Connect with us

Vijesti

Tihomir Mihalić: Teška vremena su pred nama!

Published

on

Definitivno se Europska unija mora pripremati za slučaj da Rusija potpuno zatvori slavine za naftu i plin, i vjerujem da se sprema za taj scenarij – navodi doc. dr. sc. Tihomir Mihalić, prof v.š., sa strojarskog odjela Veleučilišta u Karlovcu, te u nastavku svoga priloga za Magazin, piše:

Slika: DOC. DR. SC. TIHOMIR MIHALIĆ, PROF V.Š. strojarski odjel Veleučilišta u Karlovcu

– No, međutim, nemamo mi u EU-u mnogo opcija. Njemačka je, ishitreno, ugasila nuklearne elektrane. Kod njih se sustavi trebaju certificirati svakih deset godina, zadnji put pregledavani su 2011., tako da se zapravo ne mogu više pokrenuti, jer bi to bilo odstupanje od protokola Europske agencije za nuklearnu energiju i inih drugih propisa. Nadalje, pričanja nekih medija da bi trebalo sagraditi nuklearne elektrane u EU-u, točna su, trebalo bi. Ali kasnimo, sve nuklearne elektrane kao proizvod kompanija koje ih proizvode, rasprodane su unaprijed i deset godina, sad u ovoj situaciji možda i više. Naime, Kina je pokupovala većinu svih nuklearki koje kompanije mogu isporučiti. Druga stvar, Kazahstan je glavni proizvođač goriva za nuklearne elektrane, koji je u suradnji s Rusijom preko Zajednice neovisnih država.

EKONOMSKI PROBLEMI

Nadalje, količine Ruskog plina ne mogu se nadoknaditi, te količine mogao bi nadoknaditi jedino Iran, ali on je pod sankcijama, a i nema plinovod. Iranska plinska kompanija NIGC 2016. počela je s gradnjom plinovoda prema Turskoj i Europi, pri čemu su, ironično, krajem 2016. potpisali ugovor o suradnji s Ruskim Gazpromom.

Veliko je očekivanje javnosti od LNG-a, međutim, to je plin koji se dobiva preradom nafte u rafinerijama, pa je već u startu mnogo skuplji od prirodnog, zemnog plina. LNG se komprimira s velikim kompresorskim postrojenjima koji troše golemu energiju, pa se prevozi brodovima da bi se na odredištu uplinjavao i puštao u plinovod. Iz svega navedenog razvidno je da je LNG skup i da će biti još skuplji kako će mu potražnja rasti. Postoji i drugi moment, a to je proizvodnja LNG-a, ponajprije u Americi, iz nafte dobivene iz škriljevca, što je po mnogima znanstvenicima postupak koji je jako štetan za okoliš. LNG na Krku je važan, ali nemojmo zaboraviti da postoji oko dvadesetak LNG terminala u Europi, i mnogi su u planu za izgradnju.

EU će pokušati napuniti spremnike plina za zimu, iz različitih izvora. U slučaju prestanka isporuke plina iz Rusije, a vidjeli smo da su Francuskoj, Bugarskoj, Italiji i nekim drugim zemljama, prekinuli isporuku, mislim da će jako teško napuniti spremnike do potrebnih razina prije zime.

Što se tiče Ruske nafte, ona bi se mogla nadoknaditi iz drugih izvora, ali to je globalno političko pitanje. Vidimo da je OPEC već u više navrata odbio Bidenov zahtjev za povećanjem proizvodnje.

– Zbog energetske krize trpi cijela ekonomija, pogotovo europska, i što je najgore, ispaštati ćemo još i više. Već vidimo najave njemačkog kancelara da povisujemo temperaturu na klima-uređajima, a da smanjujemo temperature za grijanje, to je najava promjene načina života koji Europljani žive. Koliko će situacija ostati mirna u EU-u, ne znam, nisam siguran. Već sad mnogi izlaze s izjavama da su sankcije Rusiji neučinkovite i da više štete onome tko nameće sankcije, i to će biti sve više i više izraženo. Energija je sve, bez energije možemo se vratiti u srednji vijek. Ova situacija je došla za nas u najnepovoljnijem trenutku. U trenutku kad je EU ekonomija načeta koronakrizom, u trenutku kad Rusija ima veću kontrolu ili suradnju sa Sirijom, Iranom i mnogim drugim arapskim zemljama bogatim energentima. Bojim se da ova energetska kriza može dovesti u pitanje i jedinstvo EU-a, ako bi to potrajalo moglo bi dovesti do nekih exita po uzoru na Brexit.

Energetska kriza, koja pokreće ekonomsku krizu, neće se riješiti bez kompromisa, dogovora, ustupaka između EU-a i Rusije. Te priče da će Rusija propasti bez da je EU kupac njezinih energenata, jednostavno ne drži vodu. Energiju, danas, 2022., trebaju svi, i odmah će se pojaviti države koje će rado kupiti jeftine ruske energente, to je tako. Kina je isto u svojevrsnoj energetskoj krizi, jer za daljnji ekonomski rast treba joj sve više i više energije.

OBNOVLJIVI IZVORI

– U trenutku kada Njemačka pali svoje elektrane na ugljen, bespredmetno i smiješno je pričati o zelenoj tranziciji. Optimistično gledano, zelena tranzicija je na čekanju. Realno gledano, zelena tranzicija je zaustavljena na minimalno jedno desetljeće. Jednostavno, nismo još na tehnološkoj razini da možemo proizvesti dovoljnu količinu zelene energije, to je trenutačno nemoguće. Moram napomenuti da je vodik prijenosnik (skladište) energije, kao baterije, a ne izvor energije. Ništa sad u ovom slučaju ne možemo s njim postići u kontekstu nadoknade ruskih energenata. Ideja vodika je, tamo gdje nema električne mreže, proizvoditi ga iz vjetra ili solara, i onda ga transportirati, i pretvarati u električnu energiju prema potrebi. To je super, jer boljeg načina uz baterije (mehaničke i kemijske) nemamo, ali to je zapravo jako neefikasan proces i uvijek je mnogo bolje električnu energiju proizvedenu vjetrom ili solarom odmah ubaciti u elektroenergetsku mrežu. Ali i dalje je problem što mi ne možemo proizvoditi svu električnu struju iz solara i vjetra, zbog mnogo razloga: stabilnost mreže, nedostatka potrebnog potencijala, nepredvidljivost takve proizvodnje i sl. Obnovljivi izvori energije su kao šlag na tortu, ali nisu baza torte. Uglavnom, već smo trebali povećati uporabu solara, vjetra, geotermanih izvora i spašavanje otpadnih toplina gdje god je to moguće, ali to još uvijek ne može biti baza. Baza su nuklearke, termoelektrane, hidroelektrane. Potražnja za električnom energijom raste u EU-u, a ne pada. Ako ova energetska kriza potraje, bojim se da će električna vozila izvisiti.

(NE)IZVJESNA BUDUĆNOST


– Smatram da nas kratkoročno očekuju teška vremena. Pitanje je koliko će Vlada moći kontrolirati cijene goriva na pumpama. Vidio sam neke “smiješne” prijedloge, planove u nekim EU članicama, da se ide u lockdawn zbog energenata, jer valjda kalkulacije i predviđanja pokazuju da će u jednom trenutku biti isplativije slati zaposlenicima plaće doma, nego subvencionirati energente i riskirati nemire i slične scenarije. A kad voda dođe do grla, vidimo da se pale stare termoelektrane. Ključno za Hrvatsku, moglo bi se pokazati koliko će se napuniti hidroakumulacijska jezera, ako godina bude dobra po tom pitanju. Mislim da će se Hrvatska provući ove godine bez redukcija struje.

Držim da će biti mudrosti i u EU-u i u Rusiji, da će se postići dogovori za stolom. No, kako sada situacija izgleda, ovo je pat-pozicija. Rješenje? Pokušati naći nove dobavljače, boriti se na tržištu za svaki tanker, za svaki kubični metar, iskoristiti sve potencijale za obnovljive izvore energije (to je dugoročno), i naći rješenje za mir. Pitamo se kako danas, 2022., još nemamo bolje izvore energije. Odgovor na to pitanje treba tražiti u činjenici da su razvoj i istraživanja enormno skupi i da je potrebno uložiti u iste goleme količine novca, često i uzaludno, da bi jedno od tih istraživanja dalo odgovor na pitanja koja imamo.

Piše: Tihomir MIHALIĆ/Glas-Slavonije

Advertisement

Vijesti

Sporazum WHO-a o pandemiji poražen, barem za sada

Published

on

Pregovarači nisu uspjeli predati konačne tekstove WHO-ovog sporazuma o pandemiji i amandmana na Međunarodne zdravstvene propise prije krajnjeg roka 24. svibnja, ali neki kritičari prijedloga upozorili su na preuranjeno slavlje – piše Michael Nevradakis Ph.D., u The Defender.

Građani SAD-a: Zahtijevaju od Kongresa da istraži skokovito visoke stope smrtnosti

Ovaj je članak izvorno objavio The Defender — web mjesto za vijesti i poglede Children’s Health Defense.

Pregovori za predloženi “sporazum o pandemiji” Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) – ili “ugovor o pandemiji” – i izmjene i dopune Međunarodnih zdravstvenih propisa (IHR) nisu uspjeli, barem za sada.

New York Times je izvijestio da pregovarači nisu uspjeli predati konačne tekstove dvaju dokumenata prije 24. svibnja, krajnjeg roka za razmatranje i glasovanje na ovogodišnjoj Svjetskoj zdravstvenoj skupštini koja se održava ovaj tjedan u Ženevi, u Švicarskoj.

WHO je rekao da su prijedlozi namijenjeni pripremi za “sljedeću pandemiju”.

Ali kritičari su prijedloge nazvali globalnim “grabežom moći” koji je prijetio nacionalnom suverenitetu, zdravstvenoj slobodi, osobnim slobodama i slobodi govora, dok su promicali rizična istraživanja o stjecanju funkcije i “zdravstvene putovnice”.

“Sporne točke”, prema The Timesu, uključivale su “pravičan pristup cjepivima i financiranje za uspostavu sustava nadzora”.

Umjesto razmatranja kompletnog skupa prijedloga iz oba dokumenta, skromniji “konsenzusni paket [IHR] izmjena” bit će predstavljen ovaj tjedan, prema predloženom tekstu Radne skupine za izmjene i dopune Međunarodnih zdravstvenih propisa (2005.) ( WGIHR).

Tekst ne predstavlja potpuno dogovoreni paket izmjena i dopuna i namijenjen je pružanju pregleda trenutnog statusa i napretka rada WGIHR-a. …

Mandat supredsjedatelja i Ureda WGIHR-a sada je završio, ali mi smo spremni podržati sljedeće korake dogovorene na Sedamdeset i sedmoj Svjetskoj zdravstvenoj skupštini, uključujući olakšavanje daljnjih rasprava ako se tako odluči.

U konačnom izvješću Međunarodnog pregovaračkog tijela (INB) za “sporazum o pandemiji” od 27. svibnja stoji “INB nije postigao konsenzus o tekstu”.

Mary Holland, izvršna direktorica Children’s Health Defense (CHD), pripisala je globalno protivljenje prijedlozima WHO-a za njihovo zatvaranje. Za Defender je rekla:

Ogromno je priznanje građanskom djelovanju što su ugovor i propisi WHO-a očito propali. Iako su delegati Svjetske zdravstvene skupštine još uvijek uključeni u pregovore u zadnji čas, izvan odobrenih procedura nemaju konsenzus da krenu naprijed s pravnom infrastrukturom za provođenje operacija COVID-a.

Ovo je sjajna vijest za građane svijeta i pokazuje nam koliko možemo biti moćni kada kreativno radimo zajedno.

Times je izvijestio da pregovarači planiraju tražiti više vremena. Prema Straits Timesu, “zemlje su izrazile obvezu da će nastaviti gurati za postizanje sporazuma.”

Otvarajući Svjetsku zdravstvenu skupštinu u ponedjeljak, glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus sugerirao je da će se nastaviti napori da se dovrše dva prijedloga.

“Svi bismo željeli da smo uspjeli postići konsenzus o sporazumu na vrijeme za ovu zdravstvenu skupštinu i prešli cilj”, rekao je Tedros, u primjedbama koje citira The Straits Times. “Ali ipak ostajem uvjeren da hoćemo, jer gdje postoji volja, postoji i način.”

Internistica dr. Meryl Nass, osnivačica Door to Freedom – organizacije koja radi na odbijanju prijedloga WHO-a – pozdravila je vijest i sugerirala da su napori WHO-a nepovratno propali.

“Ugovor je sklopljen”, napisao je Nass na Substacku. “Ništa u ugovoru ne može ustati iz pepela pregovora o kojima će se glasovati ovaj tjedan.” Vijest je okarakterizirala kao pobjedu u “prvoj rundi” “u ratu demokracije protiv jedne svjetske vlade”.

Prijedlozi WHO-a se ‘odvijali kroz laži i prikrivanje’

Pregovori su propali unatoč naporima Tedrosa i drugih da uvjere pregovarače i države članice WHO-a da se dogovore o dva teksta na vrijeme za glasovanje na Svjetskoj zdravstvenoj skupštini.

Na godišnjem sastanku Svjetskog ekonomskog foruma u siječnju, Tedros je upozorio na prijetnju pandemije koju predstavlja još nepoznata “Bolest X” i rekao da nam sporazum o pandemiji “može pomoći da se pripremimo za budućnost na bolji način jer se radi o zajedničkom neprijatelju.”

U ožujku je više od 100 bivših svjetskih čelnika, uključujući bivšeg premijera Ujedinjenog Kraljevstva Tonyja Blaira – zagovornika “putovnica cjepiva” i digitalne osobne iskaznice – potpisalo pismo u kojem poziva države članice WHO-a da završe pregovore o “sporazumu o pandemiji”.

Dužnosnici Bidenove administracije koji su pregovarali u ime SAD-a također su se zalagali za finalizaciju dvaju dokumenata.

Loyce Pace, pomoćnica tajnika za globalna pitanja u američkom Ministarstvu zdravstva i društvenih usluga, rekla je za The Times. “Mi u javnom zdravstvu shvaćamo da bi nova pandemija doista mogla biti iza ugla.”

U prosincu 2023. Pace je svjedočila pred Kongresom u prilog ta dva dokumenta. “Samo je pitanje vremena kada će se svijet suočiti s još jednom ozbiljnom prijetnjom javnom zdravlju”, rekla je, ističući ulogu SAD-a u izradi nacrta nekih od predloženih izmjena IHR-a.

Ali prema Nassu, cijeli projekt pripravnosti na pandemiju pokrenut je kroz “laži i prikrivanje”.

“Globalisti su stvorili pravne dokumente prepune eufemizama i kitnjastog jezika, uvijek prikriveni kako bi sakrili prave namjere dokumenata”, rekla je. “Ali prozreli smo ih i nismo im dopustili da se izvuku.”

Nass je napisao da je “konsenzus” o prijedlozima IHR-a koji su dostavljeni Svjetskoj zdravstvenoj skupštini “cvjetni, a ne smisleni jezik”.

Postoji jedna iznimka, rekao je Nass. Osvrćući se na članak 5 amandmana na IHR, primijetila je da su “pregovarači dobro govorili državama da nadziru svoje građane i bore se protiv dezinformacija”

Cijeli članak pročitajte ovdje

Continue Reading

Vijesti

HITNO UPOZORENJE: Jemenski Hutiji su upravo izveli raketni napad na američki nosač zrakoplova u CRVENOM MORU

Published

on

Pobunjenička skupina preuzela odgovornost za napad nakon što je izvijestila o 16 ubijenih u američko-britanskim napadima na pokrajinu Hodeidah.

Jemenski Hutiji kažu da su izveli raketni napad na američki nosač zrakoplova u Crvenom moru kao odgovor na smrtonosne američke i britanske napade na Jemen – navodi Al Jazeera.

Houthi pristaše marširaju obilježavajući godišnjicu jemenskog jedinstva u Sani, Jemen, 22. svibnja 2024. [Osamah Abdulrahman/AP Photo]

Vojni glasnogovornik Houthia Yahya Saree najavio je napad na nosač Eisenhower u petak; grupa je ranije tvrdila da je najmanje 16 ljudi ubijeno u američkim i britanskim napadima na provinciju Hodeidah, što je najveći javno priznati broj mrtvih u višestrukim rundama napada zbog napada grupe na brodove.

Posljedice napada u četvrtak objavljene su na televiziji Al Masirah, kanalu pod kontrolom Hutija, koji je emitirao video koji prikazuje ranjene civile koji se liječe u Hodeidi. Izvještava se da su najmanje 42 osobe ozlijeđene.

"Američko-britanska agresija neće nas spriječiti da nastavimo s našim vojnim operacijama u potpori Palestini", rekao je Houthi dužnosnik Mohammed al-Bukhaiti na X, upozoravajući da će pobunjenici "eskalaciju dočekati eskalacijom".

Središnje zapovjedništvo SAD-a (CENTCOM) priopćilo je na X da su napadi na 13 Houthi ciljeva "uspješno uništili" osam letjelica bez posade, ili dronova, u područjima pod kontrolom Houthia u Jemenu i iznad Crvenog mora.

MOŽDA JE SAV PAKAO TU UPRAVO da bi se pustio s lanca (Zamislite zasad samo da ga je generirala AI) prema X profilu Matt Wallace-a

Continue Reading

Vijesti

PREDSTAVLJANJE KNJIGE “GLOBALIZACIJA I EUROPA NA RASKRIŽJU” PROF. ANĐELKA MILARDOVIĆA

Published

on

Čast nam je pozvati Vas na predstavljanje knjige prof. dr. sc. Anđelka Milardovića

GLOBALIZACIJA I EUROPA NA RASKRIŽJU. EUROPA OD VOLJE ZA MOĆI DO VOLJE ZA NIŠTA.

Predstavljanje će se održati u Splitu, 4. lipnja (utorak) 2024. godine s početkom u 18:45 sati.

Gradska knjižnica Marka Marulića – Dalmatina, Zagrebačka 4.

Sudjeluju:

  • dr.sc.Anđelko Milardović, autor knjige,Institut za europske i globalizacijske studije, Split-Zagreb;
  • Mislav Vušković, urednik knjige, Institut za europske i globalizacijske studije, Split-Zagreb;
  • Vlaho Kovačević, Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu;
  • Željko Primorac, Splitsko-dalmatinska županija;
  • Mario Popović, Hrvatska udruga Benedikt.

Organizatori  promocije su Institut za europske i globalizacijske studije Split-Zagreb  i Hrvatska udruga Benedikt. Predstavljanje  će biti u razgovornom  formatu radijske  emisije.

Prof.dr.sc. Anđelko Milardović

Anđelko Milardović (1956. Ogulin), politologiju je studirao u Ljubljani i Zagrebu. Godine 1981. diplomirao
je na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu kod profesora Davora Rodina s temom Znanost
kao proizvodna snaga .
Na istom fakultetu 1986. uspješno je obranio magistarski rad Pojam djelovanja u filozofskoj antropologiji
Arnolda Gehlena kod profesorice Branke Brujić.
Dana 10. listopada 1989. doktorirao je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Doktorat
Spontano i institucionalno političko djelovanje. Sociologijsko političko i politologijsko određenje dva
modaliteta političkoga djelovanja obranio je kod profesora Vukašina Pavlovića.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved