Connect with us

Vijesti

GDJE JE HRVATSKA? Što se to „valja“ na Balkanu

Published

on

U zadnje vrijeme se osjeća nekakvo komešanje u zemljama bivše Juge (ili modernije  rečeno: „zemljama zapadnog Balkana“). S raznih strana, iznutra i izvana spominju se promjene granica, „srpski svjetovi“, zveckanje oružjem, visoki državnički posjeti, pa se  moramo zapitati „valja li se to nešto iza brda“ i gdje smo tu mi, Hrvatska – pita se autor teksta iz Geopolitika.news?

Iako se domaći dužnosnici drže kao da smo članstvom u NATO-u i EU sve svoje brige i  probleme riješili i da više nikakvi potresi „u regionu“ neće utjecati na nas, je li to baš  tako? Jesmo li uistinu toliko moćni i važni da možemo mirno spavati? Hrvatska trenutačno jest važna članica NATO-a i zapadni saveznik, no… jesmo li mi tu  poziciju trajno zacementirali svojim geostrateškim položajem i vojnom snagom?  Ekonomijom?

Pogledajmo na čemu smo:

U nas, općenito, vlada uvjerenja kako nam je vojska moćna, osim možda te nesretne  eskadrile zrakoplova, o kojoj je bilo toliko priča. No to je daleko od istine jer mi smo zapravo potpuno razoružani u odnosu na 95. g., ali vi o tome nećete čuti niti riječi na javnoj TV ili drugim medijima. 95. g. smo imali ne jednu već 2-3 eskadrile lovaca; imali smo jurišne  helikoptere, koji su u Oluji probijali tamo gdje nisu mogle niti elitne brigade, a Srbi se hvale da su lani nabavili 5-6 komada, mi smo ih onda imali 8, sad ni jednog; od još dvije  eskadrile različitih namjena isto nemamo više ništa. Ostalo je par transportnih helikoptera  za prvu pomoć i kanaderi za gašenje požara. Protuzračnu obranu uopće nemamo, cjelovit radarski sustav za nadzor također i mi uopće ne znamo tko nam leti ili plovi preko mora dok nam se ne javi radiom! A da kojim slučajem i ima neprijateljske namjere, nemamo ga čime gađati. Mornarica je naoružana zastarjelim švedskim raketama ostalim iz JNA, koje još mogu služiti jedino na pokaznim vježbama gađanja za TV, a za  protuavionsku i protupodmorničku borbu nema apsolutno nikakvih mogućnosti niti sredstava, pa može samo hvatati talijanske ribare i skupljati čamce s izbjeglicama;  oklopnjaci su nam isto nenaoružani, obični metalni sanduci… Stanje je alarmantno, jer mi, izuzmemo li od Njemačke donirane pancer-haubice, nemamo NIŠTA moderno,  vrijedno spomena: domaće puške i američka pustinjska Madmax vozila i helikopterčiće koji su bliže igračkama na navijanje nego ozbiljnim borbenim strojevima koji bi nekome trebali utjerati strah u kosti. Kad bi se, recimo, u susjedstvu naoružali mudžahedini i napali  nas i još da im Turci pošalju dva broda i pet-šest zrakoplova (što uopće nije nezamisliva  opcija u nekim okolnostima), mi se ne bismo imali čime braniti. Eventualna kupnja jedne  eskadrile ne mijenja ništa bitno na stvari, posebno bude li nenaoružana. Kao što ispred  kuće nikome ne treba pas čuvar koji trči svakome i maše repom, već onaj koji reži i ujeda,  tako niti nama ne trebaju zrakoplovi za dočekivanje visokih gostiju i mahanje krilima, već oni  koji će biti sposobni u slučaju potrebe odletjeti par stotina kilometara izvan državnih  granica, tamo dići vojne instalacije u zrak i vratiti se sigurno kući. Otprilike kako rade  Izraelci. I uz njih nekoliko jurišnih helikoptera tipa Apache, kompletan radarski sustav, dva protuzračna sustava (kratkog i srednjeg dometa), borbene stanice na oklopnjacima, nova elektronika i moderni reaktivni oklopi na tenkovima, modernizirane brodske rakete,  to je minimum minimuma. I naravno dovoljno svih vrsta streljiva, ali ne da ga se drži u  skladištima, nego da ga se troši po poligonima.

A gdje su ostale stvari? Ekonomija? Industrija ne postoji, a sve ostalo je u tuđim rukama.  Energetika: nafta i plin, u mađarskim i ruskim. Poljoprivreda uglavnom u rukama Rusa;  zemljište, pa i izvori vode: recimo Jana koju pijemo nije hrvatska već ruska. Financije:  Hrvatska je, usprkos nevjerojatnim ratnim naporima, 1998. g. imala dug od oko 5 milijardi i  to većinom naslijeđen, devizne rezerve 2 milijarde i rezerve zlata oko 10 tona. Sada smo prema vani dužni 40 milijardi eura, a od zlata nemamo niti grama, sve je rasprodano!  Živimo na krhkim krilima turizma i stranih pozajmica.

Ova politika, kojom su smišljeno uništavani temelji na kojima počiva naša, kao i svaka  druga država: gospodarstvo, energetika, poljoprivreda, financije i vojska traje neprestano od 2000. g. do danas i jednom riječju zove se VELEIZDAJA!  A koje su konačne posljedice?

U ovih nesretnih 20 godina rođeno je 300 tisuća djece manje  nego što je umrlih. To su Split i Rijeka zajedno. A iselilo se još najmanje toliko. Nas je  manje za više od pola milijuna, neki kažu i 700 tisuća, cijeli Zagreb. Još par godina  ovako, pa milijun. Zašto su otišli? Zbog novaca? Jesu neki, toga je bilo i bit će, ali dodijao im  je nered i nemar! Propast! Narod šuti i ode, iseli se, lakše je! Jer ovo više nema smisla. Bez stranačke iskaznice ne možeš se zaposliti niti k’o vozač kamiona, kamoli gdje drugdje.  Može HDZ-ova iskaznica ili neka druga, svejedno, ovisi u koju firmu želite, jer su ih podijelili između sebe, dobar je i zagovor crkvenih otaca, ali najbolje SDSS-ova – s njom  možete gdje hoćete, pa i u vladu. I na koncu, to dovođenje na vlast stranke dojučerašnjih četnika. Vidimo da su sad ONI gazde. Ćirilica je opet tu, glasuju koliko puta žele i sami  sebe prebrojavaju, pričaju o svojoj zajednici općina, novoj Krajini!

Zašto se to sve radi?

George Soros je u intervjuu na HTV 2005. g. rekao: “Hrvati su mislili da imaju suverenu i  nacionalnu državu, no to je iluzija, jer mi smo to pomoću svojih ljudi uspješno spriječili.  Ako postoji cesta koja Hrvatsku vodi na zapad, ona ide preko Balkana!” Europi je najvažniji cilj, prenijele su i naše novine izjavu: „…dovesti Srbiju sebi i dati joj da uređuje Balkan“!

I to je to! Pitanje svih pitanja na Balkanu: Srbija! Dvostruko veća i barem toliko važnija od  Hrvatske u svakom pogledu: gospodarskom, a pogotovo vojnom, kao glavna poveznica  južnog krila NATO saveza sa središnjicom i sve što se događa ili će se događati je pokušaj da se Srbija pridobije na zapadnu stranu. Ako (kad) bi se to postiglo, Hrvatska gubi svu svoju važnost i kad bi i htjeli mi ne bi bili u stanju učiniti ništa da u tom preslagivanju  prođemo neokrznuti.

Srbi su Kosovo izgubili, jer tamo Amerikanci imaju svoje interese, ali traže nešto drugo  zauzvrat, jednako vrijedno. Ovo njihovo: malo bi s Rusima, malo sa zapadom, je  cjenkanje, trgovina. Oni znaju kako se to radi, tako rade cijelu svoju povijest: malo s  Turcima, malo s kršćanima, po potrebi. I neka rade, imaju i pravo, rade za svoje interese,  kamo sreće da smo i mi. Crnu goru su već zadobili i više je pustiti neće, u Bosni više nemaju što, a ne bi dopustili ni Turci i Arapi i protiv njih neće nitko, pa ni Amerika. Ostala  je samo Hrvatska. I to je pravi razlog situaciji u koju smo izdajom dovedeni. Dođe li do  prekrajanja granica bit će to na našu štetu, jer mi smo “najslabija karika”.

Svjedoci smo kako se u posljednje vrijeme Srbija intenzivno naoružava, ima saveznike i na  istoku i na zapadu, nije Merkelica džabe posljednji državnički posjet kao kancelarka Njemačke odradila upravo kod Vučića, a mi smo razoružani, bez kune, vodstva i pravih  saveznika. Uz to posvađani između sebe i sa iseljeništvom koje smo politikom naših vlada okrenuli od sebe. Mi se pouzdajemo u Ameriku, no oni i jesu glavni u toj raboti:  upravo oni ne dozvoljavaju da Hrvatska posjeduje IKAKVO ofanzivno oružje. Naša je zadaća privesti Srbiju Europi, a ne je ljutiti. Upravo zato se i ne pokreću i, štoviše, blokiraju  istrage protiv ratnih zločinaca, upravo zato se ne poteže pitanje ratne odštete niti  razgraničenja, to je i razlog kolaboracije s SDSS-m i donošenje zakona kojim će se postupno izjednačiti prava agresora i branitelja, a Domovinski rat proglasiti građanskim. I upravo zato su i Ameri sa svoje strane blokirali kupnju zrakoplova od Izraela kad su shvatili da su uz avione dogovoreni i svi najmoderniji borbeni sustavi i kompletno naoružanje, a ono objašnjenje o zaštiti proizvođačkih prava je izlika za javnost. Ista stvar se dogodila s  onim ruskim raketnim sustavom S-300, čuvenom „Beograđankom“, koja je izazvala šok i  nevjericu u srpskom vodstvu kad su je vidjeli na paradi u Zagrebu 1995. g. i kakav još  uvijek nema nitko u širem okruženju. Umjesto da ga kompletiramo i nabavimo još koji,  „saveznici“ su nas prisilili da ga se odreknemo, „jer nam ne treba“!? Stvar je, dakle, sasvim  jasna: susjedi će nam se ušetati s dopuštenjem stranih moćnika, a dočekat će ih širom  otvorena vrata na Bajakovu i poruke: “Dobro došli”, koje već pišu „naši“ na Markovom trgu. A to što nam magle oči izjavama kako Europa neće dozvoliti mijenjanje granica…  Ne, nego će njih pitati!

U nekoj ludo optimističnoj verziji razvoja događaja možda nama čak pripoje dio zapadne  Hercegovine, kako bi nam rekli da smo i mi na dobitku, no postoji i pesimističnija  varijanta da izgubimo sve južno od Neuma, s Dubrovnikom kao enklavom na kopnu!  Pa sve da se granice i ne promijene formalno, nije ni važno, bit ćemo skupa u EU, s  autonomnim srpskim područjima u Hrvatskoj, naravno pod uvjetom da Srbija pristane na  tako malo. I u stvari, naš je jedini spas u tome da u svom megalomanstvu srpsko vodstvo  ne pristane ni na što i ostane gdje jest. Jedino tako Hrvatska može zadržati sadašnju  važnu poziciju.

Je li pokojni predsjednik u onom čuvenom govoru, kad je izgovorio rečenicu: “Nećemo  dopustiti onima koji se vežu i sa crnim vragom protiv hrvatske slobode i hrvatske  neovisnosti, ne samo sa crnim, nego i zelenim i žutim vragovima!“, mogao i zamisliti da će mu ti isti najprije preoteti stranku, a onda preko nje uništiti državu? Kako se je to uopće dogodilo?

Vratimo se na Sorosa i onu izjavu o njegovim ljudima. Koji su to NJEGOVI ljudi? Ne mislite valjda da je to kukavelj iz Otvorenog društva i sličnih organizacija? Pa ne bi bilo šanse, oni mogu jedino homogenizirati narod. Posao je odrađen lukavije,  zapravo profesionalno vojnički i potpuno logično: dok ta „stoka sitnog zuba“ skreće  pozornost: pravi buku i baca dimne bombe, oni su nam zašli sleđa i osvojili vrh HDZ-a i  promijenili ga iznutra. TO su ti njihovi ljudi. I najljepši dio u svemu tome je da ni sami  „izabranici“ ne moraju nužno biti svjestni toga, jer struka zna svoj posao, zna odabrati. I  tako sve do danas, s tim da su današnji vođe prošli temeljite škole: nižu doma, a višu po  briselskim kancelarijama, gdje se upravo školuju i njihovi nasljednici.

Nema sumnje da će svi poslušni i zaslužni biti nagrađeni unosnim službama u  međunarodnim tijelima i organizacijama, dok nama preostaje jedino promatrati i čuditi se  što nam se događa. Opet.

Autor: Srećko Trogrlić/Geopolitika News

(Napomena: stavovi autora ne odražavaju nužno stavove redakcije portala Croativ.net)

Vijesti

Čudesna vizija iza blagdana Tijelova

Published

on

Proslava Tijelova može se pratiti do vizije koju je o liturgijskoj godini imala belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća – piše Philip Kosloski u Altea-i.

Rimski obred Katoličke crkve svake godine nakon nedjelje Trojstva slavi blagdan Tijela i Krvi Gospodnje.

Međutim, Crkva nije uvijek slavila ovaj blagdan, a veliki utjecaj iza njega imala je belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća.

Viđenje svete Julijane

Juliana je bila duboko posvećena Svetoj Euharistiji od ranog djetinjstva i prema piscu Aleteije Joanne McPortland, “ušla je u redovnički život u dobi od 13 godina, služeći u hospiciju za gubavce koji je vodila njezina zajednica.”

U to je vrijeme počela imati neobičnu viziju. Pisac Heinrich Stieglitz pripovijeda viziju u svojoj knjizi The Church Year: Talks to Children:

Već u svojoj šesnaestoj godini Julijana je imala izvanrednu viziju dok je bila na molitvi. Vidjela je pun mjesec kako jarko sja, ali na njemu je bila tamna mrlja kao da je njegov komad izbio. Isprva nije mogla razumjeti viziju. Što je češće gledala taj neobičan prizor, to je njezino čuđenje raslo.

U početku je mislila da je vizija demonskog podrijetla i molila je Boga za pomoć:

“Je li to iskušenje Zloga?” – zabrinuto je upitala. Usrdno je molila, a vizija je ipak ostala. Usred gorućih suza djevojka je zamolila svog Spasitelja punog ljubavi da joj objasni što to znači.

Prema izvješću, Isus je odgovorio na Julianin zahtjev i rekao joj što je točno vizija trebala predstavljati:

Na kraju joj je Isus rekao: “Mjesec predstavlja crkvenu godinu. Tamna mrlja na njegovoj sjajnoj površini znači da još uvijek nedostaje jedna gozba. Moja je volja da se ustanovi velika svetkovina u čast Moga Presvetoga Tijela. Veliki četvrtak više je dan žalosti nego radosti. Sada idi i objavi to svijetu.” Ponizna časna sestra uzdržala se pred takvim zadatkom i rekla našem Gospodinu ovako: “Gospodine,” rekla je, “ja sam samo jednostavna djevojka i nisam nimalo dostojna. Zato te molim da ovo djelo povjeriš svetim i učenim svećenicima.”

U početku Juliana nije nikome rekla, no s vremenom je povjerila svoju viziju nekolicini ljudi, a zatim je račun došao do samog pape.

Dok će sveti Toma Akvinski s vremenom napisati prekrasne poetske pjesme za ovaj novi blagdan, slavlje vjerojatno ne bi postojalo da nije bilo svetosti svete Julijane i njezine otvorenosti za primanje Božje riječi.

Philip Kosloski /Altea

Continue Reading

Vijesti

Biden se boji ‘velikog židovskog utjecaja’

Published

on

Američki predsjednik neće riskirati da naljuti lobi u Washingtonu, rekao je savjetnik za sigurnost za Project Veritas

Predsjednik SAD-a Joe Biden pod pritiskom je progresivnog krila Demokratske stranke da oštrije osudi izraelske postupke u Gazi, ali to neće učiniti osim ako ne osvoji drugi mandat, rekao je dužnosnik Vijeća za nacionalnu sigurnost za Project Veritas.

Bidenov stav o Izraelu rezultat je pažljivih “političkih kalkulacija”, rekao je savjetnik za politiku Vijeća za nacionalnu sigurnost Sterlin Waters tajnom novinaru za Project Veritas, konzervativni medij poznat po operacijama skrivenih kamera.

S jedne strane, Biden i njegovi glavni suradnici moraju reći Izraelu da “nećete nastaviti lagati, bombardirati i ubijati svu ovu djecu bez suočavanja s ozbiljnim posljedicama” kako bi umirili progresivne glasače, objasnio je Waters u videu koji je objavljen u utorak. Međutim, kad bi Biden to učinio, nastavio je Waters, razljutio bi “veliki, moćni židovski utjecaj u republikanskoj i demokratskoj politici” i suočio se s klevetničkom kampanjom koja bi ga koštala predsjedničkih izbora u studenom ove godine.

“Kada bi Biden ponovno pobijedio, mogao bi biti mnogo iskreniji kada je rekao ‘ne’”, rekao je Waters. “[Ali] to je odluka drugog mandata.”

Trenutačno se čini da se Bidenovo stajalište o Izraelu mijenja iz dana u dan, s američkim predsjednikom koji je u nedjelju okupljenim studentima rekao da podržava “trenutni prekid vatre kako bi se zaustavile borbe” u Gazi, a novinarima u ponedjeljak rekao da “stojimo uz Izrael da ukloni [vođu Hamasa Yahyu] Sinwara i ostale koljače Hamasa.”

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu tvrdi da Izrael može uništiti Hamas samo invazijom na Rafah, grad u južnoj Gazi u kojem se trenutno nalazi više od milijun raseljenih Palestinaca.

Ranije ovog mjeseca, Biden je zaprijetio da će zaustaviti isporuku oružja Izraelu ako Netanyahu naredi kopnenu invaziju na Rafah, odluka za koju je Waters rekao da je “politički rizik”.

Međutim, dok je Bijela kuća zamrznula isporuku bombi Izraelu krajem travnja, Biden je odobrio drugu prodaju oružja vrijednu milijardu dolara – uključujući tenkovsko streljivo i minobacačke granate – židovskoj državi nekoliko dana nakon što je obećao uskratiti buduće isporuke.

Izrael je napadao Rafah zračnim napadima posljednja dva tjedna, uz pokretanje ograničenih kopnenih operacija u istočnim četvrtima grada. Netanyahu je odbacio Bidenovu prijetnju da će prekinuti vojnu pomoć, izjavivši da će se Izrael “boriti našim noktima” ako bude potrebno.

Unatoč Netanyahuovom hvalisanju, premijerov ratni kabinet odložio je planove za veliku ofenzivu u Rafi i odlučio se za ograničeniji pristup koji će minimizirati civilne žrtve, izvijestio je u ponedjeljak Washington Post. Izraelski izvori koji su razgovarali s Postom rekli su da je ovaj pristup odabran kako bi se izbjegao gnjev SAD-a.

Dan prije nego što je Watersov intervju objavljen, dužnosnik američkog State Departmenta rekao je za Politico da je državni tajnik Antony Blinken naredio zaposlenicima da prestanu objavljivati detalje povjerljivih razgovora u vezi sa sukobom Izraela i Hamasa medijima (Project Veritas, Logicno)

Continue Reading

Vijesti

Hrvatska – Sretan ti Dan državnosti!

Published

on

Hrvatska slavi Dan državnosti – prije 34 godine, 30. svibnja 1990., konstituiran je prvi demokratski, višestranački Sabor i potvrđena njegova povijesna uloga u očuvanju hrvatske državnosti.

Posebno, svečarsko raspoloženje vladalo je tog 30. svibnja diljem Hrvatske, osobito na zagrebačkom Trgu svetog Marka.

foto: mreže

Nakon desetljeća komunističke vlasti i jednoumlja, u Saboru su se okupili zastupnici izabrani na demokratskim i višestranačkim izborima koji su održani u dva kruga, u travnju i svibnju 1990., i na kojima je uvjerljivo pobijedio HDZ.

“Bio je to doista velik događaj – vlast u Hrvatskoj preuzimali su ljudi koji za dotadašnje vladavine komunističkog jednoumlja pretežno nisu bili podobni. Znatan broj njih doživio je u tom vremenu razne oblike šikaniranja, a neki su bili i politički zatvorenici“, zapisao je povjesničar Ivo Perić.

Na konstituirajućoj sjednici izabrano je vodstvo novog višestranačkog Sabora, za predsjednika Žarko Domljan, a za potpredsjednike Ivica Percan, Stjepan Sulimanac i Vladimir Šeks.

“Mislim da izražavam osjećanje svih zastupnika ako kažem da iskazano veliko povjerenje birača u ovaj Sabor nalaže svima da poštujući prošlost usmjerimo svoj poglede na budućnost, da okupimo sve ljude dobre volje, sve duhovne, stručne, materijalne potencijale zemlje u ostvarenju zajedničkoga cilja – slobodne, demokratske i suverene Hrvatske“, kazao je tada Domljan.

Za predsjednika Izvršnog vijeća Sabora izabran je Stipe Mesić, a za predsjednika Predsjedništva SR Hrvatske dr. Franjo Tuđman.

Tuđman: Nisam sumnjao da će hrvatski narod pokazati zrelost na izborima

Obratio se nazočnima i istaknuo kako je Hrvatski državni sabor kroz povijest bio čuvar suvereniteta (s izuzetkom razdoblja od 1918. do 1941.) hrvatskoga naroda u odnosu na druge nacionalne i državne zajednice.

Kazao je i kako nije sumnjao da će hrvatski narod pokazati svoju zrelost na prvim demokratskim izborima, “iz kojih je proizišao Sabor“, te izrazio uvjerenje da će “on znati i moći pod vodstvom svoga istinskoga predstavništva, izgraditi život dostojan slobodnih ljudi u svojoj jedinoj, napaćenoj, ali svetoj domovini“.

Prvi saziv Sabora imao je 351 zastupnika i tri vijeća: općina, udruženog rada i Društveno-političko vijeće.

Sabor konstituiran 30. svibnja 1990. radio je nešto duže od dvije godine i u tom je razdoblju, odrađujući dio mandata u posebnim, ratnim okolnostima, donio povijesne odluke o hrvatskoj suverenosti i samostalnosti, te o raskidu državno-pravnih sveza s bivšom SFRJ, kao i “božićni Ustav”.

Vijenci i svijeće za poginule za Domovinu

Predsjednik Vlade Andrej Plenković i članovi Vlade u povodu Dana državnosti položit će vijence kod Spomenika domovini.

Povodom Dana državnosti i svetkovine Tijelova, koji padaju na isti dan, zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša vodit će misno slavlje u crkvi sv. Marka na Gornjem gradu, nakon čega će premijer Plenković s članovima Vlade prisustvovati smjeni straže Kravat pukovnije.

Dan državnosti bit će obilježen i u drugim gradovima. Na vukovarskom Memorijalnome groblju žrtava iz Domovinskog rata predstavnici Grada odat će počast poginulima polaganjem vijenca i paljenjem svijeća, a u crkvi sv. Filipa i Jakova služit će se sveta misa za Domovinu.

Predsjednik Vlade poslijepodne će u Zagrebu prisustvovati programu u Rekreacijsko-sportskom centru na Jarunu gdje će obići taktičko-tehnički zbor naoružanja, borbene i neborbene tehnike i opreme postrojbi te proizvoda i usluga braniteljskih zadruga. Nazočit će i pokaznim vježbama Hrvatske vojske i policije te letačkom programu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

Obilježavanje Dana državnosti završit će svečanim koncertom u Hrvatskom narodnom kazalištu.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved