Connect with us

Vijesti

DJEVOJKE NA ŽRTVENIKU Tko su ONE? Što su skrivile?

Published

on

„Djevojke na žrtveniku“, knjiga  autorice Vesne Slobođan predstavljena u Splitu u organizaciji  Hrvatske udruge Benedikt

Teška tišina u predvečerje 23. svibnja, odražavala je , u dvorani „Vinka Draganje“ kod dominikanaca,  atmosferu fokusirane pažnje na temu dramatičnih svjedočanstva ratnih vihora, progona, smrti, neizrecive boli i patnje Hrvata na istoku Hercegovine.

  „Tragične sudbine 206  nevinih hrvatskih djevojaka  u Drugom  svjetskom ratu i poraću, na terenu nemirne povijesti koja pamti tutanj neprijateljskih ubojitih, rušilačkih hordi od turskih osvajača,onih iz Prvog svjetskog rata, potom u Drugom  svjetskom ratu i poraću, ali i prepoznatljivog učinka i u Domovinskom ratu. Zdravom razumu teško je pojmiti. Svaka horda je utisnula neizbrisive tragove u sjećanju ljudi, ali i ostavila svoje krvave otiske  u jamama, bunarima, lokvama , grobovima diljem Hercegovine, a kosti smaknutih nevinih žrtava razbacala  poznatim i nepoznatim mučilištima, stratištima, kalvarijskim putovima…upisala okrutne metoda djelovanja , silovanja, prisile , nasilja svake vrste, dobro nam poznate komunističko- partizanske  osude bez suđenja i pravde…“. objasnila je u svojoj pozdravnoj riječi članica Upravnog vijeća, autorica ovog teksta, naglasivši ukazanu čast Udruzi  ulogom organizatora  ovog događaja, jer  „Djevojke na žrtveniku“ potresna je knjiga  istine o zlokobnog vremenu, pouka i poruka svima nama i budućim generacijama da se zlo nikada više ne ponovi“. Zaključila je i prepustila riječ  voditeljici programa Kristini Bitanga,  vrijednoj novinarki ureda Splitsko- makarske nadbiskupije.

Stanislav Vukorep, predstavljač  i  urednik knjige  poznat kao marni bosanskohercegovački istraživač istine, publicist , prvi anegdotičar svojeg zavičaja. Objavio je dojmiv broj  povijesnih, arheoloških i etnoloških radova  i priloga u mnogim publikacijama. Dobitnik je  osobne nagrade za doprinos u očuvanju kulturno povijesne baštine općine Neum …..  Čovjek silne energije, istraživačkoga duha sa svojim  kolegama,  Ivicom Puljićem i Đurom Benderom  autorima  zajedničke knjige “Stradanje Hrvata istočne Hercegovine u Drugom svjetskom ratu i poraću” bili su snažan poticaj autorici da krene u potrazi za istinom o sudbinama djevojaka  istočne Hercegovine. Stanislav Vukorep  je govorio o zastrašujućim zločinima u svojem  širem zavičaju. Moj pogled se povremeno  zaustavljao na slici Raspetoga na zidu dvorane,  tražeći utjehu i olakšanje, barem nakratko.

„Na ovom  relativno malom području stradalo je više od 5.000 Hrvata za koje su utvrđeni i prikupljeni osnovni izvorni podatci, a to je 20% hrvatskoga pučanstva . Od cjelokupnog broja  stradalih,  817 su žene. Neumoljiva statistika  pokazuje da su Hrvati u odnosu na Srbe i muslimane  najviše stradali.“ Zaključio je svoje izlagaje g. Stanislav Vukorep.

Autorica  knjige je govorila  o razlozima  terenskoga istraživanja  i bolnih  susreta s rodbinom i bližim članovima obitelji stradalih djevojaka,  obilazaka groblja i grobova, stratišta i mjesta stradanja. .. „ Stravični zločini genocidne naravi počinjeni nad civilima stavili su preda me zaključak o nužnosti zasebnog osvrta na svaku civilnu kategoriju . „Krivica“hrvatskih stradalnika bila je zasnovana  na ukorijenjenosti njihovih stoljetnih ognjišta  na području koje je bilo dio imperijalističkih ciljeva  susjednih osvajača i talijanskih fašista . Djevojke kao nositeljice života  i opstojnosti nisu slučajno ni sporadično mučene , obeščašćene i ubijane  na područjima gdje su živjeli Hrvati……. Domovinski rat, koji je uslijedio,  donio je i slobodu govora a s tim i prva saznanja, te relevantne povijesne knjige o tragediji Hrvata u Drugom svjetskom ratu i poraću. Prešućivanjem i zaboravom nevinih žrtava  pa tako i djevojaka i sami činimo zločin  svojom šutnjom“.

Zaključak pripada rečenici  novinarke Nade Prkačin iz predgovora knjige , jer  predstavlja uporište i ključ velebnog pothvata, zalog za  budućnost vrijedne autorice.

Hvala Vesni što se usudila  ući u rijeku zaborava  kako bi preusmjerila njezin tok.“

Iskreno, moj doživljaj večeri  ostat će dugo  tema mojih razmišljanja i razgovora.

Margita Vučetić/ HUB

Vijesti

Perua donio zakon kojim se transrodne osobe proglašavaju “mentalno bolesnima”

Published

on

Predsjednica Perua Dina Boluarte potpisala je dekret kojim se “transseksualizam, transvestizam, poremećaj rodnog identiteta u djetinjstvu, drugi poremećaji rodnog identiteta i fetišistički transvestizam” proglašavaju mentalnim bolestima.

Peruanske vlasti tvrde da će dekret također učiniti besplatnim psihološki tretman za ove kategorije građana, a uvjeravaju i da “kategorički potvrđuju poštivanje dostojanstva pojedinca i njegovo slobodno djelovanje u okviru ljudskih prava, pružajući im medicinsku usluge za njihove uvjete”, prenosi Daily Mail.

Aktivisti za ljudska prava vjeruju da bi klasificiranje trans i interseksualnih osoba kao mentalno bolesnih moglo otvoriti vrata konverzijskoj terapiji, koja je trenutno zabranjena u Peruu.

Konverzijska terapija je proces promjene seksualne orijentacije homoseksualaca, lezbijki ili biseksualaca u heteroseksualce, te transrodnih i rodno varijantnih osoba u cisrodne osobe.

Percy Maita-Tristan, medicinski istraživač na Sveučilištu Southern Science u Limi, rekao je da dekret pokazuje nedostatak svijesti vlasti o složenim LGBT pitanjima.

“Ne možete zanemariti kontekst da se ovo događa u superkonzervativnom društvu u kojem LGBT zajednica nema nikakva prava i gdje označavanje njih kao mentalno bolesnih otvara vrata terapiji konverzije!”, rekao je novinarima.

Dekret koji je potpisala predsjednica Perua dolazi uoči 34. obljetnice otkako je Svjetska zdravstvena organizacija uklonila homoseksualnost iz Međunarodne klasifikacije bolesti, što je izazvalo negodovanje skupina za ljudska prava.

WHO je prestao smatrati transseksualnost bolešću 2019.

Continue Reading

Vijesti

MAKLJAŽA NA VIDIKU Veliki napad Hezbolaha na izraelsku vojnu bazu

Published

on

Snimka pokazuje štetu nanesenu bazi IDF-a u blizini sjevernog grada Kiryat Shmona ranije danas, nakon što je pogođena teškim raketama koje je lansirao Hezbolah.

foto: screenshot: Hindustan Times

Hezbolah je rekao da je ispalio rakete Burkan – koje imaju veliku bojevu glavu – na kamp Gibor, sjedište 769. brigade IDF-a.

Baza, koja se nalazi u blizini grada Kiryat Shmona, pretrpjela je ogromnu štetu. Više zgrada i vozila su potpuno unušteni.

IDF tvrdi da nije bilo žrtava. Nakon napada, tvrde, mjesto za lansiranje raketa je uništeno u zračnom napadu.

Continue Reading

Vijesti

U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM

Published

on

U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.

U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.

Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.

Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.

Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.

foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved