Connect with us

Vijesti

Sveti arkanđeli: Mihael, Gabriel i Rafael

Published

on

Crkva nam želi posvijestiti kolika je i kakva uloga Božjih anđela u njegovu naumu spasenja čovjeka te danas slavi blagdan svetih arkanđela, Mihaela, Gabrijela i Rafaela.

Anđeli kao duhovna bića, unatoč njihovoj službi u povijesti spasenja, već po svojoj biti izmiču svakom povijesnom razmatranju. Zato se ne može opisivati njihov život kao što činimo sa životom svetaca. No, na temelju Božje objave možemo o njima nešto reći, isto tako možemo opisivati njihovo štovanje.

Bogoslužje vrlo zorno ističe trostruku djelatnost sv. Mihaela u službi Crkve. On je borac, molitelj i pratitelj. Molitva sv. Mihela se upotrebljava kao učinkovita zaštita od zlih duhova te je ujedno i  jedina egzorcistička molitva koja je dana na uporabu laicima a da je to Rimokatolička Crkva dopustila. Ime Mihael, potječe iz hebrejskog, što znači: „Tko je kao Bog“ (latinski: „Quis ut Deus“).

Najznačajniji tekst o sv. Mihaelu je onaj iz Otkrivenja: „Uto se zametnu rat u nebu koji je Mihovil sa svojim anđelima morao voditi protiv Zmaja. Zmaj i njegovi anđeli prihvatiše borbu, ali je ne mogoše izdržati. I mjesta za njih više nije bilo u nebu. Bijaše izbačen veliki Zmaj, stara Zmija, koja se zove đavao – sotona, zavodnik cijeloga svijeta, bijaše zbačen na zemlju i bijahu zbačeni s njime njegovi anđeli“.

Ikonografija prikazuje sv. Mihaela kao ratnika u oklopu i s mačem u ruci. Crkva od najstarijih vremena ima veliko štovanje i duboku pobožnost prema svetom Mihovilu. Promatra ga kao moćnog anđela, koji je svojom zaštitom trajno prisutan.

Bogoslužje veoma zorno ističe trostruku djelatnost sv. Mihaela u službi Crkve. On je borac, molitelj i pratilac. Kao borac neka nam pomaže u borbi koju svatko od nas mora stalno protiv zla u sebi i oko sebe voditi! Kao molitelj neka nas zagovara i naše molitve poput miomirisnog kada prinosi Gospodinu, a kao pratilac neka nas prati na našim životnim putovima!

Molitva sv. Mihaelu

Sveti Mihaele, brani nas u boju,
protiv zasjeda paklenih budi nam zaklon.
Neka mu zapovijedi Bog! I ti vojvodo nebeske vojske
Sotonu i druge zle duhove koji svijetom obilaze na propast duša,
Božanskom krepošću i jakošću, u pakao strovali, Amen

Razni narodi štuju sv. Mihaela kao svoga zaštitnika, u Italiji je zaštitnik javne sigurnosti, a papa Pio XII. ga je proglasio zaštitnikom radiologa. Njemačka i Engleska ga također od davnine slave kao svoga zaštitnika.

Sveto pismo na nekoliko mjesta spominje i sv. Gabriela, arkanđela. I štovanje je sv. Gabriela staro, a naročito je vezano uz blagdan Blagovijesti. Njemu je, kao i sv. Mihaelu, pučka pobožnost pridavala ulogu čuvara crkvenih vrata.

Kao svoga zaštitnika štovali su sv. Gabriela glasonoše, teklići i pismonoše. Papa Pio XII. apostolskim breveom od 1. travnja 1951. proglasio ga je nebeskim zaštitnikom telekomunikacija: telegrafa, telefona, radija i televizije.

Ime Rafael znači „Bog liječi“, i ime je trećega arkanđela, koga danas slavimo. Njega, kao i dvojicu drugih arkanđela, opširno spominju apokrifne knjige, a od kanonskih knjiga Rafael je veoma prisutan u Tobijinoj knjizi. Naročito se Rafaelu preporučuju putnici.

Kao duhovnom liječniku utječu mu se i bolesnici u duševnim i tjelesnim bolestima. A kao svoga posebnog zaštitnika časte ga farmaceuti.

Sretan imendan svima onima koji nose imena ovih arkanđela.

izvor: Laudato, tw, croativ.net

Advertisement

Vijesti

Nekatolik Trump zaziva pomoć svetog Mihaela, svjestan mnogih zamki đavolskih

Published

on

Poznatu molitvu sv. Mihaelu na svojim Truth i X (twitter) kanalima danas objavljuje Donald J. Trump, bivši američki predsjednik i sadašnji kandidat. Očito svjestan mnogih problema koji ga čekaju… prenosimo.

Sveti Mihaele, brani nas u boju,
protiv zasjeda paklenih budi nam zaklon.
Neka mu zapovijedi Bog! I ti vojvodo nebeske vojske
Sotonu i druge zle duhove koji svijetom obilaze na propast duša,
Božanskom krepošću i jakošću, u pakao strovali, Amen

Continue Reading

Vijesti

Povijest Hezbollaha: ‘Teroristi’ koji su se borili protiv ISIS-a, Al Qaede i Izraela

Published

on

Iako je Hezbollah formalno osnovan 1980-ih, njegovi korijeni leže u složenom libanonskom konfesionalnom sustavu koji je uspostavljen nakon što je Libanon 1943. godine stekao neovisnost od Francuske.

Nacionalni pakt, koji su tada potpisali vodeći politički lideri, podijelio je vlast prema vjerskim skupinama: premijer je morao biti sunitski musliman, predsjednik maronitski kršćanin, a predsjednik parlamenta šiitski musliman.

Međutim, priljev palestinskih izbjeglica u Libanon, koji je kulminirao preseljenjem sjedišta Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) u tu zemlju 1971. godine, dodatno je pogoršao već napete odnose između vjerskih i političkih frakcija. To je dovelo do izbijanja građanskog rata 1975., u kojem su se borili za veće udjele u moći. Sirija je ušla u sukob 1976., a kasnije su se uključile i druge strane, uključujući SAD i snage UN-a.

Izrael je pak 1982. godine iskoristio kaos građanskog rata za pokretanje invazije pod nazivom “Operacija mir za Galileju”. Ciljevi su uključivali uništenje PLO-ovih snaga u Libanonu, okončanje sirijskog utjecaja te uspostavu pro-izraelske vlade. Ipak, izraelska invazija je uskoro donijela složene posljedice za južni Libanon i njegove stanovnike. Na početku, mnogi su lokalni stanovnici, prvenstveno muslimani, bili zadovoljni što je Izrael eliminirao prisutnost PLO-a, koji je tijekom godina nametnuo opresivnu kontrolu nad regijom. Međutim, kako je vrijeme prolazilo, postalo je jasno da izraelske snage nisu imale namjeru brzo napustiti područje, što je izazvalo nezadovoljstvo i sumnje među lokalnim stanovništvom.

Gubitak povjerenja

Grad Sidon, najveći grad u južnom Libanonu, pretrpio je značajna razaranja tijekom izraelske invazije. Gradonačelnik Ahmed Kalash procijenio je da je nekih pola zgrada oštećeno, a oko 1500 stanova potpuno uništeno. Ekstremna ratna šteta izazvala je osjećaj frustracije, ali ono što je dodatno uznemirilo mnoge stanovnike bio je osjećaj da su Izraelci zamijenili opresivnu vlast PLO-a s vlastitom vojnom prisutnošću.

Dok je gradonačelnik Kalash izražavao zahvalnost zbog eliminacije PLO-a, izraelska kontrola nad svakodnevnim životom u Sidonu i okolici počela je izazivati zabrinutost. Lokalne vlasti, kao i stanovnici, suočavali su se s teškim izazovima obnove svojih domova i infrastrukture, dok su izraelske vlasti kontrolirale ključne aspekte obnove, uključujući izdavanje dozvola za korištenje obale i popravak infrastrukture.

Wikipedia

Što se tiče libanonske vojske, izraelske snage su je razoružale i ograničile njezin utjecaj. To je dodatno produbilo sumnje lokalnih stanovnika, osobito šiitskih muslimana, koji su vidjeli jaku libanonsku vojsku kao ključni faktor za ujedinjenje i stabilnost zemlje. Postupci Izraela prema vojsci, kao i povlačenje ovlasti šiitske milicije Amal, dodatno su izazvali nezadovoljstvo.

Uspon Hezbollaha

Mnogi stanovnici južnog Libanona počeli su izražavati zabrinutost da Izrael namjerava dugoročno ostati u Libanonu te namjerava manipulirati političkom rekonstrukcijom zemlje. Ovakav razvoj situacije dodatno je pogoršao napetosti, osobito jer su kršćanske milicije, koje je podržavao Izrael, dobile veći utjecaj, dok su šiitske skupine bile marginalizirane. Različiti gradonačelnici i lokalni dužnosnici iznosili su slične pritužbe, naglašavajući osjećaj da su zamijenili jednu vrstu vojne okupacije drugom.

Frustracija je rasla i zbog izraelskog uhićenja stotina libanonskih muškaraca, uključujući članove milicije Amal, što je izazvalo dodatno nezadovoljstvo među šiitskim stanovnicima. Iako su izraelski vojni dužnosnici na terenu pokušavali pružiti osnovnu pomoć i organizirati obnovu, činilo se da je temeljna želja većine stanovnika južnog Libanona – da izraelske snage napuste njihovu zemlju – postala glavna točka sukoba.

Libanonski i palestinski muškarci drže portrete vođe Hesbollaha Sayyed Hassan Nasrallaha, dok izvikuju slogane za preotesta protiv njegovog ubojstva, u južnom lučkom gradu Sidonu, Lebanon, (AP Photo /Mohammed Zaatari)

U konačnici, stanovnici Sidona i južnog Libanona ostali su zarobljeni između geopolitičkih interesa Izraela i njihovih vlastitih nastojanja da podignu na noge svoje zajednice i postignu političku stabilnost. Upravo tu je počela priča Hezbollaha čiji su se članovi, vođeni sličnom ideologijom kao iranska teokratska vlada, okrenuli nasilju i terorizmu protiv izraelskih, američkih i zapadnih ciljeva. U svom otvorenom pismu iz 1985. godine, Hezbollah je optužio SAD, Francusku i Izrael za uništavanje Palestine i raseljavanje muslimanskog stanovništva. Skupina je tada kao svoj cilj proklamirala uklanjanje zapadnih sila iz Libanona i uništenje Izraela.

“Država u državi”

Tijekom 1980-ih i 1990-ih, Hezbollah je provodio niz smrtonosnih napada, uključujući one na američko veleposlanstvo i vojne baze u Bejrutu te izraelsko veleposlanstvo u Buenos Airesu 1992. godine. Iako su često negirali odgovornost, Hezbollah je stekao reputaciju jedne od najsmrtonosnijih militantnih organizacija u regiji.

Krajem libanonskog građanskog rata 1989., Taifski sporazum, koji je redefinirao politički sustav zemlje, legalizirao je Hezbollah kao političku stranku. Od tada, organizacija sudjeluje na izborima i održava parlamentarne pozicije, no i dalje zadržava svoju vojnu snagu. Hezbollah je, svakako, postao “država u državi”, kontrolirajući dijelove Libanona i pružajući široku mrežu socijalnih usluga, financiranu uglavnom iz Irana.

Unatoč političkoj prisutnosti, Hezbollah je i dalje duboko uključen u oružane sukobe, posebno s Izraelom. Iako je izraelska vojska, uslijed stalnih napada libanonskog pokreta otpora, povukla svoje snage iz južnog Libanona 2000. godine – nakon petnaestogodišnje okupacije – Hezbollah je periodično nastavljao anticionističke akcije. Također, 2006. godine, kada su Izraelci ponovo pokušali izvesti invaziju na Libanon, Hezbollah ih je uspio otjerati u samo 32 dana, obranivši teritorijalni integritet zemlje.

Podrška kršćana

Što se tiče karakterizacije Hezbollaha kao terorističke organizacije, takvom ju je proglasilo svega 26 zemalja, među kojima su Saudijska Arabija, Bahrein, Ujedinjeni Arapski Emirati, Argentina, Kanada, Kolumbija, Njemačka, Kosovo, Malezija, Srbija, Slovenija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države.

Iako su na izborima 2022. Hezbollah i njegovi saveznici izgubili većinu u libanonskom parlamentu, ova militantna skupina i dalje ima značajan utjecaj u zemlji i veliku potporu među libanonskim šijitima, koji čine otprilike trećinu tamošnjeg stanovništva, dok suniti i kršćani manje ipak blagonaklono gledaju na ovu skupinu.  Primjerice, u šijitskom predgrađu Bejruta, gdje dominira prisustvo Hezbollaha, na zidovima kršćanske obitelji Rande Gholam, slike Hassana Nasrallahe stoje uz ikone Djevice Marije. Gholam, kršćanka, Nasrallaha opisuje kao “dar od Boga”, što odražava neobičnu koegzistenciju unutar sektaški podijeljenog društva. U blizini Nasrallahinog nekadašnjeg sjedišta, crkva Svetog Josipa i dalje dočekuje maronitske vjernike, što potvrđuje vjersku raznolikost u srcu Hezbollaha. Gholam je svake godine proslavila rođendan Nasrallahe, a njegova slika krasi njezino božićno drvce. “Nikada neću vjerovati da bi Hezbollah nekome naudio,” zaključuje ona.

Dodatno, libanonski kršćani su se, rame uz rame s Hezbollahom, borili protiv prozapadnih snaga koje su htjele srušti legitimnu sirijsku vladu. Tako je Rifaat Nasrallah, kršćanski vođa milicije u selu Ras Baalbek, organizirao lokalnu miliciju kako bi zaštitio svoje selo od napada islamističkih militantnih skupina poput ISIS-a i Jabhat al-Nusre. Nasrallahina skupina je djelovala u uskoj suradnji s Hezbollahom, koji im je pružio obuku, opskrbu i koordinaciju.

Protivnik ISIS-a

Vrijedi podsjetiti i kako sunitske organizacije, poput Al Qaede i ISIS-a, preziru šijitske suparnike (kao što je Hezbollah) te ih praktički smatraju nemuslimanima i najvećim neprijateljima. Stoga, uslijed prljavog rata u Siriji, ove su grupacije – uz potporu SAD-a, Izraela, Saudijske Arabije i Turske – stalno prelazile granice Libanona i zauzimale teritorij te države. Jasno, onaj kome se tome usprotivio je bio Hezbollah.

Tako je 2017. Reuters izvijestio kako je libanonska vojska pokrenula ofenzivu protiv Islamske države  na svojoj sjeveroistočnoj granici sa Sirijom, s partnerom Hezbollahom koji je započeo napade s druge strane granice. Cilj tih paralelnih operacija bila je eliminirati preostale militante koji kontroliraju posljednji dio libanonsko-sirijske granice. Paralelno s tim, izvješće Amnesty Internationala je otkrilo da je ISIS razvio značajan vojni arsenal, uključujući oružje proizvedeno u SAD-u, koje je dobila od iračke vojske i sirijskih oporbenih skupina.

Također, prema glasnogovorniku američke vojske pukovnik Patrick Ryderu, sirijski pobunjenici, obučavani od strane Sjedinjenih Država, predali su dio svoje opreme Frontu Nusra, skupini povezanoj s Al-Qaidom, kako bi osigurali siguran prolaz. Ryder je ujedno potvrdio da su pobunjenici predali šest kamioneta i dio streljiva, otprilike četvrtinu svoje izdane opreme, posredniku Nusra Fronta.

Izraelske simpatije prema ekstremistima

Naravno, Izrael je također bio dio koalicije koja je nastojala smaknuti Assadovu vladu u Siriji i sve njene pomoćnike, poput Hezbollaha. Tako je 2019. Gadi Eisenkot, načelnik stožera Izraelskih obrambenih snaga, po prvi put priznao da je Izrael opskrbljivao oružjem sirijske pobunjeničke skupine tijekom građanskog rata u Siriji. Naime, tijekom sedam godina sukoba, Izrael je javno tvrdio da pruža samo humanitarnu pomoć sirijskim skupinama na Golanskoj visoravni, ali Eisenkot je onda potvrdio kako je dostavljeno lako oružje pobunjenicima “radi samoobrane”.

Međutim, tu nije bio kraj prijateljstvu sunitskih organizacija i Izraela. Naime, Izrael je tijekom sirijskog građanskog rata otvorio svoje granice kako bi pružio medicinsku pomoć ranjenim borcima Nusra Fronta i Al-Qaide. Nusra Front, ogranak Al-Qaide koji se borio protiv sirijskog režima Bashara al-Assada i njegovih saveznika, poput Hezbollaha, kontrolirao je pogranično područje duž Golanske visoravni bez napada na Izrael.

Izrael je tada službeno bio neprijateljski nastrojen prema Al-Qaidi i njezinim saveznicima, ali izraelske vlasti smatrale su Iran i Hezbollah mnogo većom prijetnjom. Amos Yadlin, bivši šef izraelske vojne obavještajne službe, izjavio je kako radikalni sunitski islamisti uz Golansku visoravan nisu napadali Izrael i da je njihova prijetnja manja u usporedbi s Hezbollahom i Iranom, koji su tražili način da otvore novu frontu protiv Izraela sa sirijskog teritorija.

Simptomatična isprika

Ipak, možda najočitiji primjerak ISIS-ovog i izraelskog drugarstva se zbio u 2017., kada je bivši izraelski ministar obrane Moshe Ya’alon izjavio da se Islamska država ispričala Izraelu nakon što je napala izraelsku vojnu jedinicu na Golanskoj visoravni. I sve to nakon što je IDF ubio četiri borca ISIS-a.

Imajući u vidu sve navedeno, samo je logično zaključiti kako bez Hezbollaha Libanon vjerojatno ne bi bio u stanju održati svoje teritorijalnu opstojnost, pošto bi agresori poput Izraela, ISIS-a ili Al Qaede možebitno okupirali neke dijelove ove bliskoistočne države, ako ne i nju čitavu. Je li takvo što dobro ili loše, na svakome ponaosob je da procijeni.

Za još ovakvog sadržaja upratite autorov X profil i Substack.

izvor: Geopolitika.news

Continue Reading

Vijesti

SABLAZAN Djelovanje Duha Svetog izvan “službenih kanala”!? Duha ili Zloduha?

Published

on

Dvadeset i šesta nedjelja kroz godinu. Prenosimo nekoliko misli don Mladena Parlova…

U misnom evanđelju nekoliko je poruka. Prva, koja se veže za prvo čitanje, je djelovanje Duha Svetoga izvan „službenih kanala”. To je danas važna poruka koja veli da Duh i izvan službenih struktura Crkve djeluje te sve privodi Kristu Uskrslom. Ipak kad je riječ o djelovanju Duha izvan područja njegova redovitog djelovanju (riječ Božja, sakramenti, molitva) treba biti jako oprezan, odnosno treba znati razlučiti je li na djelu Duh Sveti ili zloduh.

Za to razlučivanje treba prilično kršćanke zrelosti i mudrosti. Potom Isus upozorava na sablazan koja je, prema njemu, tako velik grijeh da bi onome tko sablazni najmanje bilo bolje da s mlinskim kamenom bude bačen u more. Sablazan proizvodi pustoš u srcima najmanjih, bilo da je riječ o djeci, mladima ili običnim vjernicima, odnosno oni su lošim primjerom onoga tko sablažnjava, poljuljani u svojoj vjeri, u svome odnosu prema Bogu. To se posebno odnosi na sablazan onih koji imaju ulogu i poslanje odgojitelja, naime na roditelje i učitelje, a posebno na svećenike koji su odgojitelji u vjeri.

Nažalost živimo u vrijeme i u društvu u kojem je sablazan predstavljana kao nešto dobro i poželjno. Prva stranice novina i portala ispunjeni su osobama sablažnjiva života; njih se pita za mišljenje i savjete o svemu, od politike do ekonomije i športa, dok se izruguju oni koji javno svjedoče svoja kršćanska uvjerenja. Tu vrstu sablazni nazivamo duh ovoga svijeta koji tako postaje jedan od izvora napasti u duhovnom životu. Nama kršćanima je ostati na Kristovu putu, svjesni vlastitih ograničenja i slabosti, te moleći Gospodina da se nikada ne dogodi da sablaznimo ni jednoga od najmanjih.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved