Vijesti
TREĆI SVJETSKI RAT NA POMOLU? BIJES KLJUČA! Analitičar nije optimističan: ‘Nedvojbeno je moguć sukob’
Tenzije svakog dana rastu zbog situacije na ukrajinskoj granici, vojska još uvijek mirno stoji, a svjetske sile međusobno gotovo da prijete. Rusija je u utorak rekla da s velikom zabrinutošću prati situaciju nakon što su Sjedinjene Države stavile 8500 vojnika u pripravnost kako bi bili spremni za slanje u Europu u slučaju eskalacije ukrajinske krize. Glasnogovornik Kremlja optužio je Washington za raspirivanje napetosti oko Ukrajine te ponovio stajalište Moskve da su uzrok kriza potezi SAD-a i NATO-a, a ne rusko gomilanje desetaka tisuća vojnika blizu ukrajinske granice. Zapadne države drugačijeg su stava pa optužuju Rusiju da ponovno planira napad na Ukrajinu nakon što je zauzela i anektirala Krim 2014. Dok traju prepucavanja na međunarodnoj sceni, porazgovarali smo s političkim i sigurnosnim analitičarem Denisom Avdagićem hoće li doista doći do novog sukoba. – prenosi dnevno.hr
Nažalost, govori nam analitičar, nedvojbeno je moguć sukob, odnosno bolje rečeno agresija na Ukrajinu.
“U to ne treba sumnjati, to se već dogodilo, pa nas ne treba iznenaditi nova mogućnost. Grupiranje ruskih snaga upućuje već duže vrijeme da je to tako, a reakcije sa Zapada posve sigurno su zakomplicirale odluku o tomu, koja je zapravo na samom Putinu. On mora vagnuti konzekvence takvog čina s onim što će dobiti, a to je u najboljem slučaju Ukrajina ili tek jedan njen dio. Mediji situaciju prate konstantno, a pozornost koja se pridaje je prikladna s obzirom na to da bi invazija posve promijenila međunarodne odnose, sigurnosnu situaciju u Europi, ali i globalnu ekonomiju, posebno gledajući energetiku i trgovinu energentima”, smatra Avdagić.
Neugodna situacija na Mediteranu
Na pitanje što je u ovoj situaciji najvažnije za našu regiju analitačar navodi da je posve jasno da se mora sačuvati mir u Bosni i Hercegovini.
“Moramo jasnije ocrtati europsku perspektivu za sve zemlje regije, nema boljeg alata za stabiliziranje od europskih integracija. U tom smislu, inicijative poput ‘Otvorenog Balkana’ nisu adekvatne zamjene, i posve jasno predstavljaju i problem”, pojašnjava.
A dotakli smo se i neobične situacije na Mediteranu, diljem kojega se gomila sve veći broj brodova.
“Mediteran postaje nadamo se privremeno ‘parkiralište’ većeg broja vojnih brodova kako savezničkih, onih NATO-a, tako i ruskih. Sve je za sad pod okriljem vojnih vježbi, ali zabrinutost je da će ruski brodovi poslužiti pomorskom napadu na Ukrajinu. U svakom slučaju, takvo gomilanje mornaričke ofenzivne snage nije niti malo ugodno, pogotovo ako se više ne priča samo o pomorskim vježbama”, rekao je Avdagić.
‘Nezadovoljstvo buja na svim razinama’
A evenutalni sukob mogao bi utjecati i na cijene energenata, iako je teško predvidjeti koliko bi mogle ‘divljati’.
“Posljedice su već sada prisutne, jedino je sigurno kako će nastupiti kaos na tržištu ako dođe do najcrnjeg scenarija i invazije. Veliki utjecaj će imati moguća odluka o prekidu opskrbe Europe ruskim energentima koju mogu donijeti i Rusi i Europa. S druge strane, ako bi se jasno ocrtalo kako do invazije na Ukrajinu neće doći realno bi bilo očekivati i obrnuto, odnosno pad cijena energenata. Nadajmo se da će upravo do potonjeg i doći, ne samo zbog interesa svih nas kao potrošača nego i zbog naše ukupne sigurnosti”, napominje.
Čini se doista kako je svijet na granici pucanja nakon turbulentnih godina krize proizašle iz okrutne pandemije. Analitičar smatra da nezadovoljstvo buja na svim razinama.
“Epidemiološke mjere su nam svima uvelike izmijenile živote, a ujedno su smanjile i kontakte na državnim razinama. Osjeti se taj nedostatak češćih susreta na najvišoj razini jer se upravo tijekom njih najlakše smiruju tenzije. Susret oči u oči uživo, stisak ruke, direktni razgovor, to je nešto što ne može zamijeniti video poziv ili telefonski razgovor, to zna svatko od nas. Ostaje nam za nadati se kako će razum ipak prevladati, a agresija gasnuti. Dizanje nove željezne zavjese ne bi bilo dobro za svijet i pitanje je da li bi se neka nova granica takve vrste srušila tako ‘brzo’ kao ona hladnoratovska”, zaključuje Avdagić.
Foto: Military.com
Vijesti
DIRLJIVO SVJEDOČANSTVO Od ateista do Marijinog ratnika
U podcastu Oasis in tempore kod Petra Jurčevića, gostovao je Miljenko Jurić.
Dirljivo životno svjedočanstvo, zanimljiv i autentičan Jurić govorio je o svom životu, supruzi, obitelji, Marijinim ratnicima još iz vremena korone, volontiranju, te kako su ‘osobe s posebnim potrebama’ promijenile njegov život i konačno dovele do Isusa.
Vijesti
Legenda o Ludbergi
Ludberga je rođena 1. travnja 1141. godine, nedaleko od Varaždinskih Toplica kao kćerka upravitelja imanja grofa Bele II. Stasala je u prelijepu i obrazovanu djevojku kad ju je zaveo vitez Ulrik piše Selo.hr.
Pokajavši se, Ludbrega je požrtvovno brinući se o svom sinčiću Theobaldu živjela isposničkim životom, pomažući siromašnima i bolesnima. Pokajnički život prekinuo je ponovno nečastivi u liku eremita i zaveo je po drugi put. Bježeći pred njim, našla je utočište u jednoj od malenih vinogradarskih kućica pokrivenih slamom koje još od rimskih vremena ukrašavaju vinorodna brda iznad Iovie. Ludberga je počela obrađivati vinograd i postala je vješta i poznata vinogradarka.
Svoje je vino darivala crkvama, kapelicama i samostanima za sveti obred, a legenda kaže da je njeno vino jednom čak ubrzalo izbor pape u Viterbu, jer je kardinal iz Budima, čudotvorno točivši vino iz nepresušne bačve skratio vrijeme konzistorijuma. I Theobald je postao vinogradar koji je svoje umijeće usavršio u dalekoj Burgundiji gdje je nastavio tradiciju pravljenja najboljih vina. U svojim zrelim godinama Ludberga je još uvijek bila izrazito lijepa i nečastivi je odlučio opet je staviti na kušnju.
Pojavio se u liku prebogatog grofa koji ju je htio zavesti i preoteti joj vinograd. Ali ovaj put se nije dala prevariti. Sav jed zbog bijede i nesreća proživljenih u mladosti kulminirao je u furioznom naletu bijesa. Nečastivog je pomoću drvenog križa takvom silinom zabila u zemlju da je na suprotnoj strani zemljine kugle eksplodirala Antipodravina i od nje je preostao samo vulkanski otočić Antipodes.
Na taj događaj ukazuje izvor slane vode koja se i danas može zapaliti jer dolazi iz samog središta Zemlje.
TZ Ludbreg
Vijesti
Bivši gradonačelnik iz Zelenih o uspjehu AfD kod mladih: Svakodnevno doživljavaju što znači ilegalna migracija
Masovne migracije kao jedan od razloga uspjeha desnice kod mladih. Popularni gradonačelnik njemačkog Tübingena Boris Palmer uspjeh stranke Alternativa za Njemačku (AfD) među mlađim glasačima propisao je posljedicama masovne migracije.
Zanimljivo je da je Palmer bio dugogodišnji član stranke Zelenih, no izbačen je kada je počeo upozoravati na masovne migracije – donosi Narod.hr.
“Svakodnevno doživljavaju što znači ilegalna migracija. Prije svega, mladići koji su došli sami mijenjaju životnu sredinu mladih. U parku, u klubu, na ulici, u autobusu, na kolodvoru, u školskom dvorištu”, napisao je Palmer na Facebooku u ponedjeljak.
Palmer je nekoć bio gradonačelnik iz redova Zelene stranke. No kako je postajao sve poznatiji po svom javnom izražavanju protiv masovne imigracije i drugih političkih tabua, stranka je radila na njegovom izbacivanju. Unatoč tome, ostao je toliko popularan među građanima svog grada da su ga izabrali kao neovisnog gradonačelnika, što znači da Tübingenom upravlja neovisno o bilo kojoj političkoj stranci, prenosi Remix.
Tvrdi da ljevica šteti zaštiti klime
Upozorio je da svatko tko je u kontaktu s mladim ljudima u Njemačkoj zna da oni opetovano primjećuju “njihov strah od sklonosti migranata prema nasilju”, ali da se to stajalište ne shvaća ozbiljno ili “diskreditira kao rasizam”.
Palmerovu tvrdnju podupiru podaci o kriminalu u zemlji iz federalnog ministarstva unutarnjih poslova. Oni pokazuju da je nasilni zločin dosegao rekordne razine 2023., pri čemu su stranci počinili šest od deset nasilnih zločina. Njegov stav o nasilju migranata u vlakovima također je potkrijepljen podacima. Što se tiče školskog sustava, štetan učinak migranata, uključujući i nasilje, otvorena je tema u njemačkim medijima.
Nadalje, Palmer ukazuje na “dogme budnosti i otvorenih granica” koje ne odgovaraju stvarnosti života mladih ljudi. Kao rezultat toga, “oni se preorijentiraju i glasaju za stranku koja barem ne odbacuje njihovu zabrinutost kao lošu i pogrešnu od samog početka.”
Palmer tvrdi da AfD neće “riješiti problem” i kaže da većina mladih nije “dovoljno glupa” da vjeruje da AfD to može učiniti. Međutim, ti mladi ljudi neće glasati za stranke koje ih pokušavaju označiti kao rasiste ili kao dio problema.
Rekao je da ljevica samo šteti zaštiti klime, jer borbu protiv klimatskih promjena povezuje s borbom protiv desnice.
AfD je nakon nedjeljnih izbora za EU postao druga najveća njemačka stranka u Europskom parlamentu osvojivši 16 posto glasova. AfD je obećao deportirati milijune migranata, boriti se protiv migrantskog kriminala i osigurati njemački školski sustav.
izvor: Narod.hr
-
Vijesti3 tjedna ago
Rim Tim Tagi Dim – tek pohvala Baalu?
-
Vijesti1 tjedan ago
Spomen pohod na Jazovku: Obilježavanje zločina nad ranjenicima iz zagrebačkih bolnica, od strane partizana
-
Vijesti3 tjedna ago
HRVATIMA GOVORI? Njemački svećenik prije 300 g. zapisao koga će svi htjeti uništiti
-
Vijesti2 tjedna ago
Hrvatska – Sretan ti Dan državnosti!
-
Vijesti2 tjedna ago
UVIJEK ČETVRTKOM Blagdan Tijelova – što danas točno slavimo?
-
Vijesti3 tjedna ago
HRVATSTVO u Istri – iz prve ruke… kao i hrvatska stradanja
-
Vijesti2 tjedna ago
Preminuo je Louis d’Alencourt ‘apostol posljednjih vremena’
-
Vijesti3 tjedna ago
Kako je John Ford u svoje filmove unosio srce Isusovo