Connect with us

Vijesti

A KARDINAL PELL IM NIJE VRIJEDIO – Odlučna akcija za rješavanje financijske korupcije u Vatikanu, NAPOKON!

Published

on

Napokon, odlučna akcija za rješavanje financijske korupcije u Vatikanu! Napokon je visoki prelat odgovoran za svoja zlodjela!

Nakon godina obećavanja reformi i odgovornosti – dok je prava moć ostajala u rukama onih koji su se protivili reformi – papa Franjo konačno je promijenio obrazac.

Razmotrite zapanjujuću štetu koju je kardinal Giovanni Angelo Becciu nanio reformi prije nego što je napokon bio prisiljen dati ostavku:
– Becciu je spriječio reforme koje je predložio kardinal George Pell, blokirajući neovisnu reviziju i uspješno potkopavao autoritet novog Tajništva za gospodarstvo.
– Becciu je vatikanskog glavnog revizora Libera Milonea prisilio na nagli odlazak, prijeteći mu kaznenom prijavom kad je pokušao istražiti Becciuove financijske poslove.
– Becciu je pomogao otjerati Ettorea Gottija Tedeschija s mjesta šefa Vatikanske banke, zatražio od Renea Bruelharta da podnese ostavku na mjesto predsjednika Uprave za financijske informacije i Domenica Gianija doveo u neodrživu poziciju zbog koje je morao podnijeti ostavku na mjesto šefa Vatikanske žandarmerije.

izvor: wikipedia

Sad kad je Becciu dao ostavku i izgubio svoje povlastice kao član Kardinalskog zbora, možda bi bilo mudro ponovno podsjetiti se na ove poteze. Kako je ometao rad tolikih potencijalnih reformatora? Kako je stekao dovoljan utjecaj da preživi toliko dugo, čak i kada su se množila pitanja o njegovu financijskom poslovanju?

U mnogim aspektima slučaj Becciu zrcalio se u slučaju Theodora McCarricka, posljednjeg prelata kojem su oduzete kardinalske povlastice. Becciuova zlodjela manje su zastrašujuća, a kazna mu je manje stroga (nije laiciran, a vatikanski su mediji, izvještavajući o ovome, istaknuli njegovu titulu kardinala, iako su mu oduzete povlastice članstva u Zboru). U oba slučaja, disciplinska mjera od strane Vatikana ostavlja katolički puk s pitanjem: Tko su bili njegovi sponzori i zaštitnici? Kada ćemo saznati punu istinu o njegovoj uporabi i zlouporabi crkvene moći?

Kratka objava vijesti iz Vatikana o Becciuovoj ostavci nije dala nikakve tragove o uzroku njegova pada. (možda je neposredni povod bio članak koji je talijanski časopis L’Espresso navodno pripremio za objavljivanje, a u kojem se detaljno opisuju sumnjive njegove transakcije). No, Becciu je mjesecima bio u fokusu istrage barem dva velika financijska skandala. Prije gotovo godinu dana, u analizi financijskih problema Vatikana, napisao sam: „Kardinal Angelo Becciu u dubokim je problemima.” Catholic News Agency, koja je izvršila odličan posao istražujući detalje financijskih skandala, sada je izradila izvrstan sažetak slučaja protiv Becciua.

Becciu nije bio samo još jedan vatikanski dužnosnik koji se amaterski bavio financijskim poslovima. (žalosno, ali mnogo je drugih u toj kategoriji) Bio je sostituto: vatikanski ekvivalent šefa ureda, čuvar svih papira koji prolaze kroz Rimsku kuriju, moćni prelat koji se gotovo svakodnevno sastaje s Papom. Imao je potpunu kontrolu nad prihodima od prikupljanja milostinje za Petrov novčić, a kada je uložio ta sredstva, iako za to nije bio ovlašten, njegove su odluke ostale neupitne – sve dok ti dosadni reformatori nisu počeli pitati kamo ide sav novac.

Čak i tada, kada su vatikanski istražitelji pretresli Becciuov bivši ured u Državnom tajništvu prošlog listopada, tražeći odgovore na njihova pitanja, rezultati su pokazali trajni Becciuov utjecaj. U roku od nekoliko tjedana, Bruelhart je dao ostavku na mjesto šefa Uprave za financijske informacije, koja je ispitivala transakcije; Giani je dao ostavku na mjesto šefa Vatikanske žandarmerije, koja je vodila prepad. A kardinal Pietro Parolin, vatikanski državni tajnik, dao je izjavu potpore izmučenom kardinalu Becciuu.

U to vrijeme, međutim, kardinal Becciu više nije bio sostituto. Dobio je kardinalski crveni šešir i unaprijeđen na novo mjesto prefekta Kongregacije za kauze svetaca. I to je još jedna zanimljiva priča.

Kad je kardinal Pell izvršio prvu rigoroznu analizu vatikanskih financija, Kongregacija za kauze svetaca ušla je pod posebno ispitivanje. Tajništvo za gospodarstvo utvrdilo je gotovo potpuni nedostatak kontrole nad korištenjem sredstava prikupljenih od vjernika za promicanje procedure proglašenja svetaca. Da bi se situacija riješila, Vatikan je 2016. donio nova pravila, specifična za tu Kongregaciju. I dvije godine kasnije, ironičnim potezom, nadbiskup koji je kao sostituto učinio niz sumnjivih financijskih transakcija postao je kardinal na čelu Kongregacije s poviješću sumnjivih financija.

Da budemo pošteni, nema razloga sumnjati da se Becciu slobodno koristio financijama Kongregacije za kauze svetaca. Vatikan je već nametnuo kontrolu potrošnje; a vjerujemo da su se zloupotrebe rješavale. Ali pitanja u vezi s tim uredom i svim ostalim uredima unutar Vatikana nastavit će se sve dok ne saznamo istinu o neobičnoj karijeri kardinala Becciua i vatikanskoj kulturi koja ga je podržavala.

Izvor 

Vijesti

PODCAST MREŽNICA – Kajkić: Ne postoji veće zlo u modernoj Hrvatskoj od Oligarhije i Pupovca

Published

on

Nikola Kajkić je bivši policijski istražitelj ratnih zločina na Ovčari, suspendiran prije 6 godina zbog “teške povrede službene dužnosti”.

Tko je pravi vladar Hrvatske?

Gdje je najviše srpskih špijuna i kako rade?

Što je u višegodišnjoj borbi s pravosudnim sustavom shvatio?

Continue Reading

Vijesti

Opasnosti kompromisa – ili kako sotona uživa u tome kad vjernici primaju pričest na ruku

Published

on

Dok se lobiranje iz nekih Europskih zemalja glede primanje pričesti za razvedene vjernike u ponovnom braku nastavlja, a čini se da se traži neko kompromisno rješenje, vrijedi se sjetiti kako se odvijao jedan drugi ‘problem’ iz istoga dijela Europe – radi se o načinu primanja pričesti.

Običaj primanja pričesti na ruku prvo se počeo širiti u katoličkim krugovima tijekom ranih 1960.-ih, ponajviše u Nizozemskoj. Ubrzo nakon Drugog vatikanskog sabora, zbog eskalacije zloporabe u nekim europskim zemljama (Nizozemska, Belgija, Francuska i Njemačka), papa Pavao VI. je anketirao biskupe širom svijeta kako bi doznao njihovo mišljenje o toj temi. Dana 28. svibnja 1969. Kongregacija za bogoštovlje izdala je Memoriale Domini, u kojem stoji: “Iz primljenih odgovora, jasno je da daleko veći broj biskupa osjeća da sadašnju disciplinu [odnosno, pričest na jezik] ne treba mijenjati, dapače – ako bi se mijenjalo, bilo bi to uvredljivo za senzibilitet i duhovno razumijevanje samih biskupa i većine vjernika.

Nakon razmatranja biskupskih savjeta, Sveti Otac je odlučio kako način davanja svete pričesti vjernicima ne treba mijenjati. Apostolska Stolica zatim je odlučno pozvala biskupe, svećenike i vjernike na revno obdržavanje ovog zakona iz zabrinutosti za opće dobro Crkve.

Unatoč ovome, 1969.-e papa Pavao VI. odlučio je ipak postići kompromis sa svojim neposlušnim biskupima u Europi. S obzirom na “težinu pitanja”, Papa nije odobrio pričest na ruku.

On je, međutim, pristao na davanje indulta-iznimke u zakonu – pod određenim uvjetima: prvo, indult se ne može dati u zemlji u kojoj pričest na ruku nije već bila ustaljena praksa; drugo, biskupi u zemljama u kojima je utvrđena takva praksa moraju ga odobriti “tajnim glasovanjem i dvotrećinskom većinom.” Osim toga, Sveta Stolica je donijela nekoliko propisa vezanih uz indult za primanje pričest na ruku, po kojima nepoštivanje tih propisa može rezultirati gubitkom dozvole. Prva tri odredbe naglašavaju:

1. ) poštivanje laika koji nastavljaju tradicionalnu praksu (primanja klečeći i na jezik),

2. ) održavanje kod laika pravilno poštivanja Euharistije, i

3. ) jačanje vjere laika u stvarnu prisutnost Krista u euharistiji.

(Odlomak je iz članka u New Liturgical Movement)

Mislim da su svi prepoznali shemu: nove ideje (novo doba) – anketa – neposluh – kompromis –  iznimka…

Ne mora se ni reći kako iznimke brzo postanu pravila.
A opasnosti kompromisa? Inače, uvijek sam nekako mislio da kompromisu nema mjesta u govoru o kršćanskom učenju, a danas se na tu riječ spotičem na svakom koraku. E sad nije da sam tvrd, mogu ja lako doći do kompromisa glede načina kako provesti vikend ili što ćemo za ručak ili koji film gledati- ali kompromis i Kristovo učenje mi ne idu u istu rečenicu osim: S Kristom nema kompromisa. Nije li sam Isus rekao Vaša riječ neka bude: ‘Da, da, – ne, ne!’ Što je više od toga, od Zloga je. Možda je to Isus i rekao osvrćući se na prisegu, ali kako je cijeli njegov govor bio usmjeren na obdržavanje Zakona onda se sigurno može primijeniti i na ovo.

A ne-/poštivanje propisa je teško uopće komentirati.

I što sad? Dosta ih se raspisalo o ovim temama (uključujući i nas) ali činjenica je da se naš glas u Rimu neće čuti. No zato se možemo svi moliti da do kompromisa ipak ne dođe i da se sakramenti dalje ne oskvrnjuju. (QuoVadisEcclesia)

Continue Reading

Vijesti

DOLAZI TREĆA TAJNA MEĐUGORJA: “POJAVIT ĆE SE IZRAVNO S NEBA”

Published

on

U ovom videu dajemo savjete. Molite se Isusu za vodstvo i sve odluke koje radite da vas on može voditi sigurno kroz život da dođete u Raj.

Molite se Kralju Bogu Ocu Nebeskome, Kralju Sinu Bogu Isusu Kristu i Kralju Bogu Duhu Svetome za vodstvo i pravo otkrivanje istine, također za sva srca ljudi diljem svijeta da zavole Krista. Božji i Gospin blagoslov vam želimo.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved