Connect with us

Vijesti

Dr. sc. S. VUJAČIĆ: MACRONA u ratu protiv Rusije, čeka sudbina Berezine i Napoleona

Published

on

2024.-2025.: nakon Napoleonove, slijedi Macronova ‘Berezina’?

Treba se vratiti nekoliko mjeseci prije bitke na rijeci Berezini, kada je Napoleonovo Francusko Carstvo bilo na vrhuncu i uspjelo cijelu Europu staviti pod svoju kontrolu. Samo je Engleska ostala neporažena. Samo Rusija nije poštivala kontinentalnu blokadu, odnosno zabranu trgovine s Engleskom koju joj je nametnuo Napoleon, kao i svim drugim Europljanima. Dakle, zbog neposlušnih Rusa, francuski vođa okupio je najveću vojsku koju je svijet ikada vidio. U lipnju 1812., krenuo je na Moskvu s više od 600 000 Francuza, Nijemaca, Belgijanaca, Nizozemaca, Poljaka i svih drugih vazala golemog Francuskog Carstva

Europljani su suspregli dah. Sprema li im se to nova „Berezina“ ? Emmanuel Macron se prerušio u Napoleona i počeo prikupljati novu Grande Armée (Veliku vojsku) za novu rusku kampanju. Gordi francuski predsjednik je do usijanja naoštrio svoj mač i okrenuo ga prema ruskom neprijatelju. Uznevjereno europsko pučanstvo je već povjerovalo da će Macron pokušati iz kamene skulpture uskrsnuti čak i Napoleonovog plemenitog arapskog pastuha, slavnog  Marenga koji je preživio bitku na rijeci Berezini. Ali je novodobni Napoleon, prije nego je Marenga osedlao, bacio pogled iza sebe. Nigdje nikoga. Od 26 europskih glasa, glasa nema.

Zato je glasa dao Macronov najmlađi šef svih francuskih diplomata u povijesti Pete republike, Stéphane Séjourné. On nije profesionalni diplomat. Javnosti je više poznat kao bivši službeni životni partner[1] nekadašnjeg, medijski eksponiranog Macronovog glasnogovornika i aktualnog, isto najmlađeg premijera Pete republike – Gabriela Attala. Svježe nominiran, francuski ministar vanjskih poslova se, pred zgroženom francuskom i svjetskom javnošću, odmah požrtvovno dao u obranu ratobornog francuskog predsjednika. Iz njegove argumentacije je lako bilo dokučiti da je nova francuska vlada odlučila uspostaviti ravnotežu moći u dijalogu s Rusijom; odnosno da je Rusiji odlučila „pokazati mišiće“. I to, jednostavno  zato što Vladimir Putin poštuje samo silu. Međutim, pokazalo se da francuski govor sile ruskog predsjednika ne impresionira.

Situacija se dodatno zakomplicirala nakon krvavog terorističkog napada u Moskvi – koji je Putin odmah pripisao Ukrajini i njenim zaštitnicima. Stéphane Séjourné se požurio tu Putinovu analizu pobijati, na način da se solidarizirao s ruskim narodom, ali ne i s njegovim vlastodršcima. Usudio se zauzeti takav stav, iako i Zapadni instituti za istraživanje javnog mnijenja tvrde da ruski predsjednik uživa veću podršku svog naroda od francuskog predsjednika.

Nakon čega je bio nerazumljiv poziv Stéphane-a Séjourné-a na suradnju u suzbijanju islamskog terorizma sa tim istim ruskim dužnosnicima za koje je prethodno izjavio da su mu neprihvatljivi. U Francuskoj je, u međuvremenu, rasla ne samo opasnost od novih islamskih terorističkih napada, nego i  od ruske „odmazde“ za teroristički napad u Moskvi. S jedne strane, Olimpijske igre u Parizu savršena su prilika za nove islamske atentate jer je Macron bezrezervno podržao izraelsku „kaznenu bojnu“ protiv Hamasa na palestinskim teritorijima i u Francuskoj zabranio pro-palestinske manifestacije.

S druge strane, Međunarodni olimpijski komitet je ruskim i bjeloruskim sportašima zabranio sudjelovanje na svečanosti otvaranja Olimpijskih igara2024. Gradonačelnica Grada svjetlosti – Anne Hidalgo, nedavno u posjeti Kijevu, samo je dolila ulje na vatru, izjavivši da „ruski sportaši nisu dobrodošli u Parizu“. Time se, još jednom u povijesti, pokazalo da sport više nije sportska kompeticija u kojoj bi trebao pobijediti najbolji, nego alat u službi ratne propagande. Ruska strana je oštro reagirala na intimidacije ruskih sportaša i „neonacističko“ ozračje Olimpijskih igara u Parizu[2].

Očito u posjedu informacija o kojima je htio porazgovarati s ruskom stranom, Stéphane Séjourné je odlučio „zvrcnuti“ ruskog ministra obrane, Sergeja Šojgua. Pričali su sat vremena, ali se situacija nije popravila. Štoviše, razgovor je virilnog Šojgua inspirirao u širenju insinuacije prema kojoj je Francuska umiješana u krvoproliće u Moskvi. U isto vrijeme, destabilizirani Séjourné se pred Ukrajincima i saveznicima morao kleti u vjernost i objašnjavati zašto je uopće zvao Šojgua.

Naime, treba znati da Volodimir Zelenski – kao najvjerniji vojnik Joea Bidena – ima moć prekrajanja karijera europskih čelnika. Na primjer, nije mu bio problem spriječiti dolazak u Kijev njemačkog predsjednika Franka-Waltera Steinmeiera, zbog sumnje da je nekad surađivao s Rusijom. A, danas je Kijev „place to be“. Stoga si je francuski ministar vanjskih poslova dao puno truda objasniti kako je svrha njegova poziva bila inicirati aktivniju razmjenu s Moskvom u borbi protiv islamskog terorizma. Kleo se ali da nije zaboravio ruskom ministru obrane  ponoviti „mantru“ – da Francuska oštro osuđuje rusku agresiju Ukrajine – kojoj će nastaviti pomagati u obrani od agresora sve dok to bude potrebno (!?). Kad neprijatelja zoveš da mu potvrdiš da ćeš se svim sredstvima boriti protiv njega, onda evidentno tražiš dodatnu eskalaciju sukoba. Rezultat: ne samo da krvavi teroristički napad u Moskvi nije destabilizirao Putina – kako su najavljivali francuski režimski analitičari, nego je čak zabilježeno značajno povećanje novačenja u Rusiji. Želja tih novaka je osvetiti ruske nevine žrtve terorizma. Zašto Rusi vjeruju u upletenost Zapadnih tajnih službi u organizaciju atentata?

Teroristički napad u Moskvi

Ključna sumnjiva činjenica je da teroristi iz napada na Crocus City Hall nisu bili spremni na samoubojstvo, nego samo na pomno organizirani bijeg.  Obzirom na organizacijski kapacitet terorista, napad na Crocus (143 poginulih) uspoređuje se s atentatima u Parizu 2015. (130 poginulih); poglavito s masakrom publike koja je prisustvovala rock koncertu u pariškoj dvorani Bataclan. Međutim, nije svim atentatorima na ciljeve u Parizu bila namjera organizirano pobjeći, kao što je bila atentatorima na Crocus. Među njima su bile i kamikaze, koje su se raznijele u ime Alaha. Preuzimanje odgovornosti od strane Daesha (ISIS – Islamska država) za atentate u Moskvi i Parizu je ta poveznica koja objašnjava nespretni Séjourné-ov pokušaj povezivanja francuskih i ruskih tajnih službi radi zajedničke borbe protiv islamskog terorizma. Zašto Putin ne vjeruje da je Moskvu zahvatio val islamskog terorizma?

Rusi su atentatore uhitili dok su pokušavali prijeći ukrajinsku granicu (preciznije, 100 km od međudržavne granice), kao i 7 njihovih pomagača. Bili su očekivani s druge strane granice. Identificirani kao Tadžici, priznali su da su bili vrbovani putom interneta kako bi ubijali za novac. Tvrde da nisu imali kontakt s poslodavcem; međutim, kod njih je pronađena posjetnica s imenom Dmytro Yarosh.

Nemoguće je provjeriti da li su ruske službe uistinu našle tu posjetnicu kod atentatora, ili su ju podmetnule uhićenicima, koji bi pod torturom ionako priznali sve. Ono što je sigurno, to je da je Dmytro Yarosh osnivač milicije Pravy Sektor. Kao najžešći rusomrzitelj, on je danas druga osoba po važnosti u Ukrajinskom vijeću sigurnosti i savjetnik čelnika oružanih snaga. Prozvan od strane Rusa, Yarosh je zanijekao umiješanost svoje zemlje u atentat u Moskvi[3], a Ukrajinci svijetu predložili dijametralno suprotnu verziju događanja. Prema njoj su Rusi napali sami sebe, odnosno organizirali napad pod tuđom zastavom. Obje verzije je pobilo preuzimanje odgovornosti od strane Daesha – čija vjerodostojnost je upitna. Naime, danas, u uvjetima borbe za opstanak, za očekivati je da Daesh bude spreman surađivati sa svakom silom koja će mu osigurati preživljavanje.

Video zapisi napada upućuju na konstataciju da atentatori na Crocus nisu fanatici, nego dobro uvježbani profesionalci. Nisu izvršili samoubojstvo kako bi povećali broj žrtava među „nevjernicima“, nego su organizirano bježali. Dakle, nisu djelovali iz mržnje prema Rusiji, već u sklopu pomno planirane vojne operacije, iz kojeg su razloga Vladimir Putin i njegove tajne službe zadržali svoje optužbe isključivo protiv Kijeva, ignorirajući Daesh.

Za razliku od ruskih vlasti, one francuske su, nakon atentata iz 2015., spremno prihvatile odgovornost Daesh-a i pokrenule vojne operacije protiv islamskog terorizma.  Poglavito na afričkom tlu. Međutim, Francuska vojska je nedavno zamoljena od strane domaćina, frankofonskih afričkih država,  da napusti njihove teritorije. Francuze je, u održavanju reda i mira u Africi, najčešće zamijenio ruski Wagner, što je dodatni izvor napetosti između Pariza i Moskve.

Kako, dakle, ruski obavještajci argumentiraju svoju tezu evidentne povezanosti između ukrajinskih ultanacionalista i islamista? Tvrde da se suradnja između tih ekstremističkih skupina počela razvijati prije 75 godina i da se značajno intenzivirala od 2014., nakon svrgavanja proruskog ukrajinskog predsjednika. Prema analizama ruskih tajnih službi, ukrajinski ultranacionalisti – danas na vlasti u Kijevu – djeluju u dogovoru s Muslimanskim bratstvom i njihovim milicijama[4], a pod nadzorom anglosaksonskih tajnih službi. Njihova temeljna zadaća je borba protiv Rusa.

Bliska budućnost će pokazati da li su analize francuskih obavještajnih službi naivne, ili ruske obavještajne službe proliferiraju neistine. U međuvremenu, verbalno nasilje između francuskih i ruskih dužnosnika raste, a s njim i rizik, koliko od islamskog – toliko od plaćeničkog terorizma pod krinkom islamskog (ruska odmazda) na Olimpijskim igrama u Parizu.

Macron ne posustaje. Ne samo da bi u Ukrajinu slao europske „instruktore“, nego bi tamo, Putinu ispred nosa, gradio tvornice za proizvodnju oružja protiv Rusije. Dobiva se dojam da se pobornici Bidena u Europi, progresivisti na čijem je čelu Macron, ne bi libili izazvati Treći svjetski rat prije nego Donald Trump preuzme vlast – kako bi najpoznatijeg američkog Konzervativca stavili pred gotov čin i prisili da nastavi pomagati Ukrajini.

Rusija je, sa svoje strane, na teroristički akt u Moskvi odgovorila „otvaranjem istrage za ‘financiranje terorizma’ u ime Ukrajine; a u koju su uključene Sjedinjene Države i njihovi saveznici“. Prema francuskim ratnim propagandistima, time su Rusi oživjeli „teoriju zavjere Biden-Ukrajina”.[5] Iako, da su američki Demokrati dozvolili neovisnu istragu o Bidenovom „obiteljskom businessu s Ukrajinom“ – kako su to zahtijevali američki mediji, znalo bi se da li se radi o teoriji zavjere temeljenoj na izmišljotinama američkih novinara, ili je Bidenova „ljubav“ prema Ukrajini „ljubav iz koristi“.

U međuvremenu, francuska ratna propaganda polučila je rezultate. Litvanci i Norvežani spremni su priključiti se novoj Velikoj vojsci novodobnog Napoleona. Uzalud Putin ponavlja da bi za tu vojsku to mogla biti Berezina, kao za one koje su joj prethodile. Stoga je korisno prisjetiti se zašto je Berezina postala simbol za velike promašaje i katastrofe.

Berezina

Treba se vratiti nekoliko mjeseci prije bitke na rijeci Berezini, kada je Napoleonovo Francusko Carstvo bilo na vrhuncu i uspjelo cijelu Europu staviti pod svoju kontrolu. Samo je Engleska ostala neporažena. Samo Rusija nije poštivala kontinentalnu blokadu, odnosno zabranu trgovine s Engleskom koju joj je nametnuo Napoleon, kao i svim drugim Europljanima. Dakle, zbog neposlušnih Rusa, francuski vođa okupio je najveću vojsku koju je svijet ikada vidio. U lipnju 1812., krenuo je na Moskvu s više od 600 000 Francuza, Nijemaca, Belgijanaca, Nizozemaca, Poljaka i svih drugih vazala golemog Francuskog Carstva.

Grande Armée je konačno stigla do Moskve, a da nije bila vojno poražena; niti je vojno porazila rusku vojsku koja joj je neprestano uzmicala. Napoleonovu vojsku je porazila taktika „spaljene zemlje“ genijalnog ruskog zapovjednika Kutuzova. On je Francuze prisilio na napredovanje kroz golemeruske stepe, usred ruševina i bez zadovoljavajuće opskrbe. Kad su se primakli Moskvi, umjesto ruske predaje i okrepljenja, dočekala ih je vatra. Rusi su poduzeli nezamislivo: sami su zapalili svoju prijestolnicu. Gorjele su raskošne palače ruskih plemenitaša. Osvajač je bio prepušten zimi i gladi. Napoleonu nije preostalo ništa drugo nego vratiti se odakle je došao.

U tom epskom povlačenju, od 600 000 vojnika, prepuštenih na milost i nemilost surovoj hladnoći i gladi, samo se njih 30 000 vratilo kući. Ruska kampanja je bila fatalna za Napoleona; sasvim bespotrebna, jer je francuski car baš u Rusiji imao više pobornika nego drugdje u Europi. Bila je pogubna za Napoleonov prestiž i odlučujuća u njegovom padu. Zahvaljujući njoj, Francusko carstvo je moralo uzmaknuti pred Britanskim.

Napoleon’s campaign in Russian winter, . Private Collection. (Photo by Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images)

Prisilno povlačenje iz Rusije – kao cjelokupni pokret vojske sa stotinama tisuća mrtvih, ranjenih i dezertera, postala je „Berezina“ – sinonim za potpunu katastrofu. Iako su, bez te bitke na rijeci Berezini, gubici mogli biti još i gori. Naime, sredinom studenog 1812., na -20 stupnjeva, ostaci Grande Armée u povlačenju bili su blokirani tom slavnom rijekom. Rusi su bili razmješteni posvud uokrug, uvjereni da im Napoleon više ne može izmaći. Ali je slavni vojskovođa iz svog rukava izvukao zadnji trik. Simulirao je dva gradilišta na rijeci, kako bi privukao glavninu ruskih snaga. Za to vrijeme, nizozemski graditelji pontona su, u rekordnom roku, uspjeli izgraditi dva mosta u ledenoj Berezini. Zahvaljujući požrtvovnosti tih Nizozemaca, koju je većina platila životom,  ostaci Velike vojske, skupa s Napoleonom i njegovim vjernim Marengom, uspjeli su prijeći rijeku. Napoleon je vjerovao da je logično Berezinu uvrstiti u pobjedničke bitke Velike vojske. Jer, ipak je on kod Berezine, kad se sve činilo izgubljenim, uspio pobjeći. Međutim, baš taj tračak mudrosti najbolje je govorio o globalnom promašaju koji je bila ruska kampanja.. Istina, radilo se o majstorskom bijegu, ali svejedno bijegu koji je postao simbol katastrofalnog poraza Grande Armée u pokušaju osvajanja Rusije…

Podizanje borbene spremnosti Europljana

Iako je Hitleru bio poznat ključni razlog Napoleonova pada, pokrenuo je Operaciju Barbarossa – koja je potom postala njegova „Berezina“, ili ključni promašaj zbog kojeg je pao. Naime, ne bi trebalo zahvaljivati samo Anglosaksoncima što su se oduprijeli nacizmu. Najveći danak, poglavito u krvi, dali su Rusi.  Da su Europljani morali čekati iskrcavanje Amerikanaca, ne zna se koliko bi ih preživjelo međusobno uništavanje tijekom Drugog svjetskog rata i ne zna se da li bi ijedan europski Židov izmakao „posljednjoj soluciji“.

Naravno, sve velike sile, pa tako i Amerikanci i Rusi, „oslobađaju“ tuđe teritorije samo onda kada postoji velika vjerojatnost da će, nakon oslobađanja, njima dominirati. Stoga su prava pitanja koja bi si Europljani danas trebali postaviti: zašto se njihovi vođe toliko zauzimaju za Zelenskog i Ukrajinu i kakvu bi im korist mogla donijeti nova ruska kampanja?

Ratna ekonomija

Danas se Macron, u svim svojim govorima zaklinje da će Ukrajincima ostati vjeran zauvijek. Uvijek će im pomagati. Kako ?  Tako što će francuski proizvođači oružja i vojne opreme i njihovi europski partneri nastaviti sklapati profitabilne ugovore s Ukrajincima. Naime, Ukrajina je postala četvrti najveći svjetski uvoznik oružja, a Francuska je zamijenila Rusiju kao drugi najveći svjetski izvoznik, iza SAD-a. Bidenova Amerika se nije protivila takvom razvoju situacije, što dobrim djelom objašnjava francusku požrtvovnost u obrani Ukrajine i njenu usklađenost s američkom strategijom prema Rusiji.  Za Emmanuela Macrona  NATO više očito nije u stanju cerebralne smrti“ – kako je donedavno tvrdio.

Taj uspjeh u izvozu naoružanja očito nije pomogao u rješavanju vanjskog duga Francuske. Naprotiv, za vladavine Macrona, Francuska je ušla u klub 5 najzaduženijih država (ostale su SAD, Velika Britanija, Japan, Nizozemska), čiji dug iznosi zabrinjavajućih 112,5%  i fenomen siromaštva se amplificira. Prema mjerodavnom izvješću Sipri od 11. ožujka 2024., Pariz drži 10,92% tržišta oružja, a Moskva 10,52%. Naravno, Washington uvelike dominira s 42%, dok je Kina tek četvrta, s 5,8% udjela. Reklo bi se da ratna ekonomija spašava posrnula europska gospodarstva. Ona je poglavito perspektivna u Njemačkoj. Zasad je njemački udio na tržištu oružja skroman, 5,6%. Međutim, s obzirom na višestruko veća ulaganja u vojnu industriju u odnosu na ulaganja njenih suparnika, ne treba sumnjati da će Njemačka uskoro svoje rivale dostići i preteći. Nikoga ne zabrinjava što je ta država, koja je bila izvorom dva svjetska rata, ponovno u recesiji i ponovno se ubrzano naoružava.

Dok je bila državna, vojna industrija je bila inkubator za inovacije, a naoružanje jamac državnog suvereniteta. Međutim, uloga države u vojnoj industriji je značajno evoluirala od 1990-ih. Pod utjecajem liberalne doktrine, a posebno zbog tankih proračuna za obranu, proizvodnja oružja u državnim firmama se smanjila u korist proizvodnje u tvrtkama koje su sasvim ili djelomično u privatnom vlasništvu. Stoga je predvidljivo da će se, onako kako su se tijekom COVID-krize obogatili odabrani vlasnici farmaceutskih tvrtki, u ukrajinskoj krizi obogatiti odabrani, uglavnom privatni proizvođači oružja, dok će država/porezni obveznici i dalje sami financirati niskoprofitno istraživanje i razvoj. Da li predstojeći europski izbori mogu promijeniti tu situaciju?

Menadžerska kontrarevolucija

Ne treba hraniti iluzije. Programi političkih stranaka više nisu politički nego su menadžerski.  Sve teže ih je međusobno diferencirati jer, svejedno da li je komunističko ili neoliberalno, jednoumlje je uvijek slijepa ulica. Tako, prema analitičaru Mathieu Slama, Macron 2017. nije poveo munjeviti rat protiv sklerozne umjerene političke ljevice i desnice, kako je najavio. Zapravo je, s voljnim lijevim i desnim tehnomenadžerima, poveo „menadžersku kontrarevoluciju, s duboko reakcionarnim i autoritarnim prizvukom”[6]. Menadžerska kontrarevolucija, to je prije svega metodičko uništavanje socijalne države – države blagostanja, napuštanjem načela solidarnosti (porezne olakšice bogatima, maksimiziranje profita i minimiziranje socijalnih naknada i naknada za rad prekarijatu, produžetak radnog vijeka itd.). Ona i dalje traje. Francuski predsjednik ju vodi autoritativno, na način koji je savršeno rezimirao slavni povjesničar Pierre Rosanvallon: „Za Emmanuela Macrona, Francuzi imaju arhaične ideje. Stoga ih treba uzeti za ruku, ‘objasniti’ im stvari i s vremena na vrijeme im davati packe“ (Intervju za Libération). Načela menadžmenta nametnula su se  kao vrhovna načela vlasti i sasvim se supstituirali politici. Državni menadžment (Vladu) potresaju nebrojene afere sukoba interesa. Sve je teže diferencirati javni od privatnog interesa. Rasplet svake nove afere (afera Ferrand, Pénicaud, Delevoye, Benalla, McKinsey) u Francuzima budi onaj isti osjećaj koji Hrvate, od Domovinskog rata na ovamo, nije napustio: da su njihove političke elite, ponosne i pune samopouzdanja, nekažnjive.

„Ni nakon sedam godina predsjednikovanja, nitko ne može definirati koja je linija vodilja za djelovanje francuskog predsjednika. Poput Ludwiga II od Bavarske, za Emmanuela Macrona je prerušavanje i razmetanje postalo navika[7]“. U odnosu na taj fenomen, bezazleno djeluju prepucavanja u Hrvatskoj na liniji PlenkovićMilanović. Radi se samo o sukobu menadžerskih linija HDZ-a i Kukurikavaca (zaštitnici „grupe Borg“ protiv Todorićevih zaštitnika).

Naprotiv, Macronovo razmetanje i prerušavanje u Napoleona vodi ravno u Treći svjetski rat, koji bi se manifestirao kao sukob suprotstavljenih svjetskih menadžerskih linija.

Autor: Sanja Vujačić/geopolitika.news 

[1] U Francuskoj, poredklasične bračne zajednice, 2 odrasle osobe, različitog ili istog spola mogu sklopiti  PACS (Građanski pakt solidarnosti) i tako ozakoniti svoju zajednicu.

[2]LE FIGARO,https://www.lefigaro.fr/sports/jeux-olympiques/jo-paris-2024-la-russie-scandalisee-d-etre-privee-de-ceremonie-d-ouverture-20240320 .

[3]“Službeno izjavljujem: nismo mi”: Yarosh demantirao umiješanost ukrajinske vojske u teroristički napad u predgrađu Moskve”, Espreso, 23. ožujka 2024.

[4]National Archives War Office, Dossier 208 (Military Intelligence, Middle East and Egypt), File 502, 23 octobre 1939, « Note on Wilhelm Stellborgen »;iNARA (National Archives and Records Administration) RG 59 (General Records of the Department of State), Decimal Files, 1950-1954, 511.80/7-2753, Ambassade des États-Unis en Égypte, dépêche de Jefferson Caffery au Département d’État, « Colloquium on Islamic Culture and Saeed Ramadhan », 27 juillet 1953.

[5]20 MINUTES,https://www.20min.ch/fr/story/financement-du-terrorisme-la-russie-relance-la-theorie-du-complot-biden-ukraine-103081521 .

[6]SLAMA Mathieu, Adieu la liberté – Essai sur la société disciplinaire, Presses de la Cité, 2022.

[7]MARIANNE, https://www.marianne.net/agora/les-signatures-de-marianne/natacha-polony-apres-sept-ans-au-pouvoir-macron-n-a-d-autre-ambition-que-de-se-regarder-etre-president .

Vijesti

Sporazum WHO-a o pandemiji poražen, barem za sada

Published

on

Pregovarači nisu uspjeli predati konačne tekstove WHO-ovog sporazuma o pandemiji i amandmana na Međunarodne zdravstvene propise prije krajnjeg roka 24. svibnja, ali neki kritičari prijedloga upozorili su na preuranjeno slavlje – piše Michael Nevradakis Ph.D., u The Defender.

Građani SAD-a: Zahtijevaju od Kongresa da istraži skokovito visoke stope smrtnosti

Ovaj je članak izvorno objavio The Defender — web mjesto za vijesti i poglede Children’s Health Defense.

Pregovori za predloženi “sporazum o pandemiji” Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) – ili “ugovor o pandemiji” – i izmjene i dopune Međunarodnih zdravstvenih propisa (IHR) nisu uspjeli, barem za sada.

New York Times je izvijestio da pregovarači nisu uspjeli predati konačne tekstove dvaju dokumenata prije 24. svibnja, krajnjeg roka za razmatranje i glasovanje na ovogodišnjoj Svjetskoj zdravstvenoj skupštini koja se održava ovaj tjedan u Ženevi, u Švicarskoj.

WHO je rekao da su prijedlozi namijenjeni pripremi za “sljedeću pandemiju”.

Ali kritičari su prijedloge nazvali globalnim “grabežom moći” koji je prijetio nacionalnom suverenitetu, zdravstvenoj slobodi, osobnim slobodama i slobodi govora, dok su promicali rizična istraživanja o stjecanju funkcije i “zdravstvene putovnice”.

“Sporne točke”, prema The Timesu, uključivale su “pravičan pristup cjepivima i financiranje za uspostavu sustava nadzora”.

Umjesto razmatranja kompletnog skupa prijedloga iz oba dokumenta, skromniji “konsenzusni paket [IHR] izmjena” bit će predstavljen ovaj tjedan, prema predloženom tekstu Radne skupine za izmjene i dopune Međunarodnih zdravstvenih propisa (2005.) ( WGIHR).

Tekst ne predstavlja potpuno dogovoreni paket izmjena i dopuna i namijenjen je pružanju pregleda trenutnog statusa i napretka rada WGIHR-a. …

Mandat supredsjedatelja i Ureda WGIHR-a sada je završio, ali mi smo spremni podržati sljedeće korake dogovorene na Sedamdeset i sedmoj Svjetskoj zdravstvenoj skupštini, uključujući olakšavanje daljnjih rasprava ako se tako odluči.

U konačnom izvješću Međunarodnog pregovaračkog tijela (INB) za “sporazum o pandemiji” od 27. svibnja stoji “INB nije postigao konsenzus o tekstu”.

Mary Holland, izvršna direktorica Children’s Health Defense (CHD), pripisala je globalno protivljenje prijedlozima WHO-a za njihovo zatvaranje. Za Defender je rekla:

Ogromno je priznanje građanskom djelovanju što su ugovor i propisi WHO-a očito propali. Iako su delegati Svjetske zdravstvene skupštine još uvijek uključeni u pregovore u zadnji čas, izvan odobrenih procedura nemaju konsenzus da krenu naprijed s pravnom infrastrukturom za provođenje operacija COVID-a.

Ovo je sjajna vijest za građane svijeta i pokazuje nam koliko možemo biti moćni kada kreativno radimo zajedno.

Times je izvijestio da pregovarači planiraju tražiti više vremena. Prema Straits Timesu, “zemlje su izrazile obvezu da će nastaviti gurati za postizanje sporazuma.”

Otvarajući Svjetsku zdravstvenu skupštinu u ponedjeljak, glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus sugerirao je da će se nastaviti napori da se dovrše dva prijedloga.

“Svi bismo željeli da smo uspjeli postići konsenzus o sporazumu na vrijeme za ovu zdravstvenu skupštinu i prešli cilj”, rekao je Tedros, u primjedbama koje citira The Straits Times. “Ali ipak ostajem uvjeren da hoćemo, jer gdje postoji volja, postoji i način.”

Internistica dr. Meryl Nass, osnivačica Door to Freedom – organizacije koja radi na odbijanju prijedloga WHO-a – pozdravila je vijest i sugerirala da su napori WHO-a nepovratno propali.

“Ugovor je sklopljen”, napisao je Nass na Substacku. “Ništa u ugovoru ne može ustati iz pepela pregovora o kojima će se glasovati ovaj tjedan.” Vijest je okarakterizirala kao pobjedu u “prvoj rundi” “u ratu demokracije protiv jedne svjetske vlade”.

Prijedlozi WHO-a se ‘odvijali kroz laži i prikrivanje’

Pregovori su propali unatoč naporima Tedrosa i drugih da uvjere pregovarače i države članice WHO-a da se dogovore o dva teksta na vrijeme za glasovanje na Svjetskoj zdravstvenoj skupštini.

Na godišnjem sastanku Svjetskog ekonomskog foruma u siječnju, Tedros je upozorio na prijetnju pandemije koju predstavlja još nepoznata “Bolest X” i rekao da nam sporazum o pandemiji “može pomoći da se pripremimo za budućnost na bolji način jer se radi o zajedničkom neprijatelju.”

U ožujku je više od 100 bivših svjetskih čelnika, uključujući bivšeg premijera Ujedinjenog Kraljevstva Tonyja Blaira – zagovornika “putovnica cjepiva” i digitalne osobne iskaznice – potpisalo pismo u kojem poziva države članice WHO-a da završe pregovore o “sporazumu o pandemiji”.

Dužnosnici Bidenove administracije koji su pregovarali u ime SAD-a također su se zalagali za finalizaciju dvaju dokumenata.

Loyce Pace, pomoćnica tajnika za globalna pitanja u američkom Ministarstvu zdravstva i društvenih usluga, rekla je za The Times. “Mi u javnom zdravstvu shvaćamo da bi nova pandemija doista mogla biti iza ugla.”

U prosincu 2023. Pace je svjedočila pred Kongresom u prilog ta dva dokumenta. “Samo je pitanje vremena kada će se svijet suočiti s još jednom ozbiljnom prijetnjom javnom zdravlju”, rekla je, ističući ulogu SAD-a u izradi nacrta nekih od predloženih izmjena IHR-a.

Ali prema Nassu, cijeli projekt pripravnosti na pandemiju pokrenut je kroz “laži i prikrivanje”.

“Globalisti su stvorili pravne dokumente prepune eufemizama i kitnjastog jezika, uvijek prikriveni kako bi sakrili prave namjere dokumenata”, rekla je. “Ali prozreli smo ih i nismo im dopustili da se izvuku.”

Nass je napisao da je “konsenzus” o prijedlozima IHR-a koji su dostavljeni Svjetskoj zdravstvenoj skupštini “cvjetni, a ne smisleni jezik”.

Postoji jedna iznimka, rekao je Nass. Osvrćući se na članak 5 amandmana na IHR, primijetila je da su “pregovarači dobro govorili državama da nadziru svoje građane i bore se protiv dezinformacija”

Cijeli članak pročitajte ovdje

Continue Reading

Vijesti

HITNO UPOZORENJE: Jemenski Hutiji su upravo izveli raketni napad na američki nosač zrakoplova u CRVENOM MORU

Published

on

Pobunjenička skupina preuzela odgovornost za napad nakon što je izvijestila o 16 ubijenih u američko-britanskim napadima na pokrajinu Hodeidah.

Jemenski Hutiji kažu da su izveli raketni napad na američki nosač zrakoplova u Crvenom moru kao odgovor na smrtonosne američke i britanske napade na Jemen – navodi Al Jazeera.

Houthi pristaše marširaju obilježavajući godišnjicu jemenskog jedinstva u Sani, Jemen, 22. svibnja 2024. [Osamah Abdulrahman/AP Photo]

Vojni glasnogovornik Houthia Yahya Saree najavio je napad na nosač Eisenhower u petak; grupa je ranije tvrdila da je najmanje 16 ljudi ubijeno u američkim i britanskim napadima na provinciju Hodeidah, što je najveći javno priznati broj mrtvih u višestrukim rundama napada zbog napada grupe na brodove.

Posljedice napada u četvrtak objavljene su na televiziji Al Masirah, kanalu pod kontrolom Hutija, koji je emitirao video koji prikazuje ranjene civile koji se liječe u Hodeidi. Izvještava se da su najmanje 42 osobe ozlijeđene.

"Američko-britanska agresija neće nas spriječiti da nastavimo s našim vojnim operacijama u potpori Palestini", rekao je Houthi dužnosnik Mohammed al-Bukhaiti na X, upozoravajući da će pobunjenici "eskalaciju dočekati eskalacijom".

Središnje zapovjedništvo SAD-a (CENTCOM) priopćilo je na X da su napadi na 13 Houthi ciljeva "uspješno uništili" osam letjelica bez posade, ili dronova, u područjima pod kontrolom Houthia u Jemenu i iznad Crvenog mora.

MOŽDA JE SAV PAKAO TU UPRAVO da bi se pustio s lanca (Zamislite zasad samo da ga je generirala AI) prema X profilu Matt Wallace-a

Continue Reading

Vijesti

PREDSTAVLJANJE KNJIGE “GLOBALIZACIJA I EUROPA NA RASKRIŽJU” PROF. ANĐELKA MILARDOVIĆA

Published

on

Čast nam je pozvati Vas na predstavljanje knjige prof. dr. sc. Anđelka Milardovića

GLOBALIZACIJA I EUROPA NA RASKRIŽJU. EUROPA OD VOLJE ZA MOĆI DO VOLJE ZA NIŠTA.

Predstavljanje će se održati u Splitu, 4. lipnja (utorak) 2024. godine s početkom u 18:45 sati.

Gradska knjižnica Marka Marulića – Dalmatina, Zagrebačka 4.

Sudjeluju:

  • dr.sc.Anđelko Milardović, autor knjige,Institut za europske i globalizacijske studije, Split-Zagreb;
  • Mislav Vušković, urednik knjige, Institut za europske i globalizacijske studije, Split-Zagreb;
  • Vlaho Kovačević, Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu;
  • Željko Primorac, Splitsko-dalmatinska županija;
  • Mario Popović, Hrvatska udruga Benedikt.

Organizatori  promocije su Institut za europske i globalizacijske studije Split-Zagreb  i Hrvatska udruga Benedikt. Predstavljanje  će biti u razgovornom  formatu radijske  emisije.

Prof.dr.sc. Anđelko Milardović

Anđelko Milardović (1956. Ogulin), politologiju je studirao u Ljubljani i Zagrebu. Godine 1981. diplomirao
je na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu kod profesora Davora Rodina s temom Znanost
kao proizvodna snaga .
Na istom fakultetu 1986. uspješno je obranio magistarski rad Pojam djelovanja u filozofskoj antropologiji
Arnolda Gehlena kod profesorice Branke Brujić.
Dana 10. listopada 1989. doktorirao je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Doktorat
Spontano i institucionalno političko djelovanje. Sociologijsko političko i politologijsko određenje dva
modaliteta političkoga djelovanja obranio je kod profesora Vukašina Pavlovića.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved