Connect with us

Vijesti

O IMENIMA I PREZIMENIMA Hrvatski (doseljeni) pravoslavci su najčešće bugarskog, grčkog i albanskog podrijetla

Published

on

Srbi su bili turski saveznici i nisu imali razloga bježati od Turaka.

Kasno navečer u nedjelju 21. studenog 2021. na našim stranicama objavili smo vijest da je registrirana Udruga hrvatskih branitelja pravoslavne vjere. Samo nekoliko sati kasnije na jednoj srbijanskoj televiziji nastupio je neki polupismeni srbijanski novinar, koji je nabacivao hrpe gluposti, koje su čak zasmetale drugom sudioniku Savi Štrbcu pa je ih on morao ispravljati. U nekom trenutku Štrbac je govoreći o HPC rekao da mi smatramo sebe nasljednicima pravoslavne crkve Austro-ugarskog carstva sa sjedištem u tad hrvatskim Srijemskim Karlovcima, što je istina, pa je tako Savo Štrbac ispao bolje obaviješten, objektivniji i pozitivniji i od HINA-e.

U nekom je trenutku Štrbac rekao o nama, Hrvatskom arhiepiskopu Aleksandru da imamo i još neko drugo ime, koje će uskoro objaviti. Naviknuti smo na to da svako malo saznajemo nešto novo o sebi što ni sami ne znamo, pa s nestrpljenjem to iščekujemo.

Dok to čekamo, razmišljamo o nekim prezimenima, koje se pojavljuju u Hrvatskoj a da nitko ne zna njihovo podrijetlo, kao što je recimo prezime Krleža. U hrvatskom jeziku ne postoji riječ, koja bi bila temelj za ovog prezimena. Sam Miroslav Krleža – svjetski poznati pisac, nikad se nije oglasio kakvo je podrijetlo njegovog prezimena i što zapravo znači, pa ćemo se zato usuditi iznijeti svoju hipotezu da je prezime Krleža zapravo bugarskog podrijetla jer u bugarskom jeziku postoji riječ  кърлеж (krlež) što znači krpelj.

Niti prezime Štrbac na hrvatskom ne znači ama baš ništa, kao niti na srpskom ali u bugarskom je щърб, щърбав (štrb, štrbav) onaj, koji nema zube. Bugarsko prezime vremenom se pohrvatilo i tako je nastalo prezime Štrbac.

Vrlo je vjerojatno da se sve baš tako dogodilo jer pravoslavci doseljeni tokom stojeća u Hrvatsku ponajviše su bugarskog i nešto manje grčkog i albanskog podrjetla. Za vrijeme osmanske invazije jedino Srbi su postali vazali osmanlijama i sudjelovali u svim ratovima na njihovoj strani pa zato i jedini nisu imali razloga seliti se. Znači, pravoslavni doseljenici u povjestnu Hrvatsku mogu biti svakakvog podrijetla ali ne srbijanskog.

Većina tih heterogenih doseljenika s istoka Balkana u Hrvatsko kraljevstvo, inicijalno su prirodno preuzeli hrvatski jezik i narodnost, ali krajem 19. stoljeća na njih je počeo pritisak sa svrhom slabljenja jedinstva hrvatskog naroda u Hrvatskom kraljevstvu i Bosni i Hercegovini kako bi se usporio ili potpuno spriječio preustroj monarhije iz dvojne u trijalističnu. Kasnije su posrbljivanje političkim, zakonskim i ostalim neurolingvističkim metodama (iako se tad još nisu tako nazivale), nastavile Kraljevina SHS/Jugoslavija i komunistička Jugoslavija. Na žalost, tu sramotnu politiku razbijanja jedinstva hrvatskog naroda službeno je preuzela i Republika Hrvatska Račanovim ugovorom sa tzv. SPC u Hrvatskoj od 2002.

ZAKLJUČAK

Savo Štrbac, koji je rođen i odrastao u Hrvatskoj, kojemu je hrvatski majčinski jezik, ime hrvatsko (Savo, ne Sava) i predci su mu bili pripadnici HPC, a prezime mu bugarsko, nije niti Hrvat, niti Bugarin, nego Srbin. Jako logično!?

Hrvatska pravoslavna crkva

Advertisement

Vijesti

Peru donio zakon kojim se transrodne osobe proglašavaju “mentalno bolesnima”

Published

on

Predsjednica Perua Dina Boluarte potpisala je dekret kojim se “transseksualizam, transvestizam, poremećaj rodnog identiteta u djetinjstvu, drugi poremećaji rodnog identiteta i fetišistički transvestizam” proglašavaju mentalnim bolestima.

Peruanske vlasti tvrde da će dekret također učiniti besplatnim psihološki tretman za ove kategorije građana, a uvjeravaju i da “kategorički potvrđuju poštivanje dostojanstva pojedinca i njegovo slobodno djelovanje u okviru ljudskih prava, pružajući im medicinsku usluge za njihove uvjete”, prenosi Daily Mail.

Aktivisti za ljudska prava vjeruju da bi klasificiranje trans i interseksualnih osoba kao mentalno bolesnih moglo otvoriti vrata konverzijskoj terapiji, koja je trenutno zabranjena u Peruu.

Konverzijska terapija je proces promjene seksualne orijentacije homoseksualaca, lezbijki ili biseksualaca u heteroseksualce, te transrodnih i rodno varijantnih osoba u cisrodne osobe.

Percy Maita-Tristan, medicinski istraživač na Sveučilištu Southern Science u Limi, rekao je da dekret pokazuje nedostatak svijesti vlasti o složenim LGBT pitanjima.

“Ne možete zanemariti kontekst da se ovo događa u superkonzervativnom društvu u kojem LGBT zajednica nema nikakva prava i gdje označavanje njih kao mentalno bolesnih otvara vrata terapiji konverzije!”, rekao je novinarima.

Dekret koji je potpisala predsjednica Perua dolazi uoči 34. obljetnice otkako je Svjetska zdravstvena organizacija uklonila homoseksualnost iz Međunarodne klasifikacije bolesti, što je izazvalo negodovanje skupina za ljudska prava.

WHO je prestao smatrati transseksualnost bolešću 2019.

Continue Reading

Vijesti

MAKLJAŽA NA VIDIKU Veliki napad Hezbolaha na izraelsku vojnu bazu

Published

on

Snimka pokazuje štetu nanesenu bazi IDF-a u blizini sjevernog grada Kiryat Shmona ranije danas, nakon što je pogođena teškim raketama koje je lansirao Hezbolah.

foto: screenshot: Hindustan Times

Hezbolah je rekao da je ispalio rakete Burkan – koje imaju veliku bojevu glavu – na kamp Gibor, sjedište 769. brigade IDF-a.

Baza, koja se nalazi u blizini grada Kiryat Shmona, pretrpjela je ogromnu štetu. Više zgrada i vozila su potpuno unušteni.

IDF tvrdi da nije bilo žrtava. Nakon napada, tvrde, mjesto za lansiranje raketa je uništeno u zračnom napadu.

Continue Reading

Vijesti

U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM

Published

on

U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.

U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.

Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.

Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.

Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.

foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved