Connect with us

Vijesti

Z. Mršić: Kaos ili preobrazba u američkoj geopolitici?

Published

on

Pomutnja ili preobrazba? Ovaj se osvrt za razliku od većine mojih novijih osvrta, koji su se bavili značajkama današnjeg svijeta, bavi najnovijom, velikom zbrkom u američkoj geopolitici, koja bi se ipak mogla prometnuti u preobrazbu.

Po početnim izjavama novoizabranog američkog predsjednika moglo se zaključiti da će Amerika postati veledržavom putem prisvajanja tuđeg prostora: Panamskog kanala, Kanade, Grenlanda i Pojasa Gaze– piše mr Zdravko Mršić na HKV-u

Ipak, predsjednik Trump i američki imenovani visoki dužnosnici s vremenom su počeli drukčije govoriti i postupati. Predsjednik Trump je zapodjenuo razgovor s predsjednikom Putinom, koji je trajao 90 minuta, a Trumpov slijedni razgovor s predsjednikom Zelenskim trajao je samo sedam minuta. Za razliku od nastojanja generala Kelloga, koji je bio postavljen za mirovnog posrednika za rat za Ukrajinu, da mamcima i prijetnjama navede Rusiju na uspostavu primirja, novoimenovani američki državnici sad govore o uspostavi trajnog mira u Ukrajini i u Europi. Novi američki ministar obrane Pete Hegseth izrazito kaže da povrat prostora Ukrajini koji je osvojila Rusija nije ostvariva svrha.

U razgovoru američkog i ruskog predsjednika pretresena su mnoga pitanja današnjice: rat za Ukrajinu, uspostava mira u Europi, stanje na Bliskom istoku, pitanje iranskog nuklearnog programa, umjetna umnost (AI), stanje Europe, obnova isporuke ruskog plina i ruske nafte Europi te druga pitanja. Uoči razgovora dvojice predsjednika dogovorena je razmjena zatvorenika u kojoj su Rusi „na vjeru“ oslobodili američkog osuđenika Marca Fogela.

Američki predsjednik naknadno je predložio da Rusija ponovo pristupi Skupini sedam (G7) jer je ona za predsjednika Obame bila isključena iz Skupine osam. (Njemačka ministrica vanjskih poslova kaže da će to spriječiti, a Rusi kažu da se „ne žele vraćati u povijest“.) Nedavno je Elon Musk, obraćajući se Svjetskom sastanku o vladanju državom (World Government Summit) u Dubaiju, izjavio da će Amerika „gledati svoja posla“ i da se neće upletati u unutarnje poslove drugih zemalja. Čini se da su se dvojica predsjednika razumjela i da su se sporazumjela o budućoj suradnji.

Od svih poteza novoga američkog upravnog ustroja trajni su samo nametanje uvoznih trošarina i prijetnje njima. Iako je Amerika za trideset dana odgodila namet trošarina u stupnju 25 % na robu koja se uvozi iz Kanade i Meksika, poslije toga je svim zemljama – Kanadi, Meksiku, zemljama Europske unije, Rusiji, Kini i ostalim zemljama svijeta – nametnula uvozne trošarine na čelik i aluminij od 25 %. Poslije razgovora s ruskim predsjednikom američki predsjednik zagovara ponovnu uspostavu isporuka ruske nafte i ruskog plina Europu.

Predsjednik Trump svoj je telefonski razgovor s predsjednikom Putinom ocijenio kao „odulji i koristan“. Predsjednik Trump je dodao kako su on i predsjednik Putin raspravljali o snazi Amerike i o snazi Rusije te o uzajamnim dobrobitima koje bi im s vremenom donijela suradnja. Predsjednici Amerike i Rusije razgovarali su 12. veljače ove godine, a njihovi ministri vanjskih poslova Marco Rubio i Sergej Lavrov razgovarali su 15. veljače o budućoj suradnji njihovih ministarstava. Razgovor ministara predložio je Marco Rubio.

Po svemu što se dogodilo od uspostave novog američkog upravnog ustroja, čini se – iako se to ne može izrijekom tvrditi – da je američki predsjednik nakanio ukrotiti vodstvo Europske unije i njegova ortaka predsjednika Zelenskog. To se može zaključiti po izjavama američkog ministra obrane, koji je otvoreno i neuvijeno dodatno rekao, da je članstvo Ukrajine u Atlantskom savezu neostvarivo i da ne treba očekivati sudjelovanje američkih postrojbi u jamčenju mira u Ukrajini. Usto je američki tajnik za obranu prepustio britanskom kolegi Johnu Healeyju vođenje NATO-ove takozvane Ramštajnske skupine za vojnu pomoć Ukrajini.

Tomu valja dodati dva govora američkog potpredsjednika J. D. Vancea u Europi. U govoru na Svjetskom sastanku o umjetnoj umnosti u Parizu američki potpredsjednik oštro je napao Europsku uniju zbog ograničavanja djelovanja i teškog financijskog kažnjavanja američkih privatnih („društvenih“) mreža. U svojem govoru na Konferenciji o zaštiti u Münchenu J. D. Vance oštro je napao Europsku uniju zbog napuštanja demokratskih načela koja se prvobitno očituju u prihvaćanju izborne volje naroda, građana ili glasača.

Američki potpredsjednik naveo je riječi jednog bivšeg povjerenika EU, koji je izjavio da je hvalevrijedno bilo poništavanje izbora u Rumunjskoj u prosincu prošle godine kad je u prvom krugu izbora najbolje prošao Călin Georgescu, koji je bio ozloglašen kao protiveuropski i proruski kandidat. Navedeni europski povjerenik je usto izjavio da treba poništiti izbore i u Njemačkoj, ako ishod ne bude povoljan za Europsko povjerenstvo. Vladini mediji i mediji uvriježenih političkih krugova u Njemačkoj pripisali su J. D. Vanceu simpatije prema stranci Alternativa za Njemačku (AfD) koju se zna nazivati neonacističkom. Američki potpredsjednik se nedavno u Münchenu sastao s Alice Weidel, supredsjednicom AfD-a.

U novom američkom upravnom ustroju, osim nastojanja nametanja uvoznih trošarina, jaka je i žudnja za mirom. To je trajna crta američke republikanske politike. Demokrati su počinjali ratove, a republikanci su ih privodili kraju nakon vidnog neuspjeha ratovanja. Primjerice, Korejski rat je počeo za vladavine predsjednika-demokrata Trumana 1950. godine. Po izboru za predsjednika u studenomu 1952. godine general Dwight Eisenhower posjetio je Japan kako bi se kod američkih zapovjednika u Koreji raspitao za stanje rata u toj zemlji. Staljin je umro 5. ožujka 1953. godine pa su novi sovjetski prvak Nikita Hruščov i predsjednik Eisenhower već 1. srpnja 1953. godine sklopili korejsko primirje, koje i sad traje.

Rat u Vijetnamu zapodjenuo je demokrat John Kennedy, a razbuktao ga je predsjednik-demokrat Lyndon Johnson. Predsjednik Kennedy je 1960. godine broj američkih „savjetnika“ u Vijetnamu povećao s 900 na 16.000. Prema Američkom državnom arhivu u Vijetnamskom ratu poginulo je 58.220 vojnika. Rat u Vijetnamu kraju je priveo predsjednik-republikanac Richard Nixon.

Predsjednik-republikanac Ronald Reagan je bez rata, odnosno putem politike, porazio Sovjetski Savez što je dovelo do rasapa te višenarodne političke tvorevine.

Istinabog napad na Afganistan počeo je predsjednik-republikanac George W. Bush u-brzo poslije napada al-Qaede na tornjeve-blizance u New Yorku, ali pod nazivom rata protiv terorizma. Politika i geopolitika Georgea W. Busha bila je zapravo politika neokonzervativaca (Cheney, Rumsfeld, Wolfowitz, Abrams, Perle, Bremer, Feith). Okončanje rata u Afganistanu upriličio je predsjednik Trump 2020. godine dogovorom s talibanima. Sramotno američko povlačenje iz Afganistana upriličio je predsjednik-demokrat Joe Biden.

Američke obavještajne službe izvele su pod predsjednikom Obamom niz „obojenih“ revolucija od 2011. godine, kojima je rečenom svrhom bila „izgradnja države“ i koje su u tim zemljama bile stvorile političku zbrku. Posebno je teško stradala Ukrajina u kojoj je državni udar 2014. godine konačno doveo do velikog europskog rata, koji ovih dana državni ustroj predsjednika-republikanca Donalda Trumpa kani privesti kraju u dogovoru s Rusijom.

Ipak, iako su početne izjave američkog predsjednika i njegovih dužnosnika stvorile zbrku, kao putokaz za izlazak iz te zbrke mogu poslužiti postupci predsjednika Trumpa i njegovih ministara. Prvo, predsjednik Trump je iz svoje potrebe razgovarao s predsjednikom Putinom. Drugo, američki državni tajnik Marco Rubio poslovno je razgovarao s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom. U ministarskom razgovoru dogovorena je obnova punih diplomatskih odnosa Rusije i SAD, što je za Rusiju izuzetno važno, jer je predsjednik Obama potkraj svoj vladavine 2016. godine protjerao mnoge ruske diplomate i zaplijenio niz ruskih zgrada u kojima su bili smješteni ruski konzulati.

Sergej Lavrov i Marco Rubio te ruska i američka izaslanstva sastali su se u Saudijskoj Arabiji kako bi dogovorili pojedinosti sastanka predsjednika Trumpa i Putina u Saudijskoj Arabiji vjerojatno do kraja veljače ove godine. Na sastanku na vrhuncu u Saudijskoj Arabiji bit će postavljena načela i okvir buduće opće suradnje Rusije i SAD kojoj bi samo jedan vidik bila uspostava mira u Ukrajini i u Europi. Sastanku na vrhuncu možda bi se mogao naknadno priključiti i netko iz Ukrajine, ali jamačno neće sudjelovati Europska unija. (Ministar Lavrov je objasnio zašto za pregovaračkim stolom nema mjesta EU: Unija se zauzima za nastavak rata, a ne za uspostavu mira u Ukrajini. Usput rečeno, mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó upozorio je SAD da će Europska unija ometati i potkopavati mirovne pregovore. Szijjártó to zna jer je dnevno u doticaju s europskim ministrima.)

Predsjednik Trump se u Bijeloj kući sastao s japanskim premijerom Shigeru Ishibom, 7. veljače, a s indijskim premijerom Narendrom Modijem 13. veljače ove godine. Ipak, zanimljivo je to, da se očekuje da će prvi sastanak američkog predsjednika izvan Amerike biti s ruskim predsjednikom Putinom. Očito je da američki predsjednik veliku važnost daje poboljšanju i uređenju odnosa SAD i Rusije.

Po svemu sudeći, doći će do uspostave dobrih odnosa Rusije i SAD. Takvi odnosi su vladali i za prvog predsjedničkog razdoblja Donalda Trumpa. Te odnose je pokvarila nametljiva i napadačka politika predsjednika Bidena, posebice nakon neutemeljenih optužbi demokrata da je „Trumpa u Bijelu kuću doveo Putin“. Popravak odnosa SAD i Rusije samo je sredstvo sadašnjeg upravnog ustroja SAD. Po meni, krajnja svrha popravka odnosa dviju od tri spomenute svjetske velesile, jest odvajanje Rusije od Kine. Amerika u usponu Kine vidi veliku pogibelj za sebe, iako je Kina samo takmac Americi, a ne i protivnica.

Bidenov upravni ustroj nastojao je odvojiti Kinu od Rusije u uzaludnom nastojanju da se „Rusiju bez kineske potpore“ lakše svlada ratom za Ukrajinu. To nastojanje nije uspjelo i nije moglo uspjeti jer su Rusija i Kina već bile uspostavile uspjele strategijske i susjedske odnose. Kina je za rata u Ukrajini i za teških kazni, koje je Zapad bio nametnuo Rusiji, pomogla Rusiji nabavljajući jeftino i za svoj probitak energente. Ipak, Rusija i Kina – kao jedine sadašnje svjetske velesile unutar udruge BRICS – su ortakinje u nezaustavljivom stvaranju novog uređenja svijeta koji će počivati na dvostranoj (bilateralnoj) suradnji svih naroda svijeta i njihovih država. Novi svijet opće suradnje naroda je nužna zamjena za donedavnu američku hegemoniju koju su američki neokonzervativci nastojali obnoviti pod predsjednikom Joeom Bidenom. Kina i Rusija imaju dužnost posvemašnje uzajamne suradnje.

Samo od sebe nameće se pitanje: Što Americi preostaje kad bude uvidjela da njezina namjera razdvajanja Rusije i Kine ne uspijeva? Jedna mogućnost je pristup Amerike svjetskoj većini koju predvodi BRICS, koji već okuplja više od polovice svjetskog pučanstva i više od polovice svjetskih potrošača. Mislim da će Amerika udariti tim putem.

Druga mogućnost je podizanje novoga svjetskog rata, ali je sadašnji američki upravni ustroj pokazao, ne samo da se kani novog rata, nego i da postojeći besmisleni rat Zapada protiv Rusije predano privodi kraju. Smatram da sadašnje republikansko odustajanje od rata za Ukrajinu nije samo volja republikanaca, nego da ono postaje voljom cijelog uvriježenog političkog sloja Amerike. Nije li naša vrsta nepovratno globalizirana? U globalnoj vrsti homo sapiens svaki rat je „građanski rat“. Amerika isto može nešto naučiti. Amerika bi se o dvjesto pedesetoj obljetnici svojeg osamostaljenja od Britanije 1776. godine trebala osloboditi opsjene svoje iznimnosti i osloboditi potrebe da ima neprijatelje.

Zdravko Mršić

Vijesti

Pokrenuta nova trojezična inačica povijesno-obrazovnog portala “Komunistički zločini”

Published

on

Jedna od ključnih značajki portala je višejezičnost, čime se proširuju mogućnosti pristupa i razumijevanja sadržaja na međunarodnoj razini

Predstavljena je nova, redizajnirana verzija povijesno-obrazovnog portala “Komunistički zločini“, sada dostupna na hrvatskom, engleskom i španjolskom jeziku.

Ovaj portal pruža dubinski uvid u komunističke zločine, kršenja ljudskih prava i ideološke temelje totalitarnih režima, s ciljem edukacije globalne publike. Portal je opremljen novim vizualnim identitetom, redizajniranim logom i moderaniziranim korisničkim sučeljem, što omogućava jednostavno pretraživanje i brz pristup obrazovnim materijalima.

Jedna od ključnih značajki portala je višejezičnost, čime se proširuju mogućnosti pristupa i razumijevanja sadržaja na međunarodnoj razini.

Osim temeljnih informacija, portal nudi detaljne povijesne analize, svjedočanstva, arhivske dokumente i slučajeve, sve s ciljem rasvjetljavanja stvarnosti komunističkog režima.

Sadržaj će se kontinuirano nadopunjavati novim video materijalima, člancima, fotografijama i resursima, s posebnim naglaskom na članke na engleskom i španjolskom jeziku.

Ovaj portal ne samo da služi kao obrazovni alat za povjesničare, studente i edukatore, već i kao ključni izvor informacija za razumijevanje važnosti očuvanja sjećanja na žrtve totalitarnih režima. Također, predstavlja središte Hrvatske međunarodne mreže za istraživanje komunističkih zločina i sjećanje, osnovane u travnju 2024. godine.

Portal je dostupan putem ovdje.

Continue Reading

Vijesti

Boksač Imane Khelif izaziva Trumpa da ga spriječi u borbi protiv žena na Olimpijskim igrama 2028. u Los Angelesu

Published

on

Alžirski boksač Imane Khelif upozorio je da se planira boriti protiv žena tijekom Olimpijskih igara 2028. u Los Angelesu i inzistira da neće dopustiti da ga predsjednik Donald Trump “zastraši”.

U poruci Trumpu, Khelif je rekao da me se Trumpova izvršna uredba o zabrani sportaša u ženskom sportu “ne tiče”.

Trumpova “odluka u vezi s transrodnom politikom u Americi… me ne zastrašuje”, upozorio je.

Khelif tvrdi da se Trumpova naredba ne odnosi na njega jer “nisam transrodna osoba”.

Boksač tvrdi da je žensko, iako DNK testovi dokazuju da je muško.

Khelif je postao kontroverzna osoba nakon što je nasilno pretukao žene u boksu na Olimpijskim igrama u Parizu 2024.

Bilo mu je dopušteno da se natječe protiv žena na temelju njegovog “rodnog identiteta”, unatoč tome što je više grupa zaključilo da je muškarac.

Međunarodna boksačka asocijacija i Svjetska boksačka organizacija odredile su da je Khelif muškarac.

Tim endokrinologa također je navodno otkrio Khelifovu MRI zdjelice koja je pokazala “odsutnost maternice” i prisutnost “gonada u ingvinalnim kanalima”, što znači testisa u abdomenu.

Tijekom nedavnog intervjua, Khelif je nastavio negirati ove navode.

I dalje tvrdi da je žena, a ne transrodna osoba.

U intervjuu se nadovezao na svoju višemjesečnu kampanju optuživanja javnih osoba za govor mržnje.

“Osvojio sam zlatnu medalju, što je bio najbolji odgovor nakon svih maltretiranja kojima sam bio izložen”, rekao je Khelif.

“Moj odgovor tijekom Olimpijskih igara u Parizu uvijek je bio u ringu.

“A odgovoriti osvajanjem zlatne medalje bilo je još bolje.”

“Vidim sebe kao djevojčicu, baš kao i svaku drugu djevojku”, kasnije je dodao boksač.

“Rođena sam kao djevojčica, odgajana kao djevojčica i cijeli život sam živjela kao djevojčica.”

Khelif je za britansku mrežu ITV rekao da je njegova “pobjeda” u ženskoj boksačkoj kategoriji najvažniji trijumf na prošlim Olimpijskim igrama.

Tvrdio je da to nije imalo samo “etičke” i “atletske” implikacije, nego je njegova “pobjeda” također bila značajna za ideju “sportskog ponašanja”.

Alžirac je priznao da je bio šokiran kada su “šefovi država, poznate ličnosti i bivši sportaši” govorili o iskušenju.

Pitanja o njegovom spolu dovela su do toga da je boksač podnio kaznene prijave zbog govora mržnje u Francuskoj, uključujući tvrdnje o “otežanom kibernetičkom uznemiravanju”.

Autoricu J.K. Rowling, Elona Muska i predsjednika Trumpa sportaš je optužio da šire “mržnju” izražavajući zabrinutost zbog muškaraca koji se bore protiv žena.

Ipak, Khelif je rekao da kritičari govore “bez ikakvih pouzdanih ili dokumentiranih informacija”.

I dalje inzistira na tome da svi dokazi koji pokazuju da je muško nisu “pouzdani”.

“IBA nije priznata od strane Međunarodnog olimpijskog odbora, što znači da ovoj federaciji nedostaje kredibilitet i da joj se ne vjeruje na Olimpijskim igrama”, tvrdi Khelif.

“U ovom trenutku mogu reći da je IBA stvar prošlosti.”

25-godišnjak(inja) je inzistira(la) na tome da izvršna uredba predsjednika Trumpa usmjerena na sprječavanje muškaraca da se natječu u ženskim sportovima neće biti problem na Olimpijskim igrama u Los Angelesu.

Igre u LA-u održat će se tijekom Trumpova mandata.

Iskreno, Khelif je rekao da “nije transrodan”.

“Dat ću vam izravan odgovor: američki predsjednik donio je odluku vezanu uz politiku prema transrodnim osobama u Americi”, rekao je Khelif.

“Nisam transrodna.

“Ovo me se ne tiče i ne zastrašuje me.

“To je moj odgovor.”

“Kao što mi kažemo u Alžiru, oni koji nemaju što skrivati ​​ne trebaju se bojati”, dodao je Khelif.

Kontroverzni zlatni olimpijac namjerava nastupiti na Igrama u Los Angelesu.

Izvješća sugeriraju da će od MOO-a biti zatraženo da zabrani sportaše koji tvrde da su transrodni.

Međutim, Khelifova tvrdnja da on “nije transrodan” mogla bi dovesti do vrlo javnog zastoja koji vodi do igara 2028.

MOO obično prepušta testiranje sportaša i pravila upravljačkim tijelima koja se odnose na svaki sport.

Međutim, nakon što je IBA odbačena od Olimpijskih igara prije Igara 2020., MOO je odlučio samostalno upravljati boksom, što nije uključivalo testiranje spola.

Olimpijske igre koriste samo “rodni identitet” sportaša za određivanje njihove kategorije i ne zahtijevaju dodatne dokaze.

“Naravno, branim sa svime što imam, ovu zlatnu medalju”, zaključio je Khelif.

“Nastavljam svoj san, moje sve.”

Continue Reading

Vijesti

JOŠ NISMO RAŠČISTILI NI SA DRUGIM …a “Franjo” bi sazivao III Vatikanski…

Published

on

Hospitalizirani Franjo najavljuje sazivanje III “Trećeg vatikanskog sabora” kao na novom “crkvenom saboru” sazvanom kao dio “sinodalnog procesa”: Papa odobrio sazivanje postsinodalne Crkvene skupštine 2028, saznaje Rorate Caeli.

Papa Franjo službeno započinje novu fazu u sinodalnom hodu Crkve odobravanjem procesa pratnje koji će kulminirati Crkvenom skupštinom 2028. [Vatican News]

Čekaj, Franjo? Ili “Franjo”?

Radi li to kao “Bidenova” administracija u kojoj je očito toliko stvari odlučeno, a da sam Biden toga nije bio svjestan?

Zato što je pravi Franjo u ozbiljnom trenutku hospitalizacije od 14. veljače, i čini se da nije u poziciji sazvati veliku svjetsku crkvenu skupštinu koja bi se okupila tri godine kasnije.

Vrati li se iz bolnice Gemelli u Vatikan, prvo bi trebao provjeriti je li on zapravo uopće glavni i odgovorni…

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved