Connect with us

Vijesti

TO SAMO MOŽE HTV – veći Srbin od Srbina u nedjelju ‘kod Srbina’

Published

on

Protekle se nedjelje u 2 na saslušanju kod Aleksandra Stankovića pojavio umirovljeni brigadir Hrvatske vojske Ivan Selak, legendarni pilot iz Domovinskog rata, zrakoplovni as, takvim ga bar vide u medijskom bermudskom četverokutu N1 – Nacional – Index.hr – Telegram.hr, gdje se istina prečesto zagubi da bi to bilo slučajno – piše Grgur S. u Kamenjar.com.

Poglavito, kad je o Domovinskom ratu riječ. Unatoč svim tim sjajnim atributima koje Selak i u viđenijim medijima od spomenutih uživa, kad se pozornije posluša što za sebe sâm tvrdi, stječe se dojam kako on zapravo uopće i nije bio vojni pilot, nego prije nekakav nebeski anđeo, koji je pri obavljanju povjerenih mu ratnih zadaća mislio na sve samo ne na izvršavanje zapovijedi. I to u oba poluvremena Domovinskog rata – u prvom, dok je borbeno letio na čeličnim krilima „naše armije“ pod crvenom zvijezdom petokrakom, i u drugom, nakon što se, uvidjevši kako je prvo poluvrijeme okončano iznenađujućim ishodom, prešaltao na „šahovnicu“.

Nije Selak Luka Modrić

A da bi se prešaltao na šahovnicu na način kako je to učinio, preletjevši s primjerkom Miga, morao je, kako reče, dotad biti veći Srbin od Srbina. A da je u tomu bio itekako uspješan, svjedoči danas Marina Vukušić, udovica poginulog junaka Domovinskog rata, Mirka Vukušića, koja tvrdi da je Selak njezinog muža neposredno nakon njegova prelaska u hrvatske redove za privatnog razgovora u rujnu ’91  nazivao ustašom, što ovaj iz pijeteta prema poginulom Vukušiću danas ne želi komentirati. Ne ulazeći u to je li Selak tada i Vukušiće morao zavaravati, tijekom čavrljanja sa Stankovićem kao da je ipak načas zaboravio na pijetet, odvaživši se samouvjereno dometnuti kako korist za Hrvatsku od pilota koji su ranije prebjegli iz JNA nije bila nikakva.

Što će reći ni od Rudolfa Perešina, koji je to učinio u listopadu ’91 prizemljivši Mig JNA u Austriji, ali ni od samog Vukušića, koji se pridružio postrojbi čiji je osnivač bio Marko Živković, također vojni pilot, prebjeg iz JNA, a potom i junački poginuo početkom prosinca ’91 u letjelici pod hrvatskim oznakama nakon niza izvršenih borbenih i logističkih zadataka, mahom u zoni opkoljenog Vukovara.

S druge strane, tomu da je tada samo glumatao većeg Srbina od Srbina, a sve kako bi zavarao Srbe, proturječi donekle i Selak sâm. Naime, veći Srbin od Srbina sigurno ne bi štedio ustaškog neprijatelja gađajući šume i rijeke, čime se umirovljeni brigadir danas hvali. Tim više što su učinci njegova djelovanja bili posve provjerljivi, ako ne izravnim nadzorom kolege ili nadređenog u pratnji, onda svakako temeljem dojava iz hrvatskih redova, koji su u to vrijeme bili premreženi većim ustašama od ustaša, kakvih ni danas ne manjka.

Kako god bilo, pritom se u JNA sigurno nisu vodili informacijama iz neprijateljskih im, tada doista hrvatskih medija, ma koliko sada Selak trolao javnost, potuživši se kako su upravo oni, objašnjavajući njihove promašaje nesposobnošću, „subverzivnim“ pilotima JNA činili medvjeđu uslugu. Da provjerene informacije ipak nisu bile tako nepovoljne po Selaka, slijedom toga i da je uživao određeno povjerenje nadređenih, svjedoči broj naleta na hrvatske položaje i ciljeve. On, doduše, varira od 3 puta, prema nedavnom vlastitom priznanju da bi ga odjednom uhvatila amnezija pa se sad više ne sjeća točno tih visoko adrenalinskih zbivanja (srećom, nije u pitanju Luka Modrić pa da mu se slabije pamćenje uzme za zlo), sve do ciglih 7 puta, ako je suditi prema dostupnoj dokumentaciji. Uspjelo mu je nekako dohvatiti tu brojku unatoč tome što je relativno rano, već početkom listopada ’91, doživio tešku zrakoplovnu nesreću u kojoj su živote izgubila dva njegova ratna druga, za kojima i danas žali.

Kako u to vrijeme pogibija dvojice oficira JNA, makar se zbila i nesretnim slučajem, u Hrvatskoj uopće nije doživljavana kao nešto loše (naprotiv!), to opet čini upitnom vjerodostojnost Selakove priče o lukavo skovanom planu izigravanja Srbende od samih početaka agresije na Hrvatsku. Ali i navodi na slutnju kako takva plana uopće nije bilo, te da se Selak po svoj prilici preorijentirao tek nakon što je spoznao da se rat odvija drukčije nego što je očekivao. A sve dotle je bio kadar učiniti nešto dobro za Hrvatsku samo (ne)sretnim slučajem.

U prilog tom viđenju govore i neka kasnija zbivanja. Naime, čak i nakon što je promijenio ratne boje, Selak nije izgubio razumijevanje za bivše ratne sudrugove. Barem sudi li se prema osobnom priznanju kako nije izvršio zapovijed za borbeno djelovanje na vojne ciljeve u mješovitoj vojno-civilnoj izbjegličkoj koloni Srba iz Hrvatske. Srce mu se, kaže, slomilo nad onim jadnicima koji su natjerani na zbjeg, pri čemu izbjegava spomenuti tko ih je na to natjerao i potom iskoristio kao živi štit za operaciju izvlačenja oružja.

Pritom mu je prilično slaba utjeha što bi u takvoj situaciji jednako postupio i nedjeljni mu sugovornik, etnički ne-Hrvat Stanković, tako se barem dotični deklarirao na izravni upit jednog nedavnog mu gosta, praveći grimase kao da ga se nutka najgorčim kaležom. Jer, u Izraelu se, poentira Selak, za to dobiva 10 godina zatvora. Vjerojatno ne iz kaprica, nego nekog posve razumljivog razloga. Naime, možda se i ne može sa potpunom sigurnošću utvrditi jesu li izvučena oruđa i oružja poslužila neprijatelju mjesec-dva kasnije pri nanošenju osjetnih gubitaka Hrvatskoj vojsci tijekom Operacije Una ili pak u završnim operacijama Domovinskog rata u BiH, ali se to ne može ni poreći. Kao što se iz čitave priče ne može izostaviti još jedan bitan detalj. Tobože se posipajući pepelom zbog neizvršavanja zapovijedi, duboko svjestan kako danas na takve stvari glavnina medija gleda posve drugim očima nego devedesetih, slavom i medaljom za iznimne pothvate ovjenčani Selak zapravo indirektno optužuje svoje kolege koji se, suprotno njemu, nisu oglušili na istu zapovijed, što nije nezanimljivo u kontekstu aktualne akcije srpskog pravosuđa.

Igrice u remontnom trokutu

A koliko bi se godina zatvora u Izraelu dobilo u tek hipotetskom, tamo nezamislivom slučaju, za davanje zelenog svjetla remontu borbenih vojnih zrakoplova, poslije kojega oni ne bi bili osposobljeni za noćno djelovanje, osim u jednom slučaju – kad zrakoplovom upravlja ocjenjivač uspješnosti remonta osobno? Kako bi tamo bio tretiran taj, u čitavom nizu aspekata, od geopolitičkog do operativnog, vrlo sumnjiv remont izvršen temeljem sporazuma Milanovićeve Hrvatske s Janukovičevom Ukrajinom (premda je prethodni napravljen u NATO članici Rumunjskoj) s dalekosežnim posljedicama po nacionalnu sigurnost? Bi li se sve zaustavilo tek na pravosudnom progonu sitnih riba ili bi se povukla odgovornost po čitavoj vertikali, uključujući ministra obrane i predsjednika vlade, kao i angažirano stručno smokvino lišće?

Možda je uz informacije o Selakovim podvizima u prvom poluvremenu Domovinskog rata upravo ortakluk u remontnom trokutu, čije vrhove čine Milanović, suseljanin mu Kotromanović i kmet mu Selak, razlog zašto je on tako dobrohotan prema Zoranu Milanoviću nakon njegove čudnovate reakcije na nedavni pad bespilotne letjelice usred Zagreba. I dok umirovljeni brigadir koristi svaku prigodu ne bi li sasuo drvlje i kamenje po ministru Banožiću, optužujući ga da umanjuje ozbiljnost tog događaja, dotle Milanovića u čitavoj priči zaobilazi kao mačak oko vruće kaše.

Pritom se ne da smesti ni time što je Banožić takvo gledište već idući dan revidirao, a Milanović u banalizaciji tog događaja čitavo vrijeme ustrajao. Za još neobičnijom argumentacijom Selak poseže kad izražava sreću što Hrvatska danas nije u ratu, i to zato što je Banožić ministar. Kao da je ministar obrane zapovjednik oružanih snaga, a ne Milanović u svojstvu predsjednika države. Imajući potonje u vidu, zbilja se nije teško složiti sa Selakom. Hrvati doista trebaju iz dana u dan Bogu zahvaljivati što Hrvatska (još) nije u ratu. Premda se s Milanovićem navodno nikad u životu nije sreo, Selak pri blaćenju Banožića uopće ne zaostaje za remontnim mu ortakom, kako prepotencijom, tako i sirovim i primitivnim rječnikom, karakterističnim za jugo-oficirski milje. Štoviše, moglo bi se reći da je seljakajući se s kote na kotu – od Titova vazduhoplovca, potom neko vrijeme prilično beskrvnog, anemičnog hrvatskog zrakoplovca, pa sve do vazduhoplovnog asa iz Milanovićeva rukava – opisao puni krug.

Od Srbina većeg od Srbina do milanovićevca većeg od Milanovića

Čemu onda čuđenje što Selaka mediji, ponajviše oni poslovično narogušeni na Tuđmana, Šuška i junake Domovinskog rata, uzdižu u nebesa? I bez ulaženja u potankosti, već sama ta činjenica bila bi dostatna za zaključak kojem jatu ova ptičica leti, čak i kad bi se zanemarilo to što mu je predsjednica Grabar Kitarović uskratila čin generala, nakon čega se na nju obrušio milanovićevskim vokabularom. Stoga mu se već po onoj – s kim si, takav si! – smiješi visoko državno odličje u mandatu trenutnog Predsjednika. Premda mu ono po svoj prilici ne gine, Selak očito ne želi ništa prepustiti slučaju pa ga unaprijed uredno otplaćuje verbalno mitraljirajući po omiljenoj Milanovićevoj meti, ministru Banožiću, koji danas odrađuje sve ono što se u Milanovićevo i Selakovo doba nije htjelo, moglo, a ni znalo.

Jer ma koliko Banožić bio u Selakovim očima nesposoban, toliko nesposoban da bi nabavljao avione, osposobljene samo za let danju, ipak nije. Bolno suočen s time što je netko napokon napravio pravi posao, Selak mu se bahato izruguje, uspoređujući ga s kupnjom Mercedesa samo za odlazak do dućana. Budući da za odlazak do dućana auto uopće ni ne treba, jer to se može učiniti i pješke, kako to drukčije protumačiti nego da ni borbeni avioni Hrvatskoj danas ne trebaju? Logično, kao što joj nisu trebali u vrijeme dok je Selak bio veći Srbin od Srbina, tako joj ne trebaju ni danas kad je veći milanovićevac od Milanovića. Za Hrvatsku otprilike jednako koristan kao Milanović kad se trsi biti veći tuđmanist od Tuđmana.

Grgur S./Kamenjar

Advertisement

Vijesti

DIRLJIVO SVJEDOČANSTVO Od ateista do Marijinog ratnika

Published

on

U podcastu Oasis in tempore kod Petra Jurčevića, gostovao je Miljenko Jurić.

Dirljivo životno svjedočanstvo, zanimljiv i autentičan Jurić govorio je o svom životu, supruzi, obitelji, Marijinim ratnicima još iz vremena korone, volontiranju, te kako su ‘osobe s posebnim potrebama’ promijenile njegov život i konačno dovele do Isusa.

Continue Reading

Vijesti

Legenda o Ludbergi

Published

on

Ludberga je rođena 1. travnja 1141. godine, nedaleko od Varaždinskih Toplica kao kćerka upravitelja imanja grofa Bele II. Stasala je u prelijepu i obrazovanu djevojku kad ju je zaveo vitez Ulrik piše Selo.hr.

Pokajavši se, Ludbrega je požrtvovno brinući se o svom sinčiću Theobaldu živjela isposničkim životom, pomažući siromašnima i bolesnima. Pokajnički život prekinuo je ponovno nečastivi u liku eremita i zaveo je po drugi put. Bježeći pred njim, našla je utočište u jednoj od malenih vinogradarskih kućica pokrivenih slamom koje još od rimskih vremena ukrašavaju vinorodna brda iznad Iovie. Ludberga je počela obrađivati vinograd i postala je vješta i poznata vinogradarka.

Svoje je vino darivala crkvama, kapelicama i samostanima za sveti obred, a legenda kaže da je njeno vino jednom čak ubrzalo izbor pape u Viterbu, jer je kardinal iz Budima, čudotvorno točivši vino iz nepresušne bačve skratio vrijeme konzistorijuma. I Theobald je postao vinogradar koji je svoje umijeće usavršio u dalekoj Burgundiji gdje je nastavio tradiciju pravljenja najboljih vina. U svojim zrelim godinama Ludberga je još uvijek bila izrazito lijepa i nečastivi je odlučio opet je staviti na kušnju.

Pojavio se u liku prebogatog grofa koji ju je htio zavesti i preoteti joj vinograd. Ali ovaj put se nije dala prevariti. Sav jed zbog bijede i nesreća proživljenih u mladosti kulminirao je u furioznom naletu bijesa. Nečastivog je pomoću drvenog križa takvom silinom zabila u zemlju da je na suprotnoj strani zemljine kugle eksplodirala Antipodravina i od nje je preostao samo vulkanski otočić Antipodes.

Na taj događaj ukazuje izvor slane vode koja se i danas može zapaliti jer dolazi iz samog središta Zemlje.

TZ Ludbreg

Continue Reading

Vijesti

Bivši gradonačelnik iz Zelenih o uspjehu AfD kod mladih: Svakodnevno doživljavaju što znači ilegalna migracija

Published

on

Masovne migracije kao jedan od razloga uspjeha desnice kod mladih. Popularni gradonačelnik njemačkog Tübingena Boris Palmer uspjeh stranke Alternativa za Njemačku (AfD) među mlađim glasačima propisao je posljedicama masovne migracije.

Zanimljivo je da je Palmer bio dugogodišnji član stranke Zelenih, no izbačen je kada je počeo upozoravati na masovne migracije – donosi Narod.hr.

“Svakodnevno doživljavaju što znači ilegalna migracija. Prije svega, mladići koji su došli sami mijenjaju životnu sredinu mladih. U parku, u klubu, na ulici, u autobusu, na kolodvoru, u školskom dvorištu”, napisao je Palmer na Facebooku u ponedjeljak.

Palmer je nekoć bio gradonačelnik iz redova Zelene stranke. No kako je postajao sve poznatiji po svom javnom izražavanju protiv masovne imigracije i drugih političkih tabua, stranka je radila na njegovom izbacivanju. Unatoč tome, ostao je toliko popularan među građanima svog grada da su ga izabrali kao neovisnog gradonačelnika, što znači da Tübingenom upravlja neovisno o bilo kojoj političkoj stranci, prenosi Remix.

Tvrdi da ljevica šteti zaštiti klime

Upozorio je da svatko tko je u kontaktu s mladim ljudima u Njemačkoj zna da oni opetovano primjećuju “njihov strah od sklonosti migranata prema nasilju”, ali da se to stajalište ne shvaća ozbiljno ili “diskreditira kao rasizam”.

Georg Pazderski (L), Chairman of Berlin section of German right-wing ‘Alternative for Germany’ (AfD) party, AfD co-leader Alexander Gauland (3-R), Beatrix von Storch of AfD (2-R) and AfD co-leader Joerg Meuthen (R) take part in a march of the ‘Alternative for Germany’ (AfD) party in Berlin, Germany, EPA/OMER MESSINGER

Palmerovu tvrdnju podupiru podaci o kriminalu u zemlji iz federalnog ministarstva unutarnjih poslova. Oni pokazuju da je nasilni zločin dosegao rekordne razine 2023., pri čemu su stranci počinili šest od deset nasilnih zločina. Njegov stav o nasilju migranata u vlakovima također je potkrijepljen podacima. Što se tiče školskog sustava, štetan učinak migranata, uključujući i nasilje, otvorena je tema u njemačkim medijima.

Nadalje, Palmer ukazuje na “dogme budnosti i otvorenih granica” koje ne odgovaraju stvarnosti života mladih ljudi. Kao rezultat toga, “oni se preorijentiraju i glasaju za stranku koja barem ne odbacuje njihovu zabrinutost kao lošu i pogrešnu od samog početka.”

Palmer tvrdi da AfD neće “riješiti problem” i kaže da većina mladih nije “dovoljno glupa” da vjeruje da AfD to može učiniti. Međutim, ti mladi ljudi neće glasati za stranke koje ih pokušavaju označiti kao rasiste ili kao dio problema.

Rekao je da ljevica samo šteti zaštiti klime, jer borbu protiv klimatskih promjena povezuje s borbom protiv desnice.

AfD je nakon nedjeljnih izbora za EU postao druga najveća njemačka stranka u Europskom parlamentu osvojivši 16 posto glasova. AfD je obećao deportirati milijune migranata, boriti se protiv migrantskog kriminala i osigurati njemački školski sustav.

izvor: Narod.hr

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved