Guverner HNB-a Boris Vujčić najavio je uvođenje digitalnog eura: “Digitalni euro omogućit će da novac izravno i trenutno stigne od kupca do prodavatelja, bilo da je riječ o trgovini, kafiću, web-shopu ili prijenosu novca između prijatelja.” – Ovu vijest nam donosi portal Mirovine.hr, a prenosi InfoTeam. Borba protiv klimatskih promjena kroz digitalni euro, geoinženjering, 5G mreže, porez na nekretnine, 15-minutne gradove, seksualizaciju djece…
Digitalni euro stiže: Novac u džepu bez novčanika!
ZAGREB, 4. travnja 2025. – U petak navečer, u inspirativnom prostoru Muzeja novca Moneterra, guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić održao je predavanje na temu ‘Budućnost novca’, koje je okupilo brojne financijske ‘stručnjake’, studente i građane.
Ključna poruka večeri bila je – Digitalni euro dolazi, ali postepeno i uz niz zakonskih koraka.
Guverner je najavio da se uvođenje digitalnog eura očekuje kroz sljedeće četiri godine, nakon što se na razini svih zemalja članica Europske unije, kao i na razini Europskog parlamenta, usvoje potrebni zakoni i uredbe.
“Digitalni euro nije samo tehnološko, već i političko i društveno pitanje. On mora imati čvrst pravni okvir, a njegov uspjeh ovisi i o povjerenju građana“, naglasio je guverner.
Što je zapravo digitalni euro?
Digitalni euro je službeni novac Europske središnje banke, ali u digitalnom obliku. Ne tiska se, ne postoji fizički, ali ima jednaku vrijednost kao i novčanice i kovanice. Posrednici u njegovoj distribuciji bit će komercijalne banke, koje će građanima i poduzećima omogućiti pristup digitalnim eurima putem posebnih aplikacija na mobitelima ili računalu, odnosno digitalnih novčanika na karticama.
Razlika između digitalnog eura i kartica Vise ili Mastercarda
Za razliku od današnjih kartičnih plaćanja, koja prolaze kroz sustave privatnih kompanija poput Vise i Mastercarda, digitalni euro neće imati posrednike. To znači da će plaćanje biti jednostavnije, brže i bez dodatnih naknada. Umjesto da koristimo karticu i čekamo da banka obradi transakciju, digitalni euro omogućit će da novac izravno i trenutno stigne od kupca do prodavača, bilo da je riječ o trgovini, kafiću, web-shopu ili prijenosu novca između prijatelja.
Što znači za građane i poduzeća?
Građanima će to donijeti osjećaj veće sigurnosti jer iza tog novca neće stajati privatna firma, već središnja banka – dakle država. Bit će to novac koji možemo koristiti bilo kad i bilo gdje, bez potrebe za fizičkom prisutnošću ili radnim vremenom banke. Za one koji nisu vični digitalnim alatima, guverner je naglasio da će sustav biti jednostavan, a korisničko iskustvo osmišljeno tako da ga može koristiti svatko – baš kao i obični novčanik, samo što će ovaj biti digitalan. (?????)
Za poduzeća, osobito manja i srednja, digitalni euro znači manje troškova i manje čekanja. Plaćanja će stizati odmah, bez provizija koje inače odlaze na obradu kartičnih transakcija. To će značiti brži protok novca, lakše poslovanje unutar eurozone i više prostora za ulaganja i razvoj.
Je li bolje od beskontaktnog plaćanja?
Iako smo već navikli na beskontaktne kartice i mobilno plaćanje, digitalni euro nudi višu razinu sigurnosti i neovisnosti, jer iza njega stoji središnja banka, a ne komercijalna korporacija. Također, jamči privatnost, zaštitu potrošača i financijsku uključenost, osobito za građane koji nemaju pristup klasičnom bankarstvu.
“Umjesto kovanica u džepu ili kartice u ruci, imat ćemo novac kojem pristupamo klikom – jednostavno, sigurno i uvijek dostupno.” Kako je zaključio guverner: – Budućnost novca nije negdje daleko. Ona je već tu i oblikuje se upravo sada. (Magdalena Dovečer)
Izvor: Mirovine.hr
Urednički komentar kolege Mira Perkovića
Naravno da oni to ne rade iz sebičnih razloga i zbog vlastite koristi i u korist svojih gospodara. Ne mare oni za svoje dobro, sve što čine je za naše dobro i našu sigurnost. Čak i kad nas pljačkaju putem kojekakvih nameta i poreza, i to je za naše dobro. Uostalom, zar cilj čovjekova života nije sreća, a oni nam upravo nju nude – nećemo imati ništa i bit ćemo sretni. Kud ćeš bolje: “Pa nije sreća para puna vreća”. Znači, beštije nas pljačkaju kako bi mi bili sretni i sigurni.
I nemojte misliti da nas oni uvode u digitalno ropstvo, oni nam nude digitalnu slobodu. Evo kako je Vujčić sve lijepo objasnio u članku na portalu Mirovine.hr, a koliko možemo vjerovati Državi osjetili smo to i vidjeli u pLandemiji Covida. Znači, guverner nam nudi med i mlijeko…
Sve za naše dobro!!!
Udruga Hrvatski Ratnik