Connect with us

Vijesti

Studija ‘bomba’ sa Stanforda: Zaključavanja i druge tvrde pandemijske mjere su beskorisne

Published

on

Nedavno je objavljena studija danskih znanstvenika koji su usporedili rezultate širenja virusa na dva slična područja zemlje gdje je jedan dio stanovništva bio pod čvrstim lockdownom, a drugi ne – i pokazalo se da razlike u širenju virusa među njima nije bilo.

Također, francuska studija je nedavno usporedila rezultate među preko stotinu zemalja diljem svijeta u odnosu na mjere koje su njihove vlade nametnule i također su došli do zaključka da nikakve represivne mjere nemaju značajan utjecaj na stopu smrtnosti od covida.

>> Akademik prof. Radman s novom ‘bombom’: Kad iziđe nova studija sa Stanforda, bit će ‘vrlo veselo’ glede Corona virusa

A sada bomba – vjerojatno najznačajniji rad do sada. Autori su Eran Bendavid, Christopher Oh, Jay Bhattacharya i John P.A. Ioannidis, ugledni profesori medicinskih predmeta na prestižnom sveučilištu Stanford u SAD-u. Njihova studija, objavljena nakon “peer reviewa” (pregleda i odobrenja drugih stručnjaka) u znanstvenom časopisu European Journal of Clinical Investigation, razvrstala je države i područja u dvije temeljne kategorije: tvrde mjere i mekane mjere.

Tvrde mjere uključuju zapovijed “ostani doma” i zabranu rada za pojedine biznise, a “mekane mjere” znače preporuku distanciranja, zabranu većeg okupljanja i preporuku izbjegavanja mjesta gdje može doći do gužve. Usporedili su rezultate širenja virusa između tih dviju kategorija kako bi dobili odgovor na pitanje utječe li lockdown značajnije na virus od blagih mjera. Posebno su razmatrali Švedsku i Južnu Koreju, koje nisu implementirale lockdown, i usporedili ih s regijama u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Njemačkoj, Iranu, Italiji, Nizozemskoj, Španjolskoj i SAD-u – onim dijelovima tih zemalja gdje su implementirane čvrste mjere ili lockdowni.

Na kraju zaključuju:

“Iako se male koristi ne mogu isključiti, ne nalazimo značajne koristi od uvođenja restriktivnijih mjera u odnosu na područja s blažim mjerama. Slična smanjenja zaraze pod lockdownom mogu se postići i manje restriktivnim intervencijama.”

Cijelu studiju pročitajte ovdje.

Preuzeto sa: liberal.hr (PIŠE: MARIO NAKIĆ)

Danska studija: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.12.28.20248936v1

“[Prije] intervencije nismo pronašli statistički značajne razlike između dvije skupine općina. Snažna sličnost u stopama zaraze u različitim vremenskim razdobljima prije intervencije snažno podupire tretiranje zaključavanja kao stvarni kvazi-prirodni eksperiment.”

Francuska studija: https://doi.org/10.3389/fpubh.2020.604339

“Strogoća mjera kojima se bori protiv pandemije, uključujući lockdown, nije povezana sa stopom smrtnosti”, piše u studiji.

“Zemlje koje su već doživjele stagnaciju ili nazadovanje životnog vijeka, s visokim prihodima i stopama nezaraznih bolesti, plaćaju najvišu cijenu covida. Taj teret nisu ublažile strože javne odluke o mjerama. Inherentni čimbenici unaprijed su odredili smrtnost od Covida-19: njihovo razumijevanje može poboljšati strategije prevencije povećanjem otpornosti stanovništva boljom tjelesnom spremnošću i imunitetom”

Američka studija: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/eci.13484

“Iako se male koristi ne mogu isključiti, ne nalazimo značajne koristi od uvođenja restriktivnijih mjera u odnosu na područja s blažim mjerama. Slična smanjenja zaraze pod lockdownom mogu se postići i manje restriktivnim intervencijama.”

Ostale studije: https://www.aier.org/article/lockdowns-do-not-control-the-coronavirus-the-evidence/

Vijesti

Peru donio zakon kojim se transrodne osobe proglašavaju “mentalno bolesnima”

Published

on

Predsjednica Perua Dina Boluarte potpisala je dekret kojim se “transseksualizam, transvestizam, poremećaj rodnog identiteta u djetinjstvu, drugi poremećaji rodnog identiteta i fetišistički transvestizam” proglašavaju mentalnim bolestima.

Peruanske vlasti tvrde da će dekret također učiniti besplatnim psihološki tretman za ove kategorije građana, a uvjeravaju i da “kategorički potvrđuju poštivanje dostojanstva pojedinca i njegovo slobodno djelovanje u okviru ljudskih prava, pružajući im medicinsku usluge za njihove uvjete”, prenosi Daily Mail.

Aktivisti za ljudska prava vjeruju da bi klasificiranje trans i interseksualnih osoba kao mentalno bolesnih moglo otvoriti vrata konverzijskoj terapiji, koja je trenutno zabranjena u Peruu.

Konverzijska terapija je proces promjene seksualne orijentacije homoseksualaca, lezbijki ili biseksualaca u heteroseksualce, te transrodnih i rodno varijantnih osoba u cisrodne osobe.

Percy Maita-Tristan, medicinski istraživač na Sveučilištu Southern Science u Limi, rekao je da dekret pokazuje nedostatak svijesti vlasti o složenim LGBT pitanjima.

“Ne možete zanemariti kontekst da se ovo događa u superkonzervativnom društvu u kojem LGBT zajednica nema nikakva prava i gdje označavanje njih kao mentalno bolesnih otvara vrata terapiji konverzije!”, rekao je novinarima.

Dekret koji je potpisala predsjednica Perua dolazi uoči 34. obljetnice otkako je Svjetska zdravstvena organizacija uklonila homoseksualnost iz Međunarodne klasifikacije bolesti, što je izazvalo negodovanje skupina za ljudska prava.

WHO je prestao smatrati transseksualnost bolešću 2019.

Continue Reading

Vijesti

MAKLJAŽA NA VIDIKU Veliki napad Hezbolaha na izraelsku vojnu bazu

Published

on

Snimka pokazuje štetu nanesenu bazi IDF-a u blizini sjevernog grada Kiryat Shmona ranije danas, nakon što je pogođena teškim raketama koje je lansirao Hezbolah.

foto: screenshot: Hindustan Times

Hezbolah je rekao da je ispalio rakete Burkan – koje imaju veliku bojevu glavu – na kamp Gibor, sjedište 769. brigade IDF-a.

Baza, koja se nalazi u blizini grada Kiryat Shmona, pretrpjela je ogromnu štetu. Više zgrada i vozila su potpuno unušteni.

IDF tvrdi da nije bilo žrtava. Nakon napada, tvrde, mjesto za lansiranje raketa je uništeno u zračnom napadu.

Continue Reading

Vijesti

U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM

Published

on

U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.

U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.

Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.

Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.

Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.

foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved