Connect with us

Vijesti

SMS-ovi koji su ministra Horvata spremili u Remetinec: “Budi sutra u … kod ministra, dolazi Pupovac…”

Published

on

Poruke pronađene u mobitelu bivše pomoćnice ministra gospodarstva Ane Mandac važan su dokaz u istrazi protiv Darka Horvata u aferi s nezakonitim dodjelama potpora malim poduzetnicima.

Istražitelji su pronašli cijele popise tvrtki koje su joj slali potpredsjednik Vlade Boris Milošević i ondašnji ministar Tomislav Tolušić, kao i dvojac iz Ministarstva regionalnog razvoja – državni tajnik Velimir Žunac, te ravnateljica uprave Katica Mišković, piše Jutarnji list.

Još 30. svibnja 2020. godine njegova nekadašnja pomoćnica Ana Mandac se našla pod lupom istražitelja kao suokrivljenica s Josipom Rimac i “češljajući” mobitele za “aferu Vjetroelektrane” otvorila se afera “po babi i stričevima”, a sasvim je izvjesno da bi ih se moglo otvoriti još.

Te poruke i razgovori koji su vođeni u sklopu posebnih izvidnih radnji USKOK-u samo služe kao potvrda onoga što su prikupili kroz dokumentaciju i iskaze još nekih zaposlenika ministarstva koji su ispitani tijekom izvida.

Naime, USKOK posebnim programom “skenira” oko milijun stranica poruka iz mobitela, a evo što su među ostalim našli u porukama Ane Mandac i sada priložili kao dokaze protiv ministra Horvata, te još petero suokrivljenih među kojima je i potpredsjednik Vlade iz redova SDSS-a Boris Milošević.

“Budi u 8.30 kod ministra, dolazi Pupovac u vezi onog programa!”

“Ana, molim te da li mi možeš provjeriti za ovu firmu (Metalkov MB d. o. o.) da li je sve OK, natječaj za manjine”, piše ravnateljica Uprave za potpomognuta područja Katica Mišković 6. studenog 2018. Ani Mandac.

Ona nakon toga kontaktira Danijelu Žagar, načelnicu Sektora za unapređivanje i razvoj poduzetništva i obrta te predsjednicu povjerenstva za provedbu programa “Razvoj malog i srednjeg poduzetništva i obrta na područjima naseljenim pripadnicima nacionalnih manjina”. Šalje joj na Viber podatke o tvrtki.

“Kontaktirala sam Adrijana, imaju samo 13 bodova”, odgovara joj idućeg jutra Žagar referirajući se na Adrijana Šafrana, koji je bio član Povjerenstva. Ani Mandac SMS-om se 14. studenog obraća izravno ministar Horvat porukom: “Cestogradnja Slatina Megamont Čađavica!”.

“Manjine”, uzvraća Mandac.

“Da”, potvrđuje joj Horvat.

Nakon što je opet provjerila s kolegom Šafranom kako stoje, Mandac piše ministru: “Ne prolaze, imaju premalo bodova”.

U narednih nekoliko dana, između 15. i 30. studenog Mandac kod člana Povjerenstva Adrijana Šafrana traži podatke kako s prijavama stoje prijavljene tvrtke. Prvo se 15. studenog Mandac raspituje SMS-vima za HATLAK i dobiva odgovor – DA, a za GP Mont – NE. Za “Metalkov mb” 27. studenog dobiva odgovor – NAŽALOST NE. Za GP Mont interesira se opet 30. studenog i dobiva odgovor – NE.

Slijedi nekoliko dana pauze pa onda 3. prosinca se državni tajnik i bivši gradonačelnik Garešnice Velimir Žunac dogovara za 5. prosinca sastanak s Mandac i pokazuje joj fotografiju s imenima osam trgovačkih društava i novčanim iznosima koje traže, a imena tih društava su zaokružena.

Žunac je zaokružio ona koja su mu bitnija jer su s njegova područja, ali nije bitan bio broj bodova koje su ostvarili. Samo dan kasnije Ana Mandac opet od Adrijana Šafrana traži provjere. Znakovite su poruke kojima uzvraća kako sada stvari stoje. “Auuuu”, reagira na poruku o stanju vukovarske “Vrške d. o. o.”.

“Bit će još veći auuu kad ne uspiju isplatiti ni jednu potporu jer im vrijeme curi a još nisu niti ugovore pripremili koje treba parafirati državni tajnik i potpisati ministar a onda čekati da se vrate potpisani od strane korisnika”, piše joj Šafran. “Sutra mi na sastanak dolaze Milošević i Dragana Jeckov (tada oboje zastupnici u Saboru iz redova SDSS-a, op.a.) i već sam javila Mirjani“, piše jedna zaposlenica Ministarstva Ani Mandac i obavještava je da je o tome obavijestila i njezinu tajnicu.

Tri dana ranije, 3. prosinca Ani Mandac piše osobna tajnica ministra Horvata: “Budi sutra u 8.30 kod ministra jer dolazi Pupovac u vezi onog Programa”. Dan nakon sastanka, Boris Milošević 7. prosinca šalje Ani Mandac fotografiju tablice na kojoj su imena 15 gospodarskih subjekata za dodjelu bespovratnih sredstava, a ona to prosljeđuje načelnici Žagar i interesira se o stanju novca u proračunu i mogućnostima preraspodjele sredstava. Milošević 10. prosinca šalje novu tablicu sa sedam gospodarskih društava, pa se onda pronalazi još 1,1 milijun kuna.

Taj ponedjeljak, 10. prosinca 2018. jedan je od ključnih datuma, jer Danijela Žagar, tvrde istražitelji, upozorava Anu Mandac da, kad bude razgovarala s ministrom, da ga upozori “ako revizija nađe ove potpore da će snositi odgovornost”. Tog dana žuri se i Borisu Miloševiću.

“Ima li vijesti?, piše Ani Mandac.

“Radimo na tome”, otpisuje mu Mandac.

“Javi kad stigne, ima li kakvih novosti za ovih 7”; piše dan kasnije Milošević Ani Mandac.

Milošević piše Mandac: “Ana, svaka čast”

“Trebali bi biti OK, ali čekamo usklađivanje”, dobiva povratni SMS od nje. U utorak 11. prosinca i ministra Darka Horvata interesira kako stoje neki njegovi favoriti. “Eko Kotor, Kotoriba!”, “Jedan po tvom!”, “Metal Matijašec, je li OK!”. “Jeste li riješili odluke”, piše ministar, a Mandac mu odgovara: “U niskom smo startu, čekamo odobrenje Ministarstva financija”.

I Velimir Žunac s nestrpljenjem čeka vijesti od Ane Mandac i piše joj: “Ima li dobrih vijesti?”. “Radimo na tome!”, odgovara mu Mandac, a on joj zahvaljuje u poruci. Ali, kako proizlazi iz istrage, sve ovo brinulo je Danijelu Žagar koja je već ujutro prije početka radnog vremena nazvala Anu Mandac i rekla joj kako je razmišljala o svemu jer bi u slučaju revizije ona mogla biti ta kojoj bi prvoj mogli zakucati na vrata. Mandac je smiruje i govori joj da je došlo odobrenje za preraspodjelu sredstava.

Sporna je bila upravo tvrtka Eko Kotor za koju se raspitivao ministar Horvat koja je tražila 199.900 kuna, nije imala zaposlenih, a poslovala je od 1998. godine. “Koliko je Eko Kotor bitan, na ljestvici od 1 do 10”. “9”, kratko poručuje Horvat. Ana Mandac je sve shvatila i odgovorila mu porukom: OK.

‘Sad ćemo se vi i ja dogovoriti’

Boris Milošević je o tome kako stoje njegovi favoriti doznao u srijedu 12. prosinca. “Ima li kakvih novosti?” piše joj. “Još malo”, odgovara Mandac, ali u 13.48 stiže SMS s dobrom vijesti: “Riješeno, častite kavom”, “Čime god”, odgovara joj Milošević. “Ubili smo se da to riješimo, javite da je svih sedam dobilo”; piše Mandac, a on to komentira ovako: “Ana, svaka čast. Javit ću im. Pretpostavljam da ih sutra zovete radi potpisa ugovora.”

Mandac odgovara Miloševiću: “Sad ćemo se vi i ja dogovoriti, zovem vas za par minuta!”

Istražitelji USKOK-a su pretražujući njezin telefon ustanovili da se u četvrtak 13. prosinca i zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov kod Mandac raspitivala o odobrenim iznosima za obrte iz Vukovara i Negoslavaca. Dan kasnije, Ana Mandac pitala je i Katicu Mišković koliko su joj oni bitni i tražila da to ocijeni od 1 do 10 na što joj ona odgovara opisno: “To je moj bivši saborski, jako mi je važno!”.

“Primila sam na znanje, tražimo mogućnost”, otpisuje joj Mandac.

“Ajde molim te nađi načina. Mi smo uspjeli za naše naći”, uzvraća Mišković, a to se odnosilo na trgovačko društvo Metalkov MB, a to je bila tvrtka čiji je osnivač Mato Bilonjić, HDZ-ov saborski zastupnik u V. izbornoj jedinici, Brodsko-posavskoj županiji iz koje je i Mišković. Povoljne vijesti tog se dana redaju jedna za drugom. Ana Mandac javlja Velimiru Žuncu da su Popović graniti dobili 100.000 kuna, Tex d. o. o. 100.000 i je li mu to OK, na što joj je on odgovorio: “Naravno. Hvala. Odužit ćemo se. Poz”. Ana Mandac tog dana prima zahvalu i od Dragane Jeckov i uzvraća joj porukom:

“Sve Ok. Radimo…surađujemo, privređujemo!”

U dokaznom materijalu, osim niza poruka i razgovora prikupljenih u sklopu izvida u “aferi Vjetroelektrane”, istražitelji su dešifrirali da velika slova T. i Ž. u zagradama kraj imena tvrtki koje je u tablice 2018. godine unosila Ana Mandac, odnose na Tolušića i Žunca.


Anita M.

Advertisement

Vijesti

U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM

Published

on

U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.

U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.

Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.

Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.

Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.

foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH

Continue Reading

Vijesti

Sveti Toma Akvinski o tome kako izbjeći zavist na društvenim mrežama

Published

on

Umjesto da podlegnemo zamci usporedbe, možemo njegovati duh zahvalnosti i slaviti dobro u sebi i drugima.

Gornja ilustracija: – Imam 1000 sljedbenika, a ti? – 80000. Stvarnost: – Mislila sam da će više ljudi doći!? – Ne, samo moji najbolji prijatelji!

Potreba za isključivanjem, odbacivanjem doslovno beskonačnog pomicanja i algoritamski odabranih feedova, sve je veći fenomen. Nije pretjerano reći da mnogi biraju digitalnu detoksikaciju, svjesni prekid od stalne gužve društvenih medija – ili čak potpuno povlačenje iz njih. Ovo nije samo hir, poput čišćenja sokovima ili povremenog posta; to je zdrav odgovor na stalni pritisak online savršenstva. Platforme društvenih medija, iako nude povezanost, također mogu njegovati osjećaj zavisti. Ali što kada bi postojao način za snalaženje u ovom digitalnom krajoliku bez podlijeganja ovom poroku?

Uđite u svetog Tomu Akvinskog, poznatog srednjovjekovnog filozofa i teologa. Njegovi bezvremenski uvidi iznenađujuće su relevantni kada je u pitanju razmišljanje o našim suvremenim borbama. Dok Akvinski nije mogao predvidjeti uspon društvenih medija, njegova razmišljanja o zavisti pružaju snažan okvir za navigaciju u usporednoj zamci koju te platforme mogu stvoriti.

Što je zavist i zašto je destruktivna?

Prema Akvincu, zavist je “tuga tuđeg dobra”. To nije samo ljubomora, koja je strah od gubitka nečega što posjedujete. Zavist je podmuklija emocija, gorčina koja se zagnoji kada vidimo sreću druge osobe. U doba društvenih medija, ova sreća može poprimiti mnoge oblike – prijateljeve savršene fotografije s odmora, kolegina nemilosrdna promaknuća na poslu, pažljivo osmišljena slika života koji se čini sretnim bez napora.

Akvinski nas podsjeća da je zavist razorna sila. To ne samo da izjeda našu vlastitu radost, već također sprječava našu sposobnost da cijenimo dobre stvari u vlastitom životu. Akvinski nadalje tvrdi da istinska sreća ne dolazi od uspoređivanja s drugima, već od življenja kreposnog života u skladu s Božjim planom.

Dakle, kako možemo primijeniti mudrost Akvinskog na svoje navike društvenih medija? Evo nekoliko strategija:

1. PAZITE ŠTO KONZUMIRATE

Uredite svoje feedove društvenih medija tako da budu poticajni i inspirativni. Prestanite pratiti račune koji stalno izazivaju zavist ili negativnost.

2. VJEŽBAJTE ZAHVALNOST

Prebacite fokus s onoga što vam nedostaje na ono što imate. Svaki dan odvojite vrijeme za razmišljanje o blagoslovima u svom životu, velikima i malima.

3. SLAVI USPJEH DRUGIH

Prava radost zbog tuđe sreće raspršuje zavist. Koristite društvene medije da čestitate i ohrabrite druge.

4. PRISJETITE SE “ODGOVARANE STVARNOSTI”

Društveni mediji su vrhunac, a ne stvarni život. Svatko se suočava s izazovima, čak i oni s naizgled savršenim online osobama.

5. USREDOTOČITE SE NA VLASTITI ŽIVOT

Uspoređivanje je kradljivac radosti. Postavite sebi ciljeve i težnje, neovisno o tome što drugi rade.

Društveni mediji mogu biti vrijedan alat za povezivanje i informacije – to je neporecivo. Ali primjenom bezvremenske mudrosti Akvinca na zavist, možemo koristiti ovaj digitalni prostor s većom sviješću i unutarnjim mirom. Umjesto da podlegnemo zamci usporedbe, možemo njegovati duh zahvalnosti i slaviti dobro u sebi i drugima. Usredotočujući se na svoj život, možemo pronaći istinsku sreću izvan filtrirane leće društvenih medija.

Daniel Esparza/Aletea ilustracija: Brightside

Continue Reading

Vijesti

Preminuo je Louis d’Alencourt ‘apostol posljednjih vremena’

Published

on

Louis d’Alencourt, francuski intelektualac, komunikolog, te kao katolik specijaliziran za eshatologiju, koji je detektirao sve simboličke tragove koji se odnose na kraj vremena, preminuo je. POČIVAO U MIRU!

Tekst o Autoru (samom sebi) s bloga Le grand Reveil – Révélations pour la fin des temps, (Veliko buđenje – Otkrivenje za posljednja vremena) prenosimo

slika: Gospa od La Salette.

Zovem se Louis d’Alencourt, rođen sam 1969., dakle 2012. imam 43 godine. Oženjen, otac obitelji, poslovni menadžer, oglašivač sam i radim u komunikacijskim profesijama od svoje 23 godine , uglavnom na čelu vlastitih struktura. Imao sam sve razloge da nastavim živjeti “ublaženi” mali život bez postavljanja previše pitanja i da uživam u životu. Osim toga…

Praktičan katolik, tradicionalističkog senzibiliteta, odgojen sam u okruženju u kojem sam naučen ne vjerovati “svijetu”, odnosno društvu koje ga okružuje, čije su ideje i način djelovanja sve više u suprotnosti s katoličkom mišlju i njezinim učenjem . Hvala Bogu, djetinjstvo i mladost sam sačuvao od štete koju danas nanose televizija i “elektronički” stil života (videoigre i slično).

To me nije spriječilo da se prihvatim računala čim sam počeo raditi (bilo je to 1989. godine), niti da pozdravim dolazak Interneta i očito budem redoviti korisnik. Čak sam bio jedan od preteča mobitela jer sam i prije dolaska mobitela već imao telefon u autu. Bilo je to doba Radiocoma 2000. ako se dobro sjećam.

No, kako nisam rođen s računalima i kako sam ih usvajao samo u radu, uvijek sam ih smatrao prije svega alatom za rad. Isto za Internet. Računalni i elektronički alati za mene nisu cilj nego sredstvo. Nijansa je važna jer nam omogućuje da stroju i njegovoj dominaciji nad čovjekom damo granice, također nam omogućuje da znamo da ne budemo previše ovisni o njemu, a prije svega da zadržimo “kontrolu”. Često sam sklon reći “nije stroj taj koja odlučuje, ja sam”.

Dovoljno je reći da računala koja se sama ažuriraju, nadjačavajući slobodnu volju svog vlasnika, odgovaraju stvarima koje me ljute. Da ne spominjem da zapravo ne znamo sve što navedeno računalo radi i prenosi…

Sve ovo samo da kažem da sam malo po malo, što sam bio stariji, to sam se više pitao o evoluciji sadašnjeg svijeta; kamo ide, Što se događa ? Odakle taj jaz između percipiranog svijeta, željenog svijeta i stvarnog svijeta? Kako objasniti da usprkos iznimnom životnom standardu zapadnjaka, čiji je potrošačko društvo najvidljiviji izlog, postoji i velika nelagoda? Sve se čini u redu, a ipak nešto nije u redu.

Uvijek su me zanimale politika i ekonomija. Moram razumjeti stvari i stoga dublje prodreti u određene teme. Budući da televizija ne dopušta da idete dublje, čitanje je najlakši i najpouzdaniji način.

Tako sam od prosječnog građanina s godinama postao ISTRAŽIVAČ. Filozof i istraživač. Točnije, istraživač političke filozofije.

Da biste razumjeli što se događa, morate pokušati znati donju stranu karata. Postoji službena i neslužbena povijest. Onaj pravi, onaj o kojem se ne uči u udžbenicima. Geopolitika. Tajne službe. Tajna društva. itd…

Kao istraživački alat, ne biste trebali početi s internetom, već s knjigama. Jedna knjiga vodi drugoj; autor, u svom argumentu, navodi druge knjige koje vas potiče znatiželja, i tako dalje. Zatim dovršavate svoja zapažanja putem Interneta. Nikad ne zaboravite da, ako vam se neka tema sviđa, morate je dalje istraživati ​​kroz knjige, a ne ostati na površnoj fazi, kao što je slučaj s audiovizualnim dokumentima i internetom.

A ono što sam otkrio bilo je zastrašujuće. Nakon 10 godina istraživanja i napornog rada, odabira, provjeravanja, razmišljanja, danas sam u mogućnosti odgovoriti na pitanja:

Za što ?
Gdje idemo ?
O kako da stignemo tamo?
Gotovo sa sigurnošću. Jedini element koji mi nedostaje, i to veliki, je kalendar: Kada?
Ali to je i najteže, i najtajnije.

Iza riječi “kraj vremena”, “apokalipsa” ili “kraj svijeta” moramo dati jasna objašnjenja, valjane argumente i konstruirano razmišljanje.

Danas više ne mogu šutjeti. Ovo znanje moram staviti u službu svojih bližnjih kako bih im pomogao da se pripreme za konačno rješenje koje se nazire. Razmišljao sam o pisanju knjige; ovaj projekt nije isključen, ali prvo krećem s ovim blogom čiji je cilj u naslovu: probudi se dok ne bude prekasno!

Tako ću ispuniti ulogu “apostola posljednjih vremena” o kojem je Gospa od La Salette govorila u svojoj poznatoj tajni (1846.) i koji će se pojaviti u vrijeme dolaska Antikrista: “Pozivam apostole posljednjih vremena, vjerne učenike Isusa Krista, koji su živjeli u preziru svijeta i samih sebe, u siromaštvu i poniznosti, u preziru i šutnji, u molitvi i mrtvljenju, u čistoći i u jedinstvu s Bogom, u patnji i neznanju svijetu. Vrijeme je da izađu i osvijetle zemlju. “.

Nažalost, ne uklapam se baš u opis, stoga riječ (budućnost) na početku ovog članka, jer težim biti dio toga i nadam se da ću pronaći milost i snagu potrebnu da to postignem.

Doista, vladavina Antikrista je blizu i sada je hitno prosvijetliti svoje suvremenike.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved