Connect with us

Vijesti

Višnja Starešina: Povratak Inicijative triju mora – je li krajnje vrijeme da je Hrvatska iskoristi?

Published

on

Krajnje je vrijeme da se Inicijativa triju mora (3SI) podigne na novu razinu. Moto je to pod kojim se priprema ambiciozni 3SI summit koji će se sredinom lipnja održati u Latvijskom glavnom gradu Rigi. Obnovljenu verziju stare geopolitičke inicijative, čiji su glavni ciljevi energetska neovisnost Europe i snažnije infrastrukturno povezivanje država između Baltika, Jadrana i Crnog mora, prije šest godina su javno lansirali tadašnja hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i poljski predsjednik Andrzej Duda.

U početku je predstavljena kao inicijativa Baltik – Jadran, da bi kasnije nakon pridruživanja crnomorskih država, prerasla u 3SI. Malo je bilo onih koji su je tada razumjeli, a još mnogo manje onih koji su je iskreno podupirali. Inicijativi su apsolutno neprijateljske bile vodeće države stare Europe, predvođene Njemačkom, koje su je doživljavale kao proameričku konkurenciju svojim unosnim energetskim “mostovima” s Rusijom pa su je tako doživljavali i njihovi europski vazali. Činjenica jest da je SAD čvrsto stajao iza 3SI, kao i da je jedan od autora obnovljene verzije ove stare geopolitičke inicijative bio američki general James Jones, bivši zapovjednik NATO-a za Europu.

>> Višnja Starešina: Plenković i Milanović ipak se slažu u nečemu – protive se hrvatskoj strateškoj Inicijativi triju mora

Osobito ju je neprijateljskom doživljavao Kremlj s predstavnicima ruskog plinsko-naftnog lobija pa su je takvom doživljavali i njihovi lokalni brokeri i skiperi, koji su širili narativ da je to samo još jedan imperijalni pokušaj Amerike da nam proda svoj skupi ukapljeni plin. Po prezrivom podsmijehu prema 3SI isticao se dakako Zoran Milanović. Taj veliki strateg i vizionar poručivao je još ujesen 2020. da je “Inicijativa 3 mora Hrvatskoj nepotrebna i potencijalno štetna zbog mogućeg zamjeranja Berlinu i Moskvi.” I dodao je da Hrvatska ne bi trebala dati niti lipe za tu inicijativu. Bilo je to u vrijeme kada je druga Plenkovićeva vlada, nakon niza unutarnjih opstrukcija, pod američkim pritiskom ipak dovršavala projekt LNG terminala na Krku, koji je od samog početka bio jedan od zaštitnih znakova 3SI.

Danas, kad gledamo kako Putin nastoji izbrisati Ukrajinu, kad slušamo njegove prijetnje Finskoj, baltičkim zemljama, Poljskoj, Moldaviji i cijeloj Europi, kada gledamo kako ruski vojnici ubijaju posljednje ostatke Mariupolja i njegove obrane, danas je i politički prosječno pismenom Europljaninu jasno zašto je energetska neovisnost Europe od Rusije važna. Danas i politički prosječno pismeni Europljanin razumije zašto se energetska sigurnost ne može graditi na temeljima trenutačnog stanja opskrbe i trenutačne cijene energenata i zašto državna strategija razvoja podrazumijeva mnogo više od iščitavanja cjenika i zbrajanja osobnih pinkica. Upravo na razvoju 3SI i mreže LNG terminala danas se može vidjeti razlika između država koje imaju nacionalnu razvojnu strategiju i država koje vode raspoloženja i interesi vazala, brokera i skipera.

>> Suverenizam i inicijativa Tri mora

Ovih se dana kao primjer uzorne energetske strategije često spominje Litva, koja je ostvarila potpunu energetsku neovisnost o Rusiji, omogućivši i sigurnu opskrbu Latviji i Estoniji. Središnji projekt u toj danas uzornoj energetskoj strategiji je LNG terminal u baltičkom gradu Klaipeda. Da bi se razumjela veličina tog litavskog pothvata važno je osvijestiti: u kojoj bi danas poziciji bila Litva, zajedno sa Latvijom i Estonijom, da su ostale gotovo potpuno ovisne o ruskom plinu? Putin bi ih mogao jednostavno – isključiti.

Nasuprot litavskoj energetskoj strategiji možemo pratiti hrvatsku energetsku stihiju, podređenu ruskim i osobnim interesima. Kada su hrvatska predsjednica Grabar-Kitarović i poljski predsjednik Duda javno predstavili inicijativu Baltik-Jadran, litavski LNG Klaipeda već je bio u funkciji. Hrvatski LNG na Krku trebao je biti njegov pandan na Jadranu. Na jednoj energetskoj konferenciji u Zagrebu 2018. godine, tadašnji litavski ministar energetike Žygimantas Vaičiūnas prenio je svojim hrvatskim ministrima i njihovim menadžerima, koji su usporavali projekt LNG-a na Krku, važna iskustva i poruke.

Da, postojali su i u Litvi snažni otpori projekta LNG-a, koji su dolazili iz krugova Gazpromovih lobista i štitili ruski plinski monopol. Ali, presudna je bila politička odlučnost litavske vlade. Četiri godine nakon početka rada, LNG Klaipeda imao je zakupljenih tek 30 posto kapaciteta, ali već tada je osigurao opskrbu Litve plinom, omogućio je konkurenciju Gazpromu i spustio cijenu plina za Litavce na europski prosjek. Tadašnja šefica projekta LNG na Krku, očito inspirirana ruskim pristupom, zastupala je tezu da je LNG – zapravo neisplativ.

Danas su kapaciteti LNG Klaipeda, dakako, potpuno zakupljeni. Rat u Ukrajini učinio je LNG terminale najpoželjnijim projektima u Europi. Pripremajući se za novu energetsku paradigmu, Njemačka ubrzano priprema projekte LNG terminala. Vodstvo LNG Klaipeda danas planira razvoj novih biznisa vezanih uz rad LNG terminala.

Summit 3SI u Rigi u novim geopolitičkim okolnostima ruske agresije uistinu ima potencijal dati zamah projektima energetskog i infrastrukturnog povezivanja prostora između triju mora. Hrvatska s LNG terminalom na Krku ponovo ima priliku nadoknaditi propuštenu priliku. Ali za uspjeh je potrebno i odlučno političko vodstvo.

Višnja Starešina / Slobodna Dalmacija

Advertisement

Vijesti

Prkačin IZVRSTAN! Ovakva BiH nema smisla, postoji opasnost unutarbošnjačkog sukoba!

Published

on

Bivši saborski zastupnik, general Ante Prkačin u jednom prošlogodišnjem Podcastu Bura govorio je o budućnosti, sadašnjosti i prošlosti BiH. Istaknuo je kako ovakva BiH nema smisla ni budućnosti te kako je nužno drastično promijeniti situaciju u BiH.

Interesi BiH i hrvatskog naroda u BiH su često dijametralno suprotni, rekao je, te dodao kako su Hrvatska i BiH jedinstveni geopolitički prostor. Govoreći o naravi rata u BiH, istaknuo je kako se u BiH dogodio i građanski rat i agresija Srbije ali kako je građanski rat bio neusporedivo žešći. Također, govorio je o razlikama između rata u Hrvatskoj i BiH te o ulozi Srba u tim ratovima.

Otkrio je i zašto voli Bošnjake kao narod te zbog čega je uvijek bio i danas jest blagonaklon prema tom bh. narodu. Govorio je i o razlikama između Bošnjaka i Bosanaca te o svom dobrom odnosu s akademikom Suadom Kurtćehajićem.

Namjera je bila, objasnio je, da se pod imenom Bošnjaci integriraju svi muslimani s prostora bivše Jugoslavije u jedan nacionalni korpus. No, veli kako je protokom vremena tu nastao problem jer danas treba na drugi način graditi BiH.

Govorio je o tomu kako akademik Kurtćehajić pokušava sad “prevesti” dovoljan broj Bošnjaka u nacionalne Bosance kako bi se stvorile pretpostavke za izgradnju građanske BiH. Problem u tom procesu je, veli, što se tomu opire jak muslimanski faktor.

Iznio je i pikanteriju kako je noć prije snimanja podcasta, u Sarajevu s akademikom Kurtćehajićem u striptiz baru raspravljao o povijesnim temama.

“One se vrte a nas dva pametujemo”, rekao je te dodao kako je “barska ptica”.

Prkačin je u razgovoru s urednikom i voditeljem Podcasta Bura Juricom Gudeljom naveo i kako se pojavljivanje Željka Komšića najviše razbija o glavu upravo Bošnjacima jer njegova pojava dovodi do erodiranja države BiH.

Također, osvrnuo se i na ulogu međunarodnog faktora u BiH, posebice Washingtona i Bruxellesa, kazavši kako su u BiH napravili nesagledive greške.

U dijelu emisije u kojem se osvrnuo na povijest BiH, Hrvatske i Srbije, između ostaloga, rekao je kako BiH nikad nije bila povijesna država. Naveo je i kako je Bošnjacima najlakše vladati, posebice u odnosu na Srbe ali i Hrvate. Stoga je potrebno “razbiti” bošnjačku akademsku zajednicu za koju smatra da nije kvalitetna.

Istaknuo je i kako srpski nacionalistički pokret najuspješniji nacionalistički projekt u povijesti jer su “Srbi iz ničega stvorili i naciju i državu”. Naveo je i razloge zbog kojih Srbi nisu bježali pred naletom Osmanlija.

Govoreći o bošnjačkom nacionalizmu, ocijenio je kako bi moglo doći do unutarbošnjačkog sukoba između sekularnog i muslimanskog elementa. BiH se lako može urediti, dodao je, ako međunarodni faktor to želi.

Objasnio je zašto se razočarao u Domovinski pokret, iznio planove za predstojeće parlamentarne izbore u Hrvatskoj te implicitno najavio povratak u politiku bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka.

Također, iznio i svoje mišljenje o Zlatku Hasanbegoviću, Andreju Plenkoviću, Gordanu Grliću Radmanu, Gordanu Jandrokoviću i drugim ličnostima iz svijeta politike.

Continue Reading

Vijesti

Washington Post: Trumpov zaokret u globalnom trgovinskom ratu?

Published

on

Američki predsjednik Donald Trump zatražio je od svojih savjetnika da zauzmu oštriji stav prema carinama dok se administracija priprema za veliki zaokret u globalnom trgovinskom ratu, objavio je Washington Post u subotu, pozivajući se na četiri upućena izvora, piše HRT.

Unatoč pozivima saveznika s Wall Streeta i Capitola da se toj problematici pristupi na drugačiji način, Trump inzistira na sveobuhvatnim trgovinskim mjerama kojima želi preoblikovati američko gospodarstvo, navodi Washington Post, prenosi Reuters.

Prema istom izvoru, Trump neprestano naglašava svojim savjetnicima da želi nastaviti s pojačavanjem trgovinskih mjera, a u posljednje vrijeme ponovno je oživio ideju o univerzalnoj carini koja bi se primjenjivala na većinu uvoza, bez obzira na zemlju podrijetla.

Trump je, prema Washington Postu, izrazio žaljenje što tijekom prvog mandata nije uveo opsežnije carine te krivi savjetnike koji su ga nagovorili da odustane od tog plana. Ipak, nije posve jasno koliko ozbiljno se razmatra ideja o univerzalnoj carini.

Predsjednik Trump je uvjeren da carine koriste SAD-u vraćanjem radnih mjesta u proizvodnji i povećanjem državnih prihoda za milijarde dolara, piše Washington Post.

U petak je Trump izjavio da je spreman sklapati dogovore s državama koje žele izbjeći američke carine, ali da će takvi sporazumi biti mogući tek nakon što njegova administracija 2. travnja objavi recipročne mjere.

Continue Reading

Vijesti

ENTRIO: NESTVARNE BROJKE Milijun i pol ljudi u prvih šest sati prodaje željelo karte za Thompsonov koncert

Published

on

Koncert Marka Perkovića Thompsona, koji će se održati 5. srpnja na zagrebačkom hipodromu, oborio je sve rekorde brzine prodaje ulaznica s preko 130.000 prodanih primjeraka u prvih šest sati. Ovim je postignućem postao najveći i najbrže prodani koncert u povijesti Hrvatske i ovog dijela Europe.

Interes za koncert ne jenjava, s milijun i pol posjetitelja u šest sati koji su pohrlili na stranicu Entrio kako bi osigurali svoje mjesto na ovom povijesnom događaju.

“U virtualnoj čekaonici nalazilo se preko 200,000 ljudi u svakom trenutku, što je izazvalo povremene tehničke poteškoće unatoč detaljnim pripremama i povećanim kapacitetima naše serverske infrastrukture,” rekli su iz Entria.

Poteškoće su se pojavile i zbog višestrukih pokušaja hakerskih napada, ali su uspješno spriječene zahvaljujući brzoj reakciji tima od 14 inženjera koji je radio na optimizaciji sustava tijekom cijelog dana.

“Svjesni smo da su neki od naših korisnika doživjeli frustracije zbog otežane kupnje ulaznica i dužeg vremena čekanja, posebice oni koji su čekali u redu na kiši diljem Hrvatske. Iskreno se ispričavamo zbog svih neugodnosti,” dodali su iz Entria.

Unatoč izazovima, zahvalnost se izražava svim fanovima, kao i Thompsonu i njegovom managementu, čiji su strpljenje i povjerenje rezultirali ovim izuzetnim uspjehom.

“Ovakav interes potvrđuje neizmjernu popularnost Marka Perkovića Thompsona i značaj ovog koncerta ne samo za publiku u Hrvatskoj nego i šire,” zaključili su iz Entria (Hercegovina.info)

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved