Connect with us

Vijesti

GDJE JE HRVATSKA? Što se to „valja“ na Balkanu

Published

on

U zadnje vrijeme se osjeća nekakvo komešanje u zemljama bivše Juge (ili modernije  rečeno: „zemljama zapadnog Balkana“). S raznih strana, iznutra i izvana spominju se promjene granica, „srpski svjetovi“, zveckanje oružjem, visoki državnički posjeti, pa se  moramo zapitati „valja li se to nešto iza brda“ i gdje smo tu mi, Hrvatska – pita se autor teksta iz Geopolitika.news?

Iako se domaći dužnosnici drže kao da smo članstvom u NATO-u i EU sve svoje brige i  probleme riješili i da više nikakvi potresi „u regionu“ neće utjecati na nas, je li to baš  tako? Jesmo li uistinu toliko moćni i važni da možemo mirno spavati? Hrvatska trenutačno jest važna članica NATO-a i zapadni saveznik, no… jesmo li mi tu  poziciju trajno zacementirali svojim geostrateškim položajem i vojnom snagom?  Ekonomijom?

Pogledajmo na čemu smo:

U nas, općenito, vlada uvjerenja kako nam je vojska moćna, osim možda te nesretne  eskadrile zrakoplova, o kojoj je bilo toliko priča. No to je daleko od istine jer mi smo zapravo potpuno razoružani u odnosu na 95. g., ali vi o tome nećete čuti niti riječi na javnoj TV ili drugim medijima. 95. g. smo imali ne jednu već 2-3 eskadrile lovaca; imali smo jurišne  helikoptere, koji su u Oluji probijali tamo gdje nisu mogle niti elitne brigade, a Srbi se hvale da su lani nabavili 5-6 komada, mi smo ih onda imali 8, sad ni jednog; od još dvije  eskadrile različitih namjena isto nemamo više ništa. Ostalo je par transportnih helikoptera  za prvu pomoć i kanaderi za gašenje požara. Protuzračnu obranu uopće nemamo, cjelovit radarski sustav za nadzor također i mi uopće ne znamo tko nam leti ili plovi preko mora dok nam se ne javi radiom! A da kojim slučajem i ima neprijateljske namjere, nemamo ga čime gađati. Mornarica je naoružana zastarjelim švedskim raketama ostalim iz JNA, koje još mogu služiti jedino na pokaznim vježbama gađanja za TV, a za  protuavionsku i protupodmorničku borbu nema apsolutno nikakvih mogućnosti niti sredstava, pa može samo hvatati talijanske ribare i skupljati čamce s izbjeglicama;  oklopnjaci su nam isto nenaoružani, obični metalni sanduci… Stanje je alarmantno, jer mi, izuzmemo li od Njemačke donirane pancer-haubice, nemamo NIŠTA moderno,  vrijedno spomena: domaće puške i američka pustinjska Madmax vozila i helikopterčiće koji su bliže igračkama na navijanje nego ozbiljnim borbenim strojevima koji bi nekome trebali utjerati strah u kosti. Kad bi se, recimo, u susjedstvu naoružali mudžahedini i napali  nas i još da im Turci pošalju dva broda i pet-šest zrakoplova (što uopće nije nezamisliva  opcija u nekim okolnostima), mi se ne bismo imali čime braniti. Eventualna kupnja jedne  eskadrile ne mijenja ništa bitno na stvari, posebno bude li nenaoružana. Kao što ispred  kuće nikome ne treba pas čuvar koji trči svakome i maše repom, već onaj koji reži i ujeda,  tako niti nama ne trebaju zrakoplovi za dočekivanje visokih gostiju i mahanje krilima, već oni  koji će biti sposobni u slučaju potrebe odletjeti par stotina kilometara izvan državnih  granica, tamo dići vojne instalacije u zrak i vratiti se sigurno kući. Otprilike kako rade  Izraelci. I uz njih nekoliko jurišnih helikoptera tipa Apache, kompletan radarski sustav, dva protuzračna sustava (kratkog i srednjeg dometa), borbene stanice na oklopnjacima, nova elektronika i moderni reaktivni oklopi na tenkovima, modernizirane brodske rakete,  to je minimum minimuma. I naravno dovoljno svih vrsta streljiva, ali ne da ga se drži u  skladištima, nego da ga se troši po poligonima.

A gdje su ostale stvari? Ekonomija? Industrija ne postoji, a sve ostalo je u tuđim rukama.  Energetika: nafta i plin, u mađarskim i ruskim. Poljoprivreda uglavnom u rukama Rusa;  zemljište, pa i izvori vode: recimo Jana koju pijemo nije hrvatska već ruska. Financije:  Hrvatska je, usprkos nevjerojatnim ratnim naporima, 1998. g. imala dug od oko 5 milijardi i  to većinom naslijeđen, devizne rezerve 2 milijarde i rezerve zlata oko 10 tona. Sada smo prema vani dužni 40 milijardi eura, a od zlata nemamo niti grama, sve je rasprodano!  Živimo na krhkim krilima turizma i stranih pozajmica.

Ova politika, kojom su smišljeno uništavani temelji na kojima počiva naša, kao i svaka  druga država: gospodarstvo, energetika, poljoprivreda, financije i vojska traje neprestano od 2000. g. do danas i jednom riječju zove se VELEIZDAJA!  A koje su konačne posljedice?

U ovih nesretnih 20 godina rođeno je 300 tisuća djece manje  nego što je umrlih. To su Split i Rijeka zajedno. A iselilo se još najmanje toliko. Nas je  manje za više od pola milijuna, neki kažu i 700 tisuća, cijeli Zagreb. Još par godina  ovako, pa milijun. Zašto su otišli? Zbog novaca? Jesu neki, toga je bilo i bit će, ali dodijao im  je nered i nemar! Propast! Narod šuti i ode, iseli se, lakše je! Jer ovo više nema smisla. Bez stranačke iskaznice ne možeš se zaposliti niti k’o vozač kamiona, kamoli gdje drugdje.  Može HDZ-ova iskaznica ili neka druga, svejedno, ovisi u koju firmu želite, jer su ih podijelili između sebe, dobar je i zagovor crkvenih otaca, ali najbolje SDSS-ova – s njom  možete gdje hoćete, pa i u vladu. I na koncu, to dovođenje na vlast stranke dojučerašnjih četnika. Vidimo da su sad ONI gazde. Ćirilica je opet tu, glasuju koliko puta žele i sami  sebe prebrojavaju, pričaju o svojoj zajednici općina, novoj Krajini!

Zašto se to sve radi?

George Soros je u intervjuu na HTV 2005. g. rekao: “Hrvati su mislili da imaju suverenu i  nacionalnu državu, no to je iluzija, jer mi smo to pomoću svojih ljudi uspješno spriječili.  Ako postoji cesta koja Hrvatsku vodi na zapad, ona ide preko Balkana!” Europi je najvažniji cilj, prenijele su i naše novine izjavu: „…dovesti Srbiju sebi i dati joj da uređuje Balkan“!

I to je to! Pitanje svih pitanja na Balkanu: Srbija! Dvostruko veća i barem toliko važnija od  Hrvatske u svakom pogledu: gospodarskom, a pogotovo vojnom, kao glavna poveznica  južnog krila NATO saveza sa središnjicom i sve što se događa ili će se događati je pokušaj da se Srbija pridobije na zapadnu stranu. Ako (kad) bi se to postiglo, Hrvatska gubi svu svoju važnost i kad bi i htjeli mi ne bi bili u stanju učiniti ništa da u tom preslagivanju  prođemo neokrznuti.

Srbi su Kosovo izgubili, jer tamo Amerikanci imaju svoje interese, ali traže nešto drugo  zauzvrat, jednako vrijedno. Ovo njihovo: malo bi s Rusima, malo sa zapadom, je  cjenkanje, trgovina. Oni znaju kako se to radi, tako rade cijelu svoju povijest: malo s  Turcima, malo s kršćanima, po potrebi. I neka rade, imaju i pravo, rade za svoje interese,  kamo sreće da smo i mi. Crnu goru su već zadobili i više je pustiti neće, u Bosni više nemaju što, a ne bi dopustili ni Turci i Arapi i protiv njih neće nitko, pa ni Amerika. Ostala  je samo Hrvatska. I to je pravi razlog situaciji u koju smo izdajom dovedeni. Dođe li do  prekrajanja granica bit će to na našu štetu, jer mi smo “najslabija karika”.

Svjedoci smo kako se u posljednje vrijeme Srbija intenzivno naoružava, ima saveznike i na  istoku i na zapadu, nije Merkelica džabe posljednji državnički posjet kao kancelarka Njemačke odradila upravo kod Vučića, a mi smo razoružani, bez kune, vodstva i pravih  saveznika. Uz to posvađani između sebe i sa iseljeništvom koje smo politikom naših vlada okrenuli od sebe. Mi se pouzdajemo u Ameriku, no oni i jesu glavni u toj raboti:  upravo oni ne dozvoljavaju da Hrvatska posjeduje IKAKVO ofanzivno oružje. Naša je zadaća privesti Srbiju Europi, a ne je ljutiti. Upravo zato se i ne pokreću i, štoviše, blokiraju  istrage protiv ratnih zločinaca, upravo zato se ne poteže pitanje ratne odštete niti  razgraničenja, to je i razlog kolaboracije s SDSS-m i donošenje zakona kojim će se postupno izjednačiti prava agresora i branitelja, a Domovinski rat proglasiti građanskim. I upravo zato su i Ameri sa svoje strane blokirali kupnju zrakoplova od Izraela kad su shvatili da su uz avione dogovoreni i svi najmoderniji borbeni sustavi i kompletno naoružanje, a ono objašnjenje o zaštiti proizvođačkih prava je izlika za javnost. Ista stvar se dogodila s  onim ruskim raketnim sustavom S-300, čuvenom „Beograđankom“, koja je izazvala šok i  nevjericu u srpskom vodstvu kad su je vidjeli na paradi u Zagrebu 1995. g. i kakav još  uvijek nema nitko u širem okruženju. Umjesto da ga kompletiramo i nabavimo još koji,  „saveznici“ su nas prisilili da ga se odreknemo, „jer nam ne treba“!? Stvar je, dakle, sasvim  jasna: susjedi će nam se ušetati s dopuštenjem stranih moćnika, a dočekat će ih širom  otvorena vrata na Bajakovu i poruke: “Dobro došli”, koje već pišu „naši“ na Markovom trgu. A to što nam magle oči izjavama kako Europa neće dozvoliti mijenjanje granica…  Ne, nego će njih pitati!

U nekoj ludo optimističnoj verziji razvoja događaja možda nama čak pripoje dio zapadne  Hercegovine, kako bi nam rekli da smo i mi na dobitku, no postoji i pesimističnija  varijanta da izgubimo sve južno od Neuma, s Dubrovnikom kao enklavom na kopnu!  Pa sve da se granice i ne promijene formalno, nije ni važno, bit ćemo skupa u EU, s  autonomnim srpskim područjima u Hrvatskoj, naravno pod uvjetom da Srbija pristane na  tako malo. I u stvari, naš je jedini spas u tome da u svom megalomanstvu srpsko vodstvo  ne pristane ni na što i ostane gdje jest. Jedino tako Hrvatska može zadržati sadašnju  važnu poziciju.

Je li pokojni predsjednik u onom čuvenom govoru, kad je izgovorio rečenicu: “Nećemo  dopustiti onima koji se vežu i sa crnim vragom protiv hrvatske slobode i hrvatske  neovisnosti, ne samo sa crnim, nego i zelenim i žutim vragovima!“, mogao i zamisliti da će mu ti isti najprije preoteti stranku, a onda preko nje uništiti državu? Kako se je to uopće dogodilo?

Vratimo se na Sorosa i onu izjavu o njegovim ljudima. Koji su to NJEGOVI ljudi? Ne mislite valjda da je to kukavelj iz Otvorenog društva i sličnih organizacija? Pa ne bi bilo šanse, oni mogu jedino homogenizirati narod. Posao je odrađen lukavije,  zapravo profesionalno vojnički i potpuno logično: dok ta „stoka sitnog zuba“ skreće  pozornost: pravi buku i baca dimne bombe, oni su nam zašli sleđa i osvojili vrh HDZ-a i  promijenili ga iznutra. TO su ti njihovi ljudi. I najljepši dio u svemu tome je da ni sami  „izabranici“ ne moraju nužno biti svjestni toga, jer struka zna svoj posao, zna odabrati. I  tako sve do danas, s tim da su današnji vođe prošli temeljite škole: nižu doma, a višu po  briselskim kancelarijama, gdje se upravo školuju i njihovi nasljednici.

Nema sumnje da će svi poslušni i zaslužni biti nagrađeni unosnim službama u  međunarodnim tijelima i organizacijama, dok nama preostaje jedino promatrati i čuditi se  što nam se događa. Opet.

Autor: Srećko Trogrlić/Geopolitika News

(Napomena: stavovi autora ne odražavaju nužno stavove redakcije portala Croativ.net)

Vijesti

Preselio sam svoju obitelj dalje od tradicionalne latinske mise…

Published

on

Moja supruga, djeca i ja živjeli smo više od dva sata od najbliže tradicionalne latinske mise, koja se održavala u 8:00 ujutro, u velikom gradu – prema standardima Saskatchewana. Dolazak tamo je bio težak, ali smo se trudili dolaziti često.

S godinama su ti pokušaji postajali sve opterećujući. Cijene goriva smetaju – hotelski računi, kad je potrebno, još više. Djeca su mrzila ići u grad. Vikend je uvijek bio pucan, a cijeli tjedan proveden na oporavku. I mislim da smo moja žena i ja oduvijek imali dvogodišnjaka koji putuje smireno poput bijesnog jazavca zarobljenog u kavezu uz glazbu Taylor Swift. Ipak, pokušali smo. Za bogate ili siromašne. Za razum ili psihički slom.

Kroz ovo vrijeme vidjeli smo i čuli sve, iz svih izvora, pokrivajući sve aspekte. Razgovori. Homilije. knjige. SMS poruke. Osobni razgovori. Sve samo ne san u stilu svetog Josipa. I poruka je bila dosljedna: Približite se TLM-u.

“Morate prisustvovati tradicionalnoj latinskoj misi.”

“Približi se što bliže jednom, Bog će osigurati ostalo.”

“Vaša će djeca izgubiti katoličku vjeru ako to ne učinite.”

“Bog te poziva da to učiniš. Očito je!”

“Kako ne želiš prinijeti ovu žrtvu? Nije li misa vrijedna toga?”

Nije da nas je trebalo uvjeravati da pokušamo takav potez. Vjerujem da je TLM dio našeg katoličkog prava po rođenju – kao drugačija religija od one s kojom sam ja odrastao. Ljepota, svetost, misterij i istina prožimaju se svuda. Ne šteti ni odsutnost pjesmica Dana Schuttea, djevojaka s oltara i propovjedničkih Molitvi vjernika.

Pokušali smo se pomaknuti. Gotovo desetljeće, zapravo. Ali uvijek se nešto ispriječilo. Kao da su šanse bile protiv nas. Često smo smatrali da je to naša krivnja, da je Božja volja jasna i da je nismo dovoljno herojski slijedili.

Zapravo, jednostavno rješenje za približavanje TLM-u bilo je sve samo ne jednostavno. Financijski, to bi bio strašan udarac. Gdje bih radio? Je li bilo mudro postati učitelj na zamjeni i gladovati nekoliko godina dok ne dobijem ugovor za puno radno vrijeme? Također, naša prodaja kuće bi nas potopila. Kuće u malom gradu Saskatchewanu prodaju se za djelić cijene bilo čega u blizini grada. Imajte na umu da sam rekao blizu grada. Uvijek smo odbijali živjeti u pravom gradu. To bi nas ubilo. Mi smo ljudi sa sela skroz. Ali dok sam ispitivao cijene, shvatio sam da bi površine u blizini grada mogle biti pristupačne… ako prodamo dijete ili troje. Ni naši najstroži kritičari nisu zagovarali da je to volja Božja, barem ne nama u lice.

Ipak, godinama smo se i dalje trudili da to uspije. Razgovori za posao. Pretrage nekretnina. Sesije drobljenja brojeva. Bebe. Devetnice. Frustracije. Suze. Više beba — nisam sigurna kako to što imaju bebe pomaže, ali slatke su. Svojoj sam ženi govorio: “Znam da nam je odgovor ispred nosa! Samo ga još ne možemo vidjeti.” Bog često tako djeluje u mom životu. Gledam u punu vrećicu brašna i praznu posudu za kruh i žalim se: “Gospode, gladan sam! Zašto me nikad ne opskrbiš? Zašto skrivaš odgovore?”

On je pružio.

Prošla godina imala je jedan od onih rijetkih životnih trenutaka u kojima sve dolazi na svoje mjesto, besprijekorno, u rekordnom roku i s neodoljivim osjećajem mira. Zaposlili su me za savršen učiteljski posao sa sjajnim šefom – posao za koji još uvijek ne mogu vjerovati da ga imam. Iskrcali smo se na dvanaest prekrasnih, pristupačnih jutara šume, vrtova, hokejaških terena, garaža i otvorenih polja, tik uz vrhunsko lovište i kratku vožnju do bogate rupe za lovište. Nevjerojatno, ovo je mjesto imalo obitelj u blizini—savršeno za našu djecu. Prodaja kuća prošla je bez problema. Bog je imao svoj prst na svakom koraku. Selidba je bila naporna i stresna, ali veliki blagoslov.

Postojao je samo jedan problem.

Lokacija je bila dalje od TLM-a. Zašto? Jer smo preuzeli obiteljsku zemlju od mojih roditelja. Domaćinstvo Millette zadržat će svoje ime, iako je sada pod novim, manje kompetentnim vlasništvom. Mogao bih satima pričati o prednostima ovog poteza, ali za sada ću naglasiti jednu stvar: sada živimo tri sata udaljeni od tradicionalne latinske mise.

Otkrivamo da je dolazak do TLM-a teži nego ikad. Poteškoće i troškovi smještaja i putovanja su veliki. Ove zime imali smo četiri mjeseca pauze između pohađanja TLM-a. Tjedni vremena s temperaturom ispod 40 stupnjeva, paklene mećave, zaleđene ceste, problemi s vozilima i, kad se vrijeme konačno sredilo, bolesna djeca, držali su nas blizu kuće. Rekao bih da će biti lakše prisustvovati ovog ljeta, ali dolazi nova beba i, pa, znate kako to ide – ali su slatki. Ukratko, naš preseljenje je bio blagoslov, osim osiromašenog liturgijskog života.

Može li Bog zapravo htjeti da se mlada katolička obitelj preseli dalje od TLM-a? I to obitelj koja toliko voli ovu misu? Nemoguće, zar ne? Sigurno je da je naš potez bio samo slabost s moje strane, uzrokovana nedostatkom hrabrosti, hrabrosti i vjere, s mojom djecom osuđenom da završe u paklu, ili barem osuđenom da izdrže paklenu glazbu na lokalnoj misi.

Treba istaknuti dvije stvari. Prvo, potrebno je odmaknuti se i ispitati širu sliku. Sada ne razumijem trenutno stanje Katoličke crkve. Ne shvaćam kako je Tradicija anatema, a banalni liturgijski bumerizam obavezan – ostavljajući pitanje nedjeljnih obveza za sada po strani. Ne shvaćam kako će nam moj lokalni biskup ovog ljeta odbiti tradicionalno krštenje – “Možeš ići drugdje” – kao da natjerati moju ženu da putuje tako daleko odmah nakon poroda nije žalosno i psihotično. Ne razumijem kako se nekoliko starijih ljudi može držati mise koja je potpuno propala u njihovoj župi, dok su moja djeca prisiljena prigrliti njezino samonametnuto uništenje. Ne razumijem ništa od ovoga. Zašto, Bože, zašto?

Ostaje činjenica da većina katolika ne prisustvuje, ili čak ne može, prisustvovati tradicionalnoj latinskoj misi. Zahvaljujući vatikanskim slamanjima TLM-a, to je jednostavna igra brojeva. Na Zemlji postoje milijarde ljudi sa stotinama milijuna katolika. Postoje što, samo stotine tradicionalnih svećenika? Žetve je mnogo, a radnika premalo. Tradicionalni svećenici ne mogu biti posvuda. Zemlja je veliko, ogromno mjesto. Na primjer, najbliži svećenik FSSP udaljen je tri sata od mene — i nije dobrodošao u mojoj vlastitoj biskupiji — dok je najbliži svećenik SSPX udaljen osam sati. Takve udaljenosti, za neke daleko veće, uobičajena su stvarnost za mnoge katolike diljem svijeta.

Čak i za mjesta koja imaju TLM, uvijek postoji problem prenapučenosti i ozbiljnih neugodnosti. Zamislite da se morate pojaviti 45 minuta ranije na poslijepodnevnoj misi u centru grada prepunom kriminala samo da shvatite da, budući da nema mjesta u gostionici, vaša obitelj mora gledati misu na ekranu u podrumu crkve. Poznajem obitelji u blizini TLM-a koje su prestale pohađati jednostavno zbog pogoršanja i ekstremnih neugodnosti koje uzrokuje.

Štoviše, koliko još do ozbiljnijeg napada na TLM-ove? Mislite li da je sada situacija strašna? Siguran sam da bi neki grabljivi vukovi u Vatikanu rado odgovorili: “Mislite da je ovo loše? Pričekajte moje pivo…” Zamislite da iskorijenite svoju obitelj, prigrlite život u siromaštvu i teškoćama, sve kako biste bili blizu TLM-a, a onda vam se ova misa iznenada izvuče ispod glave? Ovo su tragična vremena puna neizvjesnosti. Činjenica je da, ako se netko pridržava osnovne razboritosti, TLM-ovi jednostavno nisu mogući za previše katolika.

Sve to dovodi do moje konačne točke: Bog nije čudovište.

Moja žena i ja uvijek se mučimo s pitanjem kako preživjeti bez tradicionalne latinske mise. Više od toga, kako napredujemo? Kako možemo odgajati svece? Osporavam tvrdnju da svi katolici dobre vjere moraju prisustvovati TLM-u ili riskirati svoje spasenje. Svakako mislim da bi svi katolici trebali prisustvovati TLM-u i čak se žrtvovati da bi prisustvovali. Ali ako žrtve postanu nerazumne, može li se reći da takvi katolici gotovo sigurno neće moći živjeti svetim životom? Da je svetost samo za nekolicinu favoriziranih na temelju lokacije? Pripisati ovo Bogu znači učiniti Ga čudovištem.

Mogu tvrditi čistog uma i mirna srca da je Bog doveo našu obitelj da se preseli tu gdje jesmo, unatoč velikoj udaljenosti od TLM-a. Vjerujem da Bog nije neko zlobno božanstvo. On će se pobrinuti za nas, ako ostanemo vjerni, i dovesti nas do svetosti. Bit će to težak križ za nositi. Onaj koji ne možemo nositi sami. Ali On nas neće napustiti.

Do tada, molite se za sve, uključujući i moju djecu, koja trpe u rukama ove moderne Crkve milosrđa.

Dan Millette/OnePeterFive

Dan Millette je suprug i otac petero djece. Predaje u Saskatchewanu, Kanada. Millette je diplomiralo na Our Lady Seat of Wisdom College u Ontariju i ima diplomu magistra umjetnosti iz teologije na koledžu Holy Apostles College u Connecticutu. Njegov osobni blog je bravestthing.com.

Continue Reading

Vijesti

Prkačin IZVRSTAN! Ovakva BiH nema smisla, postoji opasnost unutarbošnjačkog sukoba!

Published

on

Bivši saborski zastupnik, general Ante Prkačin u jednom prošlogodišnjem Podcastu Bura govorio je o budućnosti, sadašnjosti i prošlosti BiH. Istaknuo je kako ovakva BiH nema smisla ni budućnosti te kako je nužno drastično promijeniti situaciju u BiH.

Interesi BiH i hrvatskog naroda u BiH su često dijametralno suprotni, rekao je, te dodao kako su Hrvatska i BiH jedinstveni geopolitički prostor. Govoreći o naravi rata u BiH, istaknuo je kako se u BiH dogodio i građanski rat i agresija Srbije ali kako je građanski rat bio neusporedivo žešći. Također, govorio je o razlikama između rata u Hrvatskoj i BiH te o ulozi Srba u tim ratovima.

Otkrio je i zašto voli Bošnjake kao narod te zbog čega je uvijek bio i danas jest blagonaklon prema tom bh. narodu. Govorio je i o razlikama između Bošnjaka i Bosanaca te o svom dobrom odnosu s akademikom Suadom Kurtćehajićem.

Namjera je bila, objasnio je, da se pod imenom Bošnjaci integriraju svi muslimani s prostora bivše Jugoslavije u jedan nacionalni korpus. No, veli kako je protokom vremena tu nastao problem jer danas treba na drugi način graditi BiH.

Govorio je o tomu kako akademik Kurtćehajić pokušava sad “prevesti” dovoljan broj Bošnjaka u nacionalne Bosance kako bi se stvorile pretpostavke za izgradnju građanske BiH. Problem u tom procesu je, veli, što se tomu opire jak muslimanski faktor.

Iznio je i pikanteriju kako je noć prije snimanja podcasta, u Sarajevu s akademikom Kurtćehajićem u striptiz baru raspravljao o povijesnim temama.

“One se vrte a nas dva pametujemo”, rekao je te dodao kako je “barska ptica”.

Prkačin je u razgovoru s urednikom i voditeljem Podcasta Bura Juricom Gudeljom naveo i kako se pojavljivanje Željka Komšića najviše razbija o glavu upravo Bošnjacima jer njegova pojava dovodi do erodiranja države BiH.

Također, osvrnuo se i na ulogu međunarodnog faktora u BiH, posebice Washingtona i Bruxellesa, kazavši kako su u BiH napravili nesagledive greške.

U dijelu emisije u kojem se osvrnuo na povijest BiH, Hrvatske i Srbije, između ostaloga, rekao je kako BiH nikad nije bila povijesna država. Naveo je i kako je Bošnjacima najlakše vladati, posebice u odnosu na Srbe ali i Hrvate. Stoga je potrebno “razbiti” bošnjačku akademsku zajednicu za koju smatra da nije kvalitetna.

Istaknuo je i kako srpski nacionalistički pokret najuspješniji nacionalistički projekt u povijesti jer su “Srbi iz ničega stvorili i naciju i državu”. Naveo je i razloge zbog kojih Srbi nisu bježali pred naletom Osmanlija.

Govoreći o bošnjačkom nacionalizmu, ocijenio je kako bi moglo doći do unutarbošnjačkog sukoba između sekularnog i muslimanskog elementa. BiH se lako može urediti, dodao je, ako međunarodni faktor to želi.

Objasnio je zašto se razočarao u Domovinski pokret, iznio planove za predstojeće parlamentarne izbore u Hrvatskoj te implicitno najavio povratak u politiku bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka.

Također, iznio i svoje mišljenje o Zlatku Hasanbegoviću, Andreju Plenkoviću, Gordanu Grliću Radmanu, Gordanu Jandrokoviću i drugim ličnostima iz svijeta politike.

Continue Reading

Vijesti

Washington Post: Trumpov zaokret u globalnom trgovinskom ratu?

Published

on

Američki predsjednik Donald Trump zatražio je od svojih savjetnika da zauzmu oštriji stav prema carinama dok se administracija priprema za veliki zaokret u globalnom trgovinskom ratu, objavio je Washington Post u subotu, pozivajući se na četiri upućena izvora, piše HRT.

Unatoč pozivima saveznika s Wall Streeta i Capitola da se toj problematici pristupi na drugačiji način, Trump inzistira na sveobuhvatnim trgovinskim mjerama kojima želi preoblikovati američko gospodarstvo, navodi Washington Post, prenosi Reuters.

Prema istom izvoru, Trump neprestano naglašava svojim savjetnicima da želi nastaviti s pojačavanjem trgovinskih mjera, a u posljednje vrijeme ponovno je oživio ideju o univerzalnoj carini koja bi se primjenjivala na većinu uvoza, bez obzira na zemlju podrijetla.

Trump je, prema Washington Postu, izrazio žaljenje što tijekom prvog mandata nije uveo opsežnije carine te krivi savjetnike koji su ga nagovorili da odustane od tog plana. Ipak, nije posve jasno koliko ozbiljno se razmatra ideja o univerzalnoj carini.

Predsjednik Trump je uvjeren da carine koriste SAD-u vraćanjem radnih mjesta u proizvodnji i povećanjem državnih prihoda za milijarde dolara, piše Washington Post.

U petak je Trump izjavio da je spreman sklapati dogovore s državama koje žele izbjeći američke carine, ali da će takvi sporazumi biti mogući tek nakon što njegova administracija 2. travnja objavi recipročne mjere.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved