Vijesti
Ukrajinski parlament proglasio moskovskog patrijarha umiješanim u genocid nad Ukrajincima
Ni 8 godina rata ni genocid u Buči nisu potaknuli sluge Moskovske patrijaršije da se pokaju i pomire s Ukrajinom i Ukrajincima: gradonačelnik Ternopoljske oblasti
292 narodnih zastupnika Vrhovne Rade Ukrajine, podržala su 31. svibnja Rezoluciju № 7332 o primjeni osobnih posebnih ekonomskih i drugih restriktivnih mjera (sankcija) protiv predstavnika Ruske pravoslavne crkve. Zastupnici su preporučili da Vijeće za nacionalnu sigurnost i obranu uvede stroge sankcije protiv četvorice odioznih ličnosti Ruske pravoslavne crkve (RPC), patrijarha Cyrila (Gundjajeva), mitropolita Volokolamskog Hilariona (Alfejeva) pod rezolucijom je također uključen Pskov-Porokhovski Tihon (Ševkunov), protojerej Mykola Balashov, kao i pravoslavni “blogeri” – arhiepiskop Pitirim (Voločkov), Artemije Vladimirov, Andrije Tkačev i Aleksije Osipov. Svi su osumnjičeni za neke od najtežih međunarodnih zločina: potporu neopravdanom ratu Rusije protiv Ukrajine, umiješanost u genocid i deportaciju ukrajinskog naroda.
Ubojice ruskog pravoslavlja
U rezoluciji Sabora s pravom stoji da je RPC izgubila obilježja vjerske organizacije i postala jedan od ideoloških i političkih odjela Kremlja. “U diktatorskom sustavu izgrađenom u Ruskoj Federaciji, najviše vodstvo vjerskih udruga u bliskoj je suradnji s vlastima i specijalnim službama, uključujući Federalnu sigurnosnu službu (FSB). Zapravo se radi o protuzakonito obavljanju dužnosti državnih službenika u religijskoj sferi, provodeći politiku Ruske Federacije putem svojih dostupnih sredstava moći i utjecaja“ – stoji u priopćenju.
Od 24. veljače najviši ruski crkveni čelnici otvoreno podržavaju Putinovu vojnu agresiju na Ukrajinu, koja je rezultirala tisućama civilnih žrtava, uništavanjem urbane i ruralne infrastrukture zračnim putem i kontinuiranom raketnom paljbom.
Širenje ideologije rata i genocida nespojivo je s religioznim načelima vjere. Stoga, prema zastupnicima, čelnicima i dužnosnicima RPC-a, kao i političkom vodstvu i vojsci Ruske Federacije, treba odgovarati za zločin genocida nad ukrajinskim narodom prema člancima 6, 7 i 8 Rimskog statuta Međunarodnog kaznenog suda iu skladu s aktualnim zakonodavstvom Ukrajine.
Zato Vrhovna Rada preporučuje da Vijeće za nacionalnu sigurnost i obranu (RNBO) uvede najstrože sankcije protiv vodstva RPC-a na razdoblje od 10 godina: od blokiranja njihove imovine do oduzimanja ukrajinskih državnih nagrada.
Europska unija je također protiv ruskog patrijarha Kirila
4. svibnja postalo je poznato da Europska unija planira uključiti mjere protiv patrijarha Cyrila (Gundjajeva) u šesti paket sankcija. Ograničenja uključuju zamrzavanje imovine i zabranu putovanja.
No u međuvremenu, sankcije protiv čelnika RPC-a ne podržava premijer mađarskog Kremlja Viktor Orban. Prema njegovom mišljenju, uvrštavanje crkvenih osoba na popis sankcija EU-a je pogrešno, jer navodno ugrožava “vjersku slobodu”.
Međutim, 31. svibnja u Bruxellesu, prije drugog dana posebnog sastanka Europskog vijeća, ministar vanjskih poslova EU Josep Borrell rekao je da bi patrijarh Cyril ipak mogao biti uvršten na popis osobnih sankcija.
Ovo je potvrdio i predsjednik Europske stranke solidarnosti Petro Porošenko, koji ovih dana boravi u Rotterdamu na Kongresu Europske pučke stranke. “Eksplicitno smo pozvali naše prijatelje da uvedu sankcije KGB-ovskoj strukturi, koji podriva jedinstvo Ukrajine iznutra – Ruskoj pravoslavnoj crkvi i njezinim čelnicima, koji su pozvali i blagoslovili ubojstva Ukrajinaca. Danas imamo prvu odluku i nadam se da će sastanak EPP-a donijeti odluku koju će podržati čelnici EU o primjeni sankcija protiv Cyrila (Gundjajeva)”, –rekao je Porošenko u komentaru za medije.
Osim toga, čelnik “Europske solidarnosti” pozvao je i druge zemlje, osim Sjedinjenih Država, da se pridruže restriktivnim mjerama protiv ruskog patrijarha Cyrila. “Radujem se odluci Sjedinjenih Država da uvedu sankcije najvišem vodstvu Ruske pravoslavne crkve kao strukturi FSB-a koja podriva jedinstvo Ukrajinaca, odnosno radi protiv Ukrajine.”
Hoće li sankcije biti učinkovite?
Može se činiti da su sankcije protiv čelnika RPC-a dekorativne i više su simbolična nego oštra gesta. Tako se barem izjašnjavaju u samoj RPC-u. Volodimir Lehojda, predsednik Sinodalnog odeljenja za odnose sa javnošću i medijima Moskovske Patrijaršije nazvao je sankcije Kirilu u telegram kanalu “uzaludnom inicijativom” i – tradicionalno – “rusofobijom”.
“Sankcije bi, zapravo, trebale biti sredstvo da se barem nešto postigne, iako se pretvaraju u sumnjiv politički rezultat, koji je sam sebi cilj. Na putu dokazivanja taj će se proces, suprotno logici i zdravom razumu, nastaviti. Sankciona histerija se pretvorila u opsesiju… Moguće je zadovoljiti patološka očekivanja onih koji mrze rusko pravoslavlje i rusku kulturu općenito”, napisao je. Čudno je da sam Lehojda nije dospio na popis ukrajinskih sankcija?
Međutim, u riječima šefa Tiskovne službe Moskovske patrijaršije ima naznaka histerije. Uostalom, europske sankcije protiv patrijarha Cyrila učinit će mu praktički zabranjen ulazak u Europsku uniju.
Osim toga, biti na popisu sankcija prvi je korak prema optuženičkoj klupi Haaškog suda koji je već započeo istragu ruskih ratnih zločina protiv Ukrajine. Ako sud utvrdi umiješanost poglavara RPC-a u počinjenje ratnih zločina, on to neće moći izbjeći.
Europske sankcije protiv Cyrila mogu također intenzivirati proces izolacije Cyrila od pravoslavnog svijeta. U travnju su ukrajinski svećenici prikupljali potpise za osnivanje međunarodnog crkvenog suda nad poglavarom RPC-a. Glavna optužba je podrška širenju doktrine “ruskog svijeta”, koja je, prema tužiteljima, svojevrsna hereza etnofiletizma.
Koliko je scenarij crkvenog suda realan, još je teško reći? No, da je poglavar RPC-a postao toksičan u svjetskom pravoslavlju, vidi se i po presudama ekumenskog patrijarha Bartolomeja, koje je podijelio s čelnikom Konferencije katoličkih biskupa Poljske, metropolitom poznanjskim, nadbiskupom Stanislawom Gondetskim.
“On (patrijarh Bartolomej – prim. aut.) odavno je poznat po svojoj osudi rata u Ukrajini. Ponekad postoji razlika između grčkog i moskovskog pravoslavlja. Tijekom razgovora pitao sam ga što bi on kao carigradski patrijarh učinio na mjestu patrijarha Cyrila? I odmah je odgovorio: “Odrekao bih se dužnosti patrijarha jer ovo što se događa nije u duhu Evanđelja”, rekao je nadbiskup Gondetsky u intervjuu za program “Otvorena Crkva” 21. svibnja.
Što sve ima patrijarh RPC u Ukrajini?
Unatoč tome što je Vrhovna Rada u dodatku svoje rezolucije o sankcijama uvela čak 19 posebnih restriktivnih mjera protiv čelnika RPC-a, najučinkovitije su ostale samo one koje ograničavaju Cyrilov ulazak u Ukrajinu. No on je posljednji put bio u Kijevu 2013. na proslavi krštenja Rusi-Ukrajine (odnosno, Kijevske Rus). Tada je predsjednik Viktor Janukovič odlikovao poglavara Moskovskog patrijarhata Ordenom Jaroslava Mudrog prvog stupnja “za izvanredne crkvene aktivnosti usmjerene na podizanje ugleda pravoslavlja u svijetu”. Ako Vijeće za nacionalnu sigurnost i obranu odobri paket sankcija, vjerojatno će ta “igračka” biti Cyrilu prva oduzeta (sankcija 17-ta “oduzimanje državnih nagrada Ukrajine”).
Što se tiče crkvenih nekretnina, prema domaćem vjerskom pravu, sva crkvena imovina u Ukrajini pripada pojedinim vjerskim zajednicama. Dakle, tijekom promjene nadležnosti, odnosno prijelaza župa “pod omofor” druge Crkve, zajednica može izgubiti svećenika, ali ostaviti za sobom crkvu.
Također je vrijedno podsjetiti da je 29. prosinca 1993. Patrijarh RPC Aleksej II (Ridiger) u pismu tadašnjem ministru pravosuđa Vasilu Onopenku potvrdio da „Moskovska patrijaršija nema prava na bilo kakvu pokretnu ili nepokretnu crkvenu imovinu Ukrajinske pravoslavne crkve .” Tako je Moskovska patrijaršija u Ukrajini zapravo “gola i bosa”.
Ali ovo je samo na prvi pogled.
Na primjer, u regiji Rivne postoji stavropejski samostan Presvetog Trojstva Korets (kod EDRPOU – Jedinstveni državni registar poduzeća i organizacija Ukrajine – br. 13993497), u vlasništvu Svetog Sinoda RPC. A status “stavropejca” znači da je izravno podređen patrijarhu Cyrilu. Vrlo zanimljiva nijansa: 2020. ovaj je samostan dobio službeni! prihod – gotovo 7 milijuna UAH.
U samoj Rusiji patrijarh Cyril se smatra vrlo bogatim čovjekom. Prema procjenama medija, njegovo osobno bogatstvo procjenjuje se na 4-6 milijardi dolara. Čak i ako su te procjene prenapuhane, Cyrilovo se ime više puta pojavljivalo u brojnim skandalima visokog profila (izgradnja privatne rezidencije u blizini Sankt Peterburga za 38 milijuna dolara, nestanak iz banke RPC-a “Peresvet” 5 milijardi rubalja, sudski proces oko elitnog stana u Moskvi, jahte za 4 milijuna dolara, luksuznog parkirališta itd.).
Patrijarha s Ukrajinom povezuje i umjetničko-produkcijsko poduzeće “Sofrino” Ruske pravoslavne crkve, koje izravno kontrolira Cyril. Ova tvrtka s milijunskom dobiti bezuvjetni je monopolist na tržištu proizvodnje crkvenog posuđa, dragocjenosti i predmeta – svijeća, ruha, ikona, knjiga. Tvornički proizvodi osiguravaju crkve ne samo u Rusiji, već i u Ukrajini (gdje imaju oko 12 tisuća župa UPC MP). “Sofrinov” monopolski položaj uvijek je podržavan administrativnim resursima patrijarhata, koji je strogo kažnjavao one biskupe koji su pokušavali stvoriti ili pronaći alternativu, druge dobavljače i proizvođače.
“Sofrinski” proizvodi mogu se naći u gotovo svakoj Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi Moskovskog patrijarhata. Stoga bi sankcije Vijeća za nacionalnu sigurnost i obranu protiv patrijarha Cyrila mogle potaknuti nadležna tijela da zaplijene proizvode “Sofrino” (koji je pod jurisdikcijom Ruske pravoslavne crkve Moskovske patrijaršije) kao odštetu za civilnu i industrijsku infrastrukturu Ukrajine uništenu ruskim projektilima. Premda bi ih, naravno, UPC (Ukrajinska pravoslavna crkva Moskovske patrijaršije) morala dobrovoljno predati, ako se službeno “odcijepi” od Moskovske crkve.
Reporter: Slaviša Lekić – Ukrajina
- Mišljenja iznesena u tekstu su autorova i ne predstavljaju nužno stavove redakcije Croativ.net-a.
Vijesti
Marinci testirali repliku oklopa iz kasnog brončanog doba. Utvrdilo se da je riječ o posljednjem kriku
Iz Grčke nam ove godine dolaze brojne zanimljive vijesti iz područja arheologije. Jedna od njih vezana je uz inovativno testiranje prapovijesnog oklopa. Konkretan oklop ulazi među najstarije prilično cjelovito očuvane europske oklope – piše Sonja Kirchhoffer u Povijest.hr.
Oklop se datira u kasno brončano doba i s obzirom na to star je oko 3500 godina. Izrađen je od brončanih ploča koje su prekrivale veći dio tijela, a uključivao je i neobičnu kacigu s pločama na obrazima, koja je napravljena od veprove kljove. Kaciga je izrađena tako što su komadići kljova vepra bili pričvršćeni na kožnu podlogu. Ova je defenzivna oprema iskopana još 1960. godine u blizini sela Dendra u južnoj Grčkoj. U pitanju je lokalitet koji je doslovno udaljen nekoliko kilometara od Mikene, odnosno prijestolnice kralja Agamemnona. Od trenutka kada je oklop nađen javila se dilemna je li on korišten u borbama ili samo u ceremonijama.
Kriteriji koje su morali zadovoljiti marinci
Istraživanje ovog naizgled nezgrapnog oklopa proveo je Andreas Flouris, profesor fiziologije na Sveučilištu u Tesaliji i njegov tim. U provođenju istraživanja angažirali su marince Helenskih oružanih snaga. Rezultati ovog nesvakidašnjeg istraživanja objavljeni su u časopisu PLOS ONE, u svibnju 2024. Za potrebe istraživanja znanstvenici su angažirali 13 marinaca. Naravno, u pitanju su bili dobrovoljci koji su odgovarali postavljenim kriterijima. Marinci su morali biti odgovarajuće dobi, tjelesne težine i visine. Bili su to ljudi većinom u svojim tridesetim godinama života, što je bilo u skladu s opisima ratničke elite u Ilijadi. Kako su ti ratnici opisani kao visoki i impresivne pojavnosti – u izboru vojnika vodilo se računa da budu viši od tadašnjeg prosjeka i težine, ne bi li bili ujedno usklađeni s podacima prikupljenim iz mikenskih grobova ratničke elite. Bila je to okvirno visina od oko 170 centimetra i težina koja se kretala do nekih 80 kilograma
Tijekom eksperimenta marinci su bili odjeveni u naizgled nespretne replike tzv. Dendra oklopa i naoružani oružjem karakterističnim za brončano doba. Tako opremljeni uključeni su u unaprijed osmišljene simulacije borbi koje su smatraju karakterističnim za kasno brončano doba.
Kako rekonstruirati borbe u kasnom brončanom dobu?
Pravo je pitanje kako su te borbe izgledale i koliko ih je uopće moguće rekonstruirati. Znanstvenici okupljeni u ovoj studiji krenuli su od Homerove Ilijade koja daje prikaz Trojanskog rata. Iako je Ilijada zabilježena u željeznodobnom periodu ili preciznije u arhajskom razdoblju grčke povijesti, ona sadrži i ratne tehnike iz brončanodobnog perioda. Autori unutar ove studije su bili prilično rigorozni i odlučili su prihvatiti iz Ilijade samo ono što je već doista potvrđeno arheološkim nalazima. Tijekom 11 satne simulacije zaključeno je da ovaj oklop nije ograničavao nositelje, kao i da je bio podnošljiv u uvjetima jakog naprezanja. U simulaciji su marinci bili naoružani križnim mikenskim mačem, kopljem, ali i kamenjem srednje veličine. Najčešće su primjenjivali borbenu tehniku nazvanu “hit and run”, koja je zahtijevala visoku razinu angažiranosti. Prilikom brončanodobnog ratovanja najčešće su stradavali gornji udova, prsa i glava. Znanstvenici su tijekom simulacija vodila računa i o geografsko-klimatskim uvjetima na području Troje, kao i fizičkim obilježjima ondašnje populacije i koječemu drugom.
Kako napraviti vjerodostojno simulaciju?
Da bi simulacija bila što vjerodostojnija nastojali su se replicirati odgovarajući životni uvjeti. Područje Troje je u kasnom brončanom dobu bilo močvarno s relativno visokim temperaturama i visokom vlagom. Prema onome što znamo o ratovima u davnoj prošlosti oni su se vodili u ljepšem i toplijem dijelu godine. Procijenjeno je da je prosječna ljetna temperatura u vrijeme Trojanskog rata bila između 23 i 29 stupnjeva Celzija uz iznimno visoku vlagu. Dakle eksperiment je proveden u kontroliranim uvjetima, ali je tražio temeljitu pripremu istraživača. Ovo je eksperimentalno istraživanje provedeno tijekom 2019. godine. Svi su marinci prije sudjelovanja prošli obuku u taktikama ratovanja brončanodobnog vremena. Kada su došli na testiranje morali su ići na počinak u točno određeno vrijeme i isto tako u određeno vrijeme se dići. Naime, bitke su u to davno vrijeme, kako se procjenjuje, započinjale negdje oko 7 sati ujutro i trajale su do oko 18 sati navečer.
Procjena potrebnih kalorija
Uz sve to simulirana je i prehrana ratničke elite onog vremena. Procijenjeno je da je elitnim vojnicima trebalo malo više od 4440 kalorija dnevno. Njihovi su obroci podijeljeni na tri dijela: jutarnji, međuobrok i večeru. Vjeruje se da su 40 posto kalorija unosili ujutro, 10 kroz grickanje u pauzama i 50 posto tijekom večere. Doručak se u ratničke elite sastojao od suhog kruha, kozjeg sira, maslina i crnog vina. Međuobroci su bili slični doručku, samo tu nije bilo vina, ali se moglo naći meda dok se navečer jelo obilnije pa je uz sve navedeno na repertoaru bilo i mesa različitih životinja poput ovaca i koza.
Oklop je imao težinu od 18 kilograma, što je bilo manje od težine replike. Naime razlika u težini se pripisuje nedostaku određenih dijelova na originalu kao i oksidaciji. Tijekom eksperimenta provedena su razna laboratorijska mjerenja. Zapravo prehrana je zajedno s ispitivanjima tijelesnih funkcija pokazala da je visoka procjenjena količina kalorija doista odgovarala onoj potrebnoj. Nakon simulacije marinci su pokazivali umor uglavnom u gornjim dijelovima tijela, ali i stopalima. Ovo je defenzivno oružje bilo fleksibilno za upotrebu u borbi, ali i dovoljno jako da ratnika zaštiti od većine udaraca, pa se smatra da je imalo važnu ulogu u osvajačkim tendencijama Mikenjana. Bio je to posljednji tehnološki krik koji je nadmašio znatno skromniji oklop izrađen od brončanih ljuskica apliciranih na lan.
Piše: Sonja Kirchhoffer
Vijesti
Legenda o nastanku hrvatskoga grba
Legenda kaže da je krajem 10. stoljeća, u ratu s Mlečanima, hrvatski kralj Stjepan Držislav zarobljen i odveden u Veneciju. Mletački dužd Petar II. Orseolo je čuo da hrvatski kralj dobro igra šah i izazvao ga je na 3 partije šaha.
Ako bi kralj pobijedio, dužd mu je jamčio slobodu. Prema legendi, Stjepan Držislav je pobijedio i pušten je iz tamnice da se vrati u Hrvatsku. Kao zahvalu za svoju slobodu odlučio je za svoj grb i grb Hrvatske odabrati šahovnicu – djelomično prenosimo sa stranice History of Croatia…
Naravno, ovo je samo legenda. Crveno-bijela šahovnica u Hrvatskoj se kao državni grb počela javljati tek u 15. stoljeću, a vjerojatno najvažniji dokument s hrvatskom šahovnicom je onaj u kojem hrvatsko plemstvo bira Ferdinanda I. Habsburškog za svog i hrvatskog kralja 1. siječnja 1527. Nakon što je 1526. u bitci kod Mohača poginuo posljednji ugarsko-hrvatski kralj Ludovik II. Jagelski.
Postoji više tumačenja što znače bijela i crvena polja na grbu… Jedno od njih je da znače Bijelu i Crvenu Hrvatsku. Bijela Hrvatska bila je prapostojbina Hrvata na području današnje sjeverne Češke i južne Poljske do iza Karpata, a Crvena Hrvatska je današnja Hrvatska koju su Hrvati naselili početkom 7. stoljeća.
Ali postoji, prema istraživanjima skupine ruskih povjesničara, arheologa i etnologa, monografija Velikaya Horvatya, potpisana od povjesničara s Peterburškog sveučilišta, Aleksandra Mayorova s narativom o Velikoj (Crvenoj) Hrvatskoj. Knjiga je izdana 2006. godine i baca potpuno novo svjetlo na povijest Hrvata kao antičko-pontskog naroda, koji je kroz prvih par stoljeća pos. Kr., vodio Slavene do potpune emancipacije i velikog kraljevstva/carstva.
Postoje tumačenja da bijela polja označavaju mir, a crvena krv i rat, do toga da označavaju strane svijeta, bijela – zapad, crvena – jug, no ni jedna od ovi teza nije sa sigurnošću potvrđena. Kroz povijest se mijenjala boja početnog polja.
Smiješno je stoga, da današnji glavnostrujaški projugoslavenski ‘povjesničari’ (zajednički naziv – ‘istoričarske karleuše’ – uz ispriku J.K.-i)… hrvatski grb svode na neke, tek epizodne reminiscencije 20. stoljeća…
Vijesti
“Uključi Boga u svoj život i naći ćeš ga …”
Mario Žuvela ima jednu nadahnutu, ‘strelovitu’ molitvu/misao, koju dijelimo s vama.
Ima nešto u tome kad Boga uključiš u svoj svakodnevni život. Dobivaš bolji život.
Dublje odnose. Snažnija iskustva. Sve postaje nekako smislenije. Ne nestaju svi tvoji problemi preko noći, ali se preko noći pronalaze rješenja za njih. Jer ih tražiš s Bogom.
Jer pitaš Boga za savjet. U molitvi. U čitanju Svetoga pisma. U osluškivanju vlastitoga srca.
Mario Žuvela
Dobro jutro. Kreni jutros s Isusom u novi dan i sve će biti lakše!
Pripremaio: don S. Lončar
-
Vijesti1 tjedan ago
Rim Tim Tagi Dim – tek pohvala Baalu?
-
Vijesti2 tjedna ago
Fra Josip Marcelić: ŠTO JE RUACH? Duh Sveti u povijesti spasenja
-
Vijesti6 dana ago
HRVATIMA GOVORI? Njemački svećenik prije 300 g. zapisao koga će svi htjeti uništiti
-
Vijesti5 dana ago
Hrvatska – Sretan ti Dan državnosti!
-
Vijesti2 tjedna ago
DEMONOLOG GOVORI: Ozdravljenje obiteljskog stabla
-
Vijesti3 tjedna ago
Izložba “Tamo gdje su moji korijeni”
-
Vijesti2 tjedna ago
DUŠE SVETI – DOBRODOŠAO! OBJAVA DUHA — DUH SVETI I CRKVA
-
Vijesti3 tjedna ago
Kad zakon postane teror, otpor postaje obaveza: Što komunizam ima s pobačajem, Metuzalemom i potopom!