Connect with us

Vijesti

BERLINSKI KONGRES 1879. – 140 GODINA OD BERLINSKOG UGOVORA

Published

on

Anton von Werner, Congress of Berlin (1881.)

Berlinski kongres, održan je u razdoblju od 13. VI. – 13. VII. 1878.; na njemu su sudjelovali predstavnici Njemačke, Austro-Ugarske, Rusije, Velike Britanije, Francuske, Italije i Osmanskoga Carstva. Pojedina zasjedanja koja su se bavila pitanjima njihovih zemalja pohodili su i poslanici Grčke, Rumunjske, Srbije (Jovan Ristić) i Crne Gore. Usprkos tomu što se obnavlja bugarska državnost i Bugarskoj su izravno namenjena 24 od 64 člana Berlinskog ugovora, niti jedan Bugar nije sudjelovao na bilo kojoj sjednici.

„Velika Bugarska, stvorena u San Stefanu, smanjena je do veličine autonomne kneževine, a Istočna Rumelija postala je autonomna pokrajina u sklopu Osmanskoga Carstva. Rumunjska je dobila neovisnost, izgubila Besarabiju u korist Rusije, a u zamjenu dobila sjevernu Dobrudžu.”(1)

To navodi Hrvatska enciklopedija – ispada da je Sanstefanski ugovor stvorio Veliku Bugarsku, koja prijeti svojim susjedima. Kao da nitko ne zna da je Bugarska postojala znatno prije i u 10 st. za vladavine cara Simeona imala je teritorij od 750 000 km2 i 4 mil. stanovnika, dok je cjelokupno stanovništvo Europe tad bilo oko 70 mil. Bila je druga po veličini nakon Hazarskog kaganata i veća od Bizanta. Država koja je obnovljena prema mirovnom sporazumu iz San Stefana imala je samo 220 000 km2. Po Berlinskom ugovoru pola tog teritorija vraćena je Osmanskom carstvu.

Najprije ćemo dati uvid u događaje koji prethode Rusko-Turskom ratu koji završava sanstefanskim mirovnim ugovorom 3. ožujka 1878. i koji su uzroci tog rata.

Bugarska egzarhija

Dana 28. veljače 1870. sultan Abdul Azis potpisuje FERMAN (sultanski ukaz, sa zakonskom snagom) za osnivanje Bugarske egzarhije, što je zapravo obnavljanje Bugarske pravoslavne crkve. Sve je otprije dogovoreno sa Carigradskom patrijarhijom.(2)

Čl. 10 Fermana daje popis eparhija, koje ulaze u novu Crkvu i propisuje da se njoj mogu pridružiti i druge eparhije u kojima najmanje 2/3 kršćanskih vjernika tako odluči.

Tako je u nekoliko navrata sljedećih godina proveden plebiscit pod nadzorom državne vlasti i Carigradske patrijarhije. Ljudi su morali odgovoriti na dva pitanja – 1. koja je tvoja narodnost i 2. kojoj crkvi se želiš pridružiti. Na temelju tog plebiscita Bugarskoj egzarhiji pripojene su i sve eparhije u zemljopisnoj oblasti Makedonija (popis). To nije neko iznenađenje ne samo zato što sam pokret za obnavljanje bugarske crkve ima početak godine 1833. u Samokovu i Skoplju, a i zato što znamo da tad u Makedoniji Srba nema, a u južnim djelovima ima nešto Grka – omjer Bugara i Grka je 8:1.

Na temelju sultanskog Fermana i egzarhijskog statuta na sastanku crkvenog i Nacionalnog vijeća u Istanbulu 1871. Bugarska egzarhija priznata je kao službeni predstavnik bugarske nacije u Osmanskom carstvu.

Karta Bugarske egzarhije koja obuhvaća teritotije na kojima Bugari čine iznad 2/3 stanovništva i Osmansko carstvo službeno potvrđuje da su to bugarske zemlje.

Bugarski Travanjski ustanak

Dne 20. travnja (1. svibnja) 1876. Bugari podižu ustanak protiv Osmanskog carstva. Znali su da se ne mogu sami osloboditi ali su se nadali da će svjetska javnost nešto poduzeti. Ustanak je trajao mjesec dana i stradalo je kao i kod prijašnih ustanka otprilike 50 000 Bugara. Cjeli je svijet bio zgrožen brutalnošću osmanskih vlasti, a ponajviše zbog ubijanja svih 5 000 stanovnika sela Batak, polovicu njih u lokalnoj crkvi.

Međunarodna konferencija u Carigradu od 23. prosinca 1876. do 20. siječnja 1877.

Sazvana je međunarodna konferencija zbog stvorenog pritiska na balkanske narode nakon ustanka u BiH 1875., rata Srbije i Crne Gore protiv Turske i Travanjskog ustanka u Bugarskoj 1876. na kojoj sudjeljuju predstavnici Njemačke, Austro-Ugarske, Rusije, Velike Britanije, Francuske, Italije i Osmanskoga Carstva.

Ona ima za cilj rješavanje etničkih i nacionalnih pitanja diplomatskim putem pod nadzorom velikih sila. Odluke predviđaju dodijeljivanje autonomije Bugarima stvaranjem dva posebna Bugarska vilajeta – Istočnobugarski koji obuhvaća Dobruđu, istočni dio Mizije i gradove Plovdiv, Varna i Burgas, sa sjedištem u Rusčuku (sada Ruse) i Zapadnobugarski koji obuhvača Vidin, Niš, Sofiju i Skoplje, sa sjedištem u Bitolju (sada Bitola).


Karta bugarskih zemalja, koju je izradila Međunarodna konferencija

Osmansko carstvo odbija prihvatiti odluke Međunarodne konferencije i tad Rusija objavljuje rat Osmanskom carstvu poznat kao Rusko – Turski rat iz 1877/1878. Taj rata možemo nazvati i Nepoznati u YU i RH Rusko-Turski rat. Po završetku Rusko-Turskog rata 3. ožujka 1878. potpisan je Mirovni ugovor u mjestu San Stefano u okolici Carigrada.


Karta Bugarske prema Sanstefanskom ugovoru

Karta Bugarske prema Sanstefanskom ugovoru zapravo ponavlja karu Bugarske egzarhije za koju Osmansko carstvo potvrđuje da obuhvaća bugarske zemlje.

Na ovoj je karti Sjeverna Dobruđa u sivom i nije dio Bugarske. Razlog je u tome što ju Rusi daruju Rumunjskoj u zamjeni za Besarabiju, koju oni (Rusi) preuzimaju. Rumunji traže svoje (Besarabiju) i ne će sjevernu Dobruđu jer će im to stvoriti u budućnosti probleme s Bugarima jer je to bugarski teritorij i stanovništvo je bugarsko. Rusija odlučuje što njoj odgovara i zanemaruje primjedbe svojih saveznika Rumunja koji sudjeluju u ratu sa 35 000 vojnika i bore se hrabro kod Plevena uz više od 7 000 žrtava.

Nišku oblast i Južnu Morava (u svjetlo zelenom) Rusija poklanja svojoj saveznici Srbiji, koja je saveznica na papiru jer se stvarno uklučuje u rat unatoč nastojanjima ruskog cara tek nakon pada Plevena (10. prosinca 1877.), kad je rat riješen i srpska vojska triumfalno ulazi u Niš u kojem nema turske vojske.

Grna Gora dobije nezavisnost i isto povećava svj teritorij dobivanjem Bara mada ne sudjeluje u ratu.

Na dobitku je i Grčka, koja isto ne sudjelije u ratu ali dobija otok Kretu, Epir i Tesaliju.(3)

Bugari dobiju malu polunezavisnu kneževinu ali nisu ništa dobili na dar od Rusa jer najmanje 20 000 Bugara izravno ratuje na ruskoj strani i kod staroplaninskog vrha Šipka gdje 6 500 Bugara pobjeđuju 35 000 Turaka sprječavajući njihov prodor u pomoć onim 50 000 Turaka koji su u okruženju kod Plevena, što je odlučujući trenutak (prekretnica) za pobjedu Rusa u ratu. Zapravo na balkanskom bojištu strada više Bugara nego Rusa, a po završetku rata Bugarska preuzima na sebe otplatu dugove Osmanskog carstva prema Rusiji.

Sporazum između Austro-Ugarske i Rusije potpisan u Reichstadtu 1877. predviđa da ne će biti stvorena velika kompaktna slavenska ili druga država. Baš taj sporazum onemogućuje stvaranje Bugarske tamo gdje Bugari čine više od 2/3 stanovnika, dakle bugarske zemlje. Kako bi privukli na svoju stranu Bugarsku, Rusi su više od sto godina tvrdili kako su na Berlinskom kongresu zastupali cjelovitost Bugarske ali ništa nisu mogli jer su se svi ostali sudionici tome protivili. Čak se je SSSR držao toj neistini.

Rusi su priznali postojanje Reichstadtskog sporazuma tek prije nekoliko godina.

U sve ratove koji slijede, Bugarska ulazi jedino i samo da bi svoje povratila natrag.


Bugarske zemlje 1912.


Bugarska – vojne granice za vrijeme 1. sv. rata

Tako je Berlinski ugovor postao temelj svih sukoba na području Balkanskog poluotoka.

Berlinski ugovor

Berlinski ugovor, kojeg nismo uspjeli pronaći niti na hrvatskom niti na srpskom, sadrži 64 članka od kojih se prva 24 izravno odnose na obnovljenu Bugarsku, a Rusiji, Austro- Ugarskoj, Osmanskom carstvu, Rumunjskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Grčkoj dodjelena su svakoj po 5-6 članaka. Hrv. Wikipedia daje dio teksta – čl. 1., koji govori da se obnavlja bugarska država, zatim sljede čl. 25. i još neki koje se odnose na zemljopisnu oblast BiH i sve završava sa čl. 29. Ništa više. Tako u RH nitko ne zna da se prva 24. članka odnose na Bugarsku, a da čl. 37. predviđa i austro–ugarski protektorat nad SrbijomDakle Srbija dobija nezavisnost od Osmanskog carstva ali ne postaje samostalna nego i dalje ostaje pod tuđom skrbi (vazalna država, protektorat) te tako samo mijenjajući zaštitnika (sizerena, protektora) postaje Austro-Ugarski vazal (time također i hrvatski). Možda je to razlog da se u RH i Srbiji ne može pronaći cjeloviti tekst Berlinskog ugovora.

Srbija – zadnji vazal u Europi

Godine 1879. na Berlinskom kongresu Austro–Ugarska dobija mandat da okupira Bosnu i Hercegovinu (čl. 29.), a člankom 34. Berlinskog ugovora, Srbija dobija na dar grad Niš i oblast oko njega i potpunu nezavisnost od Osmanskog carstva, a čl. 37. Berlinskog ugovora predviđa i austro–ugarski protektorat nad Srbijom.

„Još za vrijeme trajanja Berlinskog kongresa sklopiše Austro-Ugarska i Srbija 8. srpnja 1878. posebnu konvenciju, po kojoj je Austro-Ugarska dobila pravo regulacije i upravljanja Đerdapom, dok je Srbiji zajamčeno korištenje najvećih povlastica.”(4)

Godine 1881. potpisana je tzv. Tajna konvencija koja potvrđuje čl. 37. Berlinskog ugovora. Odredbama ovog ugovora određeno je da Srbija ne će moći sklapati nikakve ugovore s drugim zemljama bez prethodnog odobrenja Austrougarske. Neposredno prije potpisivanja Konvencije zaključen je Trgovinski ugovor kojim je Srbija mogla svoju robu izvoziti samo u Austrougarsku. Potpisivanje ova dva dokumenta dogovoreno je prije Berlinskog kongresa.

Srpski diplomat Jovan Ristić obećao je potpisivanje ova dva ugovora, izgradnju željeznice u Srbiji do Austrougarske, kao i odricanje od pretenzija na Novopazarski sandžak u zamjenu za zastupanje srpskih interesa na zasjedanju Berlinskog kongresa za dobivanje međunarodno priznate nezavisnosti. Godine 1882. Milan Obrenović je okrunjen za kralja uz prethodno dobivenu dozvolu Austrougarske, koja je osigurala da sve svjetske sile prihvate Srbiju kao kraljevstvo.(5). Cijena toga je potpuni gubitak suvereniteta, austrijska vojska nije morala tražiti dozvolu za prolaz preko srbijanskog teritorija, kod srbijanskog kralja bio je austrijski izaslanik tzv. poklisar od koga su morali kralj i vlada Srbije dobivati mišljenje prije no što bi poduzeli bilo što…

Nisu Austrijanci tražili protektorat nad Srbijom, koja njima nije bila zanjimljiva nego Srbi preko svog diplomata Jovana Ristića to traže od Austrijanaca, što je u skladu sa srbijanskom političkom tradicijom – oni su uvijek bili vazali (serb, servus – sluga), još više – izvrsni vazali jer se u toj podređenoj ulozi, u tuđoj sjeni dobro snalaze i stječu probitke.

Znao je Ristić što je jedino što bi moglo privući Austrijance i zato im je ponudio gradnju željeznice u Srbiji – tad jedinoj zemlji u kojoj nema ni željeznice, dakle Srbi su i tada bili na začelju Europe. U Hrvatskoj je željeznica izgrađena 1864., dvije godine kasnije izgrađena je u bugarskim zemljama, a u Srbiji punih 20 godina kasnije kad su zapravo povezane postojeće željeznice u Hrvatskoj i Bugarskoj.

Sedma točka konvencije sadržavala je ovaj stav: “Ako stjecajem događaja, čiji se razvoj ne može predvidjeti, Srbija bude u stanju proširiti se u pravcu svojih južnih granica (izuzimajući Novopazarski Sandžak), Austro-Ugarska se ne će tomu protiviti i zauzeće se, da i druge sile skloni na držanje povoljno po Srbiju.”

Južno od Srbije je zemljopisna oblast Makedonija u kojoj Srba nema nego su svi Bugari i Albanci. Srbi opet kao izvrsni vazali traže stvaranje neke Velike Srbije uz pomoć svog sizerena. Velike, ali u skladu s tradicijom ne i samostalne.

Nije to nešto novo kad znamo da su Srbi jedini kršćanski narod koji je u 14 st. ratovao na turskoj strani protiv cijele kršćanske Europe baš zato da bi mogli dobiti teritorij svojih susjeda i uz pomoć Osmanlija stvoriti neku Veliku Srbiju. Isto je bilo i za vrjeme 2. sv. rata kad su postali najbolji vazali nacističke Njemačke i kako bi se kao takvima dokazali, po pozivu SPC poubijali su svih 15 000 srbijanskih Židova čime se je cijeli srpski narod tada ponosio.

Tako je Srbija do 1903. Austro-Ugarski, odnosno i hrvatski vazaljer Trojedina Kraljevina Hrvatska, Slavonija i Dalmacija državotvorni element Austro-ugarskog carstva. Štićenik (vazal) nije vlasnik ničeg, pa tako ništa u Srbiji nije bilo srpsko nego austro-ugarsko, neposredno i hrvatsko. YU-povijest tvrdi kako je u tom razdoblju postojala neka srpska crkva u A-U carstvu i Trojednoj kraljevini što je oksimoron jer nije moguće postojanje nečeg od vazala kod sizerena jer zapravo vazal nema ništa, on nije vlasnik nego samo korisnik onoga što je vlasnik njemu dozvolio pa tako i postojeća tada u Srbiji pravoslavna crkva de facto nije bila, niti je mogla biti srpska. Ova crkva je kao i sve ostalo bila austro-ugarska, dakle neposredno i hrvatska.

Svaku tvrdnja da je prije 1920. u Hrvatskoj postojala neka srpska crkva možemo smatrati srpsko-jugoslavenskom izmišljotinom i prikazivaje ove laži kao istine u hrvatskoj povijesti je uvrjeda za Hrvatsku.

Za Croativ.net

HRVATSKI ARHIEPISKOP ALEKSANDAR

IZVORI:

  1. http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=7124

2.https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Sultan%E2%80%99s_Ferman_for_the_establishment_of_a_Bulgarian_Exarchate_1.jpg

  1. http://istmat.info/node/27175
  2. Hrvatska enciklopedija, Naklada konzorcija Hrvatske enciklopedije, Zagreb, 1941.
  3. https://www.rastko.rs/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/7_16_l.html

Vijesti

Demokrati se pripremaju za potencijalni potop Bidena u studenom

Published

on

Prema članku POLITICA objavljenom u utorak ujutro, mnogi su demokrati nedavno izrazili sve veću zabrinutost da će predsjednik Joe Biden izgubiti od bivšeg predsjednika Donalda Trumpa u studenom.

U članku su autori Christopher Cadelago, Sally Goldenberg i Elena Schneider napisali da se “prožimajući osjećaj straha ustalio na najvišim razinama Demokratske stranke zbog izgleda predsjednika Joea Bidena za ponovni izbor”.

“[Pre]ranih pet mjeseci od izbora, tjeskoba se pretvorila u opipljivu strepnju, prema više od desetak stranačkih čelnika i operativaca,” dodali su autori.

Objasnili su da je “jaz između onoga što će demokrati reći na TV-u ili u tisku i onoga što će poslati svojim prijateljima samo porastao kako je rasla zabrinutost oko Bidenovih izgleda.”

Anonimni demokratski operativac opisao je “pomamu” među Bidenovim taborom. Ovo “sluđivanje”, rekao je, uvelike je posljedica činjenice da Biden dosljedno zaostaje za Trumpom u anketama.

Operativac je za POLITICO rekao da se njegovi kolege demokrati posebno boje mogućnosti da Biden izgubi od Trumpa – više nego da bi izgubio od generičkog republikanca. “Ovo nije, ‘O moj Bože, Mitt Romney bi mogao postati predsjednik'”, rekao je publikaciji. “To je ‘O moj Bože, demokraciji bi mogao doći kraj’.”

Osim toga, članak POLITICO opisao je popis koji je sastavio demokratski savjetnik “gotovo dva tuceta razloga zašto bi Biden mogao izgubiti”. Savjetnik je podijelio popis glavnim donatorima stranke.

Popis uključuje razloge “od imigracije i visoke inflacije do [Bidenove] dobi, nepopularnosti potpredsjednice Kamale Harris i prisutnosti kandidata treće strane poput Roberta F. Kennedyja Jr.”

Savjetnik koji je napravio popis dodao je: “Popis zašto bismo ‘mogli’ pobijediti je tako mali da ga čak ne moram držati na svom telefonu.”

POLITICO je također citirao veterana demokratskog stratega Petea Giangreca, koji je priznao da je Bidenov dosije kao predsjednika nepopularan među američkim biračima u usporedbi s Trumpovim.

“Ako je okvir ove utrke, ‘Što je bilo bolje, 3,5 godine pod Bidenom ili četiri godine pod Trumpom’, gubimo to svaki dan u tjednu i dvaput u nedjelju”, rekao je Giangreco.

Posljednja anketa pokazala je da bi Trump najvjerojatnije pobijedio da se predsjednički izbori održavaju danas.

Ankete New York Timesa i Siene objavljene ranije ovog mjeseca pokazale su da bivši predsjednik vodi Bidena s ugodnom razlikom u mnogim ključnim državama na bojištu.

Najznačajnije je da je anketa pokazala da Trump ima nevjerojatnih 12 bodova prednosti među registriranim glasačima u Nevadi – stanje koje je Biden nosio prije četiri godine.

CatholicVote je ranije objavio:

Analitičari drastičnu promjenu pripisuju činjenici da su hispanoamerički birači u posljednjih nekoliko godina velikom većinom bili skloni Trumpu. Otprilike 20% birača u Nevadi su Hispanoamerikanci.

Kada su anketirani samo vjerojatni birači, Trumpovo vodstvo u Nevadi poraslo je na 13 bodova.

Ankete Timesa također pokazuju da Trump ima zdravu prednost nad trenutnim predsjednikom u nekolicini drugih žestoko osporavanih swing država. Trump vodi s 10 bodova u Georgiji i sedam bodova više od Bidena među registriranim glasačima u Arizoni i Michiganu. Sve su te države glasale za Bidena 2020.

Kao što je primijetio CatholicVote, ista je anketa pokazala da “gotovo jedan od pet registriranih birača iz šest swing država, uključujući mnoge katolike, nije glasao na predsjedničkim izborima 2020.”.

Continue Reading

Vijesti

Čudesna vizija iza blagdana Tijelova

Published

on

Proslava Tijelova može se pratiti do vizije koju je o liturgijskoj godini imala belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća – piše Philip Kosloski u Altea-i.

Rimski obred Katoličke crkve svake godine nakon nedjelje Trojstva slavi blagdan Tijela i Krvi Gospodnje.

Međutim, Crkva nije uvijek slavila ovaj blagdan, a veliki utjecaj iza njega imala je belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća.

Viđenje svete Julijane

Juliana je bila duboko posvećena Svetoj Euharistiji od ranog djetinjstva i prema piscu Aleteije Joanne McPortland, “ušla je u redovnički život u dobi od 13 godina, služeći u hospiciju za gubavce koji je vodila njezina zajednica.”

U to je vrijeme počela imati neobičnu viziju. Pisac Heinrich Stieglitz pripovijeda viziju u svojoj knjizi The Church Year: Talks to Children:

Već u svojoj šesnaestoj godini Julijana je imala izvanrednu viziju dok je bila na molitvi. Vidjela je pun mjesec kako jarko sja, ali na njemu je bila tamna mrlja kao da je njegov komad izbio. Isprva nije mogla razumjeti viziju. Što je češće gledala taj neobičan prizor, to je njezino čuđenje raslo.

U početku je mislila da je vizija demonskog podrijetla i molila je Boga za pomoć:

“Je li to iskušenje Zloga?” – zabrinuto je upitala. Usrdno je molila, a vizija je ipak ostala. Usred gorućih suza djevojka je zamolila svog Spasitelja punog ljubavi da joj objasni što to znači.

Prema izvješću, Isus je odgovorio na Julianin zahtjev i rekao joj što je točno vizija trebala predstavljati:

Na kraju joj je Isus rekao: “Mjesec predstavlja crkvenu godinu. Tamna mrlja na njegovoj sjajnoj površini znači da još uvijek nedostaje jedna gozba. Moja je volja da se ustanovi velika svetkovina u čast Moga Presvetoga Tijela. Veliki četvrtak više je dan žalosti nego radosti. Sada idi i objavi to svijetu.” Ponizna časna sestra uzdržala se pred takvim zadatkom i rekla našem Gospodinu ovako: “Gospodine,” rekla je, “ja sam samo jednostavna djevojka i nisam nimalo dostojna. Zato te molim da ovo djelo povjeriš svetim i učenim svećenicima.”

U početku Juliana nije nikome rekla, no s vremenom je povjerila svoju viziju nekolicini ljudi, a zatim je račun došao do samog pape.

Dok će sveti Toma Akvinski s vremenom napisati prekrasne poetske pjesme za ovaj novi blagdan, slavlje vjerojatno ne bi postojalo da nije bilo svetosti svete Julijane i njezine otvorenosti za primanje Božje riječi.

Philip Kosloski /Altea

Continue Reading

Vijesti

Biden se boji ‘velikog židovskog utjecaja’

Published

on

Američki predsjednik neće riskirati da naljuti lobi u Washingtonu, rekao je savjetnik za sigurnost za Project Veritas

Predsjednik SAD-a Joe Biden pod pritiskom je progresivnog krila Demokratske stranke da oštrije osudi izraelske postupke u Gazi, ali to neće učiniti osim ako ne osvoji drugi mandat, rekao je dužnosnik Vijeća za nacionalnu sigurnost za Project Veritas.

Bidenov stav o Izraelu rezultat je pažljivih “političkih kalkulacija”, rekao je savjetnik za politiku Vijeća za nacionalnu sigurnost Sterlin Waters tajnom novinaru za Project Veritas, konzervativni medij poznat po operacijama skrivenih kamera.

S jedne strane, Biden i njegovi glavni suradnici moraju reći Izraelu da “nećete nastaviti lagati, bombardirati i ubijati svu ovu djecu bez suočavanja s ozbiljnim posljedicama” kako bi umirili progresivne glasače, objasnio je Waters u videu koji je objavljen u utorak. Međutim, kad bi Biden to učinio, nastavio je Waters, razljutio bi “veliki, moćni židovski utjecaj u republikanskoj i demokratskoj politici” i suočio se s klevetničkom kampanjom koja bi ga koštala predsjedničkih izbora u studenom ove godine.

“Kada bi Biden ponovno pobijedio, mogao bi biti mnogo iskreniji kada je rekao ‘ne’”, rekao je Waters. “[Ali] to je odluka drugog mandata.”

Trenutačno se čini da se Bidenovo stajalište o Izraelu mijenja iz dana u dan, s američkim predsjednikom koji je u nedjelju okupljenim studentima rekao da podržava “trenutni prekid vatre kako bi se zaustavile borbe” u Gazi, a novinarima u ponedjeljak rekao da “stojimo uz Izrael da ukloni [vođu Hamasa Yahyu] Sinwara i ostale koljače Hamasa.”

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu tvrdi da Izrael može uništiti Hamas samo invazijom na Rafah, grad u južnoj Gazi u kojem se trenutno nalazi više od milijun raseljenih Palestinaca.

Ranije ovog mjeseca, Biden je zaprijetio da će zaustaviti isporuku oružja Izraelu ako Netanyahu naredi kopnenu invaziju na Rafah, odluka za koju je Waters rekao da je “politički rizik”.

Međutim, dok je Bijela kuća zamrznula isporuku bombi Izraelu krajem travnja, Biden je odobrio drugu prodaju oružja vrijednu milijardu dolara – uključujući tenkovsko streljivo i minobacačke granate – židovskoj državi nekoliko dana nakon što je obećao uskratiti buduće isporuke.

Izrael je napadao Rafah zračnim napadima posljednja dva tjedna, uz pokretanje ograničenih kopnenih operacija u istočnim četvrtima grada. Netanyahu je odbacio Bidenovu prijetnju da će prekinuti vojnu pomoć, izjavivši da će se Izrael “boriti našim noktima” ako bude potrebno.

Unatoč Netanyahuovom hvalisanju, premijerov ratni kabinet odložio je planove za veliku ofenzivu u Rafi i odlučio se za ograničeniji pristup koji će minimizirati civilne žrtve, izvijestio je u ponedjeljak Washington Post. Izraelski izvori koji su razgovarali s Postom rekli su da je ovaj pristup odabran kako bi se izbjegao gnjev SAD-a.

Dan prije nego što je Watersov intervju objavljen, dužnosnik američkog State Departmenta rekao je za Politico da je državni tajnik Antony Blinken naredio zaposlenicima da prestanu objavljivati detalje povjerljivih razgovora u vezi sa sukobom Izraela i Hamasa medijima (Project Veritas, Logicno)

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved