Connect with us

Vijesti

Googleov web preglednik Chrome je ‘postao najveći špijunski softver’

Published

on

Googleov Chrome je u suštini špijunski softver prema stručnjaku za tehnologiju Washington Post-a Geoffreyu Fowleru – prenosi NSP

Fowler je tjedan dana analizirao popularni preglednik i zaključio da “izgleda kao softver za nadzor”

Fowler se od tada prebacio na Mozillu Firefox zbog svojih zadanih postavki privatnosti i kaže da je to bilo lakše nego što se moglo zamisliti.

“Moji testovi Chromea u odnosu na Firefox otkrili su prikupljanje osobnih podataka na apsurdnim razinama.

U tjedan dana web-surfanja na radnoj površini otkrio sam 11.189 zahtjeva za „kolačiće“ koji bi Chrome otvorio na mojem računalu, ali ih je opet preglednik Firefox automatski blokirao.

Ove male datoteke su kukice koje tehnološke kompanije, uključujući i sam Google, koriste za praćenje koje web stranice posjećujete, tako da mogu izgraditi profile svojih interesa, prihoda i osobnosti.

Chrome je uveo praćenje čak i na web-lokacijama za koje smatrate da su sigurne i privatne. Pratio je kolačiće web stranica Aetna i Federal Student Aid za Facebook i Google. Oni su potajno slali tehnološkim gigantima podatke svaki put kad se logirao na stranice osiguranja i banaka, vezano za kredite.

I to nije ni polovica od svega.

“Pogledajte u gornjem desnom kutu preglednika Chrome. Vidite li sliku ili ime u krugu? Ako je tako, prijavljeni ste u preglednik, i tada Google može ciljati oglase prema vašoj web-aktivnosti. Ne sjećate se prijave? Nisam se niti ja. Chrome je to nedavno počeo raditi automatski kada koristite Gmail.” – piše koluminst Washington Posta.

U međuvremenu, Chrome je još gori kada je riječ o mobilnim uređajima – izvješćuje o točnoj lokaciji Android korisnika, osim ako je dijeljenje lokacije isključeno, no u tom će slučaju poslati grube koordinate.

Prema jednoj studiji, kolačići za praćenje trećih strana nalaze se na 92% web stranica.

Washington Post ih na primjer koristi oko 40 – za što je tvrtka rekla da je „to danas prosjek za web stranice vijesti”, i kaže da su dizajnirani kako bi pružili bolje ciljane oglase i pratile izvedbu oglasa.

No, kolačiće možete pronaći i na web-lokacijama koje nemaju oglašavanje.

Mozilla kao poziv u pomoć?

U protekle četiri godine, Firefox preglednik je imao ugrađenu značajku za sprječavanje praćenja tijekom protekle četiri godine u svom “privatnom” načinu pretraživanja.

Ranije ovog mjeseca, Mozilla je aktivirala ovu značajku za normalan način pregledavanja. Iako će se oglasi i dalje pojavljivati, Firefox sada razdvaja kolačiće u stvarnom vremenu kako bi odredio koji su potrebni za ispravno funkcioniranje web stranice koju posjećujete, a koji su kolačići zapravo špijuni.

Apple je počeo blokirati kolačiće na svom Safari mobilnom pregledniku počevši od 2017., koristeći algoritam kojeg tvrtka naziva “inteligentna zaštita za praćenje”.

Chrome u međuvremenu i dalje pozdravlja korištenje kolačića na vašem računalu i telefonu. Međutim, tvrtka je prošlog mjeseca objavila da će zahtijevati kolačiće trećih strana kako bi se bolje identificirali, što će im, navodno, omogućiti primjenu bolje kontrole korisnika.

Sama tvrtka Google, putem svoje tvrtke Doubleclick i drugih tvrtki za oglašavanje, je proizvođač kolačića broj 1. u svijetu.

“Kolačići igraju ulogu u privatnosti korisnika, ali uski fokus na kolačiće zamračuje širu raspravu o privatnosti jer je to samo jedan način na koji se korisnici mogu pratiti na web-lokacijama”, kaže direktor sektora Google Crome, Ben Galbraith.

Foto: cm-cabecerias-basto.pt

Advertisement

Vijesti

Peru donio zakon kojim se transrodne osobe proglašavaju “mentalno bolesnima”

Published

on

Predsjednica Perua Dina Boluarte potpisala je dekret kojim se “transseksualizam, transvestizam, poremećaj rodnog identiteta u djetinjstvu, drugi poremećaji rodnog identiteta i fetišistički transvestizam” proglašavaju mentalnim bolestima.

Peruanske vlasti tvrde da će dekret također učiniti besplatnim psihološki tretman za ove kategorije građana, a uvjeravaju i da “kategorički potvrđuju poštivanje dostojanstva pojedinca i njegovo slobodno djelovanje u okviru ljudskih prava, pružajući im medicinsku usluge za njihove uvjete”, prenosi Daily Mail.

Aktivisti za ljudska prava vjeruju da bi klasificiranje trans i interseksualnih osoba kao mentalno bolesnih moglo otvoriti vrata konverzijskoj terapiji, koja je trenutno zabranjena u Peruu.

Konverzijska terapija je proces promjene seksualne orijentacije homoseksualaca, lezbijki ili biseksualaca u heteroseksualce, te transrodnih i rodno varijantnih osoba u cisrodne osobe.

Percy Maita-Tristan, medicinski istraživač na Sveučilištu Southern Science u Limi, rekao je da dekret pokazuje nedostatak svijesti vlasti o složenim LGBT pitanjima.

“Ne možete zanemariti kontekst da se ovo događa u superkonzervativnom društvu u kojem LGBT zajednica nema nikakva prava i gdje označavanje njih kao mentalno bolesnih otvara vrata terapiji konverzije!”, rekao je novinarima.

Dekret koji je potpisala predsjednica Perua dolazi uoči 34. obljetnice otkako je Svjetska zdravstvena organizacija uklonila homoseksualnost iz Međunarodne klasifikacije bolesti, što je izazvalo negodovanje skupina za ljudska prava.

WHO je prestao smatrati transseksualnost bolešću 2019.

Continue Reading

Vijesti

MAKLJAŽA NA VIDIKU Veliki napad Hezbolaha na izraelsku vojnu bazu

Published

on

Snimka pokazuje štetu nanesenu bazi IDF-a u blizini sjevernog grada Kiryat Shmona ranije danas, nakon što je pogođena teškim raketama koje je lansirao Hezbolah.

foto: screenshot: Hindustan Times

Hezbolah je rekao da je ispalio rakete Burkan – koje imaju veliku bojevu glavu – na kamp Gibor, sjedište 769. brigade IDF-a.

Baza, koja se nalazi u blizini grada Kiryat Shmona, pretrpjela je ogromnu štetu. Više zgrada i vozila su potpuno unušteni.

IDF tvrdi da nije bilo žrtava. Nakon napada, tvrde, mjesto za lansiranje raketa je uništeno u zračnom napadu.

Continue Reading

Vijesti

U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM

Published

on

U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.

U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.

Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.

Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.

Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.

foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved