Connect with us

Vijesti

LICEMJERJE I DEHUMANIZACIJA u geopolitici: Zapad ‘zaboravio’ na žrtve potresa – stradanje sirijske djece u sjeni Hershova otkrića

Published

on

”Ovo je potpuni poraz humanosti od strane onih koji se u tu istu humanost kod sebe doma stalno zaklinju, na nju pozivaju i njome se diče. Tu ljagu neće isprati niti goleme količine humanitarne pomoći koje u međuvremenu šalju Turskoj. Dijeliti ljude u nevolji i u potrebi prema svojim nacionalnim interesima ili karakteristikama vlada koje njima upravljaju je dno. Jer i iz sirijskih se ruševina izvlače mala i tek rođena djeca, starci i brojna sirotinja čija patnja vapi u Nebo. Na Zapadu su potres i žrtve u Siriji zasjenile dvije geopolitčke teme: kineski baloni i tvrdnja dobitnika Pullitzerove nagrade Seymoura Hersha da je SAD minirao plinovod Sjeverni tok 2. Radi se o čuvenom novinaru koji je bitno sudjelovao u otkrivanju američkih afera kao pokolj u My Lai u Vijetnamu, afera Watergate, nečistim radnjama CIA-e i dr.

Dvije dominantne vijesti geopolitičkog karaktera nedavno su odjeknule svijetom, iako, svakako, u pozadini velike prirodne katastrofe – smrtonosnog potresa koji je pogodio jugoistok Turske i sjever Sirije, usmrtivši više od 40 tisuća ljudi.

O ovom posljednjem već je gotovo sve rečeno, pa i ono da u Siriju ne stiže zapadna humanitarna pomoć jer je ta zemlja pod sankcijama. Zato ću samo kratko reći kako je zapanjujuća zloća onih koji u ime geopolitike i svojih nacionalnih interesa ignoriraju pozive brojnih humanitarnih organizacija (i u svojim zemljama) za žurnu dostavu pomoći sirijskom narodu – ionako napaćenom krvavim ratom koji je trajao gotovo čitavo jedno desetljeće, a zapravo, još i nije završio”, piše Zoran Meter za geopolitika.news

State Department: Ne želimo slati pomoć stradalima u potresu jer je na vlasti Asad

Frapantno je da State Department, na upit američkih novinara zašto SAD ne šalju pomoć u Siriju, otvoreno, pred televizijskim kamerama kaže kako se pomoć neće slati Asadovoj vladi u Damasku (koja je legitimna, što priznaje i UN i SAD, i čiji predstavnici i dalje redovito sudjeluju u radu svih tijela te najveće međunarodne organizacije) jer se nalazi pod američkim sankcijama i da će pomoć stizati samo u one dijelove Sirije izvan vladine kontrole.

Očito im činjenica da vlada u Damasku kontrolira preko 80 posto teritorija zemlje i gotovo 90 posto ukupnog stanovništva ne znači ništa. (Napomena: ova je analiza napisana prije 9 dana, objavljena 17.02., a u međuvremenu je Washington ipak donio odluku o „privremenom“ omogućavanju humanitarne pomoći i Siriji. Međutim, ključno vrijeme ipak je bilo u prvim danima nakon samog potresa – i ono je nepovratno izgubljeno, a njime i tko zna koliko ljudskih života.)

Potpuni poraz humanosti

Za SAD-om su po tom pitanju bespogovorno i u tišini krenule i sve ostale zapadne zemlje, pa tako njihovi zrakoplovi s humanitarnom pomoći, u strahu od američkih sankcija zaobilaze sirijski zračni prostor – što se dobro može pratiti na specijaliziranim navigacijskim portalima i što djeluje nestvarno. Sirijski dužnosnici, i u UN-u i u Damasku, s konsternacijom su u četvrtak kazali kako niti jedan jedini zrakoplov s humanitarnom pomoći iz zapadnih zemalja nije sletio u njihove zračne luke.

Zato ću otvoreno reći: ovo potpuni poraz humanosti od strane onih koji se u tu istu humanost, gotovo pa na „apsolutnu dobrotu“ kod sebe doma stalno zaklinju, na nju pozivaju i njome se diče. Tu ljagu neće isprati niti goleme količine humanitarne pomoći koje u međuvremenu šalju Turskoj. Jer dijeliti ljude u nevolji i u potrebi prema svojim nacionalnim interesima ili karakteristikama vlada koje njima upravljaju je dno dna. Dublje se od toga pasti jednostavno ne može. Jer i iz sirijskih se ruševina izvlače mala i tek rođena djeca, starci i brojna druga sirotinja čija patnja vapi u Nebo.

Ali ostavit ću to na dušu onima koji o takvom nečemu odlučuju, a sada ću se posvetiti geopolitičkim temama.

Dakle, dva ključna događaja geopolitičkog karaktera koji su pobudili veliku pozornost svjetskih medija bili su američko rušenje velikog kineskog balona iznad teritorijalnih voda SAD-a; i drugo – šokantna objava vjerojatno najpoznatijeg američkog istraživačkog novinara Seymoura Hersha o američkom miniranju ruskih baltičkih plinovoda Sjeverni tok, koja je, ne bez razloga – uznemirila brojne duhove.

Kineski balon razdora

Kineski balon, za kojeg Peking tvrdi da je bio civilni – preciznije – meteorološki a Washington špijunski, preletio je iz Kine sjeverni Pacifik, obletio Aljasku, preletio čitav teritorij Kanade i veliki dio SAD-a – da bi ga američko zrakoplovstvo na zapovijed predsjednika Joe Bidena oborilo nakon što je nad SAD-om letio 8 dana i konačno stigao u zračni prostor iznad američkih teritorijalnih voda. Objašnjenje – čekalo se da dođe nad more, kako krhotine balona eventualno ne bi prouzrokovale štetu na kopnu.

Ova je tema u samom SAD-u postala svojevrsna mješavina humora i obračuna unutar visoke politike. Jer svima je odmah upalo u oči: kako je to veliki i spori kineski balon mogao neometano prijeći vjerojatno najzaštićeniji zračni prostor na svijetu, kojeg kontroliraju protuzračni sustavi NORAD-a (North American Aerospace Command) – združenog zračnog zapovjedništva SAD-a i Kanade, i zašto ga, ako je već špijunski – nisu odmah oborili (u međuvremenu je mogao odašiljati razne podatke kineskoj strani)? Jer teško je povjerovati u priču da su krhotine balona mogle počiniti nekakvu štetu pri padu npr., na nepregledna planinska i šumska prostranstva Aljaske i Kanade.

Na unutarnjopolitičkoj razini odmah su počele svađe između republikanaca i demokrata, a ovi posljednji su optuživali Trumpovu administraciju da nije obarala kineske balone u čak tri navrata. Nakon što je tako nešto demantirao gotovo čitav tim bivše Trumpove administracije stanje je postalo još gore jer je jasno kako netko ovdje ne govori istinu.

Geopolitička pozadina američke „zaigranosti“ s balonom

Međutim, čitava stvar vjerojatno ima potpuno drukčiju pozadinu – onu geopolitičku. Tako bi izazvana eksplozija kineskog balona na kraju vrlo lako mogla imati eksplozivne (razarajuće) posljedice po američko-kineske odnose koje je Biden sve do tada nastojao održati u sferi snošljivosti i obostrano korisne suradnje tamo gdje je to moguće.

Ali preuzimanje nadzora nad Zastupničkim domom Kongresa od strane republikanaca, njihov sve veći pritisak na šefa Bijele kuće da maksimalno zaoštri politiku prema Pekingu pri čemu mu prijete raznim neugodnim istragama u nadležnim kongresnim odborima na čijem su čelu –  vjerojatno kumulativno uzima svoj danak. Biden više nije u poziciji odlučno braniti svoju politiku suradnje s Kinom i primoran je poduzimati poteze koji takvu politiku sve više čine nemogućom (uvođenje sankcija Kini na visokotehnološke proizvode, uz pritiske na europske i zapadne  saveznike i partnere da se njima priključe, uz permanentno jačanje poteza vojno-političkog karaktera u Indopacifičkoj regiji, poglavito u svezi Tajvana i militarizacije Japana).

Peking po prvi puta označio SAD kao zemlju koja se protivi miru u Ukrajini

Sigurno ne slučajno, odluka o rušenju kineskog balona i sam njegov čin odigrali su se svega dan uoči planiranog posjeta američkog državnog tajnika Antonyja Blinkena Kini, a što je bilo dogovoreno još tijekom razgovora Biden-Xi Jinping na summitu G20 na Baliju početkom studenog prošle godine s ciljem popravljanja međusobnih odnosa. Međutim, sve oštrije reakcije Pekinga na američke poteze u „kineskom dvorištu“ – koje otvoreno naziva provokativnim i protukineskim i što „neće tolerirati“ – kulminirale su tjedan dana prije Blinkenovog posjeta.

Peking je tada oštro osudio i američku politiku prema Ukrajini, označivši po prvi put Sjedinjene Države kao zemlju koja se protiv mirovnim pregovorima o zaustavljanju rata i koja na njemu zarađuje golemim isporukama oružja. Poglavito su oštre kritike Pekinga bile na prošlotjedni posjet američkog ministra obrane Lloyda Austina i glavnog tajnika NATO saveza Jensa Stoltenberga Južnoj Koreji i Japanu. Peking je oštro odbacio mogućnost širenja utjecaja NATO saveza na Daleki istok, kazavši kako taj savez „nije bio u mogućnosti mir osigurati ni na tlu Europe“.

Sve su to bile prejake riječi službenog Pekinga, a da bi dolazak Blinkena uopće imao nekog smisla, a kamoli šanse za uspjeh. I u tom trenutku – samo dan prije – Biden se odlučuje na rušenje kineskog balona, a Antony Blinken odmah izdaje priopćenje kako se zbog ovog neugodnog i neprimjerenog kineskog poteza sa špijuniranjem američkog teritorija njegov posjet odgađa.

Tu je važno primijetiti kako Blinken nije uporabio izraz da se posjet otkazuje, što jasno implicira na želju Bidenove administracije da ostavi mogućnost za dogovor s Pekingom kada se strasti malo smire (prije svega na unutarnjoj američkoj političkoj sceni).

Kineski ministar obrane nije želio dignuti slušalicu šefu Pentagona

Međutim, čini se kako je Kina rušenje svog balona i optužbe na svoj račun za špijunažu (još tako primitivnog tipa u vrijeme dok se koriste visokotehnološke metode prikupljanja obavještajnih podataka poput onih satelitskih) doživjela kao novi „šamar“ i označila ga kao „kap koja je prelila vodu“ kineskog strpljenja u odnosima sa SAD-om.

O tome najbolje svjedoči i činjenica da je već idući dan nakon što su američki zrakoplovi srušili kineski balon, šef Pentagona Lloyd Austin telefonski nazvao kineskog ministra obrane Weia Fenghe želeći mu objasniti zašto su se odlučili na takav čin, ali ovaj nije dizao slušalicu. Sigurno ne jer je to sam odlučio, već vjerojatno zato što mu je to naložio Politbiro kineske KP. Potvrdu neuspješnog Austinovog pokušaja poziva ubrzo je potvrdio i glasnogovornik Pentagona.

Bidenov govor u Kongresu

Zbog svega što je nastalo nije nikakvo čudo da je Biden, u svom prošlotjednim govoru o stanju nacije u Kongresu, u srijedu, Kinu stavio uz bok Rusiji, označivši ih kao diktature nad kojima su demokracije pod vodstvom SAD-a odnijele pobjedu. Pri tom je Biden, ni manje ni više nego nazočni auditorij glasno upitao ima li koga u svijetu koji bi se sada želio nalaziti na mjestu Xi Jinpinga?

A svega dan nakon Bidenovog govora, Zastupnički dom je u rezoluciji usvojenoj u četvrtak, 9. veljače, optužio Kinu za kršenje suvereniteta SAD-a i dovođenje međunarodne zajednice u zabludu u sporu oko kineskog balona. Pritom su republikanski zastupnici kritizirali Bidena što nije ranije poduzeo mjere za njegovo uništenje.

Drugim riječima: od Bidenovog pokušaja očuvanja stabilnosti američko-kineskih odnosa i sprječavanja američkog istodobnog rata s dvije nuklearne velesile, blago rečeno, za sada neće biti ništa. Štoviše, umjesto Blinkena u Pekingu, u Moskvi bi se u ožujku trebao pojaviti osobno Xi Jinping i pružiti ruku „sotoniziranom“ Putinu – o čemu izvješćuju mediji u obje zemlje. Bio bi to prvi inozemni posjet Jinpinga nakon njegove nove inauguracije na položaju kineskog vođe. Biden se od prošloga tjedna tako zavadio i s Jinpingom.

Senzacionalna objava američkog istraživačkog novinara

A kad smo već kod Rusije, iz SAD-a je prošli tjedan stigla prava medijska bomba – puno važnija od eksplozije kineskog balona. Tamošnji poznati istraživački novinar Seymour Hersh (85) objavio je na svom blogu pod naslovom „How America Took Out The Nord Stream Pipeline“ niz nevjerojatnih informacija, s konkretnim i zvučnim imenima, mjestima i vremenima sastanaka osoba iz američkog političkog i obavještajnog miljea koji su, prema njegovim navodima, sudjelovali u izradi plana za miniranje ruskih baltičkih plinovoda.

Zanimljivo je u čitavoj toj priči da se iz nje vidi kako su planovi za isto pokrenuti još dva mjeseca prije ruske invazije na Ukrajinu, a imena koja se u svezi toga spominju su pravi top američke vladajuće politike poput državnog tajnika Antonya Blinkena, njegove ponajbliže suradnice iz State Departmenta Victorie Nuland, savjetnika Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jakea Sulivana, direktora CIA-e Williama Burnsa, pa do osobno predsjednika Bidena koji je, prema Hershovim podacima sve to i inicirao.

„Prošlog lipnja, mornarički vojni ronioci, koji su djelovali pod krinkom vrlo popularne NATO vježbe BALTOPS 22, postavili su eksplozivne naprave na daljinsko upravljanje i tri mjeseca kasnije detonirali tri od četiri cijevi Sjevernog toka. Rekao je to izvor izravno upoznat s detaljima planiranja i pripreme operacije“ – stoji, između ostalog, u opširnom Hershovom tekstu, pri čemu je zanimljivo kako se navodi da su samu detonaciju izvršili Norvežani čija je vojska, navodno, od samog početka bila aktivno uključena u ovu operaciju. Operaciju za koju su se, kako stoji u tekstu, pojedini najviši  američki dužnosnici bojali da bi, ako postane razotkrivena – mogla predstavljati američki čin rata prema Rusiji i zbog čega se ništa nije smjelo prepustiti slučaju.

Bijela Kuća i CIA negiraju Hershove tvrdnje

Glasnogovornica Bijele kuće Adrienne Watson odgovorila je na upit za komentar: “Ovo je laž i potpuna izmišljotina”. Glasnogovornica CIA-e Tammy Thorp učinila je isto, rekavši: “Ove optužbe su potpune i čiste laži.”

Međutim, intrigantnije od samog sadržaja (ako je to uopće i moguće s obzirom o čemu je riječ) je to, kako se jedan ovakav tekst uopće mogao pojaviti u medijskom prostoru? Seymour Hersh, iskusni novinar (ranije je radio u New York Timesu i drugim utjecajnim medijima) i dobitnik brojnih profesionalnih nagrada, između ostalih i Pulitzerove, a razotkrivao je i brojne kontroverzne teme, krajnje neugodne po tadašnje kreatore američke vanjske politike poput afere Watergate (između ostalog „optužio je Obaminu administraciju za laganje o događajima oko smrti Osame bin Ladena i osporio tvrdnju da je Assadov režim koristio kemijsko oružje na civilima u Sirijskom građanskom ratu“: info Wikipedia) – teško da bi želio svoj profesionalni ugled u poznim godinama „baciti u smeće“ iznošenjem ovakvih laži.

Upravo to ističu oni koji mu vjeruju.

Kako je Hersh došao do informacija?

Sam je Hersh, na upit od koga je dobio ovako delikatne informacije, odgovara na način koji priliči i takvim okolnostima i takvom novinarskom iskustvu.

Kaže kako je, kada piješ jeftini viski s djelatnicima CIA-e moguće čuti svašta.

Ali teško da to u praksi baš ide tako. Rekao bih u šali, niti su CIA-ini djelatnici glupi, nit svi vole viski. Naprosto se, kao jedina logična, nameće teza da se ovdje radilo o namjernom propuštanju ili „curenju“ povjerljivih podataka od strane onih koji su to u mogućnosti učiniti, jer predizborna utrka u SAD-u već je gotovo počela. Drugim riječima moguće je da se radi o velikom unutarnjem obračunu između dviju glavnih političkih stranaka, pri čemu ne treba isključiti niti one u Demokratskoj stranci koji se protive novoj kandidaturi Joe Bidena koju on već duže otvoreno najavljuje.

Hersh se, također, sigurno ne bi „igrao s vatrom“ u sadašnjim globalnim geopolitičkim odnosima i iznosio nešto tako delikatno ako je neistinito, za što se već u startu zna da ide u korist ruskim interesima i njihovim uvjeravanjima da nisu oni bili ti koju su uništili svoj plinovod (kako je Biden kazao ubrzo nakon eksplozija na Baltiku). Ta se tema, ni malo čudno, već uvelike apsolvira u najvišim državnim strukturama u Moskvi. Tako je predsjednik ruskog parlamenta Vjačeslav Volodin izjavio da je Biden „terorist“, a Amerika „teroristička država“.

Ova objava iz SAD-a posebno je neugodno odjeknula u Njemačkoj čija istražna tijela i dalje nemaju dokaze tko stoji iz diverzija na plinovodima ST.  Glasnogovornica njemačke vlade Christiane Hoffmann izjavila je da vlada nema informacije koje potvrđuju ispravnost navoda američkog novinara.

Osim Bijele kuće, Pentagona i CIA-e, i Norveška je kazala kako su Hershove tvrdnje neistinite.

Presudan će biti stav republikanaca

Dakle, nije teško zaključiti da će Bidenova administracija ovu neugodnu i neočekivanu temu pokušati postaviti na dno – ne Baltičkog mora, već medijskog mainstreama i ignorirati pozive da se o detaljima koji se eksplicite navode precizno očituje. Ostaje za vidjeti kako će se prema takvom negirajuće-ignorirajućem stavu odnositi republikanci – hoće li tjerati „vodu na mlin“ (ići do kraja s ciljem razjašnjenja uključujući i sudske istrage ako treba) ili će trgovati svojim interesima s Bidenom na kojeg se vrši sve veći pritisak kroz moguće pokretanje istraga brojnih afera, od kojih je i ona nedavna, o nezakonitom posjedovanju tajnih državnih dokumenata – do sada bila najozbiljnija po njegovu političku budućnost. Nije potrebno ni govoriti što bi po Bidena značilo da se utvrdi eventualna njegova odgovornost za ono što navodi Hersh u svom objavljenom materijalu.

Jer u ovoj, krajnje osjetljivoj temi, u igri su ipak, osim unutarnjih političkih obračuna i američki geopolitički interesi koje republikanci, koliko god Bidena mrzili, sigurno ne žele ugrožavati.

Tim više što bi se, osim Rusije, ovom „aferom“ mogla pokušati okoristiti i republikancima posebno mrska Kina – i to u propagandne protuameričke svrhe.

O tome svjedoči i reakcija kineskog ministarstva vanjskih poslova od 10. veljače, za sada relativno blaga. Glasnogovornica kineskog MVP Mao Ning izjavila je kako bi Sjedinjene Američke Države trebale snositi odgovornost za sabotažu na Sjevernom toku, ako su s tim povezane, kako je pokazalo istraživanje poznatog američkog novinara.

“Obratili smo pozornost na relevantnu objavu”, kazala je kineska diplomatkinja i dodala kako je, ako su zaključci istrage točni, ponašanje SAD-a neprihvatljivo, a Washington će morati snositi odgovornost i to objasniti međunarodnoj zajednici. Jer, kako je dalje kazala, diverzija na baltičkim plinovodima je ozbiljno i negativno utjecala na energetsko tržište i globalno ekološko okruženje.

(…)

Cijeli tekst možete pročitati ovdje

Vijesti

PET RAZLOGA da pročitate “Majstora i Margaritu” Mihaila Bulgakova

Published

on

Ovaj kultni roman spada među omiljene knjige u Rusiji, premda je u Sovjetskom Savezu dugi niz godina bio zabranjen – piše ALEKSANDRA GUZEVA u Russia Beyond.

Foto Collage: Russia Beyond (Foto: Goskino; Javna domena; Penguin Classics Deluxe Edition, 2016.)

1. Roman o Sotoni i Bogu

“Majstor i Margarita” zapravo je roman u romanu. U suštini se paralelno izlažu dva sižea: prvi prikazuje posjet Sotone Moskvi tridesetih godina. On se predstavlja kao profesor Woland, stručnjak za crnu magiju iz inozemstva. Upoznaje različite sovjetske pisce i dužnosnike i čak je iznenađen kako neki od njih razmišljaju. Wolandovu pratnju čine vještica, veliki mačak koji govori i još dva demona koja koriste nečiste sile da kažnjavaju ljude ljude ili se izruguju s njima.

Kadar iz filma “Majstor i Margarita”, 2023./AMEDIA

Drugi je zaplet zapravo rukopis romana koji je napisao glavni junak – Majstor. On, potpuno neprimjereno ranom sovjetskom dobu, piše roman o Isusu (kojeg naziva Ješua Ha-Nocri), suđenju nad njim i njegovim posljednjim danima, uključujući raspeće.

Kadar iz serije “Majstor i Margarita”, Vladimir Bortko, 2005./Goskino

2. Roman je napisao jedan od najtalentiranijih ruskih pisaca 20. stoljeća i sadrži brojne autobiografske detalje

Kao što je roman o Ješui i Pilatu Majstorovo životno djelo, tako je i roman o Majstoru i Margariti životno djelo Mihaila Bulgakova.

Mihail Bulgakov sa suprugom Jelenom, 1935.

Mihail Bulgakov sa suprugom Jelenom, 1935.Javna domena

Pisac je na njemu radio od 1928. godine do svoje smrti 1940. i nije doživio njegovo objavljivanje. 

Roman sadrži brojne autobiografske detalje: probleme koje Majstor doživljava s romanom Bulgakov je doživio sa svojim knjigama, kao i borbu sa sovjetskom cenzurom. Kao i Margarita, Bulgakovljeva voljena žena Jelena bila je udana za uglednog građanina, ali ga je također ostavila zbog siromašnog pisca, žrtvujući sve i posvećujući mu čitav život (a nakon njegove smrti vodeći računa o njegovom nasljeđu).

Istraživači Bulgakovljevog djela smatraju da je Jelena bila tajna agentica KGB-a, da je Bulgakov to možda znao i pokušao je opravdati u svom romanu. Kao da je potpisala ugovor s “nečistim silama” da bi ga spasila od zatvora.

3. Roman je dugo bio zabranjen, no kada je objavljen, izazvao je senzaciju

Bilo je malo šanse da se roman objavi u SSSR-u zbog natprirodnih sila koje prikazuje, aluzija na Bibliju, pitanja o Bogu i đavlu i očigledne kritike na račun sovjetskog društva.

Kadar iz serije “Majstor i Margarita”, Vladimir Bortko, 2005./Goskino

Prva, vrlo skraćena i cenzurirana verzija pojavila se tek 1967. godine, više od 25 godina nakon piščeve smrti. Kompletna je verzija, međutim, objavljena u inozemstvu, a širila se ilegalno i u SSSR-u putem “samizdata”, odnosno privatno tiskanih primjeraka.

1973. godine u Sovjetskom Savezu konačno je objavljena kompletna verzija romana, privukavši ogromnu pažnju javnosti.

4. Jedan od omiljenih romana u Rusiji

Kadar iz filma “Majstor i Margarita”, 2023./AMEDIA

Otkako je roman službeno objavljen u Rusiji pa sve do danas, ankete pokazuju da je “Majstor i Margarita” jedna od omiljenih knjiga za Ruse.

Ona zaista ima sve predispozicije za tako veliku popularnost: uzbudljiv i neizvjestan zaplet, izuzetan smisao za humor i gomilu duhovitih fraza koje su u ruskom jeziku zaživjele kao aforizmi i izreke.

Kadar iz filma “Majstor i Margarita”, Jurij Kara, 1994./Sputnik

Konačno, Bulgakov ismijava sovjetsku realnost, prikazujući je na metaforičan način, a ljudi čitaju između redaka i pronalaze istiniti prikaz života.

5. Nemoguće je ovaj roman kompletno adaptirati za film ili kazališnu pozornicu

Kadar iz filma “Majstor i Margarita”, 2023./AMEDIA

Nijedna kazališna ili filmska adaptacija romana ne smatra se dovoljno uspješnom. Osim toga, roman je stekao reputaciju da nosi lošu sreću, jer se svaki put kada ljudi počnu raditi na njegovoj adaptaciji događaju razne teškoće i nesreće. Neki su se glumci ozbiljno razboljeli, a nekolicina je umrla ubrzo nakon snimanja, dok su administrativni problemi neprekidno opsjedali svaku produkciju.

Zato vam toplo preporučujemo da roman pročitate i vlastitom maštom sebi dočarate sve ono što je u njemu napisano.

Continue Reading

Vijesti

Mali protestant molio ZDRAVO MARIJO i dogodila se MILOST O KOJOJ BRUJI SVIJET: ‘SVE DUGUJEM GOSPI’

Published

on

Šestogodišnji protestantski dječak često je slušao svoje kolege katolike kako mole Zdravo Marijo. Toliko mu se svidjela da ga je zapamtio i molio svaki dan. “Vidi, mama, kako lijepa molitva”, rekao je jednom svojoj majci.

“Ne ponavljaj”, odgovori majka. “To je praznovjerna molitva katolika koji štuju idole i misle da je Marija božica. Ona je žena kao i svaka druga. Hajde, idemo. Uzmi ovu Bibliju i pročitaj je. Sadrži sve što moramo znati.” Od tog dana, dječak je prestao moliti svoju Zdravo Marijo svaki dan i više je vremena proveo čitajući Bibliju.

Pronašao istinu o Mariji

Jednog dana, dok je čitao Evanđelje, ugledao je odlomak o Navještenju anđela Djevici. Pun radosti, dječak otrči svojoj majci i reče: “Mamice, našao sam Zdravo Marijo u Bibliji: ‘Zdravo, milosti puna, Gospodin je s tobom: blagoslovljena ti među ženama’.

Zašto to nazivate praznovjernom molitvom? Nije odgovorila.

Drugom prilikom naišao je na prizor Elizabetinog pozdrava Djevici Mariji i prekrasnog Veliča, u kojem je Marija najavila: ‘od sada će me svi naraštaji zvati blaženom’.

Majci nije ništa rekao i počeo je moliti Zdravo Marijo svaki dan iznova, kao što je nekada činio. Osjetio je zadovoljstvo reći te prekrasne riječi Majci Isusovoj, našem Spasitelju.

Kad je napunio četrnaest godina, jednog dana je čuo kako njegova obitelj priča o Gospi. Svi su govorili da je Marija bila obična žena. Dječak, nakon što je čuo njihovo pogrešno razmišljanje, nije mogao više podnijeti i, pun ogorčenja, prekinuo ih je govoreći: “Marija nije kao nijedan drugi sin Adamov, umrljan grijehom. Ne! Ne! Ne! Anđeo ju je nazvao punom milosti i blagoslovljenom među ženama. Marija je Majka Isusova i samim tim i Majka Božja. Nema većeg dostojanstva kojem stvorenje može težiti. Evanđelje kaže da će je svi naraštaji zvati blaženom, dok je ti pokušavaš prezirati. Tvoj duh nije duh Evanđelja ili Biblije za koju tvrdiš da je temelj kršćanske religije.”

Utisak koji su dječakove riječi ostavili na majku bio je toliko dubok da je često neutješno plakala: “O, Bože, bojim se da će ovaj moj sin jednog dana ući u katoličku vjeroispovjest, religiju pape!

Obraćenje sestre i obitelji

“I zaista, kratko vrijeme kasnije, sin je bio uvjeren da je katolička vjera jedina autentična, prihvatio ju je i postao jedan od njegovih najstrašnijih apostola. Nekoliko godina nakon preobraćenja, protagonist naše priče pronašao je svoju sestru već udatu. Htio ju je pozdraviti i zagrliti, ali ona ga je odbila i ogorčeno rekla: “Nemate pojma koliko volim svoju djecu. Kad bi netko od njih htio postati katolik, prvo bih mu zabila bodež u srce nego dopustila da prihvate vjeru pape.”

Njezin bijes i narav bili su jednako bijesni kao i oni sv. Pavla prije njegovog obraćenja. Međutim, ona će se uskoro predomislila, kao što se dogodilo sv. Pavlu na putu za Damask. Desilo se da se jedno od njene djece teško razbolilo.

Liječnici nisu dali nadu za njegov oporavak. Čim je njen brat saznao, potražio ju je u bolnici i s ljubavlju razgovarao s njom govoreći: “Draga sestro, ti prirodno želiš da tvoje dijete bude izliječeno. Vrlo dobro, onda učini ono što tražim od tebe. Pomolimo se zajedno Zdravo Marijo i obećajmo Bogu, ako se tvoje dijete oporavi, proučit ćeš katoličku doktrinu. I u slučaju da dođete do zaključka da je katoličanstvo jedina prava religija, prihvatit ćete je bez obzira na žrtve koje to podrazumijeva.”

Njegova sestra u početku nije bila voljna, ali je htjela da joj se sin oporavi, pa je prihvatila bratovu molbu i molila s njim Zdravo Marijo. Sljedećeg dana, njezin sin je potpuno ozdravio. Majka ispunila obećanje i počela proučavati katoličku doktrinu. Nakon intenzivne pripreme, krštenje je primila u Katoličkoj crkvi zajedno s cijelom svojom obitelji. Koliko je zahvalila bratu što joj je bio apostol.

Ovu priču je ispričao otac Francis Tuckwell u jednoj od svojih propovijedi. “Braćo”, zaključio je, “protestantski dječak koji je postao katolik i preobratio sestru u katoličanstvo, cijeli život posvetio službi Bogu. On je svećenik koji vam se sada obraća. Koliko sam dužan Blaženoj Djevici, Gospi!

I vi, draga moja braćo, posvetite se u potpunosti služenju Gospi i ne dopustite da prođe niti jedan dan a da ne izgovorite prekrasnu molitvu Zdravo Marijo kao i svoju krunicu. Zamolite je da prosvijetli umove protestanata koji su odvojeni od istinske Kristove crkve osnovane na stijeni (Petru) i protiv koje ‘vrata pakla nikada neće prevladati’. “

izvor Zrinka Požežanac/Vjera.hr

Continue Reading

Vijesti

KRAH FRANCUSKE Danas u eri univerzalnih ljudskih prava, uzimaju si „pravo“ na oduzimanje ljudskog života

Published

on

Papinska akademija za život izrazila je potporu čvrstom protivljenju Francuske crkve ustavnom amandmanu koji bi Francusku učinio prvom državom koja je uvela pobačaj kao ustavno pravo.

Predloženi zakon koji je predstavila vlada predsjednika Emmanuela Macrona odobrili su i Nacionalna skupština i Senat, a o njemu se u ponedjeljak, 4. ožujka raspravljalo na zajedničkoj sjednici Parlamenta za očekivano konačno odobrenje tropetinskom većinom.

U priopćenju objavljenom u ponedjeljak, 4. ožujka Papinska akademija za život ponovila je stajalište Francuske biskupske konferencije da se abortus, koji ostaje napad na život ne može promatrati isključivo iz perspektive prava žena, te se pridružila biskupima izražavajući žaljenje što se u prijedlogu ne spominju mjere potpore onima koji bi željeli zadržati svoje dijete.

Papinska akademija za život inzistirala je da u eri univerzalnih ljudskih prava ne smije postojati „pravo“ na oduzimanje ljudskog života.

Sve vlade i vjerske tradicije, rekli su, trebaju učiniti sve što mogu kako bi u ovoj fazi povijesti zaštita života postala apsolutni prioritet, s konkretnim koracima u korist mira i socijalne pravde te s učinkovitim mjerama za univerzalni pristup resursima, obrazovanju i zdravstvu.

Posebne životne situacije te teški i dramatični konteksti našeg vremena trebaju se rješavati alatima pravne civilizacije koja prije svega gledaju na zaštitu najslabijih i najranjivijih, istaknula je Papinska akademija za život.

Citirajući papu Franju, Papinska akademija za život istaknula je da za Katoličku Crkvu obrana života nije ideologija, već je stvarnost, ljudska stvarnost koja uključuje sve kršćane.

Riječ je o djelovanju na kulturnoj i odgojnoj razini kako bi budućim naraštajima prenijeli stav solidarnosti, brige, dobrodošlice, dobro znajući da kultura života nije isključiva baština kršćana, nego pripada svima onima koji radeći na izgradnji bratskih odnosa prepoznaju vrijednosti svake pojedine osobe, stoji u objavljenom priopćenju.

izvor: Vatican News

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved