Vijesti
Rast stanovništva Indije nastavit će se do ‘ohoho…’
Indija je prestigla Kinu i postala najmnogoljudnija zemlja svijeta od travnja 2023., prema podacima UN-a. Broj stanovnika Kine počeo je padati, dok se očekuje da će broj stanovnika Indije nastaviti rasti do 2064., izvještava Anadolu.
Dok je Kina provela popis stanovništva 2020., Indija je odgodila popis koji je planirala 2021. zbog izbijanja pandemije bolesti COVID-19. Budući da vlada New Delhija planira održati popis stanovništva 2024., brojke za Indiju temelje se na procjenama i projekcijama, a ne na službenim podacima.
Stope plodnosti u Kini i Indiji bile su približno iste početkom 1970-ih. Stopa zdravog rađanja po ženi bila je 5,8 u Kini i 5,5 u Indiji. Do kraja 1970-ih stopa nataliteta u Kini pala je na 2,7, dok je u Indiji ostala visoka na 4,8. Pad nataliteta u Kini bio je brži s politikom kontrole populacije, dok se u Indiji proširio kroz dugo vremensko razdoblje. Dok je Kina imala jednu od najnižih stopa plodnosti od 1,2 rođenja po ženi 2022., Indija još uvijek ima 2,0 rođenja po ženi, što je malo ispod praga zamjene od 2,1. Stopa rasta stanovništva u Kini pala je brže nego u Indiji, a stopa rasta stanovništva pala je s 2,6 % u 1970. na manje od 1 % u 1994. U Indiji, čija je stopa rasta stanovništva iznosila 2,2 % u 1970., što je manje od Kine, stopa je pala na manje od 1% u 2021.
Dok je populacija Kine trebala dosegnuti svoj vrhunac 2022., predviđa se da će ga Indija dosegnuti 2064. Dvije zemlje slijede izrazito različite puteve u pogledu demografskih promjena u modernom dobu, gdje očekivani životni vijek raste, a obitelji su sve manje.
Različiti smjerovi populacijskih politika tijekom godina utjecali su na raspodjelu stanovništva po dobnim skupinama. Nagli pad stope plodnosti u Kini od 1970-ih doveo je do nižeg udjela stanovništva ispod 25 godina nego u Indiji. Populacija između 25 i 64 godine u Kini je danas gotovo dvostruko veća od populacije ispod 25 godina, dok je to samo 20% više u Indiji.
Dok je brzo povećanje sredovječnog radno sposobnog stanovništva pokretač brzog gospodarskog rasta u Kini, očekuje se da će se ova skupina u nadolazećim godinama smanjiti zbog općeg pada stanovništva. U Indiji se, s druge strane, predviđa da će se promjena radno sposobnog stanovništva odvijati sporije i da će nastaviti pozitivno pridonositi gospodarskom rastu sve do sredine ovog stoljeća, zahvaljujući još uvijek velikom udjelu mlade populacije u stanovništvu.
Podaci UN-a pokazuju da će se u razdoblju od 2023. do 2050. populacija starija od 65 godina u Kini udvostručiti, taj će porast biti više nego udvostručen u Indiji, a ova situacija može stvoriti teret za sustave zdravstvenog i socijalnog osiguranja zemalja. Stanovništvo starije od 65 godina čini 14% ukupnog stanovništva u Kini i 7% u Indiji. Do 2050. te će stope dosegnuti 30% stanovništva u Kini i 15% u Indiji.
SAMO ANEGDOTALNO! Neki kažu da nije sve ni u brojkama… da je možda samo kuriozitet, ili tek slučajnost da u zadnjih 70 godina, jedan Split ima više olimpijskih medalja od Indije! Slučajno!?
izvor Geopolitika.news
Vijesti
Peru donio zakon kojim se transrodne osobe proglašavaju “mentalno bolesnima”
Predsjednica Perua Dina Boluarte potpisala je dekret kojim se “transseksualizam, transvestizam, poremećaj rodnog identiteta u djetinjstvu, drugi poremećaji rodnog identiteta i fetišistički transvestizam” proglašavaju mentalnim bolestima.
Peruanske vlasti tvrde da će dekret također učiniti besplatnim psihološki tretman za ove kategorije građana, a uvjeravaju i da “kategorički potvrđuju poštivanje dostojanstva pojedinca i njegovo slobodno djelovanje u okviru ljudskih prava, pružajući im medicinsku usluge za njihove uvjete”, prenosi Daily Mail.
Aktivisti za ljudska prava vjeruju da bi klasificiranje trans i interseksualnih osoba kao mentalno bolesnih moglo otvoriti vrata konverzijskoj terapiji, koja je trenutno zabranjena u Peruu.
Konverzijska terapija je proces promjene seksualne orijentacije homoseksualaca, lezbijki ili biseksualaca u heteroseksualce, te transrodnih i rodno varijantnih osoba u cisrodne osobe.
Percy Maita-Tristan, medicinski istraživač na Sveučilištu Southern Science u Limi, rekao je da dekret pokazuje nedostatak svijesti vlasti o složenim LGBT pitanjima.
“Ne možete zanemariti kontekst da se ovo događa u superkonzervativnom društvu u kojem LGBT zajednica nema nikakva prava i gdje označavanje njih kao mentalno bolesnih otvara vrata terapiji konverzije!”, rekao je novinarima.
Dekret koji je potpisala predsjednica Perua dolazi uoči 34. obljetnice otkako je Svjetska zdravstvena organizacija uklonila homoseksualnost iz Međunarodne klasifikacije bolesti, što je izazvalo negodovanje skupina za ljudska prava.
WHO je prestao smatrati transseksualnost bolešću 2019.
Vijesti
MAKLJAŽA NA VIDIKU Veliki napad Hezbolaha na izraelsku vojnu bazu
Snimka pokazuje štetu nanesenu bazi IDF-a u blizini sjevernog grada Kiryat Shmona ranije danas, nakon što je pogođena teškim raketama koje je lansirao Hezbolah.
foto: screenshot: Hindustan Times
Hezbolah je rekao da je ispalio rakete Burkan – koje imaju veliku bojevu glavu – na kamp Gibor, sjedište 769. brigade IDF-a.
Baza, koja se nalazi u blizini grada Kiryat Shmona, pretrpjela je ogromnu štetu. Više zgrada i vozila su potpuno unušteni.
IDF tvrdi da nije bilo žrtava. Nakon napada, tvrde, mjesto za lansiranje raketa je uništeno u zračnom napadu.
Vijesti
U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM
U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.
U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.
Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.
Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.
Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.
foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH
-
Vijesti1 tjedan ago
Rim Tim Tagi Dim – tek pohvala Baalu?
-
Vijesti2 tjedna ago
Fra Josip Marcelić: ŠTO JE RUACH? Duh Sveti u povijesti spasenja
-
Vijesti3 dana ago
Hrvatska – Sretan ti Dan državnosti!
-
Vijesti5 dana ago
HRVATIMA GOVORI? Njemački svećenik prije 300 g. zapisao koga će svi htjeti uništiti
-
Vijesti2 tjedna ago
DEMONOLOG GOVORI: Ozdravljenje obiteljskog stabla
-
Vijesti3 tjedna ago
Izložba “Tamo gdje su moji korijeni”
-
Vijesti3 tjedna ago
“Obitelj je temelj naše budućnosti, Hasanbegović možda ipak bude dio izvršne vlasti”
-
Vijesti2 dana ago
Preminuo je Louis d’Alencourt ‘apostol posljednjih vremena’