Connect with us

Vijesti

Snažna priča o svetom Nektariju Eginskom

Published

on

Bio je veliki molitelj. Kad god bi morao donijeti odluku, okrenuo bi se molitvi i pitao Boga što bi trebao učiniti. U jednom uvidu u svoj molitveni život, pita: „Što da radim? Koja je Tvoja volja?” U drugoj molitvi molio je: “Smiluj se onima koji me mrze. Neka ne propadnu.”

Sadašnja situacija u svijetu između Rusije i Ukrajine skrenula nam je pozornost na mnoge različite svece koje zapadna Crkva, odnosno rimokatolici, slabo poznaju. Oni mogu biti sveci povezani s istočnim crkvama u zajedništvu s Rimom poput Ukrajinske katoličke crkve ili to mogu biti sveci povezani s pravoslavnim crkvama koje ne uživaju zajedništvo s Rimom, poput ruskih ili ukrajinskih pravoslavaca, piše o. Edward Looney s portala Catholic Exchange.

Sv. Nektarija progonila je hijerarhija njegove crkve. Uklonili su ga s položaja bez ikakvog razloga. Kad se želio sastati sa svojim biskupom, bio je kamenovan jer nije vraćena nikakva korespondencija. Svetost svetog Nektarija zamijetili su mnogi u Crkvi, a razočarali su se kada je on prepušten za ulogu patrijarha u Aleksandriji.

Što da radim? Koja je tvoja volja?

Bio je i veliki molitelj. Kad god bi morao donijeti odluku, okrenuo bi se molitvi i pitao Boga što bi trebao učiniti. U jednom uvidu u svoj molitveni život, pita: „Što da radim? Koja je tvoja volja?” U drugoj molitvi molio je: “Smiluj se onima koji me mrze. Neka ne propadnu.” Nalazio je u svom srcu molitvu čak i za one koji su ga povrijedili i progonili. Dobar primjer za sve nas.

U našim crkvama imamo kipove svetaca. U istočnoj crkvi imaju ikone. Izgledaju kao slike, ali se zovu ikone. Dok su naslikane, ispravan način da se opiše njihovo stvaranje je da ikonu napiše ikonopisac. Naslikati ikonu je oblik molitve.

“Gospodine, Isuse Kriste, sine Boga Živoga, smiluj se meni grešnom.”

Pobožnost prema Mariji prisutna je u Istočnoj Crkvi, a u jednom trenutku sveti Nektarije je rekao: “Moram razgovarati sa svojom majkom.” Sljedeći prizor doveo ga je do Marijine ikone i ondje ju je konzultirao u svojoj molitvi. Naše bogoslužje nazivamo misom ili euharistijom. Istočna crkva ima božansku liturgiju, a euharistija se slavi iza ikonostasa. Pjevanje je ključna komponenta božanske liturgije.

I još jedna molitva istočne Crkve je Isusova molitva: “Gospodine, Isuse Kriste, sine Boga Živoga, smiluj se meni grešnom.” Ova molitva se ponavlja u nizu slično kao što katolici mole krunicu. Ako niste upoznati s istočnim crkvama, upoznat ćete se s njihovim stilom molitve i bogoslužja u Božjem čovjeku.

Sveti Nektarije čuo je unutarnji glas koji mu je rekao da ode na otok i da dovede grupu žena koje žele osnovati vlastiti samostan. To je svecu izazvalo mnogo kritika i lažnih navoda onih koji su se protivili njemu i njegovoj službi s redovnicama.

Film Božji čovjek govori o pravoslavnom biskupu koji je u svom životu izdržao mnoga iskušenja i nikada nije odustao od Boga kojeg je volio i kojem je služio. Godine 1998. Grčka pravoslavna crkva u Aleksandriji ponudila je javnu ispriku za zlostavljanje svetog Nektarija i vratila mu dostojanstvo imena. U svojoj isprici napisali su: “Molimo svetog Nektarija da oprosti i nama, nedostojnima, i našim prethodnicima.” Može se samo zamisliti da im je sveti i sveti biskup doista oprostio sa svog mjesta u vječnosti, dok nastavlja posredovati za one koji traže njegove molitve. Božji čovjek je snažna priča koja će vam zasigurno dirnuti u srce i potaknuti vjeru. (HKM.hr)

Advertisement

Vijesti

PREDSTAVLJANJE KNJIGE “GLOBALIZACIJA I EUROPA NA RASKRIŽJU” PROF. ANĐELKA MILARDOVIĆA

Published

on

Čast nam je pozvati Vas na predstavljanje knjige prof. dr. sc. Anđelka Milardovića

GLOBALIZACIJA I EUROPA NA RASKRIŽJU. EUROPA OD VOLJE ZA MOĆI DO VOLJE ZA NIŠTA.

Predstavljanje će se održati u Splitu, 4. lipnja (utorak) 2024. godine s početkom u 18:45 sati.

Gradska knjižnica Marka Marulića – Dalmatina, Zagrebačka 4.

Sudjeluju:

  • dr.sc.Anđelko Milardović, autor knjige,Institut za europske i globalizacijske studije, Split-Zagreb;
  • Mislav Vušković, urednik knjige, Institut za europske i globalizacijske studije, Split-Zagreb;
  • Vlaho Kovačević, Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu;
  • Željko Primorac, Splitsko-dalmatinska županija;
  • Mario Popović, Hrvatska udruga Benedikt.

Organizatori  promocije su Institut za europske i globalizacijske studije Split-Zagreb  i Hrvatska udruga Benedikt. Predstavljanje  će biti u razgovornom  formatu radijske  emisije.

Prof.dr.sc. Anđelko Milardović

Anđelko Milardović (1956. Ogulin), politologiju je studirao u Ljubljani i Zagrebu. Godine 1981. diplomirao
je na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu kod profesora Davora Rodina s temom Znanost
kao proizvodna snaga .
Na istom fakultetu 1986. uspješno je obranio magistarski rad Pojam djelovanja u filozofskoj antropologiji
Arnolda Gehlena kod profesorice Branke Brujić.
Dana 10. listopada 1989. doktorirao je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Doktorat
Spontano i institucionalno političko djelovanje. Sociologijsko političko i politologijsko određenje dva
modaliteta političkoga djelovanja obranio je kod profesora Vukašina Pavlovića.

Continue Reading

Vijesti

Peru donio zakon kojim se transrodne osobe proglašavaju “mentalno bolesnima”

Published

on

Predsjednica Perua Dina Boluarte potpisala je dekret kojim se “transseksualizam, transvestizam, poremećaj rodnog identiteta u djetinjstvu, drugi poremećaji rodnog identiteta i fetišistički transvestizam” proglašavaju mentalnim bolestima.

Peruanske vlasti tvrde da će dekret također učiniti besplatnim psihološki tretman za ove kategorije građana, a uvjeravaju i da “kategorički potvrđuju poštivanje dostojanstva pojedinca i njegovo slobodno djelovanje u okviru ljudskih prava, pružajući im medicinsku usluge za njihove uvjete”, prenosi Daily Mail.

Aktivisti za ljudska prava vjeruju da bi klasificiranje trans i interseksualnih osoba kao mentalno bolesnih moglo otvoriti vrata konverzijskoj terapiji, koja je trenutno zabranjena u Peruu.

Konverzijska terapija je proces promjene seksualne orijentacije homoseksualaca, lezbijki ili biseksualaca u heteroseksualce, te transrodnih i rodno varijantnih osoba u cisrodne osobe.

Percy Maita-Tristan, medicinski istraživač na Sveučilištu Southern Science u Limi, rekao je da dekret pokazuje nedostatak svijesti vlasti o složenim LGBT pitanjima.

“Ne možete zanemariti kontekst da se ovo događa u superkonzervativnom društvu u kojem LGBT zajednica nema nikakva prava i gdje označavanje njih kao mentalno bolesnih otvara vrata terapiji konverzije!”, rekao je novinarima.

Dekret koji je potpisala predsjednica Perua dolazi uoči 34. obljetnice otkako je Svjetska zdravstvena organizacija uklonila homoseksualnost iz Međunarodne klasifikacije bolesti, što je izazvalo negodovanje skupina za ljudska prava.

WHO je prestao smatrati transseksualnost bolešću 2019.

Continue Reading

Vijesti

MAKLJAŽA NA VIDIKU Veliki napad Hezbolaha na izraelsku vojnu bazu

Published

on

Snimka pokazuje štetu nanesenu bazi IDF-a u blizini sjevernog grada Kiryat Shmona ranije danas, nakon što je pogođena teškim raketama koje je lansirao Hezbolah.

foto: screenshot: Hindustan Times

Hezbolah je rekao da je ispalio rakete Burkan – koje imaju veliku bojevu glavu – na kamp Gibor, sjedište 769. brigade IDF-a.

Baza, koja se nalazi u blizini grada Kiryat Shmona, pretrpjela je ogromnu štetu. Više zgrada i vozila su potpuno unušteni.

IDF tvrdi da nije bilo žrtava. Nakon napada, tvrde, mjesto za lansiranje raketa je uništeno u zračnom napadu.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved