Connect with us

Vijesti

Starešina: I NIJE PRVI TO PUT! Svjetsko prvenstvo licemjera

Published

on

Simbioza mega-korumpiranih sustava i projekcija gospodarsko-sebičnih interesa na šport

Što je pokazao izbornik kanadske nogometne reprezentacije John Herdman poručivši javno da će je..ti Hrvate?

A potom je i dodatno pojasnio da nije time mislio omalovažiti Hrvatsku, nego je to “način razmišljanja” njegova tima i “dio nove Kanade”, koja time pokazuje pripadnost svjetskoj nogometnoj klasi.

Kada bi “je..ti Hrvate” prema zapadnim ljudsko-pravaškim kriterijima bilo prepoznato kao poruka diskriminacije ukorijenjena u predrasudama ili diskriminatornim povijesnim iskustvima, John Herdman bio bi u ozbiljnom problemu. Primjerice, da je pozvao svoje momke da pripadnost svjetskoj nogometnoj klasi pokažu tako što će je..ti Senegalce, teško bi se u progresivnim zapadnim medijima obranio od optužbi za rasizam.

A vjerojatno čak niti Herdmanu ne bi na pamet palo u motivacijskom zanosu javno poručiti da će je..ti domaćine to jest Katarce. Da ne izaziva poredak i osjećaje domaćina.

Izmišljena bitka u Lici

No kako su Hrvati na koje se Herdmanova motivacijska pozivnica odnosi mahom bijeli muškarci, njegov proaktivni poziv nije postao globalno problematičan. Diskriminacijska povijesna iskustva koja Hrvati imaju s Kanađanima također nisu prepoznata na globalnoj razini.

Primjerice, nije zabilježeno da su visoki zapovjednici kanadske vojske (tada pukovnik Jim Calvin & Co) doslovce izmislili svoju veliku bitku protiv Hrvatske vojske u Medačkom džepu u Lici u rujnu 1993. Potom su tu izmišljotinu proglasili najvećom bitkom kanadske vojske nakon Korejskog rata. Taktika te “najveće bitke”, u kojoj su Hrvati portretirani kao modelski zločinci, proučavana je potom na kanadskim vojnim učilištima, a izmišljotine nekolicine kanadskih časnika postale su tužiteljstvu Haaškog suda temelj za pisanje optužnica protiv hrvatskog vojnog i političkog vrha.

Pozivajući se na taj povijesni kontekst, netko bi uistinu mogao doživjeti poruku kanadskog izbornika i kao prijetnju. No čini mi se da je najbolji odgovor na Herdmanovu poruku dao hrvatski izbornik Zlatko Dalić: “Nisam siguran koliko je lijepo reći tako nešto. Ali, to je njegovo pravo. Svatko ima svoj način komunikacije.”

Dakle, i kanadski izbornik Herdman ima pravo pokazati da je samo komunikacijski nedorastao, narodski rečeno budala, koja ne razlikuje motivacijski jezik svlačionice od javnog govora, čak ni na popravnom ispitu. I ta njegova iskonska nedoraslost običajima javne komunikacije, iz kojih niti velika sportska natjecanja nisu izuzeta, gotovo ga čini simpatičnim u svjetskom prvenstvu licemjerja, koje se igra u sklopu Svjetskog nogometnog prvenstva u Kataru.

Meni je, primjerice, simpatičniji taj izravni i neobrađeni govor kanadskog izbornika nego teatralni dlanovi preko usta koje je upriličila njemačka nogometna vrsta prilikom sviranja himni.

To oni kao prosvjeduju jer su im domaćini u suradnji s FIFA-om onemogućili nositi kapetansku traku u duginim bojama, kojom su oni kao htjeli prosvjedovati protiv drakonski diskriminatornog katarskog postupanja prema gay populaciji? A koliko je zapravo “koštala” ta traka?

Jedan žuti karton za kapetana. Dakle, za svoja uvjerenja Elfsi nisu bili spremni riskirati niti – jedan žuti karton. Toliko im je do LGBTQ+ agende stalo.

Je li bila njihova ideja da nakon toga, kao zamjenski potez, pokrivaju usta rukom za vrijeme sviranja državnih himni kao navodni prosvjed protiv cenzure? Ili su bili samo terenski manekeni njemačke “semafor” koalicijske vlade za slanje političkih poruka Kataru u svojevrsnom plinskom ratu između Njemačke i Katara, koji se preselio na teren ljudskih prava i nogometa? A počeo je nakon što se zbog ruske invazije na Ukrajinu Njemačka morala okrenuti katarskim izvorima plina, a Katar joj je počeo postavljati svoje uvjete…

Nogometaši kao manekeni

Zašto Elfsi nisu nosili trake duginih boja i prekrivali usta rukom za vrijeme sviranja himni prije četiri godine, na Svjetskom prvenstvu u Rusiji? Nije li bilo dovoljno razloga: Krim anektiran, Donbas djelomično okupiran, ljudska prava na najnižoj razini, uključujući i prava gay populacije… Ali Rusija je bila njemački strateški partner i monopolski opskrbljivač plinom.

Liberalni Zapad generalno nije spreman odreći se novca nedemokratskih režima niti kada su u pitanju velika sportska natjecanja, a osobito dužnosnici njegovih institucija (uključujući i FIFA-u) nisu spremni odreći se svojih (koruptivnih) udjela koje takvi aranžmani podrazumijevaju. S druge strane, autoritarni režimi koriste te događaje za svoju promociju, dok im izravni financijski profit pritom nije važan.

Zato je Katar dobio organizaciju Svjetskog nogometnog prvenstva, prije toga Rusija, zato je u posljednjih deset godina Kina dobila dvoje Olimpijske igre (ljetne 2008. i zimske 2022.).

Riječ je o istinskoj simbiozi dvaju korumpiranih sustava. Nakon što pristanete biti kupljeni katarskim novcem, vrlo je licemjerno mahati im zastavicama u duginim bojama i prosvjedovati što ne možete s bocom viskija polugoli šetati po Dohi.

A vrhunac je licemjerja koristiti nogometaše kao manekene plinskog rata dviju država. U takvom kontekstu kanadski izbornik Herdman djeluje kao neobrađeno oličenje iskrenosti. Ali da, u nedjelju ćemo, kako se ono kaže… nadigrati Kanađane. 

Višnja Starešina
Slobodna Dalmacija

Vijesti

Revolucionarna studija o rušenju WTC 7: Je li 11. rujna bio lažna operacija? Istina, konačno sagorijeva službene laži

Published

on

Izašla je Revolucionarna studija o rušenju svjetskog trgovinskog centra 7 objavljena u časopisu Fire and Safety Journal Americas – donosi Antonio Klasić na Epoha portalu.

Revolucionarna studija objavljena u časopisu Fire and Safety Journal Americas zaključila je da urušavanje zgrade Svjetskog trgovačkog centra 7 (WTC 7) 11. rujna nije rezultat požara u uredu kako tvrde savezni istražitelji, već namjernog “eksplozivnog rušenja”. 

Autori veterani vatrogasaca, kapetana Raula Angula i Paula Kayleya, izvješće objavljeno 19. ožujka 2025. sustavno demontira vladino objašnjenje, postavljajući jeziva pitanja o tome što se stvarno dogodilo tog kobnog dana – i tko bi mogao stajati iza toga.

WTC 7, neboder s čeličnim okvirom od 47 katova, simetrično se urušio u vlastiti otisak pri brzini slobodnog pada u 17:20 11. rujna, unatoč tome što ga nikada nije udario zrakoplov. Službena izvješća FEMA-e (2002.) i NIST-a (2008.) pripisala su urušavanje uredskim požarima koji su gorjeli sedam sati. Međutim, Angulo i Kayley tvrde da to prkosi desetljećima dokaza o ponašanju požara u visokim zgradama.

“Niti jedna moderna protupožarna neboderica tipa 1 nikada se nije potpuno urušila zbog požara”, tvrde oni, navodeći primjere poput požara u Grenfell Toweru 2017. u Londonu, koji je gorio 19 sati, ali je ostao stajati. 

Autori ističu robusnu konstrukciju WTC-a 7 – potpuno poškropljenu, sa stupovima s 3-satnom ocjenom i gredama s 2-satnom ocjenom—što daleko premašuje zahtjeve otpornosti na vatru. Pune uredskog goriva, primjećuju, obično izgore za 20-45 minuta, nesposobne izdržati temperature od 1300°F+ potrebne za oslabljivanje čelika više od 30 minuta.

Tvrdnja NIST-a o “progresivnom kolapsu izazvanom požarom” odbačena je kao bez presedana i znanstveno nevjerojatna, u suprotnosti sa slučajevima iz stvarnog svijeta kao što je prvi međudržavni požar 1988. u Los Angelesu, gdje 8-satni požar nije uzrokovao nikakav strukturalni kvar.

Najstrašniji je sam kolaps od slobodnog pada. Videoanaliza pokazuje kako WTC 7 pada gravitacijskim ubrzanjem 2,5 sekunde preko svoje širine od 328 stopa, što je obilježje kontroliranog rušenja gdje se svi potporni stupovi istovremeno uklanjaju.

“Iznenadni prijelaz u slobodni pad isključuje progresivno urušavanje uslijed požara”, navode autori, napominjući da bi podovi od palačinki usporili spuštanje uz vidljive trzaje – od kojih se ništa nije dogodilo.

NIST-ova teorija toplinske ekspanzije koja izvija stupove kritizira se kao izmišljeni scenarij “kuće od karata”, koji nije podržan u fizici ili presedanu.

Angulo i Kayley, sa 63 godine zajedničkog iskustva u gašenju požara, sugeriraju da su ovi dokazi potisnuti, što je potaknulo nepovjerenje među vatrogascima diljem svijeta. Je li 11. rujna bio lažna operacija? Njihova otkrića zahtijevaju odgovore – i obračun sa mračnim silama koje su to orkestrirale.

Istina, čini se, konačno sagorijeva službene laži.

Continue Reading

Vijesti

‘EVOLUCIJA’ OŠTRO NA NIZBRDICI Svjetska premijera: Kako je svijet nastao u šest dana – uvod!?

Published

on

Zaboravite evoluciju: ZEMLJA JE STARA SAMO NEKOLIKO TISUĆA GODINA! Strogim genetskim istraživanjima se dokazalo da je Darwinova teorija evolucije statistički nemoguća! Pogledajte što su rekli Newton, Edwin Hubble, Einstein o geocentričnom sustavu… zašto su nam sve ovo tajili bar dvjesto godina!?

Konačno, jeste li znali da Katolička crkva nikada nije izdala nikakvu službenu izjavu, kojom podržava evoluciju, gibanje Zemlje ili stari svemir?

„U ovom smo filmu prikupili najbolje nauke otaca i srednjovjekovnih teologa, najbolje zaključke suvremenih znanstvenih eksperimenata i teorija i najbolja tumačenja Pisma na temelju iscrpne egzegeze izvornog hebrejskog teksta.

Sve smo ih spojili kako bismo dobili biblijski najpouzdanije i znanstveno najodrživije objašnjenje o podrijetlu i funkcioniranju svemira za koje vjerujemo da ga kršćanski nauk može ponuditi u današnje doba.“ – dr. Robert Sungenis, katolički apologeta i autor

„U početku stvori Bog nebo i zemlju. Zemlja bijaše pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom i duh Božji lebdio je nad vodama. I reče Bog: »Neka bude svjetlost!« I bi svjetlost. I vidje Bog da je svjetlost dobra; i rastavi Bog svjetlost od tame. Svjetlost prozva Bog dan, a tamu prozva noć. Tako bude večer, pa jutro – dan prvi.“ Knjiga Postanka 1:1-5

Continue Reading

Vijesti

Psiholog o pjesmi i pobjedniku Dore: ‘Pjesma je odraz bolesnog vremena’

Published

on

Na ovogodišnjoj Dori, pobjednik je postao Marko Bošnjak sa svojom pjesmom Poison Cake koja je izazvala brojne reakcije i podijelila javnost. Jedan od privih svećenika koji je za ovu pjesme rekao: ”Posion cake – pjesma je puna otrova. Izbjegavajte!”, je fra Ante Vučković.  

Upravo je on upozorio da trebamo paziti što slušamo. Donosimo vam još jedan duhovni osvrt na ovu pjesmu, a to je od teologa i psihologa patera Mije Nikića, koji je za Glas Koncila komentirao pobjedničku pjesmu Dore – Marija Berić u Vjera.hr.

Pater Nikić je izrazio zabrinutost zbog duhovne poruke koju pjesma nosi. Prema njegovom mišljenju, tekst pjesme, koji sadrži stihove poput “Zagrizi moj otrovni kolač” i “Sutra ćeš biti pokopan”, odražava pesimistički i destruktivni duh današnjeg društva. Nikić ističe da su ove riječi izraz frustriranog duha koji ne može pronaći smisao u životu i koji se okreće otrovnoj osveti kao rješenju.

Pater Mijo Nikić komentirao pobjedničku pjesmu Dore Foto: Snimka zaslona

Otrovne i negativne poruke i utjecaj glazbe

Prof. Nikić također postavlja pitanje jesmo li postali “bolesno osjetljivi” na ovakve sadržaje, kao i jesmo li postali “bolesno neosjetljivi”. On smatra da smo postali previše neosjetljivi na otrovne i negativne poruke koje dolaze kroz moderne komunikacijske platforme, što može imati ozbiljan duhovni utjecaj.

Nikić naglašava da pravi izlaz iz ove situacije nije u osveti i otrovnim reakcijama, već u iskrenom oprostu, koji je jedini put do iscjeljenja na osobnoj i društvenoj razini.

O utjecaju glazbe na čovjeka govorio je Matija Šafran na otvorenom susretu zajednice ”Nanovo rođeni” koji je tom prilikom istaknuo kako je tema glazbe jako bitna za čovjeka.

”U ovom vremenu kada smo prisiljeni na slušanje bilo kakve glazbe, nameće nam se glazba, većina potrošača glazbe danas, glazbu shvaća kroz materijalne oči i većina ju smatra kao zabavu ili jednu robu, a glazba je nešto puno dublje”, objasnio je.

”Kad govorimo o utjecaju glazbe na čovjeka, važno je sagledati tri razine na kojima se taj susret događa.

Čovjek je biće sastavljeno od tri dimenzije: tijela, duše i duha. Tijelo reagira na ritam, duša obuhvaća naše emocije, osobine i karakter, dok duh teži nečem neograničenom – možemo ga zamisliti kao dah koji nam je udahnut od Boga.

Glazba djeluje kroz tri ključna elementa: ritam, harmoniju i melodiju. Ona može oplemeniti društvo, ali ga također može i narušiti – ovisno o tome kako je koristimo”, istaknuo je Matija Šafran.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved