sudionica štrajka, a onda su je nakon Karađorđeva, pokušali prinuditi na ostavku u FOS-u.

Kad je to odbila, partijske i druge strukture PF-a, stavljaju je na dnevni red, pa joj, kad je već bila na 4. godini studija prava, izriču suspenziju u trajanju od godine dana, ukidaju studentska prava i zabranjuju polaganje ispita! Po isteku suspenzije je diplomirala, ali nigdje nije mogla dobiti radno mjesto jer je svugdje pratila stigma iz studentskog štrajka. Nakratko se zaposlila u Rijeci, ali je ubrzo dobila otkaz čim su za njom s PF-a u Splitu u Rijeku stigle karakteristike o moralno-političkoj podobnosti, odnosno nepodobnosti.

Pravo joj se zbog svega toga zgadilo, a nakon stvaranja hrvatske države 1991. godine, završila je Teološko-katehetski studij i radila kao profesorica vjeronauka.

Zbog uskrate građanskih i studentskih prava na PF-u, tražila je materijalnu odštetu i dobila je tek 2017. godine odlukom Ustavnog suda RH.

OPOMENA PRED OTKAZ

Iz svoga maslinika pred zgradu Pravnog fakulteta svratio je i Mate Raboteg, tada student 4. godine Elektrotehničkog fakulteta u Splitu, koji je o tom vremenu romantike i preporodnog zanosa također napisao prilog za zbornik.

Na susret proljećara stigao je i prof. dr. Petar Bosnić, tada profesor na Pravnom fakultetu koji je dao potporu studentskom štrajku:

– Većina zagrebačkih fakulteta, te skup dekana i Rektorat Sveučilišta u Zagrebu pružaju podršku studentskom štrajku. Istodobno studentski štrajk zahvaća i splitske fakultete koji su u to vrijeme bili sastavni dio Sveučilišta u Zagrebu. Spontano sam istupio da prihvatimo ono što se dogodilo u Zagrebu. Ništa hrabro, ništa posebno – kaže danas prof. dr. Bosnić nad kojim će potpora studentima visjeti kao Damoklov mač sve do pada bivšeg režima, jer mu je izrečena opomena pred otkaz. Tek 1991. bit će, zajedno s ostalim kolegama, rehabilitiran, pa će na putu kući pjevuckati “smrt komunizmu, sloboda narodu” i još dodati: “Hvala ti, Bože!”, Na tom istom fakultetu, ali sada u hrvatskoj državi, jednoglasno je izabran za dekana, a kad je prvi put ušao u dekansku sobu, pogled mu je zastao na policama ormara gdje su, u dužini od preko dva metra, bile poredane knjige komunističkih autora! Tek što je postao dekan, Hrvatska je napadnuta, a do njega je stigla vijest kako je na ratištu, braneći Hrvatsku, poginuo njihov student 2. godine prava Ante Jerković iz Runovića, pa dekan odlazi na sprovod.

image

PROGONI I PRAĆENJA

Rat za Hrvatsku traje, a ideali i nade Hrvatskog proljeća, često nazivanog i samo maspok, zbog masovnog pokreta studenata koji su tražili demokratizaciju društva i države, predodredili su i životno-politički put profesora Petra Bosnića.

I ne samo njegov. Jer svi koji su bili tek samo viđeni sa studentima, a kamoli da su bili u studentskom pokretu, progonjeni su i praćeni, a za njih nije bilo ni posla ni života u komunističkom jugoslavenskom režimu.Svijeće za preminule

Proljećari planiraju okupljanje ispred Pravnog fakulteta u Splitu na 50. godišnjicu štrajka u studenom ove godine, a potom će zapaliti svijeće na grobovima preminulih, glavnih aktera štrajka, Zvonimira PuljićaDamira PetrićaAnte ŠtambukaMladena Vidovića i Tome Matkovića, te, tada asistenta na Pravnom fakultetu, Petra Šunjića.

Donijet će cvijeće i zapaliti svijeće pred spomenikom prvom hrvatskom predsjedniku, dr. Franji Tuđmanu i pred križem na braniteljskom groblju na Lovrincu:

– Bez hrvatskih branitelja i dr. Tuđmana, imali bismo “hrvatsku jesen”, a, vjerojatnije i novi Bleiburg – tvrdi Ćutuk.

U planu je i misa zadušnica za sve umrle sudionike Hrvatskog proljeća.

PIŠE SNJEŽANA ŠETKA/Slobodna Dalmacija

Advertisement

Vijesti

Nakon što je po naputku WEF-a pokušao uništiti nizozemske farmere, hoće li biti grobar NATO-a?

Published

on

V. Starešina: Sada je već izgledno da će Mark Rutte biti novi glavni tajnik NATO-a

Dvije vijesti objavljene proteklih dana daju naslutiti budućnost NATO-a kao europskoga obrambeno-sigurnosnog saveza – piše Višnja Starešina na Lider.hr

. Vijest prva: na pariškome ad hoc europskom samitu potpore Ukrajini francuski predsjednik Emmanuel Macron pomalo je iz vedra neba poručio kako ne treba isključiti ni slanje zapadnih vojnika u Ukrajinu. I predvidljivo je osvojio glavne naslove u medijima. Vijest druga: na istom je samitu, nakon što je dobio potporu ključnih država članica, sudjelovao i sada već izgledni budući glavni tajnik NATO-a Mark Rutte; doduše, još kao nizozemski tehnički premijer na odlasku.

Rutte slovi kao majstor tihih kompromisa, jedan je od najdugovječnijih europskih premijera, a na njegove osobine asocira i nadimak – Teflon. Budućnost NATO-a, a onda i europske obrane, metaforički ovisi o uspješnosti integracije tih dviju krajnjosti: političkih predstava i nadmetanja (Macron) i tihe dogovorne izgradnje europske obrambene (infra)strukture (Rutte).

Novi prijatelj Ukrajine

Bombastične Macronove izjave i potezi koji se tiču europske obrane i sigurnosti nisu novost. Uz naslijeđenu francusku ideju o samodostatnoj europskoj vojsci koja isključuje SAD iz europske obrane predsjednika Macrona osobito pamtimo kao političara koji je proglasio ‘moždanu smrt NATO-a‘ (2019).

Da bi nakon ruske invazije na Ukrajinu NATO ‘uskrsnuo‘, Europi potrebniji nego ikad. Sjećamo ga se i kao velikog europskog mirotvorca koji je pohitao tada već duboko izoliranom ruskom predsjedniku Putinu, dva tjedna prije invazije, da razgovorom riješi ono što SAD i UK ne mogu. A ondje ga je Putin smjestio na kraj dugoga bijelog stola da bi mu kao dječarcu održao predavanje iz ruske povijesti.

Putin je barem uvijek znao kolika je čija specifična težina u međunarodnoj politici. Pa se sjećamo kako je preko noći Macron od gorljivog zagovornika europske energetske suradnje s Rusijom postao gorljivi podupiratelj ukrajinske obrane, doduše, više na riječima nego na djelima, i zagovornik njezine potpune suverenosti. Kao novi prijatelj Ukrajine i njezina predsjednika Zelenskog sazvao je i taj ad hoc pariški europski samit, tek tjedan dana nakon završetka tradicionalne Minhenske sigurnosne konferencije, koja je glavni forum za projekcije europske obrambene i sigurnosne strategije. I s njega je uputio ta bombastična upozorenja o mogućem slanju zapadnih vojnika u Ukrajinu i mogućnosti da Rusija napadne neku od NATO-ovih članica.

Budući glavni tajnik NATO-a imat će zadatak primiriti, koordinirati i uključiti sve političke perfomere i egotripove, motivirane osobnim ili državnim interesima, u izgradnju novoga europskog obrambenog sustava. A taj sustav uključuje znatno jačanje europske vojne industrije i NATO-ove europske vojne komponente. Dakako, uza zadržavanje američke glavne uloge u NATO-u. Jer kao što je i ruska invazija na Ukrajinu pokazala, Europa nema kapacitet sama preuzeti brigu o svojoj obrani ni kad je riječ o političkom odlučivanju, a ni kad je riječ o vojsci i naoružanju.

Umijeće šaptanja političarima

I zato ne začuđuje što su UK i Njemačka zajednički predložili, a SAD podupro, na kraju i Francuska uz niz drugih država članica, kandidaturu Marka Ruttea, sivoga političkog brokera, dugovječnoga nizozemskog premijera kojega ne pamtimo i nećemo ga pamtiti po slikovitim izjavama. Ovih su mu dana kao jednu od prednosti izvukli kako je spasio NATO od raspada u prvoj godini Trumpova predsjedničkog mandata, kad je nakon Trumpove prozivke Merkel i drugih europskih saveznika zbog premalog izdvajanja za obranu navodno nešto šapnuo američkom predsjedniku, nakon čega je izbjegnut raskol. Riječ je, dakako, o pretjerivanju, kao što je i Trump pretjerivao u prijetnjama da će SAD izići iz NATO-a, koje su se ipak pokazale prilično djelotvornima u povećanju europskih izdvajanja za obranu. No to umijeće ‘šaptanja‘ političarima dobro će doći budućemu glavnom tajniku baš kao i nizozemska tradicionalna politička pozicija: članica EU-a, vanjskopolitički bliska UK-u, pouzdana saveznica SAD-a u obrani, politički bliska s Njemačkom, bez ozbiljnih konflikata s Francuskom…

Ni Macronove se objave ne mogu bezuvjetno svrstati u rubriku ‘nerealno‘ ili ‘neozbiljno‘. Uostalom, nije rekao kada bi i pod kojim uvjetima poslao francuske vojnike u Ukrajinu. Možda kao čuvare dogovorenog mira jednoga dana? Jer izgradnja nove europske obrambene arhitekture, za države koje imaju ambicije i prepoznaju vrijeme, iznad svega je – prilika.

Višnja Starešina/Lider

Continue Reading

Vijesti

SVJEDOČIMO LI RASPADU britanske kraljevske obitelji? Kate Middleton bolesna, kralj Charles ima rak, član obitelji skončao suicidom…

Published

on

Trenutačno nema nikoga na čelu kuće Windsor, a najnovije vijesti su zabrinjavajuće: Charles je podvrgnut liječenju protiv raka, Camilla će biti na odmoru u tropima, a William se pojavljuje i nestaje kako bi bio pokraj misteriozno bolesne Kate: svjedočimo li raspadu britanske kraljevske obitelji – pita se komentator talijanskog medija Corriere della Sera, Luigi Ippolito?

LONDON – Nevidljiva monarhija: britanska kraljevska obitelj nestaje pred očima svojih podanika i ako je istina, kako je rekla Elizabeth, da se kruna “mora vidjeti da bi se vjerovalo”, pitamo se nismo li svjedoci naglog raspada same institucije. Trenutačno nema nikoga na čelu kuće Windsor: kralj Charles je virtualna slika, kraljica Camilla otišla je na odmor, a prijestolo-nasljednik William pojavljuje se i nestaje kako bi bio uz princezu Kate, koja je misteriozno se oporavlja daleko od uprtih očiju svega svijeta.

Je li ovo znači ‘smjenu straže, koja utire put puno većem zlu…’

Danas je zrakoplov s Camillom poletio za tropske krajeve, gdje će kraljica biti na odmoru najmanje tjedan dana: neočekivan, ali ne i nepredvidiv odlazak, s obzirom na to da kraljeva supruga također ima 76 godina i budući da je Charlesova bolest najavljena prije manje od mjesec dana preuzela je njegovu ulogu, jednu za drugom preuzimajući 13 službenih obveza. Možda i previše za osobu koja nikada nije žudjela za javnim životom i više od svega željela je biti blizu svoje velike ljubavi.

Ali Camillino iznenadno povlačenje proširilo je prazninu na vrhu. Suveren, koji je podvrgnut terapiji protiv raka, stavio je cijeli svoj dnevni red na čekanje i pojavit će se samo putem videa na Danu Commonwealtha sljedećeg ponedjeljka. Posljednjih tjedana Buckinghamska palača ga je željela prikazati na videu i fotografijama kako bi umirila svoje podanike: ali ništa se ne zna točno o njegovoj točnoj dijagnozi, što potiče nagađanja.

Koje su, što se Kate tiče, umjesto toga poprimile dimenziju teorija zavjere: na društvenim mrežama čitamo o svemu, od tome čak, do pokušaja samoubojstva. Ništa točno, ali u ovom slučaju nepostojanje bilo kakve slike ili novije informacije, daje povod najbolesnijim fantazijama. S druge strane, međutim, od najbolje obaviješteni engleskih komentatora, procurilo je da su stanja Charlesa i princeze “ozbiljna” i da bi njihov oporavak mogao potrajati i dulje nego što se prvotno najavljivalo (za Kate, da, govorilo se da je ponovno bi se pojavilo tek nakon Uskrsa).

Razmjere kolapsa kraljevske obitelji dala je slika Windsora koji su prošli tjedan stigli na sprovod Constantina od Grčke: predvodio ih je nacereni princ Andrew, a uz bok mu je bila (manje-više) bivša supruga Sarah Ferguson. To što dvojica osramoćenih ljudi poput njih javno nastupaju kao stjegonoše monarhije govori puno o stanju stvari.

A čini se da je nesreća sve veća: prije nekoliko dana doznalo se da je suprug lady Gabrielle, Charlesove sestrične, kćeri princa Michaela od Kenta, misteriozno počinio samoubojstvo hicem iz vatrenog oružja u glavu. Tragedija koja se drži u tajnosti, ali baca zlobnu sjenu na cijelu kraljevsku sagu.

Promatrači začuđeno gledaju, kao da se bude, omamljeni, iz bajke bez sretnog kraja. A sada je rizik da se monarhija raspadne ne uz eksploziju, već uz uzdah.

izvor: Luigi Ippolito/Corriere della Sera

Continue Reading

Vijesti

Dr. Robert Malone: Danas se čovjek suočava s 5. generacijom ratovanja i ne zna tko mu je stvarni neprijatelj

Published

on

Čovječanstvo je u ratu, ali ne nužno protiv uzroka koje većina ljudi poznaje, poput Klausa Schwaba iz Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) ili Billa Gatesa iz Microsoftove ‘filantropije’ – piše Ivan Kolić na portalu Epoha.

Prema Dr. Robertu Maloneu, jednom od izumitelja mRNA (modRNA) “cjepiva”, pravi gospodari lutaka skrivaju se od čovječanstva u sklopu onoga što on opisuje kao ratovanje 5. generacije.

“U pravom ratovanju pete generacije ne znate tko vam je protivnik,” kaže dr. Malone.

“Na primjer, tko je marioneta iza COVID krize? Je li to bio Klaus Schwab? Je li to bio Fauci? Ne. Sve su to surogati. Ima netko iznad Klausa i ovih ljudi. Ne znate tko promiče odgovor na COVID, a to je ono što je peta generacija ratovanja.”

Prema Dr. Malone, čovječanstvo je u cjelini nedavno bilo podvrgnuto najvećoj i najkoordiniranijoj kampanji psihološkog ratovanja u ljudskoj povijesti, misleći, naravno, na “pandemiju” COVID-19 i odgovor vlade na nju.

Tri su godine razne nevladine organizacije (NGO) u suradnji sa zapadnim vladama i farmaceutskim tvrtkama, medijima i financijskim tvrtkama, provodile medicinski fašizam u velikim razmjerima i s predrasudama prema nama ljudima, ubijajući milijune ljudi.

Svi su zajedno radili kroz javna i privatna partnerstva kako bi stvorili i pokrenuli najveću, globalno najusklađeniju, psihološku propagandnu operaciju poznatu čovjeku – a učinci su, kao što svi možemo vidjeti, bili razarajući.

Ekonomski, biološki i informacijski rat

U petoj generaciji ratovanja, postoji mnogo oružja i frontova koje globalisti koriste za vođenje rata protiv masa. Čini se da je s COVID-om bila biološka prijetnja, povezana s informacijskom prijetnjom, ekonomskom prijetnjom, društvenom prijetnjom, pa čak i vjerskom prijetnjom – zapamtite: crkve su bile zatvorene u mnogim područjima kako bi „zaštitile“ ljude od „virusa“.

Kad se gospodarstvo počelo prevrtati u ranim danima “pandemije”, zloglasni tim za zaštitu od pada (PPT) došao je u “spas” preko privatnog kartela središnje banke Federalnih rezervi s pumpom, koja je pokrenula i kasnije dovela do inflacije do golemih povećanja kamatnih stopa – ovo je komponenta ekonomskog rata na djelu.

Zatim je tu bila Big Pharma, spremna preuzeti kormilo uz pomoć Trumpove administracije kako bi pokrenula operaciju Warp Speed, koja je kasnije natjerala desetke milijuna ljudi pod Bidenovom administracijom da prime injekcije “cjepiva” protiv COVID-a ili da izgube posao, obrazovanje i/ili sredstva za život.

Mediji pod kontrolom korporacija također su stigli tamo točno na vrijeme da rašire beskrajnu propagandu kako bi zastrašili ljude da ostanu kod kuće, nose maske i uzimaju jednu “pojačivač” injekciju za drugom, sve vrijeme zadržavajući vladu i zahvaljujući farmaceutskoj industriji što je donijela ” liječenje”.

I nemojmo zaboraviti tekuće geoinženjerske operacije koje zasipaju nebo kemikalijama, lažnim oblacima i tko zna čime još, a sve kako bi dekarbonizirali planet i spasili nas od “globalnog zatopljenja” i “klimatskih promjena”.

“Ovaj napad na čovječanstvo započeo je 1913.”, komentirao je netko na X-u, misleći na godinu rođenja Federalnih rezervi.

“Rockefelleri i Odbor za dobrodošlicu donijeli su zakone tako da svaka medicinska intervencija mora proći kroz farmaceutske proizvode.”

Ivan Kolić/ Epoha

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved