Connect with us

Vijesti

SPLIT Tjedan sjećanja… Bučje – Magistrala ratnog zločina i Priče iz logora – filmovi u City-u

Published

on

Večeras u 18h u kinu City Centar One u Splitu prikazuju se dva dokumentarna filma:

 *Priče iz logora: IV. osnovna škola* 

Produkcija: KADAR d.o.o. / Bosna i Hercegovina / 2024. / 73′

Film prikazuje sudbinu 131 zarobljenog hrvatskog vojnika i civila, od kojih su 17 poginuli ili ubijeni, često tijekom prisilnih radova na crti razdvajanja između Armije RBiH i Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Zarobljenici su dovedeni u logor osnovan Odlukom ratnog predsjedništva Armije RBiH nakon izdaje muslimanskih pripadnika HVO-a 9. svibnja 1993., a logor je zatvoren 19. ožujka 1994., nakon treće i posljednje razmjene zatočenika. Korišten je pristup bez naratora koji dopušta izravnim svjedocima događaja – preživjelim logorašima, članovima obitelji poginulih, liječnicima, svećenicima i povjesničarima – da sami ispričaju svoje priče. Sudionici iz prve ruke govore o mučnim iskustvima, uključujući pravne posljedice koje su dovele do presuda nekoliko osoba odgovornih za zločine u ovom logoru.

 *Magistrala ratnog zločina – logor Bučje* 

Redateljica: Gordana Pintarić / Republika Hrvatska / 2024. / 74′

Autor serijala: Ivan Turudić

Produkcija: Hrvatski domoljubni film

Producent: Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora Splitsko-dalmatinske županije

Dokumentarni film „Magistrala ratnog zločina – Logor Bučje“ otkriva potresna svjedočanstva hrvatskih branitelja i civila zatočenih u srpskom koncentracijskom logoru Bučje tijekom Domovinskog rata. U nehumanim uvjetima podrumskih prostorija u bivšoj Veterinajskoj stanici, podrumu Šumarije, zarobljenici su bili izloženi sustavnom mučenju i zlostavljanju.  Kroz svjedočanstva preživjelih, obitelji žrtava te arhivsku građu, film donosi nova saznanja o likvidiranim zarobljenicima i njihovim zlostavljačima koji nikad nisu odgovarali za zločine. Među ubijenima je i dr. Ivan Šreter, dok se preko dvadeset osoba još vodi kao nestali.

Advertisement

Vijesti

LUDI THREADOVI Trumpov sin Barron stajao iza njegove pobjede

Published

on

Ovo je Trumpov sin. IQ 170. Preko 2 m visok. I osoba koja je zaslužna za Trumpovu slavnu pobjedu.

Ludi dio? Djeluje potpuno iz sjene. Nikad nikome nije dao intervju. Evo njegove priče:

1. Rođenje Rođen u Trumpovom carstvu 20. ožujka 2006. Barron je od prvog dana živio neusporedivim luksuzom. Cijeli kat u Trump Toweru kao njegovo igralište. I zlatna dječja kolica kao poklon novorođenčetu. Luksuz je od samog početka bio njegova norma.

2. Djetinjstvo u krilu luksuza

Dok je većina djece sanjala o dvorcima, Barron je živio u jednom. Njegov “dvorac” bio je penthouse Trump Tower. Tripleks presvučen zlatom i mramorom. Zajedno s privatnom dječjom sobom dizajniranom u stilu Luja XIV. Ali ni to nije bilo sve:

3. Bijela kuća

Barron nije samo gledao povijest; proživio je to. Preseljenje u Bijelu kuću u 11. Učinio ga je svojim. Zajedno s personaliziranim tehnološkim utočištem i pristupom ekskluzivnim pogodnostima: – Privatno kazalište – Bazen – Kuglana. Živio je svačiji san.

4. Obrazovanje

Od elitnih privatnih škola do vrhunskih internata. Barronovo obrazovanje bilo je sve samo ne prosječno: Osobni učitelji, prestižne institucije. I škola s godišnjom školarinom od 50.000 dolara bila je normalna. Ali je li se sve isplatilo?

5. Kampanja

Nedavno navršivši 18 godina, Barron je sve više podržavao Trumpa u njegovoj kampanji. Glasine kažu da mu je savjetovao da ode na podcast Joea Rogana. Uz neke druge strateške igre koje su bile odlučujuće za Trumpovu pobjedu. I sve to iz sjene….

Sami procijenite koliko je ovj ‘thread’ stvaran, a koliko je u virtualnom svijetu maštarija korisnika X-a…

Continue Reading

Vijesti

Tomislav JONJIĆ na tribini Udruge Križ

Published

on

Udruga Križ Križ postala je prepoznatljiva u Istri, evo ponovno se vraća nakon ljetne stanke predavanjima i promocijama.

Tribina, gost dr. Tomislav Jonjić

Udruga Križ, Križ, bila je aktivna u hrvatskoj Istri i kroz ljeto, te su ovdje nabrojane neke od aktivnosti, što je kulminiralo ugošćivanjem predsjedničkog kandidata dr. Tomislava Jonjića. Najprije lista aktivnosti:

1. Bili smo uključeni u rad 6. Kongresa hrvatskog iseljeništva, koji se održao u Puli od 27-30. lipnja, preko mog izlaganja o prisilnom egzodusu, odnosno internaciji stanovništva južne Istre 1915-1918. 27.do 30.lipnja i vraćanja križa na Križ.

2. Bili smo 30. lipnja na obilježavanju 52. obljetnice pogibije Viktora Kancijanića u Tinjanu i na svetoj misi koju je predvodio biskup u miru Ivan Milovan

3. 6.srpnja bili smo na svečanoj svetoj misi u Svetvinčentu povodom 60 godina posvećenih Bogu i narodu, našeg biskupa u miru Ivana Milovana.

4. Organizirali smo hodočašće u Molve za Veliku Gospu 15 .kolovoza

5. 18. kolovoza povodom Dana sjećanja na žrtve totalitarnih režima 24.kolovoza, bili smo na komemoraciji kod jame Siročica , blizu Pazina

6. 21.kolovoza hodočastili smo u Lanišće povodom obilježavanja mučeničke smrti našeg blaženika Miroslava Bulešića!

7. 24. kolovoza hodočastili smo u Svetvinčenat na misu povodom 78. obljetnice smrti Bl. Miroslava Bulešića.

8. 7.rujna organizirano smo išli na hodočašće Gospi Trsatskoj na Trsat – Rijeka

9. 14.rujna organizirano smo išli na hodočašće na Udbinu povodom proslave Dana hrvatskih mučenika, pravnik, publicist, diplomat, povjesničar i kandidat za predsjednika Republike

Krivotvorenje hrvatske povijesti u 20. stoljeću

Jugoslavenska i velikosrpska ideologija neprekidno krivotvore i lažiraju povijest Hrvata,. Zbog toga da se prava istina ne širi, ubijali su hrvatsku inteligenciju, katoličke svećenike i istaknute pojedince.

Na udaru je uvijek Katolička crkva!

Danas ne mogu ubijati i bacati u jame, ali čim vide da se oko nekoga ili neke crkve okupljaju mladi Hrvati, onda to opće poznatim podzemnim metodama, zastrašivanjem i optuživanjem moraju spriječiti!

Kako je ono rekla #RadaBorić da je srce boli kada vidi koliko mladih ide u crkvu Sv. Mati Slobode. A tek kada vide Antunovski hod mladih Hrvata , onda je put od srcobolje do zastrašivanja i optuživanja svećenika koji to pokreću veoma kratak!!!

UZ 1100 OBLJETNICU HRVATSKOG KRALJEVSTVA 925-2025

Istarski Hrvati bili su među prvima koji su prihvatili Katoličku vjeru i Papu kao poglavara još u 7.stoljeću kada je Sv. Papa Agaton održao crkveni sabor u Rimu 680.godine, s kojega je poslao poslanicu caru Konstantinu IV. u Carigrad.

Uz papu, poslanicu je potpisalo svih 125 prisutnih biskupa, među kojima i biskup iz Istre, dok s ostalog hrvatskog područja nema potpisnika.

Vjerojatno je to bio biskup iz Pićanske biskupije (Dioecesis Petinensis) povijesne biskupije koja je imala sjedište u Pićanu, a i danas je naslovna biskupija. Osnovana u VI. stoljeću jer se smatra da je zaštitnik Pićna, sveti Nicefor, prvi pićanski biskup, a prvi pisani dokazi potječu još iz 579. kada se u jednom pismu spominje ime pićanskog biskupa Marcijana.

I dan danas Papa postavlja Pićanskog Biskupa.

Potvrdio je to i bizantski car Konstantin Porfirogenet u svome djelu ”De administrando imperio”, koji je kao suvremenik prvoga hrvatskog kralja Tomislava vladao od 912. do 959. godine. On piše: “Hrvati poslije krštenja postaviše vlastoručni ugovor te se tvrdom i nepokolebljivom vjerom zakleše sv. Petru da nikada neće provaljivati u tuđe zemlje niti ondje ratovati, već da će radije živjeti u miru sa svima koji to budu htjeli. A od Pape su za to dobili molitvu (obećanje) da će ih Petar, učenik Kristov, obdarit pobjedom.”

Hrvati su si mir postavili kao ideal, kojega su velikim dijelom i ostvarili, slijedeći Isusov govor na gori; “Blago mirotvorcima, jer će se zvati Božji sinovi! (Mt 5,9).

Zato su primili i Božju zaštitu, pa su se kroz svoju, uistinu, tešku i bremenitu povijest, udarani i potiskivani sa svih strana, uspjeli ipak održati kao narod sve do danas.

BOG I HRVATI

Vanja Bozak

Đuro Hontić

Grozdana Skabic

Josip Šestan

Nino Mogorović

Boris Mofardin

Oriano Bulic

Lili blog

@naglasak

Continue Reading

Vijesti

Tjedan sjećanja… započeo u Split uz obilježavanje 25. obljetnice spomen čina “I u mom gradu Vukovar svijetli”

Published

on

Sinoć je u dvorani „Vinko Draganja“ Dominikanskog samostana u Splitu otvoren jedanaesti Tjedan sjećanja na Vukovar i Škabrnju u organizaciji Hrvatske udruge Benedikt i Muzeja Domovinskog rata u Splitu.

Program otvorenja vodila je studentica Lucija Vrvilo pod mentorstvom prof. Katarine Žanetić, a izvedbom Lijepe naše te kasnije skladbe Dvije ptice večer je uljepšala Ana Bosančić, sopran, učenica solo pjevanja u klasi prof. Sanje Madunić u Glazbenoj školi Josipa Hatzea te učenica IV. Gimnazije Marko Marulić Split, u pratnji prof. Tomislava Veršića. Molitvu odrješenja predvodio je don Mladen Parlov, duhovnik Hrvatske udruge Benedikt.

U protokolarnom dijelu prisutnima su se obratili: Radoslav Zaradić, predsjednik Hrvatske udruge Benedikt, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora saborski zastupnik Tomislav Šuta, ravnatelj Muzeja Domovinskog rata u Splitu Matej Gabrilo, u ime Škabrnje Marko Miljanić, zapovjednik Samostalnog bataljuna Škabrnje, dok je na koncu manifestaciju službeno otvorio splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban.

U drugom dijelu programa uslijedio je okrugli stol “25 godina spomen čina I u mom gradu Vukovar svijetli” na kojem su sudjelovali: dugogodišnja ravnateljica Gradskog muzeja Vukovar gđa. Ružica Marić, tadašnji (1999.) predsjednik splitskog ogranka Matice hrvatske, hrvatski akademski slikar Josip Botteri Dini, inicijatorica pokreta dr. sc. Vini Rakić te u ime Hrvatske udruge Benedikt Margita Vučetić, članica Upravnog vijeća.

U programu su sudjelovale vrijedne učenice sa  svojim autorskim radovima koje je publika u dvorani podržala oduševljenjem i velikim pljeskom. Učenica Sara Šabić  8.b. razreda Osnovne škole Mejaši iz Splita pročitala je svoje stihove “U Marijinu krilu” voditeljice, Divne Šušić profesorice, izvrsne savjetnice, a voditeljica programa Lucija Vrvilo pročitala je stihove pjesme svoje vršnjakinje Lucije Skejić “Djeca nesretnog djetinjstva” učenice  IV. gimnazije Marko Marulić u Splitu, mentorice Katarine Žanetić, profesorice.

U nastavku donosimo uvodni tekst s okruglog stola kojega je pripremila Margita Vučetić. Prošlo je 25 godina od sjajne  ideje naše poštovane članice  Vini  Rakić, čija je  iskra upalila luč, a potom plamen i svjetlo sjećanja,  ljubavi i zahvalnosti diljem naše Domovine. Kolone naših sugrađana  svih uzrasta  koji su u dubokom pijetetu  koračali Vukovarskom ulicom  ostavljajući upaljene  svijeće  herojskom Gradu  na Vuki  čineći ga živim spomenikom, kako je rekla nadahnuta naša članica, ali i živim spomenikom gradove i mjesta  gdje se krvavi  boj vodio za slobodu Domovine naše.  Bila je to Vinina iskra u jesen 1999. sa željom da ovo domoljubno hodočašće ne bude samo prigodničarska uspomena već da ostane trajno u nama i s nama, da svijetli  „nijemo ali rječito“, njezine su riječi koje se pamte. I ostvarilo se. Uočnici 25. godišnjice okupacije Vukovara, u Splitu je otkriven spomenik autorice, akademske kiparice Dijane Ive Sesartić postavljen na zelenoj površini na raskrižju Ulice Domovinskog rata i Vukovarske, najduže ulice u gradu pod Marjanom. Uistinu, svjedoči nijemo i rječito, kako je i željela. Neugasivo  svjetlo u našoj memoriji, a najvažnije, u naraštaju naše djece, naših učenika, mladosti, obasjava naše škole, domove  diljem Hrvatske, jer kada je u pitanju  odgoj o jedinstvenoj povijesnoj žrtvi, najvažnije je  naraštajima mladih ugrađivati  ljubav i zahvalnost  prema  onima koji su  položili  svu svoju energiju,  svoje snove u obranu budućnosti  koja je danas naša sadašnjost, braneći nacionalni identitet, željeni mir  bez kojega nema sretnih djetinjstva. Zato je ovaj spomen projekt  neizmjerno  vrijedan i važan. Hrvatska udruga Benedikt je sa  svojim tada aktualnim  predsjednikom,  dr. Vidom  Popovićem,  od početka pratila svoju članicu, predvodnicu ove  ideje javnom podrškom, tematskim  tribinama, pozivom meritornih predavača, potom dragih nam prijatelja  iz Vukovara, pružila priliku tek završenim  dokumentarnim filmovima,  organizirala i predstavila likovne izložbe učenika i brojne druge aktivnosti.  Ne zaboravimo, od 2013. opet na poticaj Vini,  pokrenuli  smo  akciju  poziva na natječaj učeničkih  literarnih  radova na  temu Domovinskog rata,  u  osnovnim i srednjim  školama  Splitsko-dalmatinske županije, najprije uz podršku Grada, a potom uz  svesrdnu podršku i suradnju naše Županije  koju bilježimo  već od našeg utemeljenja 2011. Iako u manjini, učenici su tada s krasnoslovom svojih literarnih radova bili vrijedna i važna potpora organiziranim predavanjima na temu obrambenog  Domovinskoga rata. Tužni, ali ne i obeshrabreni, nastavili smo raditi i rezultati nisu izostali. Danas brojimo više od dvadeset škola  u županiji s kojima lijepo i kontinuirano surađujemo. Ostvarili smo želju cjelovečernjeg scensko glazbenog  programa za učenike naslovljenog  „Hrvatska je riječ koju naučih od majke“, spoj nadahnuća naše Vini i lijepog stiha domaćeg domoljubnog pjesnika Drage Ivaniševića.  Redovito je to večer zapaženih učeničkih ostvarenja domoljubnih osjećaja kada čitaju vlastite, nevjerojatne  literarne uratke prepune emocija, nade, vjere, tuge ali istine kao da su bili svjedoci  iz tog vremena. Da su srčani i vješti znalci perom i riječju dokazuju i uloge kojima se predstavljaju kao voditelji programa, čitaju svoje autorske radove u stihu i prozi, pjevaju, sviraju, glume.  Njihova je to večer u punom smislu riječi.

Prošle godine objavili smo Zbornik petogodišnje suradnje sa školama, gotovo 200  literarnih  i 90 likovnih radova.  Naš su ponos i dika. I još je puno sadržajnog, lijepog,  dobrog i vrijednog  poteklo s izvora  ideje naše Vini  uz puno rada i mara,  upornosti  i truda ali i ljubavi prema žrtvi Vukovara, Škabrnje  i svih hrvatskih žrtvenika za slobodnu i neovisnu Domovinu, jer Vini je bila jasna kada je izjavila: „Po rođenju sam Splićanka, a 18. studenoga 1991. Vukovar sam izabrala kao svoj drugi rodni grad. (…) . Tu su i Ledererova Banijska praskozorja, i Obadva, obadva su pala i brojne uspomene koje su nas oblikovale tijekom godina okrutne srpske agresije na Hrvatsku.  Prof. Sanja Miloloža, naša draga gošća na prošlogodišnjem predstavljanju Zbornika i autorica jedne od recenzija  u njemu, je zapisala„Istina, svijet koji nas danas okružuje možda nije onaj idealni svijet mira i prosperiteta za koji su hrvatski branitelji Vukovara i Škabrnje položili svoje živote, ali jest svijet koji bi to mogao postati pod uvjetom da svoju djecu podučavamo o herojstvu prethodnika, o empatiji, o žrtvi za viši cilj. Taj je entuzijazam tu, on diše sa svakom uspomenskom iskrom kojom s dostojanstvenim pijetetom spominjemo Vukovar i Škabrnju i druga sveta mjesta….“.

Program Tjedna sjećanja nastavlja se danas s tribinom „Sjećanje na žrtve Dakse“ u 16h u Muzeju Domovinskog rata u Splitu te od 18h s večerima dokumentarnog filma.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved