Connect with us

Vijesti

Bivši zapovjednik HRZ-a: Trebat će nam Rafale-i…

Published

on

Uskoro će u Hrvatsku sletjeti prvi borbeni zrakoplovi Rafale kojim će upravljati naši piloti. Do kraja 2025. MORH, odnosno Hrvatsko ratno zrakoplovstvo imat će u svom arsenalu 12 novih modernih borbenih zrakoplova koje ćemo ukupno iz proračuna platiti 1,1 milijardu eura.

Jesu li spomenuti zrakoplovi preskupi za naš BDP i životni standard, javnost i mediji su detaljno analizirali i uspoređivali cijene novih ili rabljenih zrakoplova. Što Hrvatska vojska s novim borbenim zrakoplovima dobiva na planu efikasnosti, sigurnosti našeg neba i kakvu poruku u ovim globalnim ratovima šaljemo javnosti kao članica NATO-a?

“U Domovinskom ratu bilo je velike improvizacije”

Umirovljeni general-bojnik i bivši zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Josip Štimac rekao je u HTV-ovoj emisiji “Studio 4” kako je siguran da ne bi došlo do srpske agresije na Hrvatsku da je Hrvatska imala opremljenu vojsku.

– Teritorijalna obrana je bila razoružana, bio je embargo na naoružanje. Suprotna strana je očekivala da ćemo se mi predati, ali nismo, poručio je.

Na početku Domovinskog rata Hrvatska nije imala adekvatne borbene zrakoplove, već je bilo velike improvizacije.

“Danas imamo više centara moći”

Štimac je naglasio kako se trenutno događaju velike globalne promjene u svijetu.

– Danas imamo više centara moći, javlja se Kina, Rusija se diže, na Bliskom istoku imamo Iran. Tko zna što se može dogoditi, rekao je.

“Hrvatska si treba priuštiti nove borbene zrakoplove”

Potpuno spreman borbeni avion

Bivši zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva osvrnuo se na cijene novih zrakoplova koji dolaze u Hrvatsku.

Naglasio je da svaka država ima svoj proračun i dio koji se izdvaja na obranu.

Kazao je kako Hrvatska može i treba si priuštiti borbene zrakoplove kao što su operativni sustavi aviona Rafale.

– Ako želite imati suverenost u svom zračnom prostoru, ako dođe do rata, a želite imati prevlast u tom zračnom prostoru, vi morate imati nekoliko komponenti da biste uopće mogli razgovarati o tome. Morate imati nekakve lovce presretače, da bi mogli presresti nekoga. Bilo bi dobro, i Hrvatska mora poraditi na tome, da imamo neke protuzračne sustave, raketne sustave, bar srednjeg dometa, istaknuo je Štimac.

Dodao je da će Rafale odgovoriti na takvo pitanje, jer je on višenamjenski borbeni zrakoplov. Njegovo dodatno opremanje dodatno košta.

Štimac je rekao kako je školovanje za takve pilote dosta skupo. Životni vijek pilota takvih aviona nije dugačak.

– Mi smo uvijek imali izvrsne pilote, zato treba ulagati u njih, kazao je.

Što Rafalei znače za našu sigurnost i obranu?

Štimac je naglasio kako prije svega uloga takvih sustava je odvraćanje.

– Članica smo NATO-a i moramo imati takve zrakoplove, dodao je.

Umirovljeni general-bojnik u mirovini poručio je da se svaka država mora pouzdati sebe.

– Nije NATO samo kišobran, u NATO treba ulagati, no, svaka država treba ulagati u svoju obranu. NATO je savez gdje se ljudi razumiju i velika je stvar biti u tom savezu, rekao je.

Štimac je ponovio da Hrvatska treba ulagati u svoju vojsku, svoje oružane snage, i to u sve tri grane.

O uvođenju vojnog roka

Umirovljeni general-bojnik u mirovini komentirao je i uvođenje vojnog roka. Istaknuo je kako Hrvatska treba imati educirane i uvježbane ljude, koji moraju biti spremni na obranu Hrvatske.

Osvrnuo se i na rat u Ukrajini.

Štimac je naglasio kako je Ukrajina hendikepirana, jer je predala nuklearno oružje. Pitanje je bi li došlo uopće do agresije da to nije napravila.

Rat već drugo traje, a volja vojnika je vrlo bitna.

– Taj rat se mora završiti na ovaj ili onaj način. ja vjerujem da će Ukrajina pobijediti, poručio je Štimac.

Postoji globalna opasnost od širenja rata. Hrvatska se mora osloniti na jačanje osobne vojne kapacitete.

Štimac je ponovio kako treba ulagati u ljude i kapacitete.

– Treba se ozbiljno tomu pristupiti. To je pitanje sigurnosti, a ne političko pitanje, dodao je.

Vijesti

Perua donio zakon kojim se transrodne osobe proglašavaju “mentalno bolesnima”

Published

on

Predsjednica Perua Dina Boluarte potpisala je dekret kojim se “transseksualizam, transvestizam, poremećaj rodnog identiteta u djetinjstvu, drugi poremećaji rodnog identiteta i fetišistički transvestizam” proglašavaju mentalnim bolestima.

Peruanske vlasti tvrde da će dekret također učiniti besplatnim psihološki tretman za ove kategorije građana, a uvjeravaju i da “kategorički potvrđuju poštivanje dostojanstva pojedinca i njegovo slobodno djelovanje u okviru ljudskih prava, pružajući im medicinsku usluge za njihove uvjete”, prenosi Daily Mail.

Aktivisti za ljudska prava vjeruju da bi klasificiranje trans i interseksualnih osoba kao mentalno bolesnih moglo otvoriti vrata konverzijskoj terapiji, koja je trenutno zabranjena u Peruu.

Konverzijska terapija je proces promjene seksualne orijentacije homoseksualaca, lezbijki ili biseksualaca u heteroseksualce, te transrodnih i rodno varijantnih osoba u cisrodne osobe.

Percy Maita-Tristan, medicinski istraživač na Sveučilištu Southern Science u Limi, rekao je da dekret pokazuje nedostatak svijesti vlasti o složenim LGBT pitanjima.

“Ne možete zanemariti kontekst da se ovo događa u superkonzervativnom društvu u kojem LGBT zajednica nema nikakva prava i gdje označavanje njih kao mentalno bolesnih otvara vrata terapiji konverzije!”, rekao je novinarima.

Dekret koji je potpisala predsjednica Perua dolazi uoči 34. obljetnice otkako je Svjetska zdravstvena organizacija uklonila homoseksualnost iz Međunarodne klasifikacije bolesti, što je izazvalo negodovanje skupina za ljudska prava.

WHO je prestao smatrati transseksualnost bolešću 2019.

Continue Reading

Vijesti

MAKLJAŽA NA VIDIKU Veliki napad Hezbolaha na izraelsku vojnu bazu

Published

on

Snimka pokazuje štetu nanesenu bazi IDF-a u blizini sjevernog grada Kiryat Shmona ranije danas, nakon što je pogođena teškim raketama koje je lansirao Hezbolah.

foto: screenshot: Hindustan Times

Hezbolah je rekao da je ispalio rakete Burkan – koje imaju veliku bojevu glavu – na kamp Gibor, sjedište 769. brigade IDF-a.

Baza, koja se nalazi u blizini grada Kiryat Shmona, pretrpjela je ogromnu štetu. Više zgrada i vozila su potpuno unušteni.

IDF tvrdi da nije bilo žrtava. Nakon napada, tvrde, mjesto za lansiranje raketa je uništeno u zračnom napadu.

Continue Reading

Vijesti

U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM

Published

on

U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.

U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.

Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.

Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.

Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.

foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved